78731
Archiv Včelařské konference
(Internetová stránka otevírající prostor pro komunikaci včelařů)
Zběžné zobrazeníStandartní zobrazení
(okno s nejnovějšími příspěvky a s formulářem
pro psaní nových)Toto je speciální okno pro bádání v archivu konference. Jsou tady zobrazeny starší příspěvky,
které se zde zobrazují tak, že nejstarší
jsou nahoře a novější dole. Ve frontě příspěvků je možnost se pohybovat příslušnými povely
(pro začátek můžete kliknout na
"nejstarší", aby se Vám ukázaly první příspěvky, jimiž konference začínala, a pak klikejte na "novější",
čímž se Vám vždy zobrazí várka novějších 120 příspěvků; jednotlivé příspěvky lze na
tomto archivním zobrazení číst od horního konce webu /kde jsou starší/ a postupovat směrem dolu /kde jsou novější/").
Zde je zobrazeno 121 starších příspěvků: od č. 3546 do č. 3666Pohyb ve frontě příspěvků: Nejnovější - Novější - Starší - Nejstarší
- jkala --- 22. 7. 2003
Re: Aethina tumida (3518) (3520) (3521)
Moje víra v pestrost a správnost vědeckých postupů při řešení ( většiny) překážek člověčenstva je neotřesitelná. Až bych řekl renesančně optimistická. Možná existuje něco, co Aethinu Tumidu bude lákat víc, než shnilé ovoce a včelstva. Promiňte prosím, následuje pokus o vtipnost rozmixovat vyřezanou trubčinu se shnilými jahodami a nechat to kvasit 20m od úlů, pak sebrat a spálit ) A člověk tu lákavou esenci bude moci syntetizovat. S tím Příroda moc nepočítala, že pak přijde včelař k lapači, ten zlikviduje a bude na čas od invaze pokoj :-). Současným monarchou je osoh a zisk ( euro, dolar, koruna ). Ten si vždycky cestu najde ( od středověku, přes elektrifikaci ke globalizaci). Potřebným prodává a z těch ostatních činí potřebné. Globální obchod s jednou komoditou ( shnilé ovoce ) jen urychluje potřebu řešit negativní důsledky prodeje této komodity pro obchodování s jinou komoditou ( včelstva ). Díky tomu nelze zastavit pokrok. Přeji všem hezký večer a tvůrčí optimismus. pepa.kala/=/volny.cz http://gw.dup.cz/vcelam/index.php
trochu jinak. Holt nejlepší asi byl skutečně středověk, kdy se příliš necestovalo ani globálně neobchodovalo.
S pozdravem
Lněnička
--- Odchozí zpráva neobsahuje viry. Zkontrolováno antivirovým systémem AVG (http://www.grisoft.cz). Verze: 6.0.501 / Virová báze: 299 - datum vydání: 15.7.2003
|
Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo 3546
Zobrazit odpovědi na tento příspěvek
Zobrazit celé vlákno |
- Veselý Emanuel Ing . --- 22. 7. 2003
Kde jsou vosy?
Vytratily se mi ze včelnice vosy. Vždycky jich bylo jako vos. Stýská se mi po nich. Nestalo se to i u vás? Neumím si vysvětlit proč, jestli ta letošní zima? Sršeň mi sem tam přilétne na česno.
Vytáčím a začínám krmit. Mám rozpuštěný cukr v kádi a ani jedna vosa nablízku. Tento rok byl (v počasí) od začátku nějakej divnej. Eman
|
Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo 3548
Zobrazit odpovědi na tento příspěvek
Zobrazit celé vlákno |
- Janura Stefan --- 22. 7. 2003
RE: Kde jsou vosy? (3548)
Ja mam zase opacny problem. Sama osa. Hniezda popod strechu, vsade.
Pista
----- Original Message ----- From: Veselý Emanuel Ing. <eman.vesely/=/cesa.cz> To: Vcelarska konference <vcely/=/v.or.cz> Sent: Tuesday, July 22, 2003 2:43 PM Subject: Kde jsou vosy?
Vytratily se mi ze včelnice vosy. Vždycky jich bylo jako vos. Stýská se mi po nich. Nestalo se to i u vás? Neumím si vysvětlit proč, jestli ta letošní zima? Sršeň mi sem tam přilétne na česno.
Vytáčím a začínám krmit. Mám rozpuštěný cukr v kádi a ani jedna vosa nablízku. Tento rok byl (v počasí) od začátku nějakej divnej. Eman
|
Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo 3549
Zobrazit odpovědi na tento příspěvek
Zobrazit celé vlákno |
- ((TOSOVSKY Ales)) --- 22. 7. 2003
Re: Kde jsou vosy? (3548)
U nás (podhůří Orlických hor) je vos až hrůza. Nějaké bych Vám dodal, ale asi by se jim to nelíbilo. :O)
-- s pozdravem Aleš Tošovský
>From: "Veselý Emanuel Ing." <eman.vesely/=/cesa.cz> >.Sent: Tuesday, July 22, 2003 2:43 PM
>Vytratily se mi ze včelnice vosy. Vždycky jich bylo jako vos. >Stýská se mi po nich. Nestalo se to i u vás? >Neumím si vysvětlit proč, jestli ta letošní zima? >Sršeň mi sem tam přilétne na česno.
>Vytáčím a začínám krmit. >Mám rozpuštěný cukr v kádi a ani jedna vosa nablízku. >Tento rok byl (v počasí) od začátku nějakej divnej. >Eman
|
Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo 3550
Zobrazit odpovědi na tento příspěvek
Zobrazit celé vlákno |
- Mensik --- 22. 7. 2003
Re: Dotaz - průzkum (3458)
Chce to tady oživit Jen se tady mele to stejné sám bych tady chtěl nacházet i novinky o výrobcích a chybí mi přílohy Například, potřebuji nový medomet Na webu jsem našel asi deset výrobců, jen tři tam mají i foto. V žádné prodejně které jsou od sebe vzdálené asi 70 km si nemohu tyto výrobky prohlédnout pěkně po hromadě a na včelařské výstavě pro nával zase není nic vidět. Jak si teď mám vybrat? Babo raď
Pepan
----- Original Message ----- From: "Hykel Jaroslav" <valsora/=/email.cz> To: "Vcelarska konference" <vcely/=/v.or.cz> Sent: Saturday, July 19, 2003 11:02 AM Subject: Re: Dotaz - průzkum
> Hello Zdenek, > > Tuesday, July 15, 2003, 7:58:16 AM, you wrote: > > ZCumc> Přátelé, měli byste zájem, abych na dresu konference zasílal novinky na > ZCumc> Včelařských novinách http://vcelarstvi.kgb.cz ? > ZCumc> Nechci, aby mi pak někdo posílal výhružné maily, že to do konference > ZCumc> nepatří. > > ZCumc> Ale je to server určený právě včelařům ... tedy nám všem ! > > ZCumc> Zdeněk Čejka > > Priteli, > mam zajem a souhlasim aby na adrese konference byly zasilany > novinky ve Vcelarskych novinach. > > -- > Jarda mailto:valsora/=/email.cz > >
|
Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo 3551
Zobrazit odpovědi na tento příspěvek
Zobrazit celé vlákno |
- Petr Sadovský --- 23. 7. 2003
Re: Kde jsou vosy? - a srąni (3548) (3550)
Několikrát jsem letos pozoroval, jak se mi do úlu dobývají sršni. Ani vosy nebyly vyjímkou. Zúžil jsem proto česno. Bohužel jsem neměl fotoaparát, abych to mohl vyfotit.
Posílám odkaz na pěknou fotografii se stejným tématem, kterou jsem našel na netu. Snad se bude líbit i vám.
http://www.parthenonentertainment.com/programme_images/hornets/pages/beehive.htm
|
Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo 3552
Zobrazit odpovědi na tento příspěvek
Zobrazit celé vlákno |
- ((TOSOVSKY Ales)) --- 23. 7. 2003
Kouřit nebo mlľit?
Dobrý den,
Ve Včelařství 8/2003 jsem se v rubrice Kalendárium dočetl, ľe autor (Ing. Václav Smělý) nepouľívá k uklidňování včel kouř, ale "mlhovku" (pravděpodobně má na mysli takovou tu nádrľku s ručním rozpraąovačem naplněnou vodou).
Údajně by to nemělo včely rozruąovat a navíc se tak zamezí pronikání rakovinotvorných látek z kouře. Zdá se, ľe včely prostě namočíte a ony mají jiné starosti neľ Vás bodat a neľ uschnou, jste pryč. Asi se to nesmí pouľívat při medování, to by se do medu dostala voda.
Má s tím někdo zkuąenosti? Můľete to doporučit?
Díky za odpovědi.
-- S pozdravem Aleą Toąovský
|
Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo 3553
Zobrazit odpovědi na tento příspěvek
Zobrazit celé vlákno |
- Milan Antalik --- 23. 7. 2003
Re: Kouřit nebo mlľit? (3553)
Iste ale pozor na chladne al. vlhke pocasie. (zachladenie plodu, vytvorenie podmienok pre vapenatenie plodu) Inac mne sa to javi dokonca ucinnejsie ako dym. S pozdravom
Milan Antalík ----- Original Message ----- From: "TOSOVSKY Ales" <tosovsky/=/znalecka.cz> To: "Vcelarska konference" <vcely/=/v.or.cz> Sent: Wednesday, July 23, 2003 2:11 PM Subject: Kouřit nebo mlľit?
> Dobrý den, > > Ve Včelařství 8/2003 jsem se v rubrice Kalendárium dočetl, > ľe autor (Ing. Václav Smělý) nepouľívá k uklidňování včel > kouř, ale "mlhovku" (pravděpodobně má na mysli takovou > tu nádrľku s ručním rozpraąovačem naplněnou vodou). > > Údajně by to nemělo včely rozruąovat a navíc se tak zamezí > pronikání rakovinotvorných látek z kouře. Zdá se, ľe včely > prostě namočíte a ony mají jiné starosti neľ Vás bodat > a neľ uschnou, jste pryč. Asi se to nesmí pouľívat > při medování, to by se do medu dostala voda. > > Má s tím někdo zkuąenosti? Můľete to doporučit? > > Díky za odpovědi. > > -- > S pozdravem > Aleą Toąovský > > >
|
Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo 3554
Zobrazit odpovědi na tento příspěvek
Zobrazit celé vlákno |
- Antonín Bojanovský --- 23. 7. 2003
RE: Kouřit nebo mlľit? (3553)
Zkušenost z práce s rozprašovačem popsal Mojmír Pagač ve Včelařství č. 9 z roku 1992 na straně 199. Uvedl, že tato metoda se nehodí pro sklizeň medu, ale je účinná při kontrole včelstev. Konstatuje, že osvědčený suchý kouř je účinnější, pronikne daleko více než vodní mlha do všech zákoutí. A.Bojanovský
-----Original Message----- From: TOSOVSKY Ales [mailto:tosovsky/=/znalecka.cz] Sent: Wednesday, July 23, 2003 2:11 PM To: Vcelarska konference Subject: Kouřit nebo mlžit? Má s tím někdo zkušenosti? Můžete to doporučit?
|
Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo 3556
Zobrazit odpovědi na tento příspěvek
Zobrazit celé vlákno |
- jkala --- 23. 7. 2003
Savo
Zdravím všechny. Zejména v období sucha nemohu na lesním stanovišti provádět dezinfekci nástavků a pomůcek opálením, a pro nedostatek vody ani roztokem louhu s následným opláchnutím. Lze dezinfikovat SAVEM v rozprašovači?, co všechno a s jakými účinky? Děkuji Pepa Kala
--- Odchozí zpráva neobsahuje viry. Zkontrolováno antivirovým systémem AVG (http://www.grisoft.cz). Verze: 6.0.502 / Virová báze: 300 - datum vydání: 18.7.2003
|
Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo 3557
Zobrazit odpovědi na tento příspěvek
Zobrazit celé vlákno |
- Jaroslav Vodička --- 24. 7. 2003
Re: Dotaz - průzkum (3458) (3551)
Tak trochu novinka ( aspon z naší strany ) je to, že doposud se vyráběly medomety přesně na rámkovou míru, s ohledem na velikost- všichni víme, že toho místa moc není, ve voze nebo pro převoz...
Což z hlediska výrobce mělo vliv na cenu.
Možná tento krok povede ke snížení cen zvratných medometů, časem, uvidíme. A snad budou i skladem v sezoně okamžitě.
Změna- zkoušíme tento systém viz. www.apidomia.cz odkaz ceník.Uvidíme co na to včelaři.
Podstata- zachování velikosti medometu, při větších kazetách, možnost vložit větší rámkové míry než máte sami i když je nepotřebujete vkládat, na menší rámkové míry to nemá vliv, dole v kazetě je sponka, kterou se dá upravit dno, aby rámek nebyl utopený, aby vyčníval pro snadné vyjmutí rukou.
Vycházel jsem z míry 45 světové 42 slovenské 39 české 37 československé. Hodí se to pro všechno.45 míru už nemá cenu dávat jako univerzál, snižuje to průchodnost dveřmi a zbytečně to zatěžuje pohon u stejnosměrných motorů.
takže 42 cm to vyhrála. základ tvoří do podmínek ČR a SR 42*30 nebo světových 45*34 cm
později doplním i výkon medometu v rámcích za hodinu.
Ještě když jsme u medometů- zůstal mi na skladě koš do klasického medometu do průměru pláště 60 cm .
Koš je šestirámkový, zvratný, pro míru 39*17 cm. Cena 8000 Kč takže jestli ho někdo chce , může se mi ozvat.
|
Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo 3558
Zobrazit odpovědi na tento příspěvek
Zobrazit celé vlákno |
- Petr Sadovský --- 24. 7. 2003
Re: Dědovy příručky na webu (2241) (3537)
Zaujal mne příspěvek přítele Jana Čápa, který oscanoval a uveřejnil na webu "Dědovy příručky". Jsou opravdu skvělé! Díky!
Přiložil jsem také ruku k dílu a zpřístupnil na webu rovněž jednu starou (1936) příručku o "Hotovení slaměných úlů". Snad se vám bude líbit.
http://www.terezinka.cz/vcely/Literatura/SlameneUly/SlameneUly.htm
Petr.
|
Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo 3559
Zobrazit odpovědi na tento příspěvek
Zobrazit celé vlákno |
- Pavel Prchal --- 24. 7. 2003
Re: Savo (3557)
jkala wrote:
>Zdravím všechny. >Zejména v období sucha nemohu na lesním stanovišti provádět dezinfekci >nástavků a pomůcek opálením, a pro nedostatek vody ani roztokem louhu s >následným opláchnutím. Lze dezinfikovat SAVEM v rozprašovači?, co všechno a >s jakými účinky? >Děkuji > > Doporucoval tu jednou uz nevim kdo desinfekci ramku chloraminem. Postrikat rozprasovacem, nechat oschnout a muzou do ulu. Vyzkousel jsem, zadne fatalni nasledky na vcelach nebyly. Ucinnost neumim overit.
Zdravi PP.
|
Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo 3560
Zobrazit odpovědi na tento příspěvek
Zobrazit celé vlákno |
- fskalsky --- 25. 7. 2003
Velikost očka
Otvor k průchodu včel ovlivnuje síla stěny nástavku .
V úzké dlouhé chodbě se včelám nechce procházet a uhýbat procházejícím v protisměru.
Osobně používám očka průměru 25mm a 35mm.
U slabého včelstvíčka se nadbytečná velikost průchodu v krátkém úseku zůží vložkou.
Chceli včelař poskytnout včelám výhodu vlétávat přímo do úlu je průměr očka 35mm nezbytný.
Případnou potřebu-výhodu vkládání matky,přidávání,léčení a podobné přes česnové očko jste nopocítili ?
v dobrém franta
|
Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo 3562
Zobrazit odpovědi na tento příspěvek
Zobrazit celé vlákno |
- Pavel --- 28. 7. 2003
vosy a jejich potrava
Tento prispevek je asi trosku mimo normalni tema, ale tohle mi prijde jako jedina adekvatni stranka na zodpovezeni meho dotazu.
Jsou vosy (tedy druhy zijici u nas) vsezravci a lovci? Lovi jiny hmyz (konkretne mam na mysli msice ci vcely) za ucelem potravy? Popripade existuje nejaka literatura venujici se tematu "vosy a jejich zivot"?
|
Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo 3566
Zobrazit odpovědi na tento příspěvek
Zobrazit celé vlákno |
- svetlik_konference2 --- 28. 7. 2003
Krmeni okurkovymi sklenicemi (3412) (3543) (3544) (3563)
Dobry den. Na doporuceni obchodnika jsem misto dalsich balonovych krmitek zkusil krmitka na okurkove (3-litrove sklenice). Pri nasazeni do ulu jsem vsak po chvili (asi 2 minuty) zjistil, ze roztok vyteka prilis rychle. Je treba mezi sklenici s 80-otvorovym uzaverem a podlozku jeste neco davat? Zkusil jsem tenky hadrik a vysledej je jiz uspokojivejsi. Je to tak ale spravně?
Dekuji. Svetlik
|
Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo 3568
Zobrazit odpovědi na tento příspěvek
Zobrazit celé vlákno |
- Jan Schmidt --- 28. 7. 2003
RE: Krmeni okurkovymi sklenicemi (3412) (3543) (3544) (3563) (3568)
Zkus překontrolovat, zda stojí úl vodorovně, nebo alespoň podložka na kterou stavíš lahev. Stačí mírný náklon a skutečně to teče velice rychle, někdy až česnem ven a to je potom pěkná divočina před úlem. Pokud stojí láhev vodorovně, není žádný problém. Jen je třeba se naučit ji rychle překlopit do vodorovné polohy, nebo při tomto manévru použít nějakou podložku, kterou na víčku přidržíš než ji otočíš víčkem dolů. Jinak máš pocákaný úl a blízké okolí a zárodek loupeže. Zdraví Honza
-----Original Message----- From: svetlik_konference2 [mailto:svetlik_konference2/=/centrum.cz] Sent: Monday, July 28, 2003 5:13 PM To: Vcelarska konference Subject: Krmeni okurkovymi sklenicemi
Dobry den. Na doporuceni obchodnika jsem misto dalsich balonovych krmitek zkusil krmitka na okurkove (3-litrove sklenice). Pri nasazeni do ulu jsem vsak po chvili (asi 2 minuty) zjistil, ze roztok vyteka prilis rychle. Je treba mezi sklenici s 80-otvorovym uzaverem a podlozku jeste neco davat? Zkusil jsem tenky hadrik a vysledej je jiz uspokojivejsi. Je to tak ale spravně?
Dekuji. Svetlik
--- Příchozí zpráva neobsahuje viry. Zkontrolováno antivirovým systémem AVG (http://www.grisoft.cz). Verze: 6.0.500 / Virová báze: 298 - datum vydání: 10.7.2003
--- Odchozí zpráva neobsahuje viry. Zkontrolováno antivirovým systémem AVG (http://www.grisoft.cz). Verze: 6.0.500 / Virová báze: 298 - datum vydání: 10.7.2003
|
Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo 3570
Zobrazit odpovědi na tento příspěvek
Zobrazit celé vlákno |
- --- 29. 7. 2003
RE: formidol
Na Formidol špatný čas? Ne ne, Formidol se má používat, pokud je přes den více jak 20°C. A to teď určitě je. Navíc je to přírodní zdroj (kyselina mravenčí), která pokud se dostane do zásob (neměla by, samozřejmě), tak zas až tolik nevadí jako ten sajrajt, co je v Gabonu. Já bych ale volil nejdřív přeléčení Formidolem a poté po vytáhnutí nakrmení.
Zdeněk Čejka > > > Možné to je, ale není lepší použít Gabon?Vytáčet již stejně > nebudete a na Formidol je špatný čas. >
|
Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo 3571
Zobrazit odpovědi na tento příspěvek
Zobrazit celé vlákno |
- --- 29. 7. 2003
Včelařské noviny Info ze dne 2003-07-29
Nové články: ============
Druhy medu na českém a evropském trhu: http://vcelarstvi.kgb.cz/view.php?cisloclanku=2003072901
Přidané odkazy: ===============
Václav Jakš: Hotovení slaměných úlů - http://www.terezinka.cz/vcely/Literatura/SlameneUly/SlameneUly.htm Josef Křemen: Moderní včelaření - http://vcelareni.kgb.cz/ Václav Jakš: Včelař začátečník - http://zacatecnik.kgb.cz/
Nové obrázky: =============
Přírodní napajedlo (1) - http://vcelarstvi.kgb.cz/gallery.php?akce=ukaz&media_id=4 Přírodní napajedlo (2) - http://vcelarstvi.kgb.cz/gallery.php?akce=ukaz&media_id=5
Nový soubor: ============
Formuláře pro podporu včelařství v roce 2003: http://vcelarstvi.kgb.cz/download.php?soubor=1
Ostatní: ========
- přidán blok s informací o aktuálním čísle Včelařství - přidán blok s informací o značení matek
S pozdravem Zdeněk Čejka redakce
P.S. V minulém týdnu jsem byl na dovolené a tak stránky stagnovaly. Nyní se jim ale budu věnovat víc.
|
Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo 3572
Zobrazit odpovědi na tento příspěvek
Zobrazit celé vlákno |
- --- 29. 7. 2003
Re: Krmeni okurkovymi sklenicemi
Pre istotu nechavam asi dve hrste nerozmiesaneho krystaloveho cukru. Tento ciastocne upcha otvory na viecku a spolmali presakovanie roztoku. Nakoniec vcely zoberu aj ten nasiaknuty cukor. S pozdravom , Maros.
--- Pôvodná správa --- Odosielateľ: svetlik_konference2 <svetlik_konference2/=/centrum.cz> Dátum a čas: 28.07.2003 22:08 Adresát: Vcelarska konference <vcely/=/v.or.cz> Predmet: Krmeni okurkovymi sklenicemi
Dobry den. Na doporuceni obchodnika jsem misto dalsich balonovych krmitek zkusil krmitka na okurkove (3-litrove sklenice). Pri nasazeni do ulu jsem vsak po chvili (asi 2 minuty) zjistil, ze roztok vyteka prilis rychle. Je treba mezi sklenici s 80-otvorovym uzaverem a podlozku jeste neco davat? Zkusil jsem tenky hadrik a vysledej je jiz uspokojivejsi. Je to tak ale spravně?
Dekuji. Svetlik
|
Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo 3573
Zobrazit odpovědi na tento příspěvek
Zobrazit celé vlákno |
- Miroslav Jakuą --- 29. 7. 2003
RE: Krmeni okurkovymi sklenicemi (3412) (3543) (3544) (3563) (3568)
Záleží na tom co je míněno tou podložkou. Mohu říci, že s velkou oblibou užívám zmiňované 3-litrové sklenice na krmení v kombinaci nejen s krmícím víčkem na sklenici (standardně prodávanou ve včelařských prodejnách), ale i se standardně dodávaným úlovým krmítkem. Jde o to, že děrované víčko sklenice má vydutí do kterého pěkně zapadne vypouklé úlové krmítko (což je vlastně podložka se sítkem). Zcela jistě přitom zavisí na hustotě cukerného roztoku. Poměr nikterak nepočítám. Mám vyzkoušeno, že když sklenici naplním cca 2,5 cm pod hrdlo cukrem a zaleji vodou (většinou horkou tak, aby se mi většina cuktru před nasazením na úl po několikaterém promíchání rozpustila), pak nemám žádné problémy s krmením. Práce v tomto systému je jednoduchá a rychlá. Nepotřebuji žádné hadříky, punčochy, provázky, gumičky a jiný "vercajk".
S pozdravem
M. Jakuš > Dobry den. Na doporuceni obchodnika jsem misto dalsich > balonovych krmitek zkusil krmitka na okurkove (3-litrove > sklenice). Pri nasazeni do ulu jsem vsak po chvili (asi 2 > minuty) zjistil, ze roztok vyteka prilis rychle. Je treba > mezi sklenici s 80-otvorovym uzaverem a podlozku jeste neco > davat? Zkusil jsem tenky hadrik a vysledej je jiz > uspokojivejsi. Je to tak ale spravně? > > Dekuji. Svetlik > >
|
Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo 3574
Zobrazit odpovědi na tento příspěvek
Zobrazit celé vlákno |
- havlík --- 29. 7. 2003
Re: Krmeni okurkovymi sklenicemi (3412) (3543) (3544) (3563) (3568)
Dříve jsem je také používal, i když s méně otvory.Někdy to špatně vytékalo-zalepily to krystalky,s více otvory pak lilo do úlu a polití v okamžiku překlopení jsem se snad nikdy nevyhnul.Stropní krmítko se mi zdá lepší.Do uličky se vejde více včel,přes horní krytku je dobře vidět kolik roztoku ještě zbývá,včely si zdola roztok samy "ohřívají",vejde se do něho o něco více než do 3L sklenice,včely nic nemačká-neruší,takže i možnost loupěže je menší,nekradou tam mravenci a vosy, a používám to i na zásobování vodou-i když tu neradi odebírají, pokud není přislazená.Jediná obrovská nevýhoda je ta cena a také možná větší možnost poškození-zvláště při odstraňování přistaveného díla.
|
Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo 3575
Zobrazit odpovědi na tento příspěvek
Zobrazit celé vlákno |
- --- 29. 7. 2003
RE: Krmeni okurkovymi sklenicemi
Právě jsem se chtěl zeptat, jak to vypadá, kolik to stojí a tak. Mám totiž k tomu pouze dřevěný díl a chybí mi to krmítko. Jaká je cena a je někde onrázek? Chtěl bych to letos zkusit.
Zdeněk Čejka
> -----Original Message----- > From: havlík [mailto:e-mail/=/nezadan] > Sent: Tuesday, July 29, 2003 8:43 AM > To: Včelařský mailing list > Subject: Re: Krmeni okurkovymi sklenicemi > > > Dříve jsem je také používal, i když s méně otvory.Někdy to > špatně vytékalo-zalepily to krystalky,s více otvory pak lilo > do úlu a polití v okamžiku překlopení jsem se snad nikdy > nevyhnul.Stropní krmítko se mi zdá lepší.Do uličky se vejde > více včel,přes horní krytku je dobře vidět kolik roztoku > ještě zbývá,včely si zdola roztok samy "ohřívají",vejde se do > něho o něco více než do 3L sklenice,včely nic > nemačká-neruší,takže i možnost loupěže je menší,nekradou tam > mravenci a vosy, a používám to i na zásobování vodou-i když > tu neradi odebírají, pokud není přislazená.Jediná obrovská > nevýhoda je ta cena a také možná větší možnost > poškození-zvláště při odstraňování přistaveného díla. >
|
Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo 3576
Zobrazit odpovědi na tento příspěvek
Zobrazit celé vlákno |
- havlík --- 29. 7. 2003
Re: Krmeni okurkovymi sklenicemi (3576)
Cenu ti zjistím zítra.Je to výlisek z plastu-asi polystyren,stejného jako jsou podložky do úlu.Jsou dva vnější rozměry, ale vzhledem k použitému materiálu je možné to přistříhnout.Vnitřní obsah 2 komor je stejný.K tomu je příslušenství 2 druhy plastových sítek.1. je pouze pro tekuté krmení-přes malé otvory se včely nedostanou do vlastní komory a pouze sají přes mřížku,2. má na jedné straně otvory velké-pro krmení například těstem,nebo suchým cukrem.V horní části je pak osazení asi pro krycí sklo,já tam mám přistřiženou folii-jako je podložka do podmetu,ale průsvitnou,aby bylo bez rušení vidět jak to ubývá a nic tam nepadalo.V Praze to vedou jak v Bělehradské, tak i v Křemencové.Ostatním prodejnám se omlouvám, ale nevím o Vás.
Obrázek bohužel nemám.Nástavky mám doma dělané, takže i ta redukce na krmítko je samo domo a je ze dřeva.
|
Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo 3577
Zobrazit odpovědi na tento příspěvek
Zobrazit celé vlákno |
- Mirek --- 29. 7. 2003
Krmeni okurkovymi sklenicemi
Vicko pouzivanim tepleho roztoku prestane tesnit, je potreba ho pres obvod stahnout dratkem. Sklenici obracim nad kastrulkem, vytecou 2 polevkove lzice roztoku. Pak teprve davám do ulu. Cukr rozpoustim v horke vode. Pri spravne hustote nejsou problemy. Pri prilis hustem roztoku cukr kristalizuje a zalepuje otvory.
Sadovský Miroslav
|
Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo 3579
Zobrazit odpovědi na tento příspěvek
Zobrazit celé vlákno |
- Ing. Bc. Marek Medve --- 29. 7. 2003
Dotace (3579)
Vážení přátelé,
je mezi Vámi někdo, kdo má zkušenosti s žádostmi o dotace např. prostřednictvím Agrární komory, programu SAPARD či jiných. Jedná se mi o možnost získání dotací na "zavčelení" či obnovu životního prostředí apod.
Předem díky
Marek M. --- Odchozí zpráva neobsahuje viry. Zkontrolováno antivirovým systémem AVG (http://www.grisoft.cz). Verze: 6.0.504 / Virová báze: 302 - datum vydání: 24.7.2003
|
Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo 3580
Zobrazit odpovědi na tento příspěvek
Zobrazit celé vlákno |
- Pavel Prchal --- 29. 7. 2003
Re: Krmeni okurkovymi sklenicemi (3573)
Jednoduše: Čtyřlitrovka se naplní krystalem - HRUBÝM !!!! (je málokdy k sehnání). Dolije plná studenou vodou, nasadí se krmné víčko. Na horní loučky se položí dvě dřívka kolmo na rámky od sebe tak, aby na nich překlopená sklenice spolehlivě stála a včely zespodu mohly k dirkám. Nasadí se další nástavek na sklenici a víko. Včely si to ohřejí a za tři dny je prázdná. Kdo nechce do včel, použije sítko pod sklenici. Tam je někdy problém, že když je sklenice nad víkem, bez kontaktu se včelami, musí být ve tmě, nesmí se nechat na světle. Ale stejně lépe berou, když mají sklenici uvnitř, jakoby věděly že tam ten cukr je.
Zdraví PP.
> Pre istotu nechavam asi dve hrste nerozmiesaneho krystaloveho cukru. Tento > ciastocne upcha otvory na viecku a spolmali presakovanie roztoku. Nakoniec > vcely zoberu aj ten nasiaknuty cukor.
|
Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo 3583
Zobrazit odpovědi na tento příspěvek
Zobrazit celé vlákno |
- Jan Schmidt --- 29. 7. 2003
RE: Krmeni okurkovymi sklenicemi (3412) (3543) (3544) (3563) (3568)
Pokud bys chtěl vidět, jak vypadá plastové stropní krmítko, podívej se na výrobní program fy. Břinek a máš tam fotku i tohoto krmítka. http://www.brinek.cz Zdraví Honza
-----Original Message----- From: svetlik_konference2 [mailto:svetlik_konference2/=/centrum.cz] Sent: Monday, July 28, 2003 5:13 PM To: Vcelarska konference Subject: Krmeni okurkovymi sklenicemi
Dobry den. Na doporuceni obchodnika jsem misto dalsich balonovych krmitek zkusil krmitka na okurkove (3-litrove sklenice). Pri nasazeni do ulu jsem vsak po chvili (asi 2 minuty) zjistil, ze roztok vyteka prilis rychle. Je treba mezi sklenici s 80-otvorovym uzaverem a podlozku jeste neco davat? Zkusil jsem tenky hadrik a vysledej je jiz uspokojivejsi. Je to tak ale spravně?
Dekuji. Svetlik
--- Příchozí zpráva neobsahuje viry. Zkontrolováno antivirovým systémem AVG (http://www.grisoft.cz). Verze: 6.0.500 / Virová báze: 298 - datum vydání: 10.7.2003
--- Odchozí zpráva neobsahuje viry. Zkontrolováno antivirovým systémem AVG (http://www.grisoft.cz). Verze: 6.0.500 / Virová báze: 298 - datum vydání: 10.7.2003
|
Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo 3584
Zobrazit odpovědi na tento příspěvek
Zobrazit celé vlákno |
- Pavel Benda --- 29. 7. 2003
Nezakladené plasty pro zimování
Přátelé,
jaké máte skušenosti se zimováním včel na částečně nezakladeném díle. Vznikl mi tento problém při převádění včel na jinou rámkovou míru. Matka mi zakladla pouze jeden nástavek a druhý je pouze zanesen medem a částečně pylem, ale nezakladen. Něco jsem četl o norském zimování z kterého by vyplývalo, že by to až tak vadit nemuselo. Na druhé straně je ve všech našich včelařských knihách o upřednostňování hnědých souší pro zimování.
Těším se na vaše zkušenosti.
Pavel Benda
|
Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo 3585
Zobrazit odpovědi na tento příspěvek
Zobrazit celé vlákno |
- Ivan Cerny --- 30. 7. 2003
Re: Nezakladené plasty pro zimování (3585)
PB> ...Něco jsem četl o norském zimování z kterého by PB> vyplývalo, že by to až tak vadit nemuselo. Na druhé straně je ve všech PB> našich včelařských knihách o upřednostňování hnědých souší pro zimování.
U mě to už několik let nevadí a včelařských knih si v tomto případě nevšímám. Navíc je velká výhoda s hnědými plásty zlikvidovat i nosemu, která je v nich zalezlá. Snažím se pro přezimování nechat co nejmladší dílo - panenské nebo max. 1x zakladené. Nemám-li, dám mezistěny a krmím. Zatím vždy vše vystavěly, i když to určitě stojí víc cukru. Je to vlastně takový umírněnější norský způsob. Zdravím a přeji hodně odvahy Ivan
|
Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo 3586
Zobrazit odpovědi na tento příspěvek
Zobrazit celé vlákno |
- Jiri Borik --- 30. 7. 2003
Re: Krmeni okurkovymi sklenicemi (3573) (3583)
On Tue, 29 Jul 2003, Pavel Prchal wrote:
> Jednoduše: > Čtyřlitrovka se naplní krystalem - HRUBÝM !!!! (je málokdy k sehnání). > Dolije plná studenou vodou, nasadí se krmné víčko. Na horní loučky se
Hrubý cukr není nutný. Krmím normálním krystalem ze samoobsluhy bez problémů. Důležité je sypat cukr do vody (stačí studená) a ne opačně. Pak očistím hrdlo od případných krystalků, naklapnu víčko a otočím sklenici do misky, kam vyteče něco málo roztoku. Případně ještě krouživým pohybem opláchnu cukr přilepený na dně sklenice. Pak sklenici (už bez misky) položím přímo na rámky a obsah misky vyleju do další sklenice.
Sklenice zakryju dalším nástavkem a víkem, do nástavku 39*24 se vejdou až čtyři sklenice najednou. Při prvním krmení to silnější včelstvo vybere do týdne, další dávky už dávám raději jen po dvou sklenicích.
Jirka Borik <jiri.borik/=/volny.cz>
|
Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo 3587
Zobrazit odpovědi na tento příspěvek
Zobrazit celé vlákno |
- Ing. Arnost Hrdina --- 30. 7. 2003
Re: plastové stropní krmítko (3588)
Tohle delám téz, jen jsem si koupil sestilitrové kbelícky. Ty co mám prodává Billa a je na nich reklama. Tusím stály dvacku jeden. Vejdou se na výsku do nástavku 39x24 a i do mých Tachováku (9 r.) se v úhloprícce vejdou dva. Je fakt , ze to musím doma rozpustit. Ale po strapácích s jemným krystalem (protoze e hrubý skutecne spatne schání), kdy jsem krmil pres okurkovou flasku a nemohl jsem na to prijít jak to udelat se mi zdá , ze je to daleko méne pracné. Nenadelá se zádný binec na vcelíne, zádný rozsypaný cukr pri plnení flasek, zádné polité nástavky a riziko loupeze pri preracení flasky. Vzdycky ve flasce zustala nejaká krusta a nedy dost zbytku usazeného cukru. Na vcelnici do dovezu v mlékárenských konvích ... ikdyz by se urcite nasel i lehcí prepravní obal. Tam to jen naleju do kbelíku a roznesu.
Takhle mám první várku krmení za sebou za jednu návstevu vcelnice. Rozpoustení doma na sporáku ve velkém hrnci nestojí moc casu a plyn na tuhle cinnost stojí pár korun. Urcite jsem usporil spoustu casu a ten má pro me cenu zlata.
Pochopitelne mezi dalsím dokrmením nechávám tak 14 dní, nez zpracují tenhle príval. Do labsích vcelstev a do oddelku dám pochopitelne mensí mnozství.
V nejakém prekladu jsem videl ze zahranicí, ze mají dokonce prepravku, která vyplní nástavek s nejakou vulí na pruchod vcel a s vrstvou korkové drte. S barelem s cukerným roztokem objedou vcelnici a pomocí pumpy to naplní. A mají zakrmeno.
Jen jedna vec je mínus, ze to ze zacátku nekterá vcelstva nenasla. Ale pak jsem namocil prst do roztoku a omocil jsem zdola nahoru kbelík zvnejsku od rámku a behem hodiny a uz byly ve kbelíku a pilne prenásely. Napochodovaly po té cukrové cesticce.
Lepsí nez sláma je urcite korková drt. Ale kde ji vzít !?
Mám dotaz na ty co tenhle zpusob pouzívají, jestli se z duvodu vetsího prostoru v úle, kdyz není krmící nástavek oddelený strupkem, podílejí na zpracování i ty vcely, které by jinak po odebrání medníkovéoh nástavku, byly vyvesené a lenosily na cesne?
Hezký den Arnost
----- Original Message ----- From: <M.Osusky/=/fritz-gmbh.de> To: "Vcelarska konference" <vcely/=/v.or.cz> Sent: Wednesday, July 30, 2003 9:29 AM Subject: plastové stropní krmítko
> > Ak das do prazdneho nastavku plastove vedro z 8 - 10 L roztoku, donho > trochu sena, alebo slamy tak mas velkoobjemove plastove stropne krmitko za > 50 Sk. Vyberu ho za 3 - 7 dni. Slama zabezpeci ze sa vcely netopia. > > Matej
|
Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo 3589
Zobrazit odpovědi na tento příspěvek
Zobrazit celé vlákno |
- Ing. Arnošt Hrdina --- 30. 7. 2003
Re: plastové stropní krmítko (3588)
Když je tam dost té slámy, tak tám žádné včely nezůstanou. Žádné jsem tam nikdy nenašel. Určitě se ty kbelíky umývají a dezinfikují líp, než krmítka.
Arnošt
----- Original Message ----- From: "Ivan Cerny" <temper430/=/volny.cz> To: "Vcelarska konference" <vcely/=/v.or.cz> Sent: Wednesday, July 30, 2003 11:36 AM Subject: Re: plastové stropní krmítko
> IAH> Tohle delám téz, jen jsem si koupil sestilitrové kbelícky. > Je to asi nejjednodušší způsob krmení. Co ale hygiena? Určitě vždycky > několik včel v roztoku zůstane - nekazí ho? > Zdravím > Ivan
|
Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo 3592
Zobrazit odpovědi na tento příspěvek
Zobrazit celé vlákno |
- Archibald --- 30. 7. 2003
Re: Krmeni okurkovymi sklenicemi (3412) (3543) (3544) (3563) (3568) (3575)
Pokud někdo krmí čtyřlitrovýmisklenicemi a nesežene zrovna hrubý krystal získá stoprocentní jistotu odebrání cukru tak, že do sklenice přidá hrst menších kamínků. Postup: kamínky, nasypat cukr až k hrdlu, zalít vodou (nutno dvakrát píchnout klackem pro odchod vzduchu),nasadit víčko, sklenici obrátit a krouživým pohybem nechat kamínky propadnout na víčko (je to prakticky hned) a dát do prázdného medníku na centimetrové laťku, aby k otvorům měly včely přístup. Já používám dřevotřískovou desku na rozměr nástavku, do které jsou vyříznuty otvory o něco menší než je víko na kterých lahve stojí, tak lze snadno vidět jak je roztok odebírán.
Zdravím N.G.
|
Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo 3593
Zobrazit odpovědi na tento příspěvek
Zobrazit celé vlákno |
- --- 31. 7. 2003
RE: plastové stropní krmítko
Já polystyren používám a je to bezproblémů. Vloni jsem ještě používal zmíněnou slámu a kvůli hygieně jse právě přešel na drcený polystyren. Je pravda, že jsem si nevšiml nějakých problémů po nakrmení se slámou, ale jistotka je jistotka.
Myslím ale, že stejně co se týče hygieny, ale i dalších věcí, je na tom nejlíp stropní krmítko. Jen je škoda, že je v Čechách k dostání jenom od jednoho výrobce a prakticky jenom jeden typ. Obsah asi 5 l je nic moc.
Petr
>Nesla by pouzít polystyrenová drt? Z ruzných obalu jí je dost. >Sláma se mi zdá dost nehygienická. Já to tak jeste nedelám, ale zkusím to.
|
Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo 3597
Zobrazit odpovědi na tento příspěvek
Zobrazit celé vlákno |
- Radek Hubač --- 31. 7. 2003
Re: Savo (3557)
Dnes se vyrábí více druhů Sava a proto je potřeba se podívat na konkrétní výrobek. Obecně hubí všechny vegetativní formy bakterii, omezuje plísně. To znamená, že nehubí spóry moru, přesto i proti moru je jako prevence dobré, protoze sniží infekční tlak. V rozprašovači ho lze použít, je třeba povrch dokonale smočit, takže dávkování použijte podle návodu v koncentraci na povrchy (plochy) bývá různě psáno, ne na ruce. Nechat působit do zaschnutí, neoplachovat vodou. Poté nechat vyvětrat. Doporučuji koupit Savo bez dalších přísad jako jsou detergenty apod. Konkrétní označení teď z hlavy nevím. S pozdravem MUDr. Radek Hubač Dne 23. červenec 2003, Vcelarska konference, <vcely/=/v.or.cz> napsal:
> Zdravím všechny. > Zejména v období sucha nemohu na lesním stanovišti provádět dezinfekci > nástavků a pomůcek opálením, a pro nedostatek vody ani roztokem louhu s > následným opláchnutím. Lze dezinfikovat SAVEM v rozprašovači?, co všechno a > s jakými účinky? > Děkuji > Pepa Kala > > > > --- > Odchozí zpráva neobsahuje viry. > Zkontrolováno antivirovým systémem AVG (http://www.grisoft.cz). > Verze: 6.0.502 / Virová báze: 300 - datum vydání: 18.7.2003 > >
______________________________________________________________________ Reklama: POZOR! Nova SkodaFabia RS - prvni vybusny diesel http://ad2.seznam.cz/redir.cgi?instance=56528%26url=http://www.adrenalindiesel.cz
|
Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo 3598
Zobrazit odpovědi na tento příspěvek
Zobrazit celé vlákno |
- Jaroslav Vodička --- 31. 7. 2003
Re: Nezakladené plasty pro zimování (3585)
To bych také rád věděl, mám tak trochu podobný problém.
Včely vše vystaví, pokud se krmí, ale matce se nechce klást do nových plástů, navíc včely to zalévají ihned cukrem, takže matka je omezena v plodování. Možná jedině omezit krmení, jen podněcovat, je poměrně pozdě, mám trochu obavy, aby bylo včelstvo dost silné. Na druhou stranu jsem musel hodně krmit, aby stavěly.Neměly nic, začaly na mezistěnách. Problém není s výstavbou, ale rozvojem. Nemám žádný starý plást, jaké máte zkušenosti ?
Myslím, že se plodování později více rozvine, zatím je to tak.
|
Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo 3599
Zobrazit odpovědi na tento příspěvek
Zobrazit celé vlákno |
- Josef ©amalík --- 31. 7. 2003
Re: Nezakladené plasty pro zimování (3585) (3599)
Ahoj, já si myslím, ľe pokud je v plodisku V©ECHNO nové dílo, ani jim nic jiného nezbyde. Pokud je ovąem vystavěná mezistěna mezi starąím dílem, můľe (vcelku spolehlivě) působit jako přepáľka, za kterou matka neklade.
Mějte se ! :)
jose
> hodně krmit, aby stavěly.Neměly nic, začaly na mezistěnách. Problém není s > výstavbou, ale rozvojem. Nemám žádný starý plást, jaké máte zkušenosti ?
______________________________________________________________________ Reklama: POZOR! Nova SkodaFabia RS - Adrenalin & Diesel http://ad2.seznam.cz/redir.cgi?instance=56529%26url=http://www.adrenalindiesel.cz
|
Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo 3600
Zobrazit odpovědi na tento příspěvek
Zobrazit celé vlákno |
- Miroslav Jakuą --- 31. 7. 2003
DUEL
Právě jsem se dozvěděl, že se v tuto sobotu od 17:00 v diskusním pořadu DUEL Českého rozhlasu "utkají" Jan Löffelmann s MVDr. Peroutkou. Přeji příjemný a čistý poslech. Spolu s J. Löffelmannem připavujeme internetovou podobu tohoto duelu pro ty z Vás, kteří nemají možnost si tento pořad poslechnout.
S pozdravem Miroslav Jakuš [mailto:miroslav.jakus/=/atlas.cz] [http://jakus.euweb.cz] člen ZO ČSV DOKSY [mailto:zocsv.doksy/=/atlas.cz] [http://zocsv-doksy.euweb.cz] Dlouhá 98, 471 41 Dubá, okr. Česká Lípa privat: +420 487 870 617 mobil: +420 605 238 709 zam.: +420 487 722 291
|
Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo 3601
Zobrazit odpovědi na tento příspěvek
Zobrazit celé vlákno |
- Josef ©amalík --- 31. 7. 2003
Re: plastové stropní krmítko (3597)
Ahoj,
já si sice nemyslím, ľe by sláma byla na hygienu tak citlivá, moľná bysme se divili, kde včelky berou vodu, ale ten polystyren mi připada zajimavy. Nemusí to být jen dr», mohou být i kousky, ne?
Mějte se prima!
jose
> Já polystyren používám a je to bezproblémů. Vloni jsem ještě používal > zmíněnou slámu a kvůli hygieně jse právě přešel na drcený polystyren. Je > pravda, že jsem si nevšiml nějakých problémů po nakrmení se slámou, ale > jistotka je jistotka.
______________________________________________________________________ Reklama: Fabia WRC na startu - vyhrajte v SMS soutezi mobil Siemens M 55 a dalsi zajimave ceny! http://www.skoda-auto.cz/competition/sms-soutez.asp
|
Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo 3602
Zobrazit odpovědi na tento příspěvek
Zobrazit celé vlákno |
- Ing. Arnoąt Hrdina --- 31. 7. 2003
Re: plastové stropní krmítko (3597) (3602)
S tím polystyrenem jsem to zkouąel. Upřímně řečeno mě napadnul hned první po korku.
Shodou okolostí mi chodí dodávky zboľí z internetového obchodu zasypané polystyrenovými konfetami velikosti kolem 2cm.
Ale je fakt, řek kdyľ ten kyblík hned jak to vysají neodnesu, tak ten polystyren povaľují za smetí, rozkouąou ho a vynáąejí. Nebo je to moľná téľ sladké od toho roztoku a zkouąejí to zuľitkovat. Ale mám těch konfet pytel, tak mi to nevadí. Zatím je to nejpohodlnějąí způsob, kterým jsem kdy krmil. Hezký den Arnoąt
----- Original Message ----- From: "Josef ©amalík" <josef.samalik/=/seznam.cz> To: "Vcelarska konference" <vcely/=/v.or.cz> Sent: Thursday, July 31, 2003 12:55 PM Subject: Re: plastové stropní krmítko
Ahoj,
já si sice nemyslím, ľe by sláma byla na hygienu tak citlivá, moľná bysme se divili, kde včelky berou vodu, ale ten polystyren mi připada zajimavy. Nemusí to být jen dr», mohou být i kousky, ne?
Mějte se prima!
jose
> Já polystyren používám a je to bezproblémů. Vloni jsem ještě používal > zmíněnou slámu a kvůli hygieně jse právě přešel na drcený polystyren. Je > pravda, že jsem si nevšiml nějakých problémů po nakrmení se slámou, ale > jistotka je jistotka.
______________________________________________________________________ Reklama: Fabia WRC na startu - vyhrajte v SMS soutezi mobil Siemens M 55 a dalsi zajimave ceny! http://www.skoda-auto.cz/competition/sms-soutez.asp
|
Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo 3603
Zobrazit odpovědi na tento příspěvek
Zobrazit celé vlákno |
- Vesely Emanuel --- 31. 7. 2003
Re: plastové stropní krmítko (3597) (3602)
> Ale je fakt, řek když ten kyblík hned jak to vysají neodnesu, tak ten > polystyren považují za smetí, rozkoušou ho a vynášejí. Nebo je to možná též > sladké od toho roztoku a zkoušejí to zužitkovat.
Oni polystyren vykusují ze zásady a asi ho z dlouhé chvíle recyklují. A nevíš, co by vyváděly s tím korkem. Korkový špunt do lahve stojí asi 5 Kč. Díky tvý zmínce o konfetách jsem se rozpomněl, že jich velký pytel mám na půdě. Bylo mi to líto vyhodit a nevěděl jsem dosud co s tím. Tak to letos zkusím, jak to bude vypadat.
|
Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo 3604
Zobrazit odpovědi na tento příspěvek
Zobrazit celé vlákno |
- Ing. Arnoąt Hrdina --- 31. 7. 2003
Re: plastové stropní krmítko (3597) (3602)
Jednoduchá řešení většinou přicházejí poslední :o)!
----- Original Message ----- From: "Vesely Emanuel" <eman.vesely/=/cesa.cz> To: "Vcelarska konference" <vcely/=/v.or.cz> Sent: Thursday, July 31, 2003 1:34 PM Subject: Re: plastové stropní krmítko
> > Ale je fakt, řek když ten kyblík hned jak to vysají neodnesu, tak > ten > > polystyren považují za smetí, rozkoušou ho a vynášejí. Nebo je to > možná též > > sladké od toho roztoku a zkoušejí to zužitkovat. > > Oni polystyren vykusují ze zásady a asi ho z dlouhé chvíle recyklují. > A nevíš, co by vyváděly s tím korkem. Korkový špunt do lahve stojí asi > 5 Kč. Díky tvý zmínce o konfetách jsem se rozpomněl, že jich velký > pytel mám na půdě. Bylo mi to líto vyhodit a nevěděl jsem dosud co s > tím. Tak to letos zkusím, jak to bude vypadat. >
|
Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo 3605
Zobrazit odpovědi na tento příspěvek
Zobrazit celé vlákno |
- NezMar --- 31. 7. 2003
folie (3573)
zdravím , Mluvíte tu o folii která se používá do podmetu na strůpky atd. Předpokládám že mluvíte o materiálu který je různých tlouštek a často i čirý - a dělají se z něj i plastové mřížky. Taky se mi tato folie moc líbí, je dostatečně pevná i pružná a trvanlivá. Proto se ptám - neznáte někdo prodejce, který by ji prodával za rozumný peníz v "metráži" ???? Samozřejmě bych rád něco ušetřil a navíc jsem si vyrobil plemenáče a mám i oplodňáčky a potřebuji různé rozměry.
Díky
|
Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo 3606
Zobrazit odpovědi na tento příspěvek
Zobrazit celé vlákno |
- R. Poláąek --- 31. 7. 2003
Krmení
Krmím nyní u nadstavkových úlů z velkých misek pod květináče, do misek dávám jako plováky suché větvičky z černého bezu ( má velkou duši, dobře plave a je ho v lese dost ). Pokud je teplo, dávám třílitrovou misku, to je na 2 PET flašky, pokud krmím pozdě, dávám 0,5 - 1 litrovou. Cukr nalévám přes silonovou síťku večer za tmy. Z menších misek, pokud je uteplím, se cukr ohřívá od plodu včel, takže berou cukr i při venkovní teplotě 10 - 15 stupnů, a v případě potřeby můžu nakrmit i v říjnu. Cukr rozpouštím tak, že na něho naleju v 50 l konvi vypočítané množství horkou vodu z bojleru a promíchávám vrtačkou s regulací otáček vrtulí na míchání barvy, za hodinu je to rozpuštěné. Nemá smysl čarovat s nějakým vařením a zahříváním roztoku.
Kdysi jsem v nadstavkových úlech dlouho krmil prosakovacími krmítky z 4l flašek, vyvinul jsem svoji podložku pro toto krmení, vyzkoušel jsem krmení rámkovým krmítkem a víceméně úspěšně jsem vyzkoušel svoje vlastní krmítko pro krmení mačem ale toto krmení rozmíchaným roztokem se mi zdá nejrychlejší a nejméně ztrátové. Doma naplním flašky a na stanovišti je prostě vyleju přes síto do misky. Toto je hrubý popis, jak poslední cca dva roky krmím já, pokud bude zájem, napíšu podrobnosti, popřípadě stvořím nějaký nákres. Uvažuji o krmení v tomto stylu z plochých misek o objemu 10 - 15 litrů do celého půdorysu nadstavku, takové misky bych si ale asi musel udělat nejspíše z plechu, zřejmě se nevyrábí.
|
Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo 3607
Zobrazit odpovědi na tento příspěvek
Zobrazit celé vlákno |
- R. Polásek --- 31. 7. 2003
Zamykání samostatných nadstavkových úlů.
Máte někdo zkušenosti se zajištěním těchto úlů?
Jedná se mně o zajištění úlů proti zvědavcům, kteří třeba sundají víko a rozhážou uteplivky a proti víceméně vážně míněným pokusům otevřít včelstva tak, aby to majitel nepoznal.
To, co mne zatím napadlo, je buď neobratné, jako třeba opásání řetízkem zvenku nebo složité na manipulaci a choulostivé, jako třeba zamykací systém nádstavků zevnitř. A všichni memůžou mít včely v zahradách nebo naopak ve vojenských a jiných liduprázdných prostorech.
Vím, že kdo chce úl skutečně otevřít nebo ukrást, nakonec se mu to povede, ale méně vážné "zájemce" by takové zajištění odradilo.
|
Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo 3609
Zobrazit odpovědi na tento příspěvek
Zobrazit celé vlákno |
- jkala --- 1. 8. 2003
Re: Velikost očka (3562)
Vkládání matky přes očko? Budiž. Přidávání - čeho? Léčení - ??? Divím se, že na to nikdo nereagoval, nebo mám mezery ve vzdělání a pak prosím o podrobnější informaci. Děkuji. pepa.kala/=/volny.cz http://gw.dup.cz/vcelam/index.php
Případnou potřebu-výhodu vkládání matky,přidávání,léčení a podobné přes > česnové očko jste nopocítili ? > > v dobrém franta >
--- Odchozí zpráva neobsahuje viry. Zkontrolováno antivirovým systémem AVG (http://www.grisoft.cz). Verze: 6.0.502 / Virová báze: 300 - datum vydání: 18.7.2003
|
Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo 3610
Zobrazit odpovědi na tento příspěvek
Zobrazit celé vlákno |
- jkala --- 1. 8. 2003
Re: Re: Krmeni okurkovymi sklenicemi (3573) (3583) (3587)
Přesně tak! Nejprve asi 1,5 litru vody ( ohřívat netřeba ) pak doplnit 3,5 l sklenici cukrem ( nevadí ani jemná krupice ) a převrátím až nad otevřeným úlem a položím jednou hranou víčka na dvě boční loučky položené kolmo na rámky. Pak sklenicí ZAVRTIM až se spláchne cukr i ze dna sklenice a úl zavřu. Je to perfektní pro toho, komu nevadí, že není při krmení oddělen od včel. A díky tomu, že sklenice je součástí prostoru ovládaného včelami je vždy cukr odebrán bezezbytku ( no to jsem přehnal, někdy zbyde na víčku při okraji hrdla nepatrný prstenec cukru v množství tak do polévkové lžíce - to se vyklepne na horní loučky, nebo opláchne do vody pro následující včelstvo). Použití krmných čtverečků - mřížek přináší jen komplikace. Prodávaná plastová krmítka - dvouprostorové výlisky vyžadují DODO ( dodělej doma - díky pestrosti rozměru úlů je třeba zhotovit dno s průlezem ze sololitu, a vnější stěny v návaznosti na rozměry nástavku). Navíc se v nich dá efektivně zkrmit pouze cukerný sirup ( ( ohřátím vody rozpuštěný cukr v poměru asi 3 kg cukru a 2 litry vody ). TEPLYM roztokem krmit je sice dobrý způsob, jak ušetřit včelám práci s ohřátím roztoku na teplotu, která usnadní štěpení zásob na jednoduché cukry, ale: 1. emituje do prostoru více podnětů pro vznik loupeže. A protože asi neexistuje včelnice, kde by všechna včelstva byla ve stejné síle a ve stejné schopnosti bránit česno, je lepší oželet část zásob ( 5%? ) a krmit nastudeno, než přijít o včelstvo ( část krmiva včely spotřebují na jejich štěpení, mírně se zvýší opotřebení včel ). 2. je výhodné pouze v období, kdy včely už v době krmení nevyletují z úlů - což letos určitě není a nebude. I když - kdo má jistotu, že bude v průběhu srpna ještě nějaká významná snůška ( např. v doletu letní výsevy řepky, vřes a pod. ), tak odloží krmení až na září a pak už bude výhodnější krmit teplým sirupem. A do té doby udržovat včelstva v plodování třeba medocukrovým těstem. pepa.kala/=/volny.cz
----- Original Message ----- From: Jiri Borik <jiri.borik/=/volny.cz> To: Vcelarska konference <vcely/=/v.or.cz> Sent: Wednesday, July 30, 2003 8:28 AM Subject: Re: Krmeni okurkovymi sklenicemi
On Tue, 29 Jul 2003, Pavel Prchal wrote:
> Jednoduše: > Čtyřlitrovka se naplní krystalem - HRUBÝM !!!! (je málokdy k sehnání). > Dolije plná studenou vodou, nasadí se krmné víčko. Na horní loučky se
Hrubý cukr není nutný. Krmím normálním krystalem ze samoobsluhy bez problémů. Důležité je sypat cukr do vody (stačí studená) a ne opačně. Pak očistím hrdlo od případných krystalků, naklapnu víčko a otočím sklenici do misky, kam vyteče něco málo roztoku. Případně ještě krouživým pohybem opláchnu cukr přilepený na dně sklenice. Pak sklenici (už bez misky) položím přímo na rámky a obsah misky vyleju do další sklenice.
Sklenice zakryju dalším nástavkem a víkem, do nástavku 39*24 se vejdou až čtyři sklenice najednou. Při prvním krmení to silnější včelstvo vybere do týdne, další dávky už dávám raději jen po dvou sklenicích.
Jirka Borik <jiri.borik/=/volny.cz>
--- Odchozí zpráva neobsahuje viry. Zkontrolováno antivirovým systémem AVG (http://www.grisoft.cz). Verze: 6.0.502 / Virová báze: 300 - datum vydání: 19.7.2003
|
Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo 3611
Zobrazit odpovědi na tento příspěvek
Zobrazit celé vlákno |
- jkala --- 1. 8. 2003
Re: Krmeni okurkovymi sklenicemi (3412) (3543) (3544) (3563) (3568) (3575)
Jeątě jsem si dodatečně vzpomenul: do 3,5 lt sklenice vlít 1,5 lt vody, pak zasypat cukrem aľ po okraj. Na sklenici poloľit talířek, nebo kousek skla, přitisknout, obrátit, zavrtět aľ se cukr splaví ze dna sklenice. Poloľit do úlu. Seříznout zápalku a podstrčit ji pod hrdlo sklenice. Nepatrnou ąkvírkou se vytvoří mnoľství odběrních míst pro včelky ( krásně se paprskovitě seskládají kolem hrdla sklenice ) a cukr odeberou bezezbytku. Totéľ lze i s teplým roztokem ( abych v něm udrľel prst ). Na tohle krmítko není třeba nic, neľ ąikovnost rukou, talířek a sklenice. pepa.kala/=/volny.cz http://gw.dup.cz/vcelam/index.php
----- Original Message ----- From: Archibald <Archibald/=/senior.cz> To: Vcelarska konference <vcely/=/v.or.cz> Sent: Wednesday, July 30, 2003 12:45 PM Subject: Re: Krmeni okurkovymi sklenicemi
> Pokud někdo krmí čtyřlitrovýmisklenicemi a nesežene zrovna hrubý krystal > získá stoprocentní jistotu odebrání cukru tak, že do sklenice přidá hrst > menších kamínků. Postup: kamínky, nasypat cukr až k hrdlu, zalít vodou > (nutno dvakrát píchnout klackem pro odchod vzduchu),nasadit víčko, sklenici > obrátit a krouživým pohybem nechat kamínky propadnout na víčko (je to > prakticky hned) a dát > do prázdného medníku na centimetrové laťku, aby k otvorům měly včely > přístup. Já používám dřevotřískovou desku na rozměr nástavku, do které jsou > vyříznuty otvory o něco menší než je víko na kterých lahve stojí, tak lze > snadno vidět jak je roztok odebírán. > > Zdravím > N.G. > >
--- Odchozí zpráva neobsahuje viry. Zkontrolováno antivirovým systémem AVG (http://www.grisoft.cz). Verze: 6.0.502 / Virová báze: 300 - datum vydání: 19.7.2003
|
Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo 3612
Zobrazit odpovědi na tento příspěvek
Zobrazit celé vlákno |
- Veselý Emanuel Ing . --- 1. 8. 2003
RE: Zamykání samostatných nadstavkových úlů.
:>Jedná se mně o zajištění úlů proti zvědavcům, kteří třeba :>sundají víko a
Zajištění samotného úlu nemá myslím smysl. Vandal s krumpáčem si poradí. Po tom, co jsem včera viděl ve zprávách, jak p.Loudovi vandal vysypal 20 úlů z vozu na zem, se už nedivím ničemu. Je to paradox, každodenní reportáže z havárií aut mě nechávají v klidu, ale ty hromady vysypaných rámečků se včelami mě dojaly k slzám. Nejlepší zajištění úlů je asi pořádný plot.
|
Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo 3613
Zobrazit odpovědi na tento příspěvek
Zobrazit celé vlákno |
- havlík --- 1. 8. 2003
Re: Re: Krmeni okurkovymi sklenicemi (3573) (3583) (3587) (3611)
Není třeba dělat žádné dno s průlezem ze sololitu-plastové dno je na vč. mezeru vzdálené od horních louček.Možnost loupeže je samozřejmě MENŠÍ než když na včelnici obracíte nějaké sklenice,rozléváte roztok po úlu,nebo když je sklenice nakřivo tak roztok do úlu vytékal-to byl kolem hukot.Ale dát do nástavku kbelík s cukrem a tou polystyrenovou drtí je zajímavý,jen kdyby měl člověk tolik volných nástavků navíc.Fungovalo by to i jako krmítko s vodou na jaře?Že bych ho třeba zahrábnul na zahradě do terénu,kam svítí slunce-jako "přírodní " jezírko?
|
Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo 3614
Zobrazit odpovědi na tento příspěvek
Zobrazit celé vlákno |
- --- 1. 8. 2003
RE: Zamykání samostatných nadstavkových úlů.
Ve kterých zprávách to bylo ? Na ČT nebo na NOVĚ ?
Zdeněk Čejka
> -----Original Message----- > From: Veselý Emanuel Ing. [mailto:eman.vesely/=/cesa.cz] > Sent: Friday, August 01, 2003 6:54 AM > To: Vcelarska konference > Subject: RE: Zamykání samostatných nadstavkových úlů. > Importance: Low > > > :>Jedná se mně o zajištění úlů proti zvědavcům, kteří třeba > :>sundají víko a > > Zajištění samotného úlu nemá myslím smysl. Vandal s krumpáčem > si poradí. > Po tom, co jsem včera viděl ve zprávách, > jak p.Loudovi vandal vysypal 20 úlů z vozu na zem, se už > nedivím ničemu. Je to paradox, každodenní reportáže z havárií > aut mě nechávají v klidu, ale ty hromady vysypaných rámečků > se včelami mě dojaly k slzám. Nejlepší zajištění úlů je asi > pořádný plot. >
|
Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo 3615
Zobrazit odpovědi na tento příspěvek
Zobrazit celé vlákno |
- R. Polásek --- 1. 8. 2003
Re: Zamykání samostatných nadstavkových úlů. (3609)
Zdravím
Mít včely za pořádným plotem na zahradě je asi skutečně nejlepší. Ovšem v dnešní době, kdy skoro všichni už vyhodili ze zahrad vysokokmeny a nasadili zákrsky a místo sekání trávy dvakrát ročně na krmení ji hoblujou každý týden sekačkou to nejpíše dopadne tak, že z pěti roků budu čtyri roky v létě podněcovat a jeden rok bude jakž takž nějaká snůška. Já bych dokonce řekl, že většina z těch, co v poslední době skončili se včelařením, byli takovíhle včelaři. Všichni nemají zahradu vedle lesa nebo obory atd a účinný dolet včel na snůšku je tak asi do 1 kilometru. A oplotit něco v lese není tak jednoduché.
Předpokládám, že vandalové nechodí do lesa a pokud ano, neberou si s sebou krumpáč. Tím nemyslím umístění včelstev třeba vedle cesty, která spojuje dvě vesnice a kde chodí potenciální vandalové z hospody a z diskoték. Takhle umístěná včelstva si přímo říkají o nějakou vandalskou akci, třeba s tím krumpáčem a proti tomu lze samostatné úly skutečně těžko ochránit. Pokud včelstva umístím mimo dohled takových tras, zbývají náhodní zvědavci, kteří třeba sundají střechu úlu a podívají se dovnitř, nebo škůdci včelaři, kteří vyberou med místo vlastníka nebo ukradnou celý úl. A právě ochranu proti těm jsem měl na mysli, znemožnění přístupu do úlu náhodným zvědavcům a ztížení těm ostatním.
Nevím, jak to je u svépomocného včelařského fondu, ale normální pojišťovna by výplatu peněz určitě podmínila nějakým důkazem, že škůdce musel překonat překážku.
Říká se, že příležitost dělá zloděje. Nadstavkové úly, co jsem zatím viděl, žádné zamykání nemají.
Ty pásy se mně zdají dost neobratné a jsou jednorázové. Musel bych při každém otevření včelstva pásy přestříhnout a dát nové. Měl jsem ny mysli spíše něco jako zámek uvnitř úlu.
|
Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo 3618
Zobrazit odpovědi na tento příspěvek
Zobrazit celé vlákno |
- R. Polásek --- 1. 8. 2003
Re: Zamykání samostatných nadstavkových úlů. (3615) (3616)
Ty zprávy jsem taky viděl, byla to síla. Nezbývá než doufat, že na nějakého takového zloděje při takové práci spadne úl a on pod ním zůstane dostatečně dlouho a reportéři z Novy se o tom doví a natočí to.
To samozdřejmě nemyslím úplně vážně, ale na druhé straně nevím, jak by dopadl zloděj, kdybych ho přistihl já, jak dělá do mých včelstev.
Tam bude hodně záležet, v jakém stavu ty včelstva jsou, kolik přežilo matek i když snad by včelstva ještě měla stihnout si vychovat nové matky, pokud jsou jinak v pořádku, jakžtakž zpracovat zásoby a přežít zimu, ale první snůšky v dalším roce nejspíš spotřebují na rozvoj. A určitě se objeví nějací slaboši, které bude muset majitel spojovat, aby energie a zásoby do nich vložené nepřišly vniveč.
Bude zajímavé, jak se tato událost projeví na divokosti přeživších včelstev. Mně se párkrát stalo, že jsem byl ve včelách v méně vhodné době, před bouřkou nebo večer, včely byly silně rozdivočelé a nešťastnou náhodou jsem jim zlikvidoval matku. Včely si vychovaly novou matku a včelstvo bylo s takovou matkou potom zřetelně divočejší a živější než ostatní. Domnívám se, že v takovém případě včely nějakým způsobem vyberou instinktivně pro výchovu nové matky plod s geny s „více divokosti“ z těch několika trubců spářených kdysi se starou matkou.
Každopádně pro včely je taková událost velký šok, myslím si že přeživší včely z těchto včelstev automaticky napadnou letos každého, kdo na jejich stanoviště přijde a kdoví, jak to bude příští rok.
|
Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo 3619
Zobrazit odpovědi na tento příspěvek
Zobrazit celé vlákno |
- Veselý Emanuel Ing . --- 1. 8. 2003
RE: Zamykání samostatných nadstavkových úlů.
:>To samozdřejmě nemyslím úplně vážně, ale na druhé straně nevím, jak by :>dopadl zloděj, kdybych ho přistihl já, jak dělá do mých včelstev.
Ale já vím, jak bys dopadl ty, kdybys mu udělal co mám na mysli. Špatně. Kdybys vyvázl s podmínkou tak bys měl štěstí.
:>Tam bude hodně záležet, v jakém stavu ty včelstva jsou, kolik :>přežilo matek :>i když snad by včelstva ještě měla stihnout si vychovat nové :>matky, pokud :>jsou jinak v pořádku, jakžtakž zpracovat zásoby a přežít
Myslím, že se minimálně 50% včelstev zachrání. Včely mají mimořádně vysokou schopnost udělat vše pro přežití, zejména jsou-li zdravé. Matka je genius ve schovávání, pokud na ni něco přímo nespadne. Mě se podobná katastrofa v menším (2 úly) stala po vichřici a průtrži mračen. úly se vysypaly do trávy a po narovnání zpátky za 2 dny nikdo nepoznal, že se něco dělo. A za týden jsem točil med. Od té doby jsem si je zamiloval.
:>Domnívám :>se, že v takovém případě včely nějakým způsobem vyberou :>instinktivně pro :>výchovu nové matky plod s geny s „více divokosti“ z těch :>několika trubců spářených kdysi se starou matkou.
To jo, ony jsou geniální. Věřím, že si přečtou DNA a nejstarší včela rozhodne. Divokost myslím přenášejí vitální trubci z bodavých včelstev. O tom bych mohl vypravovat.
|
Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo 3620
Zobrazit odpovědi na tento příspěvek
Zobrazit celé vlákno |
- Jan Schmidt --- 1. 8. 2003
RE: Re: Krmeni okurkovymi sklenicemi (3573) (3583) (3587) (3611) (3614)
Pokud jim to krmítko na jaře nasadíš, tak může spolehlivě fungovat jako napajedlo. Voda je ohřívána ze včelstva a nezamrzne a včelky ji celkem dobře odebírají. Proti kažení to chce do ní přidat trochu propolisu. Zdraví Honza
-----Original Message----- From: havlík [mailto:e-mail/=/nezadan.iol.cz] Sent: Friday, August 01, 2003 9:06 AM To: Včelařský mailing list Subject: Re: Re: Krmeni okurkovymi sklenicemi
Není třeba dělat žádné dno s průlezem ze sololitu-plastové dno je na vč. mezeru vzdálené od horních louček.Možnost loupeže je samozřejmě MENŠÍ než když na včelnici obracíte nějaké sklenice,rozléváte roztok po úlu,nebo když je sklenice nakřivo tak roztok do úlu vytékal-to byl kolem hukot.Ale dát do nástavku kbelík s cukrem a tou polystyrenovou drtí je zajímavý,jen kdyby měl člověk tolik volných nástavků navíc.Fungovalo by to i jako krmítko s vodou na jaře?Že bych ho třeba zahrábnul na zahradě do terénu,kam svítí slunce-jako "přírodní " jezírko? --- Příchozí zpráva neobsahuje viry. Zkontrolováno antivirovým systémem AVG (http://www.grisoft.cz). Verze: 6.0.500 / Virová báze: 298 - datum vydání: 10.7.2003
--- Odchozí zpráva neobsahuje viry. Zkontrolováno antivirovým systémem AVG (http://www.grisoft.cz). Verze: 6.0.500 / Virová báze: 298 - datum vydání: 10.7.2003
|
Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo 3621
Zobrazit odpovědi na tento příspěvek
Zobrazit celé vlákno |
- R. Polásek --- 1. 8. 2003
Re: To Veselý Emanuel Ing Zamykání samostatných nadstavkových úlů. (3620)
Líhnoucí se matky komunikují se včelami a pokud je ve včelstvu více matečníků před vylíhnutím, včely vyberou nejvíce pro ně atraktivní matku, ne tu, co se vylíhne nejdříve, pokud je mezi nimi rozumný časový rozdíl.. Je to popsáno v odborné literatuře, bohužel už si nepamatuji kde , je to už nejméně 5 let, co jsem to četl.
Pokud jsou včely v té době ještě z nějakého nevhodného zásahu rozrušené, je logické, že vyberou matku s geny divočejšího bodavého trubce, aspoň moje praktické zkušenosti potvrzují tuto teorii.
|
Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo 3622
Zobrazit odpovědi na tento příspěvek
Zobrazit celé vlákno |
- --- 4. 8. 2003
Včelařské noviny Info ze dne 2003-08-04
Nové články: =========
Aby včelař byl přijat mezi včely - František Boháček: Sekce: Osobnosti http://vcelarstvi.kgb.cz/view.php?cisloclanku=2003080401
Kalendárium - srpen: Sekce: Kalendárium http://vcelarstvi.kgb.cz/view.php?cisloclanku=2003080402
Protože jsou stránky umístěny na free serveru, v rohu na titulní stránkce se automaticky vkládá a zobrazuje reklamní banner, pokusím se kontaktovat správce webu o jeho odstranění. Děkuji za pochopení ...
S pozdravem Zdeněk Čejka redakce
|
Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo 3623
Zobrazit odpovědi na tento příspěvek
Zobrazit celé vlákno |
- Ivan Cerny --- 4. 8. 2003
Re: Nezakladené plasty pro zimování (3585) (3599)
JV> Neměly nic, začaly na mezistěnách. Problém není s JV> výstavbou, ale rozvojem. Nemám žádný starý plást, jaké máte zkušenosti ? JV> Myslím, že se plodování později více rozvine, zatím je to tak.
Vždy mám stejné obavy, ale zatím se to neprojevilo. Pravda, žádný srovnávací pokus jsem nedělal, jestli na něj budu mít dost plástů, zkusím to a budu referovat. Když přidávám víc mezistěn, tak je míchám s vystavěnými plásty cik-cak. Když jen málo mezistěn, dávám je na kraj, právě abych neudělal hráz pro matku.
Krmím okurkovou lahví tím víčkem s málo dírami, a ještě jich klidně třetinu zalepím voskem, aby to šlo pomalu. Vyberou ji tak za 5-7 dní, což mně víkendově vyhovuje. Ivan
|
Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo 3625
Zobrazit odpovědi na tento příspěvek
Zobrazit celé vlákno |
- Bullet --- 4. 8. 2003
Re: Krmeni okurkovymi sklenicemi (3412) (3543) (3544) (3563) (3568) (3584)
Při krmení sklenicemi se musí dávat velký pozor na její "svislost". Z vlastní zkušenosti vím, že je nutné sklenici umístit na co nejrovnější povrch, ve smyslu vodorovnosti. I menší naklonění sklenice ke straně způsobí, že roztok teče velmi rychle a včely ho nestíhají odebírat. (lze to i vypozorovat, láhev "pouští bubliny" rychle za sebou)
|
Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo 3627
Zobrazit odpovědi na tento příspěvek
Zobrazit celé vlákno |
- Vesely Emanuel --- 4. 8. 2003
Re: Krmeni okurkovymi sklenicemi (3573) (3583) (3587)
> Dotaz pro chemiky: Slyšel jsem , že když se cukr nasype do vařící vody > (a dál už se nevaří), tak se pěkná část sacharózy sama rozštěpí. Je to > pravda? Bylo by to bezvadný, ale nevěř tomu. Jestli ano, tak pouze nevýznamné procento. Čemu bych věřil, tak tomu, že když se do roztoku cukru přidá trochu med (?kolik nevím?) tak se cukr může štěpit, protože v medu nějaká invertáza určitě bude.
Já zkusil o víkendu krmit kbelíkem cukrového roztoku 3:2 (šišaté vědro 15 litrů od primalexu, se vejde našikmo do nástavku 39x24x11). Nasypal jsem na hladinu konfety z polystyrenu. Druhý den jsem se podíval a bylo tam pár zbloudilých včel. Tak jsem jim udělal z cukrového roztoku cestičku, další den jich bylo víc, ale nic moc. Nevím proč nechtěly do kbelíku. Možná ty konfety jsou moc velké a vysoko plavou a včela neskloní hlavu. Čekal jsem, že tam bude hustě včel. Ale nikomu to neberu. Už mě další experimentování přestalo bavit. Přešel jsem zase zpátky na láhve. Tam krásně vidím jak rychle roztok ubývá a můžu jim to přerušovat. Dával jsem už gabony.
|
Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo 3628
Zobrazit odpovědi na tento příspěvek
Zobrazit celé vlákno |
- Vesely Emanuel --- 4. 8. 2003
Re: Včelařské noviny Info ze dne 2003-08-04 (3626)
Doufám, že se myslí čistá váha medu a sklenice s víčkem se nepočítá. Někteří včelaři cenu myslí včetně sklenice a víčka. (Rozdíl 10 Kč).
----- Original Message ----- From: <Zdenek.Cejka/=/up.mpsv.cz> To: <vcely/=/v.or.cz> Sent: Monday, August 04, 2003 11:16 AM Subject: Včelařské noviny Info ze dne 2003-08-04
Novinky: ========
04.08.2003: Nová anketa Byla vložena nová anketa zaměřená na průzkum prodejní ceny medu v ČR
S pozdravem Zdeněk Čejka redakce
|
Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo 3629
Zobrazit odpovědi na tento příspěvek
Zobrazit celé vlákno |
- --- 4. 8. 2003
RE: Včelařské noviny Info ze dne 2003-08-04
Hmm - tak tam asi připíši čistá váha ...
Zdeněk Čejka
> -----Original Message----- > From: Vesely Emanuel [mailto:eman.vesely/=/cesa.cz] > Sent: Monday, August 04, 2003 12:59 PM > To: Vcelarska konference > Subject: Re: Včelařské noviny Info ze dne 2003-08-04 > > > Doufám, že se myslí čistá váha medu a sklenice s víčkem se > nepočítá. Někteří včelaři cenu myslí včetně sklenice a víčka. > (Rozdíl 10 Kč). > > ----- Original Message ----- > From: <Zdenek.Cejka/=/up.mpsv.cz> > To: <vcely/=/v.or.cz> > Sent: Monday, August 04, 2003 11:16 AM > Subject: Včelařské noviny Info ze dne 2003-08-04 > > > Novinky: > ======== > > 04.08.2003: Nová anketa > Byla vložena nová anketa zaměřená na průzkum prodejní ceny medu v ČR > > S pozdravem > Zdeněk Čejka > redakce >
|
Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo 3630
Zobrazit odpovědi na tento příspěvek
Zobrazit celé vlákno |
- Libor Jarolím --- 4. 8. 2003
Re: Krmeni okurkovymi sklenicemi (3412) (3543) (3544) (3563) (3568) (3584) (3627)
Před 3 lety jsem dělal pokusy jak moc záleží na vodorovnosti láhve. (poté co mi 3 flašky vytekly skrz úly ven) Naplnil jsem láhev čistou vodou, postavil ji na prázdný úl v garáži a čekal jsem do druhého dne co bude. Nic se nestalo. Voda se držela v láhvi. Naklonil jsem nástavek a zase se nic nedělo. Nakonec jsem mněl nástavek podložený na jedné straně asi 10cm hromadou copřišlopodruku. A stále se voda držela v láhvi. Stačilo však jen šáhnout na víčko a už to teklo. Opět nezávisle na poloze. Možná se cukerný roztok chová jinak než voda. Jiné povrchové napětí, krystalky narušující povrch tekutiny atd. S tím jsem pokusy nedělal. Ještě bych se pak na to přilepil. :-)) Zkoušel jsem před tím podle váhy vyvažovat strůpek na úlu. Když to nepomáhalo, tak jsem ještě přeměřoval flašky a pokoušel jsem se je rovnat. :-(
Když mi však vytékala další flaška s novým víčkem, na vyrovnaném strůpku a přeměřená vodováhou na velmi slabém včelstvu, které nechtělo brát a o víčko se starala jen jedna včela (po sundání flašky viděná), naštval jsem se a od té doby mám stropní krmítka.
Udělal jsem si závěr, že na poloze nezáleží. Možná to vytečení zpúsobily nějaké nečistoty. Nenašel jsem však žádné co by byly k vidění.
Krmítka mají taky své mouchy. Do stropního krmítka se po celou dobu krmení jen přilévá cukerný roztok. Flaška se vyměňuje a po téměř každém použití se umývá. V krmítku se může stát, když je slabý odběr, že roztok začne kvasit nebo zulcovatět a nebo plesnivět. Pak se musí krmítko sundat i s náplní (a jde to hůř než s flaškou), umýt, vydezinfikovat a vrátit zpátky. Už jsem se setkal i s tím, že mi voskem zalepily dírky a vystavěly dílo v průchozím tunelu. :-)) Obojí se velmi špatně odstraňuje. Ahoj Libor Jarolím Stará Bělá
> Při krmení sklenicemi se musí dávat velký pozor na její "svislost". Z > vlastní zkušenosti vím, že je nutné sklenici umístit na co nejrovnější > povrch, ve smyslu vodorovnosti. I menší naklonění sklenice ke straně > způsobí, že roztok teče velmi rychle a včely ho nestíhají odebírat. (lze to > i vypozorovat, láhev "pouští bubliny" rychle za sebou)
|
Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo 3631
Zobrazit odpovědi na tento příspěvek
Zobrazit celé vlákno |
- havlík --- 4. 8. 2003
Re: Krmeni okurkovymi sklenicemi (3412) (3543) (3544) (3563) (3568) (3584) (3627) (3631)
Letos krmím cukrem z nějakého polského cukrovaru.Byl sice relativně levný,ale zatím co loni stačilo krystal se sluníčkem rozmíchat v horké vodě a nějakou dobu nechat stát- a byl OK,ten polský cukr se ne a ne rozpustit,možná tak čtvrtka náplně stále zůstává v nádobě a poté v krmítku.
|
Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo 3632
Zobrazit odpovědi na tento příspěvek
Zobrazit celé vlákno |
- Josef ©amalík --- 4. 8. 2003
Re: Krmeni okurkovymi sklenicemi (3412) (3543) (3544) (3563) (3568) (3584) (3627) (3631)
Ahoj,
já krmím celá dlouhá léta okurkovými sklenicemi. Zatím jsem neměl nejmenší problém, žádné vytíkání, žádná plíseň či cokoli jiného. A to nepoužívám jen hrubý krystal, ale i krupici.
Letos jsem se dozvěděl o krmení z platových kyblíků. Byl jsem nadšen z toho jednoduchého způsobu, ale tak nějak mě to přechází. Proč? Pokud budu krmit z kyblíků, potřebuju cukr ve vodě rozmíchat. Voda by zřejmě měla být teplá, aby se cukr rozpouštěl snadněji. Pak je potřeba to přelít (a jak "necmrndat?). Pokud krmím flaškami, nasypu do jedné 2,5 kg cukru a ten zaleju klidně i studenou vodou - dle možností stanoviště. Příprava jedné sklenice trvá řádově pár desítek sekund. Jediná nevýhoda by mohla bát v tom, že při každém obracení flašek do včelstev mám zapálený kuřák - než cokoliv udělám zakouřím do krmícího otvoru. A co se týče množství - na víku pro krmení mohou být i 4 otvory pro krmení. a 4*2,5 je 10 kg na jeden zátah. Je pravda, že kyblík je potřeba pro jedno včelstvo jeden, sklenic je víc.
jose
P.S. jeden kolega zkouší k rozpouštění cukru do kýblů starou pračku. pokud by tohle fungovalo, bylo by to super - dalo by se hadicí napouštět přímo do kyblíků bez ukapávání.
______________________________________________________________________ Reklama: Hrajte o 100.000 Kč a dalsi ceny! http://ad2.seznam.cz/redir.cgi?instance=56911%26url=http://www.soutezni-anketa.cz
|
Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo 3633
Zobrazit odpovědi na tento příspěvek
Zobrazit celé vlákno |
- Mensik --- 4. 8. 2003
Re: Re:?Krmeni?okurkovymi?sklenicemi (3573) (3583) (3587) (3611) (3614)
Proč nástavky na víc, vvždyť jste sundal medníky. V tu dobu mám v medníku jen plásty určené k vyřazení a tak je nemusím skladovat. a medníky mém volné.
Pepan
----- Original Message ----- From: "havl?k" <e-mail/=/nezadan> To: "V?ela?sk? mailing list" <vcely/=/v.or.cz> Sent: Friday, August 01, 2003 9:05 AM Subject: Re: Re:?Krmeni?okurkovymi?sklenicemi
> Není třeba dělat žádné dno s průlezem ze sololitu-plastové dno je na vč. > mezeru vzdálené od horních louček.Možnost loupeže je samozřejmě MENŠÍ než > když na včelnici obracíte nějaké sklenice,rozléváte roztok po úlu,nebo když > je sklenice nakřivo tak roztok do úlu vytékal-to byl kolem hukot.Ale dát do > nástavku kbelík s cukrem a tou polystyrenovou drtí je zajímavý,jen kdyby > měl člověk tolik volných nástavků navíc.Fungovalo by to i jako krmítko s > vodou na jaře?Že bych ho třeba zahrábnul na zahradě do terénu,kam svítí > slunce-jako "přírodní " jezírko? >
|
Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo 3634
Zobrazit odpovědi na tento příspěvek
Zobrazit celé vlákno |
- Mensik --- 4. 8. 2003
Re: Zamykání samostatných nadstavkových úlů. (3613)
Tady zřejmě šlo o krádež vleku a zloději byly úly jen na obtíž. Už jem na stanovištích viděl mnoho vozů které měly sundané kola. To je snad nejúčinnější způsob proti krádeži.
Pepan
----- Original Message ----- From: "Veselý Emanuel Ing." <eman.vesely/=/cesa.cz> To: "Vcelarska konference" <vcely/=/v.or.cz> Sent: Friday, August 01, 2003 6:53 AM Subject: RE: Zamykání samostatných nadstavkových úlů.
:>Jedná se mně o zajištění úlů proti zvědavcům, kteří třeba :>sundají víko a
Zajištění samotného úlu nemá myslím smysl. Vandal s krumpáčem si poradí. Po tom, co jsem včera viděl ve zprávách, jak p.Loudovi vandal vysypal 20 úlů z vozu na zem, se už nedivím ničemu. Je to paradox, každodenní reportáže z havárií aut mě nechávají v klidu, ale ty hromady vysypaných rámečků se včelami mě dojaly k slzám. Nejlepší zajištění úlů je asi pořádný plot.
|
Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo 3635
Zobrazit odpovědi na tento příspěvek
Zobrazit celé vlákno |
- jkala --- 4. 8. 2003
Re: Krmeni okurkovymi sklenicemi (3573) (3583) (3587)
Taky ty sklenice používám už roky. Tu kulatou mřížku v plastovém čtverečku co se dává pod, nepoužívám, často to teklo přes některý z drátů síťky, včely to zalepí propolisem.... Každou sklenici mám těsně nad dolním zaoblením a těsně pod horním zaoblením ovinutu několika závity PVC izolační pásky ( izolepa nevyhovuje ). To slouží jako měkký tlumič nárazů sklenic o sebe - horní i dolní ovin je u všech sklenic ve stejné výšce a tak nemůžou cinknout o sebe sklenice, ale měkké pásky náraz ztlumí. Za těch asi 8 let co takto sklenice ovinuji jsem rozbil asi dvě ( z asi 50 v oběhu ). Doufám, že jsem to popsal srozumitelně. Pokud ne vyfotím a pošlu. pepa.kala/=/volny.cz http://gw.dup.cz/vcelam/index.php
> neskloní hlavu. Čekal jsem, že tam bude hustě včel. Ale nikomu to > neberu. Už mě další experimentování přestalo bavit. Přešel jsem zase > zpátky na láhve. Tam krásně vidím jak rychle roztok ubývá a můžu jim > to přerušovat. Dával jsem už gabony. > > >
--- Odchozí zpráva neobsahuje viry. Zkontrolováno antivirovým systémem AVG (http://www.grisoft.cz). Verze: 6.0.507 / Virová báze: 304 - datum vydání: 4.8.2003
|
Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo 3636
Zobrazit odpovědi na tento příspěvek
Zobrazit celé vlákno |
- Jaroslav Sedlák --- 4. 8. 2003
Re: Krmeni okurkovymi sklenicemi (3412) (3543) (3544) (3563) (3568) (3584) (3627)
Moje zkušenosti s okurkovými sklenicemi. Zjistil jsem,že někdy vytékání roztoku způsobuje sítko - prodávané- pokud dojde k dotyku s dírkami sklenice. Od té doby používám jen samotné lahve s dírkovanými víčky. Styku se včelami jde zabránit podlozkou ze silnější folie. Po překlopení sklenice nad miskou vyteče trochu roztoku a lahev postavím na tuto folii položenou na mezidně s otvorem asi 80 mm. Potom vytáhnu folii a tak se včely dostanou k roztoku. Při vkládání další sklenice dříve podsunu folii a potom odklopím sklenici. Mohou tam dvě-tři včely i zůstat ale víc ne.
Zdraví Jarka
----- Original Message ----- From: "Libor Jarolím" <jarolim/=/misel.cz> To: "Vcelarska konference" <vcely/=/v.or.cz> Sent: Monday, August 04, 2003 2:42 PM Subject: Re: Krmeni okurkovymi sklenicemi
> Před 3 lety jsem dělal pokusy jak moc záleží na vodorovnosti láhve. (poté co > mi 3 flašky vytekly skrz úly ven) > Naplnil jsem láhev čistou vodou, postavil ji na prázdný úl v garáži a čekal > jsem do druhého dne co bude. >
|
Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo 3637
Zobrazit odpovědi na tento příspěvek
Zobrazit celé vlákno |
- R. Polásek --- 4. 8. 2003
Re: Krmeni okurkovymi sklenicemi (3412) (3543) (3544) (3563) (3568) (3584) (3627) (3637)
Pokud jsou síta pod víčky smáčivá, u kovových sít stači, když síto začne trochu korodovat, potom síto stahuje cukerný roztok z děr a tím vypouští láhev. Já jsem používal obyčejnou silonovou síťovinu přitlačenou zespoda k víčku pérkem stočeným z kusu svařovacího drátu CO2 průměr asi 1,2 mm . Drát je legovaný svařovacími přísadami, takže dobře péruje a přitlačuje síťovinu k víčku, zároveň se ještě dá vytvarovat namotáním na kulatinu pr. cca 4 cm. Kde se více svařuje s CO2, dá se drát sehnat, při výměně cívky nebo seřizování se vyhazuje drát v minimálně metrových délkách.
Víčka jsem používal aspoň 10 let, ze začátku tam byly otvory průměr 2 mm, časem se víčka začala třepit a některé otvory se zvětšily až o půl milimetru. Při každém použití sklenic jsem víčka prohlížel a větší díry lepil voskem a stejně jsem musel u včel chvilku zůstat a sledovat, jestli nějaká sklenice neteče. Nakonec jsem vzal víčka s málo otvory, ty jsem zalepil voskem a vrtákem okolo 1,3 mm jsem vyvrtal díry nové. Tyhlencty víčka byly nejspolehlivější.
Stejně se ale stávalo, ža na konci krmení už bylo chladněji, hlavně slabší včelstva sklenici nedobrala, protože cukr se rozpustil a ve sklenici zůstala jen trochu oslazená voda, která včely nelákala a navíc se i přes přidaný propolisový roztok zkazila. Zkrátka už druhý rok mně víčka a podložky s síťovinou odpočívají v krabici a krmím cukerným roztokem a do sklenic nedávám cukr, ale med.
|
Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo 3638
Zobrazit odpovědi na tento příspěvek
Zobrazit celé vlákno |
- Ing . Alois Pinďák --- 5. 8. 2003
Výkup medu (2241) (3537)
Vážení přátelé, pokládám opět dotaz, na který nebyla žádná odezva. Mám pouze 2 včelstva, nicméně nejsem schopen vyprodukovaný med zkonzumovat resp. prodat. Prosím tedy o radu. Kde je v okrese Nový Jičín nebo Ostrava výkupna medu, jak se pohybují ceny a jaké jsou podmínky výkupu? Děkuji A. Pinďák
--- Odchozí zpráva neobsahuje viry. Zkontrolováno antivirovým systémem AVG (http://www.grisoft.cz). Verze: 6.0.505 / Virová báze: 302 - datum vydání: 30.7.2003
|
Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo 3639
Zobrazit odpovědi na tento příspěvek
Zobrazit celé vlákno |
- Ing. Bc. Marek Medve --- 5. 8. 2003
RE: Výkup medu (2241) (3537) (3639)
Zdravím, doporučuji se podívat po prodejnách COOP - ve většině případů bývalá jednota, ta měl avelice dobře organizovaný výkupny. Kde jsou přesně v tvém okrese netuším, ale zkus se obrátit na členy ZO, ať ti poradí s prodejem nebo dokonce odkoupí. Další věc je rozmyslet se, zda není lepší jej naflaškovat a rozprodat po lidech sám. V takovém malém množství to vyjde i lépe cenově. Rozhodnutí je na tobě a i ta práce (ať už z rozléváním nebo hledáním).
Hezký parný den
Marek M.
-----Original Message----- From: Ing. Alois Pinďák [mailto:alois.pindak/=/fnspo.cz] Sent: Tuesday, August 05, 2003 7:59 AM To: 'Vcelarska konference' Subject: Výkup medu
Vážení přátelé, pokládám opět dotaz, na který nebyla žádná odezva. Mám pouze 2 včelstva, nicméně nejsem schopen vyprodukovaný med zkonzumovat resp. prodat. Prosím tedy o radu. Kde je v okrese Nový Jičín nebo Ostrava výkupna medu, jak se pohybují ceny a jaké jsou podmínky výkupu? Děkuji A. Pinďák
--- Odchozí zpráva neobsahuje viry. Zkontrolováno antivirovým systémem AVG (http://www.grisoft.cz). Verze: 6.0.505 / Virová báze: 302 - datum vydání: 30.7.2003
--- Příchozí zpráva neobsahuje viry. Zkontrolováno antivirovým systémem AVG (http://www.grisoft.cz). Verze: 6.0.505 / Virová báze: 302 - datum vydání: 30.7.2003
--- Odchozí zpráva neobsahuje viry. Zkontrolováno antivirovým systémem AVG (http://www.grisoft.cz). Verze: 6.0.505 / Virová báze: 302 - datum vydání: 30.7.2003
|
Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo 3641
Zobrazit odpovědi na tento příspěvek
Zobrazit celé vlákno |
- Jaroslav Vodička --- 5. 8. 2003
Re: Nezakladené plasty pro zimování (3585) (3599) (3625)
Jsou to oddělky. Faktem je, že v úlech kde jsem vložil starší souše matka to ihned zakladla a nemělo to vliv na stavbu nového díla při stejném způsobu krmení a v úlech kde byly pouze mezistěny pro stavbu a stále jsem krmil aby stavěly,to probíhalo následovně- vystavěly, zalily cukrem, matka se omezovala čistě jen na původních pět souší ,
které však už také zalévaly cukrem a tím matku vytlačovaly omezilo se podstatně kladení za cenu nových plástů.
Hráz z mezistěny to není ten problém. Problém je že se matka vyhýbá klást do nových plástů a navíc to ihned včely zalévají cukrem, takže upřednostňují stavbu a uložení cukru. Pravděpodobně se matka rozklade později, až včely spotřebují část cukru. Krmit musím, abych měl nové dílo, při pouhém podněcování mi zase nechtějí stavět. Bohužel starší souše nemám, jen jinou rámkovou míru a tu tam dávat nechci.Potřebuji vybudovat dva nástavky a pak začnu už jen podněcovat. Jinak nevím co bych mohl udělat líp.
|
Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo 3642
Zobrazit odpovědi na tento příspěvek
Zobrazit celé vlákno |
- --- 5. 8. 2003
Re: Antwort: Re: Nezakladené plasty pro zimování
Já nemám s mezistěnama problém. Letošní oddělky mám teďka na dvou nízkých nástavcích. Jakmile jsem nasadil druhý nástavek pouze vystrojený mezistěnama, tak asi polovinu mezistěn po vystavění matka zakladla a polovinu zanesly včely cukrem. Bude asi taky záležet na chuti matky. Většinou jim mezistěny nedělají problém a oddělky prakticky zimuji na novém díle. Nikdy jsem s tím neměl žádný problém. Některé matky se ale drží starého díla " zuby nehty " a ne a ne přejít na mezistěny. Petr
>pokial das do ula len medzistienky a vystavane panenske plasty bude matka >normalne klast. pokial budu v uli aj starsie plasty nebude matka do novych >klast. Ak mas viac ulov treba prelozit plasty tak aby v niektorych uloch >boli len starsie a v niektorych len panenske a medzisteny. > >Matej
|
Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo 3644
Zobrazit odpovědi na tento příspěvek
Zobrazit celé vlákno |
- Libor Jarolím --- 5. 8. 2003
Re: Nezakladené plasty pro zimování (3585) (3599) (3625) (3642)
Taky můžeš vzít dílo ze souše jiného rozměru (pokud je alespoň jeden rozměr větší), vyříznout to nožem a vmáčknout do nového rámku. Včely si to opraví, co chybí to dostaví a upevní v novém rámku a máš co potřebuješ. Před 2 lety jsem to tak, na radu jiných zkušenějších, udělal a šlo to dobře. V několika případech jsem takto přestěhoval i z 39x16 do 42x17 a chybějící mezeru na výšku jsem doplnil dvěmi krátkými špalíky. I toto mi docela pěkně dodělaly. Ahoj Libor Jarolím Stará Bělá
> se omezovala čistě jen na původních pět souší ,
> při pouhém podněcování mi zase nechtějí stavět. Bohužel starší souše nemám, > jen jinou rámkovou míru a tu tam dávat nechci.Potřebuji vybudovat dva > nástavky a pak začnu už jen podněcovat. Jinak nevím co bych mohl udělat > líp.
|
Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo 3645
Zobrazit odpovědi na tento příspěvek
Zobrazit celé vlákno |
- Martina Kolková --- 5. 8. 2003
Krmeni na zimu
Dobry den.
Technicky vzato, podat roztok cukru neni az takovy problem. Presto me zajima, jak krmit zacatkem mesice srpna. Zacinam krmit letosni oddelky. Odebral jsem jim vsechny zasoby a behem 1 tydne odebral kazdy odde¨lek 7 kg cukru. Zbytek dodam koncem mesice. Oddelky zimuji na 9 plastech 39*27,5 cm. Marne si lamu hlavu, jak nakrmit produkcni vcelstva. Tou dobou maji odebrano vetsinu zasob. Vracim jim prazdne souse, aby vybraly zbytky medu po vytaceni. Vcelstva obsedaji 4 nastavky 9*39*27,5 cm. Pratele pokud bych je srazil na 2 nastavky a zacal zaroven krmit, predpokladam, ze v tech vedrech, ktere touto dobou panuji, by vcelstvo velmi rychle odebralo krmeni, ale take by z nedostatku prostoru opustilo ul. Stejny problem spociva v leceni gabonovymi pasky. Vlozit do ulu nyni a potom odebrat 2 nastavky, prelom srpna a zari. Nebo krmit a lecit na 4 nastavky a zimni sezeni usporadat az v zari a rijnu? Poradi nejaky praktik? Predem dekuji
Jan Kolek
|
Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo 3646
Zobrazit odpovědi na tento příspěvek
Zobrazit celé vlákno |
- jkala --- 6. 8. 2003
Re: Nezakladené plasty pro zimování (3585) (3599) (3625) (3642)
Pokud jsem takto z nouze překládal plásty do jiné rámkové míry je jednoduchý rychlý a spolehlivý tento způsob: uprostřed ąířky horní loučky nového rámku vyvrtám otvor asi 2mm a připravím do něj vrut 2,5mm s kříľovou hlavou. Pripravím si po ruce akuvrtačku s upnutým přísluąným bitem. Původní plást nepřílią ostrým noľem odříznu od obou bočních a spodní loučky a kleątěmi je odpáčím. Plást zůstane připevněn na horní loučce. Drľím jej levou rukou za jeden konec horní loučky a vsunu pod horní loučku nového rámku. Pak horní loučku původního plástu drľím mezi palcem a prostředníkem levé ruky a ukazováčkem přidrľím k horní loučce nového rámku. Pravou rukou uchopím akuvrtačku a proąroubováním obou horních louček je starý plást přichycen do nového rámku. Jeden vrtut stačí. Toto nouzové řeąení můľe pomoci překlenout jednu zimu. Pak se voątí dá vytavit. Doporučuji vyzkouąet nanečisto bez včel a plástu plného medu. Např. horní loučka z míry 39x24 se do rámku Optimálu nevejde je deląí. Takľe úpravu rámku je nutno začít zkrácením horní loučky pilkou s jemným zubem. To udělám tak, ľe rámek postavím k noze stolu ( nebo stojanu na úly ) a opřu horní loučku co nejblíľe místu, kde budu řezat - ideálním místem je řez kterým se současně oddělí boční loučka od větąí části horní loučky. Také je třeba rozmyslet řez, kterým se sniľuje plást ( např. z výąky 24cm na 17 ). Dovolím si vąak upozornit, ľe takový způsob je dost účiným prostředkem pro přenos nosemy. Spolehlivě to mám odzkouąeno ( úpravu i nosemu ). Ideální je to co já nazývám finským ( někdo norským )zimováním. Jen je třeba ten původní plást odebrat. U dobrého včelstva obvykle hned následující den po zahájení tohoto způsobu stavby plástů ). Před chvílí jsem se vrátil od včel kde jsem pořídil fotky o průběhu finského zimování v Čejkováku. Tak je poąlu př. Baudyąovi, aby je připíchl na stránku. Jen dodávám, ľe od neděle odpoledne do úterka večer spotřebovaly na téměř úplnou stavbu ąesti plástů míry 42x33 cm 8kg. cukru v sirupu. pepa.kala/=/volny.cz http://gw.dup.cz/vcelam/index.php
----- Original Message ----- From: Libor Jarolím <jarolim/=/misel.cz> To: Vcelarska konference <vcely/=/v.or.cz> Sent: Tuesday, August 05, 2003 1:49 PM Subject: Re: Nezakladené plasty pro zimování
> Taky můžeš vzít dílo ze souše jiného rozměru (pokud je alespoň jeden rozměr > větší), vyříznout to nožem a vmáčknout do nového rámku. Včely si to opraví, > co chybí to dostaví a upevní v novém rámku a máš co potřebuješ. > Před 2 lety jsem to tak, na radu jiných zkušenějších, udělal a šlo to dobře. > V několika případech jsem takto přestěhoval i z 39x16 do 42x17 a chybějící > mezeru na výšku jsem doplnil dvěmi krátkými špalíky. I toto mi docela pěkně > dodělaly. > Ahoj > Libor Jarolím > Stará Bělá > > > se omezovala čistě jen na původních pět souší , > > > při pouhém podněcování mi zase nechtějí stavět. Bohužel starší souše > nemám, > > jen jinou rámkovou míru a tu tam dávat nechci.Potřebuji vybudovat dva > > nástavky a pak začnu už jen podněcovat. Jinak nevím co bych mohl udělat > > líp. > >
--- Odchozí zpráva neobsahuje viry. Zkontrolováno antivirovým systémem AVG (http://www.grisoft.cz). Verze: 6.0.507 / Virová báze: 304 - datum vydání: 4.8.2003
|
Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo 3650
Zobrazit odpovědi na tento příspěvek
Zobrazit celé vlákno |
- jkala --- 6. 8. 2003
Re: Krmeni na zimu (3646)
V podobné situaci jsem téměř každý rok ( i když včelařím jen asi s 15 včelstvy, dovolím si sdělit svůj názor ). Včelstva ve třech, či čtyřech nástavkách 11 rámků 39x24 krmím ( ale jen 3kg cukru víkendově ) Po třech, či čtyřech dávkách už včely nevisí v podmetu a postupně ubývají. Pokud pak takové včelstvo rozeberu, zjistím, že obsedají o jeden nástavek méně, než byl výchozí počet ( obvykle je volný ten spodní odkud se už i vylíhl plod ). A do září si obvykle dost dobře uspořádají samy uložení zásob i přezimující početnost. Jenže je to složitější o to, jaké plásty jsou v jednotlivých nástavkách. Pokud jsou horní nástavky panenské plásty, tak tam matka nepůjde, ale zásoby ano a celé uspořádání v úlu bude jiné. A taky myslím záleží na tom, je-li aspoň nějaká podněcovací snůška z venku. Pak se myslím nemůže nic fatálního ( hladový roj ...) stát. Nástavky k vybrání zbytkového medu dávám jen polovině včelstev ( takže některá mají i pět nástavků celkem). Ale pod ně vložím igelit s malým průlezem nahoru. Občas se mi i stalo, že včely soustředily a zavíčkovaly med sesbíraný z plástů k vyčištění do několika buněk několika plástů nad fólií. Ale zásoby tam nenosí, leda by se tam dostala matka. S Gabonem zkušennost nemám. pepa.kala/=/volny.cz http://gw.dup.cz/vcelam/index.php
----- Original Message ----- From: Martina Kolková <tuta/=/raz-dva.cz> To: Vcelarska konference <vcely/=/v.or.cz> Sent: Tuesday, August 05, 2003 2:56 PM Subject: Krmeni na zimu
Dobry den.
Technicky vzato, podat roztok cukru neni az takovy problem. Presto me zajima, jak krmit zacatkem mesice srpna. Zacinam krmit letosni oddelky. Odebral jsem jim vsechny zasoby a behem 1 tydne odebral kazdy odde¨lek 7 kg cukru. Zbytek dodam koncem mesice. Oddelky zimuji na 9 plastech 39*27,5 cm. Marne si lamu hlavu, jak nakrmit produkcni vcelstva. Tou dobou maji odebrano vetsinu zasob. Vracim jim prazdne souse, aby vybraly zbytky medu po vytaceni. Vcelstva obsedaji 4 nastavky 9*39*27,5 cm. Pratele pokud bych je srazil na 2 nastavky a zacal zaroven krmit, predpokladam, ze v tech vedrech, ktere touto dobou panuji, by vcelstvo velmi rychle odebralo krmeni, ale take by z nedostatku prostoru opustilo ul. Stejny problem spociva v leceni gabonovymi pasky. Vlozit do ulu nyni a potom odebrat 2 nastavky, prelom srpna a zari. Nebo krmit a lecit na 4 nastavky a zimni sezeni usporadat az v zari a rijnu? Poradi nejaky praktik? Predem dekuji
Jan Kolek
--- Odchozí zpráva neobsahuje viry. Zkontrolováno antivirovým systémem AVG (http://www.grisoft.cz). Verze: 6.0.507 / Virová báze: 304 - datum vydání: 5.8.2003
|
Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo 3651
Zobrazit odpovědi na tento příspěvek
Zobrazit celé vlákno |
- Josef ©amalík --- 6. 8. 2003
Číslo katastrálního území
Ahoj,
snažím se vyplnit "Hlášení počtu včelstev.." a nemůžu najít číslo katastrálního území. Nevíte někdo kde to najít? Mám to doma, ale chtěl jsem to vyplnit a vytisknout v práci na PC...
Díky
jose ____________________________________________________________ stahuj, maž, hltej, piď se, nasávej, killuj, šprtej, absorbuj, sliď, play... Vyberte si svůj bonus. Až 360 SMS Info zdarma. http://ad2.seznam.cz/redir.cgi?instance=58398%26url=http://www.oskarmobil.cz/services/whatsnew.php
|
Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo 3653
Zobrazit odpovědi na tento příspěvek
Zobrazit celé vlákno |
- --- 6. 8. 2003
RE: Číslo katastrálního území
pošli mi název katastru a já ti obratem to číslo pošlu MF
Ahoj,
snažím se vyplnit "Hlášení počtu včelstev.." a nemůžu najít číslo katastrálního území. Nevíte někdo kde to najít? Mám to doma, ale chtěl jsem to vyplnit a vytisknout v práci na PC...
Díky
jose _
--- Odchozí zpráva neobsahuje viry. Zkontrolováno antivirovým systémem AVG (http://www.grisoft.cz). Verze: 6.0.507 / Virová báze: 304 - datum vydání: 4.8.2003
|
Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo 3654
Zobrazit odpovědi na tento příspěvek
Zobrazit celé vlákno |
- Josef ©amalík --- 6. 8. 2003
Mnoľství cukru
Ahoj,
jen tak více méně pro zajímavost.. Kolik cukru krmíte a do jakých rámkových měr a počtu rámků?
Já: 39*24, 9 rámků v nástavku, 2 nástavky 15 kg 39*24, 9 rámků v nástavku, 3 nástavky 22,5 kg 42*27,5, 10 rámků v nástavku, 1 nástavek 15 kg 42*27,5, 10 rámků v nástavku, 2 nástavky 22,5 kg.
jose ____________________________________________________________ Oskar dává podnikatelům mobily za 1 Kč a tisíce volných minut k tomu! Volejte zdarma OskarBusinessKontakt 800 77 77 00! http://www.oskarmobil.cz/business/getting_started/sada.php
|
Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo 3655
Zobrazit odpovědi na tento příspěvek
Zobrazit celé vlákno |
- --- 6. 8. 2003
RE: Číslo katastrálního území
Čísla katastrů jsou např. na http://www.cuzk.cz/adr08/prostory.html já jsem si původně neuvědomil, že toto jsou veřejné stránky.
myslím, že ne jenom mně by zajímalo, kde to číslo najít. Prozradíš to ???
--- Odchozí zpráva neobsahuje viry. Zkontrolováno antivirovým systémem AVG (http://www.grisoft.cz). Verze: 6.0.507 / Virová báze: 304 - datum vydání: 4.8.2003
|
Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo 3658
Zobrazit odpovědi na tento příspěvek
Zobrazit celé vlákno |
- Veselý Emanuel Ing . --- 7. 8. 2003
RE: Krmeni na zimu
:>krmit, predpokladam, ze v tech vedrech, ktere touto dobou :>panuji, by vcelstvo velmi rychle odebralo krmeni, ale take by :>z nedostatku prostoru opustilo ul.
Takové hloupé včely bych nechtěl. Pokud nějaké moje včely opouští trvale úl, tak jen za účelem svého úmrtí. Krmení si odeberou jen tolik, kolik potřebují uložit.
:>Stejny problem spociva v leceni gabonovymi pasky. Vlozit do :>ulu nyni a potom odebrat 2 nastavky, prelom srpna a zari. :>Nebo krmit a lecit na 4 nastavky a zimni sezeni usporadat az :>v zari a rijnu?
Já je krmím do takové sestavy, v jaké budou zimovat. (To mi kdysi poradili zkušenější) Žádné dodatečné uspořádání se nedoporučuje. Oni vědí nejlíp jak si zásoby uspořádat a my bychom jim myslím při nejlepší vůli jenom uškodili. Ať mi to někdo rozmluví. Eman
|
Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo 3663
Zobrazit odpovědi na tento příspěvek
Zobrazit celé vlákno |
- Libor Jarolím --- 7. 8. 2003
Re: Krmeni na zimu (3663)
Jsou to velmi zajímavé otázky. Já v tom taky nemám příliš jasno. Ty otázky zní: Zužovat včelstva na zimu? A když ano, tak jak moc? A nebo z druhé strany: Jak velký úl ponechat na zimování? A když se ptáš a čteš o tomto problému, tak zjistíš, že se názory různí. Od nezužování, to je zimování s medníkem a v medníku. Až po zužování na asi polovinu velikosti úlu v létě. Libor Jarolím Stará Bělá
> Já je krmím do takové sestavy, v jaké budou zimovat. > (To mi kdysi poradili zkušenější) > Žádné dodatečné uspořádání se nedoporučuje. > Oni vědí nejlíp jak si zásoby uspořádat a my bychom > jim myslím při nejlepší vůli jenom uškodili. Ať mi to > někdo rozmluví.
|
Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo 3664
Zobrazit odpovědi na tento příspěvek
Zobrazit celé vlákno |
- svetlik_konference2 --- 7. 8. 2003
slabý roj-přeľije zimu? (3585) (3599) (3625) (3642)
Váľení přátelé. Včera jsem naąel roj ve starém (jiľ léta nepouľívaném) budečáku. Byly v něm rámky bez mezistěn, takľe vąe, co si postavili je nové dílo. Bylo na 6-ti rámcích ne zcela postavené. Přendal jsem je do jednoho nástavkového úlu, přidal 4 souąe a začal krmit balónovým krmítkem. Je takovéto včelstvo schopno přečkat zimu?
Děkuji
|
Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo 3665
Zobrazit odpovědi na tento příspěvek
Zobrazit celé vlákno |
- Veselý Emanuel Ing . --- 7. 8. 2003
RE: Krmeni na zimu
:>Ty otázky zní: Zužovat včelstva na zimu? A když ano, tak jak moc? :>A nebo z druhé strany: Jak velký úl ponechat na zimování? :>A když se ptáš a čteš o tomto problému, tak zjistíš, že se :>názory různí. Od
Já jsem zkoušel všechno možný a taky nevím jestli teď dělám dobře. Posledních 5 let zimuju ve 2 nástavcích 39x24x11. Zužování asi vzniklo z Budečáků, kde to jinak nešlo. Obdivuju ty děduly, kteří v Budečáku včelaří. Ti tu na internetu nejspíš nejsou. Vypozoroval jsem, že některá včelstva ani ty 2 nástavky nevyužijí. Přes zimu se krčí v 1 nástavku, ale na jaře mají rychlejší rozvoj. Jiná využívají oba a na jaře se zase třeba tak rychle nerozvíjí. Jenže to zatím nevím dopředu a tak jim dávám vybrat.
V čem mám problém je to, že nedokážu během zimy včely zkontrolovat, případně dokrmit (odhadnout kdy). Prostě nakrmím, léčím a děj se do jara vůle boží. Jedinkrát jsem se kdysi po jarním proletu podíval do jednoho úlu, který nelétal, dokrmil ho (včely se třásly pod strůpkem) a pak mi dokonce dalo ten rok nejvíc medu. Ale to byla výjimka.
|
Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo 3666
Zobrazit odpovědi na tento příspěvek
Zobrazit celé vlákno |
Celkem je ve Včelařské konferenci již 78731 příspěvků(zde zobrazeno 121 příspěvků, od č. 3546 do č. 3666)
Několik rad pro badatele v archivu Včelařské konference.
Pro zobrazení starších příspěvků (a pro pohyb v jejich frontě) je určeno speciální okno,
které je dostupné pod názvem "Archiv Včelařské konference" (příspěvky se v něm zobrazují tak, že nejstarší
jsou nahoře a novější dole). Ve frontě příspěvků je možnost se pohybovat příslušnými povely
(pro začátek kliknětě na
"nejstarší", aby se Vám ukázaly první příspěvky, jimiž konference začíná, a pak klikejte na "novější",
čímž se Vám vždy zobrazí várka novějších 120 příspěvků; jednotlivé příspěvky lze na
tomto archivním zobrazení číst od horního konce webu (kde jsou starší) a postupovat směrem dolu (kde jsou novější).
Nejnovější - Novější - Starší - Nejstarší
Klikněte sem pro nápovědu