78370
Včelařská konference
(Internetová stránka otevírající prostor pro komunikaci včelařů)
U vašeho příspěvku bude zobrazena IP adresa, ze které příspěvek odesíláte.
Délka příspěvku je omezena na 10000 znaků.
Prosíme účastníky konference, aby při podání nového příspěvku do konference vždy vyplnili kolonku "téma".
V případě, že reagujete na některý již uveřejněný příspěvek, tak to důsledně čiňte pomocí funkce "Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo...",
která je k dispozici vpravo vedle každého zobrazeného příspěvku.
Funkce, která je pro každý zobrazený příspěvek k dispozici: "Zobrazit odpovědi na tento příspěvek.", bude správně fungovat jen v případě, že budete dbát výše uvedených pokynů.)
Zběžné zobrazeníArchiv Včelařské konference
Příspěvky do konference:
(nejnovější jsou hned zde nahoře)
- a.turčáni (94.229.32.130) --- 12. 7. 2010
Re: Nekladouci matka (45776)
Z posledni serie oddelku cca 15, mi jedna matka zatim stale neklade. Od vylihnuti je to jiz 25 dnu a porad nic,jeji setry jedou jakou o zivot a ona nic ani vajicko, pocasi bylo OK pro oplozovani, velikost matky je spise nadprumer.
Pravdepodobne je táto matka pre chovateľa stratená. Dôležitá je poznámka chovateľa "velikost matky je spise nadprumer", čo môže byť znakom choroby a keď aj je oplodnená, vajíčka klásť nebude.
Vychádzam z obdobného prípadu, keď sa v chove vyskytla nadpriemerne veľká matka a tešil som sa na jej začiatok plodovania, ten sa nedostavil. Ešte som ju pozoroval niekoľko dní, ale zvrat sa nedostavil, preto som ju odstránil.
Podľa všetkých príznakov matka trela neozematózou alebo hubovitou chorobou vaječníkov, čo som vyčítal z literatúry.
Doporučenie: matka má ešte šancu začať klásť, pretože rujnosť M trvá i viac ako 30 dní, preto ju vložte do malého chovného včelstva a do včelstva v ktorom bola pridajte kladúcu M.
|
Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo 45794
Zobrazit odpovědi na tento příspěvek
Zobrazit celé vlákno |
- KaJi (88.103.157.154) --- 12. 7. 2010
Re: dotace (42197) (45769) (45788)
Řekl bych, že cena oddělku 1500 Kč je pro mě vysoká. Udělat oddělek na tom nic složitého není.
-------
Příteli, pokud je budete prodávat za pár stovek a s dobrou matkou, dejte vědět, pár si jich vždycky koupím, než abych se stím dřel sám. :-)
A rychle, než začnmete počítat: rámky, mezistěny, zásoby, matka,rozbor na mor,...
Diskuze by snad byla o tom, co kdo považuje za oddělek, já bych se s oddělky pod 1500 asi nedělal. Tedy s něčím, co má šanci se dostat do síly a dát příští rok užitek. Prvních 15 kilo medu zaplatí oddělek i cukr. Na co kurňa potřebuje někdo dotace při takovýchto cenách :-)
Karel
|
Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo 45793
Zobrazit odpovědi na tento příspěvek
Zobrazit celé vlákno |
- Radek Hubač (e-mailem) --- 12. 7. 2010
Re: Re: sn?ka (45738) (45742) (45744) (45751)
Tak jsem taky doma něco točil, oddělek 4NN na váze +13kg za 14 dní, což u nás v téhle době nebývá. V maringotce 2 km od domácího stanoviště tmavá medobvice, nevím z čeho, okolo je pár lip, hodně borovic a dubů, ale na nich jsem medovici neviděl. Na lípách medovice je. Jak se vždy říkalo, že medovice nejde za horka, tak nevím, při odebírání plástů včely neslídili, v plástech kolem půl desáté bylo hodně sladiny. Hlavně, aby to nějaký déšť důkladně neumyl... Radek
> ------------ Původní zpráva ------------ > Od: KaJi <e-mail/=/nezadan> > Předmět: Re: sn?ka > Datum: 09.7.2010 17:34:19 > ---------------------------------------- > PK: > ...jinak letošní výnos zatím přesahuje průměrně 60 kg na zazimované > včelstvo,některá špičková včelstva se přiblížila výnosu 100 kg. > > ------------------- obdivuhodné, gratuluji. Z čeho to holky nanosily? > Já točím jen med černý jak bota,stěží teče. Leckdy i 15%. > O nějaký zkrystalizovaný květový jsem v plástech zatím nezavadil, takže asi > moc květového nenanosily. > > Pomalu se mi to začíná dařit dávat do kupy. K plástům ve vysokém plodišti > začaly stavět NN, dosud jsme používal jako medníky v dadntu k 30cm 24cm > nástavky. Ale cítím jak stárnu a ubývá sil:-) > Kolik máte ve snušce NN nad plodištěm? TEdy kolik je maximum?. > > Jak měníte matky? Chováte ze zkladených NN rámků? nebo jinak?. > > Díky. > > Karel > > P.S. > Tady u nás je u Labe stále medovice (a možná svazenka). Při návratu z > koupání s klukama okukujeme a olizujeme :-) jednu lípu, stále tam medovice > přibývá a je tekutá. Místy. > > Dost lidí si snůšku pochvaluje. Dnes jsem byl loupit a krást (tak říkají > včely medobraní) u Jičína, tam to není tak velký hukot, ale zdá se, že > ještě něco nosí. Při oklepávání plástů byl celkem klid. > > >
|
Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo 45792
Zobrazit odpovědi na tento příspěvek
Zobrazit celé vlákno |
- Pavel Zajicek (213.155.229.110) --- 12. 7. 2010
Re: dotace (42197) (45769) (45788)
Zdravim,
take jsme to behani absolvovali lonsky rok, takze vim o cem pisete. Ty dotace z kraje jsou ve sve podstate castecne zajimave jen pro zacinajici vcelare, nebot tam je dotace 75 % , pak se to jeste vyplati platit predrazene oddelky atd. S dotaci 50 % pro stavajici vcelare, to neni nijak podnecujici. Osobne jste prvni stavajici vcelar, ktereho znam, jez do toho sel.
V pristich letech to bude uz asi dosti jine s podminkama dotaci z Moravskoslezskeho kraje pro nas vcelare.
PZ
PZ
|
Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo 45791
Zobrazit odpovědi na tento příspěvek
Zobrazit celé vlákno |
- Radek Krušina (194.213.39.94) --- 12. 7. 2010
Re: Formidol a med (45777)
Libor napsal:
>V návodu k formidolu píšou, že med může být kyselejší....To bych pak musel povídat, že je to med z citrusových luhů a hájů (-;
>Před použitím prý vytočit....Z toho ale urvanej nejsem, vytáčet třeba nezavíčkovanou většinu.
......................
Myslím, že logické vysvětlení v souladu s návodem je - med který chci vytočit, vytočím před podáním formidolu, ne těsně po aplikaci.
Jinak řečeno - chci dát formidol, potom med, co je zralý, vytočím a dám formidol. Do dalšího případného vytáčení je potřeba co nejdelší pauza pro vyvětrání kyseliny mravenčí.
Podobně je zřejmě potřeba postupovat i při jiných způsobech léčení kyselinou mravenčí.
Alespoň tak jsem to pochopil z návodu i dalších zdrojů informací.
Ještě je také na zvážení, zda není možné s podáním kyseliny počkat až po vytočení všeho medu, popřípadě mezi snůškami (ale nejen mezi snůškami) léčit jen včelstva, která to potřebují. Ale k tomu je potřeba znát situaci s roztočem ve vlastních včelstvech.
No a to znamená buď sledovat přirozený spad, nebo mít důvěru k nějaké jiné metodě letního monitorování výskytu roztoče v jednotlivých včelstvech, a potom můžu léčit jen včelstva, která to potřebují a ne pro jistotu lít kyselinu i tam, kde je to zbytečné.
A to je oblast, kde se zkušení včelaři, kteří tomu rozumí, velice těžce hledají.
Když už to dáváme do souvislosti s kyselostí medu - pokud léčím jen včely, které to potřebují a hrozí jim přemnožení kleštíka, potom třeba většinu včelstev nemusíme léčit, a při vytočení se med ze včelstev ošetřených KM smíchá a "naředí" s medem od neošetřených včelstev.
:)
Radek Krušina
|
Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo 45790
Zobrazit odpovědi na tento příspěvek
Zobrazit celé vlákno |
- tomtom (81.30.251.9) --- 12. 7. 2010
Re: dotace (42197) (45769)
Letos jseme žádal Moravskoslezský kraj o dataci na úly a oddělky. Nechtěl jsem to přehánět s investicemi do včel, proto jsem žádal o cca 5000 Kč. tj 50% z 10 000 Kč. Stálo to docela běhání po úřadech např. finanční úřad - poplatek 300 Kč, sociální a zdravotní apod...+ další přílohy žádosti. Když si vezmu, že jsem si pořídil 3 úly a 3 oddělky, tak o příští dotaci už nemám zájem. Řekl bych, že cena oddělku 1500 Kč je pro mě vysoká. Udělat oddělek na tom nic složitého není. Kdyby opravdu dávali dotace jenom na úly a rámky, bylo by to zajímavější.
|
Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo 45788
Zobrazit odpovědi na tento příspěvek
Zobrazit celé vlákno |
- R. Polášek (85.71.180.241) --- 12. 7. 2010
Re: Nekladouci matka (45776)
"Z posledni serie oddelku cca 15, mi jedna matka zatim stale neklade. Od vylihnuti je to jiz 25 dnu a porad nic,jeji setry jedou jakou o zivot a ona nic ani vajicko, pocasi bylo OK pro oplozovani, velikost matky je spise nadprumer."
Já matky podněcuji v kladení přidáním plástu s cizím otevřeným plodem, ten by měl matku konkurenčním způsobem, přítomností plodu od cizí matky podnítit ke kladení. Letos podle mých záznamů se mi matky rozkladly po cca 5 až 15 dnech po vylíhnutí, a to bylo na začátku června v době s nepříznivým počasím. Časná matka, kterou si jedno včelstvo vychovalo po nešťastně zamáčknuté matce na jaře při nátěru plodu se líhla podle mých záznamů okolo 3 dubna a klást začala okolo 22 dubna.
Je otázka, jestli to, že se matka rozklade znatelně později není spojeno zároveň s nějakou vysokou pravděpodobností s nějakou nekvalitou matky či jejího potomstva, takže jestli by se nevyplatilo matku, která se hodně opozdí s kladením, hned zlikvidovat, to jsem zatím nesledoval. Tady by mně zajímalo, jestli třeba někdo mezi pozdním rozkladením a nekvalitou matky nepozoroval souvislost......
Možná se matka oplodnit nemůže, třeba nemůže letět nebo má vadu na dírce a po nějaké době začne klást trubčí vajíčka.....
|
Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo 45787
Zobrazit odpovědi na tento příspěvek
Zobrazit celé vlákno |
- jezek.obecny (e-mailem) --- 12. 7. 2010
Re: dotace (42197) (42230) (45746) (45761) (45767) (45768) (45778) (45785)
Muj postup pro hoblovku je asi takto:
1) příprava hoblovky: na hoblovku je třeba za hoblovací válec umístit klín (vyrobený ze dřeva, přichycený stolařskými svěrkami, stačí široký cca 2cm, větší šířka je spíše na závadu). Na hoblovce se nastaví příslušný úběr. Jak se při hoblování posunuje dřevo, za hoblovacím válcem se začne po přidaném klínu přizvedávat, takže úběr dřeva je menší a menší, až to přestane brát úplně - tím je vytvořen profil boční loučky. Vzdálenost klínu od válce a jeho úhel je třeba vychytat, napopáté už bude mít klín ten správný tvar.
2) samotné hoblování: je třeba si k hoblovce sednout na nízkou židličku a pěkně v klidu ohoblovat již předem nachystané, nakrácené desky. Jde to rychle, rychleji než natkoukat mezerníky. Pro nízké rámky je to docela hazard, je lepší desky nakrátit na dvojnásobnou délku boční loučky nízkého rámku (plus nějaký přídavek), tento kus pak na hoblovce opracovat z obou stran a teprve potom ho na pile rozříznout napůlky. Snažit se frézovat cca 15cm dlouhé kusy moc dobře nejde a je to oprsty, proto ta finta. 30cm dlouhe kusy uz jsou v pohode.
Tak jako u veškeré práce, pozor na prsty a mít dobře naboušené nože. Nabroušení dvou nožů stojí cca stovku a je to to nejlepší co můžete pro hoblovku udělat.
petr j.
KaJi napsal(a): > Doma jakousi hoblovku mám, nikdy jsem ji nepoužíval, ale novým dovednostem > se nebráním, takže když tak se ozvěte na klub.rv/=/seznam.cz Děkuji. > > --------------- > Dělával jawm ai rámky čepované. > Neměl jsem hoblovku, tak jsem si vyrobil laťky tlusté asi 4mm - tedy zůžení > hofmanovy loučky. > Koutoč na cirkulce jsem spustil na tuto výšku, po straně kotouče- tedy > vedle jeho vrcholu jsme přitloukl ty laťky aby po tom ohoblované jezdilo a > za kotouč přitlouklů ještě laťku - doraz - mám desku na cirkulce dřevěnou. > > Vzal jsme fošny a pomalu je posouval ze strany do strany posouval dopředu > až na ten doraz. Takže jsem to vlastně ofrézoval. > Pak otočil a potom fošnu vzal z druhé strany. Pak je dobré mít pokosovku > nebo jinou pilku a uříznout a fošny znovu ofrézovat. Aby se se pracně > seřízená cirkulka nemusela přeštelovat. No a když z fošen nezbyde ani vajgl > dlouhý 25cm je hotovo. Ale je dobré to mít vyměřeno, aby vyšel na konec > dvojkus - tedy dlouhý alepoň 2x24cm - krátký kus takto frézovat je o prsty. > > > Takto vyrobené špalky jsem na horné frézce upnuté do stolku - to se prodává > za cca 3000 doplnil o drážky pro horní i dolní loučku. > > Na stejné hračce jsem udělal i drážky do horních a dolních louček. > > Osobně mám zkušenost že čepované - tak jak uvádí třeba výkres langstroth - > rámky se vyplatí. Zvlášť když se lepí a ještě probije čep z boku. > > Ale viděl jsem nabídku přířezů 2/3Langstroth čepovaných za 10 Kč - takže > nevidím důvod si to doma bastlit. > Kdyby to tak ještě stloukali :-) Ale zase se to nemuí drátkovat, tak že to > jde rychle. > > > Kare > >
|
Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo 45786
Zobrazit odpovědi na tento příspěvek
Zobrazit celé vlákno |
- KaJi (88.103.157.154) --- 11. 7. 2010
Re: dotace (42197) (42230) (45746) (45761) (45767) (45768) (45778)
Doma jakousi hoblovku mám, nikdy jsem ji nepoužíval, ale novým dovednostem se nebráním, takže když tak se ozvěte na klub.rv/=/seznam.cz Děkuji.
---------------
Dělával jawm ai rámky čepované.
Neměl jsem hoblovku, tak jsem si vyrobil laťky tlusté asi 4mm - tedy zůžení hofmanovy loučky.
Koutoč na cirkulce jsem spustil na tuto výšku, po straně kotouče- tedy vedle jeho vrcholu jsme přitloukl ty laťky aby po tom ohoblované jezdilo a za kotouč přitlouklů ještě laťku - doraz - mám desku na cirkulce dřevěnou.
Vzal jsme fošny a pomalu je posouval ze strany do strany posouval dopředu až na ten doraz. Takže jsem to vlastně ofrézoval.
Pak otočil a potom fošnu vzal z druhé strany. Pak je dobré mít pokosovku nebo jinou pilku a uříznout a fošny znovu ofrézovat. Aby se se pracně seřízená cirkulka nemusela přeštelovat. No a když z fošen nezbyde ani vajgl dlouhý 25cm je hotovo. Ale je dobré to mít vyměřeno, aby vyšel na konec dvojkus - tedy dlouhý alepoň 2x24cm - krátký kus takto frézovat je o prsty.
Takto vyrobené špalky jsem na horné frézce upnuté do stolku - to se prodává za cca 3000 doplnil o drážky pro horní i dolní loučku.
Na stejné hračce jsem udělal i drážky do horních a dolních louček.
Osobně mám zkušenost že čepované - tak jak uvádí třeba výkres langstroth - rámky se vyplatí. Zvlášť když se lepí a ještě probije čep z boku.
Ale viděl jsem nabídku přířezů 2/3Langstroth čepovaných za 10 Kč - takže nevidím důvod si to doma bastlit.
Kdyby to tak ještě stloukali :-) Ale zase se to nemuí drátkovat, tak že to jde rychle.
Kare
|
Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo 45785
Zobrazit odpovědi na tento příspěvek
Zobrazit celé vlákno |
- Josef Křapka (77.237.138.233) --- 11. 7. 2010
Re: dotace (42197) (42230) (45746) (45761) (45767) (45768) (45771) (45781)
>původně sem to chtěl taky dělat na pile, ale nedokazal sem vymyslet jak jednoduse na to... :) petr j.<
------------------------------------------------------------
Váš problém může vyřešit kmitavá pila. Naši předkové to znali. Zkuste si vzpomenout.
JK
|
Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo 45784
Zobrazit odpovědi na tento příspěvek
Zobrazit celé vlákno |
- Josef Křapka (77.237.138.233) --- 11. 7. 2010
Re: Formidol a med (45777)
>Když už jsme u toho, poví mi někdo prosím, jak je to s kyselinou mravenčí a medem? Můžu do včel na pár dní vrazit formidol bez obav o med, nebo je pak ke konzumaci nepoužitelný? V návodu k formidolu píšou, že med může být kyselejší....To bych pak musel povídat, že je to med z citrusových luhů a hájů (-;<
-----------------------------------------------------------
Také jsem měl minulý rok z druhého vytáčení med poněkud kyselejší. Použil jsem formidol na "hlavu " úlu. Tedy nad medníkové nástavky. To se ale během několika týdnů upravilo. Citrusové háje nám tady nikdo nezbaští. Nebudeme tedy s nimi oblbovat :o)). Dnes jsem vytáčel a v úlech mám odpařovače deset dnů - již bez kyseliny. Med má velmi příjemnou lehce nakyslou chuť. Kyselinu aplikujte pod medník (medné nástavky) do medu se dostane méně příchuti. Nemusíte mít obavy. Med kontaminovaný kyselinou mravečí je zdravotně nezávadný.
JK
|
Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo 45783
Zobrazit odpovědi na tento příspěvek
Zobrazit celé vlákno |
- jezek.obecny (e-mailem) --- 11. 7. 2010
Re: dotace (42197) (42230) (45746) (45761) (45767) (45768) (45771)
původně sem to chtěl taky dělat na pile, ale nedokazal sem vymyslet jak jednoduse na to... :)
petr j.
P.Krátký napsal(a): > "pokud mate hoblovku, neni problem vyrobit hofmanovy ramky..." > > =========================================================== > > Dříve jsem frézoval boční loučky hofmanů na hoblovce,ale je to poměrně > nebezpečné a některé dřevo se vyštipovalo.Dnes i tuto operaci dělám na pile > a výsledek je o hodně lepší,jen je potřeba mít potápěcí pilu nebo > nastavitelný stůl. > > Zdraví Pavel > >
|
Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo 45781
Zobrazit odpovědi na tento příspěvek
Zobrazit celé vlákno |
- KaJi (88.103.157.154) --- 11. 7. 2010
Re: dotace (42197) (42230) (45746) (45761) (45767) (45768)
Ježek:
.... osobne si myslim, ze cena dreva je tak nizka, ze nema cenu shanet nekde
nejaky odpadovy material.... kubik jiz ohoblovanych smrkovych prken me
stal necelych 5000,-
-------
To mě letos dovezli dva roky sušené dřevo ze štosu, ohoblované na mých 23mm - to je maximum které jsme ochoten zvedat :-), polovina byla dokonce ohraněná na požadovanou šíři, a z toho část na zkolušku nakrácená. Jen udělat drážku na ouška a vrtat očko a jen stloukat - chtěl jsme si ověřit jak přesně na pile pracují.
Za 4 kubíky 19 tisíc i s dopravou. Takže jsme vyzásoben dřevem na dost dlouho. Ale z masívu budu dělat jen NN.
Vysoké pokud bych je musel dodělávat ale doma z masívu dělat nebudu. (mám jich dost a až bude dost NN nad plodiště, budu je asi pálit)
Prostě konstrukce nástavku tzv. bednářská mi přijde v mých podmínkách jako bytelnější a naprosto neproblematická.
Co jsem slyšel stížností na kroucení nástavků atd.
Objednám palivové dřevo z výroby palet, když to házím do dřevníku tak mi to nedá a kousky cca +23cm dávám na stranu.
Minulá serie mě vyšla materiálově asi na 10Kč - oni ty sponky, hřebíky a lepidlo taky nejsou zadarmo:-) a časově jsem se vešel do půl hodiny na kus.
Ono stačí si stanovit nějakou hodinovku a tou poměřovat nákup X samovýroba.
Já počítám kolem 300Kř/hod. A tak si nástavky vyrábím, a třeba rámky nakupuji - nejlépe zkompletované a vydrátkované
Takže jsem vyzásoben dost rámky. Ale nástavky si taky koupím, když potřebuji přesné na kočovní a na 4dna - sekce.
Ale když vezmu do ruky nástavek z masívu 25mm a svůj zhruba ze 17mm dřeva, lenost vítězí nad precizností. Kdo by se s tím tahal, když zrovna nemusí? :-)
Takže u mě za tím není jen k dokonalosti dotažená šetrnost - tedy lakota, ale skloubí se i s leností.
A včely staví polovinu rámků volnou stavbou - taky stejná symbioza :-) A jsem ke všemu moderní.
Dobrou.
Karel
|
Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo 45780
Zobrazit odpovědi na tento příspěvek
Zobrazit celé vlákno |
- M. Václavek (93.99.204.43) --- 11. 7. 2010
Re: Formidol a med (45777)
Nebojte se Formidol použít touto dobou, byť ještě před vytočením medu. Valná většina kyseliny se během pár dní po ukončení aplikace vytratí a ten nepatrný zbytek je spíše k dobru než ke škodě. Např. kyselina citrónová se běžně používá k ochucování, ale také k rozpouštění usazeniny v rychlovarné konvici.
//\/\\//
|
Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo 45779
Zobrazit odpovědi na tento příspěvek
Zobrazit celé vlákno |
- M. Václavek (93.99.204.43) --- 11. 7. 2010
Re: dotace (42197) (42230) (45746) (45761) (45767) (45768)
jezek.obecny:
pokud mate hoblovku, neni problem vyrobit hofmanovy ramky... nebudou mit
sice drazky (nevim jak moc jsou dulezite), ale na hoblovce jde lehce
vyrobit profilovane bocni loucky, horni a dolni latka se da natupo na
bocni loucky a je to.. mohu poslat nejake fotky jak nato, pokud chcete...
___________________________________________________________
Doma jakousi hoblovku mám, nikdy jsem ji nepoužíval, ale novým dovednostem se nebráním, takže když tak se ozvěte na klub.rv/=/seznam.cz Děkuji.
//\/\\//
|
Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo 45778
Zobrazit odpovědi na tento příspěvek
Zobrazit celé vlákno |
- Libor (62.168.45.106) --- 11. 7. 2010
Formidol a med
Když už jsme u toho, poví mi někdo prosím, jak je to s kyselinou mravenčí a medem? Můžu do včel na pár dní vrazit formidol bez obav o med, nebo je pak ke konzumaci nepoužitelný? V návodu k formidolu píšou, že med může být kyselejší....To bych pak musel povídat, že je to med z citrusových luhů a hájů (-;
Před použitím prý vytočit....Z toho ale urvanej nejsem, vytáčet třeba nezavíčkovanou většinu. Ať se daří, Libor.
|
Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo 45777
Zobrazit odpovědi na tento příspěvek
Zobrazit celé vlákno |
- Pavel Zajicek (88.102.9.94) --- 11. 7. 2010
Nekladouci matka
Mam tady takovou zajimavou vec, s kterou bych se chtel podelit a zaroven se dotazat zkusenych chovatelu matek.
Z posledni serie oddelku cca 15, mi jedna matka zatim stale neklade. Od vylihnuti je to jiz 25 dnu a porad nic,jeji setry jedou jakou o zivot a ona nic ani vajicko, pocasi bylo OK pro oplozovani, velikost matky je spise nadprumer.
Kdyby alespon kladla neoplozene, tak ji zamacknu a ihned pridavam zavicokovany matecnik,kterych mam dost. Poradte, jak dlouho jeste cekat. Trubcice jeste ve vcelstvu nejsou, ale uz to je jen otazkou par dnu.
PZ
|
Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo 45776
Zobrazit odpovědi na tento příspěvek
Zobrazit celé vlákno |
- Libor (62.168.45.106) --- 11. 7. 2010
Re: VD - 2010/2011 - me detekce, muj monitoring (45623) (45627) (45723) (45724) (45725) (45728) (45765)
V půlce června jsem na 8 dní vložil podložky, přirozeným spadem nespadlo nic. V půli července se chystám v rámci diagnostiky vložit na pár dní formidol, tak uvidíme.
-------------------------------------------------------------
J.B. napsal:
Nechce se mi věřit že pouze 5 účastníků tohoto fora se zajímá o monitoring VD v této době.
|
Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo 45775
Zobrazit odpovědi na tento příspěvek
Zobrazit celé vlákno |
- Streit.Pavel (78.136.148.228) --- 11. 7. 2010
Re: dotace (42197) (45769)
V tom případě ať si své dotace severomoravský kraj strčí někam. Pokud uvedu přesné souřadnice stanoviště, přinese to pro mě riziko pro včely. Podle GPS budou po stanovištích jezdit tipaři a později z vašich stanovišť odjíždět i vaše úly a včely. U nás na jihu Moravy takový nesmysl nemáme. Pokud by jej chtěli, takovou cenu za pomoc od kraje bych nechtěl. Měl jsem tu čest přijít do kontaktu s naši koordinační r. přítel Holý... a úředníky kraje, nejsou to pitomci. Možná by u vás stálo za to popřemýšlet, proč ten váš krajský úřední šiml něco takového chce. Není to jen zástěrka, to zmapování? Zde na diskusi v zimě jeden včelař podal zprávu, že mu někdo ukradl 25 nejlepších včelstev. Není snad to tzv zmapování jen kricí manévr úředního šimlu pro budoucí dávání tipů zlodějům pro zcizení vašich včelstev?
Na rovinu. Čím méně lidí bude vědět, kde má kterýkoliv včelař vlastní včely, tím lépe. Budou více v klidu a bezpečí. Jsme zlodějský národ, a pokud se o něčem žádaném ví, co není přibetonované, není v minovém poli a není pod proudem, to se ukradne. To přece nikdo z nás nechce, přijít o včely. Takže nejlepší prevencí před nezvanými lidskými hosty je co největší anonimita
|
Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo 45774
Zobrazit odpovědi na tento příspěvek
Zobrazit celé vlákno |
- Streit.Pavel (78.136.148.228) --- 11. 7. 2010
Re: dotace (42197) (42230) (45746) (45747) (45763)
Zdravím vás,
tak to byste vyhořel jak papírový čert. Každý kraj má koordinační výbor a každý krajský úřad pokud vypíše dotace na kompletní sestavy úlů tak je to: podmet, dva nástavky víko, popřípadě strůpkové krmítko. Uředníky neodrbete, oni se totiž ptají včelařské rady u každého žadatele, jestli to co jste poslal profakturované je komletní sestava. Takže rada. Nic nešiďte, neodrbávejte, protože pokud by se to profláklo, už byste si na dotace od kraje ani neškrknul. Pokud má kraj vypsány nějaké dotace na něco, koukněte se přesně a podle toho sestavy nakupte, nic nešiďme, nakonec se to vždy obrátí proti tomu bídákovi včelaři, co chtěl nějaký kraj ošidit. Nedělám si žádné iluze, jsme Češi, zlodějský a podfukářský národ, ale uvědomme si, že pokud nějaký jedinec včelař bude chtít ošidit kraj o dotace, obrátí se to proti celé naší komunitě. To přece nikdo nechceme. Nakupujme to, jaké parametry a na co nám kraj podmínky nastavil. Pokud někoho ošidíme, nebudou žádné dotace, max. tak, pardon, nasráno od veverek. P.S
|
Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo 45773
Zobrazit odpovědi na tento příspěvek
Zobrazit celé vlákno |
- P.Krátký (90.180.212.169) --- 11. 7. 2010
Re: dotace (42197) (42230) (45746) (45761) (45767) (45768)
"pokud mate hoblovku, neni problem vyrobit hofmanovy ramky..."
===========================================================
Dříve jsem frézoval boční loučky hofmanů na hoblovce,ale je to poměrně nebezpečné a některé dřevo se vyštipovalo.Dnes i tuto operaci dělám na pile a výsledek je o hodně lepší,jen je potřeba mít potápěcí pilu nebo nastavitelný stůl.
Zdraví Pavel
|
Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo 45771
Zobrazit odpovědi na tento příspěvek
Zobrazit celé vlákno |
- P.Krátký (90.180.212.169) --- 11. 7. 2010
Re: snůška (45738) (45742) (45744) (45751) (45752) (45757)
"KaJi: Nahoře bude ještě plod? Nebo to jde bez plodu? Nemám s tím zkušenosti - nepotřeboval jsem to dosud dělat bez plodu.
Máte v nízkých NN očka - asi ano, ale která očka máte běžně otevřená?"
___________________________________________________________
Jak jsem psal,tento způsob teprve zkouším,na závěry je ještě brzy.Žádnou zvláštní přípravu jsem nedělal,někde plod byl,někde ne,očko jsem nechal otevřené jen v nejvyšším NN.Zatím to vypadá,že v medníku musí být hlavně dostatek včel,potom o vyběhlou matku pečují,byly případy,že se z takto izolovaného medníku vytratily včely i s matkou,jinde se ztratila jen matka(zalétla jinam),v jednom případě byly v medníku matky 2.V metodice pro langy se píše o tomto způsobu výměny matky s tím,že se izolované nástavky s mezidnem otočí očkem na druhou stranu,to jsem neudělal,ve včelíně to nejde.
Zdraví Pavel
|
Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo 45770
Zobrazit odpovědi na tento příspěvek
Zobrazit celé vlákno |
- Gustimilián Pazderka (e-mailem) --- 11. 7. 2010
Re: dotace (42197)
Já bych jim bez problému naprosto jednoduše odpověděl unikátním projektem, že by nedostal ani jeden krajský úředník výplatu, dokud by na mapě s přesností GPS souřadnic neoznámily své majetky a to beze jmen - osobních údajů a to vše přístupné veřejně z intenetu. Asi se každý musí zamyslet, že co oko nevidí, tak se neukradne a jestli chcou být úředníky na pravém místě, ať to také tak udělají aby se lépe vyhledávalo v úředním. Úředníků je velká spousta a ještě bych to barevně odlišil aby se vědělo, že ten je učitel, ten je policista, ten na ministerstvu ten na kraji ...
_gp_
12.3.10, Alena Vítková <alihruba/=/seznam.cz>: > Zdravím v konferenci.Severomoravský krajský úřad, který v loni i letos > poskytuje dotaci na titul,začínající včelař a stávající včelař v příštím > roce chce dotace poskytovat pouze na zavčeleni oblasti.To těm > včelařům,kteří budou v oblasti s malým počtem včel .Všichni včelaři v > kraji,si ale budou muset, přez ZO nechat zaměřit své stanoviště/souřadnice > přez mapy GPS/.Takto chtěji zmapoat všechna stanoviště.Mapa se značkami by > byla/bez osob. ůdaju/ přistupná na internetu.Chci se zeptat, jaký na to > mate názor?Nepovede to v budoucnu ke zneužívání a také k honbě za > stanovištěmi s dotacemi? Není rozumější,rovná šance pro všechny i když z > omezeným počtem včelařů?/dokud se částka na dotace nevyčerpá/ >
-- ___ / __| _ _ | (_ || || | \___|\___/ ____ | _ \ __ _ | |_) / _\ | | _ /\__/_| |_|
|
Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo 45769
Zobrazit odpovědi na tento příspěvek
Zobrazit celé vlákno |
- jezek.obecny (e-mailem) --- 11. 7. 2010
Re: dotace (42197) (42230) (45746) (45761) (45767)
pokud mate hoblovku, neni problem vyrobit hofmanovy ramky... nebudou mit sice drazky (nevim jak moc jsou dulezite), ale na hoblovce jde lehce vyrobit profilovane bocni loucky, horni a dolni latka se da natupo na bocni loucky a je to.. mohu poslat nejake fotky jak nato, pokud chcete...
osobne si myslim, ze cena dreva je tak nizka, ze nema cenu shanet nekde nejaky odpadovy material.... kubik jiz ohoblovanych smrkovych prken me stal necelych 5000,- z toho vyrobim tolik ramku a ulu, ze by me 50000,- nestacilo, kdybych to kupoval hotove.... :)
petr j.
M. Václavek napsal(a): > A co takhle dělat si nástavky z odpadového materiálu? Karel by o to mohl > vyprávět. Profi-rámky jsou pak i více jak třikrát dražší než nástavky. Taky > má zajímavě řešená dna (deska s latěmi). Přemýšlím, zda se mi za tu cenu ( > 400-500 Kč) vůbec varroadna vyplatí a zda nebude lepší obyčejné primitivní > dno a podložka s krycími sítěmi. Vše si bez problému vyrobím sám doma za > minimální cenu. Podložka bude chráněna před mravenci. Ušetřím tak peníze, > které pak mohu produktivněji investovat do profi-rámků (při mém technickém > zázemí si o vlastních Hoffmanech s drážkami mohu nechat jen zdát). Od té > doby co včelařím s podsadami a s úlovými komíny, vysoký podmet a drátěné > dno pro mě pozbývá na významu. > > MV > >
|
Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo 45768
Zobrazit odpovědi na tento příspěvek
Zobrazit celé vlákno |
- M. Václavek (85.132.159.232) --- 11. 7. 2010
Re: dotace (42197) (42230) (45746) (45761)
A co takhle dělat si nástavky z odpadového materiálu? Karel by o to mohl vyprávět. Profi-rámky jsou pak i více jak třikrát dražší než nástavky. Taky má zajímavě řešená dna (deska s latěmi). Přemýšlím, zda se mi za tu cenu ( 400-500 Kč) vůbec varroadna vyplatí a zda nebude lepší obyčejné primitivní dno a podložka s krycími sítěmi. Vše si bez problému vyrobím sám doma za minimální cenu. Podložka bude chráněna před mravenci. Ušetřím tak peníze, které pak mohu produktivněji investovat do profi-rámků (při mém technickém zázemí si o vlastních Hoffmanech s drážkami mohu nechat jen zdát). Od té doby co včelařím s podsadami a s úlovými komíny, vysoký podmet a drátěné dno pro mě pozbývá na významu.
MV
|
Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo 45767
Zobrazit odpovědi na tento příspěvek
Zobrazit celé vlákno |
- KaJi (88.103.157.154) --- 11. 7. 2010
Re: VD - 2010/2011 - me detekce, muj monitoring (45623) (45627) (45723) (45724) (45725) (45728) (45765)
Tak mi medárnou prošly 3 z mých 4 stanovišť.
Když nepočítám tu jednu roztočí líheˇm na jednom plástě, tak jsem viděl desítky plástů s trubčinou, kde na vidločce nebyl ani jeden VD. Pak párkrát po jednom.
Trubčiny mám dost, zavíčkované taky, protože mám hodně volné stavby.
Ta líheň byla ze staniště u řeky a čeká mě ještě stnoviště doma. To nejvlhčí a taky je tady asi momentálně nejvíc medovice. Ale taky tady bývá nejvíc klíšťat a další drobné havěti.
Myslím si, že tato vedra jim asi moc nesvědčí. Zmizela i klíšťata a komárů je taky málo.
Zajímavé je, že zatím je i málo vos a sršňů.
Když beru z nástavků rámky na zatavování, mám po ruce Biolit, protože tam mám bolestivou zkušenost, že se tam rádi usídlují. Letos jsme nacházel hnízda prázdná a nedostavěná. A byla letošní, protže se jednalo o nástavky a rámky připravené na letošní sezonu.
O VD a teplotě jsem si potvrdil svůj názor zde:
http://fcelar.blogspot.com/2010/06/optimalni-doba-pro-roztoce-varroa.html
No, aby nám to vydrželo, asi tak měsíc, ještě :-)
Karel
|
Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo 45766
Zobrazit odpovědi na tento příspěvek
Zobrazit celé vlákno |
- Jan Bűrgel (82.113.48.14) --- 11. 7. 2010
Re: VD - 2010/2011 - me detekce, muj monitoring (45623) (45627) (45723) (45724) (45725) (45728)
Nechce se mi věřit že pouze 5 účastníků tohoto fora se zajímá o monitoring VD v této době.
Myslím že počkat si až ve spadu bude roztočů dost je chyba.
V pondělí 12.7. bude naše ZO rozdávat,léčivo (asi gabon a objednaný KM)to je naopak u Gabonu podle mne brzo. Je to brzo proto že včelaři neví o současném stavu zamožení a těžko dobře zhodnotí co a kolik léčiva budou potřebovat.
Jsou někde vydána ohledně léčení nejaká nařízení nebo doporučení od veterinářů?
J.B.
|
Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo 45765
Zobrazit odpovědi na tento příspěvek
Zobrazit celé vlákno |
- jezek.obecny (e-mailem) --- 11. 7. 2010
Re: dotace (42197) (42230) (45746) (45747)
Nejvetsi palky jsou za ramky, pokud si sam vyrobim ramky, usetrim mraky penez....
Nevim jestli je nekde dano, kolik ma ul mit nastavku, aby na to sla dotace vzit, mozna by stacilo koupit dno, jeden nastavek a viko, to prohlasit za kompletni ul, ktery mi bohate staci a na to vzit dotaci. Chybejici nastavky pak za levno dodelat doma. Nejpracnejsi a nejdrazsi veci (dno a strecha) bych si s dotaci koupil a doma se s tim nemusim delat, takze usetrim spousty času. Zalezi co na to vyrobce ulu a statni dozor.....
petr j.
R. Poláek napsal(a): > Podle mně to jde, ale oklikou. Vyrobit si sám úly a rámky, jako nové je > hned prodat a za získané peníze koupit dotované úly od certifikovaného > výrobce. > >
|
Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo 45763
Zobrazit odpovědi na tento příspěvek
Zobrazit celé vlákno |
- jezek.obecny (e-mailem) --- 11. 7. 2010
Re: Vytáčení - výkon (45758)
pokud mate nizke ramky, tak by radialni nebo poloradialni asi stacil, i kdyz nejspise nebude medovicovy med tocit dosucha....
na vysoke ramky jedine zvratny medomet....
Nemam osobni zkusenost, ale taky se chystam vyrobit si poradny medomet a k tomuto zaveru jsem dosel pro prozkoumani zdroju na netu. Mam vysoke ramky, takze by to pro mne mohlo znamenat odstaveni noveho radilniho medometu a navrat k triramkovemu a sichtu az do rana :)
KaJi napsal(a): > A ještě k vytáčení - ke všem. Pár let jsem byl mez medu (tedy nebylo ho > dost) a tak jsem si to nějak zidealizoval a mám pocit že mi to jde pomalu. > > Včera na 4rámkovém el. medometu nezvratném, s odvíčkováním vidličkou a > plásty byly pěkně a hodně zavíčkované, tak od 21hod jsem až do 3hod makal > na "pouhých" 2 metrákách. > > Med byl zavíčkovaný, pěkně hustý a občas tam byl zbytek zkrystalitované > řepky. Takže to moc neodsýpalo. > > Protože po vyřešení nádob i cezení začínám přemýšlet o medometu, tak by mě > zajímalo, jestli by takový hustý medovicový med šel točit na radiálním nebo > tom "novém" paralaleněradiálním co se vyrábí. Říkám si, když jej vyvinul > včelař z oblasti kde asi je medovice běžná, že by to snad mohlo jít. Máte > někdo už nějaké zkušenosti? > > Díky, > > Karel > >
|
Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo 45762
Zobrazit odpovědi na tento příspěvek
Zobrazit celé vlákno |
- Pavel Streit (78.136.175.134) --- 10. 7. 2010
Re: dotace (42197) (42230) (45746)
Zdravím vás, ptal jsem se jednoho velkého včelaře, zda a jak to jde. Odpověděl mi tak, že dotace na nové úly podléhají jen při nákupu úlů od akreditovaných výrobců. Kraje tím chtějí zabránit, aby český koumácký člověk nevyráběl šmejdy. Dotace jsou poskytovány pouze na certifikované zboží výrobců. Oni ručí za kvalitu a provedení prací při výrobě úlů. Vy bohužel nikoliv. V minulosti byl prý případ, že chtěl jeden včelař žádat o dotace na úly, které sbil z překližek, který kraj, to jsem se neptal. Proto taková přísnost....
Podle mě, pokud si pečlivě děláte úly sama, vychází to peněžně zhruba stejně(material, čas, peníze) Pokud bych si měl vyrobit vlastní úly, neprodával bych je. Podle mě je zprominutím postavené na hlavu vyrobit si příkladně tři N úly. Za týden je prodat a potom si koupit úly od certifikovaných výrobců. Člověk se s tím piplá, stráví nad tím mnoho času, byl by blázen, kdyby to prodával, tolik mu stejně nikdo za úly nedá. Úlové sestavy tenkostěnné se dají dnes koupit již od 1000 kč výše. Palubkové sestavy se kupují kolem 1500 kč. Je to levné, takže proč se s tím dělat. Já si nové úly zatím kupuji. Co jsem si vyrobil jsou 8-9 rámkové plemenáče pro oddělky. Ty bych neprodal nikomu. Jsou moc dobré a oddělky v nich valí, jak pominuté.
S úly od svého dodavatele jsem spokojen. Jinak pokud si včelař chce vlastní úly vyrobit sám, nemám nic proti tomu.
Zdraví P.S
|
Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo 45761
Zobrazit odpovědi na tento příspěvek
Zobrazit celé vlákno |
- KaJi (88.103.157.154) --- 10. 7. 2010
Vytáčení - výkon
A ještě k vytáčení - ke všem. Pár let jsem byl mez medu (tedy nebylo ho dost) a tak jsem si to nějak zidealizoval a mám pocit že mi to jde pomalu.
Včera na 4rámkovém el. medometu nezvratném, s odvíčkováním vidličkou a plásty byly pěkně a hodně zavíčkované, tak od 21hod jsem až do 3hod makal na "pouhých" 2 metrákách.
Med byl zavíčkovaný, pěkně hustý a občas tam byl zbytek zkrystalitované řepky. Takže to moc neodsýpalo.
Protože po vyřešení nádob i cezení začínám přemýšlet o medometu, tak by mě zajímalo, jestli by takový hustý medovicový med šel točit na radiálním nebo tom "novém" paralaleněradiálním co se vyrábí. Říkám si, když jej vyvinul včelař z oblasti kde asi je medovice běžná, že by to snad mohlo jít. Máte někdo už nějaké zkušenosti?
Díky,
Karel
|
Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo 45758
Zobrazit odpovědi na tento příspěvek
Zobrazit celé vlákno |
- KaJi (88.103.157.154) --- 10. 7. 2010
Re: snůška (45738) (45742) (45744) (45751) (45752)
P.Krátký :
... Matky si chovám sám,většinou tak,že odstraním starou matku a vložím zralý matečník.Letos poprvé zkouším způsob,že vložím u dadantu mezidno mezi medník a plodiště,a nechávám vychovat novou matku v medníku,opět zralým matečníkem.Teď po snůšce se mi to jeví jako poměrně dobrý způsob výměny matky.
-------------------
Taky mě to tak vychází, když nestihnu v květnu, ale opakuji dotaz. Nahoře bude ještě plod? Nebo to jde bez plodu? Nemám s tím zkušenosti - nepotřeboval jsem to dosud dělat bez plodu.
Máte v nízkých NN očka - asi ano, ale která očka máte běžně otevřená?
Díky
Karel
|
Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo 45757
Zobrazit odpovědi na tento příspěvek
Zobrazit celé vlákno |
- R. Polášek (85.71.180.241) --- 10. 7. 2010
Re: matka (45755)
"dobry den chtel byach radu před 14 dny sem vymenil matku ale ted sem zjistil že je trubcokladna jak mam postupovat dale?"
Viděl jsi tu matku teď ve včelstvu? Pokud ne, řekl bych, že nejpravděpodobnější je to, že v době přidání matky už byly ve včelstvu trubčice, ty matku zlikvidovaly už při přidání a ten plod je potom trubčic. Tuto verzi je třeba vyloučit, protože potom i přidání další matky nebude úspěšné, případně i kdyby bylo, včelstvo může být oslabeno tolik, že i s matkou bude zničeno v podletí vyloupením.
|
Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo 45756
Zobrazit odpovědi na tento příspěvek
Zobrazit celé vlákno |
- Vorja (78.102.124.229) --- 10. 7. 2010
Re: snůška (45738) (45742) (45744) (45751) (45752)
Letošní jarní snůška byla už tradičně z vrb,ovocných stromů,řepky.To co jsem považoval za akát,byla pořád ještě dokvétající řepka.Další významná snůška byla letos z lip,proto byl z úlů cítit ten thymol,jak už jsem tu psal.Tento med má ostrou chuť,takže i medovice,což tady u nás není zdaleka pravidlem.
-----------------------------------------------------------
Zajímalo mě k čemu je thymol dobrý a našel jsem:
Thymol nachází užitečné uplatnění při likvidaci parazita způsobujícího varoázu u včelích kolonií. Používá se i knihařství: před novým svázání lze knihy poškozené plísní zatavit do pytlů s krystaly thymolu; vyhubí se tím spory. Thymol lze používat v alkoholových roztocích a v zásypech pro léčbu kožních mykóz (tinea, serpigo). Používá se i jako konzervant v halothanu (anestetiku) a jako antiseptikum v ústních vodách.
|
Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo 45754
Zobrazit odpovědi na tento příspěvek
Zobrazit celé vlákno |
- Korous (83.208.232.225) --- 9. 7. 2010
Re: snůška (45738) (45742) (45744)
P.Krátký píše ..letošní výnos zatím přesahuje průměrně 60 kg na zazimované včelstvo.
Výnos z roku 2010 a počet včelstev z roku 2009.Výsledek je co?
Mé počty výnosu :výnos z 2010 a počet vč. je počet před rozkvětem řepky schopných něco donést.Letos 16 včelstev z 20 zazimovaných.Letos v řepce 47.5kg.
A výnos stanoviště:do součtu nepužiji včelstva s nevyšším a nejnižším výnosem.Letos řepka 48kg.
LK
|
Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo 45753
Zobrazit odpovědi na tento příspěvek
Zobrazit celé vlákno |
- P.Krátký (90.180.212.169) --- 9. 7. 2010
Re: snůška (45738) (45742) (45744) (45751)
"KaJi: Z čeho to holky nanosily?"
____________________________________________________
Letošní jarní snůška byla už tradičně z vrb,ovocných stromů,řepky.To co jsem považoval za akát,byla pořád ještě dokvétající řepka.Další významná snůška byla letos z lip,proto byl z úlů cítit ten thymol,jak už jsem tu psal.Tento med má ostrou chuť,takže i medovice,což tady u nás není zdaleka pravidlem.
___________________________________________________________
"Kolik máte ve snušce NN nad plodištěm? TEdy kolik je maximum?."
___________________________________________________________
Nejlepší včelstva mají až 5 NN,dal bych i víc,ale zatím jich nemám dost.Popravdě,i já jsem letos ještě použil staré nástavky 39x24 u usazených rojů,většinou je také zanesly.
___________________________________________________________
"Jak měníte matky? Chováte ze zkladených NN rámků? nebo jinak?."
________________________________________________________
Matky si chovám sám,většinou tak,že odstraním starou matku a vložím zralý matečník.Letos poprvé zkouším způsob,že vložím u dadantu mezidno mezi medník a plodiště,a nechávám vychovat novou matku v medníku,opět zralým matečníkem.Teď po snůšce se mi to jeví jako poměrně dobrý způsob výměny matky.
Zdraví Pavel
|
Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo 45752
Zobrazit odpovědi na tento příspěvek
Zobrazit celé vlákno |
- KaJi (88.103.157.154) --- 9. 7. 2010
Re: snůška (45738) (45742) (45744)
PK:
....jinak letošní výnos zatím přesahuje průměrně 60 kg na zazimované včelstvo,některá špičková včelstva se přiblížila výnosu 100 kg.
------------------- obdivuhodné, gratuluji. Z čeho to holky nanosily?
Já točím jen med černý jak bota,stěží teče. Leckdy i 15%.
O nějaký zkrystalizovaný květový jsem v plástech zatím nezavadil, takže asi moc květového nenanosily.
Pomalu se mi to začíná dařit dávat do kupy. K plástům ve vysokém plodišti začaly stavět NN, dosud jsme používal jako medníky v dadntu k 30cm 24cm nástavky. Ale cítím jak stárnu a ubývá sil:-)
Kolik máte ve snušce NN nad plodištěm? TEdy kolik je maximum?.
Jak měníte matky? Chováte ze zkladených NN rámků? nebo jinak?.
Díky.
Karel
P.S.
Tady u nás je u Labe stále medovice (a možná svazenka). Při návratu z koupání s klukama okukujeme a olizujeme :-) jednu lípu, stále tam medovice přibývá a je tekutá. Místy.
Dost lidí si snůšku pochvaluje. Dnes jsem byl loupit a krást (tak říkají včely medobraní) u Jičína, tam to není tak velký hukot, ale zdá se, že ještě něco nosí. Při oklepávání plástů byl celkem klid.
|
Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo 45751
Zobrazit odpovědi na tento příspěvek
Zobrazit celé vlákno |
- a.turčáni (94.229.32.130) --- 9. 7. 2010
Re: Páry kys. Mravenčí (45730) (45732) (45735) (45739)
nebo mělo léčení koncem září velmi velkou
účinnost (trefa do období s minimem plodu?), což by dávalo za pravdu př. Turčánymu a jeho brzkému použtí fumigace.
Za tou pravdou si stále stojím. Ak deklarované tri termíny fumigácie dodržím, hlavne ten posledný a výsledok je stále dobrý. Lenže pri včelárení to nie je vždy jednoznačné a často sa to môže zmeniť.
|
Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo 45750
Zobrazit odpovědi na tento příspěvek
Zobrazit celé vlákno |
- Tomáš Heřman (e-mailem) --- 9. 7. 2010
Re: Páry kys. Mravenčí (45730) (45732) (45735) (45739)
Ahoj
MG chranim takovym stupidnim zpusobem. Ze site na mouchy a kancelarskych sponek mam udelane pouzdra = sacky kam vkladam MG. Reznou plochu dat dovnitr. Paratka ci spejle pak nepicham do MG ale zkrz musi sit a zavesuju pres horni loucky ci hranu nastavku a loucku. Kdyz si udelas delsi pytlik tak to hodis do medniku a odpar muze byt az skoro na louckach nizsiho nastavku-plodiste (teorie nemam tak). Zatim jedu s deskama druhe kolo a vypadaji stale cajk.
Me MG zatim hodne vyhovuje, mam doma par NH a nepouzivam je. S MG nic nerozebiram, jen odkryju folii a kdyz neni misto vyndam ramek a vlozim. Davam je ted ke stenam nastavku pze jsem si to precetl ale nejlepsi zkusenost (pocitove) mam kdyz jsem ho dal do nastavku primo doprostred nad plodove hnizdo.
Ze by se plne desky lamaly nepozoruju i kdyz tomu verim, samozrejme mam maly kyblik cca na 20ks, a pekne je skladam na plocho. Ale dik za upozorneni, budu ted peclivejsi. Ano v zari dostaly davku KM a spadlo obdobne to co nasledne u jinych fumigovanych, a spad pak ustal tak jsem to nechal a sleduju... O porovnavani vysledku tu nemluvim, proste laicke pozorovani, subjektivni.
Problem je ta ucinnost, je treba si vyzkouset zda ma Zdenek K. ve zminovanem claneku pravdu (kdyz zavzpominam na lonsky podzim tak zdrejme ma) - 20°C a pod mrakem, vse doma - to pry je to prave pro leceni KM.
A potreba si pripomenout ze vse muze byt hodne lokalni... Treba formidolu ani bez foliie moc neverim - moc mi po nem nikdy nespadlo, ani pri opakovane aplikaci. Ale zkusenost je kratka.
T.H.
2010/7/9 Milan Čáp <kutil/=/bydlo.net>
> Jak chráníš MG před včelama? > Napouštění většího desek předem před převozem se podle uvedeného odkazu > nemá, protože hrozí jejich rozlámání. > To ošetření v září jsi dělal jen MG a potom nic? Nebo jak tomu mám rozumět, > že to porovnáváš s ostatníma? > >
|
Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo 45749
Zobrazit odpovědi na tento příspěvek
Zobrazit celé vlákno |
- (e-mailem) --- 9. 7. 2010
Re: sn?ka (45738) (45742) (45744) (45745)
U nás je květenství lip malolistých zničeno nějakou hobou není ani kvítek.
Pepan
> ------------ Původní zpráva ------------ > Od: R. Pol?ek <e-mail/=/nezadan> > Předmět: Re: sn?ka > Datum: 09.7.2010 12:26:35 > ---------------------------------------- > U nás jsou lípy už druhý rýden v plném květu. Ještě pár dnů budou a pak > budou ještě takový týden dokvétat. > Ale květů je letos poměrně málo a jakoby málo medovaly, moc včel na ně > nelétá a moc lipové vůně ze včel večer nejde. Spíš to vypadá na medovicovou > snůšku. > > >
|
Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo 45748
Zobrazit odpovědi na tento příspěvek
Zobrazit celé vlákno |
- P.Krátký (90.180.212.169) --- 9. 7. 2010
Re: snůška (45738) (45742)
U mne po odkvětu lip,které kupodivu letos zamedovaly(polovina produkce je více či méně cítit lípou)konec snůšky,už vytáčím vše a připravuji včelstva na krmení(nechávám jen asi 6-10 kg v plodišti),další snůšku už očekávám jen u zakočovaných včelstev na světlici,jinak letošní výnos zatím přesahuje průměrně 60 kg na zazimované včelstvo,některá špičková včelstva se přiblížila výnosu 100 kg.Takže letošní rok je u mne spíše podprůměrný(dlouhodobý průměr je u mne za posledních 5 let + -70 kg),leda že by to ještě dohnala vojtěška,počasí na ni je.
|
Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo 45744
Zobrazit odpovědi na tento příspěvek
Zobrazit celé vlákno |
- Pavel Holub (178.248.56.32) --- 9. 7. 2010
Re: Páry kys. Mravenčí (45730) (45732) (45735) (45739) (45740) (45741)
Já to mohu hodnotit jen podle mé praxe a mám ověřeno, že není-li žádný plod, je ošetření KM i fumigací amitrazem vysoce účinné. Např. první spad 500 a následný do 5 a při tom není jisté, zda se nejedná jen o "úklid" po rozrušení. To se pozná pod mikroskopem, "uklizený" má suché scvrklé "botičky" přísavky na konci končetin.
Plod se může objevit i v říjnu, to záleží na okolnostech a pak je i reprodukce a spad (světlí) a nízká účinnost ošetření.
KM je příčinou zvýšení RH úlového prostředí, což s výhodou omezuje (ne zastavuje) reprodukci roztoče na plodu. Je třeba mít těsné úly, asi tak, jak by si je včely samy propolisem utěsnily. Očka už dávno nepoužívám.
|
Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo 45743
Zobrazit odpovědi na tento příspěvek
Zobrazit celé vlákno |
- Milan Čáp (e-mailem) --- 9. 7. 2010
Re: Páry kys. Mravenčí (45730) (45732) (45735) (45739) (45740)
OK, potom ale proč u pozdějšího ošetření, když by plod již neměl být byla účinnost menší? Já si to teď dokážu vysvětlit jen tím schozením již dříve mrtvých roztočů, kteří někde uvízli. Na druhou tranu mám dojem, že jsem viděl i po druhé fumigaci na podložce hýbající se roztoče..
MČ
Dne 9.7.2010 9:27, Pavel Holub napsal(a): > """"účinnost (trefa do období s minimem plodu?), což by dávalo za pravdu > př. Turčánymu a jeho brzkému použití fumigace."" > BEZ PLODU - o tom to je, je třeba vědět, zda je přítomen plod, pokud > nechci rozebírat včelstvo, řekne mi to průběh spadu, především spad > světlých > > >
|
Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo 45741
Zobrazit odpovědi na tento příspěvek
Zobrazit celé vlákno |
- Milan Čáp (e-mailem) --- 9. 7. 2010
Re: Páry kys. Mravenčí (45730) (45732) (45735)
Jak chráníš MG před včelama? Napouštění většího desek předem před převozem se podle uvedeného odkazu nemá, protože hrozí jejich rozlámání. To ošetření v září jsi dělal jen MG a potom nic? Nebo jak tomu mám rozumět, že to porovnáváš s ostatníma?
Napadlo mě, že bych měl zkusit ošetření dlouhodobm odpařovačem s KM v různých termínech vždy na náhodně vybraných včelstvech (každé v sezóně pouze jednou ) - cca v měsíčním rozestupu a potom porovnat které ošetření mělo nejlepší výsledky. Přivedlo mě na to loňské brzké použití varidolu koncem září u 2 nejvíce napadených včelstev. Tato včelstva při dalších ošetřeních již nevykazovala téměř žádný spad - oproti jiným, léčeným později. Buď při pozdějším léčení padá po ošetření spousta roztočů z louček apod., nebo mělo léčení koncem září velmi velkou účinnost (trefa do období s minimem plodu?), což by dávalo za pravdu př. Turčánymu a jeho brzkému použtí fumigace.
MČ
Dne 8.7.2010 15:25, Tomáš Heřman napsal(a): > Diky Milane, jak na zavolanou, zrovna jsem to o vikendu hledal. > > Ja osobne jsem dost za MG, uz jsem si vychytal plneni, ochranu desek pred > vcelama pro opakovane pouzivani, i zpusob zaveseni v ulu - vse banalni, > proste rychle. > > Napustim si doma u zdroje vody desky kyselinou, dam do uzaviratelneho > kybliku a jedu na stanoviste kde uz s tim pracuju pomalu jako s gabonem s > tim ze nic nehledam jen sazim do nastavku.... > > Zbyva jen ziskat vice zkusenosti s umistenim desek v ulu, davam nahoru do > nastavku. (formidol do podmetu je divnost). > > Prvni drobna zkusenost (zajimavost) je, ze par vcelstev osetrenych vhodne MG > ve vhodny cas (teple zari) vypada nyni na podlozce stejne jak okolni vcely, > tedy nula.... > > T.H. > > > U odpařovačů bude také záležet na jejich konstrukci a taky použitém úlu. > >> Zajímavé jsou informace o Mitegone zde: >> http://www.mitegone.com/pdfpages/Reply%20to%20evaluationJune%2008%20E.pdf >> V odstavci 'JAK TEDY MiteGone(tm) PRACUJE' lze najít 4 principy fungování >> tohoto odpařovače včetně zdůvodnění jeho umístění v úlu. >> >> >> > >
|
Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo 45739
Zobrazit odpovědi na tento příspěvek
Zobrazit celé vlákno |
- J. Matl (213.151.87.2) --- 9. 7. 2010
Re: (45730) (45731)
Takže návod říká, že u vícenástavkových úlů shora. No právě, proto jsem se ptal, neboť v článku dr. Klímy, na nějž odkazuje níže i J. Křapka, je to ještě trochu jinak a možná přesněji formulováno, než je to v návodu ("Aplikaci do podmetu, u jiným úlových systémů, než u dvouprostorových úlů zásadně nedoporučuji, mají pouze zanedbatelnou účinnost. Nejlepší účinnost tohoto ošetření se dosahuje při aplikaci nahoru na rámky přímo nad plodové těleso nebo až na poslední nástavek."). A protože jde o to, abychom dosáhli co největší účinnosti, tak je dobrá metoda k nezaplacení. Jistě: kolega Václavek prováděl v podstatě diagnostiku, když dával odparné desky dolů, což je trochu jiný příběh a měl své důvody i metodu. Doufám, že jsme si to ujasnili a že z toho letos vyjdeme se štítem ... :-)
Radek Krušina (194.213.39.94) --- 8. 7. 2010
Re: (45730)
J. Matl napsal:
A je aplikace v dolních patrech úlu (či přímo na podložce) efektivní či spad hodnověrný? Asi se ptám na banality, ale protože nastává "ten čas", tak by debata o aplikaci mohla prospět mnohým ...
..............................
Citace z návodu:
..."Desku v regulačním obalu vložíme do podmetu pod plásty se zavíčkovaným plodem. Pokud je podmet
vysoký, podložíme desku v celé ploše tak, aby vzdálenost od spodní lišty rámků nebyla větší než 1-2
cm. Otvory směřují nahoru do uliček plodových plástů. Česno ponecháme otevřené.
Česno musí být včelami obsazeno, aby mohly aktivně větrat.
Pokud konstrukce úlu neumožňuje umístění v podmetu, položíme desku nad rámky, otvory směrem
dolů mezi plodové plásty. U vícenástavkových úlů ji vložíme mezi plodiště a medník. Mezi desku a
loučky rámků položíme dvě
lišty, aby deska nepřiléhala na rámky. Pod otvory musí být volný prostor, nejlépe přímo plástová
ulička."..
|
Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo 45737
Zobrazit odpovědi na tento příspěvek
Zobrazit celé vlákno |
- Tomáš Heřman (e-mailem) --- 8. 7. 2010
Re: Páry kys. Mravenčí (45730) (45732)
Diky Milane, jak na zavolanou, zrovna jsem to o vikendu hledal.
Ja osobne jsem dost za MG, uz jsem si vychytal plneni, ochranu desek pred vcelama pro opakovane pouzivani, i zpusob zaveseni v ulu - vse banalni, proste rychle.
Napustim si doma u zdroje vody desky kyselinou, dam do uzaviratelneho kybliku a jedu na stanoviste kde uz s tim pracuju pomalu jako s gabonem s tim ze nic nehledam jen sazim do nastavku....
Zbyva jen ziskat vice zkusenosti s umistenim desek v ulu, davam nahoru do nastavku. (formidol do podmetu je divnost).
Prvni drobna zkusenost (zajimavost) je, ze par vcelstev osetrenych vhodne MG ve vhodny cas (teple zari) vypada nyni na podlozce stejne jak okolni vcely, tedy nula....
T.H.
U odpařovačů bude také záležet na jejich konstrukci a taky použitém úlu. > Zajímavé jsou informace o Mitegone zde: > http://www.mitegone.com/pdfpages/Reply%20to%20evaluationJune%2008%20E.pdf > V odstavci 'JAK TEDY MiteGone(tm) PRACUJE' lze najít 4 principy fungování > tohoto odpařovače včetně zdůvodnění jeho umístění v úlu. > >
|
Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo 45735
Zobrazit odpovědi na tento příspěvek
Zobrazit celé vlákno |
Celkem je ve Včelařské konferenci již 78370 příspěvků(zde zobrazeno 61 příspěvků, od č. 45734 do č. 45794)
Několik rad pro badatele v archivu Včelařské konference.
Pro zobrazení starších příspěvků (a pro pohyb v jejich frontě) je určeno speciální okno,
které je dostupné pod názvem "Archiv Včelařské konference" (příspěvky se v něm zobrazují tak, že nejstarší
jsou nahoře a novější dole). Ve frontě příspěvků je možnost se pohybovat příslušnými povely
(pro začátek kliknětě na
"nejstarší", aby se Vám ukázaly první příspěvky, jimiž konference začíná, a pak klikejte na "novější",
čímž se Vám vždy zobrazí várka novějších 60 příspěvků; jednotlivé příspěvky lze na
tomto archivním zobrazení číst od horního konce webu (kde jsou starší) a postupovat směrem dolu (kde jsou novější).
Nejnovější - Novější - Starší - Nejstarší
Klikněte sem pro nápovědu