78241

Včelařská konference

(Internetová stránka otevírající prostor pro komunikaci včelařů)


Zběžné zobrazení

Podrobné zobrazení

Příspěvky do konference:
(nejnovější jsou hned zde nahoře)



Radim Polasek --- 20. 10. 2003
Re: Med z lipy (4219) (4228) (4255) (4263)

Květy lípy medují nejvíce tehdy, pokud je horko a vlhko a to i v noci. Bouřky nevadí. Pokud není zrovna medovicový rok anebo rok, kdy lípa má málo květů, je med z lípy při takovém počasí určitě nektarový. K němu bych ještě dodal, že tuhne středně rychle, rovnoměrně v celé hmotě a ztuhlý je velice tvrdý. Je proto vhodné ho před ztuhnutím smíchat s již zkrystalizovaným medem nebo ho aspoň během tuhnutí párkrát promíchat.
Medovicový rok je tehdy, když nastane přemnožení mšic. Podle knihy O. Haragsima Medovice a včely je to tehdy, když předchozí podzim je teplý, zima mírná, jaro začíná brzy a léto je průměrně teplé a spíše vlhčí. Nesmí být taky přemnožení predátoři mšic.
V běžném roce se někdy stává, že část včelstev na stanovišti má světlý květový lípový med, část tmavý medovicový. Je určitý paradox, že zatímco se u nás odjakživa preferuje tmavý medovicový med, v plemenitbě včel byla desetiletí preferována kraňka, která přednostně sbírá nektar a původní místní středoevropská tmavá včela, která se vyvinula v lesích a dokázala dobře využít medovicovou snůšku, zanikla.
Medonosná mšice na lípě se jmenuje zdobnatka lípová.
Podle mne má medovicový med z lípy barvu hnědočernou typu černého čaje. Chuť je příjemná, karamelová trochu s lipovou příchutí. Krystalizuje rychle až středně rychle, zkrystalizovaný med zůstává měkký.

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 4276


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Následující:ČSV - Odborné oddělení - RE: nadoby na med
Předchozí:jan.jindra - včelařské filmy na video-CD


Všechny správně vytvořené příspěvky na toto téma





Klikněte sem pro nápovědu