76631

Včelařská konference

(Internetová stránka otevírající prostor pro komunikaci včelařů)Jméno: E-mail:
Téma:
Příspěvek:
Jmeno sladkeho produktu vcelHeslo: Opište červené slovo pozpátku do kolonky.

U vašeho příspěvku bude zobrazena IP adresa, ze které příspěvek odesíláte.
Délka příspěvku je omezena na 10000 znaků.

Prosíme účastníky konference, aby při podání nového příspěvku do konference vždy vyplnili kolonku "téma". V případě, že reagujete na některý již uveřejněný příspěvek, tak to důsledně čiňte pomocí funkce "Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo...", která je k dispozici vpravo vedle každého zobrazeného příspěvku. Funkce, která je pro každý zobrazený příspěvek k dispozici: "Zobrazit odpovědi na tento příspěvek.", bude správně fungovat jen v případě, že budete dbát výše uvedených pokynů.)


Zběžné zobrazení

Archiv Včelařské konference


Příspěvky do konference:
(nejnovější jsou hned zde nahoře)Pepíno (82.202.44.205) --- 7. 2. 2008
Otevřené dno

Zdravíčko
Máte na svých úlech zasíťovaná dna otevřena do kořán, nebo mají být ještě zavřena podložkama na měl když už je dávno odevzdaná? Jak u slabších včelstev? Jak tu čtu tak hodně vás má podložky.Včera jsem zkusil podložky vytánut (tiše),ale včely začali silně hučet,tak jsem jim podložky vrátil a za chvíli byl klid.Asi jsem jim narušil vnitřní cirkulaci vzduchu.Všechny mají na strůpkových folíjích celkem dost kapek.Jak je to u vás a co doporučujete? Optimaly mám v otevřené maringotce (pouťová střelnice)

Konečně vysvitlo sluníčko
Pepíno

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 27201


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

R. Polášek (85.71.1.251) --- 7. 2. 2008
Re: Ukradené včely (27174) (27180) (27184) (27194) (27197) (27199)

Je absolutně nemožné vnutit někomu z funkcionářů nějaký kontakt, mail nebo něco jiný přes internet, ten oni zásadně nepoužívají. Je velice těžký až nadlidský úkol dát funkcionářům číslo svého mobilu, oni ho na nic nemají, protože telefonování stojí peníze. Je ale pravda, že já s mobilem nejsem obvykle na příjmu, takže v případě volání odpovím za den až tři dny na zmeškané volání. Je asi nemyslitelné, aby jen kvůli informaci důvěrníci obcházeli jednotlivé včelaře, počká se, až bude nějaké nařízení, které se členům musí osobně nařídit a s ním se se sveze i ta informace.

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 27200


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Antonín Podhájecký (82.99.163.242) --- 7. 2. 2008
Re: Ukradené včely (27174) (27180) (27184) (27194) (27197)

Komunikovat by chtěli. Není ale jak a s kým. Předseda nemůže objíždět všechny členy. Pozvu na výbor důvěrníky. Vždycky je zveme. Nepřijdou všichni. Ti co přijdou a včelařům to vyřídí se nesetkají s velkým zájmem. Už je to stejně z další ruky. Pokud to jsou jenom informace, každý mávne rukou. Pokud je nařízení, provede se. Z časopisu se to má možnost každý dozvědět, třeba opožděně. Můžou si tam nechat místo, pokud předpokládají nutnost podat zprávu.
Asi jsme měli vědět, jak je to opravdu ve světě. Asi by jsme tomu víc věřili.
Dostat z lidí čísla mobilů a mailů je nadlidský úkol. Snažím se o to už několik let a moc jich nemám. Většinou je získám náhodou.
Musí vždy vyjít opatření jak postupovat. To rozšíříme. Jinak nikdo nebude v ZO navíc dělat léčení. Bojí se rezistence i odporu včelařů.
Tonda

>To je právě problém ZO, že nekomunikují. Většina těchto upozornění asi skončí na výboru ZO, protože osobní obcházení členů se snaží omezit, mobily to by se muselo zaplatit ze svého a maily nebo jinak přes internet to už vůbec ne. Co se týká komunikace se členy přes časopis Včelařství, tam je redakční lhůta 3 měsíce, aspoň před 2 roky byla. Ale i podle dnešních příspěvků je nadále 3 měsíce a to na nějakou komunikaci není.

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 27199


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

(194.138.39.54) --- 7. 2. 2008
Re: Ukradené včely (27174) (27180) (27184)

Odpovídám Karlovi. Varování po linii DOL-ZO-členové proběhlo hned s dodáním výsledků vyšetření zimní měli. Byl zaslán červený leták pod názvem "DOPORUČENÍ", kde funkcionáři ZO, kteří přebírali výsledy byli seznámeni s tím, že ve vzorcích se nachází již noví rotoči a roztoč je přemnožen, dále je tam popsáno co vše se musí udělat.
-----
To jsem nevěděl. Na jaře jsem byl na několika schůzkách, kde se debatovalo a řešilo jak přistoupit k nařízení veteriny o povinném ošetření gabonem atd, ale o nějakém létáku jsem neslyšel. Přes usilovné jarní debaty byl gabon stejně distribuován v srpnu:-(

Ale stejně se divím, když je tak zdůrazňován význam povinného Včelařství, že není využíváno k distribuci těchto sdělení a varování. O internetu nemluvě. On nějaký tam-tam a tichá pošta přes důvěrníky, pokud se to nakonec i šíří, může znamenat dost inf.šumu. Stejně jako doporučení o aerosolování M1 - které prý někde zaznělo na podzim, bylo utajeno jen pro zůčastněné.

Karel

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 27198


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

R. Polášek (85.71.1.251) --- 7. 2. 2008
Re: Ukradené včely (27174) (27180) (27184) (27194)

To je právě problém ZO, že nekomunikují. Většina těchto upozornění asi skončí na výboru ZO, protože osobní obcházení členů se snaží omezit, mobily to by se muselo zaplatit ze svého a maily nebo jinak přes internet to už vůbec ne. Co se týká komunikace se členy přes časopis Včelařství, tam je redakční lhůta 3 měsíce, aspoň před 2 roky byla. Ale i podle dnešních příspěvků je nadále 3 měsíce a to na nějakou komunikaci není.

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 27197


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

R. Polášek (85.71.1.251) --- 7. 2. 2008
Re: Neklidné zimování (27130) (27133) (27148) (27182) (27190)

To je pravda, s tím cizím medem s choroboplodnými zárodky jsem si to neuvědomil. Takže med se supermarketu ne. Ale třeba od nějakého spolehlivého kolegy včelaře ano.

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 27196


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Antonín Podhájecký (82.99.163.242) --- 7. 2. 2008
Re: Ošetření aerosolem v lednu (27061) (27093) (27113) (27129) (27142) (27155) (27158) (27177)

Jestli je dobré dávat víc desek. Aby ten první nápor kyseliny nebyl moc silný. Možná by stačilo dát v podletí 4x jednu napuštěnou desku. Kolik tam dát kyseliny? Už jsem zapoměl, jak jsme to napouštěli a kolik měla %. Musím se zeptat toho kolegy, co napouští dosud. Někde by se to asi i našlo.
Tonda

>Z časových důvodů a ulehčení napouštění ( kvůli tomu, že není nutné nasazovat regulační obal, kdy se intenzivního kontaktu s kyselinou mravenčí špatně vyhneme ( přílišné vystavení par kyseliny škodí zdraví! ). Navíc desky bez regulačního obalu jsou včelami často vykusovány. Zkroucení desek během odpařování určitě není na závadu, protože se po napuštění kyselinou opět narovnají ) budu vynechávat odstranění regulačních obalu. Pochybuji, že se tím účinnost ošetření tak sníží, až by se to nevyplatilo. Dám o jednu, dvě desky navíc a bude vystaráno.

Ošetření odpařovači nejde použít v produkčním období kvůli přílišnému překyselení medu. Jinak váhám, zda odpařovače v podletí vůbec aplikovat. Je to určitě pro včely daleko náročnější vydržet v oparu kyseliny několik dnů ( asi tři týdny ) v kuse něž pár dní při klasických deskách ( avšak těch je třeba dát několik ( 3-4...např. v týdenním intervalu v podletí ), aby se účinnost ošetření vyrovnala odpařovačům ). Odpařovače jsou časově nenáročné a účinnost mají dostatečnou.

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 27195


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

(82.99.163.242) --- 7. 2. 2008
Re: Ukradené včely (27174) (27180) (27184)

Červený leták přišel jednatelovi, ukázal ho na výboru a víc se moc nedalo dělat. Další členské schůze jsou až na konci roku a každého včelaře obíhat se taky moc nechce. Stejně by to moc nepomohlo. Sám jsem bohužel tomu taky moc nevěřil. Psali, že včely jsou vysílené a pomalu se budou rozvíjet a ony naopak šly rychle do rozvoje. Jarní léčení jsem ale provedl, i když jsem měl pod 3. Možná to chtělo víc prosadit a nařídit. Když je něco nařízeno tak se to lépe prosadí u včelařů. I funkcionáři počkají až na to, co se nařídí.
Pokud vím, vzorky vyšetřoval Dol. Alespoň nám vžycky. My je tam zasíláme rovnou. Jinak se tam zasílají přes OVS. Plošné jarní ošetření těžko mohla nařídit a hlavně prosadit ZO. Jinak plošně léčíme celý okres gabony.
Tonda

>Varování po linii DOL-ZO-člonové proběhlo hned s dodáním výsledků vyšetření zimní měli. Byl zaslán červený leták pod názvem "DOPORUČENÍ", kde funkcionáři ZO, kteří přebírali výsledy byli seznámeni s tím, že ve vzorcích se nachází již noví rotoči a roztoč je přemnožen, dále je tam popsáno co vše se musí udělat. Provést několik kontrolních ošetření a pak rozhodnout o plošném ošetření celé ZO. Mělo se ošetřovat i když roztočů bylo méně než 3 Toto funkcionáři podcenili a nebrali to na vědomí. Včelaři se o tomto nedozvěděli díky liknavosti funkcionářů ZO. Tito funkcionáři dnes vědí, že udělali chybu Myslím, že Dol v tomto udělal hodně. Nic pro to ovšem nudělali SVÚ, kteří vyšetřovali vzorky a žádne varování nedali, nechali si zaplatit a včelaře nechali na pospas přírodě. Ono jim to nelze zazlívat. Neni tam,kdo by toto vyhodnotil. Léčení neni věcí jednotlivých včelařů, ale je to věcí plošného ošetření v jednu dobu, jinad dochází k reinvazi a je to nezvladatelné.Bude li třeba jsem ochoten znění celé přepsat, nebo zaslat kopii. Proto útočím na funkcionáře ZO a OV. Jedině organizovností a plošným ošetřením VD zvládnem. V našem okrese nejsou takové ztráty jak v jiných, měli jsme plošně celý okres.

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 27194


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

vsusicky (82.117.130.2) --- 7. 2. 2008
Re: Neklidné zimování (27130) (27133) (27148) (27182)

R.Polášek. Vaši reakci jsem očekával a díky za ni. Když jsem četl postup výroby a délku varu, také mne otázka HMF napadla.

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 27193


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

tokoko (e-mailem) --- 7. 2. 2008
RE: kovov? mezern?k (27055) (27171)

Dobrý den,
bylo by možné sem hodit kontakt na pana Sapáka, výrobce distančních hřebenů?
A jaká je cena?
Děkuji předem
Dr. T. Kohoutek
Plzeň

> ------------ Původní zpráva ------------
> Od: Radek HUBAČ <drh/=/seznam.cz>
> Předmět: RE: kovov? mezern?k
> Datum: 06.2.2008 19:12:58
> ----------------------------------------
> Od téhle firmy ne, ale staré jsem měl a byly dobré. Nyní ale používám
> kovové hřebeny od pana Sapáka a jsem spokojený i když víc budu schopen
> říct na konci letošní sezony, mam je teprve druhý rok.
>
> MUDr. Radek Hubač
> drh/=/seznam.cz
> mobil: 774 028 601
>
>
> -----Original Message-----
> From: vcely-bounces/=/v.or.cz [mailto:vcely-bounces/=/v.or.cz] On Behalf Of
> M?ra P.
> Sent: Thursday, January 31, 2008 10:05 PM
> To: V?ela?sk? mailing list
> Subject: kovov? mezern?k
>
> Když už tady čtu o mezernících tak mě napadlo-nemáte někdo zkušenosti s
> kovovými mezerníky ve tvaru obloučku?Mám je právě objednané u firmi
> Vast-Oil.Myslím si že u nich odpadne to nepříjemné zadrhávání při
> vyndavání
> rámku.Díky Míra
>
>
>
>

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 27192


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

(82.99.163.242) --- 7. 2. 2008
Re: Ošetření aerosolem v lednu (27061) (27093) (27113) (27129) (27142) (27155) (27158) (27179)

Na výboru 23.1.08 ještě nic neříkal. Až na VČS 3.2.08. Mohly mu ale zmizet dřív. Hodně včelařů teprve zjišťuje že je bez včel. Jestli on měl plod nevím. Mně tam proužek zastydlého zůstával.
Tonda
>Kdy se to stalo? Měla včelstva plod?

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 27191


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Josef Kala (e-mailem) --- 7. 2. 2008
RE: Neklidné zimování (27130) (27133) (27148) (27182)

Rozhodně nepoužívat žádný cizí med pro konzumaci včelami!
Ani tepelně upravený, ani do medocukrového těsta. Cizí med ( od jiného
včelaře, nebo z obchodu- to je jedno). Konzumace cizího medu včelami je
nejsnazší cesta, jak oslabeným včelstvům přidat právě to množství patogenů,
které vede k propuknutí chorob nosemózou počínaje, morem a virózami konče.
J.Kala-----Original Message-----
From: vcely-bounces/=/v.or.cz [mailto:vcely-bounces/=/v.or.cz] On Behalf Of
Radim Polášek
Sent: Tuesday, February 05, 2008 9:36 AM
To: vcely/=/v.or.cz
Subject: Re: Neklidné zimování

Pokud nejsou zpracované zásoby v plástech, nejrozumnější myslím bude med,
třeba klidně i med z akce v supermarketu.__________ Informace od NOD32 2845 (20080202) __________

Tato zprava byla proverena antivirovym systemem NOD32.
http://www.nod32.cz


Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 27190


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Josef Kala (88.102.193.235) --- 6. 2. 2008
Re: Neklidné zimování (27130) (27133) (27148) (27182)

Zas nejde z emailu, proto znovu:
Rozhodně nepoužívat žádný cizí med pro konzumaci včelami!
Ani tepelně upravený, ani do medocukrového těsta. Cizí med ( od jiného včelaře, nebo z obchodu- to je jedno). Konzumace cizího medu včelami je nejsnazší cesta, jak oslabeným včelstvům přidat právě to množství patogenů, které vede k propuknutí chorob nosemózou počínaje, morem a virózami konče.
J.Kala

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 27189


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

(e-mailem) --- 6. 2. 2008
Rod Apis

http://www.biolib.cz/cz/taxon/id70378/

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 27188


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

(e-mailem) --- 6. 2. 2008
včely na noční obloze

Kdo jste ještě neviděl včely v noci tak se podívejte http://www.astro.cz/apod/ap020925.html

Pepan

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 27187


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

(e-mailem) --- 6. 2. 2008
Re: Neklidn? zimov?n? (27130) (27133) (27148) (27182) (27183)

Zapomněl jsem dodat že stejně přijdu tak o jedno z třiceti

Pepan

> ------------ Původní zpráva ------------
> Od: <Josef.Mensik/=/seznam.cz>
> Předmět: Re: Neklidn? zimov?n?
> Datum: 06.2.2008 22:58:28
> ----------------------------------------
> Občas se to stane , že některé včelstvo které dlouho plodovalo na podzim v
> podstatě při krmení buď oloupené nebo pro svoji slabost si málo uložilo zásob na
> zimu je před smrtí hladem vždy jsem to v lednu nebo únoru vyřešil jen medem
> Nikdy jsem ho nerozehříval Tak jak byl jsem ho asi v centymertové vrstvě
> napatlal na fólii nechal ztuhnout aby se s tím dobře manipulovalo a jednoduše
> jsem to plácnul na rámečky fólijí nahoru hladové včely sice sedí na horních
> loučkách ale jak mile odděláte strop tak do hodiny se stáhnou mezi rámky pak tam
> dám ten med a hotovo skoušel jsem i špachtlí med vtláčet do plástu ale byla to
> bída
>
> Pepan
>
> > ------------ Původní zpráva ------------
> > Od: Radim Pol??ek <polasek/=/e-dnes.cz>
> > Předmět: Re: Neklidn? zimov?n?
> > Datum: 06.2.2008 22:26:50
> > ----------------------------------------
> > Při podněcování cukernou cihlou se cukr svařuje za malého množství vody a
> > teploty nad 100 st C, tudíž tam bude vznikat hodně HMF. Sice prolet už je
> > možný, ale myslím si, že by hodně HMF i tak včelám vadilo. Kromě toho výroba
> > tepelné cihly je náročná na přesnost teploty, může velice snadno dojít k
> > karamelizaci cukru a to by už měl být pro včely jed.
> > Pokud nejsou zpracované zásoby v plástech, nejrozumnější myslím bude med,
> > třeba klidně i med z akce v supermarketu. Případně pokud je to čerstvý med
> > od včelaře, myslím, že by stálo za to na 1 - 2 kila cukru přidat po 200
> > mililitrech vody, rozpustit ho za tepla a potom přidat kilo medu a nechat
> > takových 5 - 10 hodin při teplotě cca 40 st C. Enzymy v medu by měly
> > sacharózu v cukru z větší části rozštěpit. Než nalití bych viděl jako
> > kvalitnější přímé plnění buněk injekční stříkačkou, je to sice hrozná
> > piplačka, ale pro pár včelstev je to možné. Já jsem zatím vždy měl nějaké
> > zásoby v náhradních plástech.
> >
> > R. Polášek
> >
> > ----- Original Message -----
> > From: "vsusicky" <vsusicky/=/atlas.cz>
> > To: "Včelařský mailing list" <vcely/=/v.or.cz>
> > Sent: Tuesday, February 05, 2008 8:49 AM
> > Subject: Re: Neklidné zimování
> >
> >
> > > V tomto počasí by nejspíš nouzové přikrmení bylo možné s použitím již
> > > invertovaného cukru(maxinvert). Roztok se nalije rovnou do plástů. Postup
> > i
> > > další informace se dají najít ve Včelařských novinách. Maxinvert ale není
> > > nejlevnější.V některé starší liteřatuře se dajít i další postupy pro
> > > zízkání invertázy sacharózy (např. Brenner-podněcování cukernou cihlou,
> > kde
> > > se používá KM).
> >
> >
> >
> >
>
>
>

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 27186


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

(e-mailem) --- 6. 2. 2008
články o včelách a CCD

http://aktualne.centrum.cz/ekonomika/domaci-ekonomika/clanek.phtml?id=513348

http://aktualne.centrum.cz/zahranici/evropa/clanek.phtml?id=400774

http://www.zvedavec.org/zvirata/2007/05/2039-prosim-boze-vcely-ne.htm

http://vzdelavani.ihned.cz/c4-10062440-20977900-d00000_d-vcely-zacaly-mizet-vedci-hledaji-vysvetleni

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 27185


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Moluka (83.208.196.187) --- 6. 2. 2008
Re: Ukradené včely (27174) (27180)

Odpovídám Karlovi. Varování po linii DOL-ZO-člonové proběhlo hned s dodáním výsledků vyšetření zimní měli. Byl zaslán červený leták pod názvem "DOPORUČENÍ", kde funkcionáři ZO, kteří přebírali výsledy byli seznámeni s tím, že ve vzorcích se nachází již noví rotoči a roztoč je přemnožen, dále je tam popsáno co vše se musí udělat. Provést několik kontrolních ošetření a pak rozhodnout o plošném ošetření celé ZO. Mělo se ošetřovat i když roztočů bylo méně než 3 Toto funkcionáři podcenili a nebrali to na vědomí. Včelaři se o tomto nedozvěděli díky liknavosti funkcionářů ZO. Tito funkcionáři dnes vědí, že udělali chybu Myslím, že Dol v tomto udělal hodně. Nic pro to ovšem nudělali SVÚ, kteří vyšetřovali vzorky a žádne varování nedali, nechali si zaplatit a včelaře nechali na pospas přírodě. Ono jim to nelze zazlívat. Neni tam,kdo by toto vyhodnotil. Léčení neni věcí jednotlivých včelařů, ale je to věcí plošného ošetření v jednu dobu, jinad dochází k reinvazi a je to nezvladatelné.Bude li třeba jsem ochoten znění celé přepsat, nebo zaslat kopii. Proto útočím na funkcionáře ZO a OV. Jedině organizovností a plošným ošetřením VD zvládnem. V našem okrese nejsou takové ztráty jak v jiných, měli jsme plošně celý okres.

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 27184


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

(e-mailem) --- 6. 2. 2008
Re: Neklidn? zimov?n? (27130) (27133) (27148) (27182)

Občas se to stane , že některé včelstvo které dlouho plodovalo na podzim v podstatě při krmení buď oloupené nebo pro svoji slabost si málo uložilo zásob na zimu je před smrtí hladem vždy jsem to v lednu nebo únoru vyřešil jen medem Nikdy jsem ho nerozehříval Tak jak byl jsem ho asi v centymertové vrstvě napatlal na fólii nechal ztuhnout aby se s tím dobře manipulovalo a jednoduše jsem to plácnul na rámečky fólijí nahoru hladové včely sice sedí na horních loučkách ale jak mile odděláte strop tak do hodiny se stáhnou mezi rámky pak tam dám ten med a hotovo skoušel jsem i špachtlí med vtláčet do plástu ale byla to bída

Pepan

> ------------ Původní zpráva ------------
> Od: Radim Pol??ek <polasek/=/e-dnes.cz>
> Předmět: Re: Neklidn? zimov?n?
> Datum: 06.2.2008 22:26:50
> ----------------------------------------
> Při podněcování cukernou cihlou se cukr svařuje za malého množství vody a
> teploty nad 100 st C, tudíž tam bude vznikat hodně HMF. Sice prolet už je
> možný, ale myslím si, že by hodně HMF i tak včelám vadilo. Kromě toho výroba
> tepelné cihly je náročná na přesnost teploty, může velice snadno dojít k
> karamelizaci cukru a to by už měl být pro včely jed.
> Pokud nejsou zpracované zásoby v plástech, nejrozumnější myslím bude med,
> třeba klidně i med z akce v supermarketu. Případně pokud je to čerstvý med
> od včelaře, myslím, že by stálo za to na 1 - 2 kila cukru přidat po 200
> mililitrech vody, rozpustit ho za tepla a potom přidat kilo medu a nechat
> takových 5 - 10 hodin při teplotě cca 40 st C. Enzymy v medu by měly
> sacharózu v cukru z větší části rozštěpit. Než nalití bych viděl jako
> kvalitnější přímé plnění buněk injekční stříkačkou, je to sice hrozná
> piplačka, ale pro pár včelstev je to možné. Já jsem zatím vždy měl nějaké
> zásoby v náhradních plástech.
>
> R. Polášek
>
> ----- Original Message -----
> From: "vsusicky" <vsusicky/=/atlas.cz>
> To: "Včelařský mailing list" <vcely/=/v.or.cz>
> Sent: Tuesday, February 05, 2008 8:49 AM
> Subject: Re: Neklidné zimování
>
>
> > V tomto počasí by nejspíš nouzové přikrmení bylo možné s použitím již
> > invertovaného cukru(maxinvert). Roztok se nalije rovnou do plástů. Postup
> i
> > další informace se dají najít ve Včelařských novinách. Maxinvert ale není
> > nejlevnější.V některé starší liteřatuře se dajít i další postupy pro
> > zízkání invertázy sacharózy (např. Brenner-podněcování cukernou cihlou,
> kde
> > se používá KM).
>
>
>
>

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 27183


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Radim Polá?ek (e-mailem) --- 6. 2. 2008
Re: Neklidné zimování (27130) (27133) (27148)

Při podněcování cukernou cihlou se cukr svařuje za malého množství vody a
teploty nad 100 st C, tudíž tam bude vznikat hodně HMF. Sice prolet už je
možný, ale myslím si, že by hodně HMF i tak včelám vadilo. Kromě toho výroba
tepelné cihly je náročná na přesnost teploty, může velice snadno dojít k
karamelizaci cukru a to by už měl být pro včely jed.
Pokud nejsou zpracované zásoby v plástech, nejrozumnější myslím bude med,
třeba klidně i med z akce v supermarketu. Případně pokud je to čerstvý med
od včelaře, myslím, že by stálo za to na 1 - 2 kila cukru přidat po 200
mililitrech vody, rozpustit ho za tepla a potom přidat kilo medu a nechat
takových 5 - 10 hodin při teplotě cca 40 st C. Enzymy v medu by měly
sacharózu v cukru z větší části rozštěpit. Než nalití bych viděl jako
kvalitnější přímé plnění buněk injekční stříkačkou, je to sice hrozná
piplačka, ale pro pár včelstev je to možné. Já jsem zatím vždy měl nějaké
zásoby v náhradních plástech.

R. Polášek

----- Original Message -----
From: "vsusicky" <vsusicky/=/atlas.cz>
To: "Včelařský mailing list" <vcely/=/v.or.cz>
Sent: Tuesday, February 05, 2008 8:49 AM
Subject: Re: Neklidné zimování


> V tomto počasí by nejspíš nouzové přikrmení bylo možné s použitím již
> invertovaného cukru(maxinvert). Roztok se nalije rovnou do plástů. Postup
i
> další informace se dají najít ve Včelařských novinách. Maxinvert ale není
> nejlevnější.V některé starší liteřatuře se dajít i další postupy pro
> zízkání invertázy sacharózy (např. Brenner-podněcování cukernou cihlou,
kde
> se používá KM).

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 27182


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

KaJi (88.103.157.154) --- 6. 2. 2008
Re: počasí (27176)

Špindlerův mlýn dnes ráno v 8 hod - +2,5stC, dole je i teď přes 5st.C.

Karel

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 27181


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

KaJi (88.103.157.154) --- 6. 2. 2008
Re: Ukradené včely (27174)

Co se může stát staršímu funkcionáři? Jaká je neznalost, ...
----
Na první pohled je to jasné. Ale nejsem si jist, že je to tak jednoznačně. Ne každý je na internetu.
Je taková zažitá představa, že stačí sledovat jediný časopis a jsou v obraze. ("S přihlédnutím ke skutečnosti, že Včelařství je jediné periodikum obsahově orientované na daný obor, má při šíření informací ve směru k odborné i široké laické veřejností nezastupitelné místo.") :-))

Udělejte někdo analýzu, jaké informace o hrozící kalamitě měl člen (nechci psát starší) který čte Včelařství a je utvrzován v tom, že nic jiného ani není (internet, MV,..)
DOcela by mě to zajímalo, protože i tady zaznívají informace, že ze strany Svazu a Dolu byli včelaři informováni a oni nedbali a nedbali. Jsem v tom neobjektivní a zaujatý, ale nevzpomínám si, že bych si nějakých varování všiml. Na oficiálním webu, nebo ve Včelařství.

A hlavně se směji, když teď někdo skloňuje průběžnou diagnostiku a "varoa dna" jaksi byli z návrhu na dotace vyškrtnuty:-))

Takže pokud někdo má loňská čísla, tak ať projde alespoň letní část a dá vědět.
Karel

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 27180


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

M. Václavek (213.29.160.5) --- 6. 2. 2008
Re: Ošetření aerosolem v lednu (27061) (27093) (27113) (27129) (27142) (27155) (27158)

V neděli na VČS nám pokladník s údivem vyprávěl, jak mu včely ulétly z úlů. Že tam nechaly zásoby a během dne byly pryč. Není to zase nic jiného. Vytratí se v tichosti a zůstala tam třeba jen matka.

_____________________________________________________________

Kdy se to stalo? Měla včelstva plod?

S pozdravem...M. Václavek

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 27179


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

M. Václavek (213.29.160.5) --- 6. 2. 2008
Re: Propojení chumáče (27130) (27167)

Včelstvo bez matky môže byť od predzimy a majiteľ si to až teraz všimol, ak nie, k strate mohlo dôsť v dôsledku chýbajúcich zásob v tej uličke, kde zimovala matka, pretože sa včely s matkou nadokázali presunúť tam, kde zásoby ešte sú (už som to zažil).

______________________________________________________________

Jednou z výhod nízkonástavkového úlu v zimě je dobré propojení chumáče sedícího přes dva či více nástavků, což je u silných včelstev běžné, takže tato situace, docela reálná při zimování v jednom patře ( chumáč je rozdělen plásty ), v tomto případě nehrozí.

S pozdravem...M. Václavek

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 27178


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

M. Václavek (213.29.160.5) --- 6. 2. 2008
Re: Ošetření aerosolem v lednu (27061) (27093) (27113) (27129) (27142) (27155) (27158)

Antonín Podhájecký:
Takové léčení by chtělo rozvinot. Myslím, že nejlepší by bylo léčit hned po vytočení v červenci a srpnu kyselinou mravenčí napouštěním nějakých slabých desek, které se vejdou nad rámky. Dát dvakrát formidol je asi málo. Dávat ho opakovaně už by se taky prodražilo, jako nakoupení odpařovačů. Nijak nešetřím, ale při 50 včelstvech je to už hodně.
Možná by šlo formidol opakovaně napouštět. Ještě jsem to nestudoval.

______________________________________________________________

Nač to dělat složitě, když to jde jednoduše? Je to dobrý nápad, jasně že jde formidolové desky znova napouštět!

Z časových důvodů a ulehčení napouštění ( kvůli tomu, že není nutné nasazovat regulační obal, kdy se intenzivního kontaktu s kyselinou mravenčí špatně vyhneme ( přílišné vystavení par kyseliny škodí zdraví! ). Navíc desky bez regulačního obalu jsou včelami často vykusovány. Zkroucení desek během odpařování určitě není na závadu, protože se po napuštění kyselinou opět narovnají ) budu vynechávat odstranění regulačních obalu. Pochybuji, že se tím účinnost ošetření tak sníží, až by se to nevyplatilo. Dám o jednu, dvě desky navíc a bude vystaráno.

Ošetření odpařovači nejde použít v produkčním období kvůli přílišnému překyselení medu. Jinak váhám, zda odpařovače v podletí vůbec aplikovat. Je to určitě pro včely daleko náročnější vydržet v oparu kyseliny několik dnů ( asi tři týdny ) v kuse něž pár dní při klasických deskách ( avšak těch je třeba dát několik ( 3-4...např. v týdenním intervalu v podletí ), aby se účinnost ošetření vyrovnala odpařovačům ). Odpařovače jsou časově nenáročné a účinnost mají dostatečnou.

Rozhodně bych na léčení proti varroáze nepoužíval thymol, který, jak ukázaly studie VUVČ v Dole, je pro včely velmi škodlivý ( vede ke vzniku loupežím způsobených narušení ,,vůně,, včelstev zápachem thymolu, který zůstává ve včelstvu ještě dlouho po aplikaci, thymol prokazatelně způsobuje zkracování dlouhověkosti včel ) na rozdíl od kyseliny mravenčí, která je pro včelstvo přirozená a jejíž rezidua v medu nijak nevadí, možná i zlepšují chuť pro ty, kteří mají rádi mírně kyselejší med. Proto lze kyselinu mravenčí jako jediné v ČR dostupné léčivo aplikovat i v produkčním období ( nejlépe v období krátkodobého ustanutí snůšky ( období medobraní )...vodnaté medy během snadněji vážou kyselinu a tím snižují účinnost ).

S pozdravem...M. Václavek

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 27177


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

karel parkan (83.208.18.79) --- 6. 2. 2008
počasí

Českomoravská vrchovina-Počátky n.v. 630 m. -v 19 hodin 5 stupnů,odpoledne tepleji-trochu sluníčko i déšt´.Včely by rády ven,ale fouká studený vítr.Karel

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 27176


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

kozlík (194.212.232.6) --- 6. 2. 2008
Re: Ukradené včely (27174)

Nějak se nesměju. Smích mne opustil v půlce srpna, kdy jsem pochopil, že jsem se včelstvy - zatím ještě zdánlivě při síle v ..... . Rady jako použij Formidol( který jsem tam měl již druhý) jsem nevyužil a nevěděl jsem, jak se dostat k léčivu . Nesmál jsem se ani při hláškách tady, stylu oni včelaři léčiva- myslel tím formidol nepoužívají, kašlou na léčení. Jakoby formidol byl jen přes svaz. Situace je ale vážná a podle reakcí i tady na diskuzi si to začínají - tak jak se jich to začíná dotýkat - i "mladíci" již uvědomovat. Možná , že ti "bezeztrát" již na jaře nebudou mít co natírat.

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 27175


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Moluka (83.208.196.187) --- 6. 2. 2008
Ukradené včely

Co se může stát staršímu funkcionáři? Jaká je neznalost, když funkcionář oznámí policii, že neznámý pachatel odcizil z jeho úlů všechny včely kromě jedněch. Bylo ohlášeno, že včely byly smeteny, v úlech ponechány zásoby a všechno dílo. Chudáci mladí policisté, kteří toto vyšetřovali. Nevěděli jak na to a když jim hrozilo řešení nadřízeným obrátili se na funkcionáře okresu, který na místě konstatoval varroaza. Policisté byli šťastni, protože měli případ vyřešený. Ovšem funkcionář v pokročilém věku toto do dnes nepochopil a stále podezírá mladého včelaře ze sousední vesnice. No a teď přemýšlím o diskusi na těchto stránkách, kde se pouštíme do termoterapie léčení VD,( pro širokou veřejnost nepoužitelné), ale včelaři, kteří tyto stránky čtou mnozí nevědí, že včelstva se léčí během června-září a ne v říjnu. Tam už neni co léčit. Tam můžeme zjištovat jen stupeň zamoření a zabezpečit , aby žádná smička nepřežila do nové sezony po zimním slunovaratu. Upustme teoterizování a pišme o věcech, tak zásadních jek snížit pošné zamořeníVD a jak celoročně postupovat ne jednotlivci, ale celými ZO popř OV. A jak donutit funkcionáře, aby objednávali dostaek léčiva a včas, ale aby i spolupracovali s KVS, pak by nebyly takto úsměvné příspěvky. Stalo se to na Jindřichohradecku.Kolik je takových včeařů, kteří neví o co jde.

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 27174


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Radim Polá?ek (e-mailem) --- 6. 2. 2008
zajímavý článek

na http://www.osel.cz/index.php?clanek=3215
je zajímavý článek o GMO a včelách.

R. Polášek

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 27173


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Radek HUBAČ (e-mailem) --- 6. 2. 2008
RE: r?mek (27022)

Přesně tak to dělám, pokud budeš chtít o víkendu můžu vyfotit a poslat.

MUDr. Radek Hubač
drh/=/seznam.cz
mobil: 774 028 601


-----Original Message-----
From: vcely-bounces/=/v.or.cz [mailto:vcely-bounces/=/v.or.cz] On Behalf Of
med?k
Sent: Monday, January 28, 2008 11:46 PM
To: V?ela?sk? mailing list
Subject: r?mek

přemýšlím jestli spodní loučka rámku musí být uprostřed nebo by mohla
být z
jedné strany dopůl tak aby se na ni dala položit potažmo přilepit
mezistěna

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 27172


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Radek HUBAČ (e-mailem) --- 6. 2. 2008
RE: kovov? mezern?k (27055)

Od téhle firmy ne, ale staré jsem měl a byly dobré. Nyní ale používám
kovové hřebeny od pana Sapáka a jsem spokojený i když víc budu schopen
říct na konci letošní sezony, mam je teprve druhý rok.

MUDr. Radek Hubač
drh/=/seznam.cz
mobil: 774 028 601


-----Original Message-----
From: vcely-bounces/=/v.or.cz [mailto:vcely-bounces/=/v.or.cz] On Behalf Of
M?ra P.
Sent: Thursday, January 31, 2008 10:05 PM
To: V?ela?sk? mailing list
Subject: kovov? mezern?k

Když už tady čtu o mezernících tak mě napadlo-nemáte někdo zkušenosti s
kovovými mezerníky ve tvaru obloučku?Mám je právě objednané u firmi
Vast-Oil.Myslím si že u nich odpadne to nepříjemné zadrhávání při
vyndavání
rámku.Díky Míra

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 27171


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

(194.138.39.54) --- 6. 2. 2008
Re: Ošetření aerosolem v lednu (27061) (27093) (27113) (27129) (27142) (27155) (27158)

V neděli na VČS nám pokladník s údivem vyprávěl, jak mu včely ulétly z úlů. Že tam nechaly zásoby a během dne byly pryč. Není to zase nic jiného. Vytratí se v tichosti a zůstala tam třeba jen matka.
---------
Na začátku této iniciativy byly stále častější dotazy členů, zda by se svaz jakkoliv zasadil o zprostředkování kvalitní nabídky, hlavně v oblasti trávení volného času a celoročních dovolených, které lze v jakémkoli období roku nastoupit a prožít zcela plnohodnotně a bez omezení. Šlo o hledání produktu prostého výraznějších sezonních výkyvů. Preferovanými tématy byla aktivní relaxace spojená s účinnou péčí o vlastní zdraví, fyzickou a psychickou kondici.
Lázně Poděbrady jsme zkrátka ohromili tím, že základna ČSV dnes čítá 50 000 aktivních členů!
-----
Vidíte, a Svaz mu hned zajistí psychickou a fyzickou rehabilatci a odpočinek od včel a dalších starostí.
A časem mu ani nepřijde, že nemá včely.

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 27170


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

(e-mailem) --- 6. 2. 2008
Re: Pred?asn? jaro (27163) (27164)

Na Hané teď v 17.30 je 11°C a jasno začíná se ochlazovat a při západním obzoru se k jihu valí černé mraky

Pepan

> ------------ Původní zpráva ------------
> Od: M?ra Hlad?k <hladik.miroslav/=/seznam.cz>
> Předmět: Re: Pred?asn? jaro
> Datum: 06.2.2008 15:04:07
> ----------------------------------------
> V Podkrkonoší je 7 stupňů častý déšť silnější vítr.Průšvih je,že některá
> včelstva začala nosit vodu.Začnou více plodovat a to v našich podmínkách
> n.v.480m.není dobré.Už kvete olše a líska ale včely na ně nemohou
> létat.Přijde li mráz 10st.mínus,tak toto květenství spálí.M.H.
>
>
>

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 27169


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

MichalHc22 (77.236.209.145) --- 6. 2. 2008
bzuci vcely + neklidne zimovani

Nejprve bych chtel vsem moc podekovat za rady. Ani jsem necekal takovy ohlas.

V ule podlozku samozrejme mam, ale pred 14 dny tam byl lecitel pro mel.. Takze sem tam byl dneska, ale pocasi tady bylo nic moc. Pekne tu fouka, teplota kolem 8 stupnu a hlavne se honily pekne cerne mraky. Nakonec sem si rekl, ze by mohlo kazdou chvilkou prset, tak ul nerozdelam a jen jsem vyndal predem podlozku. Na ni bylo asi 6 mrtvolek vcel a drobek meli. Zadne bobky od mysi, zadne rozkousane vcely nebo ubodana mys. Zajimave ze dneska byli uplne potichu. Jen pri lehkem potukani na ul bylo slyset slabe zabzuceni. Matku sem v oddelku na podzim mel, mam je oznacene a pri vetsine prohlidek si davam pozor, jestli tam je matka a abych ji treba neprimackl. Ted nastava otazka, kdyby prisli z nejakych duvodu o matku, prestal by po cca 2dnech ten bzukot? Asi budu moudrejsi az bude mensi vitr a min mraku..

Jinak vcelarim take v podkrkonosi. Teplota dnes kolem 7-10 stupnu, pekne cerne mraky a k ranu drobek prehanek.

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 27168


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

A.Turčáni (62.168.124.210) --- 6. 2. 2008
Re: Plačúce včely (27130)

Dneska navecer , skoro uz vecer sem byl na vceline a v jednom ulu mi strasne bzuci vcely. Netusite nekdo ceho to muze byt pricina? Ten bzukot je slyset na metr daleko od ulu. Hc22

Túto prosbu Michala by bolo treba ukončiť srávnou diagnózou. So 100%-nou istotou môžem napísať, že v "plačúcom" včelstve chýba matka! Ak zvukový prejav šíriaci sa z úľa počujeme 1 meter pre úľom bez odpočúvania hadičkou,všetko tomu nasvedčuje, že je bez matky. Včelstvo bez matky môže byť od predzimy a majiteľ si to až teraz všimol, ak nie, k strate mohlo dôsť v dôsledku chýbajúcich zásob v tej uličke, kde zimovala matka, pretože sa včely s matkou nadokázali presunúť tam, kde zásoby ešte sú (už som to zažil). Ak by majiteľ bol vložil v jeseň- podzimu podmetovú podložku pod zimujúce včely, nemal by teraz problém uhynutú matku na nej medzi odpadnutými mŕtvolkami nájsť.
Tak, či tak úľ treba otvoriť a postupným vyťahovaním rámikov hľadať príčinu. Michal už raz napísal, že zásobnú matku nemá, pomôže mu len pomoc slušného včelára, ktorý mu poskytne zásobné včelstvo. Ak je zásob v zbytku včelstva málo, ťažko je včelstvo zachrániť.
Michal však získal skúsenosť, aj keď drahú, lebo musí za ňu zaplatiť stratou včelstva, ale na druhej strane ak toto sklamanie prekoná a včelárenie nezanechá, už sa mu to viac nestane. Nie je prvý, ani posledný.

P.S. Denná teplota do +6-8˚C je na túto robotu vhodná. AK včelstvo je početné, má dostatok zásob a k tomu matku, tak včelstvo môže zachrániť. V zime 2005 pri +3˚C robil zása v včelstve. Predtým som na chumáčom odmeral teplotu bola +22˚C. Aj keď som prácu robil opatrne, niekoľko včiel vzlietlo, niektoré popadali na dno, 10 plástov som po odfotografovaní plodu vrátil nazad. Nad chumáč som položil teplomer a postune zaznamenával teplotu, už po 1/2 hod. začala teplota stúpať, po 3 hod. bola +30˚C a po ďalšej hodine, vystúpila na 34˚C. To je teplota, ktorá teplom zaplaví aj uličky bez včiel a tie čo sa rozišli a popadali z chumáča sa doňho vrátili. Po kontrole úľa som nezistil žiadne mŕtvolky na dne úľa.
Práve tento moment je dôležité poznať, lebo včelár ho môže využiť práve pri záchranných prácach včelstva v zime, najviac pri dopĺňaní chábajúcich zásob (zásadne vkladať do stredu chumáča, dá sa nahriať) alebo bezpečne pridať chýbajúcu matku (aj to som už robil a s vynikajúcim výsledkom.

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 27167


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

vorja (195.47.26.219) --- 6. 2. 2008
Re: Teplotou na VD. (26940) (27015) (27040) (27043) (27086) (27139) (27141) (27144)

S tím fénem na baterii je to skvělý nápad. Odhaduji, že na jedno nabití baterie bychom mohli ošetřit min. 10 včelstev a ještě bychom dojeli domů. Chtělo by to přesnější výpočet. K tomu bychom potřebovali znát měrnou hmotnost zavíčkovaného plodu a jeho měrné teplo. Může to někdo zjistit, nebo změřit?
Kapesní ohřívač je také dobrý nápad. Chtělo by to ale znát, kolik se uvolní tepla (v kJ, nebo kcal)na litr roztoku.
Už jdu shánět fén do auta :-).
Zdravím, H.

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 27166


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Milan (90.177.92.23) --- 6. 2. 2008
Re: konec řepky (22769) (22770)

Dobrý den jestli by jste z něčím potřebovali pomoc tak se ozvěte už to dělám náký pátek

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 27165


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Míra Hladík (79.98.157.196) --- 6. 2. 2008
Re: Predčasné jaro (27163)

V Podkrkonoší je 7 stupňů častý déšť silnější vítr.Průšvih je,že některá včelstva začala nosit vodu.Začnou více plodovat a to v našich podmínkách n.v.480m.není dobré.Už kvete olše a líska ale včely na ně nemohou létat.Přijde li mráz 10st.mínus,tak toto květenství spálí.M.H.

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 27164


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Zdeněk (62.77.99.37) --- 6. 2. 2008

Jasno, cca 6 stupňů, ale pěkně to tady fučí.
Táborsko

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 27163


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

R. Polášek (85.71.1.251) --- 6. 2. 2008
Re: hukot v?elstva (27130) (27160) (27161)

Na jihu Čech nevím, ale tady na severní Moravě je pod mrakem, občas dost silné nárazy větru a dešťové přeháňky.

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 27162


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

FRANTIŠEK ČIHÁK (e-mailem) --- 6. 2. 2008
Re:hukot v?elstva (27130) (27160)

Chci se zeptat, jak to vypadá na Jihu Čech s počasím - mám tam včelky. Bechyňsko

> ------------ Původní zpráva ------------
> Od: Radim Pol??ek <polasek/=/e-dnes.cz>
> Předmět: hukot v?elstva
> Datum: 06.2.2008 12:54:29
> ----------------------------------------
> Já bych sázel, že tam zrovna vnikla nějaká neopatrná myška a včelky se
> rozrušily a usmrtily ji žihadlem. Druhá možnost je, že došlo vlivem
> přeplnění výkalových váčků včel k spuštění kálení uvnitř úlu, za
> předpokladu, že včely jsou někde na nějakém studeném místě, třeba nějakém
> údolí, kde od listopadu a prosince nemohl být prolet a včely se tudíž
> nemohly vyprázdnit.
> Krmit teď je problém, včely na zpracovávání zásob potřebují bílkoviny, které
> berou z těla a o to méně potom jsou schopny vychovat nové včely. Ideální v
> tuto dobu, pokud už nemají zásoby je dodání rámků s zpracovanými zásobami.
> Pokud ostatní včelstva mají hodně zásob na neobsazených rámcích, vzít po
> jednom rámku z jednoho úlu a do oddělku přidat tak dva ty rámky. Ale jen
> jestli je oddělek skutečně životaschopný, to je zdravý a dostatečně silný.
> Pokud je oddělek příliš slabý a do jara by uhynul, je nejlepší řešení ho
> připojit k jinému včelstvu nebo oddělku.
> Krmení takovým způsobem, že včely zásoby zpracují a samy uloží do buněk je v
> tuto dobu na ostří nože, protože může včelstvo ještě naopak dorazit
> oslabením jednotlivých včel.
>
>
> ----- Original Message -----
> From: "MichalHc22" <e-mail/=/nezadan.iol.cz>
> To: "Včelařský mailing list" <vcely/=/v.or.cz>
> Sent: Monday, February 04, 2008 7:35 PM
>
>
> > Dobry den, mam jeden zacatecnicky dotaz. Dneska navecer , skoro uz vecer
> > sem byl na vceline a v jednom ulu mi strasne bzuci vcely. Netusite nekdo
> > ceho to muze byt pricina? Ten bzukot je slyset na metr daleko od ulu.. V
> > jinych je klid, jen v tomhle jednom. Jedna se o oddelek, ketry nebyl pred
> > zimou nejak extra silny. Je mozny ze by vely takhle bzucely, kdyby treba
> > meli male zasoby?? Nepokazim neco, kdyz se do nich podivam a par zadnich
> > plastu vyndam a prohlednu??
> >
> > Dekuji za rady..
> >
> > PS: je mozne je pripadne ted prikrmit?? Pres den kdyz sviti slunicko??
> > Nehrozi pak nosema?
>
>
>
>

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 27161


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Radim Polá?ek (e-mailem) --- 6. 2. 2008
hukot včelstva (27130)

Já bych sázel, že tam zrovna vnikla nějaká neopatrná myška a včelky se
rozrušily a usmrtily ji žihadlem. Druhá možnost je, že došlo vlivem
přeplnění výkalových váčků včel k spuštění kálení uvnitř úlu, za
předpokladu, že včely jsou někde na nějakém studeném místě, třeba nějakém
údolí, kde od listopadu a prosince nemohl být prolet a včely se tudíž
nemohly vyprázdnit.
Krmit teď je problém, včely na zpracovávání zásob potřebují bílkoviny, které
berou z těla a o to méně potom jsou schopny vychovat nové včely. Ideální v
tuto dobu, pokud už nemají zásoby je dodání rámků s zpracovanými zásobami.
Pokud ostatní včelstva mají hodně zásob na neobsazených rámcích, vzít po
jednom rámku z jednoho úlu a do oddělku přidat tak dva ty rámky. Ale jen
jestli je oddělek skutečně životaschopný, to je zdravý a dostatečně silný.
Pokud je oddělek příliš slabý a do jara by uhynul, je nejlepší řešení ho
připojit k jinému včelstvu nebo oddělku.
Krmení takovým způsobem, že včely zásoby zpracují a samy uloží do buněk je v
tuto dobu na ostří nože, protože může včelstvo ještě naopak dorazit
oslabením jednotlivých včel.


----- Original Message -----
From: "MichalHc22" <e-mail/=/nezadan.iol.cz>
To: "Včelařský mailing list" <vcely/=/v.or.cz>
Sent: Monday, February 04, 2008 7:35 PM


> Dobry den, mam jeden zacatecnicky dotaz. Dneska navecer , skoro uz vecer
> sem byl na vceline a v jednom ulu mi strasne bzuci vcely. Netusite nekdo
> ceho to muze byt pricina? Ten bzukot je slyset na metr daleko od ulu.. V
> jinych je klid, jen v tomhle jednom. Jedna se o oddelek, ketry nebyl pred
> zimou nejak extra silny. Je mozny ze by vely takhle bzucely, kdyby treba
> meli male zasoby?? Nepokazim neco, kdyz se do nich podivam a par zadnich
> plastu vyndam a prohlednu??
>
> Dekuji za rady..
>
> PS: je mozne je pripadne ted prikrmit?? Pres den kdyz sviti slunicko??
> Nehrozi pak nosema?

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 27160


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

kozlík (194.212.232.6) --- 6. 2. 2008
Re: bzuci vcely + neklidne zimovani (27138)

Na myšku nemá výška stojanu vliv. Takže se radši mrkni. Ani kočky tomu moc nebrání. Na naší zahradě mají 3 sousedovic kočky rajon. Myši tam přesto žijí ve velkém množství a jednou jsem je měl i v úlu.

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 27159


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Antonín Podhájecký (82.99.163.242) --- 6. 2. 2008
Re: Ošetření aerosolem v lednu (27061) (27093) (27113) (27129) (27142) (27155)

>To jsou dávky, podle mého soudu, odpovídající prostoru úlu a síle Vašich včelstev. Jak si vysvětlujete tak vysoký úhyn Vašich včelstev? Došlo k reinvazi či k virózám, k prudkému rozmnožení roztočů vlivem teplé zimy??


Myslím, že došlo k reinvazi i k virózám. Když jsem na jaře přeléčil tak po zimě to nemohlo být tak zlé. Zažil jsem už vysoký spad, kdy podložky byly červené, ale včelstva přežila v pořádku. V okolí je určitě hodně divokých rojů. Jak v lese, tak v nedalekém starém hospodářství, kde je občas marně likviduju.

>Zprávy o náhlém vytracení včel z úlu během jednoho dne na mě působí fantasticky. Těžko se to posuzuje, když se s tím člověk nesetkal.


V neděli na VČS nám pokladník s údivem vyprávěl, jak mu včely ulétly z úlů. Že tam nechaly zásoby a během dne byly pryč. Není to zase nic jiného. Vytratí se v tichosti a zůstala tam třeba jen matka.


>Něco podobného hodlám použít i já, akorát plánuji místo hobry použít umělohmotné utěrky na nádobí.


Takové léčení by chtělo rozvinot. Myslím, že nejlepší by bylo léčit hned po vytočení v červenci a srpnu kyselinou mravenčí napouštěním nějakých slabých desek, které se vejdou nad rámky. Dát dvakrát formidol je asi málo. Dávat ho opakovaně už by se taky prodražilo, jako nakoupení odpařovačů. Nijak nešetřím, ale při 50 včelstvech je to už hodně.
Možná by šlo formidol opakovaně napouštět. Ještě jsem to nestudoval.

Tonda

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 27158


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

vsusicky (89.102.166.117) --- 5. 2. 2008
Re: Pošumavský bio-med (27126)

A přímo vlastní stránky i s několika foto www.sweb.cz/sumavskymed

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 27157


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Josef Kala (e-mailem) --- 5. 2. 2008
RE: Oetření aerosolem v lednu (27061) (27093) (27113) (27129) (27131) (27134)

Zde si dovolím citovat z návodu k léčivu M1:
.
.
.
Technologický postup
ošetření včelstev proti varroáze přípravkem M-1 nátěrem plodu

Rozsah provedení
Z hygienických důvodů u jednoho včelstva natíráme plochu nejvýše 10 dm3.
Pokud má včelstvo více plodu, musíme plod nad tuto hranici odstranit.
Natíráme opatrně jen víčka plodových buněk tak, abychom nepotřísnili další
plástovou plochu, rámky plástů ani části úlů.

Tolik citace.
A současně upozorňuji na ( domnívám se ) zásadně chybný údaj v návodu -
plocha je uvedena v decimetrech krychlových!

Správně by asi mělo být 10dm2 ( tedy deset decimetrů čtverečních, což je
čtverec o stranách 32 x32 cm, nebo jinak a po včelařsku řečeno: 5 plástů, na
každém z nich je po obou stranách 10x10cm tedy 1dm x 1dm zavíčkovaného
plodu, tedy 5x2x1x1=10dm2).

Nemějte mi za zlé, že to tak podrobně popisuji, ale z vlastní
"přesvědčovací" kampaně vím, že i takto podrobně vysvětlené je pro řadu i
mladých včelařů složité. Mnozí trvali na tom, že 10dm2 = 10dmx10dm a těžko
jsem jim vysvětloval, že to by bylo 1m2 tedy 100 dm2.

Popravdě musím přiznat, že si nejsem svým zjištěním jist. Je to přecejen
návod k léčivu, tak by tam neměly být nesrozumitelnosti, nebo dokonce chyby!
Návod je stažen ze stránek beedol.cz - návody k lékům.
Pokud je můj výklad mylný, pak prosím aby mi to někdo vysvětlil.
Předesílám, že mám ukončené VŠ vzdělání s pěti úspěšně ukončenými semestry z
matematiky.
Josef Kala-----Original Message-----
From: vcely-bounces/=/v.or.cz [mailto:vcely-bounces/=/v.or.cz] On Behalf Of M.
Václavek
Sent: Monday, February 04, 2008 9:04 PM
To: Včelařský mailing list
Subject: Re: Oetření aerosolem v lednu

Zatím mi žádné včelstvo na varroázu neodešlo a natírat plod v předjaří
samozřejmě budu, pokud-li mi to bude nařízeno, i když velmi nerad. Nedivte
se, rozebírat několika nástavkový Optimal na jaře, kde se plod začátkem
předjaří nachází zpravidla ve dvou nástavcích, později ve třech, nikdy ne v
jednom, je nevděčná činnost, která včelstvo znatelně rozruší. Ale
nepochybuji o vysoké účinnost tohoto léčení ( samozřejmě, pokud-li je
prováděno správně a doplněno fumigací nebo aerosolem ).


S pozdravem...M. Václavek

PS.
Díky své lenosti jsem si v loni nestihl opatřit novodurovou trubku
upravenou tak, aby jeden konec se dal vsunout do očka a druhý napojit na
hrdlo vyvíječe aerosolu. Aerosol se vhodným očkem pak vpravuje přímo do
chumáče.
Výsledek mé lenosti bylo z mého pohledu docela groteskní třetí ošetření (
aerosolem ). Aerosol důvěrníci vpouštěli dnem, což je trošku nepraktické,
když máte naskládaných nad sebou několik nástavků. Chumáč je stáhnutý v
horních partiích úlu. Pochybuji o tom, že ten trošek aerosolu, který mi do
včelstev naši spěchající důvěrníci vpravili dnem, pronikne v dostatečném
koncentraci do chumáče. Navíc část aerosolu se dostalo nedokonale utěsněným
drátěným dnem ven. ,,Skrblíci,, , určitě by tam trochu aerosolu navíc pro
mě měli :-)))


__________ Informace od NOD32 2845 (20080202) __________

Tato zprava byla proverena antivirovym systemem NOD32.
http://www.nod32.cz


Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 27156


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

M. Václavek (213.29.160.5) --- 5. 2. 2008
Re: Ošetření aerosolem v lednu (27061) (27093) (27113) (27129) (27142)

Antonín Podhájecký:
Dvě kapky na obsednutý nástavek. Zimuju ve třech až čtyřech nástavcích, tak počítám, že obsedají vždy minimálně o jeden nástavek méně. To je 4 až 6 kapek. Aerosol dávkuju podle počtu nástavků. Používám aceton a pokud si pamatuju, je 30 vteřin na nástavek a pak na každý další 10 vteřin.

_____________________________________________________________
To jsou dávky, podle mého soudu, odpovídající prostoru úlu a síle Vašich včelstev. Jak si vysvětlujete tak vysoký úhyn Vašich včelstev? Došlo k reinvazi či k virózám, k prudkému rozmnožení roztočů vlivem teplé zimy??

Zprávy o náhlém vytracení včel z úlu během jednoho dne na mě působí fantasticky. Těžko se to posuzuje, když se s tím člověk nesetkal. Můžete mi někdo prosím vysvětlit, jak je něco takového možné??? Postupné ( v rámci týdnů ) vymíraní včelstva zakončené mohutnou loupeží, jež může za pár dní skončit totálním rozpadem včelstva ( včely se přidají k lupičkám ) je jistě věrohodnější něž vytracení včel ze dne na den bez známek loupeže.

___________________________________________________________
Antonín Podhájecký:
Známý léčí kyselinou mravenčí, kterou napouští hobrové desky v igelitu, ve kterém jsou otvory. Nemá problémy se ztrátami. Takto jsme kdysi léčili. ZO nakoupila kyselinu v sudu a každý si přijel napustit desky.
____________________________________________________________

Něco podobného hodlám použít i já, akorát plánuji místo hobry použít umělohmotné utěrky na nádobí.
...

Význam předjarního ošetření je v preventivní eliminaci vstupního počtu roztočů, jež se do podletí mnohonásobně zvětší. Ve výsledku pár desítek roztočů zlikvidovaných v této době znamená snížení počtu roztočů v podletí o několik tisíců! Ošetření po každém medobraní v produkčním období ( jedině kyselinou mravenčí! ) má význam v zamořenějších oblastech kvůli průběžnému snižování zamoření. Podletní ošetření je zaměřeno na ochranu zimní generace v zamořenějších oblastech, což může být zajištěno jedině Gabony, nebo odpařovači kyseliny mravenčí, či několikanásobným ( 3-4x )ošetřením odparnými deskami. Aplikace musí být provedena tak, aby se pokrylo období tvorby zimních včel, má-li poskytovat ochranu během tohoto období ( které je zpravidla v srpnu, ale u pozdně krmených včel se toto období protahuje do září, u včelstev zásobených ihned po posledním medobraní v případě nízké podletní snůšky část zimních včel pochází z července ). Přesto v případě reinveze ( v září ) může podletní ochranná léčba ztroskotat. Význam podzimního léčení je v co možná nejvyšším snížení počtu roztočů.

Je třeba předejít dosažení stavu, kdy počet roztočů je řádově vyšší něž pár tisíc. V takovém případě již včelstva velmi podléhají napadení a růst populace roztočů se urychluje díky zvýšené pravděpodobnosti setkání dvou samiček roztoče v jedné buňce s následným hybridizačním efektem ( umocňován nízkým kladením ), který podporuje růst populace roztočů. Kombinace neúnosného zamoření s následným propuknutí viróz je situace, ze které se velmi nesnadno vyhází a která nemusí být vždy úspěšně vyřešena i třeba včasným započetím podletního léčení.

Zřejmě i moje včelstva prodělala v loni reinvazi, protože v průběhu září došlo k nečekanému zvýšení spadu doprovázený podivnou nárazovou snůškou bez přínosu pylu ( což by poukazovalo na břečťany ). Loupeži se dá snadno předcházet na rozdíl od reinvaze. Reinvaze by byli maximálně minimalizovány, pokud by byly všichni včelaři svědomití ( netrpěli slabá včelstva, dodržovaly správné postupy při léčení, předcházeli loupežím včasným nakrmením a zúžením česen v podletí ) a nevyskytovali by se v přírodě divoká včelstva.


S pozdravem....M. Václavek

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 27155


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

zdenek (212.71.136.70) --- 5. 2. 2008
Re: Teplotou na VD. (26940) (27015) (27040) (27043) (27086) (27139) (27141) (27144) (27150) (27153)

Také asi patřím k těm, co "mají štěstí", proto se musím připojit.
Nenatíral jsem na jaře, Formidol jsem dával jen do včelstev, kde spadl nějaký roztoč, Gabon jsem nikdy neviděl, po první fumigaci jsem měl spad nejvíce 100 roztočů (z 12 včelstev) po druhé fumigaci nejvíce 25, po aerosolu 3.
Ještě počkám jak na tom jsou ostatní v ZO, ale žádné zvěsti o hromadných úhynech v okolí jsem nezachytil.
Pomyšlení na plošné použití všech dostupných prostředků opravdu asi nebude to správné ořechové.

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 27154


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Radek Krušina (195.39.121.166) --- 5. 2. 2008
Re: Teplotou na VD. (26940) (27015) (27040) (27043) (27086) (27139) (27141) (27144) (27150)

Tomtom napsal:
>...na jaře jsem nenatíral, nefumigoval, v létě jsem nedával formidol..( už na mě nezbyl ) fumigoval jsem 3x na podzim, po první byl spad cca 200_400 roztočů..po druhé a třetí téměř nulový...z osmi včelstev,
>při odběru měli jsem našel 1ks roztoče....rok před tím to samé, akorát fumigaci jsem stihnul o jednu míň...
..............

Při stejném přístupu v některých ,jiných částech republiky bys zřejmě už neměl na podzim co fumigovat. Myslím, že jsi měl štěstí. Tento rok už bys takové mít nemusel.


Tomtom napsal:
>Děsím se, že by se měly včely plošně léčit nátěrem, fumigaci, jedním gabonem..druhým gabonem...a nevím čím ještě...
.................

Je zřejmě na zodpovědnosti veterinární správy, aby stanovila zodpovědně jak postupovat při léčení. Pokud by se loni všichni zajímali jen o to , co bylo nařízeno, zřejmě by byla nákazová situace mnohem lepší. Pokud by podle potřeby bylo využito i toho, co bylo doporučeno, možná by to bylo ještě lepší.
Ale je pravda, že někteří dali formidol i gabon v souladu s návodem na léčení, a přesto přišli o včely.
Jiní na jaře natírali, dali gabon, a přesto přišli o včely.
Neuvědomuji si, jestli je tu někdo, že by na jaře natíral, dal formidol a gabon a přesto přišel o včely.

V každém případě, dokud člověku nepadnou vlastní včely, zřejmě má každý tendenci si myslet, jak to má zvládnuto, že Ti ostaní jsou zřejmě lajdáci, kteří neléčí podle návodů (nebo naopak jsou hloupí, že léčí podle návodů).

Myslím, že není problém používat vícekrát léčivo, nebo více druhů léčiv, ale tehdy a tam, když je to potřeba.Tomtom napsal:
>kdy na schůzi všichni chtějí nasadit vešteré dostupné léčiva preventivně a plošně...brrr
..............

To by zřejmě bylo opravdu smutné.
Myslím, že z obavy ze vzniku rezistence ani celoplošné povinné preventivní léčení všemi dostupnými léčivy nebude kompetentními orgány nařízeno.
Loňská metodika veterinární správy mi připadá dobrá (alespoň té naší jihomoravské), jen se jí držet.
Možná by neškodilo povolit u nás oficiálně ještě další způsoby léčení kyselinou mravenčí, než jen formidol.
Zřejmě pro ekologické včelaření, kde nic jiného nelze použít, bude léčba formidolem leckde málo účinná.


Radek Krušina

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 27153


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

vsusicky (82.117.130.2) --- 5. 2. 2008
Re:tomtom

Když se podíváte do Včelařství a i do této diskuze, tak napadení VD začíná být vážný problém. Mapky ve Včelařství č. 2 hovoří jasně. Na řadě stanovišť nepomohl ani nátěr plodu a na podzim již neměli co fumigovat.Možná jste stejně jako já měl štěstí. Také jem nedělal nátěr plodu, ale v srpnu jem dával gabon a na pozim 1x fumigace a 1x areosol. Zatím je vše OK. Nicméně co stačilo loni nemusí být pro Vaše stanoviště postačující letos. Potom platí osvědčené "štěstí přeje připraveným". A je dobré si vydiskutovat možné postupy k potlačení VD. Jako rozhodující se jeví zvádnutí populace VD v období cca od konce července do konce září.

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 27152


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Josef Kala (e-mailem) --- 5. 2. 2008
RE: Oetření aerosolem v lednu (27061) (27093) (27113) (27129) (27131) (27134)

Zde si dovolím citovat z návodu k léčivu M1:
Technologický postup
ošetření včelstev proti varroáze přípravkem M-1 nátěrem plodu
Rozsah provedení
Z hygienických důvodů u jednoho včelstva natíráme plochu nejvýše 10 dm3.
Pokud má včelstvo více plodu, musíme plod nad tuto hranici odstranit.
Natíráme opatrně jen víčka plodových buněk tak, abychom nepotřísnili další
plástovou plochu, rámky plástů ani části úlů.
Tolik citace.
A současně upozorňuji na ( domnívám se ) zásadně chybný údaj v návodu -
plocha je uvedena v decimetrech krychlových!
Správně by asi mělo být 10dm2 ( tedy deset decimetrů čtverečních, což je
čtverec o stranách 32 x32 cm, nebo jinak a po včelařsku řečeno: 5 plástů, na
každém z nich je po obou stranách 10x10cm tedy 1dm x 1dm zavíčkovaného
plodu, tedy 5x2x1x1=10dm2).
Nemějte mi za zlé, že to tak podrobně popisuji, ale z vlastní
"přesvědčovací" kampaně vím, že i takto podrobně vysvětlené je pro řadu i
mladých včelařů složité. Mnozí trvali na tom, že 10dm2 = 10dmx10dm a těžko
jsem jim vysvětloval, že to by bylo 1m2 tedy 100 dm2.
Popravdě musím přiznat, že si nejsem svým zjištěním jist. Je to přecejen
návod k léčivu, tak by tam neměly být nesrozumitelnosti, nebo dokonce chyby!
Návod je stažen ze stránek beedol.cz - návody k lékům.
Pokud je můj výklad mylný, pak prosím aby mi to někdo vysvětlil.
Předesílám, že mám ukončené VŠ vzdělání s pěti úspěšně ukončenými semestry z
matematiky.
Josef Kala

-----Original Message-----
From: vcely-bounces/=/v.or.cz [mailto:vcely-bounces/=/v.or.cz] On Behalf Of M.
Václavek
Sent: Monday, February 04, 2008 9:04 PM
To: Včelařský mailing list
Subject: Re: Oetření aerosolem v lednu

Zatím mi žádné včelstvo na varroázu neodešlo a natírat plod v předjaří
samozřejmě budu, pokud-li mi to bude nařízeno, i když velmi nerad. Nedivte
se, rozebírat několika nástavkový Optimal na jaře, kde se plod začátkem
předjaří nachází zpravidla ve dvou nástavcích, později ve třech


__________ Informace od NOD32 2845 (20080202) __________

Tato zprava byla proverena antivirovym systemem NOD32.
http://www.nod32.cz


Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 27151


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

tomtom (81.30.251.9) --- 5. 2. 2008
Re: Teplotou na VD. (26940) (27015) (27040) (27043) (27086) (27139) (27141) (27144)

Já mám úly natřené hnědým luxolem, postavené po celý rok na místě, kde trochu stínu je v létě až po 15 hodině..takže asi mají dost práce s odvětrávaním...na jaře jsem nenatíral, nefumigoval, v létě jsem nedával formidol..( už na mě nezbyl ) fumigoval jsem 3x na podzim, po první byl spad cca 200_400 roztočů..po druhé a třetí téměř nulový...z osmi včelstev, při odběru měli jsem našel 1ks roztoče....rok před tím to samé, akorát fumigaci jsem stihnul o jednu míň...
Děsím se, že by se měly včely plošně léčit nátěrem, fumigaci, jedním gabonem..druhým gabonem...a nevím čím ještě...kdy na schůzi všichni chtějí nasadit vešteré dostupné léčiva preventivně a plošně...brrr
Ale teď vidím, že to spíš patří do jiného vlákna...Tom

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 27150


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

(e-mailem) --- 5. 2. 2008
Re:bzuci vcely + neklidne zimovani (27135)

Jelikož máš zadem přístupný úl tak bych to řešil následovně Včely do jara vydrží i bez matky Prvně se podívej není li tam myš nebo rejsek Po myši tam bude mnoho drtí z plástů. Po rejskovi rozkousaná tělíčka včel. Myš chytíš na na kůrku chleba a rejska na škvarek Pokud to bude uhynulá matka tak při teplotě alespoň 10°C spojit a Hned jakmile budeš nasazovat medníky tak zpětně z nich vytvořit odělek

Pepan

> ------------ Původní zpráva ------------
> Od: MichalHc22 <e-mail/=/nezadan>
> Předmět: bzuci vcely + neklidne zimovani
> Datum: 04.2.2008 21:25:59
> ----------------------------------------
> Mnohokrat dekuji za rady. Ve stredu se na to jedu podivat. Zitra bohuzel
> nemuzu :-( Problem je ze nastavkove (zatim) nevcelarim a zalozni matku
> nemam, tak doufam, ze tou bezmatecnosti to neni..
>
>
>

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 27149


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

vsusicky (82.117.130.2) --- 5. 2. 2008
Re: Neklidné zimování (27130) (27133)

V tomto počasí by nejspíš nouzové přikrmení bylo možné s použitím již invertovaného cukru(maxinvert). Roztok se nalije rovnou do plástů. Postup i další informace se dají najít ve Včelařských novinách. Maxinvert ale není nejlevnější.V některé starší liteřatuře se dajít i další postupy pro zízkání invertázy sacharózy (např. Brenner-podněcování cukernou cihlou, kde se používá KM).

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 27148


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Tomáš Jaša (80.79.27.242) --- 5. 2. 2008
Re: Ošetření aerosolem v lednu (27061) (27093) (27113) (27129) (27131) (27134) (27140)

Také jsem se podíval na vámi citovaný zdroj a našel trojku místo dvojky. Ale také tištěný návod a ten je v pořádku s dvojkou.
Pokusím se upozornit tu správnou osobu která to umí na webu dát do pořádku.

Máte pravdu těžko se dospělým lidem vysvětluje učivo čtvrté třídy ZŠ. Každý je chytrý a nechce si přiznat, že neumí převádět jednotky.

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 27147


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

vsusicky (82.117.130.2) --- 5. 2. 2008
Re: Ošetření aerosolem v lednu (27061) (27093) (27113) (27129) (27142)

Myslím, že letos bude SVS nařízeno plošné ošetření nátěrem plodu+fumigací(aerosol, takže jako doplněk např. k potlačení vápenatěné plodu nebo nosemosy Formidol stačí. Víc bych se ošetřením na jaře nezabýval. Po loňských zkušenostech si myslím, že kritické bude podletí, respektive období od konce června do konce září. Je třeba se soustředit na překonání tohoto období, kdy jednak dochází ke kulminaci zamoření VD a současně k vývoji generace dlouhověkých včel. Jinak zase nebude na podzim co fumigovat.Zde hodně pomůže gabon, ale doba nasazení 24-30 dnů je vzhledem k možné reinvazi krátká. Je otázkou zda by nebylo vhodné použít oba gabony, tj. nejdíve 24 dnů Gabon 90, pak 92 a tak prodloužit dobu ošetření. Efektivnosti vyřezávání trubčího plodu příliš nevěřím. Takže ačkoliv se mi nechce manipulovat s KM, zvažuji MITEGONE nebo německé odpařovače. Formidol má poměrně krátkodobý účinek a používání v delším období je pracnější a tím také dražší.
Jinak to zatím u mne na stanovišti vypadá beze ztrát. No ještě uvidíme.

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 27146


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Martin Olsak (e-mailem) --- 5. 2. 2008
RE: Oetření aerosolem v lednu (27061) (27093) (27113) (27129) (27131) (27134) (27143)

Od rijna do prosince lze mit na ule jeden prazdny nastavek.
Plodovani tou dobou stejne nepodporujeme, tak at maj holky
studeny odchov. Ockem horniho prazdneho nastavku lze vhanet
aerosol.

Martin

> -----Původní zpráva-----
> Nejsem si jist, jestli aplikace aerosolu do očka je to pravé.
> Při aplikaci se má aerosol vhánět do volného prostoru

Internal Virus Database is out-of-date.
Checked by AVG Free Edition.
Version: 7.5.516 / Virus Database: 269.19.11/1242 - Release Date: 24.1.2008
20:32


Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 27145


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

kadl (81.90.163.72) --- 5. 2. 2008
Re: Teplotou na VD. (26940) (27015) (27040) (27043) (27086) (27139) (27141)

No jen chci trochu rozvířit stojaté vody této konference. Nejlépe horkým vzduchem...:-)
To mi připomnělo, že jsem ještě viděl na webu nějaký fén na ohřívání stanu, maličký a kompaktní, který fungoval na 12V ze zapalovače v autě. Taky možná dobrý do podmetu...
Už ho ale nemohu najít.
Stejně, kdyby se zúžilo česno tak nevěřím, že by to uvětraly. Ale nakrklo by je to asi to ano.

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 27144


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Petr Zdráhala (62.168.49.110) --- 5. 2. 2008
Re: Ošetření aerosolem v lednu (27061) (27093) (27113) (27129) (27131) (27134)

Nejsem si jist, jestli aplikace aerosolu do očka je to pravé. Při aplikaci se má aerosol vhánět do volného prostoru, tedy např. do podmetu, kde potom aerosol postupně zaplňuje celý úl. Když budete vhánět aerosol očkem, bude při studené stavbě narážet do bočních loček rámku. Při teplé stavbě je to úplný nesmysl to dělat očkem. Řekl bych, že při nárazu proudu aerosolu na blízkou překážku bude aerosol kondenzovat a nebude mít takovou účinnost, jako když se vhání pod rámky. Možná se mýlím, ale provádím ošetření aerosolem již asi 8 let a vždy se snažím, abych aerosol vháněl do volného prostoru.
Přeji hezký den.
Petr Zdráhala

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 27143


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Antonín Podhájecký (82.99.163.242) --- 5. 2. 2008
Re: Ošetření aerosolem v lednu (27061) (27093) (27113) (27129)

Dvě kapky na obsednutý nástavek. Zimuju ve třech až čtyřech nástavcích, tak počítám, že obsedají vždy minimálně o jeden nástavek méně. To je 4 až 6 kapek. Aerosol dávkuju podle počtu nástavků. Používám aceton a pokud si pamatuju, je 30 vteřin na nástavek a pak na každý další 10 vteřin.

>Kolik jste dával kavek na včelstvo resp. kolik minut jste a kam jste vháněl aerosol?
Děkuji za odpověď

Známý léčí kyselinou mravenčí, kterou napouští hobrové desky v igelitu, ve kterém jsou otvory. Nemá problémy se ztrátami. Takto jsme kdysi léčili. ZO nakoupila kyselinu v sudu a každý si přijel napustit desky.

>Letos vyhlašuji varroáze válku kyselinou mravenčí ( žádný FORMIDOL, ale vlastní napodobeninu ( náklady na jedno ošetření včelstva klesnou k 10 Kč ( 1 litr kyseliny mravenčí se dá sehnat za 80-100 Kč, na jedno ošetření u 3 NN plodiště se spotřebuje kolem 100 ml kyseliny ), což je znatelně levnější něž dvě desky Formidolu celkem s 80 ml kyseliny za 40-60 Kč ), v podletí plánuji nasadit odpařovače a gabony )
Mám takové neblahé tušení, že situace z minulého roku se bude letos opakovat a to v daleko větší míře, pokud včas nezasáhneme. Jarní ošetření nátěrem je pro mě trest, a tak se modlím, abych neměl vysoký zimní spad. Tak či onak chci jak nejdříve to půjde 2x ošetřit kyselinou a pak léčit po každém medobraní.


onda

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 27142


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

KaJi (88.103.157.154) --- 4. 2. 2008
Re: Teplotou na VD. (26940) (27015) (27040) (27043) (27086) (27139)

Tuhle jsem dostal propagační předmět kapesní ohřívač.....
-------
Na termoboj s VD to má asi málo šancí, ale na rozvolnění chomáče před podzimní fumigací by to bylo do podmetu asi dobré.
K ohřevu včelstva si vybavuji povídání Ing. Veselého když o tomto tématu mluvil, že ".... termoregulační schopnosti včelstva, pokud má k dispozici 'plásty' je obdivuhodná." A je prý v podstatě nemožné zvýšit rovnoměrně teplotu v celém plodišti.

Karel

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 27141


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno


Celkem je ve Včelařské konferenci již 76631 příspěvků(zde zobrazeno 61 příspěvků, od č. 27141 do č. 27201)
Několik rad pro badatele v archivu Včelařské konference. Pro zobrazení starších příspěvků (a pro pohyb v jejich frontě) je určeno speciální okno, které je dostupné pod názvem "Archiv Včelařské konference" (příspěvky se v něm zobrazují tak, že nejstarší jsou nahoře a novější dole). Ve frontě příspěvků je možnost se pohybovat příslušnými povely (pro začátek kliknětě na "nejstarší", aby se Vám ukázaly první příspěvky, jimiž konference začíná, a pak klikejte na "novější", čímž se Vám vždy zobrazí várka novějších 60 příspěvků; jednotlivé příspěvky lze na tomto archivním zobrazení číst od horního konce webu (kde jsou starší) a postupovat směrem dolu (kde jsou novější).


Nejnovější - Novější - Starší - Nejstarší


Klikněte sem pro nápovědu