78251

Včelařská konference

(Internetová stránka otevírající prostor pro komunikaci včelařů)


Zběžné zobrazení

Podrobné zobrazení

Příspěvky do konference:
(nejnovější jsou hned zde nahoře)



M. Václavek (147.32.116.170) --- 25. 10. 2010
Re: čtu , čtu a zbývají mi jen otázky. (47754)

---
Jan Bűrgel:
1/Pane Vaclavek kolik včelstev podrobujete technoligii "Včelaření s komíny" já včelařím se včelami ne s komíny(42x17)?
---

Předně chci upozornit, že název článku „Včelaření s komíny“ je dvojznačný. V terminologii mnou zavedené je označením „komín“ myšlen neuteplený úlový strop s větracím průduchem velké plochy (nikoliv malá škvíra či otevřené očko). Naproti tomu mezi NN včelaři se zažilo označovat „komínem“ vysoký úl (složený z několika nástavků). Oboje interpretace názvu článku jsou v podstatě správné. Prodyšné stropy u nízkých úlových sestav pozbývají na významu. Mnou navržená technologie je mířena zejména na vysoké (několikapatrové) úly. Je diametrální rozdíl, zda jsou včelstva v 1 NN nebo v 9 NN.

Technologie je testována sezóně na 4-6 včelstev s obměnami po dobu 3 let, takže rozhodně ještě není ověřená, prozkoušená, optimalizovaná a ustálená. Nejde o nic převratného. Chtěl jsem jen ukázat, do jaké míry jsem se zbavil předsudků vůči neuteplení a průvanu (průvanem nemyslím vítr!), a případně inspirovat k něčemu podobnému i ostatní. Nepozoruji, že by tato technologie včelám vadila.

---
2/ Pane Václavek sít neodstranujet ani po začátku plodování v březnu ?
---

Neustále to zdůrazňuji, v článku jsem taky to taky podtrhoval, v předjaří (od plného rozkvětu lísky obecné nebo olše lepkavé do rozkvětu třešně ptačí, zpravidla celý březen) stropní ventilaci všeho druhu ruším. Na strop pokládám folii a na ni desku styroduru (polystyrenu). Jak jsem tu minule psal o tom vytváření nálad ve včelstvech, tak tohle je dokonalý příklad. Včelám tím podstatně zlepším podmínky pro plodování a tím podpořím start rozvoje (neznám lepší podporu plodovaní v předjaří než uteplení a utěsnění stropu).

Začátkem jara (rozkvět třešně ptačí) nasazuji medníky (zpřeházím nástavky a sestavu doplním rozšiřovacími nástavky s mezistěnami a panenskými soušemi), přičemž zároveň nasazuji „komíny“ (obnovuji stropní ventilační soustavu). Takže „komíny“ jsou vyjma předjaří neustále v provozu.

---
3/ , Cituji " V prubehu sez.mam prod. vc. v 9 NN"
to vam neverim. Ja mam od roku 1984 v Optima NN prumerne 5,5 NN.Opravdu vaše včely obsedaji 9NN Co mate za vcelu ?<
---

Opět se dostáváme k hraní si se slovy. To, že napíšu, že v průběhu sezóny mám včelstva v 9 NN, neznamená, že včelstva hustě obsedají 9 NN. Hustě obsedají nanejvýš tak 6 NN, zbytek slaběji. Každopádně kdybych je srazil na 5 NN, včely by se vyvěšovaly v podmetu. Příští rok po spojení v předjaří budou včelstva v 8 NN, od začátku jara v 10 NN a po odběru oddělku v 7 NN. Vytáčím med dvakrát do roka, takže potřebuju vysokokapacitní medníky (pro jarní snůšku se u mých včelstev jeví 3 NN jako naprosté minimum).

Úl se živými včelami je ideální místo ke skladování nástavků s dílem, zvláště skladujete-li tmavé dílo (v mém případě to budou reservní medníky s tmavým dílem, které od příštího roku začnu používat). Pokud máte nasazené „komíny“, tedy máte neuteplené prodyšné stropy, je z hlediska úniků tepla v podstatě naprosto jedno nejen to, kolik nástavků máte pod včelstvem (to platí pro každý tenkostěnný úl s drátěným dnem), ale je jedno i to, kolik nástavků máte nad včelstvem. Naopak přítomnost těchto reservních nástavků je pozitivní, neboť díky nim se včely nemusí tísnit se u drátěného dna, respektive tisknout se ke komínu. Navíc zároveň tyto reservní prostory slouží jako expanzní prostor v průběhu růstu a snůšky. Včelař se pak nemusí o nic starat, protože rozšiřování včelstva probíhá samovolně do jím předem přichystaných prostor.

---
4/p. Vaclavku Citace: "prostředí zasažené plísněmi má negativní vliv na včely."
Sam se s touto otazkou trapim skoro 50 let, jiz nyni jsou
okrajove plasty jemne pokryty plisni Botrytis cinerea Plíseň šedá (Botrytis cinerea) je nepohlavní stadium životního cyklu hub Botryotinia fuckeliana. A ja nevim jak je to , pri tom vcela a plisen spolu v zime ziji, bojuji tak dlouho. Je to jen fraze nebo o tom neco muzete rici?
---

Fráze to není, je to prostý fakt. Plísně jsou zdrojem toxinů, které nejen včelám škodí. Oslabují jejich obranyschopnost, vytvářejí stres ve včelstvu a přispívají k propuknutí infekčních onemocnění. Pokud chcete nějakou fundovanější odpověď, obraťte se na nějakého odborníka přes biologii a včelaření.

Při včelaření s komíny je v úle sucho, tedy dílo neplesniví.

S pozdravem M. Václavek

//\/\\//

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 47767


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Následující:marcel - Re: Fumigace
Předchozí:Josef.Mensik - Re: virové nákazy


Všechny správně vytvořené příspěvky na toto téma





Klikněte sem pro nápovědu