78405
Včelařská konference
(Internetová stránka otevírající prostor pro komunikaci včelařů)
Zběžné zobrazeníPodrobné zobrazeníPříspěvky do konference:
(nejnovější jsou hned zde nahoře)
- (e-mailem) --- 17. 12. 2009
RE: aerosol
včelaři včelaří v tom co mají = i staré úly, budečáky, moravské univerzály a pod. V téměř nových maringotkách jsou stále úly s podmety do 2 cm, s okýnkem vzadu. Stále si včelaři vyrábějí úly doma, protože práci, kterou si uděláš sám, nemusíš zaplatit. A dělají je podle toho v čem už dlouhé roky včelaří. Proč NE ? když majitel s tím umí zacházet ? Do těch kočovných vozů se stejně větší úl nevejde :-) Ale tohle asi není předmětem diskuze - jen to představuje ztrátu našeho času = je to věc majitele :-)
takže když to shrnu: - mrtví roztoči padají i 14 dní po ošetření při náhodném pohybu včelstva - mrtví roztoči padají při oteplení v lednu a včely dělají i malý úklid - mrtví roztoči zůstávají v prázdných buňkách a na loučkách pod včelstvem - když se v lednu oteplí a včely stihnou udělat velký úklid, tak ani nemáte co dát do vzorků na vyšetření měli
mno, a co teď s tím ? V pravidlech je jeden měsíc na sběr vzorků pro vyšetření na přítomnost roztoče. Doporučuje se začít sběr vzorků minimálně týden po posledním ošetření a s čistou podložkou. Pokud poslední ošetření aerosolem je před vánocemi, před Silvestrem očistíte podložky a odeberete vzorek posledního ledna. Pak podle potřeby to 1-3 dny sušíte. Tak to akorát stihnete odevzdat na poslední chvíli.
kde do tohoto systému chcete udělat díru ?
ten měsíc sběru je přispůsoben na délku života jednoho roztoče prodloužit doporučení ze 7 na 14 dní = zařátek sběru vzorků po posledním ošetření ??? proč NE ? žádný další nápad nemám - A CO TY ? :-)
ne všichni dodržují metodiku = něktečí to přehánějí a je to špatně - někteří to nedělají pořádně a je to taky špatně - někdo pro jistotu ošetřuje 5x - i když metodika předepisuje 3 ošetření (zbytečně předávková) - někdo ošetří jen 2x a protože mu to jednou prošlo tak si z toho udělá pravidlo - další dělá tzv "odlehčení" = po vytočení medu provede fumigaci v létě - a protože si myslí, že má pravdu tak si z toho udělá pravidlo. K tomu patří i doměnka, že je pozdě na podzim ošetřovat včelsta oslabená letní generací roztočů. - ANO, PRO TUTO GENERACI TO JE POZDĚ ! s tím souhlasím. Pro tuto generaci se dělalo poslední SPRÁVNÉ A VČASNÉ ošetření na jaře a minulou zimu !!!!!!!! můžete k tomu přidat jen kyselinu mravenčí
pracovníci VÚVč mají ještě jednu poučku: Na jednoho spadlého mrtvého roztoče ve vzorku zimní měli, připadá 6-10 stále žijících ve včelstvu. hmmmmmmm, napadá mně jen jeden způsob jak tohle tvrzení dokázat = najít či nenajít ty žijící roztoče ve včelstvu - za živa to asi nejde :-( - takže tohle dělat nebudu. VÚVč to udělal kontrolovaným pokusem za mně.
Ahoj Libor Jarolím Stará Bělá
|
Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo 39445
Zobrazit odpovědi na tento příspěvek
Zobrazit celé vlákno |
Klikněte sem pro nápovědu