78079

Včelařská konference

(Internetová stránka otevírající prostor pro komunikaci včelařů)


Zběžné zobrazení

Podrobné zobrazení

Příspěvky do konference:
(nejnovější jsou hned zde nahoře)



M. Václavek (213.192.34.218) --- 25. 1. 2010
Re: rada (40188) (40190) (40193) (40198) (40203) (40205)

Pavel Streit:
Vemte si, že nevíte, zda ten začínající kolega má vlastní matky z prošlechtěného chovu,Jestli má matky F2,F3 a také záleží jaké.Jak kvalitní matky má.Jak včelaří, Jaký mají včely čistící a stavební pud, kolik mu donesou, jsou bodavější, mírné, náladové, jaké jsou?To nepíše.

___________________________________________________________


Vážně si myslíte, že tohle je to hlavní, co začátečníky trápí? Možná po tom Vašem strašení už ano. Nevím jak Vy, ale já když jsem začal, tak jsem nejprve řešil početní stav včelstev a teprve potom jsem se zabýval sháněním prošlechtěných matek. Matky se dají bez problému dokoupit a vyměnit prakticky od půlky do konce sezóny. Ale s tvorbou nových včelstev je to jiné. Jak už jsem psal, je pitomost se vyhýbat chovu matek a čekat s tvorbou oddělků na doručení matky poštou.

Nevím, jak to chodí u Vás, ale já neznám chovatele, který by matky dodával již na začátku květu řepky, což u mě představuje třetí dekáda dubna. To je ta nejpříhodnější doba k tvorbě oddělků, alespoň teda pro mě. Čím dříve oddělek vytvoříte, tím méně materiálu potřebujete na jeho tvorbu a tím více se mohou včelstva namnožit. Když zazimujete dvakrát silnější včelstva, máte daleko větší šanci dosažení vysokého výnosu, než když máte v každém včelstvu prošlechtěnou matku. Snad nemusím připomínat, že každá volně oplozená matka, byť z chovatelské stanice, neskýtá 100% záruku dobré genetické kvality potomstva.

S pozdravem M. Václavek

//\/\\//

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 40232


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Následující:Machovi - RE: Velask vha
Předchozí:Tomáš Heřman - Re: rada,p?elarvov?n?, chov


Všechny správně vytvořené příspěvky na toto téma





Klikněte sem pro nápovědu