78242

Včelařská konference

(Internetová stránka otevírající prostor pro komunikaci včelařů)



Jméno: E-mail:
Téma:
Příspěvek:
Jmeno sladkeho produktu vcelHeslo: Opište červené slovo pozpátku do kolonky.

U vašeho příspěvku bude zobrazena IP adresa, ze které příspěvek odesíláte.
Délka příspěvku je omezena na 10000 znaků.

Prosíme účastníky konference, aby při podání nového příspěvku do konference vždy vyplnili kolonku "téma". V případě, že reagujete na některý již uveřejněný příspěvek, tak to důsledně čiňte pomocí funkce "Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo...", která je k dispozici vpravo vedle každého zobrazeného příspěvku. Funkce, která je pro každý zobrazený příspěvek k dispozici: "Zobrazit odpovědi na tento příspěvek.", bude správně fungovat jen v případě, že budete dbát výše uvedených pokynů.)


Zběžné zobrazení

Archiv Včelařské konference


Příspěvky do konference:
(nejnovější jsou hned zde nahoře)



KaJi (88.101.45.181) --- 20. 10. 2011
Re: stekucovanie medu-problem (54494)

Že nejde med rozpusti úplně, se občas stává.

Nikdy jsem nad tím nekoumal, v medu je spousta druhů cukru, tak to tak beru.

Pokud potřebuji pro některé zákazníky tekutý med v zimě, tak jsme rozehříval v konvi a stáčel přes síto. Hustý zbytek dával zvlášť. Mám ponořené síto ve stáčecí nádobě.

Ale letos šel všechen hned do sklenic a dávám si práci s gramotností zákazníků a nemám problém. ALe prodávám stále stejné klientele. Gramotný zákazník ocení kvalitu.

Naštěstí nemusím prodávat na tržišti, ale i tam bych dal lidem vybrat.
Když to dává někdo do čaje, tak proč by si nekoupil tekutý a musel se s tím patlat.

Karel

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 54499


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

KaJi (88.101.45.181) --- 20. 10. 2011
Re: Ošetření včelstev nečlenů ZO (54464) (54470) (54472) (54486) (54487) (54490) (54492) (54493)

Je mi jasné,že praktici jako Ruda a Karel si asi poradí,ale co my méně pružní?
F.Mareš
-------------
No ti ostatní musí vzít na vědomí, že ve skutečnosti žádný systém neexistuje, i když se to jako systém tváří a dost lidí co je to živí to za systém vydává.
Je to přesně v duchu a tradici soudruha Potěmkina.

Pokud to nepochopí včelař, bude riskovat úhyny.

Já bych si ten systém přál. ALe nemůže existovat. Ztaím. Chtělo by to v každé ZO alepoň tak 1/5 až 1/10 gramotných a vzdělaných, kteří by navíc měli vliv na rozhodování.
(to je scifi při současnýchg stanovách)

Pak by si nechali nahlásit kolik kdo měl spad po prvním léčení společně s tím jak tlumil v létě. Z toho by zjistili, s jakým stavem jdou do zimy a podle toho doporurčili přitvrdit oproti loňsku, nebo i polevit, případně pomohli se zimním hubením.
Místo odesílámí zimních vzorků by se vzorky po posledním hubení (tedy spad po posledním zásahu - ne ten měsíční "přirozený" spadů) skontrolovaly - měly by být na nule. A když ne, tak metodika, nemetodika, by se zasáhlo ještě v období od Vánoc do poloviny ledna. To je šance, že jsou včely ještě bez plodu. A metodika s tím taky počítá. Nenařizuje vybírat vzorky na Silvestra.

No a přes léto by se u nich sházely informace o spadu, jak je kdo sleduje. A podle toho by vydali varování, doporučení, nebo by situaci hodnotili jako klidnou, nebo by naopak otevřeli spolkovou almaru a vyndali Gabony.
Pokud by k tomu fungoval VMS měli by k dispoziciu srovnání s minulými roky i trendy v okolních ZO i okresech. Situace na jihu v určité formě predikuje situaci u nás na severu. Ať již s měsíčním, či ročním spožděním.

ALe toto neexistuje, tak se musí každý přispůsobit a bránit sám!!! Je to pracnější, nákladnější, protože včelař musí počítat s tím, že okolo nekontrolovaně odcházejí včely a dávkuje dřív, častěji a víc.

--------------

No a k Radimovo poznámce- že veterinář má k dospozici zimní vzorky a podle toho rozhodne.

Proboha, co z nich zjistí? Leda že nějaký moula nevymetl ani podložku. Nebo že byly prolety a podložky jsou prázdné. Víc nic.

Doporučuji všem v ZO atd, ať si v rámci zvyšování gramotnosti sejdou při odesílání vzorků. Vezmou olej a z každého vzroku udělají na místě flotaci - tím se každý přesvědčí, že je to snadné a nemusí za to platit.
Někdo ať přeseje měl a ty roztoče, co si každý přinese a najdou se při flotaci přeneste do trošku té měli, spočtěte a zapiště a udělejte stejný vzorek. Toto nic neporušuje, nikdo včelařům nezakazue si dělat samostané vyšetření.
Budete mít informaci včas (sice nevím k čemu, ale můžete udělat výročklu dřív, prohram bude:-) ), ještě v obdobví bez plodu a můžete ještě léčit, a navíc získáte představu jak přesné je vyšetření zimní měli. A můžete se sázet, jak moc se trefí laboratoř. :-) A to tam bud emít čistou měl bez křídel atd - když si připravíte čistou sítkem.

No a příští rok se domluvte a udělejte takovou schůzi asi tak teď, když by mělo být maximálně tak první ošetření včelstev. (Přesto vše okolo sebe určitě najdete pečlivé fčelaře co to neflákají a už mají hotovo.)
A podle spadu po prvním hubení uvidíte, do čeho jdete a jak moc máte v zimě hubit.
V tom jsem s metodikou zajedno, útočit, když je VD nejslapbší - a to je teď, když není plod.
I když jsou asi letos už včelstva co zoufale plodují v marné snaze vytvořit si zimní generaci. Takže bude dojem, že léčivo nefungtuje, a bude se to mastit.

Jo v organizaci by to bylo snadné, tak až tady nějaké budou, tak se rád zapojím. :-)

Karel

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 54498


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Aleš Molčík (109.183.190.13) --- 20. 10. 2011
Re: stekucovanie medu-problem (54494)

Zimní zásoby cukru se stekutit dají také na čirý "med". Já je tavím ve slunečním tavidle ve starém díle. Ale vyzkoušejte Gusto vzít jednu sklenici a trochu víc ji přitopit. Např. klasicky v hrnci s vodou na vařiči. Pokud se to nerozpustí, tak to bude něco jiného než zkrystalizovaný med.

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 54497


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Aleš Molčík (109.183.190.13) --- 20. 10. 2011
Re: Ošetření včelstev nečlenů ZO (54464) (54470) (54472) (54486) (54487) (54490) (54492) (54493)

S tím jak se dostat k léčivu má př. Stonjek pravdu a s vlastnímy zásobami na rok dopředu také. Já takovou zásobu Formidolu mám, ikdyž jsem ji nikdy nepotřeboval, tak zkušenosti jiných mě ji přimělo vytvořit.
S př. Marešem se dá souhlasit tak na polovinu, léčit plošně u všech členů jde, ale jen tam kde je vůle se o včely starat a pouze v rámci technického zabezpečení. Aby si včelař s několka kusy nemusel kupovat drahý přístroj na ošetřování v zimě. Ale pokud včelař se za celý rok nepodívá ani na spad, ale naprosto přesně ví co mají dělat druzí, aby mu to nepadalo, tak je lepší a výchovnější nechat každého samostatně rozhodovat a on se ten stav včelařů vyselektuje sám přirozenou cestou. Každý strůjce svého štěstí a vůl žere seno a nelíže med.
A jestli je ta hloupost jen dočasná z nedostatku zkušeností a nebo pohodlnosti, že někdo zjistí jaké je riziko úhynu a za mě rozhodne a nebo je to stav hlouposti vrozené ukazuje čas. Když nějaký sistém nefunguje plošně, ale jenom někde, tak to znamená, že nefunguje.

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 54496


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Stonjek (90.179.161.201) --- 20. 10. 2011
léčení (54494)

Takže naposledy zvl. pro ty tupější. Na jedné straně je metodika, která funguje a je dobrá, na druhé straně bordel při kterém se může stát, že v době kdy léčit potřebuji , nemám léky. Nabídl jsem tedy jednoduchý postup jak se k nim dostat nejrychlejší cestou. Kdo použije můj postup do týdne je má a může léčit podle metodiky. Kdo je nesežene je v ...... V žádném případě jsem nevybízel k žádné anarchii. Ono daleko účelnější než přiblble diskutovat je metodiku znát a být připraven, raději na všechno! R. S.

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 54495


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

gusto (195.168.234.168) --- 19. 10. 2011
stekucovanie medu-problem

stretol som sa u znameho vcelara s problemom ze repkovy med sa mu nedari rozpustit v celom objeme.Na spodu kanvy zostava vrstva nerozpusteneho medu,ktora usada aj po premiesani.pokusne sme skusali aj zvysit teplotu cez 50C,no nepomohlo.nasledne sme kanvu premiesali a cele mnozstvo kalneho medu nacapovali do poharov a vlozili do termokomory.Med sa rozpustil krasne do cira,ale v kazdom pohari bolo na dne 5az 10mm bielej hmoty-skrystalizovaneho medu,ktory sa nechcel rozpustit ani zvysenim teploty.Stretli ste sa s niecim takym?Nemoze to byt zvysny cukor z jeseneho krmenia?Ja som s mojim medom taky prob.nemal,cukrom nekrmim,tak ma napadla taka suvislost.Vdaka.

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 54494


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Mareš (78.156.147.86) --- 19. 10. 2011
Re: Ošetření včelstev nečlenů ZO (54464) (54470) (54472) (54486) (54487) (54490) (54492)

Asi všichni čeští včelaři chápou rozdíl mezi oficiální metodikou léčení a mnohdy tvrdou relitou.
Myslím si, že ani není dost dobře možné vytvořit bezchybně fungující model,s ohledem na nesourodou skladbu včelařících
v ČR-od profíků až po hoby včelaře.
Přesto si myslím,že jakási rámcová metodika by měla platit pro všechny a věřím,že naprostá volnost by byla ještě méně efektivní než současný model.
Je lákavé současnou metodiku i s jejími tvůrci spláchnout,ale máme ji čím nahradit?
Je mi jasné,že praktici jako Ruda a Karel si asi poradí,ale co my méně pružní?
F.Mareš

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 54493


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Stonjek (90.179.161.201) --- 19. 10. 2011
Re: Ošetření včelstev nečlenů ZO (54464) (54470) (54472) (54486) (54487) (54490)

Diskuze s př. Marešem je pro mě ztrátou času. Nepřeji mu, aby stál nad vymřelou včelnicí, kterou tak dobře koordinovaně léčil bez nedodaných léků. Myslím že rozkoukanému a pečlivému včelaři je jasné co jsem chtěl říct. Včely jsou vaše a jen vy máte v rukou jejich další bytí. Zdraví R. Stonjek

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 54492


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Stonjek (90.179.161.201) --- 19. 10. 2011
Re: Ošetření včelstev nečlenů ZO (54464) (54470) (54472) (54486) (54487) (54489)

Zapoměl jsem dodat což opět svědčí o "odbornosti" diskutujících, že veterinář pouze předepisuje a jinak nic. Předpis se pošle do Dolu a oni pošlou léky /k vám domů/ V případě rychlého nasazení stačí zavolat, hned posílají a předpis se posílá až potom. Už jednou to tak naší ZO poslali, když byla nouze. Kdo v dnešní době nemá léky na sezonu na rok dopředu je hazardér. Skladovat kyselinu a odpařovače by neměl snad být takový problém ne? R. S.

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 54491


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Mareš (78.156.147.86) --- 19. 10. 2011
Re: Ošetření včelstev nečlenů ZO (54464) (54470) (54472) (54486) (54487)

Vašim argumentům rozumím,přesto považuji za smysluplné při léčení včelstev postupovat koordinovaně.Léčení je účinné pokud se provádí ve stejnou dobu na co největším území.Pokud budete "hrabat" pouze na vlastním písečku,stejně se problémům nevyhnete.Pro mnoho vašich sousedů je včelaření okrajová záležitost a nemají takový přehled o nákazové situaci jako vy- pro vaše přeléčené včely jsou pak takoví sousedé rizikem.

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 54490


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Stonjek (90.179.161.201) --- 19. 10. 2011
Re: Ošetření včelstev nečlenů ZO (54464) (54470) (54472) (54486) (54487)

No jestli je to anarchie dobrá, ale jak bys nazval situaci, kdy stojíš nad mizejícími včelsty s vědomím, že jsi za neschopného blba, PROTOŽE JSI VE SPRÁVNÝ ČAS NEMĚL LÉKY?? Takže co jsem napsal naní anarchie ale dobrý náhradní způsob jak se do týdne dostat k lékům, který navíc funguje!. Ale ono je pohodlnější se vymlouvat obviňovat jiné a hlavně nemyslet!!!! To že je v některých ZO co se týče léčení bordel, je možné, ale to si musí její členové vyřešit sami. Zdraví R. Stonjek

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 54489


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

R. Polášek (85.71.180.241) --- 19. 10. 2011
Re: Ošetření včelstev nečlenů ZO (54464) (54470) (54472) (54486) (54487)

"Podle čeho - jakých informací - nařídil jeden veterinář Gabon a druhý ne. Státní správa ani veterina natož ČSV žádným informačním systémem ze kterého by byla zřejmá nákazová situace nedisponují. A pokud to nařídil veterinář v lednu, únoru, kdy jsou vydávány vyhlášky, tak by nepomohl ani inf.systém, ale leda snad křišťálová koule. "

Gabon se nařizuje podle počtu roztočů v zimní měli. Přirozeně zprůměrovaných na oblast, ne bodově pro konkrétní včelaře. Aspoň u nás to tak je.
Takže mně připadá předepisování Gabonu relativně jasné a jednoznačné.

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 54488


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

KaJi (88.101.45.181) --- 19. 10. 2011
Re: Ošetření včelstev nečlenů ZO (54464) (54470) (54472) (54486)

Díky za názory.Jednalo se mi o situaci, kdy "sousední" veterinář nařídí plošné ošetření gabonem, zatímco u nás gabon aplikovat nebudeme-kde ho pak vzít?
K názoru Rudy Stonjeka-situaci, kdy si každý objednává léčivo u nejbližšího veterináře a léčí na svou pěst nepovažuji za známku odbornosti ale připadá mi to spíš jako nabádání k chaosu a anarchii.

F.Mareš
---------------
ANarchie pro jedny, pro druhé rozumný přístup.

To mám čekat až mi uhynou včely, jen proto, že někdo nenaříd Gabon a já budu zjičťovat od června, července vzrůstající spady?
Jsou ty ZO tak daleko od sebe, aby bylo jasné, že je vnich naproto odlišná nákazová situace, že v jedné je nařízen Gabon a v druhé ne? V jedné je pro člena s vyšším stupněm napadení Gabon nedostupný a v druhé jej musí nasadit, i když nemá spad.

Podle čeho - jakých informací - nařídil jeden veterinář Gabon a druhý ne. Státní správa ani veterina natož ČSV žádným informačním systémem ze kterého by byla zřejmá nákazová situace nedisponují. A pokud to nařídil veterinář v lednu, únoru, kdy jsou vydávány vyhlášky, tak by nepomohl ani inf.systém, ale leda snad křišťálová koule.
Pokud to jsou dva veterináři v rámci kraje, je otázka jetě naléhavější, postup pro celý kraj nařizuje jedna vyhláška.
A pokud to je jeden veterinář pro dvě ZO, tak to už je vůbec otázka, proč je jedna část okresu jiná než druhá.

Stávající stav je anarchií, kdy rozhodují lidé s různou kvalifikací podle svých pocitů a postojů.

Karel

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 54487


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Mareš (78.156.147.86) --- 19. 10. 2011
Re: Ošetření včelstev nečlenů ZO (54464) (54470) (54472)

Díky za názory.Jednalo se mi o situaci, kdy "sousední" veterinář nařídí plošné ošetření gabonem, zatímco u nás gabon aplikovat nebudeme-kde ho pak vzít?
K názoru Rudy Stonjeka-situaci, kdy si každý objednává léčivo u nejbližšího veterináře a léčí na svou pěst nepovažuji za známku odbornosti ale připadá mi to spíš jako nabádání k chaosu a anarchii.

F.Mareš

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 54486


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

lokvenc.petr (e-mailem) --- 19. 10. 2011
Re: varidol (54449) (54450) (54452) (54471) (54473) (54475) (54476) (54480) (54481) (54482) (54484)

Nevím, jestli tu náhodou nemlátíme prázdnou slámu... Proškoleni jsou, pokud
vím, prohlížeči včelstev a pak ještě obsluhy - opraváři přístrojů pro
fumigaci. To, že mají být včelstva ošetřena komisionálně, neznamená
přítomnost nějakého "proškoleného komisaře", ale to, že musí být přítomno
více osob, aby byla jistota, že léčení skutečně proběhlo...
S pozdravem Petr.

-----Původní zpráva-----
"No ale o to mi v té otázce právě šlo. Je mezi námi nějaký proškolený
důvěrník oprávnění provádět to "léčení", který by nám sdělil, jak to
proškolení v praxi probíhalo a čeho se týkalo? Mě o fakt zajímá. "

Spíš někdo, kdo má oprávnění pracovat s jedy nebo se zvlášť nebezpečnými
jedy anebo s jedovatými agrochemikáliemi, pokud to není totožné oprávnění.
To nevím.
Už jsem přece napsal o hodně hodin dřív, že ČSV školí jen jako, svým jménem
se zaručuje, že všichni ti důvěrníci, co léčí, jsou proškolení, ale ve
skutečnosti je to proškolení hodně pofidérní až žádné. Hlavně u těch, co
dělají jen fumigaci a ne aerosol.

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 54485


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

R. Polášek (85.71.180.241) --- 19. 10. 2011
Re: varidol (54449) (54450) (54452) (54471) (54473) (54475) (54476) (54480) (54481) (54482)

"No ale o to mi v té otázce právě šlo. Je mezi námi nějaký proškolený důvěrník oprávnění provádět to "léčení", který by nám sdělil, jak to proškolení v praxi probíhalo a čeho se týkalo? Mě o fakt zajímá. "

Spíš někdo, kdo má oprávnění pracovat s jedy nebo se zvlášť nebezpečnými jedy anebo s jedovatými agrochemikáliemi, pokud to není totožné oprávnění. To nevím.
Už jsem přece napsal o hodně hodin dřív, že ČSV školí jen jako, svým jménem se zaručuje, že všichni ti důvěrníci, co léčí, jsou proškolení, ale ve skutečnosti je to proškolení hodně pofidérní až žádné. Hlavně u těch, co dělají jen fumigaci a ne aerosol.

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 54484


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

J. Matl (147.231.79.105) --- 19. 10. 2011
Re: varidol (54449) (54450) (54452) (54471) (54473) (54475) (54476) (54480) (54481) (54482)

... oprávněný, pardon
JM

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 54483


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

J. Matl (147.231.79.105) --- 19. 10. 2011
Re: varidol (54449) (54450) (54452) (54471) (54473) (54475) (54476) (54480) (54481)

R. Polášek (85.71.180.241) --- 19. 10. 2011
Re: varidol (54449) (54450) (54452) (54471) (54473) (54475) (54476) (54480)

obávám se, že definice vyškolené osoby bude v našich zákonech podstatně náročnější a přečtení jednoho listu papíru stačit určitě nebude.
xxxxxxxxxx
No ale o to mi v té otázce právě šlo. Je mezi námi nějaký proškolený důvěrník oprávnění provádět to "léčení", který by nám sdělil, jak to proškolení v praxi probíhalo a čeho se týkalo? Mě o fakt zajímá.
Jiří

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 54482


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

R. Polášek (85.71.180.241) --- 19. 10. 2011
Re: varidol (54449) (54450) (54452) (54471) (54473) (54475) (54476) (54480)

obávám se, že definice vyškolené osoby bude v našich zákonech podstatně náročnější a přečtení jednoho listu papíru stačit určitě nebude.

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 54481


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

(e-mailem) --- 19. 10. 2011
Re: varidol (54449) (54450) (54452) (54471) (54473) (54475) (54476)

Ve své podstatě je to takto, přečteš si návod a pak už jsi vyškolená osoba. nebo ti to také ukáže důvěrník a je to. Co by jse na tom chtěli školit. Jedině 1) používání kapátka. 2) propíchnití knotu. 3) spočítání nástavků, 4) škrtnutí sirkou, 5) požární předpisy. Tady je ovšem háček, v lese je používání otevřeného ohně přísnězakázáno . A teť babo raď

pepan

> ------------ Původní zpráva ------------
> Od: J. Matl <e-mail/=/nezadan>
> Předmět: Re: varidol
> Datum: 19.10.2011 10:57:56
> ----------------------------------------
> R. Polášek (85.71.180.241) --- 19. 10. 2011
> Re: varidol (54449) (54450) (54452) (54471) (54473)
> .. Papírově to jsou léčiva, která může používat jen vyškolená osoba. To
> znamená veterinář nebo osoba, která prokazatelně prošla příslušným školením
> a má na manipulaci s takovým léčivem oprávnění. V případě důvěrníka ZO,
> který léčí, je toto kryto ČSV.
> xxxxxxxxxxxxxxxxxx
> Pokud jsem dobře četl příbalový leták k Varidolu, který jsem si koupil na
> předpis vystavený veterinářem, nic takového jsem tam nenašel. Důvěrníci a
> nákazoví referenti by samozřejmě být proškoleni měli, ale návod na letáku
> je přehledný a jasný.
> xxxxxxxxxxxxx
>
> Člověk bez oprávnění by se toho léčiva neměl dotknout.
> xxxxxxxxxxxxxx
> Dotknout bychom se toho opravdu neměli, je to fakt dost jed, to, čím včely
> "léčíme" ... :-) Když jsem v amitrazu onehdá koupal psa kvůli demodikóze,
> tak mi to nešťastnou náhodou stříklo pod brýle do oka, když se po ukončení
> procedury logicky oklepal (moje chyba ...) a byl to docela tanec ... Ale
> psovi to pomohlo ...
> xxxxxxxxxxxxxxxx
>
> Kdysi jsem dokonce na veterině hledal takového veterináře, který by mi
> léčil včely místo ZO. Ovšem jediné, co jsem viděl, byla pořádná panika mezi
> veterináři, když jsem to po nich chtěl.
> xxxxxxxxxxxxx
> Pokud jde o veterináře, tak pokud není zrovna včelařem, tak se té panice
> mezi nimi nedivím. Většina z nich nikdy živé včely v úlu asi ani neviděla
> .. Natož aby měla praktické zkušenosti s tím, jak je "léčit". Čest a dík
> výjimkám ...
>
>
>

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 54480


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Jan Cervenka (e-mailem) --- 19. 10. 2011
Re: Oetření včelstev nečlenů ZO (54464) (54470) (54472)

Dne Wednesday 19 of October 2011 08:29:44 e-mail/=/nezadan napsal(a):

> s fumigacemi jsem se opět vrátil k medicinálnímu oleji. Dává bohatší kouř a

Dobry den,

kde ho, prosim nakupujete ?

--



S pozdravem

Jan Cervenka

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 54479


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

J. Matl (213.151.87.2) --- 19. 10. 2011
Re: varidol (54449) (54450) (54452) (54471) (54473) (54475) (54476) (54477)

R. Polášek (85.71.180.241) --- 19. 10. 2011
Re: varidol (54449) (54450) (54452) (54471) (54473) (54475) (54476)

". Papírově to jsou léčiva, která může používat jen vyškolená osoba. To znamená veterinář nebo osoba, která prokazatelně prošla příslušným školením a má na manipulaci s takovým léčivem oprávnění. V případě důvěrníka ZO, který léčí, je toto kryto ČSV.
xxxxxxxxxxxxxxxxxx
... Pokud jsem dobře četl příbalový leták k Varidolu, který jsem si koupil na předpis vystavený veterinářem, nic takového jsem tam nenašel.
xxxxxxxxxxxxx "
No nevím nevím. Dokud není průšvih, nic se neděje. Chleba se bude lámat, až bude ten průšvih. Pravidlem ale bývá, že pokud se něco dlouhodobě všelijak plácá a šidí, tak potom ten nešťastník, který je za ten průšvih zodpovědný, to tvrdě odnese.
xxxxxxxxxxxxxxxxxxx
Dobrá, Radime, souhlasím s tím, že pokud se něco plácá a šidí ... etc. Ale pokud se to provádí v souladu s metodikou zveřejněnou na příbalovém letáku ... A dodávám, že je podstatné, aby se to tak dělalo, ono to tam není jen pro srandu ... Nebo je ještě něco víc za touto publikovanou metodikou, co se nedozvědí ti, kdo si to legálně koupí s tím letákem, a co na rozdíl od nich vědí jen ti, kdo byli jinak proškoleni systémem veteriny či svazu? Pak bych to jako včelař, jenž nese odpovědnost za včelstva svá i včelstva sousedů a kolegů docela rád věděl.
Jiří

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 54478


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

R. Polášek (85.71.180.241) --- 19. 10. 2011
Re: varidol (54449) (54450) (54452) (54471) (54473) (54475) (54476)

". Papírově to jsou léčiva, která může používat jen vyškolená osoba. To znamená veterinář nebo osoba, která prokazatelně prošla příslušným školením a má na manipulaci s takovým léčivem oprávnění. V případě důvěrníka ZO, který léčí, je toto kryto ČSV.
xxxxxxxxxxxxxxxxxx
Pokud jsem dobře četl příbalový leták k Varidolu, který jsem si koupil na předpis vystavený veterinářem, nic takového jsem tam nenašel. Důvěrníci a nákazoví referenti by samozřejmě být proškoleni měli, ale návod na letáku je přehledný a jasný.
xxxxxxxxxxxxx "

No nevím nevím. Dokud není průšvih, nic se neděje. Chleba se bude lámat, až bude ten průšvih. Pravidlem ale bývá, že pokud se něco dlouhodobě všelijak plácá a šidí, tak potom ten nešťastník, který je za ten průšvih zodpovědný, to tvrdě odnese.

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 54477


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

J. Matl (213.151.87.2) --- 19. 10. 2011
Re: varidol (54449) (54450) (54452) (54471) (54473) (54475)

R. Polášek (85.71.180.241) --- 19. 10. 2011
Re: varidol (54449) (54450) (54452) (54471) (54473)
... Papírově to jsou léčiva, která může používat jen vyškolená osoba. To znamená veterinář nebo osoba, která prokazatelně prošla příslušným školením a má na manipulaci s takovým léčivem oprávnění. V případě důvěrníka ZO, který léčí, je toto kryto ČSV.
xxxxxxxxxxxxxxxxxx
Pokud jsem dobře četl příbalový leták k Varidolu, který jsem si koupil na předpis vystavený veterinářem, nic takového jsem tam nenašel. Důvěrníci a nákazoví referenti by samozřejmě být proškoleni měli, ale návod na letáku je přehledný a jasný.
xxxxxxxxxxxxx

Člověk bez oprávnění by se toho léčiva neměl dotknout.
xxxxxxxxxxxxxx
Dotknout bychom se toho opravdu neměli, je to fakt dost jed, to, čím včely "léčíme" ... :-) Když jsem v amitrazu onehdá koupal psa kvůli demodikóze, tak mi to nešťastnou náhodou stříklo pod brýle do oka, když se po ukončení procedury logicky oklepal (moje chyba ...) a byl to docela tanec ... Ale psovi to pomohlo ...
xxxxxxxxxxxxxxxx

Kdysi jsem dokonce na veterině hledal takového veterináře, který by mi léčil včely místo ZO. Ovšem jediné, co jsem viděl, byla pořádná panika mezi veterináři, když jsem to po nich chtěl.
xxxxxxxxxxxxx
Pokud jde o veterináře, tak pokud není zrovna včelařem, tak se té panice mezi nimi nedivím. Většina z nich nikdy živé včely v úlu asi ani neviděla ... Natož aby měla praktické zkušenosti s tím, jak je "léčit". Čest a dík výjimkám ...

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 54476


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

R. Polášek (85.71.180.241) --- 19. 10. 2011
Re: varidol (54449) (54450) (54452) (54471) (54473)

"Veterinář si ho může objednat (dodají mu to stejně jako jiná léčiva), v lékárně (která dělá i veterinární léčiva) na předpis by ho musel objednat také. Domluvte se přímo s vetem. Lahvička včetně knotů vás vyjde +- na stovku. Ale prosím, když už budete léčit sám, tak dle metodiky. Ne aby Vás napadlo používat ho v létě třeba místo KM, nebo fumigovat 10x. Pak je ještě otázka zda fumigovat spíše MP10 nebo Varidolem. Já se snažím přípravky střídat, ale co je lepší... težko říct."

Papírově to jsou léčiva, která může používat jen vyškolená osoba. To znamená veterinář nebo osoba, která prokazatelně prošla příslušným školením a má na manipulaci s takovým léčivem oprávnění. V případě důvěrníka ZO, který léčí, je toto kryto ČSV. Případně možná by to papírově mohl aplikovat zemědělec, který má oprávnění pracovat s agrochemikáliemi.
Člověk bez oprávnění by se toho léčiva neměl dotknout.

Pokud si to léčivo objednává soukromník přes veterináře, papírově správně by měl ten veterinář s tím léčivem přijet a osobně nastrkat ty nakapané zapálené knoty do včelstev, tak, jak velí oficiální metodika. Nebo přijet s přístrojem a nafoukat si to do včelstva. Přirozeně si za to taky nechat zaplatit.

Fakt je, že se to nesleduje, ale pokud bude nějaký horlivý účředník, pošťouchat se v tom může.

Kdysi jsem dokonce na vaterině hledal takového veterináře, který by mi léčil včely místo ZO. Ovšem jediné, co jsem viděl, byla pořádná panika mezi veterináři, když jsem to po nich chtěl.

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 54475


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

J. Matl (213.151.87.2) --- 19. 10. 2011
Re: varidol (54449) (54450) (54452) (54471) (54473)

Honza Zátka (e-mailem) --- 19. 10. 2011
Re: varidol (54449) (54450) (54452) (54471)
... Pak je ještě otázka zda fumigovat spíše MP10 nebo Varidolem. Já se snažím přípravky střídat, ale co je lepší... težko říct.
xxxxxxxxxxxxxxx
S amitrazem nikdo vlastně moc asi neví, je to hodně zajímavá otázka! ..., ale MP 10 obsahuje tau fluvalinat, a to je pěkné svinstvo (totéž, co v Gabonu PF ...). U acrinathrinu a fluvalinatu při užití a střídání Gabonu PA a PF funguje křížová resistence, takže střídání nepomůže. Ale jak je to u střídání amitrazu a fluvalinatu, to je otázka pro odborníky a výzkumníky. Na to máme výzkumný ústav s.r.o, takže to by byla otázka pro odborníky tam shromážděné.
Jiří

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 54474


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Honza Zátka (e-mailem) --- 19. 10. 2011
Re: varidol (54449) (54450) (54452) (54471)

Veterinář si ho může objednat (dodají mu to stejně jako jiná léčiva), v lékárně (která dělá i veterinární léčiva) na předpis by ho musel objednat také. Domluvte se přímo s vetem. Lahvička včetně knotů vás vyjde +- na stovku. Ale prosím, když už budete léčit sám, tak dle metodiky. Ne aby Vás napadlo používat ho v létě třeba místo KM, nebo fumigovat 10x. Pak je ještě otázka zda fumigovat spíše MP10 nebo Varidolem. Já se snažím přípravky střídat, ale co je lepší... težko říct.


------------ Původní zpráva ------------
Od: Jirka Presl <e-mail/=/nezadan>
Předmět: Re: varidol
Datum: 19.10.2011 07:41:43
----------------------------------------
lze nejak varidol ziskat od veterinare ? je to na predpis predpokladam

existuje nejaka lekarna kde lze lecivo vyzvednout ?


Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 54473


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

(90.179.161.201) --- 19. 10. 2011
Re: Ošetření včelstev nečlenů ZO (54464) (54470)

myslím si, že je to o komunikaci. I když nejste členem místní ZO, rozumný člověk se dohodne. Jinak stačí vzít med k nejbližšímu veterináři a nechat si napsat recept. Ten zašlete do Dolu a za týden máte léky doma poštou. Nechápu vaši "odbornost" že toto nevíte. Tenhle postup je tuším bez dotace. Nejjednodušší je ale domluvit se doma. S nekomunikujícími nečleny je potíž. Jeden takový se u nás vyskytuje tak si ho nevšímáme a je to v pohodě. Jinak s fumigacemi jsem se opět vrátil k medicinálnímu oleji. Dává bohatší kouř a jeho životnost je mnohonásobně větší. U vody česnem mám pocit že se ani nestihne dostat do medníku. Jinak jsem silně nas... na kvalitu olejniček zvláště těch s plastovými středy. Mizerná životnost mnohdy jen několik včelstev. Během první fumigace jsem odrovnal 2. Přesnost dávkování je ve hvězdách. Takže nasrán jsem torza a nefunkční olejničky vložil do popelnice a vše předělal na injekční stříkačku 10 ml. Takže jedna náplň mě stačí na 6 včelstev. Prostě dělám to jak Poláci a je to kvalitou o úplně jiném. Z původního Zalu tak zbyl jenom kryt žároviště. Nikdy jsem snad hůře neinvestoval 2 500 na takový šmejd. Rostočů jsou mraky, budu netrpělivě čekat na jaro. Letos jsem poprvé úmyslně vystavil svoje včelstva vyššímu infekčnímu tlaku.V polovině července jsem dal 2 x kyselinu po 2 dní a jinak nic. Ze 100 včelstev už jich je 5 pryč a vidím to tak ještě na 5. Prostě jsem se zbavil včelstev nejmíň odolných roztoči a množit budu včelstva s nejmenšími spady. Jo kdyby už na to byla metodika o které se již mluví, bylo by to snadnější. Ať je líp. R. Stonjek

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 54472


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Jirka Presl (84.42.235.221) --- 19. 10. 2011
Re: varidol (54449) (54450) (54452)

lze nejak varidol ziskat od veterinare ? je to na predpis predpokladam

existuje nejaka lekarna kde lze lecivo vyzvednout ?


Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 54471


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

A. Podhájecký (93.99.63.252) --- 18. 10. 2011
Re: Ošetření včelstev nečlenů ZO (54464)

Děláte velmi dobře. Žádný formulář ale na to není. Spojte se co nejdříve se sousední ZO. Jistě budou rádi, že máte o léčení u nich zájem a oni budou mít o něm přehled. My to tak přímo vyžadujeme. Léčíme všechny včelstva na našem území. Léčivo navíc určitě mají. První léčení už ale určitě udělali. Možná už obě. Může se dělat po 9 dnech, doporučeno je po 14-21 dnech. Určitě se domluvíte a ještě Vám je zpětně přeléčí. Pokud ne, můžete si včely léčit sám.
Tonda
>Dobrý den,mám několik včelstev umístěných na území sousední ZO.
Chtěl bych tato včelstva léčit v režimu této ZO.
O dotace žádám u své organizace, která mi strhává částku na léčiva pro včelstva na "domácím"stanovišti.
Jak a kdy mám žádat o léčiva pro včelstva, jež mám umístěna na území "cizí" ZO?
Existuje na to nějaký speciální formulář?
Díky F.Mareš

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 54470


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

(e-mailem) --- 18. 10. 2011
Re: Oet?en? v?elstev ne?len? ZO (54464) (54465) (54466) (54467)

Dobrý den,

domnívám se, že hlavní otázkou je přístup k léčivu. Jelikož se
nakupují předpokládám přes ZO, tzn. na počet včelstev evidovaných
příslušnou ZO. Dle mého názoru by jste si měl zajistit léčivo u své
domovské ZO a dohodnout na termínech léčení, případně i postupu v
ZO, kde máte svá včelstva umístěna.

Nedomnívám se, že existuje jakýkoliv jiný formulář na žádost o
léčiva. Dotovaná léčiva jsou objednávány jen přes jednu ZO, proto
léčení musí být zajištěno léčivy z domovské ZO a léčení fakticky je
na vás.

Pokud však léčiva nedostanete či nebudete mít v množství pro vaše
včelstva, bude nutné provést zakoupení či jinou úhradu u ZO, kde
máte včelstva. A pokud si nebudete provádět léčení sám je to jen na
dohodě vás a ZO (případně funkcionářů), kteří Vám léčení budou
provádět.

Á propos myslím si, že na menší počet včelstev by v sousední ZO
neměl byýt problém zajistit léčivo (nelze přesně odhadnout množství
na včelstva). Ze zkušenosti vím, že se mírně nadhodnocuje množství,
aby vystačilo na všechny a včas.

Marek

----- PŮVODNÍ ZPRÁVA -----
Od: Josef.Mensik/=/seznam.cz
Komu: vcely/=/v.or.cz
Předmět: Re: Oet?en? v?elstev ne?len? ZO
Datum: 18.10.2011 - 16:42:52

> Postu léčení pak podléhá veterině v jejíž
> půsovnosti se včelstva nacázejí. a léčiva se
> ovjednávají u té zo v jejíž ovodu jste ZO tak má
> jakýs takýs přehled čím léčite. Není to však
> bezpodmínečnou podmínkou.
>
> Pepan
>
> > ------------ Původní zpráva ------------
> > Od: Mare <maresfranta/=/tiscali.cz>
> > Předmět: Re: Oet?en? v?elstev ne?len? ZO
> > Datum: 18.10.2011 16:34:26
> > ----------------------------------------
> > Díky, ale nejedná se mi o dotace.
> > Chtěl bych pouze"vyfasovat" léčiva u organizace,
> > na jejímž území mám
> > > registrována včelstva, abych mohl léčit v režimu
> > této organizace.
> > > Nevím však, jakým způsobem a kdy o dodání léčiva
> > žádat.
> > > Logické by bylo požádat k 1.9., kdy hlásím počet
> > zazimovaných včelstev i ve
> > > své domovské organizaci.
> > Jaký však mám použít formulář?
> > Díky F.Mareš
> >
> >
> >
>

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 54469


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

(89.176.144.114) --- 18. 10. 2011
Re: Spad roztočů (54437) (54445) (54447) (54456) (54457) (54459)

Chtěl bych k časovému rozložení léčení citovat z nařízení Veterinární správy " Mezi jednotlivými ošetřeními musí být dodržena minimální přestávka 9 dnů,přičemž třetí ošetření nesmí být provedeno před 20.listopadem 2011"Není zde nic o přestávce 2 až 3 týdny.I když třetí ošetření je už potom lepší provést aerosolem. V naší ZO ho provádíme až v 1.dekádě prosince.
---------------------------------------------------------------------------
V nařízení KVS pro MS kraj č. 3/2011 je mimo jiném uvedeno:

1. Letní období
……
Během pozdního jara a po celé léto pokud teploty v průběhu celého dne dosahují alespoň 20 °C lze aplikovat FORMIDOL 40 ml – odparné desky s kyselinou mravenčí. Při nesprávné aplikaci se mohou projevit negativní vedlejší účinky na včelstva.

2. Podzim a zima

V období od 10.10.2011 do 31.12.2011 jsou chovatelé včel povinni provést ve všech včelstvech třikrát ošetření včelstev přípravkem VARIDOL 125 mg/ml. Ošetření se provede komisionálně formou fumigace nebo aerosolu. Při druhém a třetím ošetření nesmí být ve včelstvech přítomen zavíčkovaný plod. Pokud je v době 2. a 3. ošetření - např. při teplém počasí – zavíčkovaný plod, odstraní se vyřezáním nebo rozdrásáním tak, aby přítomni roztoči byli zpřístupněni účinným látkám
při fumigaci nebo aerosolovém ošetření. Doporučené intervaly mezi ošetřeními jsou 14 – 21 dní. Tři ošetření se provádějí bez ohledu na to, zda byl v podletí použit GABON PF 90 mg nebo GABON PA 1,5 mg. Poslední ošetření lze provést aerosolem i začátkem prosince, kdy jsou včelstva bez plodu. Při použití acetonu lze aerosol aplikovat do teploty minus 5oC. Toto ošetření je významné k zabránění tvorby resistence.

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 54468


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

(e-mailem) --- 18. 10. 2011
Re: Oet?en? v?elstev ne?len? ZO (54464) (54465) (54466)

Postu léčení pak podléhá veterině v jejíž půsovnosti se včelstva nacázejí. a léčiva se ovjednávají u té zo v jejíž ovodu jste ZO tak má jakýs takýs přehled čím léčite. Není to však bezpodmínečnou podmínkou.

Pepan

> ------------ Původní zpráva ------------
> Od: Mare <maresfranta/=/tiscali.cz>
> Předmět: Re: Oet?en? v?elstev ne?len? ZO
> Datum: 18.10.2011 16:34:26
> ----------------------------------------
> Díky, ale nejedná se mi o dotace.
> Chtěl bych pouze"vyfasovat" léčiva u organizace, na jejímž území mám
> registrována včelstva, abych mohl léčit v režimu této organizace.
> Nevím však, jakým způsobem a kdy o dodání léčiva žádat.
> Logické by bylo požádat k 1.9., kdy hlásím počet zazimovaných včelstev i ve
> své domovské organizaci.
> Jaký však mám použít formulář?
> Díky F.Mareš
>
>
>

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 54467


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Mareš (78.156.147.86) --- 18. 10. 2011
Re: Oet?en? v?elstev ne?len? ZO (54464) (54465)

Díky, ale nejedná se mi o dotace.
Chtěl bych pouze"vyfasovat" léčiva u organizace, na jejímž území mám registrována včelstva, abych mohl léčit v režimu této organizace.
Nevím však, jakým způsobem a kdy o dodání léčiva žádat.
Logické by bylo požádat k 1.9., kdy hlásím počet zazimovaných včelstev i ve své domovské organizaci.
Jaký však mám použít formulář?
Díky F.Mareš

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 54466


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

(e-mailem) --- 18. 10. 2011
Re: Oet?en? v?elstev ne?len? ZO (54464)

O dotace se žádá u své ZO není rozhodující kde jsou včelstva umístěna.
Nečlenové žádaj jen u jedné.

pepan

> ------------ Původní zpráva ------------
> Od: Mare <maresfranta/=/tiscali.cz>
> Předmět: Oet?en? v?elstev ne?len? ZO
> Datum: 18.10.2011 15:39:02
> ----------------------------------------
> Dobrý den,mám několik včelstev umístěných na území sousední ZO.
> Chtěl bych tato včelstva léčit v režimu této ZO.
> O dotace žádám u své organizace, která mi strhává částku na léčiva pro
> včelstva na "domácím"stanovišti.
> Jak a kdy mám žádat o léčiva pro včelstva, jež mám umístěna na území "cizí"
> ZO?
> Existuje na to nějaký speciální formulář?
> Díky F.Mareš
>
>
>

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 54465


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Mareš (78.156.147.86) --- 18. 10. 2011
Ošetření včelstev nečlenů ZO

Dobrý den,mám několik včelstev umístěných na území sousední ZO.
Chtěl bych tato včelstva léčit v režimu této ZO.
O dotace žádám u své organizace, která mi strhává částku na léčiva pro včelstva na "domácím"stanovišti.
Jak a kdy mám žádat o léčiva pro včelstva, jež mám umístěna na území "cizí" ZO?
Existuje na to nějaký speciální formulář?
Díky F.Mareš

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 54464


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Aleš Molčík (109.183.217.130) --- 18. 10. 2011
Re: Spad roztočů (54437) (54445) (54447) (54456) (54457) (54459)

Včera jsem dělal ráno aer. Varidolem. Výsledek spadu z 31 včelstev od 0-297. Ta nula mi je podezřelá, včelstvo je lepší průmer co do síly obsednutí uliček. Těch 297 mě moc nepřekvapilo, protože tohle včelstvo mělo celé podletí nejvyšší přirozený spad. Kde jinde byl spad na kusy za týden, tak u toho včelstva byl spad kolem 20ks. Další nejhorší výsledek byl 123 roztočů. Průměr na včelstvo 52,7 roztočů, takže podle průměru je to pro mě standardní spad. A do průměru stanoviště se mi vešlo 23 včelstev. Letošní ošetření 2xFormidol v srpnu a teď aer. Varidolem.

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 54463


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

lukas (217.12.62.38) --- 18. 10. 2011
spad kliestika

prosim o radu ak mam v tomto obdoby denny spad kliestika 2,5 je to vela ci malo liecil som gabonom 2 pasikmi dakujem.

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 54462


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Alena Navrátilová (94.112.16.74) --- 18. 10. 2011
podvojné účetnictví

Od roku 2011 musí vést každá nezisková organizace pokud pobírá státní dotace,( a to včelaři pobírají od Min.zemědělství). musí vést podcojné účetnictví.
Takže už neplatí to co bylo v roce 2004, ale tato nová skutečnost ?

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 54461


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Sroll Josef (e-mailem) --- 18. 10. 2011
RE: erty (54453)

Je to tabulka kódu ASCII (American Standard Code for Information Interchange), kterou sem někdo asi plácnul omylem. Pokud to někoho zajímá, další viz http://cs.wikipedia.org/wiki/ASCII
Pepa

-----Original Message-----
From: vcely-bounces/=/v.or.cz [mailto:vcely-bounces/=/v.or.cz] On Behalf Of fedfgh
Sent: Sunday, October 16, 2011 10:19 PM
To: Včelařský mailing list
Subject: erty

Dec       Hex       Znak       Význam
0       00       NUL
1       01       SOH       Start of Header
2       02       STX       Start of Text
3       03       ETX       End of Text
4       04       EOT       End of Transmission
5       05       ENQ       Enquiry
6       06       ACK       Acknowledge
......

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 54460


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

(77.48.77.18) --- 18. 10. 2011
Re: Spad roztočů (54437) (54445) (54447) (54456) (54457)

Chtěl bych k časovému rozložení léčení citovat z nařízení Veterinární správy " Mezi jednotlivými ošetřeními musí být dodržena minimální přestávka 9 dnů,přičemž třetí ošetření nesmí být provedeno před 20.listopadem 2011"Není zde nic o přestávce 2 až 3 týdny.I když třetí ošetření je už potom lepší provést aerosolem. V naší ZO ho provádíme až v 1.dekádě prosince.

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 54459


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

KaJi (90.179.243.173) --- 18. 10. 2011
Re: Nabourávač - hekr? (54454) (54455)

. Vypadá to jak aski výpis ovládací řeči jehličkových tiskáren Epson z doby před Windowsy
-----------

Jedná se o ASCII tabulku - Kodovaní pro komunikaci na 7 bitů = 128 - bez hačků a čárek - do Windows NT užívaný v mikropočítačích a PC - dlouholetý mez. standard. Mám dojem, že až z dob dálnopisů.

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 54458


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

J. Matl (213.151.87.2) --- 18. 10. 2011
Re: Spad roztočů (54437) (54445) (54447) (54456)

Honza (89.176.144.114) --- 18. 10. 2011
Re: Spad roztočů (54437) (54445) (54447)
... Přeléčení 1x Formidol jsem provedl na stanovišti s průměrem spadu 1120 roztočů koncem července (max. denní teploty 24,18,16,19°C). Na stanovišti s průměrem spadu 590 roztočů jsem provedl začátkem srpna(max. denní teploty 26,27,27,26°C).Spady po aplikaci byly desítky roztočů. Mohla mít na to vliv ta teplota.
Nyní řeším další problém. 1. fumigaci jsem dělal 11.10. Další je doporučována za 2 až 3 týdny, což už mají být nižší teploty. Zítra bude ideální teplota pro fumigaci. Tak co teď? H.
xxxxxxxxxxxxxxxxxxxx
Honzo, díky za údaje! Omlouvám se, ale abych se přiznal, tak těm číslům moc nerozumím, o jaké přesně spady se jedná (1120, 590)? I u nás mezi kolegy se vede už druhým rokem debata, zda by nebylo lepší fumigovat podruhé už po týdnu a ne po 14 dnech. Je to tak 50 na 50. Ale píšete, že Vaše včelstva jsou už bez plodu ... Tu já bych asi preferoval max. účinnost ošetření (když už se tedy provádí), a na tu je třeba dobrá teplota. Fumigovat za nízké teploty je sice dobré na odškrtnutí jednoho bodu v chemické válce, ale efektivita je asi sporná, i když jsou kolegové, kteří tvrdí, že i za nižší teploty to funguje, když se včelstvo trochu rozleze, nebo za použití třeba Grifinu ... Těžko říct, já bych fumigoval, dokud je relativně teplo a v té chvíli, kdy včely přestanou létat, ale přiznám, že se učím a od toho jsou tu povolanější. A najít tu pravou chvíli je někdy hodně subtilní. Hodně cenných informací o problému je na Včelařském foru ... Ještě návrh: když už to takhle počítáte a zkoušíte vyhodnotit, což je dobré, neuvažoval jste o tom, že byste se zaregistroval do VMS a tam se o údaje podělil o ostatními? Ale nejen to, získal byste cenné srovnávací údaje o situaci a metodách jiných kolegů ...
Jiří

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 54457


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Honza (89.176.144.114) --- 18. 10. 2011
Re: Spad roztočů (54437) (54445) (54447)

Jiří Matl napsal:
Ještě pozn.: jestliže koncem srpna padá přirozeně kolem 10 denně, pak je to na razantnější zásah, než na 1x Formidol, což pravím po podobné zkušenosti z r. 2007 (ostatně kdy jste ho dal, jak a jaké byly podmínky a účinnost?)
-----------------------------------------------------------
Díky za odpověď. Přeléčení 1x Formidol jsem provedl na stanovišti s průměrem spadu 1120 roztočů koncem července (max. denní teploty 24,18,16,19°C). Na stanovišti s průměrem spadu 590 roztočů jsem provedl začátkem srpna(max. denní teploty 26,27,27,26°C).Spady po aplikaci byly desítky roztočů. Mohla mít na to vliv ta teplota.
Nyní řeším další problém. 1. fumigaci jsem dělal 11.10. Další je doporučována za 2 až 3 týdny, což už mají být nižší teploty. Zítra bude ideální teplota pro fumigaci. Tak co teď? H.

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 54456


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

R. Polášek (85.71.180.241) --- 18. 10. 2011
Re: Nabourávač - hekr? (54454)

No, nevím, jestli se takhle projevuje hekr. Vypadá to jak aski výpis ovládací řeči jehličkových tiskáren Epson z doby před Windowsy.

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 54455


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

(e-mailem) --- 17. 10. 2011
Nabourávač - hekr?

Kdo se k nám naboural,doufejme že provider to tam dlouho nenechá.

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 54454


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

fedfgh (95.154.230.191) --- 16. 10. 2011
erty

Dec        Hex        Znak        Význam
0        00        NUL
1        01        SOH        Start of Header
2        02        STX        Start of Text
3        03        ETX        End of Text
4        04        EOT        End of Transmission
5        05        ENQ        Enquiry
6        06        ACK        Acknowledge
7        07        BEL        Bell
8        08        BS        Backspace
9        09        HT        Horizontal Tab
10        0a        LF        Line Feed
11        0b        VT        Vertical Tab
12        0c        FF        Form Feed
13        0d        CR        Carriage Return
14        0e        SO        Shift Out
15        0f        SI        Shift In
16        10        DLE        Data Link Escape
17        11        DC1        (XOn)
18        12        DC2        (XOff)
19        13        DC3
20        14        DC4
21        15        NAK        Negative Acknowledge
22        16        SYN        Synchronous Idle
23        17        ETB        End of Transmission Block
24        18        CAN        Cancel
25        19        EM        End of Medium
26        1a        SUB        Substitute
27        1b        ESC        Escape
28        1c        FS        File Separator
29        1d        GS        Group Separator
30        1e        RS        Record Separator
31        1f        US        Unit Separator
       
Dec        Hex        Znak
32        20        SPC
33        21         !
34        22        "
35        23        #
36        24        $
37        25         %
38        26        &
39        27        '
40        28        (
41        29        )
42        2a        *
43        2b        +
44        2c        ,
45        2d        -
46        2e        .
47        2f        /
48        30        0
49        31        1
50        32        2
51        33        3
52        34        4
53        35        5
54        36        6
55        37        7
56        38        8
57        39        9
58        3a         :
59        3b         ;
60        3c        <
61        3d        =
62        3e        >
63        3f         ?
       
Dec        Hex        Znak
64        40        /=/
65        41        A
66        42        B
67        43        C
68        44        D
69        45        E
70        46        F
71        47        G
72        48        H
73        49        I
74        4a        J
75        4b        K
76        4c        L
77        4d        M
78        4e        N
79        4f        O
80        50        P
81        51        Q
82        52        R
83        53        S
84        54        T
85        55        U
86        56        V
87        57        W
88        58        X
89        59        Y
90        5a        Z
91        5b        [
92        5c        \
93        5d        ]
94        5e        ^
95        5f        _
       
Dec        Hex        Znak
96        60        `
97        61        a
98        62        b
99        63        c
100        64        d
101        65        e
102        66        f
103        67        g
104        68        h
105        69        i
106        6a        j
107        6b        k
108        6c        l
109        6d        m
110        6e        n
111        6f        o
112        70        p
113        71        q
114        72        r
115        73        s
116        74        t
117        75        u
118        76        v
119        77        w
120        78        x
121        79        y
122        7a        z
123        7b        {
124        7c        |
125        7d        }
126        7e        ~
127        7f        DEL

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 54453


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

JosPr (217.77.165.46) --- 16. 10. 2011
Re: varidol (54449) (54450)

Prestup do jine ZO zlepsi pristup k lecivu,ale nevyresi situaci v leceni v puvodni ZO.To uz je lepsi tu smernici opravdu omlatit zdravotakovi o hlavu,a to doslova a ne obrazne.JosPr

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 54452


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

(e-mailem) --- 16. 10. 2011
Re: varidol (54449)


> ------------ Původní zpráva ------------
> Od: Jirka Presl <e-mail/=/nezadan>
> Předmět: varidol
> Datum: 16.10.2011 14:19:36
> ----------------------------------------
> Dobry den
>
> chtel jsem se zeptat kde si mohu koupit lecivo varidol ?
>
> Zdravotnik ZO mi trikrat na muj dotaz rekl ze lecit neni treba/povinne ze
> lecivo nema a mam pouzit kyselinu mravenci
>
> oddelky jsem pres podleti nekolikrat lecil KM a mam prakticky nulovy spad.
>
>
>

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 54451


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

R. Polášek (85.71.180.241) --- 16. 10. 2011
Re: varidol (54449)

"htel jsem se zeptat kde si mohu koupit lecivo varidol ?
Zdravotnik ZO mi trikrat na muj dotaz rekl ze lecit neni treba/povinne ze lecivo nema a mam pouzit kyselinu mravenci "

jestli se i takhle běžně léčí včely....!!!
Ty léčiva teoreticky může vyfasovat a používat, jestli se nepletu, jen veterinář nebo k tomu určená a proškolená osoba v ZO.
Doporučuji najít si stránky příslušné krajské veteriny, stáhnout si tam platnou měrnici o ošetřování včelstev, přečíst si ji a zařídit se podle ní.
Pravděpodobně bude nutné tu směrnici vzít a zdravotníkovi ZO ji omlátit o hlavu (obrazně) A pokud ZO nebude mít ochotu se v léčení zlepšit, doporučuji z takové ZO přestoupit do sousední. Rozumný funkcionář ZO, pokud je jejich sousedem taková problémová ZO, pravděpodobně rád přestup takového včelaře přivítá, protože furt je lepší jezdit nějaký kilometr dál léčit tam včely než z té oblasti snášet kvůli neléčení masívní invazi roztočů.

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 54450


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Jirka Presl (84.42.235.221) --- 16. 10. 2011
varidol

Dobry den

chtel jsem se zeptat kde si mohu koupit lecivo varidol ?

Zdravotnik ZO mi trikrat na muj dotaz rekl ze lecit neni treba/povinne ze lecivo nema a mam pouzit kyselinu mravenci

oddelky jsem pres podleti nekolikrat lecil KM a mam prakticky nulovy spad.

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 54449


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

R. Polášek (85.71.180.241) --- 16. 10. 2011
Re: Spad roztočů (54437) (54445) (54447)

"Letos je spousta případů skokového zvýšení spadu začátkem září (možná masivní loupeže?), takže i včelstva, která byla doposud relativně v pohodě, mají náhle vážné problémy. Teplé září, plodování, opět nárůst V.d. ... "

Ono by to asi chtělo prozkoumat, jak se chovají roztoči ve vylupovaném včelstvu. Jestli jsou nějakým způsobem schopni tuto situaci ze svého pohledu zvládnout neboli jsou schopni prakticky v plném počtu přeskočit na zlodějky nebo jestli vyloupení včelstva znamená i prakticky úplnou zkázu roztočů. Mně se loupež jeví tak, že většina včel z vylupovaného včelstva zahyne, skončí někde na dně úlu nebo před česnem a jen menšina přežije a odletí do loupícího nebo i jiného včelstva. Ale to je jen můj názor. Nebylo to někde zkoumáno a uveřejněno, třeba ve Včelařských překladech?

jinak pokud většina roztočů je schopna se z vylupovaného včelstva přemístit do loupícího, znamená to, že znatelný nárůst spadu vyvolá i vyčelstvo, které nebylo původně oslabeno roztoči, ale které bylo pouze náchylné k vyloupené kvůli nějaké chybě včelaře. třeba kvůli příliš otevřeným česnům v nástavkových úlech.

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 54448


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

J. Matl (213.151.87.2) --- 16. 10. 2011
Re: Spad roztočů (54437) (54445)

Ještě pozn.: jestliže koncem srpna padá přirozeně kolem 10 denně, pak je to na razantnější zásah, než na 1x Formidol, což pravím po podobné zkušenosti z r. 2007 (ostatně kdy jste ho dal, jak a jaké byly podmínky a účinnost?), tedy pokud nechcete jít cestou typu uvidíme, co bude, budeme sledovat ... To je situace i na dlouhodobý odpařovač či na několikanásobné nasazení houbičky. Pokud se mýlím, nechť mě zkušenější opraví. Nebo aspoň na vícenásobný Formidol a pak ještě další kúru. Teď je to už passé, vím. Ale to píšete i Vy sám a sledujete to, což je základ. Letos jsou veliké rozdíly mezi včelstvy ve spadu a situace se pořád hodně mění ...
Nebo se držet oficiální metodiky a vysoký spad hlásit ZO a dál VS, což ukládá vyhláška, kterou, jak se zdá, nikdo v tomhle punktu moc nebere na vědomí. A žádat metodické pokyny a řešení. Když to chtěli, ať to mají. Jasně, je už to teď taky passé ... Letos je spousta případů skokového zvýšení spadu začátkem září (možná masivní loupeže?), takže i včelstva, která byla doposud relativně v pohodě, mají náhle vážné problémy. Teplé září, plodování, opět nárůst V.d. ...
Jiří

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 54447


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

J. Matl (213.151.87.2) --- 16. 10. 2011
Re: Spad roztočů (54437) (54445)

Honza (89.176.131.199) --- 16. 10. 2011
Re: Spad roztočů (54437)
Co s tím uděláme ? H.
xxxxxxxxxxxxxxxxxxxxx
Můžeme s tím, Honzo, udělat to, že si koupíme kyselinu mravenčí, houbičky či odpařovače a už na jaře za dobrého počasí jeden cyklus, pokud bude ještě co "léčit" (samozřejmě žertuju ... .-) )). A pak monitoring a podle něho v podletí dál, metodika je popsána v řadě míst, viz Včelařské forum, stránky VMS, Moderní včelař... Napsal bych pozdrav: "bez roztočů to nejde", ale radši ho sem psát nebudu ... :-)
Klidný den.
Jiří

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 54446


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Honza (89.176.131.199) --- 16. 10. 2011
Re: Spad roztočů (54437)

Tak jsem včera počítal roztoče po 1. fumigaci ze dvou stanovišť (úpatí hor SM) :
1.       max 1600, min 110, prům 590 – v lese
2.       max 2080, min 80, prům 1120 – na vesnici
Včelstva byla bez jarního ošetření (spad 2,3 roztočů na včelstvo). Po posledním vytočení 1x Formidol, bez Gabonu. Denní spad byl u prům. včelstva koncem srpna 10 roztočů, před fumigaci 20 roztočů - včelstvo bylo již bez plodu. Chybou bylo, že 1x Formidol je málo, neměl jsem žádné léčivo, které bych použil podle výsledku monitoringu. Co s tím uděláme ? H.

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 54445


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

petr (188.134.220.34) --- 15. 10. 2011

jsou to blpci že ho zruřili

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 54444


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

V.F. (109.80.64.153) --- 15. 10. 2011
Re: Spad roztočů (54437) (54442)

Je to dobře podaná informace, samozřejmě k úplnosti by to chtělo jěště doplnit.Zajímala by mne např.lokalita toho stanoviště. Díky.

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 54443


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Jan Burgel (82.113.48.14) --- 15. 10. 2011
Re: Spad roztočů (54437)

ALIAMIRI : a spadlo okolo 500 - 700

J.B.: zimní měl 1 roztoč na 21 včelstev
přirozený spad v červn a červenci nízky, po gabonu spad 0až 200,
srpen a září-KM, formidol + 65% houbičky 2x až 5x spady kolem 50
10-14.10 Fumigace ( odstraněm plod asi 1 dm2) spady 50 až 2500 průměr asi 500 roztočů.
Moje hodnocení : vysoké spady jsou způsobeny roztočovým rokem= průběhem počasí a pravděpodobně nižším učinkem Gabonu PA
Nehodnotím to zatím jako katastrofu ale očekávám nějaké ztráty a oslabení některých včelstev s vyššími spady nad 1000
J.B.

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 54442


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

(77.48.77.18) --- 14. 10. 2011
Re: Spad roztočů (54437)

Mám podobnou zkušenost.Zatímco přirozený spad byl nepatrný a nebyl nijak markantní ani když jsem na rozhraní července a srpna vložil odpařovače s KM na 4 týdny tak nyní po 1.fumigaci mě padalo 40 - 200 roztočů .Gabon jsem také letos nepoužil,ale podle prvních informací z naší ZO tak to padá i těm co Gabon měli.Jarní měl jsem měl úplně čistou.

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 54441


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

R. Polášek (85.71.180.241) --- 14. 10. 2011
Re: Nerezov? sud (54432) (54433) (54436) (54438) (54439)

Začínají se používat nevratné PET sudy na pivo, na 20 litrů. Má se to jmenovat Petainer KEG podle výrobce, který je má dělat. Asi to bude na medovinu lepší než nerez a podstatně levnější.
Na internetu třeba tady:
http://pivni.info/news/7895-petainer-novinka-na-ceskem-trhu.html

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 54440


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Stonjek (213.151.87.2) --- 14. 10. 2011
Re: Nerezov? sud (54432) (54433) (54436) (54438)

Pár sudů jsem sehnal, ještě když byly zálohovány 500 a byly od sodovky. Vypouštěcí jehlu jsem uřízl na rozbrusce a je to. V tomhle množství je kvasná zátka zbytečná stejně se z toho počítání bublinek akorát zhloupne. Stačí lehce zmuchlat nový obvaz a otvor s ním ucpat. Na klidové období se jen lehce natočí zátka , aby přetlak šel ven a je to. Stáčím hadicí kterou mám suvně připevněnou k tyčce a reguluju si tak výšku kalů. Tu ale musím pouze odhadnout a raději trochu přidám. Teď zrovna míchám rozkvas na další várku/bez varu/ tak uvidíme zájem a odbyt by byl. Zdraví R. Stonjek

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 54439


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno


Celkem je ve Včelařské konferenci již 78242 příspěvků(zde zobrazeno 61 příspěvků, od č. 54439 do č. 54499)
Několik rad pro badatele v archivu Včelařské konference. Pro zobrazení starších příspěvků (a pro pohyb v jejich frontě) je určeno speciální okno, které je dostupné pod názvem "Archiv Včelařské konference" (příspěvky se v něm zobrazují tak, že nejstarší jsou nahoře a novější dole). Ve frontě příspěvků je možnost se pohybovat příslušnými povely (pro začátek kliknětě na "nejstarší", aby se Vám ukázaly první příspěvky, jimiž konference začíná, a pak klikejte na "novější", čímž se Vám vždy zobrazí várka novějších 60 příspěvků; jednotlivé příspěvky lze na tomto archivním zobrazení číst od horního konce webu (kde jsou starší) a postupovat směrem dolu (kde jsou novější).


Nejnovější - Novější - Starší - Nejstarší






Klikněte sem pro nápovědu