78731

Archiv Včelařské konference

(Internetová stránka otevírající prostor pro komunikaci včelařů)


Zběžné zobrazení

Standartní zobrazení
(okno s nejnovějšími příspěvky a s formulářem pro psaní nových)

Toto je speciální okno pro bádání v archivu konference. Jsou tady zobrazeny starší příspěvky, které se zde zobrazují tak, že nejstarší jsou nahoře a novější dole. Ve frontě příspěvků je možnost se pohybovat příslušnými povely (pro začátek můžete kliknout na "nejstarší", aby se Vám ukázaly první příspěvky, jimiž konference začínala, a pak klikejte na "novější", čímž se Vám vždy zobrazí várka novějších 120 příspěvků; jednotlivé příspěvky lze na tomto archivním zobrazení číst od horního konce webu /kde jsou starší/ a postupovat směrem dolu /kde jsou novější/").


Zde je zobrazeno 121 starších příspěvků: od č. 4940 do č. 5060

Pohyb ve frontě příspěvků: Nejnovější - Novější - Starší - Nejstarší


Vita Vydra --- 20. 1. 2004
Re: EKO (4883)

Myslím že to bude tradovaný omyl. Včely se používají na monitorování plošného znečištění prostředí, viděl
jsem na toto téma celé knihy. Bohužel jsem je nečetl...
Vita Vydra
home: http://web.fsv.cvut.cz/~vydra
----- Original Message -----
From: Jarolím Libor <jarolim/=/misel.cz>
To: Vcelarska konference <vcely/=/v.or.cz>
Sent: Wednesday, January 14, 2004 10:07 AM
Subject: RE: EKO


Tohle jsem slyšel taky.
Ještě však k tomu sousloví "významný rozdíl". Ten rozdíl byl za hranicí přesnosti použitých měřících
přístrojů. Bohužel si nepamatuju kdo a kde to řekl. :-(
Libor Jarolím
Stará Bělá

> Kdysy jsem byl na nějaké besedě a
> tam konstatovali,že při plošném vyšetřování
> medu nebyl zjištěn významný rozdíl mezi
> vzorky ze severních čech(tenkrát s velkými
> emisemi) a z jižních čech.

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 4940


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Radim Polášek --- 21. 1. 2004
Re: Krmítka (4928)

Já anglicky moc neumím, ale pochopil jsem, že to je něco jako obdoba
takzvaného brněnského stropního krmítka, které se před cca 20 lety
doporučovalo pro nadstavkové úly. Vyrábělo se z louček a sololitu a
impregnovalo rozpuštěným voskem. Taky se vyráběla plastová obdoba jako
výlisek. Ještě je mám někde doma, i to plastové, i ty sololitové.

R. Polášek

----- Original Message -----
From: "Jan Čáp" <capjan/=/ekolog.cz>
To: "Vcelarska konference" <vcely/=/v.or.cz>
Sent: Tuesday, January 20, 2004 10:39 AM
Subject: Re: Krmítka


> > Zajímavý námět na individuální výrobu krmítka je WWW/beecare.com.
>
> přímo na:
>
> http://www.beecare.com/Hardware/Hivetop-Feeder.htm
> resp. http://www.beecare.com/Catalog/Popups/HiveSystem/HTF.htm
>
> a
>
> http://www.beecare.com/Hardware/YRHTF.htm
> resp. http://www.beecare.com/Catalog/Popups/HiveSystem/YRHTF.htm
>

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 4941


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Radim Polášek --- 21. 1. 2004
Re: Rámky pro nástavkové úly (4900) (4925) (4926)

Já předpokládám, že pokud má mít rámek třeba rozměry 39 x 24 š x v, tak
šířka rámku včetně bočních louček je těch 39 a výška rámku včetně spodní
loučky, ale bez výšky horní loučky je 24 cm. Kdysi dávno, tak před 20 lety
jsem to odměřil z kupovaných rámků. Od toho se odvíjí například šířka
nadstavku 40,5 cm ( 39 + 2x včelí mezera ) nebo výška nadstavku, která je 24
+ 1-2 cm na odsazení zavěšení rámků a mezeru mezi nadstavky, tedy celkem
25 - 26 cm. Stačí tedy uvést rozměr rámku, z něho se automaticky odvodí
vnitřní rozměry úlu. Vnější rozměry úlu a kontrukce dosedacích ploch je dána
vlastní konstrukcí úlu. Tloušťka louček od 4 mm na malé rámečky po 14 mm na
horní loučky dlouhých rámků, šířka louček minimum 25 mm, optimum mezi 25 -
28 mm. Pokud teď dělám rámky, tak loučky na ně řežu z obyčejných
neohoblovaných coulových smrkových prken, dají se mezi nimi vybrat prkna s
tloušťkou 26 - 27 mm.

R. Polášek
----- Original Message -----
From: "Jan Čáp" <capjan/=/ekolog.cz>
To: "Vcelarska konference" <vcely/=/v.or.cz>
Sent: Tuesday, January 20, 2004 10:47 AM
Subject: Re: Rámky pro nástavkové úly


> > uvítal, zda by bylo možné uvést standardní rozměny jednotlivých louček,
>
> http://ekolog.cz/Ramiky.jpg
>

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 4942


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

V.Hájek --- 21. 1. 2004
Re: Krmítka (4928) (4941)

O "brnenském" krmítku jsem také našel v nějaké literatuře zmínku, ale nikde jsem nenašel žádnou bližší informaci.Můžete poradit nějaký dostupný zdroj?

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 4943


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Stonjek --- 21. 1. 2004
krmítka

Zajímavé a jednoduché krmítko popisuje i s plány ing. Ćermák ve své brožurce o nízkonástavkovém včelaření vydané asi před 10 lety.Je jednokomorové a je super.Já jsem ho olepil polystyrenem a chci letos vyzkoušet podávání vody na jaře. Výrobně je dost pracné, ale ta pohoda při krmení! Jinak kdo schání pletivo na dno úlu vždy mě ho poštou zaslal ved. prodejny v Brně Královo Pole.Cena je překvapivě vysoká.
Dotazy: nevíte někdo, jak vyrobit deskový lis na mezistěny, případně nevíte kde by se povalovaly staré válce? Nebaví mě již delší dobu zasílat ke zpracování spousty panenského vosku a zpět dostávat .... na kterých matka neklade.
Má někdo nějaké zkušenesti z používání hřebenů? Vychvalují je především ti, co je nepoužívají. Já si o nich myslím, že situaci spíš komplikují, úl prodražují, ale co kdyby vše bylo jinak. Děkuji.

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 4944


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Emanuel Vesely --- 22. 1. 2004
Podzimní likvidace včelstev....

V posledních překladech je článek Podzimní likvidace včelstev versus jejich zimování. Vysvětlí mi někdo, proč se takové věci dělají?
V tom článku je psáno o likvidaci docela silných včelstev v prosinci. Vrtá mě to hlavou. Mám pocit, že bych možná něco v tom měl dělat, ale nechápu proč a kdy. Možná nejsou ta včelstva nakrmená a jsou určena k likvidaci už v sezoně?
Díky
Eman

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 4945


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

V.Hájek --- 22. 1. 2004
Re: Vy?it?n? vosku (4289) (4317) (4320)

Koncentrovaná kyselina fosforečná (160,- Kč/litr)i kyselina sírová (120,-Kč/litr) se dají sehnat v drogerii ve Zlatnické ulici v Praze. Je to kousek od Masarykova náměstí jako jako pokračování Havlíčkovi ulice z křizovatky s ulicí Na pořící (kousek od Bílé Labutě). Informace o ceně cca z prosince 2003.

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 4946


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

V.Hájek --- 22. 1. 2004
Kyselina Fosforečn á - oprava

Promiňte, trocho jsem se upsal, správně je poblíž Masarykova nádraží, nikoliv náměstí.

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 4947


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

V.Hájek --- 22. 1. 2004
Re: Vaření vosku (4090) (4094) (4107) (4108) (4114) (4123) (4183)

CCe v říjnu pan podhájecký a pan Pollášek diskutovali technologii použití superfosfátu pro čistění vosku namísto kyseliny fosforečné. Možná že nejenom mne by zajímalo, zda postup odzkoušeli a s jakým výsledkem?

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 4948


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Pavel Tvrzník --- 22. 1. 2004
Re: Rámky pro nástavkové úly (4901) (4926) (4927)

Ocenuji příspěvek popisující včelaření bez mezerníků. Nevím jestli je to o tolik dobré pro včely jako pro včelaře, ale došel jsem k tomuto způsobu po desetileté zkušenosti s mordováním rámků během rozebírání díla. Dílo je lehké rozebrat, pohodlně vytáčet a těsněji skladovat.Mezeru samozřejmě podle oka na prst. K rozměrům řámků 24x39 bych poradil toto:
Jako amatér včelař i truhlář jsem vyšel z dědictví po dědovi a ten neměl v rámcích žádnou konfekci, spíš originály. Jediný nástavek který jsem po něm zdědil a podle něj udělat dalších 5 příbytků byl 25,5 cm vysoký a tak jsem
z oměření rámků došel k čistému rozměru 39x24 cm včetně louček. Tlouštka slabších louček 8mm, horní kolem 15mm, šířka rámku 25mm a nejdelší rozměr horní loučky 41,6 až 42 cm (nutno napasovat na vlastní nástavek). Musím ovšem rozporovat postřeh kolegy. Mě včely vždy dostavěly mezeru k mezistěně v rámku nahoře nikoliv dole.A dole mezistěnu občas i vykousaly, pokud je stavba už moc nemotivovala.

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 4949


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Lněnička --- 22. 1. 2004
Funguje ještě e-mailová verze konference

Od 20. 1. 04 mi nedorazily řádné příspěvky e-mailem na adresu uv.csv/=/tiscali.cz ani nejsou vidět moje odpovědi na příspěvky. Kde je závada?

S pozdravem

Lněnička

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 4950


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

J. Baudis --- 22. 1. 2004
Re: Funguje ještě e-mailová verze konference (4950)

Spadnul server. Nepropadejte panice. Prosim o trpelivost.

Webove rozhrani konference funguje, protoze jede na jine masine a na jinem miste.

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 4951


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Antonín Podhájecký --- 22. 1. 2004
Re: Vaření vosku (4090) (4094) (4107) (4108) (4114) (4123) (4183) (4948)

Nezkoušel jsem superfosfát. Sehnal jsem kyselinu fosforečnou. S tou to celkem šlo. Dal jsem ji ještě asi málo, ale už to nechám. Vosk se zlepšil, je teď světle hnědý.
Tonda.

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 4952


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Lněnička --- 22. 1. 2004
Re: krmítka (4944)

To není zpracováním vosku, matce se obecně nechce klást na četstvě postavené dílo, pokud bude mít jakoukouv možnost se tomu vyhnout, tak to udělá.

S pozdravem

Lněnička

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 4953


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Michal Pol --- 22. 1. 2004
Překlad z NJ

Přátelé,

byl by někdo ochotný přeložit mi (aspoň přibližně) článek na http://www.uni-wuerzburg.de/presse/mitteilungen/index.html ?

Píše se tam o značení matek mikročipy.

Michal

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 4954


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

V Banýr --- 23. 1. 2004
RE : Vaření vosku. ( 4949)

Sváho času jsme v JZD z melasy vyráběli kvasnice torulu pro skrmování skotu.Kyselinu fosforečnou jsme také získávali ze soperfosfátu.Do sudu se dalo asi 20% superfosfátu a sud se doplnil vodou.Několikrát se to zamíchalo,za několik dnů se kal usadil a nahoře byl čirý roztok obsahující kyselinu fosforečnou.Samozřejmě by se to dalo použít jako přísada do vosku při jeho závěrečném rozpuštění a čištění.Do vyvářky bych nedával kyselinu žádnou,aby se nezničil silonový pytel.Vyskoušel jsem přidát do vosku jak kyselinu sírovou,solnou i fosforečnou.Je fakt,že vosk je pěkně žlutý,ale je nutno ho znovu nalít pomalu do vody,aby se kyselina ve vosku hodně zředila,znovu rospustitit a nechat pomalu vystydnout na úhledná kola. Ale vážení! To je řečí o EKO produktech a tak si myslím,proč by měl včelař do vosku něco podobného přidávat.Pokud si sám nevyrábí mezistěny,nemá bespečný tlakový hrnec,aby mohl vosk sterilisovat při vyšší teolotě než 100 stupňů,tak to nemá cenu. Ve výkupně nám stejně odečtou 3% na nečistoty (ne všude),tak nevím proč by měl být vosk krásně žlutý.Při správném vyváření i bez kyselin se dá vyrobit kvalitní vosk a že někdy není krásně žlutý nepovažuji za žádnou závadu.Úpravu kyselinami a teplotou bych klidně přenechal výrobcům mezistěn.

V Banýr.

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 4955


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

V.Hájek --- 23. 1. 2004
Očka v nástavcích

Včelařím v tenkostěných nástavkových úlech vlastní konstrukce na r. míru 39x30 v plodišti a 39x15 v medníku. Včelstav zimuji v plodištním nástavku + jeden nízký nástavek na širokém česně 2x40,5 cm zajištěném mřížkou proti hlodavcům. Úly mám umístěné ve čelínu, včelařím víkendově ve vzdálenosti cca 80 km od místa bydliště. Chtěl bych poradit se dvěma problémy:
1. Význam otevřeného očka v horním nástavku v nástavkových úlech při včelnicovém včelaření se z důvodu zajištění proletu včel, tak z hlediska větrání úlu zdá být zcela jednosnačný.Jak je tomu v případě úlu ve včelíně. Očko pro případný prolet nemá význam, ale vhodné by bylo pro zajištění větrání. Myslíte, že je vhodným řešením očko zakryté včelařským pletivem?
2. Tradiční problém je uteplení. Když jsem cca před rokem včely do nástavkových úlů převáděl, psal jsem dotaz na toto téma RNDr.Ptáčkovi a ten mi doporučil kvůli jarnímu rozvoji provést zateplení úlů. Jaký je Váš názor. Pokud doporučujete zateplení, tak slabé zateplení t.j.2-3 cm polystyrén, nebo silné 4-8cm?

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 4956


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

fskalsky --- 23. 1. 2004
Roční ohlédnutí:Včelaři z Doks přemýšleli...nejen přemýšleli..

Včelařství 2002 str.3 a 65
Včelaři ze ZO Doksy nechtěli připlatit padesát korun k letošnímu členskému příspěvku,a to i přestože se na tomto usnesl na srpnovém zasedání ústřední výbor...oznámila na listopadovém zasedání ůstředního výboru vedoucí ekonomického oddělení UVčSV...Před uzávěrkou tohoto vydání Včelařství jsme se dozvěděli štastnou zprávu: Včelaři z Doks se nakonec přece jen rozhodli k úhradě povodnových škod padesatikorunou přispět...

fakta: /v obráceném pořadí/

16-17.11.2002 zasedání UVčSV kdy vedoucí oznámila...
14.11. 2002 předán doklad o zaplacení ZODoksy na UVčSV
14. 9.2002 členská schůze ZO Doksy která odsouhlasila členský příspěvek

nejen přemýšleli...tzn.poslali dopis
Ve výše otištěném dopisu mě překvapilo veřejné přiznání předsedy o tom,že svolal členskou schůzi ZO,která schválila členské příspěvky...Proč schválila dávno schválené,o mimořádně zvýšeném členském příspěvku jednal UV...
Pokud jemi známo,tak usnesení UV jsou závazná pro všechny ZO.Nebo že by v Doksech neznali stanovy či neuznávali autoritu UV? Anebo raději vymysleli zcela nová pravidla ?
Mbr.Petr Prokeš šefredaktor Včelařství
Redakční rada:
Vadislav Synek,Stanislav Barton,Jindřich Boháč,RNDr.Pavel Krieg CSc,Jiří Ludvík,František Pátý,MVDr.V.Peroutka CSc,RNDr.Václav Svamberk.

Každý kdo najde v časopisu Včelařství-výše otištěný dopis-dostane korunu

Stesk Snaživého Služebníka
lhát do nekonečna,se nedá
kdy skončit s pomluvou,nepřiznají
jen kdyby nebyly tak ješitně hákliví

Modlitba pro Doksy po roce /příspěvek 2190/

Pane zachovej mě abych i nadále zůstával na straně nehodných
nedopust abych byl povyšován a chválen panem redaktorem
Pomoz ZO aby mohli
Sami ze svého rozhodnutí svolávat členské schůze
hovořit na schůzích o všem možném,diskutovat,hlasovat
a vpřípadě nesouhlasu požadovat změnu
Amen.

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 4957


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Tibor --- 23. 1. 2004
Presťahovanie včelstiev v zime

Chcem presťahovať časť svojich včelstiev zo záhrady do vzdialenosti cca 2 km k agátovej hore, ktorá má asi 100 ha. Nechcem stratiť lietavky. Čítal som, že je to možné urobiť aj v zime. Vtedy včely strácajú vraj orientačnú schopnosť.
Nie je riskantné prevážať včely, keď sú v chumáči?

Tibor z Košíc

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 4958


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

V.Hájek --- 23. 1. 2004
Archiv včelařské konference

Tato konference již obsahuje poměrně rozsáhlý fond příspěvků. Pokoušel jsem se tím postupně prokousat, ale mám trochu problém při hledání v archivu. Skončil jsem prohlížení konference od nejnovějších přízpěvků směrem ke starším až cca k červenci 2003 a chtěl bych od této doby pokračovat dále zpět. Jaký je postup, tj. jak se lze dostat na vybraný časový řez v konferenci, např. duben 2003? Pokud tato možnost není implementována, nebylo by vhodné o něčem podobném uvažovat?

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 4959


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

--- 23. 1. 2004
Včelařské noviny Info ze dne 2004-01-22

Nové články:
=========

Včela Moravská:
http://www.vcelarskenoviny.cz/view.php?cisloclanku=2004012201

S pozdravem
redakce

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 4960


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Jan Cervenka --- 23. 1. 2004
Re: Krmítka (4928)

Dne út 20. leden 2004 07:10 V.Hájek napsal(a):
> V lońské sezóně jsem měl obvyklé problémy s krmením prosakovacímo krmítky,
> takže jsem hledal námět na výrobu jednoduchého stropního krmítka. U krmítka
> propagovanému k úlu Langstroth jsem plně nepochopil funkci vymezovací lišty
> a rovně plexi úhelník se mi nezdál tím pravým, MULLEROVO krmítko zase
> výrobně dosti složité. Takže v úvahu připadala varinata krmítka Optimal.
> Zajímavý námět na individuální výrobu krmítka je WWW/beecare.com.

Dobry den,
a co takhle podle knihy Vcelarime jednoduse od Dr. Liebiga pouzit normalni
kybl za 40 Kc (plastove stabebni vedro), trochu slamy ? Sam jsem to jiz 2x
pouzil a to jak v Langstrothech, tak K39.
--
S pozdravem

                     Jan Cervenka

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 4961


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Menšík Josef --- 23. 1. 2004
Re: R?mky pro n?stavkov? ?ly (4900) (4915) (4929)

To je sporné. Boční loučku potřeujete volnou v horní části na rozpěrák. Jeli
pak moc nízko naklání se kámky když je rozpěrákem zase hcete zlačit k sobě.
Já je dávaám k okraji horní ločky tak aby se tam vpohodě vlezl rozpěrák.

Pepan

----- Original Message -----
From: "havl?k" <e-mail/=/nezadan>
To: "V?ela?sk? mailing list" <vcely/=/v.or.cz>
Sent: Tuesday, January 20, 2004 9:26 AM
Subject: Re: R?mky pro n?stavkov? ?ly


> Do horní loučky mezerníky raději nedávejte.Při vytahování sousedního
> plástukterý je trochu více postavený,pak dochází o tyto mezerníky k
> trhání.Na několika starších to bylo a tak mám ještě na několika
> perspektivních plástech od mezerníků rýhy.
>
>

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 4962


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Antonín Bojanovský --- 23. 1. 2004
RE: Krmítka (4928) (4941) (4943)

Viz knihu "Kočování se včelstvy" autorů: Kodoň, Kubišová, Rasocha,
Staněk, vydání z roku 1980, strana 99 až 101. Tam je schéma a popis
Brněnského stropního krmítka.
A.Bojanovský

-----Original Message-----
From: V.Hájek [mailto:vaclav.hajek/=/datis-cdrail.cz]
Sent: Wednesday, January 21, 2004 9:03 AM
To: Včelařský mailing list
Subject: Re: Krmítka

O "brnenském" krmítku jsem také našel v nějaké literatuře zmínku, ale
nikde
jsem nenašel žádnou bližší informaci.Můžete poradit nějaký dostupný
zdroj?


Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 4963


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Stonjek --- 23. 1. 2004
Kvalita vosku- odpoověď př. Lněničkovi

Zčásti máte pravdu,ale včelařím v Dadantech, které žádným závratným množstvím mezistěn v plodišti vystavěných neoslňuje.Není nijak vzácný jev že některé mezistěny v době květu řepky matka nikdy nezaklade, přesunutím do středu spolehlivě rozdělí plodové hnízdo.Jiné vysvětlení než, že je to špatnou kvalitou vosku nemám.Proč se tak nikdy nestalo na mých nevzhledných mezistěnách vyrobených na lisu z betonu a z panenského vosku???

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 4964


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Baudis Jan P. --- 23. 1. 2004
zprava spravce


Zdravím včelaře,

Ve čtvrtek nebylo v provozu mailové rozhraní konference. Spadnul
mail-server. Bohužel se nepodařilo napravit poruchu tak rychle, jak
bychom si byli přáli. Webové rozhraní konference však žilo dál a
běželo bez poruchy. V pátek odpoledne byl provoz konference obnoven v
plném rozsahu. E-mailem už byly rozdistribuovány příspěvky podané do
konference přes webové rozhraní v době, kdy byl mail-server mrtvý.

Omlouváme se všem za potíže.


J. P. B.

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 4965


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

jkala --- 24. 1. 2004
Re: Rámky pro nástavkové úly (4900) (4925) (4926)

Nemám momentálně ľádný rámek 39x24 u sebe, ale myslím, ľe výąka standardního
rámku 24cm je včetně tlouą»ky horní ( max. 12-15mm) a spodní loučky ( max.
8-10mm). Mezistěna má rozměr 370x215mm.

Dost důleľitý je i správný výběr hřebíků. K horní loučce přibíjím boční
loučky celkem 4 ks hřebíků 32x1,4 , případně 40x1,5. Horní hrany bočních
louček jeątě potřu kvalitním vodostálým lepidlem ( vysoce kvalitní lepidlo
PVaC s klasifikací D3 ( např. Ponal ). Je to sice
relativně draľąí, ale zatím mne to lepidlo nezklamalo, dokonce ani ve
spojích, které jsou občas namáhány vlhkem i mechanickými rázy. Stejně i
spodní loučku, jen hřebíček pouľívám asi 25mm dlouhý. Kratąí se ąpatně bere
mezi prsty a deląí má větąí průměr, takľe dřevo subtilnějąí spodní loučky se
snáze rozątípne - uľ i proto, ľe hřebíček je dolní loučkou probíjen blízko
konce loučky. Proto se i vyplatí předvrtávat do spodních louček dírky - tu
práci si vąak uąetříme, je-li spodní loučka vlepena do dráľky na spodním
konci boční loučky. U nástavkových úlů je výhodné, kdyľ spodní loučka je asi
o 10mm deląí, neľ vnějąí ąířka rámku. Pak přesahuje boční loučky o 5mm na
kaľdou stranu. Tím je zajiątěna včelí mezera mezi boční stěnou úlu a bokem
rámku. V úlu s polystyrenovými stěnami to prodlouľení spodní loučky
nedoporučuju, protoľe poąkozuje povrchovou úpravu stěny a včely PS vykusují.

Kovový hřebík teplotními změnami v úlu, nebo tavidle mění svou délku, dřevo
proměnlivou vlhkostí střídavě sesychá a bobtná. Trochu se mezi sebou perou a
můľe to dopadnou tak, ľe hřebík povyleze. Slepené dřevo rámku vąak drľí
vąechny poľadované kolmosti. Hřebíčku lze domluvit lehkým poklepem kladívka.
U neslepených rámků ( i kdyľ ne často ) se mi stávalo, ľe mezi horní a boční
loučkou vznikne ąkvírka, včely ji zatmelí a zdánlivě je vąe v pořádku. Ale
výąka rámku roste, ve ąkvírce si najde líheň zavíječ....
Asi jsou to prkotiny, ale faktem je, ľe rámek, který spolehlivě plní to, co
od něj očekáváme uąetří mnoho problémů při zásazích ve včelstvech.
pepa.kala/=/volny.cz
http://gw.dup.cz/vcelam/index.php



> šířka rámku včetně bočních louček je těch 39 a výška rámku včetně spodní
> loučky, ale bez výšky horní loučky je 24 cm. Kdysi dávno, tak před 20 lety
> jsem to odměřil z kupovaných rámků. Od toho se odvíjí například šířka
> nadstavku 40,5 cm ( 39 + 2x včelí mezera ) nebo výška nadstavku, která je
24
> + 1-2 cm na odsazení zavěšení rámků a mezeru mezi nadstavky, tedy celkem
> 25 - 26 cm. Stačí tedy uvést rozměr rámku, z něho se automaticky odvodí
> vnitřní rozměry úlu. Vnější rozměry úlu a kontrukce dosedacích ploch je
dána
> vlastní konstrukcí úlu. Tloušťka louček od 4 mm na malé rámečky po 14 mm
na
> horní loučky dlouhých rámků, šířka louček minimum 25 mm, optimum mezi 25 -
> 28 mm. Pokud teď dělám rámky, tak loučky na ně řežu z obyčejných
> neohoblovaných coulových smrkových prken, dají se mezi nimi vybrat prkna s
> tloušťkou 26 - 27 mm.
>
> R. Polášek
> ----- Original Message -----
> From: "Jan Čáp" <capjan/=/ekolog.cz>
> To: "Vcelarska konference" <vcely/=/v.or.cz>
> Sent: Tuesday, January 20, 2004 10:47 AM
> Subject: Re: Rámky pro nástavkové úly
>
>
> > > uvítal, zda by bylo možné uvést standardní rozměny jednotlivých
louček,
> >
> > http://ekolog.cz/Ramiky.jpg
> >
>
>


---
Odchozí zpráva neobsahuje viry.
Zkontrolováno antivirovým systémem AVG (http://www.grisoft.cz).
Verze: 6.0.558 / Virová báze: 350 - datum vydání: 2.1.2004

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 4966


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Radim Polášek --- 24. 1. 2004
Re: Vaření vosku. ( 4949) (4955)

Malá oprava - ze superfosfátu vyluhováním nedostanete kyselinu fosforečnou,
ale její dihydrogen a hydrogen soli, konkrétně třeba dihydrogenfosforečnan
vápenatý Ca (H2PO4)2. V praxi pro čištění vosku je to ale jedno, chová se
to jako směs kyseliny fosforečné H3PO4 a balastu fosforečnanu vápenatého
(Ca)3(PO4)2, pokud by ten byl rozpustný. Oproti samotné kyselině fosforečné
má výluh vyšší pH, mezi 2 a 4, takže má menší žíravý účinek, i když do oka
bych ani tím výluhem dostat nechtěl.
Do vyvářky by se kyselina neměla dávat v žádném případě. Kyselina by
přednostně reagovala na poškozených místech vařáku s železem a s organickými
nečistotami ve vosku, došlo by k neutralizaci kyseliny a maximálně k
urychlení proděravění vařáku. Totéž platí i pro přečišťování vyvařeného
vosku, při bodu varu reagují kyseliny s reaktivními kovy, jako je železo,
zinek ale i cín a olovo v pájce mnohonásobně rychleji než za normální
teploty.

R. Polášek

----- Original Message -----
From: "V Banýr" <e-mail/=/nezadan.iol.cz>
To: "Včelařský mailing list" <vcely/=/v.or.cz>
Sent: Friday, January 23, 2004 12:37 AM
Subject: RE : Vaření vosku. ( 4949)


> Sváho času jsme v JZD z melasy vyráběli kvasnice torulu pro skrmování
> skotu.Kyselinu fosforečnou jsme také získávali ze soperfosfátu.Do sudu se
> dalo asi 20% superfosfátu a sud se doplnil vodou.Několikrát se to
> zamíchalo,za několik dnů se kal usadil a nahoře byl čirý roztok obsahující
> kyselinu fosforečnou.Samozřejmě by se to dalo použít jako přísada do vosku
> při jeho závěrečném rozpuštění a čištění.Do vyvářky bych nedával kyselinu
> žádnou,aby se nezničil silonový pytel.Vyskoušel jsem přidát do vosku jak
> kyselinu sírovou,solnou i fosforečnou.Je fakt,že vosk je pěkně žlutý,ale
je
> nutno ho znovu nalít pomalu do vody,aby se kyselina ve vosku hodně
> zředila,znovu rospustitit a nechat pomalu vystydnout na úhledná kola. Ale
> vážení! To je řečí o EKO produktech a tak si myslím,proč by měl včelař do
> vosku něco podobného přidávat.Pokud si sám nevyrábí mezistěny,nemá
bespečný
> tlakový hrnec,aby mohl vosk sterilisovat při vyšší teolotě než 100
> stupňů,tak to nemá cenu. Ve výkupně nám stejně odečtou 3% na nečistoty (ne
> všude),tak nevím proč by měl být vosk krásně žlutý.Při správném vyváření i
> bez kyselin se dá vyrobit kvalitní vosk a že někdy není krásně žlutý
> nepovažuji za žádnou závadu.Úpravu kyselinami a teplotou bych klidně
> přenechal výrobcům mezistěn.
>
> V Banýr.


Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 4967


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

slamka --- 24. 1. 2004
presun vcelstiev

tiborovi z kosic:vcely v ziadnom prip.neprevazaj v zime,pokojne pockaj na jarny prelet,resp.pocasie nad +5C,pri vzdial.2km po zime nemaj obavy ze sa ti budu vracat na povodne miesto.Ja som postup.nasledovne:koncom februara sa preleteli,zac.marca som previezol pri teplote cca +6C,2dni na to sa oteplilo na 14C,prelety pokracovali a na povodne miesto sa nevracali,2,2 km vzdusnou ciarou bolo vzdialene.Ak mozes napis mi priamo, tyndo/=/post.sk alebo zavolaj niekedy na 0908121314..mozme to prebrat,lebo sem mam casovo velmi obmedzeny pristup..S pozdravom Tino z TT.
Este mala reklama :-) plastove nadoby a 3nozka na plnenie medu na www.geocities.com/tyndo2004/nadoby

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 4968


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

V Banýr --- 24. 1. 2004
RE: Vaření vosku. ( 4949 )

Děkuji příteli Paláškovi za odborný výklad ohledně kys.fosforečné a vaření vosku.Jeho podání myslím dostatečně upozornilo leckterého včelaře na možné následky a snad i nebezpečí.Já když jsem to zkoušel,používal jsem hrnec smaltovaný.Jak jsem psal,myslím,že je zbytečné přidávat do vosku cokoliv.Ještě jednou děkuji za opravu.

V Banýr.

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 4969


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

V Banýr --- 24. 1. 2004
Náplň do kahanu.

Vážení přátelé v železném šrotu jsem našel hornický kahan. I když byl na povrchu značně rezavý,po rozebrání jsem zjistil,že je nový.Vnitřní válec je po délce rozdělen na 2 poloviny,které jsou vyplněny asi mosaznými sýty.Domnívám se,že se do něho neleje kyselina jako do normálního akumulátoru,ale asi louh,nebo něco jiného.Chtěl bych si ho pověsit do včelína.Mohl by mi někdo poradit co se do něj leje? Vím,že to úplně se včelami nesouvisí,ale jako použitelná atrakce se mi to zdá hezké.Když mi nikdo neporadí,budu muset vnitřek vyhodit a dát tam baterii.To snad by byla ale škoda?

Na radu se těší V Banýr.

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 4970


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Radim Polášek --- 25. 1. 2004
Re: Náplň do kahanu. (4970)

Pokud není na elektriku, tak bude určitě na acetylen, takže se tam lila voda a přidával karbid. Víc nevím, navrhoval bych se zeptat v hornickém muzeu v Ostravě http://www.muzeumokd.cz/ nebo v Příbrami.

R. Polášek

----- Original Message -----
From: "V Banýr" <e-mail/=/nezadan.iol.cz>
To: "Včelařský mailing list" <vcely/=/v.or.cz>
Sent: Saturday, January 24, 2004 10:23 PM
Subject: Náplň do kahanu.


> Vážení přátelé v železném šrotu jsem našel hornický kahan. I když byl na
> povrchu značně rezavý,po rozebrání jsem zjistil,že je nový.Vnitřní válec je
> po délce rozdělen na 2 poloviny,které jsou vyplněny asi mosaznými
> sýty.Domnívám se,že se do něho neleje kyselina jako do normálního
> akumulátoru,ale asi louh,nebo něco jiného.Chtěl bych si ho pověsit do
> včelína.Mohl by mi někdo poradit co se do něj leje? Vím,že to úplně se
> včelami nesouvisí,ale jako použitelná atrakce se mi to zdá hezké.Když mi
> nikdo neporadí,budu muset vnitřek vyhodit a dát tam baterii.To snad by byla
> ale škoda?
>
> Na radu se těší V Banýr.

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 4971


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Menąík Josef --- 25. 1. 2004
Re: Rámky pro nástavkové úly (4900) (4925) (4926)

Pravidlem je. ľe délka hřebíku má být 3x tak velká jaký materiál přibíjíme.
Podle mne u rámků by mohly být i kratąí protoľe je jeąte stáhneme proti sobě
drátkem který do také drľí u sebe pokud nezatavujeme transformátorem. Ten
totiľ způsobuje povolení drátku který ma ąpatnou tvarovou pamě».

Pepan

----- Original Message -----
From: "jkala" <pepa.kala/=/volny.cz>
To: "Vcelarska konference" <vcely/=/v.or.cz>
Sent: Thursday, January 22, 2004 1:42 AM
Subject: Re: Rámky pro nástavkové úly


> Nemám momentálně ľádný rámek 39x24 u sebe, ale myslím, ľe výąka
standardního
> rámku 24cm je včetně tlouą»ky horní ( max. 12-15mm) a spodní loučky ( max.
> 8-10mm). Mezistěna má rozměr 370x215mm.
>
> Dost důleľitý je i správný výběr hřebíků. K horní loučce přibíjím boční
> loučky celkem 4 ks hřebíků 32x1,4 , případně 40x1,5. Horní hrany bočních
> louček jeątě potřu kvalitním vodostálým lepidlem ( vysoce kvalitní lepidlo
> PVaC s klasifikací D3 ( např. Ponal ). Je to sice
> relativně draľąí, ale zatím mne to lepidlo nezklamalo, dokonce ani ve
> spojích, které jsou občas namáhány vlhkem i mechanickými rázy. Stejně i
> spodní loučku, jen hřebíček pouľívám asi 25mm dlouhý. Kratąí se ąpatně
bere
> mezi prsty a deląí má větąí průměr, takľe dřevo subtilnějąí spodní loučky
se
> snáze rozątípne - uľ i proto, ľe hřebíček je dolní loučkou probíjen blízko
> konce loučky. Proto se i vyplatí předvrtávat do spodních louček dírky - tu
> práci si vąak uąetříme, je-li spodní loučka vlepena do dráľky na spodním
> konci boční loučky. U nástavkových úlů je výhodné, kdyľ spodní loučka je
asi
> o 10mm deląí, neľ vnějąí ąířka rámku. Pak přesahuje boční loučky o 5mm na
> kaľdou stranu. Tím je zajiątěna včelí mezera mezi boční stěnou úlu a bokem
> rámku. V úlu s polystyrenovými stěnami to prodlouľení spodní loučky
> nedoporučuju, protoľe poąkozuje povrchovou úpravu stěny a včely PS
vykusují.
>
> Kovový hřebík teplotními změnami v úlu, nebo tavidle mění svou délku,
dřevo
> proměnlivou vlhkostí střídavě sesychá a bobtná. Trochu se mezi sebou perou
a
> můľe to dopadnou tak, ľe hřebík povyleze. Slepené dřevo rámku vąak drľí
> vąechny poľadované kolmosti. Hřebíčku lze domluvit lehkým poklepem
kladívka.
> U neslepených rámků ( i kdyľ ne často ) se mi stávalo, ľe mezi horní a
boční
> loučkou vznikne ąkvírka, včely ji zatmelí a zdánlivě je vąe v pořádku. Ale
> výąka rámku roste, ve ąkvírce si najde líheň zavíječ....
> Asi jsou to prkotiny, ale faktem je, ľe rámek, který spolehlivě plní to,
co
> od něj očekáváme uąetří mnoho problémů při zásazích ve včelstvech.
> pepa.kala/=/volny.cz
> http://gw.dup.cz/vcelam/index.php
>
>
>
> > šířka rámku včetně bočních louček je těch 39 a výška rámku včetně spodní
> > loučky, ale bez výšky horní loučky je 24 cm. Kdysi dávno, tak před 20
lety
> > jsem to odměřil z kupovaných rámků. Od toho se odvíjí například šířka
> > nadstavku 40,5 cm ( 39 + 2x včelí mezera ) nebo výška nadstavku, která
je
> 24
> > + 1-2 cm na odsazení zavěšení rámků a mezeru mezi nadstavky, tedy celkem
> > 25 - 26 cm. Stačí tedy uvést rozměr rámku, z něho se automaticky odvodí
> > vnitřní rozměry úlu. Vnější rozměry úlu a kontrukce dosedacích ploch je
> dána
> > vlastní konstrukcí úlu. Tloušťka louček od 4 mm na malé rámečky po 14 mm
> na
> > horní loučky dlouhých rámků, šířka louček minimum 25 mm, optimum mezi
25 -
> > 28 mm. Pokud teď dělám rámky, tak loučky na ně řežu z obyčejných
> > neohoblovaných coulových smrkových prken, dají se mezi nimi vybrat prkna
s
> > tloušťkou 26 - 27 mm.
> >
> > R. Polášek
> > ----- Original Message -----
> > From: "Jan Čáp" <capjan/=/ekolog.cz>
> > To: "Vcelarska konference" <vcely/=/v.or.cz>
> > Sent: Tuesday, January 20, 2004 10:47 AM
> > Subject: Re: Rámky pro nástavkové úly
> >
> >
> > > > uvítal, zda by bylo možné uvést standardní rozměny jednotlivých
> louček,
> > >
> > > http://ekolog.cz/Ramiky.jpg
> > >
> >
> >
>
>
> ---
> Odchozí zpráva neobsahuje viry.
> Zkontrolováno antivirovým systémem AVG (http://www.grisoft.cz).
> Verze: 6.0.558 / Virová báze: 350 - datum vydání: 2.1.2004
>
>
>

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 4972


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Petr Chytrý --- 25. 1. 2004
Re: včelařské pletivo (4917) (4935)

Pozinkované pletivo 3x3 mm dodává Ferrona Olomouc. Stálo mne v roce 2003 1m2 264 Kč + balení a dobírka 84 Kč. Na výstavě předváděli výrobci i dna s napnutou jemnou síťovinou, avšak z lepšího materiálu, je tmavě šedá.
S pozdravem Petr Chytrý

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 4973


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Petr Chytrý --- 25. 1. 2004
Re: Překlad z NJ (4954)

Pokoušel jsem se nalézt onen článek o značení matek mikročipy, ale našel jsem jen podobný, o vybavení studentů mikročipy. Domnívám se, že při současném stavu techniky není možné zatěžovat včelu tak velkými součástkami.
Na stránkách univerzity ve Vuerzburgu je jiný článek se zajímavou termofotografií, pojednávající o zahřívání plodu včelami - topiči. K překladu používám automatický překladač PC Translator, pro orientaci mi plně postačuje, doporučuji.
http://www.uni-wuerzburg.de/presse/mitteilungen/p03-065w.html#TOPPAGE
S pozdravem Petr Chytrý

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 4974


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

jkala --- 25. 1. 2004
Re: Rámky pro nástavkové úly (4900) (4925) (4926)

Jeątě se vrátím k hřebíkům a drátkování:

Větąina ąirokonízkých rámků se drátkuje vodorovně, tedy mezi loučkami, které
jsou dostatečně pevné proti prohnutí tahem drátku. Horní loučka je obvykle
přibita dvěma hřebíky do kaľdé boční loučky. Ale spodní, úzká loučka
postačuje jen jedním hřebíkem. Pokud vzdálenost spodní dírky od spodní hrany
rámku je menąí neľ délka hřebíku, dost často hřebík proąel do dirky a pak
byl horor záhedně ucpanou dírkou drátek provléci. To je také jeden z důvodů
proč mezerník umis»uji cca 2,5 cm od spodku rámku a na přibití spodní loučky
pouľívám hřebík 25mm dlouhý.

Způsob bez drátkování kdy mezistěna prochází mezi dvěma spodními loučkami
jsem poprvé viděl ( někdy v listopadu 03 ) u př. Karáska z Cheznovic, který
tohoto způsobu pouľívá u svých ( nejméně ) 80 Optimálů. V té době uľ jsem
vąak pro své Optimály měl vąechny loučky nařezané, tak jsem bohuľel jeho
nápad zatím nevyuľil.

Kvalitní lité mezistěny lze bez drátkování pouľít dokonce i pro Čejkovy úly
s mírou 42 x 35, ale u běľně dostupných lisovyných za studena mezi válci je
problém, aby mezistěna visela bez různého zprohýbání a po celé výące
uprostřed rámku. Asi proto kdysi pan Čejka dával do jednoho rámku dvě úzké
mezistěny svisle. Pokud jsem to zkouąel napodit, ne vľdy visely obě ploviny
v jedné rovině. Píąi to jen proto, ľe způsobů, jak upevnit mezistěnu do
rámků je asi řada, ale to zdánlivě zbytečné drátování řeąí celou řadu
jiných, na první pohled málo patrných problémů. Asi by o tom kaľdý mohl psát
rozsáhlé eseje.

pepa.kala/=/volny.cz
http://gw.dup.cz/vcelam/index.php


----- Original Message -----
From: Menąík Josef <josef.mensik/=/seznam.cz>
To: Vcelarska konference <vcely/=/v.or.cz>
Sent: Saturday, January 24, 2004 9:42 PM
Subject: Re: Rámky pro nástavkové úly


> Pravidlem je. ľe délka hřebíku má být 3x tak velká jaký materiál
přibíjíme.
> Podle mne u rámků by mohly být i kratąí protoľe je jeąte stáhneme proti
sobě
> drátkem který do také drľí u sebe pokud nezatavujeme transformátorem. Ten
> totiľ způsobuje povolení drátku který ma ąpatnou tvarovou pamě».
>
> Pepan
>
> ----- Original Message -----
> From: "jkala" <pepa.kala/=/volny.cz>
> To: "Vcelarska konference" <vcely/=/v.or.cz>
> Sent: Thursday, January 22, 2004 1:42 AM
> Subject: Re: Rámky pro nástavkové úly
>
>
> > Nemám momentálně ľádný rámek 39x24 u sebe, ale myslím, ľe výąka
> standardního
> > rámku 24cm je včetně tlouą»ky horní ( max. 12-15mm) a spodní loučky
max.
> > 8-10mm). Mezistěna má rozměr 370x215mm.
> >
> > Dost důleľitý je i správný výběr hřebíků. K horní loučce přibíjím boční
> > loučky celkem 4 ks hřebíků 32x1,4 , případně 40x1,5. Horní hrany bočních
> > louček jeątě potřu kvalitním vodostálým lepidlem ( vysoce kvalitní
lepidlo
> > PVaC s klasifikací D3 ( např. Ponal ). Je to sice
> > relativně draľąí, ale zatím mne to lepidlo nezklamalo, dokonce ani ve
> > spojích, které jsou občas namáhány vlhkem i mechanickými rázy. Stejně i
> > spodní loučku, jen hřebíček pouľívám asi 25mm dlouhý. Kratąí se ąpatně
> bere
> > mezi prsty a deląí má větąí průměr, takľe dřevo subtilnějąí spodní
loučky
> se
> > snáze rozątípne - uľ i proto, ľe hřebíček je dolní loučkou probíjen
blízko
> > konce loučky. Proto se i vyplatí předvrtávat do spodních louček dírky -
tu
> > práci si vąak uąetříme, je-li spodní loučka vlepena do dráľky na spodním
> > konci boční loučky. U nástavkových úlů je výhodné, kdyľ spodní loučka je
> asi
> > o 10mm deląí, neľ vnějąí ąířka rámku. Pak přesahuje boční loučky o 5mm
na
> > kaľdou stranu. Tím je zajiątěna včelí mezera mezi boční stěnou úlu a
bokem
> > rámku. V úlu s polystyrenovými stěnami to prodlouľení spodní loučky
> > nedoporučuju, protoľe poąkozuje povrchovou úpravu stěny a včely PS
> vykusují.
> >
> > Kovový hřebík teplotními změnami v úlu, nebo tavidle mění svou délku,
> dřevo
> > proměnlivou vlhkostí střídavě sesychá a bobtná. Trochu se mezi sebou
perou
> a
> > můľe to dopadnou tak, ľe hřebík povyleze. Slepené dřevo rámku vąak drľí
> > vąechny poľadované kolmosti. Hřebíčku lze domluvit lehkým poklepem
> kladívka.
> > U neslepených rámků ( i kdyľ ne často ) se mi stávalo, ľe mezi horní a
> boční
> > loučkou vznikne ąkvírka, včely ji zatmelí a zdánlivě je vąe v pořádku.
Ale
> > výąka rámku roste, ve ąkvírce si najde líheň zavíječ....
> > Asi jsou to prkotiny, ale faktem je, ľe rámek, který spolehlivě plní to,
> co
> > od něj očekáváme uąetří mnoho problémů při zásazích ve včelstvech.
> > pepa.kala/=/volny.cz
> > http://gw.dup.cz/vcelam/index.php
> >
> >
> >
> > > šířka rámku včetně bočních louček je těch 39 a výška rámku včetně
spodní
> > > loučky, ale bez výšky horní loučky je 24 cm. Kdysi dávno, tak před 20
> lety
> > > jsem to odměřil z kupovaných rámků. Od toho se odvíjí například šířka
> > > nadstavku 40,5 cm ( 39 + 2x včelí mezera ) nebo výška nadstavku, která
> je
> > 24
> > > + 1-2 cm na odsazení zavěšení rámků a mezeru mezi nadstavky, tedy
celkem
> > > 25 - 26 cm. Stačí tedy uvést rozměr rámku, z něho se automaticky
odvodí
> > > vnitřní rozměry úlu. Vnější rozměry úlu a kontrukce dosedacích ploch
je
> > dána
> > > vlastní konstrukcí úlu. Tloušťka louček od 4 mm na malé rámečky po 14
mm
> > na
> > > horní loučky dlouhých rámků, šířka louček minimum 25 mm, optimum mezi
> 25 -
> > > 28 mm. Pokud teď dělám rámky, tak loučky na ně řežu z obyčejných
> > > neohoblovaných coulových smrkových prken, dají se mezi nimi vybrat
prkna
> s
> > > tloušťkou 26 - 27 mm.
> > >
> > > R. Polášek
> > > ----- Original Message -----
> > > From: "Jan Čáp" <capjan/=/ekolog.cz>
> > > To: "Vcelarska konference" <vcely/=/v.or.cz>
> > > Sent: Tuesday, January 20, 2004 10:47 AM
> > > Subject: Re: Rámky pro nástavkové úly
> > >
> > >
> > > > > uvítal, zda by bylo možné uvést standardní rozměny jednotlivých
> > louček,
> > > >
> > > > http://ekolog.cz/Ramiky.jpg
> > > >
> > >
> > >
> >
> >
> > ---
> > Odchozí zpráva neobsahuje viry.
> > Zkontrolováno antivirovým systémem AVG (http://www.grisoft.cz).
> > Verze: 6.0.558 / Virová báze: 350 - datum vydání: 2.1.2004
> >
> >
> >
>
>


---
Odchozí zpráva neobsahuje viry.
Zkontrolováno antivirovým systémem AVG (http://www.grisoft.cz).
Verze: 6.0.558 / Virová báze: 350 - datum vydání: 2.1.2004

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 4975


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Olda Vancata --- 25. 1. 2004
Re: Překlad z NJ (4954) (4974)

> Pokoušel jsem se nalézt onen článek o značení matek mikročipy, ale
> našel jsem jen podobný, o vybavení studentů mikročipy. Domnívám se, že
> při současném stavu techniky není možné zatěžovat včelu tak velkými
> součástkami.

Alejo, je tam. Ale je lepsi hledat pomoci Google: RFID and bee. Da se
najit clanek publikovanej v Zoologi v anglictine kterej vychazi z
toho materialu s vic obrazky a grafy. Je to pdf fil a je asi tak
kolem 1 mega velikej.

kdo hleda, najde

\vov



Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 4976


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

jkala --- 25. 1. 2004
Re: Očka v nástavcích (4956)

Nástavkový úl v uzavřeném včelíně můľe být docela problém. Nicméně:
Přechod mezi stěnou včelína a očkem úlu jsem řeąil pomocí molitanové ąkolní
houby na tabule. Tu jsem nalepil na vnitřní stěnu včelína tak, aby přechod
v létě hlavně trubců převěąených nad mříľku ) byl co nejblíľe k očku
nástavku.
Lépe vyhovovalo řeąení, kdy jsem rekonstruoval včelín, kde původní stěnu
včelína tvořily čela budečáků. Místo stěny jsem napnul starąí drátěné
pletivo z oplocení - smyslem bylo jen zabránit lidem, ptákům, nebo např.
kuně dostat se do včelína, kde byly i jiné včelařské potřeby. Včelín se tak
sice stal pouhým přístřeąkem pro nástavkové úly, ale neprąelo mi na záda,
pomůcky byly po ruce a neklouzaly mokré z rukou. Při větrném počasí mi
neulétly např. noviny pokud jsem přes ně chtěl spojit včelstva a mělo to i
daląí výhody. Trocha průvanu se s výhodou dala vyuľít pro uskladnění souąí
pod stropem včelína ( zavíječ takto uskladněné plásty nenapadá ). Případný
navátý sníh nedělal zvláątní problém. Také stěny úlu nejsou nadměrně
ochlazovány větrem - to má význam hlavně v předjaří, kdy včely potřebují
dobře hospodařit s teplem. Stejné řeąení stěny s pletivem jsem kdysi viděl i
u kočovného vozu.

Zejména proto, ľe stěny nástavků nebudou mokré ani od deątě, nebo tajícího
sněhu, ani ochlazovány větrem bych ľádné dodatečné zateplení úlů nedělal.
Suché dřevo je dostatečně dobrý tepelný izolant.

Včelaři mívají občas tendenci posuzovat různé ľivotní situace u včel
podobně, jako by se jednalo o člověka zjemnělého vlastními civilizačními
výdobytky ( oblečení, ústřední topení....). Ale včelstva by měla být
natolik spjatá s okolní přírodou, ľe pokud si zimní sezení budovala na
podzim v úlech nezateplených, určitě to udělala tak, aby tam zvládla i
vąechna následující období, tedy i zimní klid, pročis»ovací výlety během ní,
předjaří i jaro.

pepa.kala/=/volny.cz
http://gw.dup.cz/vcelam/index.php


----- Original Message -----
From: V.Hájek <vaclav.hajek/=/datis-cdrail.cz>
To: Včelařský mailing list <vcely/=/v.or.cz>
Sent: Friday, January 23, 2004 9:16 AM
Subject: Očka v nástavcích


> Včelařím v tenkostěných nástavkových úlech vlastní konstrukce na r. míru
> 39x30 v plodišti a 39x15 v medníku. Včelstav zimuji v plodištním nástavku
+
> jeden nízký nástavek na širokém česně 2x40,5 cm zajištěném mřížkou proti
> hlodavcům. Úly mám umístěné ve čelínu, včelařím víkendově ve vzdálenosti
> cca 80 km od místa bydliště. Chtěl bych poradit se dvěma problémy:
> 1. Význam otevřeného očka v horním nástavku v nástavkových úlech při
> včelnicovém včelaření se z důvodu zajištění proletu včel, tak z hlediska
> větrání úlu zdá být zcela jednosnačný.Jak je tomu v případě úlu ve
včelíně.
> Očko pro případný prolet nemá význam, ale vhodné by bylo pro zajištění
> větrání. Myslíte, že je vhodným řešením očko zakryté včelařským pletivem?
> 2. Tradiční problém je uteplení. Když jsem cca před rokem včely do
> nástavkových úlů převáděl, psal jsem dotaz na toto téma RNDr.Ptáčkovi a
ten
> mi doporučil kvůli jarnímu rozvoji provést zateplení úlů. Jaký je Váš
> názor. Pokud doporučujete zateplení, tak slabé zateplení t.j.2-3 cm
> polystyrén, nebo silné 4-8cm?
>


---
Odchozí zpráva neobsahuje viry.
Zkontrolováno antivirovým systémem AVG (http://www.grisoft.cz).
Verze: 6.0.558 / Virová báze: 350 - datum vydání: 2.1.2004

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 4977


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Radim Poláąek --- 26. 1. 2004
Re: Rámky pro nástavkové úly (4900) (4925) (4926)

Naąel jsem doma rámky 39x24 kupované před cca 15 lety a dříve a proměřil
jsem je. Opravdu výąka 24 je i s horní loučkou.
Jestli jsem někoho uvedl v omyl omlouvám se.
Co se týká hřebíků, pouľívaly se u mne taky po dvou, to je 8 na rámek a v
různých obdobích od délky 15 do délky 32. Rámky s hřebíky do 20 mm se po
čase občas rozpadly, deląí hřebíky se vytahují. Uľ nějaký rok je opravuji
daląími hřebíky a to tak, ľe ty kupované se dají vyztuľit hřebíčkem
natlučeným ąikmo nahoru z boční loučky do hornía a u těch doma vyráběných se
musí přitloukat daląí jeden - dva hřebíky shora do boční loučky, ale pod
úhlem cca 60 st. Rámky nelepím, po prvním vytaľení plného rámku se zásobami
kleątěmi ze zadováku se rámek pohne a lepidlo by povolilo.

R. Poláąek

----- Original Message -----
From: "jkala" <pepa.kala/=/volny.cz>
To: "Vcelarska konference" <vcely/=/v.or.cz>
Sent: Thursday, January 22, 2004 1:42 AM
Subject: Re: Rámky pro nástavkové úly


> Nemám momentálně ľádný rámek 39x24 u sebe, ale myslím, ľe výąka
standardního
> rámku 24cm je včetně tlouą»ky horní ( max. 12-15mm) a spodní loučky ( max.
> 8-10mm). Mezistěna má rozměr 370x215mm.
>
> Dost důleľitý je i správný výběr hřebíků. K horní loučce přibíjím boční
> loučky celkem 4 ks hřebíků 32x1,4 , případně 40x1,5. Horní hrany bočních
> louček jeątě potřu kvalitním vodostálým lepidlem ( vysoce kvalitní lepidlo
> PVaC s klasifikací D3 ( např. Ponal ). Je to sice
> relativně draľąí, ale zatím mne to lepidlo nezklamalo, dokonce ani ve
> spojích, které jsou občas namáhány vlhkem i mechanickými rázy. Stejně i
> spodní loučku, jen hřebíček pouľívám asi 25mm dlouhý. Kratąí se ąpatně
bere
> mezi prsty a deląí má větąí průměr, takľe dřevo subtilnějąí spodní loučky
se
> snáze rozątípne - uľ i proto, ľe hřebíček je dolní loučkou probíjen blízko
> konce loučky. Proto se i vyplatí předvrtávat do spodních louček dírky - tu
> práci si vąak uąetříme, je-li spodní loučka vlepena do dráľky na spodním
> konci boční loučky. U nástavkových úlů je výhodné, kdyľ spodní loučka je
asi
> o 10mm deląí, neľ vnějąí ąířka rámku. Pak přesahuje boční loučky o 5mm na
> kaľdou stranu. Tím je zajiątěna včelí mezera mezi boční stěnou úlu a bokem
> rámku. V úlu s polystyrenovými stěnami to prodlouľení spodní loučky
> nedoporučuju, protoľe poąkozuje povrchovou úpravu stěny a včely PS
vykusují.
>
> Kovový hřebík teplotními změnami v úlu, nebo tavidle mění svou délku,
dřevo
> proměnlivou vlhkostí střídavě sesychá a bobtná. Trochu se mezi sebou perou
a
> můľe to dopadnou tak, ľe hřebík povyleze. Slepené dřevo rámku vąak drľí
> vąechny poľadované kolmosti. Hřebíčku lze domluvit lehkým poklepem
kladívka.
> U neslepených rámků ( i kdyľ ne často ) se mi stávalo, ľe mezi horní a
boční
> loučkou vznikne ąkvírka, včely ji zatmelí a zdánlivě je vąe v pořádku. Ale
> výąka rámku roste, ve ąkvírce si najde líheň zavíječ....
> Asi jsou to prkotiny, ale faktem je, ľe rámek, který spolehlivě plní to,
co
> od něj očekáváme uąetří mnoho problémů při zásazích ve včelstvech.
> pepa.kala/=/volny.cz
> http://gw.dup.cz/vcelam/index.php
>
>
>
> > šířka rámku včetně bočních louček je těch 39 a výška rámku včetně spodní
> > loučky, ale bez výšky horní loučky je 24 cm. Kdysi dávno, tak před 20
lety
> > jsem to odměřil z kupovaných rámků. Od toho se odvíjí například šířka
> > nadstavku 40,5 cm ( 39 + 2x včelí mezera ) nebo výška nadstavku, která
je
> 24
> > + 1-2 cm na odsazení zavěšení rámků a mezeru mezi nadstavky, tedy celkem
> > 25 - 26 cm. Stačí tedy uvést rozměr rámku, z něho se automaticky odvodí
> > vnitřní rozměry úlu. Vnější rozměry úlu a kontrukce dosedacích ploch je
> dána
> > vlastní konstrukcí úlu. Tloušťka louček od 4 mm na malé rámečky po 14 mm
> na
> > horní loučky dlouhých rámků, šířka louček minimum 25 mm, optimum mezi
25 -
> > 28 mm. Pokud teď dělám rámky, tak loučky na ně řežu z obyčejných
> > neohoblovaných coulových smrkových prken, dají se mezi nimi vybrat prkna
s
> > tloušťkou 26 - 27 mm.
> >
> > R. Polášek
> > ----- Original Message -----
> > From: "Jan Čáp" <capjan/=/ekolog.cz>
> > To: "Vcelarska konference" <vcely/=/v.or.cz>
> > Sent: Tuesday, January 20, 2004 10:47 AM
> > Subject: Re: Rámky pro nástavkové úly
> >
> >
> > > > uvítal, zda by bylo možné uvést standardní rozměny jednotlivých
> louček,
> > >
> > > http://ekolog.cz/Ramiky.jpg
> > >
> >
> >
>
>
> ---
> Odchozí zpráva neobsahuje viry.
> Zkontrolováno antivirovým systémem AVG (http://www.grisoft.cz).
> Verze: 6.0.558 / Virová báze: 350 - datum vydání: 2.1.2004
>

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 4978


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Radim Polášek --- 26. 1. 2004
Re: Očka v nástavcích (4956)

Napojení oddělků na venkovní prostředí jsem před několika lety vyřešil tak,
že jsem upravil česna na otvor pr. asi 32 mm , stejnou díru jsem vyvrtal ve
stěně a propojil cca 15 cm trubkou. Pro oddělky včetně krmení to stačí,
pro produční včelstva asi ne.
Pro produkční včelstva v nadstavcích připravuji spodních cca 40 cm volných a
dorazy těsněné něčím pěnovým na rozměr obvodu úlu a té výšky 40. Nemám to
ještě definitivně promyšlené, první budu dělat na jaře.

R. Polášek

----- Original Message -----
From: "jkala" <pepa.kala/=/volny.cz>
To: "Vcelarska konference" <vcely/=/v.or.cz>
Sent: Sunday, January 25, 2004 11:17 PM
Subject: Re: Očka v nástavcích


> Nástavkový úl v uzavřeném včelíně může být docela problém. Nicméně:
> Přechod mezi stěnou včelína a očkem úlu jsem řešil pomocí molitanové
školní
> houby na tabule. Tu jsem nalepil na vnitřní stěnu včelína tak, aby přechod
> v létě hlavně trubců převěšených nad mřížku ) byl co nejblíže k očku
> nástavku.


Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 4979


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Miroslav Jakuš --- 26. 1. 2004
RE: Roční ohlédnutí:Včelaři z Doks přemýleli...nejen přemýleli.. (4957)

Amen

Miroslav Jakuš [miroslav.jakus/=/atlas.cz] [jakus.euweb.cz]
člen ZO ČSV DOKSY [zocsv.doksy/=/atlas.cz] [zocsv-doksy.euweb.cz]
Dlouhá 98, 471 41 Dubá, okr. Česká Lípa
privat: +420 487 870 617
mobil: +420 605 238 709
zam.: +420 487 722 291


> -----Original Message-----
> From: fskalsky [mailto:e-mail/=/nezadan.haida.cz]
> Sent: Friday, January 23, 2004 10:12 AM
> To: Včelařský mailing list
> Subject: Roční ohlédnutí:Včelaři z Doks přemýleli...nejen přemýleli..
>
>
> Včelařství 2002 str.3 a 65
> Včelaři ze ZO Doksy nechtěli připlatit padesát korun k
> letošnímu členskému příspěvku,a to i přestože se na tomto
>
> Modlitba pro Doksy po roce /příspěvek 2190/
>
> Pane zachovej mě abych i nadále zůstával na straně nehodných
> nedopust abych byl povyšován a chválen panem redaktorem
> Pomoz ZO aby mohli
> Sami ze svého rozhodnutí svolávat členské schůze
> hovořit na schůzích o všem možném,diskutovat,hlasovat
> a vpřípadě nesouhlasu požadovat změnu       
> Amen.
>

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 4980


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Milan Čáp --- 26. 1. 2004
Co všechno řeší drátkování

Dne 25.1. Pepa Kala napsal:

>Píši to jen proto, že způsobů, jak upevnit mezistěnu do
>rámků je asi řada, ale to zdánlivě zbytečné drátování řeší celou řadu
>jiných, na první pohled málo patrných problémů. Asi by o tom každý mohl psát
>rozsáhlé eseje.

Přátelé, mohli byste se trochu o tomto problému rozepsat? Co všechno tedy řeší drátkování a případně i jak?


Milan Čáp

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 4981


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

--- 26. 1. 2004
Antwort: Presahovanie včelstiev v zime


nerob to teraz. Odkocuj v aprili aspon 5 km niekde na repku a v maji sa
mozes na trvalo presunut k agatovej hore.
Prevoz v zime vcely dost rozrusuje.

Matej



Tibor
<tibor66/=/post An: Vèelaøský mailing list
.sk> <vcely/=/v.or.cz>
Kopie:
23.01.2004 Thema: Presahovanie vèelstiev v zime
12:12
Bitte
antworten an
"Vcelarska
konference"






Chcem presťahovať časť svojich včelstiev zo záhrady do vzdialenosti cca 2
km k agátovej hore, ktorá má asi 100 ha. Nechcem stratiť lietavky. Čítal
som, že je to možné urobiť aj v zime. Vtedy včely strácajú vraj orientačnú
schopnosĹĄ.
Nie je riskantné prevážať včely, keď sú v chumáči?

Tibor z Košíc


Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 4982


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

--- 26. 1. 2004
Antwort: Re: Krmítka


pouzivam plastove hranty na kvety / kvetinace / o objeme 6L . Vojdu sa do
nastavku dva. jeden stoji 40,- Sk, takze podla mna nie je co riesit.

Niekedy mam pocit ze hladame sposob ako robit veci zlozitejsie.

Matej




Jan Cervenka
<witko-comp/=/v An: "Vcelarska konference"
olny.cz> <vcely/=/v.or.cz>
Kopie:
21.01.2004 Thema: Re: Krmítka
13:24
Bitte
antworten an
"Vcelarska
konference"






Dne út 20. leden 2004 07:10 V.Hájek napsal(a):
> V lońské sezóně jsem měl obvyklé problémy s krmením prosakovacímo
krmítky,
> takže jsem hledal námět na výrobu jednoduchého stropního krmítka. U
krmítka
> propagovanému k úlu Langstroth jsem plně nepochopil funkci vymezovací
lišty
> a rovně plexi úhelník se mi nezdál tím pravým, MULLEROVO krmítko zase
> výrobně dosti složité. Takže v úvahu připadala varinata krmítka Optimal.
> Zajímavý námět na individuální výrobu krmítka je WWW/beecare.com.

Dobry den,
a co takhle podle knihy Vcelarime jednoduse od Dr. Liebiga pouzit normalni
kybl za 40 Kc (plastove stabebni vedro), trochu slamy ? Sam jsem to jiz 2x
pouzil a to jak v Langstrothech, tak K39.
--
S pozdravem

Jan Cervenka




Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 4983


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

fsklsky --- 26. 1. 2004
Informace:fotografie k příspěvkům vcely.or.cz/files

V podletí...příspěvek 1420, 420, 204,
Zimní nasměrování úlů 2190
Plebejská pravidla pro začínajícího nevčelaře 4727, 1696,

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 4984


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Daniel Prokeš --- 26. 1. 2004
Cena medu (4983)

Prosím, neví někdo aktuální, výkupní ceny květového
medu?

Děkuji


Daniel Prokeš
Mobil: 606560911
E-mail:prokes.daniel/=/raz-dva.cz
>
> <witko-comp/=/v An: "Vcelarska konference"
> olny.cz> <vcely/=/v.or.cz>
> Kopie:
> 21.01.2004 Thema: Re: Krmítka
> 13:24
> Bitte
> antworten an
> "Vcelarska
> konference"
>
>
>
>
>
>
> Dne út 20. leden 2004 07:10 V.Hájek napsal(a):
> > V lońské sezóně jsem měl obvyklé problémy s krmením prosakovacímo
> krmítky,
> > takže jsem hledal námět na výrobu jednoduchého stropního krmítka. U
> krmítka
> > propagovanému k úlu Langstroth jsem plně nepochopil funkci vymezovací
> lišty
> > a rovně plexi úhelník se mi nezdál tím pravým, MULLEROVO krmítko zase
> > výrobně dosti složité. Takže v úvahu připadala varinata krmítka Optimal.
> > Zajímavý námět na individuální výrobu krmítka je WWW/beecare.com.
>
> Dobry den,
> a co takhle podle knihy Vcelarime jednoduse od Dr. Liebiga pouzit normalni
> kybl za 40 Kc (plastove stabebni vedro), trochu slamy ? Sam jsem to jiz 2x
> pouzil a to jak v Langstrothech, tak K39.
> --
> S pozdravem
>
> Jan Cervenka
>
>
>

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 4985


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Martin Mokrejs --- 26. 1. 2004
Re: Náplň do kahanu.

Ahoj,
do kahanu se dava suchy karbid vapniku a leje se tam voda, ktera pomalu
odkapava na karbid se kterym reaguje a vznika pritom acetylen - ktery se
vede hadickou nad helmu kde se zapali.

Radeji ho dej nejakemu speleologovi, bude cely stastny.
Martin

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 4986


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Milan Čáp --- 26. 1. 2004
Re: včelařské pletivo (4917) (4935) (4973)

Tmavě šedá hustá síťovina se prodává v každém železářství jako síť do oken
proti mouchám. Říkali mi, že se jedná o skloplast ale nevím, co přesně si
mám pod tímto názvem představit. Nevíte někdo náhodou z čeho ta síťovina je?
Bude cca o polovinu až dvě třetiny levnějsí než to pletivo, jenom nevím
jestli ho nebudou vykusovat myši.

Milan Čáp

----- Original Message -----
From: "Petr Chytrý" <foto/=/fotochytry.cz>
To: "Včelařský mailing list" <vcely/=/v.or.cz>
Sent: Sunday, January 25, 2004 6:33 PM
Subject: Re: včelařské pletivo


> Pozinkované pletivo 3x3 mm dodává Ferrona Olomouc. Stálo mne v roce 2003
> 1m2 264 Kč + balení a dobírka 84 Kč. Na výstavě předváděli výrobci i dna s
> napnutou jemnou síťovinou, avšak z lepšího materiálu, je tmavě šedá.
> S pozdravem Petr Chytrý
>

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 4987


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Jan Cervenka --- 26. 1. 2004
Re: včelařské pletivo (4917) (4935) (4973) (4987)

Dne po 26. leden 2004 11:26 Milan Čáp napsal(a):
> Tmavě šedá hustá síťovina se prodává v každém železářství jako síť do oken
> proti mouchám. Říkali mi, že se jedná o skloplast ale nevím, co přesně si
Dobry den,

melo by to byt z sklolaminatu (alespon ty, na ktere jsem se ptal ja), jak s
mysma , to nevim, ale v oknech to nekoroduje.

--
S pozdravem

                     Jan Cervenka

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 4988


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Miroslav Jakuš --- 26. 1. 2004
Prosba o pomoc

Dobrý den.

Velice se omlouvám, že obtěžuji konferenci a že zasílám tento nevyžádaný
e-mail, avšak chtěl bych Vás požádat o pomoc při hledání našeho
nezvěstného kamaráda Petra Hoška z České Lípy. Chtěl bych Vás požádat o
přeposlání této výzvy na své přátele, abychom oslovili co nejvíce lidí.
Výzva je umístěna na internetových stránkách http://pomozte.euweb.cz.

Předem Vám děkujeme za pochopení a případnou pomoc.

S pozdravem
Miroslav Jakuš [mailto:miroslav.jakus/=/atlas.cz] [http://jakus.euweb.cz]
Dlouhá 98, 471 41 Dubá, okr. Česká Lípa
privat: +420 487 870 617
mobil: +420 605 238 709
zam.: +420 487 722 291

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 4989


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Bullet --- 26. 1. 2004
Re: včelařské pletivo (4917) (4935) (4973)

Poměrně široký sortiment "tkaných pletiv" nabízí i firma Screen servis na webových stránkách www.screenservis.cz mají katalog... Výběr ohromující, i nerez provedení (drahé, ale kdo chce...) Trochu dělají obstrukce s ceníkem, nepošlou ceny všeho, jenom při specifikaci konkrétní objednávky... No, žádná láce, ale pokud rozpočítám cenu 1m2 na počet den, vychází síť na jeden úl na cca 70Kč...

Jinak opravdu není mnoho firem, které by jemné síťoviny nabízely...

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 4990


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Menšík Josef --- 26. 1. 2004
Re: Náplň do kahanu. (4970)

Je to obráceně základe je karbid Přdávánim vody se vyvíjí acetylén který
dává jasné bílé světlo Plamen v hornickém kahanu je oddělen měděnou mřížkou
od okolního prostředí aby nedošlo k zapálení důlních plynů. Kdysi se volně
karbid prodával v drogeriích Podobnými lampami se vybavovali koňké potahy a
i jízdní kola. Ještě koncem šedesátých let jsme ho jako výrostci kupovali
bochali jako dčlbuchy

Pepan

---- Original Message -----
From: "Radim Polášek" <polasek/=/e-dnes.cz>
To: "Vcelarska konference" <vcely/=/v.or.cz>
Sent: Sunday, January 25, 2004 12:01 PM
Subject: Re: Náplň do kahanu.


Pokud není na elektriku, tak bude určitě na acetylen, takže se tam lila voda
a přidával karbid. Víc nevím, navrhoval bych se zeptat v hornickém muzeu v
Ostravě http://www.muzeumokd.cz/ nebo v Příbrami.

R. Polášek

----- Original Message -----
From: "V Banýr" <e-mail/=/nezadan.iol.cz>
To: "Včelařský mailing list" <vcely/=/v.or.cz>
Sent: Saturday, January 24, 2004 10:23 PM
Subject: Náplň do kahanu.


> Vážení přátelé v železném šrotu jsem našel hornický kahan. I když byl na
> povrchu značně rezavý,po rozebrání jsem zjistil,že je nový.Vnitřní válec
je
> po délce rozdělen na 2 poloviny,které jsou vyplněny asi mosaznými
> sýty.Domnívám se,že se do něho neleje kyselina jako do normálního
> akumulátoru,ale asi louh,nebo něco jiného.Chtěl bych si ho pověsit do
> včelína.Mohl by mi někdo poradit co se do něj leje? Vím,že to úplně se
> včelami nesouvisí,ale jako použitelná atrakce se mi to zdá hezké.Když mi
> nikdo neporadí,budu muset vnitřek vyhodit a dát tam baterii.To snad by
byla
> ale škoda?
>
> Na radu se těší V Banýr.

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 4991


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Menšík Josef --- 26. 1. 2004
Re: Va?en? vosku. ( 4949 ) (4969)

Vosk je zbytečné čistit pokud ho nemáte na výrobu svíček z lasického pařáku
je vosk našedlý ale není to považováno za závadu Ve výrobnách mezisten si ho
dokáží upravi sami a lépe. Přávě amatérské čištění může být příčanou proč na
mezistěnách někdy někdy nechtějí včely stavět.čistý vosk musí na lomu tvořit
šupiny nesmí obsahovat mechanické nečistoty a je celkem jedno je-li
nahnědlý, žlutý nebo šedý Takovými pravidly se řídí zpracovatel u nás.

Pepan
----- Original Message -----
From: "V Ban?r" <e-mail/=/nezadan>
To: "V?ela?sk? mailing list" <vcely/=/v.or.cz>
Sent: Saturday, January 24, 2004 9:47 PM
Subject: RE: Va?en? vosku. ( 4949 )


> Děkuji příteli Paláškovi za odborný výklad ohledně kys.fosforečné a vaření
> vosku.Jeho podání myslím dostatečně upozornilo leckterého včelaře na možné
> následky a snad i nebezpečí.Já když jsem to zkoušel,používal jsem hrnec
> smaltovaný.Jak jsem psal,myslím,že je zbytečné přidávat do vosku
> cokoliv.Ještě jednou děkuji za opravu.
>
> V Banýr.
>
>

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 4992


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Menšík Josef --- 26. 1. 2004
Re: presun vcelstiev (4968)

Já jsem přesouval včely na jaře těsně před výletem při 8stupních o dest
metrů a nebyli problémy. Na původní místo se nevracely

pepan

----- Original Message -----
From: "slamka" <tyndo/=/post.sk>
To: "V?ela?sk? mailing list" <vcely/=/v.or.cz>
Sent: Saturday, January 24, 2004 9:36 PM
Subject: presun vcelstiev


> tiborovi z kosic:vcely v ziadnom prip.neprevazaj v zime,pokojne pockaj na
> jarny prelet,resp.pocasie nad +5C,pri vzdial.2km po zime nemaj obavy ze sa
> ti budu vracat na povodne miesto.Ja som postup.nasledovne:koncom februara
> sa preleteli,zac.marca som previezol pri teplote cca +6C,2dni na to sa
> oteplilo na 14C,prelety pokracovali a na povodne miesto sa nevracali,2,2
km
> vzdusnou ciarou bolo vzdialene.Ak mozes napis mi priamo, tyndo/=/post.sk
> alebo zavolaj niekedy na 0908121314..mozme to prebrat,lebo sem mam casovo
> velmi obmedzeny pristup..S pozdravom Tino z TT.
> Este mala reklama :-) plastove nadoby a 3nozka na plnenie medu na
> www.geocities.com/tyndo2004/nadoby
>
>

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 4993


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Miroslav Sedláček --- 26. 1. 2004
Re: Antwort: Re: Krmítka (4983)

mateji,

pak krmíš roztokem do takových květináčů ?

Ahojky Mirek
----- Original Message -----
From: M.Osusky/=/fritz-gmbh.de
To: Vcelarska konference
Sent: Monday, January 26, 2004 9:48 AM
Subject: Antwort: Re: Krmítka



pouzivam plastove hranty na kvety / kvetinace / o objeme 6L . Vojdu sa do
nastavku dva. jeden stoji 40,- Sk, takze podla mna nie je co riesit.

Niekedy mam pocit ze hladame sposob ako robit veci zlozitejsie.

Matej




Jan Cervenka
<witko-comp/=/v An: "Vcelarska konference"
olny.cz> <vcely/=/v.or.cz>
Kopie:
21.01.2004 Thema: Re: Krmítka
13:24
Bitte
antworten an
"Vcelarska
konference"






Dne út 20. leden 2004 07:10 V.Hájek napsal(a):
> V lońské sezóně jsem měl obvyklé problémy s krmením prosakovacímo
krmítky,
> takže jsem hledal námět na výrobu jednoduchého stropního krmítka. U
krmítka
> propagovanému k úlu Langstroth jsem plně nepochopil funkci vymezovací
lišty
> a rovně plexi úhelník se mi nezdál tím pravým, MULLEROVO krmítko zase
> výrobně dosti složité. Takže v úvahu připadala varinata krmítka Optimal.
> Zajímavý námět na individuální výrobu krmítka je WWW/beecare.com.

Dobry den,
a co takhle podle knihy Vcelarime jednoduse od Dr. Liebiga pouzit normalni
kybl za 40 Kc (plastove stabebni vedro), trochu slamy ? Sam jsem to jiz 2x
pouzil a to jak v Langstrothech, tak K39.
--
S pozdravem

Jan Cervenka



Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 4994


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Miroslav Sedláček --- 26. 1. 2004
Re: Cena medu (4983)

med se vykupuje od 50 Kč až podle toho jakého šílence či dobrodruha najdeš.

Mirek

Váš dodavatel českých včelích produktů

Včelař
Miroslav Sedláček
Ždánská 709
685 01 Bučovice

www.vcelarstvisedlacek.cz

603-499 746

----- Original Message -----
From: Daniel Prokeš
To: Vcelarska konference
Sent: Monday, January 26, 2004 11:02 AM
Subject: Cena medu


Prosím, neví někdo aktuální, výkupní ceny květového
medu?

Děkuji


Daniel Prokeš
Mobil: 606560911
E-mail:prokes.daniel/=/raz-dva.cz
>
> <witko-comp/=/v An: "Vcelarska konference"
> olny.cz> <vcely/=/v.or.cz>
> Kopie:
> 21.01.2004 Thema: Re: Krmítka
> 13:24
> Bitte
> antworten an
> "Vcelarska
> konference"
>
>
>
>
>
>
> Dne út 20. leden 2004 07:10 V.Hájek napsal(a):
> > V lońské sezóně jsem měl obvyklé problémy s krmením prosakovacímo
> krmítky,
> > takže jsem hledal námět na výrobu jednoduchého stropního krmítka. U
> krmítka
> > propagovanému k úlu Langstroth jsem plně nepochopil funkci vymezovací
> lišty
> > a rovně plexi úhelník se mi nezdál tím pravým, MULLEROVO krmítko zase
> > výrobně dosti složité. Takže v úvahu připadala varinata krmítka Optimal.
> > Zajímavý námět na individuální výrobu krmítka je WWW/beecare.com.
>
> Dobry den,
> a co takhle podle knihy Vcelarime jednoduse od Dr. Liebiga pouzit normalni
> kybl za 40 Kc (plastove stabebni vedro), trochu slamy ? Sam jsem to jiz 2x
> pouzil a to jak v Langstrothech, tak K39.
> --
> S pozdravem
>
> Jan Cervenka
>
>
>

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 4995


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

jkala --- 26. 1. 2004
Re: Co všechno řeší drátkování (4981)

Svůj názor neopírám o poznatky převzaté z literatury, tak to co teď napíši,
může být pouze subjektivní a jistě je i neúplné. Je to míněno spíše jako
dílčí příspěvek do diskuze.
1. Drátkování jednoznačně definuje umístění mezistěny ve svislém průřezu
rámku. Zajišťuje tak optimální vzdálenost budoucích plástových ploch
postaveného plástu, tedy i uliček mezi plásty.
2. Drátkování činí rámek s mezistěnou méně zranitelnou při transportu z
dílny do úlu.
3. Zpevňuje mezistěnu tím, že ji rozděluje na několik dílčích ploch. Každá z
těch dílčích ploch mezistěny je tak ukotvena ve dvou, třech, či čtyřech
pevných stranách. Deformace mezistěny úlovou teplotou a hmotností včel se
proto mohou projevit pouze samostatně v každé z těchto dílčích ploch. Tyto
deformace se proto nesčítají a jsou tak minimalizovány odchylky od ideální
rovinosti celé plástové plochy. Proto je třeba, aby drátek byl vždy dobře
napnutý.
4. Drátkování minimalizuje i délkové změny. Nedrátkovaná mezistěna při
protažení dosedne na spodní loučku a tím se zdeformuje ( zvlní ve spodní
části ). Tato část plástu pak nemůže být matkou využita pro zakladení
celistvé plochy plodu.
5. Drátkování zabrání svislému protažení jednotlivých buněk ( matka takové
opomíjí ).
6. Panenský plást zanesený medem se bez zpevnění drátkováním dost
pravděpodobně silně poškodí už při odvíčkování klasickou vidličkou.
7. Odstředivé síly v medometu mohou střední část nedrátkovaného panenského
plástu (zejména ještě teplého ) úplně vytrhnout.

Některé problémy se nemusí projevit u litých mezistěn. Některé problémy se
více projevují u vyšších rámků a svislém drátkování, některé jiné zas u
dlouhých nízkých rámků a vodorovném drátkování. Něco lze řešit drážkou ve
spodku horní loučky, něco nedávno zmíněnými dvěma spodními loučkami atd.

Myslím, že svislé, nebo vodorovné drátkování by nemělo být řidší než asi
každých 7 až 8 cm. Při svislém by měly být drátky taženy tak, aby první a
poslední tah drátku byl asi 1 až 2 cm od boční loučky. Při vodorovném by měl
být horní drátek asi 1 až 2 cm pod horní loučkou.
Současné vodorovné a svislé drátkování v jednom rámku nepřináší žádný užitek
a zcela znemožňuje zatavování drátku el. proudem.

Vrtání dírek pro drátkování je také docela zajímavé téma. K němu jen tolik,
že určitě vrtat, ne propichovat. Propíchutím dírky se dřevo loučky vždy
naštípne a do vzniklé prasklinky se pak drátek při vypínání zařízne.

Víc mne momentálně nenapadlo. Tak mne prosím někdo doplňte.

Hezký večer
pepa.kala/=/volny.cz
http://gw.dup.cz/vcelam/index.php



----- Original Message -----
From: Milan Čáp <capmilan/=/ekolog.cz>
To: Vcelarska konference <vcely/=/v.or.cz>
Sent: Monday, January 26, 2004 9:01 AM
Subject: Co všechno řeší drátkování


Dne 25.1. Pepa Kala napsal:

>Píši to jen proto, že způsobů, jak upevnit mezistěnu do
>rámků je asi řada, ale to zdánlivě zbytečné drátování řeší celou řadu
>jiných, na první pohled málo patrných problémů. Asi by o tom každý mohl
psát
>rozsáhlé eseje.

Přátelé, mohli byste se trochu o tomto problému rozepsat? Co všechno tedy
řeší drátkování a případně i jak?


Milan Čáp


---
Odchozí zpráva neobsahuje viry.
Zkontrolováno antivirovým systémem AVG (http://www.grisoft.cz).
Verze: 6.0.558 / Virová báze: 350 - datum vydání: 2.1.2004

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 4996


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Josef Kouba --- 26. 1. 2004
Re: Očka v nástavcích (4956)

Pepa je určitě učitel! Jinak má pravdu!

S přáním hezkého dne Ing. Josef Kouba
telefon 388 313 969, 603 262 082

----- Original Message -----
From: "jkala" <pepa.kala/=/volny.cz>
To: "Vcelarska konference" <vcely/=/v.or.cz>
Sent: Sunday, January 25, 2004 11:17 PM
Subject: Re: Očka v nástavcích


> Nástavkový úl v uzavřeném včelíně můľe být docela problém. Nicméně:
> Přechod mezi stěnou včelína a očkem úlu jsem řeąil pomocí molitanové
ąkolní
> houby na tabule. Tu jsem nalepil na vnitřní stěnu včelína tak, aby přechod
> v létě hlavně trubců převěąených nad mříľku ) byl co nejblíľe k očku
> nástavku.
> Lépe vyhovovalo řeąení, kdy jsem rekonstruoval včelín, kde původní stěnu
> včelína tvořily čela budečáků. Místo stěny jsem napnul starąí drátěné
> pletivo z oplocení - smyslem bylo jen zabránit lidem, ptákům, nebo např.
> kuně dostat se do včelína, kde byly i jiné včelařské potřeby. Včelín se
tak
> sice stal pouhým přístřeąkem pro nástavkové úly, ale neprąelo mi na záda,
> pomůcky byly po ruce a neklouzaly mokré z rukou. Při větrném počasí mi
> neulétly např. noviny pokud jsem přes ně chtěl spojit včelstva a mělo to i
> daląí výhody. Trocha průvanu se s výhodou dala vyuľít pro uskladnění souąí
> pod stropem včelína ( zavíječ takto uskladněné plásty nenapadá ). Případný
> navátý sníh nedělal zvláątní problém. Také stěny úlu nejsou nadměrně
> ochlazovány větrem - to má význam hlavně v předjaří, kdy včely potřebují
> dobře hospodařit s teplem. Stejné řeąení stěny s pletivem jsem kdysi viděl
i
> u kočovného vozu.
>
> Zejména proto, ľe stěny nástavků nebudou mokré ani od deątě, nebo tajícího
> sněhu, ani ochlazovány větrem bych ľádné dodatečné zateplení úlů nedělal.
> Suché dřevo je dostatečně dobrý tepelný izolant.
>
> Včelaři mívají občas tendenci posuzovat různé ľivotní situace u včel
> podobně, jako by se jednalo o člověka zjemnělého vlastními civilizačními
> výdobytky ( oblečení, ústřední topení....). Ale včelstva by měla být
> natolik spjatá s okolní přírodou, ľe pokud si zimní sezení budovala na
> podzim v úlech nezateplených, určitě to udělala tak, aby tam zvládla i
> vąechna následující období, tedy i zimní klid, pročis»ovací výlety během
ní,
> předjaří i jaro.
>
> pepa.kala/=/volny.cz
> http://gw.dup.cz/vcelam/index.php
>
>
> ----- Original Message -----
> From: V.Hájek <vaclav.hajek/=/datis-cdrail.cz>
> To: Včelařský mailing list <vcely/=/v.or.cz>
> Sent: Friday, January 23, 2004 9:16 AM
> Subject: Očka v nástavcích
>
>
> > Včelařím v tenkostěných nástavkových úlech vlastní konstrukce na r. míru
> > 39x30 v plodišti a 39x15 v medníku. Včelstav zimuji v plodištním
nástavku
> +
> > jeden nízký nástavek na širokém česně 2x40,5 cm zajištěném mřížkou proti
> > hlodavcům. Úly mám umístěné ve čelínu, včelařím víkendově ve vzdálenosti
> > cca 80 km od místa bydliště. Chtěl bych poradit se dvěma problémy:
> > 1. Význam otevřeného očka v horním nástavku v nástavkových úlech při
> > včelnicovém včelaření se z důvodu zajištění proletu včel, tak z hlediska
> > větrání úlu zdá být zcela jednosnačný.Jak je tomu v případě úlu ve
> včelíně.
> > Očko pro případný prolet nemá význam, ale vhodné by bylo pro zajištění
> > větrání. Myslíte, že je vhodným řešením očko zakryté včelařským
pletivem?
> > 2. Tradiční problém je uteplení. Když jsem cca před rokem včely do
> > nástavkových úlů převáděl, psal jsem dotaz na toto téma RNDr.Ptáčkovi a
> ten
> > mi doporučil kvůli jarnímu rozvoji provést zateplení úlů. Jaký je Váš
> > názor. Pokud doporučujete zateplení, tak slabé zateplení t.j.2-3 cm
> > polystyrén, nebo silné 4-8cm?
> >
>
>
> ---
> Odchozí zpráva neobsahuje viry.
> Zkontrolováno antivirovým systémem AVG (http://www.grisoft.cz).
> Verze: 6.0.558 / Virová báze: 350 - datum vydání: 2.1.2004

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 4997


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Otakar Neruda --- 26. 1. 2004
drátkování v OPTIMALech

Začínám včelařit na OPTIMALech. Mám drátkovat rámky (42 x 17 cm) a v jakých vzdálenostech od louček ? OPTIMAListé, poraďte. Díky.
Ota N.

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 4998


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

jkala --- 27. 1. 2004
Re: drátkování v OPTIMALech (4998)

Podrobně je to ve "Včelaření v nízkonástavkových úlech (1994)" na str. 8 a
9 - ke stažení v
konferenci (sekce download).
Taky začínám s Optimály, tak do té informacemi nabité knížečky o pouhých 49
stranách často koukám.
pepa.kala/=/volny.cz
http://gw.dup.cz/vcelam/index.php
----- Original Message -----
From: Otakar Neruda <Otakar.Neruda/=/seznam.cz>
To: <vcely/=/v.or.cz>
Sent: Monday, January 26, 2004 10:21 PM
Subject: drátkování v OPTIMALech


Začínám včelařit na OPTIMALech. Mám drátkovat rámky (42 x 17 cm) a v jakých
vzdálenostech od louček ? OPTIMAListé, poraďte. Díky.
Ota N.


---
Odchozí zpráva neobsahuje viry.
Zkontrolováno antivirovým systémem AVG (http://www.grisoft.cz).
Verze: 6.0.558 / Virová báze: 350 - datum vydání: 3.1.2004


Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 4999


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Ivan Cerny --- 27. 1. 2004
Re: Co všechno řeší drátkování (4981) (4996)

Zaujalo mě, že někdo taky drátkuje rybářským vlascem, 3x vodorovně a mezistěnu mezi to zastrčí. Neviděl jsem to na vlastní oči.
S drátkováním souvisí zařezávání drátku do rámku. Zatím nejjednodušší pomoc jsem našel ve vteřinovém lepidlu: protáhnot drátek a kápnout kapku na průchod drátku rámkem. Vsákne se do dřeva, ztvrdne a udělá kolem drátku báječné očko.
Ivan

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 5000


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Milan Čáp --- 27. 1. 2004
Kvalita cukru ke krmení a ceny cukru po vstupu do EU

Jakou kvalitu cukru byste doporučili ke krmení a jakou už rozhodně ne? Jedná se mi o to, že mám koupený běžný krystal v kilovkách, na kterém píšou 'polobílý'. Na pohled je mírně nažloutlý. Pokud jej použiji ke krmení, nebude to nadměrně zatěžovat výkalový váček včel?

Dále se ke mně doneslo, že mají po vstupu do EU vzrůst ceny cukru. Co je na tom pravdy?

Milan Čáp

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 5001


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

--- 27. 1. 2004
Antwort: Re: Krmítka


samozrelme roztokom. davam donho kusky dreva, seno, alebo slamu aby sa v
tom netopili vcely. Na jar - pokial je nestale pocasie v nich dodavam vodu.
Kvetinace rozmer cca 40x12x15 cm sa v pohode zmestia do prazdneho nastavku,
ktory v lete pri krmeni zakryvam len uteplivkou a na jar pri podavani vody
aj polystyrenom.

P.S. na jar mozno dat do jedneho vodu a do druheho cukrovomedove cesto.

Matej




Miroslav Sedláček
<vcelarstvi.sedlacek/=/t An: "Vcelarska konference"
-email.cz> <vcely/=/v.or.cz>
Kopie:
26.01.2004 21:08 Thema: Re: Antwort: Re: Krmítka
Bitte antworten an
"Vcelarska konference"






mateji,

pak krmíš roztokem do takových květináčů ?

Ahojky Mirek
----- Original Message -----
From: M.Osusky/=/fritz-gmbh.de
To: Vcelarska konference
Sent: Monday, January 26, 2004 9:48 AM
Subject: Antwort: Re: Krmítka



pouzivam plastove hranty na kvety / kvetinace / o objeme 6L . Vojdu sa do
nastavku dva. jeden stoji 40,- Sk, takze podla mna nie je co riesit.

Niekedy mam pocit ze hladame sposob ako robit veci zlozitejsie.

Matej




Jan Cervenka

<witko-comp/=/v An: "Vcelarska konference"

olny.cz> <vcely/=/v.or.cz>

Kopie:

21.01.2004 Thema: Re: Krmítka

13:24

Bitte

antworten an

"Vcelarska

konference"







Dne út 20. leden 2004 07:10 V.Hájek napsal(a):
> V lońské sezóně jsem měl obvyklé problémy s krmením prosakovacímo
krmítky,
> takže jsem hledal námět na výrobu jednoduchého stropního krmítka. U
krmítka
> propagovanému k úlu Langstroth jsem plně nepochopil funkci vymezovací
lišty
> a rovně plexi úhelník se mi nezdál tím pravým, MULLEROVO krmítko zase
> výrobně dosti složité. Takže v úvahu připadala varinata krmítka
Optimal.
> Zajímavý námět na individuální výrobu krmítka je WWW/beecare.com.

Dobry den,
a co takhle podle knihy Vcelarime jednoduse od Dr. Liebiga pouzit
normalni
kybl za 40 Kc (plastove stabebni vedro), trochu slamy ? Sam jsem to jiz
2x
pouzil a to jak v Langstrothech, tak K39.
--
S pozdravem

Jan Cervenka







Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 5002


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

--- 27. 1. 2004
Antwort: drátkování v OPTIMALech


dratkujem zvisle - 5 drotikov - krajne rovno cca 2 cm od bocnych latiek,
prostredne zosikma.

vodorovne dratkovanie sa mi neosvedcilo - panenske plasty sa pri vatacani
trhali a pri vyberani ramikov z ula - hlavne po zime sa mi trhali spodne
latky - ostali pritmelene na hornu latku dolneho nastavku.

Matej




"Otakar Neruda"
<Otakar.Neruda/=/ An: <vcely/=/v.or.cz>
seznam.cz> Kopie:
Thema: drátkování v OPTIMALech
26.01.2004
22:21
Bitte antworten
an "Vcelarska
konference"






Začínám včelařit na OPTIMALech. Mám drátkovat rámky (42 x 17 cm) a v jakých
vzdálenostech od louček ? OPTIMAListé, poraďte. Díky.
Ota N.




Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 5003


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Jan Cervenka --- 27. 1. 2004
Re: Očka v nástavcích (4956)

Dobry den,

toto se sice netyka otazky, ale letos poprve pouzivam ocka a v tomto mraze, co
byl v sobotu mohu rict, ze se hodi i jako diagnosticky nastroj, ktera
vcelstva ziji, a ktere nastavky obsedaji.Tam kde vcely byli, bylo ocko krasne
zamrzle jinovatkou (ne cele, jeste vetralo, amatersky bych rekl, cim silnejsi
vcetstvo, tim vice jinovatky).
--
S pozdravem

                     Jan Cervenka

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 5004


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Pavel Prchal --- 27. 1. 2004
OT. Pozor na virus

Vim, nema se to
ale nevydrzel jsem to.

Probiha virova vichrice, budte obezretni pri spousteni priloh dopisu.

Blizsi informace je na:
http://www.grisoft.cz/virbase/virbase.php?lng=cz&action=search&qsearch=hledej&qvirus_name=mydoom

PP.
--

Pavel Prchal
DUP - družstvo Pelhřimov
Řemenovská 1999
39317 Pelhřimov
www.dup.cz
info/=/dup.cz
-------------------------

       

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 5005


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

J.Martínek --- 27. 1. 2004
Re: Kvalita cukru ke krmení a ceny cukru po vstupu do EU (5001)

Tímto typem cukru krmím již několik let bez jakýkoliv
problémů. Roztok cukru má pouze tmavší barvu.
Ceny cukru půjdou tak jako ceny potravin pravděpodobně
nahoru.

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 5006


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Jan Čáp --- 27. 1. 2004
Re: Kvalita cukru ke krmení a ceny cukru po vstupu do EU (5001) (5006)

> Ceny cukru půjdou tak jako ceny potravin pravděpodobně
> nahoru.

Cukr prý má zdražit skokově přímo se vstupem díky regulaci minimálních cen
cukru. Neměl by pak jít koupit v obchodech levněji než 21-22 Kč. Na schůzi
nám to říkal výkupce medu pro Haladu.

J. Čáp

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 5007


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Menąík Josef --- 27. 1. 2004
(4900) (4925) (4926)

Subject: =?iso-8859-2?Q?Re:_R=E1mky_pro_n=E1stavkov=E9_=FAly?=
Date: Mon, 26 Jan 2004 21:49:06 +0100
MIME-Version: 1.0
Content-Type: text/plain;
       charset="iso-8859-2"
Content-Transfer-Encoding: 8bit
X-Priority: 3
X-MSMail-Priority: Normal
X-Mailer: Microsoft Outlook Express 6.00.2800.1106
X-Mimeole: Produced By Microsoft MimeOLE V6.00.2800.1106

Vodorovné drátkování dá jednu slabost dnes jią vąichni zatavujem
ransformátorem kde při rozľhavení drátku dojde stejně k jeho povoleníapři
vetąí délce je i větąí průhyb Při svislsvislém i vodorovném dnapínání nemá
smysl drátek příjiľ napínat,prohnutá la»ka se při zahřátí drátku stejně
narovná a drátek bude zase povolený. Ztoho pak zase vyplívá čím kratąí
drátek tím nám zůstene memąí průhyb. Mnozí svádějí povolení na zařezávání
do dřeva ale to nebude zdaleka tak významné jako tvarová pamně» K tomuto
poznání jsem dospěl, kdyľ jsem pomáhal kamarádovi při výrobě mikrotenových
sáčků tato strojky musí mít zařízení které trvale zajiľtuje napnutí
tavícího drátu. Vězte, ľe tam se drátek který pouľíváme prověsil na
sedumdesáti centimetrech 5 cm a po vychladnutí se jiľ do původní polohy vůbe
nevrátil.

pepan
----- Original Message -----
From: "jkala" <pepa.kala/=/volny.cz>
To: "Vcelarska konference" <vcely/=/v.or.cz>
Sent: Sunday, January 25, 2004 6:39 PM
Subject: Re: Rámky pro nástavkové úly


> Jeątě se vrátím k hřebíkům a drátkování:
>
> Větąina ąirokonízkých rámků se drátkuje vodorovně, tedy mezi loučkami,
které
> jsou dostatečně pevné proti prohnutí tahem drátku. Horní loučka je obvykle
> přibita dvěma hřebíky do kaľdé boční loučky. Ale spodní, úzká loučka
> postačuje jen jedním hřebíkem. Pokud vzdálenost spodní dírky od spodní
hrany
> rámku je menąí neľ délka hřebíku, dost často hřebík proąel do dirky a pak
> byl horor záhedně ucpanou dírkou drátek provléci. To je také jeden z
důvodů
> proč mezerník umis»uji cca 2,5 cm od spodku rámku a na přibití spodní
loučky
> pouľívám hřebík 25mm dlouhý.
>
> Způsob bez drátkování kdy mezistěna prochází mezi dvěma spodními loučkami
> jsem poprvé viděl ( někdy v listopadu 03 ) u př. Karáska z Cheznovic,
který
> tohoto způsobu pouľívá u svých ( nejméně ) 80 Optimálů. V té době uľ jsem
> vąak pro své Optimály měl vąechny loučky nařezané, tak jsem bohuľel jeho
> nápad zatím nevyuľil.
>
> Kvalitní lité mezistěny lze bez drátkování pouľít dokonce i pro Čejkovy
úly
> s mírou 42 x 35, ale u běľně dostupných lisovyných za studena mezi válci
je
> problém, aby mezistěna visela bez různého zprohýbání a po celé výące
> uprostřed rámku. Asi proto kdysi pan Čejka dával do jednoho rámku dvě úzké
> mezistěny svisle. Pokud jsem to zkouąel napodit, ne vľdy visely obě
ploviny
> v jedné rovině. Píąi to jen proto, ľe způsobů, jak upevnit mezistěnu do
> rámků je asi řada, ale to zdánlivě zbytečné drátování řeąí celou řadu
> jiných, na první pohled málo patrných problémů. Asi by o tom kaľdý mohl
psát
> rozsáhlé eseje.
>
> pepa.kala/=/volny.cz
> http://gw.dup.cz/vcelam/index.php
>
>
> ----- Original Message -----
> From: Menąík Josef <josef.mensik/=/seznam.cz>
> To: Vcelarska konference <vcely/=/v.or.cz>
> Sent: Saturday, January 24, 2004 9:42 PM
> Subject: Re: Rámky pro nástavkové úly
>
>
> > Pravidlem je. ľe délka hřebíku má být 3x tak velká jaký materiál
> přibíjíme.
> > Podle mne u rámků by mohly být i kratąí protoľe je jeąte stáhneme proti
> sobě
> > drátkem který do také drľí u sebe pokud nezatavujeme transformátorem.
Ten
> > totiľ způsobuje povolení drátku který ma ąpatnou tvarovou pamě».
> >
> > Pepan
> >
> > ----- Original Message -----
> > From: "jkala" <pepa.kala/=/volny.cz>
> > To: "Vcelarska konference" <vcely/=/v.or.cz>
> > Sent: Thursday, January 22, 2004 1:42 AM
> > Subject: Re: Rámky pro nástavkové úly
> >
> >
> > > Nemám momentálně ľádný rámek 39x24 u sebe, ale myslím, ľe výąka
> > standardního
> > > rámku 24cm je včetně tlouą»ky horní ( max. 12-15mm) a spodní loučky
> max.
> > > 8-10mm). Mezistěna má rozměr 370x215mm.
> > >
> > > Dost důleľitý je i správný výběr hřebíků. K horní loučce přibíjím
boční
> > > loučky celkem 4 ks hřebíků 32x1,4 , případně 40x1,5. Horní hrany
bočních
> > > louček jeątě potřu kvalitním vodostálým lepidlem ( vysoce kvalitní
> lepidlo
> > > PVaC s klasifikací D3 ( např. Ponal ). Je to sice
> > > relativně draľąí, ale zatím mne to lepidlo nezklamalo, dokonce ani ve
> > > spojích, které jsou občas namáhány vlhkem i mechanickými rázy. Stejně
i
> > > spodní loučku, jen hřebíček pouľívám asi 25mm dlouhý. Kratąí se ąpatně
> > bere
> > > mezi prsty a deląí má větąí průměr, takľe dřevo subtilnějąí spodní
> loučky
> > se
> > > snáze rozątípne - uľ i proto, ľe hřebíček je dolní loučkou probíjen
> blízko
> > > konce loučky. Proto se i vyplatí předvrtávat do spodních louček
dírky -
> tu
> > > práci si vąak uąetříme, je-li spodní loučka vlepena do dráľky na
spodním
> > > konci boční loučky. U nástavkových úlů je výhodné, kdyľ spodní loučka
je
> > asi
> > > o 10mm deląí, neľ vnějąí ąířka rámku. Pak přesahuje boční loučky o 5mm
> na
> > > kaľdou stranu. Tím je zajiątěna včelí mezera mezi boční stěnou úlu a
> bokem
> > > rámku. V úlu s polystyrenovými stěnami to prodlouľení spodní loučky
> > > nedoporučuju, protoľe poąkozuje povrchovou úpravu stěny a včely PS
> > vykusují.
> > >
> > > Kovový hřebík teplotními změnami v úlu, nebo tavidle mění svou délku,
> > dřevo
> > > proměnlivou vlhkostí střídavě sesychá a bobtná. Trochu se mezi sebou
> perou
> > a
> > > můľe to dopadnou tak, ľe hřebík povyleze. Slepené dřevo rámku vąak
drľí
> > > vąechny poľadované kolmosti. Hřebíčku lze domluvit lehkým poklepem
> > kladívka.
> > > U neslepených rámků ( i kdyľ ne často ) se mi stávalo, ľe mezi horní a
> > boční
> > > loučkou vznikne ąkvírka, včely ji zatmelí a zdánlivě je vąe v pořádku.
> Ale
> > > výąka rámku roste, ve ąkvírce si najde líheň zavíječ....
> > > Asi jsou to prkotiny, ale faktem je, ľe rámek, který spolehlivě plní
to,
> > co
> > > od něj očekáváme uąetří mnoho problémů při zásazích ve včelstvech.
> > > pepa.kala/=/volny.cz
> > > http://gw.dup.cz/vcelam/index.php
> > >
> > >
> > >
> > > > šířka rámku včetně bočních louček je těch 39 a výška rámku včetně
> spodní
> > > > loučky, ale bez výšky horní loučky je 24 cm. Kdysi dávno, tak před
20
> > lety
> > > > jsem to odměřil z kupovaných rámků. Od toho se odvíjí například
šířka
> > > > nadstavku 40,5 cm ( 39 + 2x včelí mezera ) nebo výška nadstavku,
která
> > je
> > > 24
> > > > + 1-2 cm na odsazení zavěšení rámků a mezeru mezi nadstavky, tedy
> celkem
> > > > 25 - 26 cm. Stačí tedy uvést rozměr rámku, z něho se automaticky
> odvodí
> > > > vnitřní rozměry úlu. Vnější rozměry úlu a kontrukce dosedacích ploch
> je
> > > dána
> > > > vlastní konstrukcí úlu. Tloušťka louček od 4 mm na malé rámečky po
14
> mm
> > > na
> > > > horní loučky dlouhých rámků, šířka louček minimum 25 mm, optimum
mezi
> > 25 -
> > > > 28 mm. Pokud teď dělám rámky, tak loučky na ně řežu z obyčejných
> > > > neohoblovaných coulových smrkových prken, dají se mezi nimi vybrat
> prkna
> > s
> > > > tloušťkou 26 - 27 mm.
> > > >
> > > > R. Polášek
> > > > ----- Original Message -----
> > > > From: "Jan Čáp" <capjan/=/ekolog.cz>
> > > > To: "Vcelarska konference" <vcely/=/v.or.cz>
> > > > Sent: Tuesday, January 20, 2004 10:47 AM
> > > > Subject: Re: Rámky pro nástavkové úly
> > > >
> > > >
> > > > > > uvítal, zda by bylo možné uvést standardní rozměny jednotlivých
> > > louček,
> > > > >
> > > > > http://ekolog.cz/Ramiky.jpg
> > > > >
> > > >
> > > >
> > >
> > >
> > > ---
> > > Odchozí zpráva neobsahuje viry.
> > > Zkontrolováno antivirovým systémem AVG (http://www.grisoft.cz).
> > > Verze: 6.0.558 / Virová báze: 350 - datum vydání: 2.1.2004
> > >
> > >
> > >
> >
> >
>
>
> ---
> Odchozí zpráva neobsahuje viry.
> Zkontrolováno antivirovým systémem AVG (http://www.grisoft.cz).
> Verze: 6.0.558 / Virová báze: 350 - datum vydání: 2.1.2004
>
>
>

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 5008


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

--- 27. 1. 2004
SERVER REPORT

The message cannot be represented in 7-bit ASCII encoding and has been sent as a binary attachment.

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 5009


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

--- 27. 1. 2004
Vcelarske a kosikarske vrby

Vazeni pratele,
prosim o radu v svazovem casopise Vcelarsvi 2 vysel inzerat na prodej vcelarskych a kosikarskych vrb.
Pismeno S - Salix, vrby maji cisla:
008
181
0010
391
0012
002
393
173
177
434
Knihu ve ktere je popis klonu vrby pro vcely pastvu sice vlastnim, ale mam ji ve vceline, ke kteremu je zapadena cesta.
Pokud nekdo dokaze dosasit slova za cisla moc mic mi pomuze a mozna i ostatnim ctenarum teto konference.
S pozdravem
Jan Kolek

-----
Připojte se přes RazDva a vyberte si jednu z nových cen v Bonus Clubu. Více na http://club.razdva.cz.

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 5010


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Petr Chytrý --- 27. 1. 2004
Re: včelařské pletivo (4917) (4935) (4973)

Dodatečná informace k pletivu s oky asi 3x3 mm. Jistě lze použít i výztužnou síťovinu, kterou poměrně levně prodávají v každých stavebninách. Používá se na polystirenové fasády pod vrchní stěrku. Je zhotovena z poplastovaných skelných vláken a viděl jsem ji ve dvou různých velikostech ok. Jen není jisté, zda odolává i hlodavcům.
Petr Chytrý

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 5011


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Miroslav Sedláček --- 27. 1. 2004
Re: Kvalita cukru ke krmení a ceny cukru po vstupu do EU (5001) (5006)

mohu pouze potvrdit. teď je minimlní cena 17,50 + DPH v cukrovaru a je jen otázkou času, jak dlouho se nějaká šmelina sežene za 16 či 17 kč. uni si to pohlídá.
----- Original Message -----
From: Jan Čáp
To: Vcelarska konference
Sent: Tuesday, January 27, 2004 5:43 PM
Subject: Re: Kvalita cukru ke krmení a ceny cukru po vstupu do EU


> Ceny cukru půjdou tak jako ceny potravin pravděpodobně
> nahoru.

Cukr prý má zdražit skokově přímo se vstupem díky regulaci minimálních cen
cukru. Neměl by pak jít koupit v obchodech levněji než 21-22 Kč. Na schůzi
nám to říkal výkupce medu pro Haladu.

J. Čáp

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 5012


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Bronislav Gruna --- 27. 1. 2004
Re: včelařské pletivo (4917) (4935) (4973) (5011)

Tyto siťovinu jsem vyzkoušel - poškozují ji nejen hlodavci ale i včely.

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 5013


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

--- 28. 1. 2004
Antwort: Re: Kvalita cukru ke krmení a ceny cukru po vstupu do EU


Ja bych to videl obracene. Cukrovary potrebuju predat tak sa snazia vyvolat
nakupnu horucku pred vstupom do unie. Svetova cena cukru na komoditnych
burzach je cca 250 USD/t - t.j. cca 8 SK/kg

Este minuly tyden som nakupil na juznej morave kvalitny cukor za 15,50Kc.

Matej




"Jan Čáp"
<capjan/=/ekolo An: "Vcelarska konference"
g.cz> <vcely/=/v.or.cz>
Kopie:
27.01.2004 Thema: Re: Kvalita cukru ke krmení a ceny
17:43 cukru po vstupu do EU
Bitte
antworten an
"Vcelarska
konference"






> Ceny cukru půjdou tak jako ceny potravin pravděpodobně
> nahoru.

Cukr prý má zdražit skokově přímo se vstupem díky regulaci minimálních cen
cukru. Neměl by pak jít koupit v obchodech levněji než 21-22 Kč. Na schůzi
nám to říkal výkupce medu pro Haladu.

J. Čáp





Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 5014


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

aaaaa --- 28. 1. 2004
Re: Vcelarske a kosikarske vrby

Dobrý den,
Některé klony vrb jsou včetně doby kvetení uvedeny na
http://www.langstroth.wz.cz/index.php?page=0061

Zároveň bych se rád zeptal jestli někdo nezná správný postup množení vrb
zimními osními řízky.

Zdraví
Aleš Bobek


Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 5015


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Pavel Prchal --- 28. 1. 2004
Re: Vcelarske a kosikarske vrby (5015)

aaaaa napsal(a):

? opravdu, neverim.

> Dobrý den,
> Některé klony vrb jsou včetně doby kvetení uvedeny na
> http://www.langstroth.wz.cz/index.php?page=0061
>
> Zároveň bych se rád zeptal jestli někdo nezná správný postup množení vrb
> zimními osními řízky.

Normalne to narezes a napichas do zeme, je to vrba.

Zdravi PP.


--
Pavel Prchal
DUP - družstvo Pelhřimov
Řemenovská 1999
39317 Pelhřimov
www.dup.cz
info/=/dup.cz
-------------------------

       

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 5016


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

ales.bobek --- 28. 1. 2004
RE: Vcelarske a kosikarske vrby (5015) (5016)

:-)
Tak jinak, v kterém měsíci je nejvhodnější to nařezat ?

Aleš Bobek

>
> Normalne to narezes a napichas do zeme, je to vrba.
>

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 5017


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Pavel Prchal --- 28. 1. 2004
Re: Vcelarske a kosikarske vrby (5015) (5016) (5017)

ales.bobek napsal(a):

> :-)
> Tak jinak, v kterém měsíci je nejvhodnější to nařezat ?
>
> Aleš Bobek

Kdykoliv ted, az k jaru, pokud to ulozis do nejake venkovni kulny, kde
je chladno a ne moc sucho, tak to bez problemu vydrzi. Bezne sazime
rizky, ktere zbydou po vyrezani prouti na kosiky. Celou zimu je to pod
kulnou a zjara se to napicha do zeme. Muzes to rezat i v predjari, kdyz
to odkvete, dokud to nema jeste moc listi, aby to moc nevyparovalo. Je
to vrba, ta se ujme i kdyz nechces.

Zdravi PP.


--
Pavel Prchal
DUP - družstvo Pelhřimov
Řemenovská 1999
39317 Pelhřimov
www.dup.cz
info/=/dup.cz
-------------------------

       

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 5018


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Miroslav Sedláček --- 28. 1. 2004
Re: Antwort: Re: Kvalita cukru ke krmení a ceny cukru po vstupu do EU (5014)

cena na trzích je takováto krásná -- většinou to není cukr řepný, ale to podle mne nevadí.

problém je úplně jinde a to v zákonech či vyhláškách dané minimální ceně cukru. včera jsem mluvil s ředitelem cukrovaru a ba naopak on nemá radost s takto regulované ceny. a činí jim to problém. jsou v nevýhodě atd..... vůči někomu komu povolí dovozní kvótu atd.....

minimální cena platí v česku od 1. října. a do kdy bude platit nevím. v německu běžně (normálně) cukr v 50 kg stojí po přepočtu okolo 23 i více korun. to se z racionálního hlediska maximum.

teď za 15 kč ......... ale není žalobce není soudce. a také to třeba není český cukr atd......

PODSTATNÉ JE že cena cukru 15 nebo 20 není pro rentabilitu provozu vůbec podstatná, neboť vyrojené včelstvo je větší průšvih, pozdě nakočovat, vítr co vysušuje, .....


----- Original Message -----
From: M.Osusky/=/fritz-gmbh.de
To: Vcelarska konference
Sent: Wednesday, January 28, 2004 12:40 PM
Subject: Antwort: Re: Kvalita cukru ke krmení a ceny cukru po vstupu do EU



Ja bych to videl obracene. Cukrovary potrebuju predat tak sa snazia vyvolat
nakupnu horucku pred vstupom do unie. Svetova cena cukru na komoditnych
burzach je cca 250 USD/t - t.j. cca 8 SK/kg

Este minuly tyden som nakupil na juznej morave kvalitny cukor za 15,50Kc.

Matej




"Jan Čáp"
<capjan/=/ekolo An: "Vcelarska konference"
g.cz> <vcely/=/v.or.cz>
Kopie:
27.01.2004 Thema: Re: Kvalita cukru ke krmení a ceny
17:43 cukru po vstupu do EU
Bitte
antworten an
"Vcelarska
konference"






> Ceny cukru půjdou tak jako ceny potravin pravděpodobně
> nahoru.

Cukr prý má zdražit skokově přímo se vstupem díky regulaci minimálních cen
cukru. Neměl by pak jít koupit v obchodech levněji než 21-22 Kč. Na schůzi
nám to říkal výkupce medu pro Haladu.

J. Čáp




Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 5019


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Vita Vydra --- 28. 1. 2004
Re: včelařské pletivo (4917) (4935) (4973)

> Bude cca o polovinu až dvě třetiny levnějsí než to pletivo, jenom nevím
> jestli ho nebudou vykusovat myši
budou, zkoušel jsem
Vita Vydra



Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 5020


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Bullet --- 29. 1. 2004
Cena cukru

Situace je ještě poněkud komplikovanější...
Včera uzavřel na burze CSCE kontrakt cukru SBH4 na ceně 5,87ct(USD) za 1 libru (pound).
Kontrakt představuje 112000 liber. Prostým násobením a dělením člověk dojde k číslu, cca 3,50Kč za kilogram.
Krásná cena, chtělo by se říci.
Ovšem, jedná se o cukr hnědý, nerafinovaný a hlavně k odběru v předem definovaných skladech v Americe.
Jistě, doprava do Evropy je v řádu haléřů na kilogram (ve velkých množstvích, ale pořád ještě nejsme u jádra problému.
Při těchto cenách, je jasné, že vlády "normálních" zemí MUSÍ regulovat cenu a trh určitých produktů, jinak by konkurence (zejména americká) dokázala během dvou až tří let naprosto vymazat zemědělskou výrobu celé EU! (slepičí vejce dovezené z ameriky do Holandska vyjde na cca 0,03USD, vejce vyprodukované v Holandsku na cca 0,07USD)
(rozbor důvodů a příčin je mimo šíři tohoto fóra)

Otázkou je, proč vláda/stát určil takovou minimální cenu jakou určil a kdo na tom profituje nejvíce... Obávám se, že to není ani český spotřebitel, ani český zemědělec...

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 5021


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Miroslav Sedláček --- 29. 1. 2004
Re: Cena cukru (5021)

perfektní, krásně jsi to napsal.
proto jdu raději dále pracovat než shánět cukr o kačku více či méně.

trošku jsem to prosondoval a pokud někdo potřebuje - je u nás cukr po 18,50 při větším množství za 18,- .... , zbytek dle poptávky konkrétně.

Váš dodavatel českých včelích produktů

Včelař
Miroslav Sedláček
Ždánská 709
685 01 Bučovice

www.vcelarstvisedlacek.cz

603-499 746
----- Original Message -----
From: Bullet
To: Včelařský mailing list
Sent: Thursday, January 29, 2004 12:03 PM
Subject: Cena cukru


X-Orcl-Comments: Gateway failed to process this MIME body part.
Content-Transfer-Encoding: 8-bit
Content-Type: text/plain; charset=windows-1250
Content-Disposition: inline

Situace je ještě poněkud komplikovanější...
Včera uzavřel na burze CSCE kontrakt cukru SBH4 na ceně 5,87ct(USD) za 1
libru (pound).
Kontrakt představuje 112000 liber. Prostým násobením a dělením člověk dojde
k číslu, cca 3,50Kč za kilogram.
Krásná cena, chtělo by se říci.
Ovšem, jedná se o cukr hnědý, nerafinovaný a hlavně k odběru v předem
definovaných skladech v Americe.
Jistě, doprava do Evropy je v řádu haléřů na kilogram (ve velkých
množstvích, ale pořád ještě nejsme u jádra problému.
Při těchto cenách, je jasné, že vlády "normálních" zemí MUSÍ regulovat cenu
a trh určitých produktů, jinak by konkurence (zejména americká) dokázala
během dvou až tří let naprosto vymazat zemědělskou výrobu celé EU! (slepičí
vejce dovezené z ameriky do Holandska vyjde na cca 0,03USD, vejce
vyprodukované v Holandsku na cca 0,07USD)
(rozbor důvodů a příčin je mimo šíři tohoto fóra)

Otázkou je, proč vláda/stát určil takovou minimální cenu jakou určil a kdo
na tom profituje nejvíce... Obávám se, že to není ani český spotřebitel,
ani český zemědělec...

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 5022


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Pavel Benda --- 29. 1. 2004
Měření vodivosti

Zaobíral jste se někdo měřením vodivosti medu. Můžete zde někdo popsat metodiku nebo odkaz na nějakou literaturu.
Napadlo mě jestli by se nedala vodivost změřit jednoduše ohmmetrem a pomocí přepočtu určit vodivost. Spousta včelařů určitě ohmmetr vlastní a ráda by si zjistila jakou vodivost má jejich med.
Zkoušel jsem to jednoduše ponořením měřících elektrod klasického ohmmetru do vzorku medu, ale naměřená hodnota po přepočtu na Siemensy nebyla reálná. Zřejmě se na tom podepsala plocha elektrod. Při měření byly od sebe vzdáleny 1 cm, ale zřejmě byla nedostatečná jejich plocha.
Zajímají mě vaše zkušenosti.
Pavel Benda

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 5023


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Radim Polášek --- 30. 1. 2004
Re: Vcelarske a kosikarske vrby (5015) (5016) (5017)

Do doby, než to začne rašit, to je teď do oblevy, by se to mělo nařezat a po
rozmrazení půdy do cca poloviny dubna napíchat do země. Pokud se to řeže
jindy, někdy se to ujme, někdy ne.
Je to možné dělat buď extenzívně, kdy se uřežou cca metrové pruty a
zapíchají přímo na místě a spoléhá se na to, že v létě nebude sucho a že to
vyraší na vrchu prutu a ne vespod, kde to okolní tráva a plevel zahluší.
Nebo se použijí 10 - 20 cm dlouhé řízky, ty se zapíchnou na zahradě do
kvalitní půdy tak, aby vyčnívaly cca 1 - 2 cm ze země a zalévají se a
odstraňuje se plevel. Až vyrostou aspoň na třičtvrtě metru, obvykle je to za
rok, přesadí se na trvalé stanoviště. Pokud potřebujeme, aby přes zimu dobře
zakořenily, tak na podzim a pokud tam je hodně zvěře a ta by vrby v zimě
ohlodala, tak na jaře.
Svého času jsem některé včelařské vrby získal, byl to klon S021 a potom
snad, nepamatuji si to přesně, S008, S173,S177. S021 je nejranější, kvete
téměř ještě na sněhu, podobá se vrbě a má dorůstat do výšky cca 15 m. Může
růst i na suchém stanovišti Jeho řízky špatně zakořeňují, tak asi každý
druhý.
Vrby jsou světlomilné rostliny, takže zastíněná část koruny nepokvete.
Nesázet je pod stromy a blízko vedle sebe. Klony mají rozdílné nároky na
stanoviště, jedněm vyhovuje spíše vlhčí, jiným suché. Také mají různý tvar a
velikost, od 2 - 3 metrového keře až po menší strom. Na stanovišti je třeba
vyzkoušet buď více klonů nebo sehnat literaturu, já jsem své znalosti čerpal
hlavně z článku o těchto klonech vrb, který vyšel ve Včelařství v 80 letech.
Nyní se výzkumem vrb zabývá výzkumný ústav v Praze - Průhonicích, ale hlavně
tam zkoušejí klony vrb pro sklizeň biomasy. Nezjišťoval jsem, jestli mají
nějaké vrby pro včelaře.
Ty klony vrb jsou občas kříženci dost exotických druhů. V dnešní době se
začíná hodně cenit krajina bez příměsi cizích rostlinných druhů a vrby jsou
větrosnubné rostliny, které se ochotně kříží s jinými druhy vrb včetně vrby
jívy. Je tedy třeba zvážit, zda tyto klony vysazovat i v nějaké málo
porušené krajině nebo místo nich použít třeba místní vrbu jívu i za cenu
toho, že jívy by se musely vypěstovat ze semena a samičí sazenice buď
vyřadit nebo přeroubovat.

R. Polášek


----- Original Message -----
From: "ales.bobek" <ales.bobek/=/i.cz>
To: "Vcelarska konference" <vcely/=/v.or.cz>
Sent: Wednesday, January 28, 2004 1:57 PM
Subject: RE: Vcelarske a kosikarske vrby


> :-)
> Tak jinak, v kterém měsíci je nejvhodnější to nařezat ?
>
> Aleš Bobek
>
> >
> > Normalne to narezes a napichas do zeme, je to vrba.
> >
>

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 5024


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Petr --- 30. 1. 2004
Re: Měření vodivosti (5023)

Me by to taky zajimalo...Preci jenom to nemuze byt takovy problem.

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 5025


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Jan Cervenka --- 30. 1. 2004
Re: "Vcelarske" pletivo 3x3 mm (4917)


Dobry den,

tak je to tak, ty pletiva jsou, ale strasne drahy.
Napadlo me, pouzit misto pletiva sololit a do nej vyvrtat
diry 3. vrtakem. Nemate s tim nekdo nejake skusenosti?
Chtelo by to po vyvrtani natrit? - cim? Sololit 3 mm momentalne pouzivam
jako dno, nijak jsem ho nenatiral a mysi si toho zatim nijak nevsimaly.
--
S pozdravem

                     Jan Cervenka

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 5026


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Jan Cervenka --- 30. 1. 2004
Rozmer mezisteny

Dobry den,

loni jsem presel na Langstroth - ramek 44.8x15.9 a potreboval bych si poridit
mezisteny.Loni jsem to resil nakupem v Kremencovy ul. rozm. tusim 40x30 cm,
ktere jsem pulil. Ted bych rad nakoupil (formou vymeny za vosk) mezisteny
primo na tento rozmer. Ve strazisku ale chteji znat rozmer mezisteny , aby ji
mohli narezat (Langstroty jeste pry nejsou moc rozsireny).Neznate prosim
nekdo ten rozmer ?

--
S pozdravem

                     Jan Cervenka

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 5027


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Ducháč. --- 30. 1. 2004
Vrby

Stručnou charakteristiku jív a vrb jsem poslal správci a je na stránce soubory ke stažení. zdraví Ducháč.

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 5028


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Antonín Podhájecký --- 30. 1. 2004
Re: Rozmer mezisteny (5027)

Ten se dá lehko změřit. Je to vnitřní rozměr rámku o něco menší, aby se tam mezistěna vešla. Na výšku si nechávám větší rezervu. Třeba 5 mm. Po doražení dolů vršek dostaví.
Tonda

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 5029


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Petr Sadovský --- 30. 1. 2004
Re: Měření vodivosti (5023)

Měření vodivosti medu opravdu není problém. Provádí se tak, že se med poředí destilovanou vodou a vodivost se měří potom v tomto roztoku. Jak se med poředí je přesně dáno a vodivost se bere na cm. Tedy stačí odměrný válec, dvě elektrody vhodně od sebe vzdálené a můžete měřit.

Nedávno jsem se na stejnou otázku na konferenci ptal. Nakonec jsem našel popis metodiky měření někde na webu ve Švýcarsku. Stáhl jsem tři soubory. Již si přesně nepamatuji, kde to tam bylo, ale dal jsem vám je pro stažení na web:

http://www.terezinka.cz/vcely/Med/kvalita.htm

Pokud by někdo měl čas z toho udělat výtah, a metodiku měření přesně popsat včetně hodnocení, bylo by moc fajn. Umístili bychom to jako příspěvek do Včelařských novin, případně i s konstrukcí jednoduhého přístroje pro měření vodivosti medu.

Petr

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 5030


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Baudis Jan P. --- 30. 1. 2004
rozmery ramku a nastavku 39 x 24

Zdravím včelaře

nedávno zde zazněl dotaz na míry rámku (a nástavku) pro míru 39*24.

Vypsal jsem něco z knihy Nástavkové včelaření a dal to do konference -
sekce download (soubory ke stažení). Je to přesně na adrese:

http://www.vcely.or.cz/files/nastavkove-vcelarstvi/nastavkove-vcelarstvi.htm


Jsou tam výpisky z knihy - vše možné, co se týče parametrů úlu. Je tam
naskenovaný nákres vzorového nástavku z knihy a ještě další čísla a
údaje navíc.




J. P. B.

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 5031


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Miroslav Sedlácek --- 30. 1. 2004
Re: Rozmer mezisteny (5027)

Ahoj Jene,

jak ríkával pradeda dedovi. Mezisteny pro Langstroth vsech typu máme skladem pripraveny. Bohuzel jsme v cesku, a tak si ty loucky kazdý delá jak má potrebu a cit. Ale dal jsem vse moznosti dohromady a nechávám rezat rozmer, který vyjde kazdému popr. nejaký milimetr zarízne.

Pro Tebe máme 423 x 136 . vymenujeme i za mezisteny atd... mrkni se na nase www stránky.

Ahojky MirekVás dodavatel ceských vcelích produktu

Vcelar
Miroslav Sedlácek
Zdánská 709
685 01 Bucovice

www.vcelarstvisedlacek.cz

603-499 746


Dobry den,

loni jsem presel na Langstroth - ramek 44.8x15.9 a potreboval bych si poridit
mezisteny.Loni jsem to resil nakupem v Kremencovy ul. rozm. tusim 40x30 cm,
ktere jsem pulil. Ted bych rad nakoupil (formou vymeny za vosk) mezisteny
primo na tento rozmer. Ve strazisku ale chteji znat rozmer mezisteny , aby ji
mohli narezat (Langstroty jeste pry nejsou moc rozsireny).Neznate prosim
nekdo ten rozmer ?

--
S pozdravem

Jan Cervenka

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 5032


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Menšík Josef --- 30. 1. 2004
Re: Vcelarske a kosikarske vrby (5015) (5016) (5017)

Všechny druhy dřevin které se běžně množí sdřevnatých řízků se k množení
řežou od ledna do konce února za bezmrazého počasí a ukládají se do stínu do
písku ajiních materíálů které zabrání vysychání.

Pepan


----- Original Message -----
From: "Pavel Prchal" <prchal/=/dup.cz>
To: "Vcelarska konference" <vcely/=/v.or.cz>
Sent: Wednesday, January 28, 2004 2:20 PM
Subject: Re: Vcelarske a kosikarske vrby


> ales.bobek napsal(a):
>
> > :-)
> > Tak jinak, v kterém měsíci je nejvhodnější to nařezat ?
> >
> > Aleš Bobek
>
> Kdykoliv ted, az k jaru, pokud to ulozis do nejake venkovni kulny, kde
> je chladno a ne moc sucho, tak to bez problemu vydrzi. Bezne sazime
> rizky, ktere zbydou po vyrezani prouti na kosiky. Celou zimu je to pod
> kulnou a zjara se to napicha do zeme. Muzes to rezat i v predjari, kdyz
> to odkvete, dokud to nema jeste moc listi, aby to moc nevyparovalo. Je
> to vrba, ta se ujme i kdyz nechces.
>
> Zdravi PP.
>
>
> --
> Pavel Prchal
> DUP - družstvo Pelhřimov
> Řemenovská 1999
> 39317 Pelhřimov
> www.dup.cz
> info/=/dup.cz
> -------------------------
>
>
>
>
>
>
>
> ________ Information from NOD32 ________
> Tato zprava byla proverena antivirovym systemem NOD32.
> http://www.nod32.com
>
>
>
>
>
>

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 5033


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Menšík Josef --- 30. 1. 2004
Re: Vcelarske a kosikarske vrby (5015) (5016) (5017)

Nic proti košíkářřské vrbě, ale když jsem se nad tím zamyslil tak to není
dobrý nápad. Dříve nebo později ji najdou malí výrobci košíků a ti ji do
posledního proutku ořežou pro včelařské účely se pak jeví lepší vrba jíva,
křehká, bílá, převislá a všechny okrasné druhy vrb.

Pepan

----- Original Message -----
From: "Pavel Prchal" <prchal/=/dup.cz>
To: "Vcelarska konference" <vcely/=/v.or.cz>
Sent: Wednesday, January 28, 2004 2:20 PM
Subject: Re: Vcelarske a kosikarske vrby


> ales.bobek napsal(a):
>
> > :-)
> > Tak jinak, v kterém měsíci je nejvhodnější to nařezat ?
> >
> > Aleš Bobek
>
> Kdykoliv ted, az k jaru, pokud to ulozis do nejake venkovni kulny, kde
> je chladno a ne moc sucho, tak to bez problemu vydrzi. Bezne sazime
> rizky, ktere zbydou po vyrezani prouti na kosiky. Celou zimu je to pod
> kulnou a zjara se to napicha do zeme. Muzes to rezat i v predjari, kdyz
> to odkvete, dokud to nema jeste moc listi, aby to moc nevyparovalo. Je
> to vrba, ta se ujme i kdyz nechces.
>
> Zdravi PP.
>
>
> --
> Pavel Prchal
> DUP - družstvo Pelhřimov
> Řemenovská 1999
> 39317 Pelhřimov
> www.dup.cz
> info/=/dup.cz
> -------------------------
>
>
>
>
>
>
>
> ________ Information from NOD32 ________
> Tato zprava byla proverena antivirovym systemem NOD32.
> http://www.nod32.com
>
>
>
>
>
>

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 5034


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

V Banýr --- 30. 1. 2004
Re: Náplň do kahanu. ( 4971 )

Vážení přátelé.Velmi mě potěšily odpovědi na můj dotaz,náplň do kahanu.Jenže.Karbitovou lampu dobře znám a dobře znám i střílet plechovkami karbitem.Mojí chybou bylo,že jsom do příspěvku nenapsal,že žárovka je 2,8 W.Nemohli jste proto vědět,že jde o el.článek.To,že se tam leje asi louh mi poradil bývalý dlouholetý hl.energetik LIAZU.Ještě jednou opakuji.V každé polovině jsou desky podobné těm v baterii,ale nestřídají se 1 z umělé hmoty a 1 z olova,ale jsou všechny stejné,jak jsem psal,asi s mosazných sýt.V každé polovině je těsný nalévací otvor a kontakty na žárovku v horní části.Vše je utěsněno a zapnutí se provádí dotažením závitu hořeního víka.Žárovka je vodotěsně uložena pod skleněným víkem.Zatím budu pátrat dál a dám vědět.Je to asi modernější kahan.

Díky Banýr.

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 5035


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Josef Kouba --- 31. 1. 2004
Re: Vcelarske a kosikarske vrby (5015) (5016) (5017)

Malí výrobci košíků už nejsou, nebo je jich tak málo, že nemohou včelaře
ohrozit. Ti mají svoje vrbovny, kde musí řezat každý rok, jinak nejsou k
potřebě.

S přáním hezkého dne Josef Kouba
telefon 388 313 969, 603 262 082

----- Original Message -----
From: "Menšík Josef" <josef.mensik/=/seznam.cz>
To: "Vcelarska konference" <vcely/=/v.or.cz>
Sent: Thursday, January 29, 2004 9:48 PM
Subject: Re: Vcelarske a kosikarske vrby


> Nic proti košíkářřské vrbě, ale když jsem se nad tím zamyslil tak to není
> dobrý nápad. Dříve nebo později ji najdou malí výrobci košíků a ti ji do
> posledního proutku ořežou pro včelařské účely se pak jeví lepší vrba
jíva,
> křehká, bílá, převislá a všechny okrasné druhy vrb.
>
> Pepan
>
> ----- Original Message -----
> From: "Pavel Prchal" <prchal/=/dup.cz>
> To: "Vcelarska konference" <vcely/=/v.or.cz>
> Sent: Wednesday, January 28, 2004 2:20 PM
> Subject: Re: Vcelarske a kosikarske vrby
>
>
> > ales.bobek napsal(a):
> >
> > > :-)
> > > Tak jinak, v kterém měsíci je nejvhodnější to nařezat ?
> > >
> > > Aleš Bobek
> >
> > Kdykoliv ted, az k jaru, pokud to ulozis do nejake venkovni kulny, kde
> > je chladno a ne moc sucho, tak to bez problemu vydrzi. Bezne sazime
> > rizky, ktere zbydou po vyrezani prouti na kosiky. Celou zimu je to pod
> > kulnou a zjara se to napicha do zeme. Muzes to rezat i v predjari, kdyz
> > to odkvete, dokud to nema jeste moc listi, aby to moc nevyparovalo. Je
> > to vrba, ta se ujme i kdyz nechces.
> >
> > Zdravi PP.
> >
> >
> > --
> > Pavel Prchal
> > DUP - družstvo Pelhřimov
> > Řemenovská 1999
> > 39317 Pelhřimov
> > www.dup.cz
> > info/=/dup.cz
> > -------------------------
> >
> >
> >
> >
> >
> >
> >
> > ________ Information from NOD32 ________
> > Tato zprava byla proverena antivirovym systemem NOD32.
> > http://www.nod32.com
> >
> >
> >
> >
> >
> >

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 5036


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Vita Vydra --- 31. 1. 2004
Re: Vcelarske a kosikarske vrby (5010)

008 Smithova
181 Hookerova
010 Erdingerova
391 křehká
012 egyptská
002 ?
393 apeninská
173 pontederana
177 černající
434 ?

----- Original Message -----
From: <tuta/=/raz-dva.cz>
To: <vcely/=/v.or.cz>
Sent: Tuesday, January 27, 2004 8:12 PM
Subject: Vcelarske a kosikarske vrby


Vazeni pratele,
prosim o radu v svazovem casopise Vcelarsvi 2 vysel inzerat na prodej vcelarskych a kosikarskych vrb.
Pismeno S - Salix, vrby maji cisla:
008
181
0010
391
0012
002
393
173
177
434
Knihu ve ktere je popis klonu vrby pro vcely pastvu sice vlastnim, ale mam ji ve vceline, ke kteremu je
zapadena cesta.
Pokud nekdo dokaze dosasit slova za cisla moc mic mi pomuze a mozna i ostatnim ctenarum teto konference.
S pozdravem
Jan Kolek

-----
Připojte se přes RazDva a vyberte si jednu z nových cen v Bonus Clubu. Více na http://club.razdva.cz.



Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 5037


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Vita Vydra --- 31. 1. 2004
Re: "Vcelarske" pletivo 3x3 mm (4917)

Kde jen jsem to videl - asi v prekladech - antivaroa dno z umelohmotných trubek, 32 mm prumer, upevnené
3mm od sebe tak, aby mezery padly doprostred mezi ulicky.
Derovaný sololtit by byl dobrý mozná jako kocovné dno, ale jinak asi k nicemu.
Vita Vydra

----- Original Message -----
From: Jan Cervenka <witko-comp/=/volny.cz>
To: Vcelarska konference <vcely/=/v.or.cz>
Sent: Friday, January 30, 2004 11:36 AM
Subject: Re: "Vcelarske" pletivo 3x3 mm


>
> Dobry den,
>
> tak je to tak, ty pletiva jsou, ale strasne drahy.
> Napadlo me, pouzit misto pletiva sololit a do nej vyvrtat
> diry 3. vrtakem. Nemate s tim nekdo nejake skusenosti?
> Chtelo by to po vyvrtani natrit? - cim? Sololit 3 mm momentalne pouzivam
> jako dno, nijak jsem ho nenatiral a mysi si toho zatim nijak nevsimaly.
> --
> S pozdravem
>
> Jan Cervenka
>
>
>
>
> ________ Information from NOD32 ________
> Tato zprava byla proverena antivirovym systemem NOD32.
> http://www.nod32.cz
>
>
>
>

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 5038


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

V Banýr --- 31. 1. 2004
RE: Včelařské pletivo. (4918 )

Co takhle obrátit se na výrobce drátěnných mřížek? Že by dal dráty od sebe místo 4,4 mm 3,4 mm.Možná,že by z toho mohl mít dobrý kšeft.Nechaly by se i natřít a mohly by vydržet věčnost.Otázka však je cena?

Banýr.

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 5039


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Jan Cáp --- 1. 2. 2004
Re: "Vcelarske" pletivo 3x3 mm (4917)

> Kde jen jsem to videl - asi v prekladech

nebo tady: http://www.beekeeping.com/happykeeper/index_us.htm

> antivaroa dno z umelohmotných trubek, 32 mm prumer, upevnené
> 3mm od sebe tak, aby mezery padly doprostred mezi ulicky.

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 5040


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Nezbeda Martin ( alias NezMar ) --- 1. 2. 2004
Prvni prolet (4917)

Tak se musim podelit o novinku.
Moje "holky" ( Melník ) uz se prolétly. Sice nesmele a ne vsechny, ale rád
jsem je videl.

Martin


---
Odchozí zpráva neobsahuje viry.
Zkontrolováno antivirovým systémem AVG (http://www.grisoft.cz).
Verze: 6.0.569 / Virová báze: 360 - datum vydání: 26.1.2004

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 5041


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

--- 1. 2. 2004

Popis vrb

Klon S 181 Vrba Hookerova kvete 2 půl duben sází se do sponu 2x2 m dorůstá 2m
S 0010 Erdingerova 2 půl březen 4x4 7m
S 0012 Egyptská konec března 3x3 4-7m
S 173 kříženec vrby duben 4x4 5m
Popelavé
S 177 černající duben květen 4x4 4m


-----
Připojte se přes RazDva a vyberte si jednu z nových cen v Bonus Clubu. Více na http://club.razdva.cz.

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 5042


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Petr Jarolím --- 1. 2. 2004
Re: Náplň do kahanu. ( 4971 ) (5035)

Zřejmě se jedná o NiCd akumulátor výrobce AKUMA Raškovice dnes
www.ferak.cz
trocha chemie :
Nikl-kadmiová baterie používá jako aktivní materiál pro kladnou desku
hydroxid nikelnatý a pro zápornou desku hydroxid kademnatý.
Elektrolytem je vodný roztok hydroxidu draselného obsahující malé
množství hydroxidu lithného pro zlepšení životnosti během cyklu a pro
zlepšení funkce při vysokých teplotách.
Elektrolytu se používá pouze pro přenos iontů, během
nabíjecího/vybíjecího cyklu nedochází k jeho chemickým změnám ani
znehodnocování. V případě olověné baterie kladná a záporná aktivní
složka chemicky reagují s elektrolytem (kyselinou sírovou), což vede ke
stárnutí.

ať ti to svítí
Petr

>Vážení přátelé.Velmi mě potěšily odpovědi na můj dotaz,náplň do
>kahanu.Jenže.Karbitovou lampu dobře znám a dobře znám i střílet plechovkami
>karbitem.Mojí chybou bylo,že jsom do příspěvku nenapsal,že žárovka je 2,8
>W.Nemohli jste proto vědět,že jde o el.článek.To,že se tam leje asi louh mi
>poradil bývalý dlouholetý hl.energetik LIAZU.Ještě jednou opakuji.V každé
>polovině jsou desky podobné těm v baterii,ale nestřídají se 1 z umělé hmoty
>a 1 z olova,ale jsou všechny stejné,jak jsem psal,asi s mosazných sýt.V
>každé polovině je těsný nalévací otvor a kontakty na žárovku v horní
>části.Vše je utěsněno a zapnutí se provádí dotažením závitu hořeního
>víka.Žárovka je vodotěsně uložena pod skleněným víkem.Zatím budu pátrat dál
>a dám vědět.Je to asi modernější kahan.
>
>Díky Banýr.
>
>
>
>
>


Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 5043


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Josef Kouba --- 1. 2. 2004
Re: Prvni prolet (4917)

Je videt, ze Melník je pomeracový kraj!

S práním hezkého dne Josef Kouba
telefon 388 313 969, 603 262 082

----- Original Message -----
From: "Nezbeda Martin ( alias NezMar )" <nezmart/=/quick.cz>
To: "Vcelarska konference" <vcely/=/v.or.cz>
Sent: Sunday, February 01, 2004 7:44 PM
Subject: Prvni prolet


> Tak se musim podelit o novinku.
> Moje "holky" ( Melník ) uz se prolétly. Sice nesmele a ne vsechny, ale
rád
> jsem je videl.
>
> Martin
>
>
> ---
> Odchozí zpráva neobsahuje viry.
> Zkontrolováno antivirovým systémem AVG (http://www.grisoft.cz).
> Verze: 6.0.569 / Virová báze: 360 - datum vydání: 26.1.2004

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 5044


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Pavel Dvořáček --- 2. 2. 2004
Jarní prohlídka

Je vhodné provést jarní prohlídku nyní v únoru, když teploty vystoupají nad 10 C, nebo je lepší počkat na březen. Je vhodné spěchat nebo čekat.
Děkuji za radu.
Pavel

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 5045


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Ing. Bc. Marek Medve --- 2. 2. 2004
RE: Prvni prolet (4917) (5044)

Také se pánové musím pochlubit s radostí jakou jsem prožíval tento víkend,
když se prolétly vcelky. Už v sobotu jsem cítil závan jarního vzduchu a
nakonec se to i vyplnilo. Nejsilnejší vcelky létaly už od 11 hod. (ty
první), v nedeli už pak létala skoro tretina vcel. Teším se na stredu, kdy
hlásí až 12° C. To by snad melo létat všechno co je živé!!!

:-)

       S práním hezkých proletu

              Marek M.

-----Original Message-----
From: Josef Kouba [mailto:domus/=/cbox.cz]
Sent: Sunday, February 01, 2004 8:26 PM
To: Vcelarska konference
Subject: Re: Prvni prolet


Je videt, ze Melník je pomeracový kraj!

S práním hezkého dne Josef Kouba
telefon 388 313 969, 603 262 082

----- Original Message -----
From: "Nezbeda Martin ( alias NezMar )" <nezmart/=/quick.cz>
To: "Vcelarska konference" <vcely/=/v.or.cz>
Sent: Sunday, February 01, 2004 7:44 PM
Subject: Prvni prolet


> Tak se musim podelit o novinku.
> Moje "holky" ( Melník ) uz se prolétly. Sice nesmele a ne vsechny, ale
rád
> jsem je videl.
>
> Martin
>
>
> ---
> Odchozí zpráva neobsahuje viry.
> Zkontrolováno antivirovým systémem AVG (http://www.grisoft.cz).
> Verze: 6.0.569 / Virová báze: 360 - datum vydání: 26.1.2004
---
Příchozí zpráva neobsahuje viry.
Zkontrolováno antivirovým systémem AVG (http://www.grisoft.cz).
Verze: 6.0.574 / Virová báze: 364 - datum vydání: 29.1.2004

---
Odchozí zpráva neobsahuje viry.
Zkontrolováno antivirovým systémem AVG (http://www.grisoft.cz).
Verze: 6.0.574 / Virová báze: 364 - datum vydání: 29.1.2004

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 5046


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Ing. Bc. Marek Medve --- 2. 2. 2004
RE: Jarní prohlídka (5045)

Já bych přece jen ještě počkal, ono to první teplé období může být zrádné a
hlavně včelky se ještě úplně nerozlezli, protože místy budou teploty přes
noc pod nulou.

       Marek M.

-----Original Message-----
From: Pavel Dvořáček [mailto:paveldvoracek/=/seznam.cz]
Sent: Monday, February 02, 2004 7:20 AM
To: Včelařský mailing list
Subject: Jarní prohlídka


Je vhodné provést jarní prohlídku nyní v únoru, když teploty vystoupají nad
10 C, nebo je lepší počkat na březen. Je vhodné spěchat nebo čekat.
        Děkuji za radu.
                      Pavel
---
Příchozí zpráva neobsahuje viry.
Zkontrolováno antivirovým systémem AVG (http://www.grisoft.cz).
Verze: 6.0.574 / Virová báze: 364 - datum vydání: 29.1.2004

---
Odchozí zpráva neobsahuje viry.
Zkontrolováno antivirovým systémem AVG (http://www.grisoft.cz).
Verze: 6.0.574 / Virová báze: 364 - datum vydání: 29.1.2004

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 5047


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Kristl Pavel --- 2. 2. 2004
RE: Jarní prohlídka

Já po předchozích zkušenostech čekám na jaro. Nejdřív koncem března, když už je trvale vyšší teptota. Myslím, že nic neuspěcháš.
Pavel

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 5048


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Miroslav Jakuš --- 2. 2. 2004
Databáze dotačních titulů

Dobrý den.

Dovoluji si Vás informovat o aplikaci Databáze dotačních titulů, která Vám
přehledně podá informace o aktuálních dotačních titulech v ČR, s výborným
vyhledáváním a aktualizací přes internet. Informace obsahují i podmínky,
výši spoluúčasti a odkazy na další informace na internetu. Více informací o
aplikaci a její instalaci naleznete na stránkách ministerstva pro místní
rozvoj http://www.mmr.cz/cz/regional/dotace/.
Doufám, že Vám aplikace poslouží. Pokud ne, informujte o ní prosím
ostatní, pro které by mohla být významnou pomůckou.

S pozdravem

Miroslav Jakuš [mailto:miroslav.jakus/=/atlas.cz] [http://jakus.euweb.cz]
člen ZO ČSV DOKSY [mailto:zocsv.doksy/=/atlas.cz]
[http://zocsv-doksy.euweb.cz]
Dlouhá 98, 471 41 Dubá, okr. Česká Lípa
privat: +420 487 870 617
mobil: +420 605 238 709
zam.: +420 487 722 291

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 5049


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Jan Cervenka --- 2. 2. 2004
Re: Prvni prolet (4917) (5041)

Dne ne 1. únor 2004 18:44 Nezbeda Martin ( alias NezMar ) napsal(a):
> Tak se musim podelit o novinku.
> Moje "holky" ( Melník ) uz se prolétly. Sice nesmele a ne vsechny, ale rád
> jsem je videl.

Dobry den,

Vcera ( nedele ) mezi 12.00 - 13.00 byl krasny prolet, vsech 13 vcelstev,
nejlepe litaly ty, co byly v Langstrotech s ockama. Byla to nadhera.Kdyz
svitilo i slunce, byl to hukot jako pri snusce. Stanoviste 3km jizne od
Celakovic (okr. Praha vychod).
--
S pozdravem

                     Jan Cervenka

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 5050


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Zdeněk Čejka --- 2. 2. 2004
Včelařské noviny Info ze dne 2004-02-02

Nový článek:
===========

Kalendárium - únor
http://www.vcelarskenoviny.cz/view.php?cisloclanku=2004020201


Články z minulého týdne:
=======================

ISSN přiděleno !
http://www.vcelarskenoviny.cz/view.php?cisloclanku=2004013001

Jak na včelařský drátek
http://www.vcelarskenoviny.cz/view.php?cisloclanku=2004012801



S pozdravem
redakce

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 5051


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

--- 2. 2. 2004
vrby

Popis vrb

Klon S 181 Vrba Hookerova kvete 2 půl duben sází se do sponu 2x2 m dorůstá 2m
S 0010 Erdingerova 2 půl březen 4x4 7m
S 0012 Egyptská konec března 3x3 4-7m
S 173 kříženec vrby duben 4x4 5m
Popelavé
S 177 černající duben květen 4x4 4m


-----
Připojte se přes RazDva a vyberte si jednu z nových cen v Bonus Clubu. Více na http://club.razdva.cz.

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 5052


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Radim Polášek --- 2. 2. 2004
Re: Jarní prohlídka (5045)

Mělo by být tak teplo, aby včelky, co vzlétnou, se mohly vrátit a
nezkřehnout, tak 15 st C na slunci.
Měly by mít venku nějakou snůšku, lísky, jívy apod, jinak si ji najdou v
cizích úlech na neobsednutých zásobách.
Měly by mít větší množství plodu, aspoň půl dm2, stmeluje to včelstvo.
Takže pokud prolet, podložka nebo poklep atd nesignalizují nějaký problém,
tak prohlížet spíše později.

R. Polášek

----- Original Message -----
From: "Pavel Dvořáček" <paveldvoracek/=/seznam.cz>
To: "Včelařský mailing list" <vcely/=/v.or.cz>
Sent: Monday, February 02, 2004 7:20 AM
Subject: Jarní prohlídka


> Je vhodné provést jarní prohlídku nyní v únoru, když teploty vystoupají
nad
> 10 C, nebo je lepší počkat na březen. Je vhodné spěchat nebo čekat.
> Děkuji za radu.
> Pavel

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 5053


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Radim Polášek --- 2. 2. 2004
Re: Náplň do kahanu. ( 4971 ) (5035)

Ta žárovka bude asi na 2,8 voltů, ne wattů. Pak by to mohla být baterie se
dvěma články NiCd nebo starší NiFe neboli takzvaný alkalický akumulátor. Do
těch se jako elektrolyt používal louh draselný nebo sodný. Kdysi tyto
akumulátory snesly mnohem drsnější zacházení než tehdy olověné akumulátory,
proto se používaly ve svítilnách, u vojáků atd. Jestli jsou uvnitř všechny
desky stejné, tak s největší pravděpodobností ještě články nebyly použity.
Měly by jít i po těch snad 50 letech uvést do provozu. Problém je v tom, že
u těchto aku, kde se pro uvedení do provozu musí nalévat elektrolyt, je dost
rozhodující postup nalití elektrolytu a hlavně první nabíjení, které ty
desky formuje, takže je vhodné mít v ruce návod. Takže zkus ty hornická
muzea, nebo třeba pamětníky, kteří měli kdysi co dělat se záložními zdroji
atd. Třeba náš fyzikář ze střední školy měl pár těchto akumulátorů v
kabinetu.
Já jsem o těchto aku četl okolo roku 1980 v knize autorů Arendáš, Ručka,
jmenovalo se to "Nabíječky a nabíjení" a alkalickým akumulátorům tam
věnovali jen pár stránek, ale dost podrobně a měl by tam být i postup
uvedení těch článků do provozu. Ta kniha později vyšla ještě několikrát,
naposledy snad v roce 2002 a snad tam tu pasáž o alkalických akumulátorech
nevyškrtli.
Nebo pokud je ta žárovka podobná jako do bateriové svítilny, na proud 0,2 -
0.3 ampér, tak ji zapojit na dva tužkové akumulátorky NiMh. Ty nejnovější už
dosahují kapacity až 2000 miliampérhodin, to by zaručilo dobu svícení 5 - 10
hodin.
Nebo vyměnit žárovku za 6 nebo 12 voltovou a použít současné olověné
uzavřené akumulátorky s gelovým elektrolytem - doplněné o obvod, který
indikuje vybití a brání zvýšení napětí při nabíjení nad úroveň vývinu plynů.
Pokud budeš články vyhazovat, patří jednoznačně do sběrny nebezpečných
odpadů. Hlavně kadmium (Cd) je dost nebezpečný jed.

R. Polášek

----- Original Message -----
From: "V Banýr" <e-mail/=/nezadan.iol.cz>
To: "Včelařský mailing list" <vcely/=/v.or.cz>
Sent: Friday, January 30, 2004 10:34 PM
Subject: Re: Náplň do kahanu. ( 4971 )


> Vážení přátelé.Velmi mě potěšily odpovědi na můj dotaz,náplň do
> kahanu.Jenže.Karbitovou lampu dobře znám a dobře znám i střílet
plechovkami
> karbitem.Mojí chybou bylo,že jsom do příspěvku nenapsal,že žárovka je 2,8
> W.Nemohli jste proto vědět,že jde o el.článek.To,že se tam leje asi louh
mi
> poradil bývalý dlouholetý hl.energetik LIAZU.Ještě jednou opakuji.V každé
> polovině jsou desky podobné těm v baterii,ale nestřídají se 1 z umělé
hmoty
> a 1 z olova,ale jsou všechny stejné,jak jsem psal,asi s mosazných sýt.V
> každé polovině je těsný nalévací otvor a kontakty na žárovku v horní
> části.Vše je utěsněno a zapnutí se provádí dotažením závitu hořeního
> víka.Žárovka je vodotěsně uložena pod skleněným víkem.Zatím budu pátrat
dál
> a dám vědět.Je to asi modernější kahan.
>
> Díky Banýr.




Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 5054


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Emanuel Vesely --- 3. 2. 2004
Trubčí mezistěny

Víte někdo o zdroji trubčích mezistěn? Myslím v Česku.

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 5055


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Zdeněk Čejka --- 3. 2. 2004
Včelařské noviny Info ze dne 2004-02-03

Nový článek:
===========

Zimující včelstva v infračerveném pohledu
http://www.vcelarskenoviny.cz/view.php?cisloclanku=2004013101
- zajímavý článek s ještě zajímavějšími fotografiemi z termokamery

S pozdravem
redakce

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 5056


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Sadovský --- 3. 2. 2004
Akumulatory NiFe

Napln akumulatoru: hydroxit draselny 25 g
destil. voda 100 g
Hustota musi byt 19 - 21 Ba
Muze se ke zvyseni kapacity dat 15 g hydroxidu litneho.

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 5057


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Pavel Kolář --- 3. 2. 2004
Re: Cena cukru (5021)

V Makru je momentálně k dostání kilové balení cukru (krystal neb krupice)
vč. DPH po 15,65Kč. Zdraví P.Kolář


- je u nás cukr po 18,50 při větším množství za 18,- .... , zbytek dle
poptávky konkrétně.



Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 5058


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Pavel Prchal --- 3. 2. 2004
Re: Cena cukru (5021) (5058)

Asi by se mel davat pozor, jaky ten cukr je, u velke vetsiny cukru v
Xmarketech je napsano "polobily cukr". To podle mne znamena, ze neni
provedena posledni rafinace, a je otazka, jake procento "necistot" tyto
cukry obsahuji a jaka je moznos je vcelami zkrmovat.

Zdravi PP.




Pavel Kolář napsal(a):
> V Makru je momentálně k dostání kilové balení cukru (krystal neb krupice)
> vč. DPH po 15,65Kč. Zdraví P.Kolář
>
>
> - je u nás cukr po 18,50 při větším množství za 18,- .... , zbytek dle
> poptávky konkrétně.

--
Pavel Prchal
DUP - družstvo Pelhřimov
Řemenovská 1999
39317 Pelhřimov
www.dup.cz
-------------------------

       

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 5059


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Pavel Kolář --- 3. 2. 2004
Re: Cena cukru (5021)

Tento je rafinovaný, klasický, balení pro domácnost, bez jakéhokoliv
přívlastku "polobílý" ap., cukrovar Vrbátky, akce potrvá do 10.2., větší
balení téhož je dražší. Kilovky jsou ve vnějších přebalech po 10ks, takže ho
lze nakupovat i bez otrockého přendavání jednotlivých kilovek. Ale
nevysypával jsem ho. Zdraví P.Kolář
----- Original Message -----
From: "Pavel Prchal" <prchal/=/dup.cz>
To: "Vcelarska konference" <vcely/=/v.or.cz>
Sent: Tuesday, February 03, 2004 10:50 AM
Subject: Re: Cena cukru


> Asi by se mel davat pozor, jaky ten cukr je, u velke vetsiny cukru v
> Xmarketech je napsano "polobily cukr". To podle mne znamena, ze neni
> provedena posledni rafinace, a je otazka, jake procento "necistot" tyto
> cukry obsahuji a jaka je moznos je vcelami zkrmovat.
>
> Zdravi PP.
>
>
>
>
> Pavel Kolář napsal(a):
> > V Makru je momentálně k dostání kilové balení cukru (krystal neb
krupice)
> > vč. DPH po 15,65Kč. Zdraví P.Kolář
> >
> >
> > - je u nás cukr po 18,50 při větším množství za 18,- .... , zbytek dle
> > poptávky konkrétně.
>
> --
> Pavel Prchal
> DUP - družstvo Pelhřimov
> Řemenovská 1999
> 39317 Pelhřimov
> www.dup.cz
> -------------------------
>
>
>
>


Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 5060


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno


Celkem je ve Včelařské konferenci již 78731 příspěvků(zde zobrazeno 121 příspěvků, od č. 4940 do č. 5060)
Několik rad pro badatele v archivu Včelařské konference. Pro zobrazení starších příspěvků (a pro pohyb v jejich frontě) je určeno speciální okno, které je dostupné pod názvem "Archiv Včelařské konference" (příspěvky se v něm zobrazují tak, že nejstarší jsou nahoře a novější dole). Ve frontě příspěvků je možnost se pohybovat příslušnými povely (pro začátek kliknětě na "nejstarší", aby se Vám ukázaly první příspěvky, jimiž konference začíná, a pak klikejte na "novější", čímž se Vám vždy zobrazí várka novějších 120 příspěvků; jednotlivé příspěvky lze na tomto archivním zobrazení číst od horního konce webu (kde jsou starší) a postupovat směrem dolu (kde jsou novější).


Nejnovější - Novější - Starší - Nejstarší






Klikněte sem pro nápovědu