78287

Včelařská konference

(Internetová stránka otevírající prostor pro komunikaci včelařů)Jméno: E-mail:
Téma:
Příspěvek:
Jmeno sladkeho produktu vcelHeslo: Opište červené slovo pozpátku do kolonky.

U vašeho příspěvku bude zobrazena IP adresa, ze které příspěvek odesíláte.
Délka příspěvku je omezena na 10000 znaků.

Prosíme účastníky konference, aby při podání nového příspěvku do konference vždy vyplnili kolonku "téma". V případě, že reagujete na některý již uveřejněný příspěvek, tak to důsledně čiňte pomocí funkce "Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo...", která je k dispozici vpravo vedle každého zobrazeného příspěvku. Funkce, která je pro každý zobrazený příspěvek k dispozici: "Zobrazit odpovědi na tento příspěvek.", bude správně fungovat jen v případě, že budete dbát výše uvedených pokynů.)


Zběžné zobrazení

Archiv Včelařské konference


Příspěvky do konference:
(nejnovější jsou hned zde nahoře)Jirka (85.160.8.167) --- 22. 4. 2007
pohon medometu

Zdravím účastníky konference.
Koupil jsem pohon na 12V, vyráběla ho nějaká firma ve Slaném.
Koncovka, co se zasunovala do zapalovače u auta (nebo kam?) chybí.No a já nyní nevím, jaký drátek je + a -. Nemáte někdo s tímto pohonem zkušenosti? Děkuji za rady. Řepka kvete o 106 a nerad bych pohon hned spálil díky přepolování.

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 22330


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Miroslav Jakuš - HAiDA (e-mailem) --- 22. 4. 2007
Hra Včeličky

Na serveru Slunečnice.cz se objevila hra Včeličky .... tady máte odkaz
http://www.slunecnice.cz/sw/vcelicky/ ... třeba se vám to bude hodit

Miroslav Jakuš
člen ZO ČSV Doksy

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 22329


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Nevaž si to (88.100.95.205) --- 22. 4. 2007
Karel 22.4.2007 - rady

Vážený příteli Karle,děkuji Ti za uspokojivou odpověď.
A taky se na mne nezlob,pokud se cítíš dotčen mým pohledem na věc.Myslel jsem že jsi komouš.Smažme to.
Protože píšeš,že nejsi žádný elektronik ale máš nějaké vědomosti ohledně pohonu medometů tak bych Tě chtěl poprosit zda bys mohl poradit mému příteli.
Mám přítele,který by rád vytáčel med mimo dosah el.energie
a mohl by si sehnat autobaterie o 12 voltech.
Jaké zařízení by jsi mu mohl doporučit aby mu to pracovalo
řekněme na 12 V, pokud s tímto máš nějaké zkušenosti,napiš.

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 22328


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

stonjek (88.100.213.73) --- 22. 4. 2007
Re: Radim 21.4.2007 / mobily a radary... (22312)

Př. Novotný, tak dlouho už jsem se nezasmál! To že jsem považován tebou za odborníka na elektroniku mě udělalo dobře, ale opak je pravdou! Co se týče elektroniky jsem naprosto nepoužitelný blb a většinou musí nastoupit kamarádi. Navíc ve svém provozu se jí co nejvíc vyhýbám, abych v případě poruchy neměl problémy. Takže pouze pohony medometů. O radarech a záření nevím vůbec nic, pouze tuším, že by to mohlo být velké svinstvo. Od voj. prostoru v Brdech to mám vzduchem cca 25 km a radar tam nechci. To že klesla silně frekvence mých příspěvků na konferenci je pravda.Důvodem je, že kvalita příspěvků silně poklesla, v převážném případě je to mlácení prázdné slámy. Velký prostor vyplňují příspěvky, kde se skloňuje racionalizace ve všech pádech, ale obsah tomu neodpovídá a k velkým teoriím vysílaných ze stínu Budečáků, když to někdo obdivuje, proč ne. Já to ale rozhodně nejsem. Takže reaguji pouze na téma, které mě zajímá a mám trochu odlišný názor.
Zdraví R. Stonjek

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 22327


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Nevaž si to (88.100.95.205) --- 22. 4. 2007
Karel 22.4.2007 - odpověď

Vážený příteli Karle,jsem velmi potěšen tou Tvojí odpovědí
na můj příspěvek do včelařské konference.Jsi asi tak v mých létech jak jsem poznal z té Tvé odpovědi.I ty naše
iniciativy v chovu včel se asi také shodují.Píšeš,že máš
kolem 50 včelstev,já jich v době minulé měl kolem 60 na 2 stanovištích,jedno na jižní Moravě a to druhé v Čechách
nedaleko Humpolce.Nyní jich mám jen 28 u trvalého bydliště na svém pozemku , 20 jich převzal můj syn.Jinak nechci se chlubit,ale každý včelař by měl mít svého nástupce.Já jsem svojí přesvědčující metodou do této profese dostal zetě,syna a vnuka .Zeť má 18,syn má 19,vnuk má 8 včelstev.
V naší rodině je o včely postaráno.Ještě jednou Ti děkuji. za odpověď a je dobré se této konference zúčastňovat a poradit těm začínajícím,neb je to velmi zapotřebí.

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 22326


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Karel (88.103.157.154) --- 22. 4. 2007
Re: Karel 21.4.2007 (22322)

Vážený příteli,jistě se dá s Tvými názory souhlasit,jenže to situaci v současné době nevyřeší.....
Ne TO. KDO to vyřeší. Situaci většinou řeší lidé.

.....Pokud jsi nikdy nebyl nucen prodávat svůj med do výkupu,buď rád.Znamená to,že máš kolem 10 - 15 včelstev a máš ve svém okolí stálé odběratele,kteří jsou s Tvým medem spokojeni.To je dobře. ....
Už jsem to tady napsal, při prodeji medu není podstatné kolik včelstev ale kolik medu? Asi ho nemám dost.

....Také je možné,že nemáš včely žádné,kdož to ví? ....
Zatím padesát, ale jsem již tři roky 5km od moru (letos 3km). Takže kdo ví, kolik jich bude napodzim.
Teď čtyři včelstva ubyla, daroval jsem je sousedce. Je nějaká divná - mladá a chce včelařit:-) Takže úbytek včelařů nebude asi způsoben nezájmem.....

...Co se týká grafů,které uvádíš,koho by to zajímalo,včelaři jsou vesměs venkovští lidé a stejně by jim nakonec neporozuměli. ....
......Ano, u nás na vesnici jsme samí nevyštudovaní tupouni :-) = nezajímá to lidi, kteří nemají zájem něco řešit, jen pindaj v hospodě. Analýza je předpokladem řešení, data podmínkou.
....Netřeba si myslet,že těm černým ptákům /jak jsi na ně přišel ?[...v hospodě....] / nahrává náš ÚV ČSV , ten asi nejméně,ten jenom přihlíží,kam se naše včelařství řítí.....

Tak je to nastavené z dob Národní Fronty - pseudodemokracie, volené orgány bez "zubů" ve vleku protřelých apáratčíků. Co zmůže sbor strejců a tet, co se třikrát do roka sejde na nalejvárnu, pokecat atd. Funkční volený orgán musí makat celoročně v komisích a musí si placené funkcionáře hlídat, kontrolovat a dokopávat k činnosti.


...Musíme doufat,že se vše časem k dobrému obrátí a bude zase dobře pro včely...
Ano, víra, naděje, láska, to jsou ta tři slova co v nás udržují sílu ....že třeba někdo zaplatí naše dluhy(tak nějak to řekl Feldkurát Katz) :-)

Pro včely je stále vše dobré, přežily i dobu ledovou natožpak kolaps plánovaného hospodářství a agonii jedné zbylé nereformované organizace.

Což se nedá říci o těch včelách, co tady u nás zase lehnou popelem. Teď jsem se dozvěděl, proč se tady u nás neprohlíželo, i když jsme nejmíň rok v teoretickém ochranném pásmu. Viz mapky ve Včelařství. Stanoviště hlási veterině ČSV :-( !!! Takže likvidace moru nedúslednou a salámovou metodou a průběžnou "reinvazi/reinfekcí?" moru do již vypálených a čistých oblastí - to podle mě momentálně škodí některým včelstvům a včelařství. Vleče se to již ři roky a asi ještě dlouho povleče.
Jeto bolestivé, ale nakonec i to včelám prospívá - selekce včelstev i včelařů.

Karel

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 22325


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Nevaž si to (88.100.95.205) --- 21. 4. 2007
racionalisaci zdar

Velice si Tě vážím pro Tvoje znalosti,taktéž i návod,jak naložit se včelami,které přežily zimu bez matky.To se občas stává a včelaři to řeší po svém.Na jaře podle mých zkušeností stačí toto včelstvo přidat nahoru i bez toho papíru /který je nutný později/ na včelstvo vedlejší,i třeba druhý nástavek na včelstvo jakékoliv které se nám zdá slabší..V této době rozvoje včelstev se včelstva bez problémů spojí a začnou pracovat,škoda by byla je vysířit.Zachraňovat je pokud již kladou trubčice je však nesmysl,nedají užitek. Takový úl odstavíme opodál,asi 3 - 4 m , po 2 dnech opět na jiné místo a tím zachráníme létavky,které posílí ostatní včelstva svým přínosem a teprve poté zbylé včely v tom úlu vysíříme,nedá se to jinak dělat.Kdo se snaží experimentovat,většinou na to doplatí - ale chybami se člověk učí...

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 22324


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

M. Václavek (85.132.169.34) --- 21. 4. 2007
Re: Lukáš 19.4.2007 - bezmateč.včelstvo (22315)

Stačí vysypat všechny včely z bezmatečného včelstva před úly. Oni se někam vžebrají ( zpravidla do včelstev sousedících s rušeným včelstvem ).
Tuto metodu volíme při rušení slabého bezmatečného včelstva ( případně s trubčicemi ).
Pokud-li včelstvo má alespoň cca 20 000 včel ( dva nástavky Optimalu středně obsednuté včelami...cca 80 včel/dm2 ) stojí včelstvo zachránit připojením záložní matky přes novinový papír.
Od této doby ( rozkvět řepky ) do plného léta ( lípa malolistá ) může takovéto včelstvo, je-li posilováno plásty se zavíčkovaným plodem, dorůst do síly hlavních včelstev.
Jinak může posloužit i jako oddělek k posílení hlavního včelstva.
To vše platí jen pro zdravá včelstva!!! Slabá nemocná včelstva ( nosematická,... ) neskýtají záruku dobrého rozvoje a navíc mohou nakazit i další včelstva, takováto včelstva se ruší vysířením.
Pro všechny případy je dobré si ponechat přes zimu zásobu záložních matek ( přebytky s chovu matek ).
Dají se zazimovat bud jako oddělek, či jako záložní včelstvíčko ( viz Minioptimal... polystyrénový úlek na 5 nízkých rámků, které jsou položeny vertikálně...na výšku ).
Oddělek se dá použít na jaře k posílení hlavních včelstev ( bud připojením celého oddělku nebo posílením přes rámky se zavíčkovaným plodem a včelami, jež pro jistotu důkladně porosíme vodou ( ,,mokré včely neútočí,, ) a vložíme ke kraji plodového tělesa posilovaného včelstva...pozor na nechtěný přenos matky! ).
Včelstvíčko v Minioptimalu se v půlce předjaří ( rozkvět jívy ) přeloží do normálního nástavku a ošetřuje se jako oddělek. Výhoda minioptimalu je minimalizace nákladů na zazimování jedné záložní matky.
Já osobně Minioptimali plním v říjnu, kdy oddělkami posiluji hlavní včelstva a matky z oddělků nechávám jako záložní. Do minioptimalu vkládám střídavě žemlovou souš a rámek plný zásob ( S+G+S+G+S(B)...s=souš,G=med,B=pyl ), přisypu cca 5 000 včel a přidám matku ( vše z oddělku ). Na jaře se minioptimal dá použít jako plemenáč.
( pozn. místo Minioptimalu se dá použít i obyčejný nástavek, který uteplíme, vhodně rozdělíme přepážkou a opatříme utepleným nízkým dnem ( nejlépe 1 cm )...včelstvíčko musí být dobře utepleno )
Včelaři s menším počtem včelstev potřebují více záložních matek na jednotku včelstev ( např. na 10 včelstev ) než-li včelaři s více včelstvy, nebot je pro ně ztráta jednoho včelstva daleko horší, a proto je potřeba si existenci včelstev více pojistit.
Před rozkvětem řepky je oplození matek problematické v tuto dobu je nevhodné včelstvo zachraňovat matečníkem.
Ono obecně je nevhodné hlavní včelstva zachranovat matečníkem, nebot než se vylíhne první plod, včelstvo znatelně zeslábne a poznáme to na výnosu.
Přeji mnoho úspěchů!

zdravím.........M. Václavek
RACIONALIZACI ZDAR!!!

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 22323


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Nevaž si to (88.100.95.205) --- 21. 4. 2007
Karel 21.4.2007

Vážený příteli,jistě se dá s Tvými názory souhlasit,jenže to situaci v současné době nevyřeší.Pokud jsi nikdy nebyl nucen prodávat svůj med do výkupu,buď rád.Znamená to,že máš kolem 10 - 15 včelstev a máš ve svém okolí stálé odběratele,kteří jsou s Tvým medem spokojeni.To je dobře.
Také je možné,že nemáš včely žádné,kdož to ví? Co se týká grafů,které uvádíš,koho by to zajímalo,včelaři jsou vesměs venkovští lidé a stejně by jim nakonec neporozuměli.
Netřeba si myslet,že těm černým ptákům /jak jsi na ně přišel ? / nahrává náš ÚV ČSV , ten asi nejméně,ten jenom přihlíží,kam se naše včelařství řítí.Musíme doufat,že se vše časem k dobrému obrátí a bude zase dobře pro včely...

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 22322


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Karel (88.103.157.154) --- 21. 4. 2007
Re: Karel 21.4.2007 (22317)

Začnu odzadu - jestli to mají nemají lehké, nehodlám posuzovat. Vzali to dobrovolně.
Jestli dělají to, co se od nich očekává, at si posoudí členové - zaměstnavatelé.
Osobně vidím mnoho včelařů, kteří dělají ve svém volném čase velmi intenzívně pro včelařství relativně víc. Nedostávají za to prachy, spíš je do toho vkládají.

K otázce cen pp.Špačka, Halady a dalších se nehodlám vyjadřovat, jelikož snimi neobchoduji a nikdy jsem to nedělal. To je věc jejich obchodních partnerů. Že mají monopol je věc otázky proč jej mají a proč někomu vedení ČSV tento monopol pomáhá upevňovat a jaký k tomu mají mandát od členů, ÚV atd. A to je otázka na ně od nespokojených. Já se jen divím, že většině včelařů vadí Špaček a Halada a na druhé straně čtu ve Včelařství co čtu.
Bavím se a chehtám jako když jsem kdysi četl Rudé Právo - před roky přítel, nyná nepřítel a jiné veletoče.

Problém prodeje medu je v podstatě pseudoproblém.
Chtělo by to nějakou analýzu struktury včelařů a jejího vývoje. Dostupná data má sekretariát.
Stačí udělat grafy, jak se po pětiletkách měnila struktura včelařů ve vztahu k počtu včelstev, věku, výkupním cenám a pak se o nich můžeme bavit.

Ještě k výkupu a prodeji medu - že je to pseudoproblém je zřejmé z toho, že skutečné problémy se řeší. Protože ty bolí. Jak se přistupuje k prodeji medu?
Je to zástupný problém za který se toho snadno spousta nepořádku schová.

Kolik jednání UV bylo věnováno ekonomice, prodeji medu, je nějaká komise na prodej a propagaci medu, ví někdo jak bude probíhat kampaň na medu z EU? Aby se včelaři připravili a mohli se na kampaň napojit. Protože vzbudit zájem o produkt je jedna věc, druhá je, jak přivést zákazníka k sobě, aby nakoupil u včelaře. Nesedí zase někdo někde na informacích?
A kdo rozhoduje o nasměrování kampaně?

Pokud by prodej medu byl problém, tak to jsou otázky na které by asi většina včelařů měla chtít znát odpověď.

Ale nadávat na černý ptáky je jednoduší.
Karel

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 22321


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

(e-mailem) --- 21. 4. 2007
Re:Lukå 19.4.2007 - bezmateè.vèelstvo (22315) (22319)

zapoměl jsem dodat trubcokladná jde najít, trubčice ne!!

PEPAN

> ------------ Původní zpráva ------------
> Od: <Josef.Mensik/=/seznam.cz>
> Předmět: Re:Luká 19.4.2007 - bezmate?.v?elstvo
> Datum: 21.4.2007 14:28:37
> ----------------------------------------
> Tady je zaměněn význam slov trubcokladná matka = matka která není oplozená nebo
> je již sterá a nemá zásobu spermatu takové včelstvo lze po odstranění matky
> spojit s jiným. Pak jsou trubčice což jsou včely které začali klást vajíčka
> která nebývají uložena na dně buňky a jen z některých se líhnou trubci Takové
> se zachránit dá ale není to ekonomické Nejlepší je, je vysypat kus od úlu a úl
> odstranit včely se vžebrají do ostatních a ty trubčice pokud se jim podaří
> vzlétnou do úlu nepustí Prázdný úl je pak volný pro první roj . Pokud pak
> budeme chtít ještě z toho úlu mít užitek tak jich tam můžeme nasypat víc a
> oddělit pro začátek mřížkou.
>
> PEPAN
>
> > ------------ Původní zpráva ------------
> > Od: Neva si to <novic/=/seznam.cz>
> > Předmět: Luká 19.4.2007 - bezmate?.v?elstvo
> > Datum: 21.4.2007 12:41:25
> > ----------------------------------------
> > Lukáši,v dubnu se nenapravují včelastva která přezimovala bez
> > matky.Včelstva chováme proto,aby nám přinesla med.
> > Nějaké pokusy v dubnu s otevřeným plodem aby si to včelstvo vychovalo novou
> > matku jsou nesmyslem.
> > Moje rada pro Tebe i do budoucna je tato : v dubnu když je ve včelstvu
> > pouze zakladená trubčina / bezmatečné,či matka
> > je trubcokladná / aby se využily létavky,které tu budou ještě do 20 května
> > - odstavíme tento úl opodál,po 2 dnech opět na jiné místo,cca 4-5m a poté
> > toto včelstvo vysíříme,není mu pomoci.Létavky z tohoto včelstva posílí svým
> > sběrem ostatní dobrá včelstva na stanovišti a bylo by škoda je také
> > vysířit,když mohou pomoci rozvoji ostatních dobrých včelstev.Je zbytečná
> > obava z toho,že by mohly ublížit matce,ta je dobře chráněná svými včelami a
> > naopak
> > ty cizí létavky z trubcokladného včelstva to vemou s povděkem.Tak to tak
> > udělej a nepochybíš...
> >
> >
> >
>
>
>

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 22320


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

(e-mailem) --- 21. 4. 2007
Re:Lukå 19.4.2007 - bezmateè.vèelstvo (22315)

Tady je zaměněn význam slov trubcokladná matka = matka která není oplozená nebo je již sterá a nemá zásobu spermatu takové včelstvo lze po odstranění matky spojit s jiným. Pak jsou trubčice což jsou včely které začali klást vajíčka která nebývají uložena na dně buňky a jen z některých se líhnou trubci Takové se zachránit dá ale není to ekonomické Nejlepší je, je vysypat kus od úlu a úl odstranit včely se vžebrají do ostatních a ty trubčice pokud se jim podaří vzlétnou do úlu nepustí Prázdný úl je pak volný pro první roj . Pokud pak budeme chtít ještě z toho úlu mít užitek tak jich tam můžeme nasypat víc a oddělit pro začátek mřížkou.

PEPAN

> ------------ Původní zpráva ------------
> Od: Neva si to <novic/=/seznam.cz>
> Předmět: Luká 19.4.2007 - bezmate?.v?elstvo
> Datum: 21.4.2007 12:41:25
> ----------------------------------------
> Lukáši,v dubnu se nenapravují včelastva která přezimovala bez
> matky.Včelstva chováme proto,aby nám přinesla med.
> Nějaké pokusy v dubnu s otevřeným plodem aby si to včelstvo vychovalo novou
> matku jsou nesmyslem.
> Moje rada pro Tebe i do budoucna je tato : v dubnu když je ve včelstvu
> pouze zakladená trubčina / bezmatečné,či matka
> je trubcokladná / aby se využily létavky,které tu budou ještě do 20 května
> - odstavíme tento úl opodál,po 2 dnech opět na jiné místo,cca 4-5m a poté
> toto včelstvo vysíříme,není mu pomoci.Létavky z tohoto včelstva posílí svým
> sběrem ostatní dobrá včelstva na stanovišti a bylo by škoda je také
> vysířit,když mohou pomoci rozvoji ostatních dobrých včelstev.Je zbytečná
> obava z toho,že by mohly ublížit matce,ta je dobře chráněná svými včelami a
> naopak
> ty cizí létavky z trubcokladného včelstva to vemou s povděkem.Tak to tak
> udělej a nepochybíš...
>
>
>

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 22319


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

(e-mailem) --- 21. 4. 2007
Re:Radim 21.4.2007 / mobily a radary... (22312)

Nemám dojem že včely jsou pozadu za vegetací ba naopak se mi zdá , že jsou neobvykle před ní a k tomu chovu trubců již delší dobu se ukazuje že chov včelstev bez trubců je asi slepá cesta i v boji proti V:D:a nové poznatky ukazují větší výnos právě u včelstev s trubci
PODLE MNE TO MÁ LOGIKU

Pepan

> ------------ Původní zpráva ------------
> Od: Novotn? <novant/=/seznam.cz>
> Předmět: Radim 21.4.2007 / mobily a radary...
> Datum: 21.4.2007 10:03:47
> ----------------------------------------
> Radime,to myslíš vážně,spíše by to bylo k očekávání od přítele Stonjeka z
> Prahy.Přítel Stonjek se nám na čas odmlčel a je třeba pochopit,že s těmi
> elektron.zařízeními
> má své dlouholeté zkušenosti.Takže příteli,potvrď Radimovi,že ty bojové
> radary jsou pro včely nebezpečné.
> Jinak nám kvete vše najednou,nedočkaví nasazují medníky
> nehledě na to,že včely letos přírodu nedohánějí a jsou o 1 generaci
> pozadu.Letošní rok bude problémem i pro zkušené včelaře ale jistě si s tím
> poradí,ale asi bude medu méně.
> Ještě jedno pousmání - rada v posledním čísle Včelařství je
> takováto : chovejte mnoho trubců na 4 stavebních rámkách mezi plodem a
> potom se včely nerojí,neboť mají obavu že by se pak o ně nikdo
> nestaral.Přeji dobrý rok...
>
>
>

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 22318


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Nevaž si to (88.100.95.205) --- 21. 4. 2007
Karel 21.4.2007

S Tvým názorem je zapotřebí jen souhlasit,máš v mnoha věcech pravdu.Ubývá a stárne ta stará garnitura včelařů a
tak by opravdu výkupní ceny medu neměly do budoucna být problém?Je tedy zapotřebí rozumět tomu tak,že Špačkové a Haladové přidají v budoucnu několik korun za jimi vykoupený med? Netřeba si to myslet,mají monopol v tomto odvětví a jistě se tomu budou bránit,protože by měli menší zisky.Ti ostatní pouze paběrkují a nemohou ovlivnit cenu.
Takže resumé - ze středních a větších včelařů se stanou včelaři ze záliby,sníží počty svých včelstev i když jim to bude líto a bude v budoucnu u nás převažovat převážná většina včelařů do 15 včelstev.Ti někteří naši drobní velkovčelaři pokud by tyhle podmínky přetrvávaly a mohli zaplatit sezonní pracovníky bez kterých se nemohou obejít,nezbohatnou a mají pouze dvě možnosti,buďto rozšířit podnik a nebo toho zanechat.Rozšířit stanoviště
znamená velké území v okolí s problémy nájmu atd.,náklady na pohonné hmoty které jsou také veliké,nové úly,a ostatní zařízení k tomuto provozu.Těžko to vidět do budoucna dobře. Či by pomohla EU ? Tomu už nikdo nevěří.
Představitelé ČSV to také nemají lehké,netřeba jim závidět.

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 22317


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Karel (88.103.157.154) --- 21. 4. 2007
Re: stanovisko DUBEN vcely a mobily (22309) (22310)

Na ubývání včelstev u nás v Česku mnohem více než cokoli jiného působí nízké ceny ve výkupu medu .....
.........
Úbytek včelstev je zřejmě způsoben úbytkem včelařů :-)
Pokud mluvíme o včelstvech evidovaných.
Problém s odbytem a cenou je vždycky u všech výrob a je limitujícím faktorem. U medu, aut, obilí(tady budou zase letos boje zpracovatelů o nízkou cenu a strašení s hladomorem - světová cena prý utěšeně stoupá :-) ) a u většiny dalších produktů určených k volnému prodeji.
Problém prodeje včelích produktů nebude asi větší než u jiných, protože to by jinak nerostl počet včelstev u velkovčelařů, kteří jsou na prodeji závislí. Může někdo vysvětlit tento rozpor?
Ubývá a stárne skupina malovčelařů - tady by výkupní ceny neměly být vůbec problémem. Problém je, že není dostatečný příliv nových včelařů.
ČSV dělá politiku uzavřené sekty. Nebo kolik akcí pro nové včelaře dělá? Kolik hobby včelařů se vzdělává v Navrkách a nakolik vyjde jeden absolvent kursu.
Pěkná analýza byla od P. Texla v MV a taky pěkné akce které s PSNV dělá. Škoda že mu neprošel projekt u kraje na vzdělávací centra pro mladé včelaře.
Pokud by ČSV produkovala takové akce, asi by nebyl problém s novými včelaři.
Taktéž je třeba vzít v úvahu, že jsme asi převčelenou zemí.
A stávající počet včelstev bude zřejmě ještě možné redukovat aniž by nastal nějaký problém.
A pokud nastane, třeba zemědělcům a ovocnářům, je to jednoduché - alespoň od té doby co lidstvo vynalezlo peníze. Zaplatí si za opylování a přísun.

Problém pro hobby včelaře nastane, pokud se povede projekt Cechu. Tedy vytvoření dotované linky od velkovčelařů do supermarketů s podporou reklamní akce EU-ČSV. Viz zápis z jednání cechu a ČSV.

Až bude český med bežně nabízen v supermarketech s reklamou placenou i členy ČSV :-), asi jim ubydou jejich zákazníci. proč jezdit někam na venkov, do lesa atd, když stejně kvalitní med koupím v supráku? A bude tam na něj směrována reklama.

Karel

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 22316


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Nevaž si to (88.100.95.205) --- 21. 4. 2007
Lukáš 19.4.2007 - bezmateč.včelstvo

Lukáši,v dubnu se nenapravují včelastva která přezimovala bez matky.Včelstva chováme proto,aby nám přinesla med.
Nějaké pokusy v dubnu s otevřeným plodem aby si to včelstvo vychovalo novou matku jsou nesmyslem.
Moje rada pro Tebe i do budoucna je tato : v dubnu když je ve včelstvu pouze zakladená trubčina / bezmatečné,či matka
je trubcokladná / aby se využily létavky,které tu budou ještě do 20 května - odstavíme tento úl opodál,po 2 dnech opět na jiné místo,cca 4-5m a poté toto včelstvo vysíříme,není mu pomoci.Létavky z tohoto včelstva posílí svým sběrem ostatní dobrá včelstva na stanovišti a bylo by škoda je také vysířit,když mohou pomoci rozvoji ostatních dobrých včelstev.Je zbytečná obava z toho,že by mohly ublížit matce,ta je dobře chráněná svými včelami a naopak
ty cizí létavky z trubcokladného včelstva to vemou s povděkem.Tak to tak udělej a nepochybíš...

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 22315


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

M. Václavek (85.132.169.34) --- 21. 4. 2007
Re: planky na stavbu ulu -lezan (8183) (8190) (8204) (8209) (8216) (8218) (8228) (22313)

Doporučuji si prohlédnout:
http://www.vcely.or.cz/files/NNvcelareni.pdf
Doporučuji nízkonástavkové úly, jakožto úly velmi univerzální.

zdravím..........M. Václavek
Racionalizaci zdar!!!

ps.
Ležany jsou minulost. Nedá se v nich racionálně včelařit. Jsou vhodné jen pro extenzivní včelaření. Práci s celými nástavky se nic časově nevyrovná.
Nenechte se přesvědčit články Ing. Očenáška ve Včelařství.
Pokud-li nejste invalida, nevidím důvod, proč si vybrat ležan.
Před takovými cca 15-10 lety byl vyšlo asi 5 článků, které ho vychvalovali, jakoby to byl nějaký ,,zázračný úl,, , ale nakonec se na to více či méně zapomnělo.
Připomíná mi to současné vychvalování si Rotapi-úlu.
Plně souhlasím s názorem VÚVČ, že tento úl není ,,zázračný,, ( stejně jako ležan )!!!
,,ÚL MEDU NEPOTÍ,,!!!!!!!!!!!!!!!!

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 22314


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

charlie (193.179.148.50) --- 21. 4. 2007
Re:planky na stavbu ulu -lezan (8183) (8190) (8204) (8209) (8216) (8218) (8228)

shanim plany ulu k samovyrobe-a navod na jeho uziti

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 22313


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Novotný (88.100.95.205) --- 21. 4. 2007
Radim 21.4.2007 / mobily a radary...

Radime,to myslíš vážně,spíše by to bylo k očekávání od přítele Stonjeka z Prahy.Přítel Stonjek se nám na čas odmlčel a je třeba pochopit,že s těmi elektron.zařízeními
má své dlouholeté zkušenosti.Takže příteli,potvrď Radimovi,že ty bojové radary jsou pro včely nebezpečné.
Jinak nám kvete vše najednou,nedočkaví nasazují medníky
nehledě na to,že včely letos přírodu nedohánějí a jsou o 1 generaci pozadu.Letošní rok bude problémem i pro zkušené včelaře ale jistě si s tím poradí,ale asi bude medu méně.
Ještě jedno pousmání - rada v posledním čísle Včelařství je
takováto : chovejte mnoho trubců na 4 stavebních rámkách mezi plodem a potom se včely nerojí,neboť mají obavu že by se pak o ně nikdo nestaral.Přeji dobrý rok...

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 22312


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Radim Polá?ek (e-mailem) --- 21. 4. 2007
Re: stanovisko DUBEN vcely a mobily (22309) (22310)

Život včel závisí na hodně souvislostech s přírodou. U CCD to logicky
ukazuje na nějaké poškození orientace včel nebo poškození identifikace k úlu
jako příbytku a takových možností je strašně moc. Docela dobrý článek
napsal Eman na
http://ovcsvpardubice.blog.cz/0704/casto-kladene-otazky-na-nemoc-zhrouceni-v
celstva Nezbývá než si ho přečíst, doufat, že se to tady neobjeví a čekat,
až zjistí, čím to je.
Pokud by se měla prosadit tady diskutovaná "elektromagnetická " teorie,
nebude to určitě z mobilů. Zdrojem silných impulzů elektromagnetického
záření mohou být třeba bojové radary. Třeba někdy před půl rokem zavedlo
letectvo USA přísně tajný nový typ leteckého radaru............

R. Polášek

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 22311


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Eman (84.244.110.98) --- 21. 4. 2007
Re: stanovisko DUBEN vcely a mobily (22309)

S tím článkem i názorem souhlasím. Na ubývání včelstev u nás v Česku mnohem více než cokoli jiného působí nízké ceny ve výkupu medu a s tím související dovoz nekvalitních (i falšovaných) a levných medů do supermarketů. Bohudíky je 80-90% včelstev u hobby včelařů, které výkup medu nezajímá. Informovaní lidé nakupují med přímo u včelařů. Mají za nižší cenu zaručenou kvalitu.

Ve světě, na rozdíl od nás, jsou včely především byznys.
Kalamita se včelami v USA ale nabrala apokalyptických rozměrů. Něco podobného tu v minulosti ještě nebylo. Bohužel vědci a včelaři tam zatím nepřišli na skutečné příčiny katastrofického vymírání včel. Elektromagnetické vyzařování mobilů a jiných zdrojů je však mezi desítkami dalších výzkumných hypotéz na posledním místě.

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 22310


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Chemco - Miroslav Muller (e-mailem) --- 20. 4. 2007
stanovisko DUBEN vcely a mobily

vcely/=/v.or.cz

http://www.svscr.cz/index.php?art=2119

Pečou" mobily včelám mozková centra?
18.04.2007
Nedávno publikované výsledky vědeckých pozorování úbytku včel v souvislosti s „elektronickým smogem“ nelze úplně zlehčovat. Je známo, že včely jsou citlivým hmyzem, který mohou různá „vlnění“ a „záření“ při cestách za potravou a zpět dezorientovat. Lze konstatovat, že včel opravdu nepřibývá, spíše naopak. Je to ale zřejmě způsobeno přece jen spíše úbytkem včelařů, jde většinou o starší osoby. A včelařů nových úměrně nepřibývá. A určitě lze připočíst i negativní vlivy civilizační, a to včetně většinou neúmyslných, nicméně zbytečných otrav, apod.
Včelařství bylo vždy spíše vnímáno jako zájmová činnost, která přinášela užitek včelaři a jeho rodině i ostatním zájemcům v podobě medu a vosku, popřípadě dalších produktů, jako mateří kašičky, či propolisu, které jsou využívány k farmaceutickým i kosmetickým účelům. Ovšem další efekt chovu včel je ten, že včely jsou důležitým opylovačem ovocného stromoví i mnoha zemědělských plodin. Dnes je včelaření vnímáno sice i jako možnost podnikání za účelem výdělku, ale jde o tak specifické a náročné podnikání, že o nějakém velkovčelaření lze slyšet opravdu málo. A divoké včely se v současné kulturní krajině nemají příležitost příliš uplatnit.

Označit za jednu z příčin ubývání včelstev právě záření z mobilů je zajisté možné. Ale zřejmě si to nelze představit tak, že by včelař, sedě u úlu, řešil po telefonu problémy zdravotního stavu svého včelstva se vzdáleným kolegou tak dlouho, až by mu podrážděné svěřenkyně ulétly do neznáma.
Josef Duben, tisk. mluvčí SVS ČR
.......................................................

Dobrý den,
zlehčující ton mě vadí. Jinak se dá souhlasit s velkou nepřízní "společnosti" spíše hejna individualistů vůči všemu živému - tedy i včelařům a včelám.

Zároveň jsem názoru, že velkoplošné aplikace nejrůznějších chemických látek oslabují jak včely, tak lidi i další zvířata i rostliny a účinky se někdy sčítají jindy zeslabují. Oslabeným organismům pak mohou vadit různé fyzikální jevy.

Ovšem například je možné, že armáda používá tak silné radarové prostředky - byť krátkodobě, jak je to uvedeno z případu radoarové lodě z války v někdejší Jugoslávii. Pak poškození včal za pár okamžiků, je poškozením na celý včelí život...

Müller
20.04. 2007

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 22309


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

(85.71.181.165) --- 19. 4. 2007
Re: Mzistěny ze Včelpa (16155) (16160) (16172) (16184) (16186) (16187)

lklfkljifj

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 22308


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Lukáš (83.69.56.215) --- 19. 4. 2007
bezmatečné včelstvo

Zdravím vosaře!

Chtěl bych se na pár věcí optat: jedno včelstvo jsem měl oproti ostatním slabé a při prohlídce jsem objevil vybíhající plod a dělnice, které nenosily žádný pyl = bezmatečnost. Zkusil jsem tedy zkoušku plodem, ale když jsem rámek s vajíčky z cizího včelstva za pár dní kontroloval, došlo mi, že asi s tímhle postupem moc neuspěju, když včelstvo sotva začalo stavět trubčinu.
Můj první dotaz tedy zní:
je zkouška plodem možná i během předjarního rozvoje?

S tím rámkem to dopadlo tak, že nouzový matečník nenarazily ani jeden.
Dneska při spojování tohoto s jiným včelstvem jsem si všiml, že mají částečně zakladenou nově vystavěnou trubčinu, ale nikde jinde zase nic (i když možná jsem nějaká vajíčka někde přehlédl).
A můj dotaz číslo dvě - je možné, že by si:
a) matka dala tak dlouhou pauzu v kladení, když je tak pěkné a teplé počasí?
b) včely mezitím vychovaly náhradní matku, která by byla čerstvě rozkladená?
c) anatomické trubčice trubčinu samy zakladly (v buňkách bylo vždy jen jedno vajíčko, ne jejich typická snůška více kousků)?
Nejvíc se přikláním k béčku.
Hezký den všem!

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 22307


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Petr Lokvenc (e-mailem) --- 19. 4. 2007
Re: Bodavost a nervozita veel (22296) (22298) (22299)

Právě jsem se vrátil od včel. Dnes už to zas byly ty moje milušky, na které
jsem zvyklý :-)
S pozdravem Petr


----- Original Message -----
From: "Antonín Podhájecký" <e-mail/=/nezadan>
To: "Včelařský mailing list" <vcely/=/v.or.cz>
Sent: Thursday, April 19, 2007 11:46 AM
Subject: Re: Bodavost a nervozita veel


Mám inseminované matky a F1 a letos při první prohlídce jsem dostal taky
několik žihadel. Útočily dost a většinou do jednoho místa. Takhle je
neznám. Při dalším nasazování nástavků už se to podstatně změnilo. Jen
několik včel poletovalo kolem hlavy a otravovaly. To ještě trvá. Myslím, že
letos po zimě zůstalo víc starých včel a ty jsou vždy agresivnější. Při
postupné výměně za nové se to už zlepšuje.
Tonda

>Nevím, ale napadlo mě, že jsou letos včely bodavé skoro jako jiné roky po
ukončení snůšky. Nebude to tím, že dík netradičnímu průběhu zimy byl
nepoměr
mezi množstvím včel a vydatností snůškových zdrojů - tedy obdobná situace?
Pokud ano, mělo by se to již tyto dny zlepšit.Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 22306


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Karel (88.103.157.154) --- 19. 4. 2007
Medovice - prognoza?

Letos nám to odkvete asi rychle. Teoreticky by snad letošní zima mohla vyhovat. Pozná někdo jak to vypadá. Tedy jestli nám dobře přezimovaly i naše milé mšice, červci, puklice a další havěť.
Karel

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 22305


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Vlado (88.101.87.113) --- 19. 4. 2007
Re: Roje (22251) (22280) (22283) (22285) (22293) (22297)

Zimuji ve třech nástavkách.jakmile začnou kvést tady u nás na jihu meruňky nasadím na vrch nástavek souší a do 2-3 týdnů pod něj další vybavený již mezistěnama a se zbylýma soušema..Po odkvětu akátů podsadím pod nejhornější nástavek další s mezistěnama.Víc nic nedělám.Průměr medu na včelstvo za dobu mého krátkého včelaření je 50kg.
s pozdravem. LETU ZDAR.

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 22304


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Lukáš (83.69.56.215) --- 19. 4. 2007
Re: Roje (22251) (22280) (22284)

Úplně souhlasím s kolegou Turčánim ze Slovenska, pořád si myslíme, jak je to počasí a všechno úplně naruby, a ono stejné zimy jako byla ta naše letošní bývají každoročně pár set kilomatrů na jih od nás. Budeme muset stále častěji zapomínat na poučky donedávna platící a víc sledovat přírodu,no! :-) Jina jen tak pro zajímavost: Vloni v sousedově zahradě kvetla ptačí třešeň přesně podle pana Tomšíka, to jest 6.5. Letos rozkvetla předevčírem... Před měsícem jsem odhadoval, že medníky bude třeba nasadit o 14 dní dřív a taky že ano. Třešeň kvete, včelí bedýnky nabouchaný.
Hezké dny!

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 22303


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

(e-mailem) --- 19. 4. 2007
Re:Co rozchovávat? (22300)

Ono to není tak jednoduché
V prvé řadě musíš vědět Matka čisté linie A + Trubec jiné čisté linie B = se rovná Matka meziliniového křížení a označuje se F1 TO ZNAMENÁ ,že je to první generace po křížení Tato generace se vyznačuje větší vitalitou a větší užitkovostí ,Její potomstvo je však velmi nestabilní. Překřížením matky F1 trubcem původní linie linie B dostaneme Potomstvo F2 Což znamená druhou generaci po křížení Tato generace je již stabilnější. A tak se postupně pokračuje až dosjde k ustálení vlastností a vznikne nová linie To však u včel vyžaduje inseminaci Při volném páření matek F1 dochází k rozpadu na původní linie A a B v poměru 1 : 1. U F2 je to lepší v poměru AA - B Je to základní model šlechtění a platí všeobecně U včel z volného páření je to ještě komplikováno větším počtem trubců (otců).

Pepan

P.S.

Pokud je to chovatel matek a jsi v jeho doletové vzdálenosti matek tak by mělo být jeho zájmem aby jste všichni kolem něho měli jeho otcovskou linii a měl by vám ve svém zájmu matky této linie darovat A pokud to je jen běžný chovatel tak mu zase tak moc nevěř že ti prodává F1 ale zřejmě jde jen o její potomstvo

> ------------ Původní zpráva ------------
> Od: Ale <e-mail/=/nezadan>
> Předmět: Co rozchovávat?
> Datum: 19.4.2007 13:08:29
> ----------------------------------------
> Včelařím teprve osm let. První rok jsem začínal s 2 oddělky a pak jsem
> získal i nějaké roje. Před 4 roky jsem se konečně odhodlal k vlastnímu
> chovu a to od zakoupených matek F2 od chovatele z naší organizace a pak z
> od něj kupovaných matečníků. Dnes již mám (cca 25 včelstev) vše již osazeno
> těmito dcerymi (ve 2 mám vždy koupené F2 od kterých beru plemenivo).
> S chovatelem jsem se dohodl, že si od něj letos koupím již plemenivo od
> jeho F1 (1 zakladený rámek), ale stojím před dilematem co bude lepší:
> - použít toto plemenivo od F1 nebo
> - mám již druhým rokem cca 4 včelstva (matky jdou letos do 3 roku života),
> jež měli loni přes 80 kg (ostatní byly mezi 30 - 70 kg) a jsou i letos na
> jaře nejsilnější ze všech (před 14 dny již měly 2,5 tach. nástavku včel a 1
> nástavek plodu - ostatní měli 1,5 - 2 nástavky včel a plod nebyl od stěny
> ke stěně)a tedy rozchovávat tyto?
> Dělat to 1/2 na 1/2 se mi moc nechce - stejně se mi to pak pomíchá, že to
> nesvedu vyhodnotit.
> Jak by jste se zachovalí Vy?
>
>
>

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 22302


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

(e-mailem) --- 19. 4. 2007
Re: F1 (22296) (22298) (22299)

Ono to není tak jednoduché
V prvé řadě musíš vědět Matka čisté linie A + Trubec jiné čisté linie B = se rovná Matka meziliniového křížení a označuje se F1 TO ZNAMENÁ ,že je to první generace po křížení Tato generace se vyznačuje větší vitalitou a větší užitkovostí ,Její potomstvo je však velmi nestabilní. Překřížením matky F1 trubcem původní linie linie B dostaneme Potomstvo F2 Což znamená druhou generaci po křížení Tato generace je již stabilnější. A tak se postupně pokračuje až dosjde k ustálení vlastností a vznikne nová linie To však u včel vyžaduje inseminaci Při volném páření matek F1 dochází k rozpadu na původní linie A a B v poměru 1 : 1. U F2 je to lepší v poměru AA - B Je to základní model šlechtění a platí všeobecně U včel z volného páření je to ještě komplikováno větším počtem trubců (otců).

Pepan
> ------------ Původní zpráva ------------
> Od: Anton?n Podh?jeck? <e-mail/=/nezadan>
> Předmět: Re: Bodavost a nervozita veel
> Datum: 19.4.2007 11:46:59
> ----------------------------------------
> Mám inseminované matky a F1 a letos při první prohlídce jsem dostal taky
> několik žihadel. Útočily dost a většinou do jednoho místa. Takhle je
> neznám. Při dalším nasazování nástavků už se to podstatně změnilo. Jen
> několik včel poletovalo kolem hlavy a otravovaly. To ještě trvá. Myslím, že
> letos po zimě zůstalo víc starých včel a ty jsou vždy agresivnější. Při
> postupné výměně za nové se to už zlepšuje.
> Tonda
>
> >Nevím, ale napadlo mě, že jsou letos včely bodavé skoro jako jiné roky po
> ukončení snůšky. Nebude to tím, že dík netradičnímu průběhu zimy byl
> nepoměr
> mezi množstvím včel a vydatností snůškových zdrojů - tedy obdobná situace?
> Pokud ano, mělo by se to již tyto dny zlepšit.
>
>
>

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 22301


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Aleš (62.40.94.34) --- 19. 4. 2007
Co rozchovávat?

Včelařím teprve osm let. První rok jsem začínal s 2 oddělky a pak jsem získal i nějaké roje. Před 4 roky jsem se konečně odhodlal k vlastnímu chovu a to od zakoupených matek F2 od chovatele z naší organizace a pak z od něj kupovaných matečníků. Dnes již mám (cca 25 včelstev) vše již osazeno těmito dcerymi (ve 2 mám vždy koupené F2 od kterých beru plemenivo).
S chovatelem jsem se dohodl, že si od něj letos koupím již plemenivo od jeho F1 (1 zakladený rámek), ale stojím před dilematem co bude lepší:
- použít toto plemenivo od F1 nebo
- mám již druhým rokem cca 4 včelstva (matky jdou letos do 3 roku života), jež měli loni přes 80 kg (ostatní byly mezi 30 - 70 kg) a jsou i letos na jaře nejsilnější ze všech (před 14 dny již měly 2,5 tach. nástavku včel a 1 nástavek plodu - ostatní měli 1,5 - 2 nástavky včel a plod nebyl od stěny ke stěně)a tedy rozchovávat tyto?
Dělat to 1/2 na 1/2 se mi moc nechce - stejně se mi to pak pomíchá, že to nesvedu vyhodnotit.
Jak by jste se zachovalí Vy?

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 22300


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Antonín Podhájecký (82.99.163.242) --- 19. 4. 2007
Re: Bodavost a nervozita veel (22296) (22298)

Mám inseminované matky a F1 a letos při první prohlídce jsem dostal taky několik žihadel. Útočily dost a většinou do jednoho místa. Takhle je neznám. Při dalším nasazování nástavků už se to podstatně změnilo. Jen několik včel poletovalo kolem hlavy a otravovaly. To ještě trvá. Myslím, že letos po zimě zůstalo víc starých včel a ty jsou vždy agresivnější. Při postupné výměně za nové se to už zlepšuje.
Tonda

>Nevím, ale napadlo mě, že jsou letos včely bodavé skoro jako jiné roky po
ukončení snůšky. Nebude to tím, že dík netradičnímu průběhu zimy byl nepoměr
mezi množstvím včel a vydatností snůškových zdrojů - tedy obdobná situace?
Pokud ano, mělo by se to již tyto dny zlepšit.

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 22299


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Petr Lokvenc (e-mailem) --- 19. 4. 2007
Re: Bodavost a nervozita veel (22296)

Nevím, ale napadlo mě, že jsou letos včely bodavé skoro jako jiné roky po
ukončení snůšky. Nebude to tím, že dík netradičnímu průběhu zimy byl nepoměr
mezi množstvím včel a vydatností snůškových zdrojů - tedy obdobná situace?
Pokud ano, mělo by se to již tyto dny zlepšit.
S pozdravem Petr

----- Original Message -----
From: "Tomá" <e-mail/=/nezadan>
To: "Včelařský mailing list" <vcely/=/v.or.cz>
Sent: Thursday, April 19, 2007 9:44 AM
Subject: Bodavost a nervozita veel


> Třeba ta bodavost a nervozita včel souvisí s tím el.mag.smogem....mobily
> apod. viz článek v nedávné minulosti a dokonce se možná doslechly i o
> chystaném radaru...:-)))
>
>


Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 22298


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Tomáš Heřman (e-mailem) --- 19. 4. 2007
Re: Roje (22251) (22280) (22283) (22285) (22293)

Take bych se chtel pripojit k teto prosbe a predem diky

T.H.

> To zní zajímavě Vlado. Mohl bys popsat Tvoji "metodiku" ošetřování
> včelstev?

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 22297


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Tomáš (81.30.251.9) --- 19. 4. 2007
Bodavost a nervozita včel

Třeba ta bodavost a nervozita včel souvisí s tím el.mag.smogem....mobily apod. viz článek v nedávné minulosti a dokonce se možná doslechly i o chystaném radaru...:-)))

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 22296


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Kohoutek Tomáš (e-mailem) --- 19. 4. 2007
RE: folie ve strupku (22289)


Nechci být rýpavý, ale ten "češtin" dostává taky očas zabrat!!!
Tomáš


-----Original Message-----
From: vcely-bounces/=/v.or.cz [mailto:vcely-bounces/=/v.or.cz] On Behalf Of Calon
Sent: Wednesday, April 18, 2007 10:13 PM
To: Včelařský mailing list
Subject: folie ve strupku

Pro přítele Stojnek.Ohledně folie ve stůpku totiš používám folie 2. Jedna
je v zatepleném polystyrenovém víku napevno přibitá(a je to rozstříhaný
igelitový pytel NOVÝ)Na poslední nádstavek dávám další igelit nejlépe zase
igel.pytle.Už kvůli manipulaci si nedovedu představit jen jednu
folii(přilepená střecha,odtržená folie,okamžité napadení včelami a
VYKUSOVÁNÍ) Dále bych chtěl připomenaut že pokut začnou včely vykusovat
ať již folii nebo dokonce polystyren je to proto že mají málo místa(přidat
rámky nádstavky)a pokut ani to neponůže musíme vyměnit matku.Již 7 let
včelařím pouze v polystyrenových úlech jiné nemám a musím říct že tyto
problémy již nemívám.Moje úlové sestavy a jiné je možno vidět na
www.vceluly.wz.cz

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 22295


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Tomáš (81.30.251.9) --- 19. 4. 2007
Re: Návrat k téme (22292)

S těma hodinkama je to pravda. Pokud mám digitálky s plastovým páskem nejvíce žihadel směřuje do jeho blízkosti. Ale nemyslím si, že to je nějakým zápachem. Používám totiž ještě jako rozpěrák staré dlátko s plastovou rukojetí na kterém je vrstva propolisu a včely posledně na tu rukojeť dorážely, že jsem se nestačil divit. Spíš si myslím, že je to dáno nějakým elektrostatickým nábojem..a možná tento el. náboj je i důvodem proč se včely často zamotávají do vlasů .....třeba to mají zakódované, že např. medvědí srst je nabitá tímto nábojem taky :-)

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 22294


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Martin Černý (80.83.67.74) --- 19. 4. 2007
Re: Roje (22251) (22280) (22283) (22285)

To zní zajímavě Vlado. Mohl bys popsat Tvoji "metodiku" ošetřování včelstev?

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 22293


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Radim Polá?ek (e-mailem) --- 19. 4. 2007
Re: Návrat k téme

U toho řemínku hodinek asi hraje roli i pot, ale jinak obecně co se týká
výrobků z plastů, a to i těch značkovějších, tak z hodně plastů - plastové
řemínky, plasty v digitálech, podrážky bot, madla nářadí atd uniká až roky
po výrobě zápach. Pravděpodobně se část složek toho plastu vypařuje a je to
jeden z důvodů, proč plast stárne. U některých plastů stačí přičichnout, u
jiných se to pozná, když se zabalí na nějaký den do neprodyšného igelitového
sáčku, vytvoří v něm svoji specifickou pachovou atmosféru. Rozdivočené
včely, protože se dorozumívají pachy, registrují potom na člověku nejvíc ono
zapáchající místo a bodají přednostně tam.

R. Polášek

----- Original Message -----
From: <cub/=/volny.cz>
To: <vcely/=/v.or.cz>
Sent: Wednesday, April 18, 2007 9:12 PM
Subject: Re: Návrat k téme


Mam podobnou zkusenost. Pred tim nez vlezu do vcel tak zasadne sundavam
hodinky skoro odjakziva. A to mam kovovy pasek a hodinky jsou digitalni.
A nevim jestli to je nahoda, ale kdyz jsem vcera fotil vcely na repce
tak me dve bodly do ruky ve ktere jsem drzel digitalni fotak. Ze by byly
tak citlive na elektroniku?

A jinak zvysenou agresivitu mirnych vcel pozoruji letos take.


A.TurXXni napsal(a):
> No v tom to nie je, keď nezabudnem zložiť si hodinky z ruky, jediná včela
> ma to miesto nepichne! Rozmýšľajme ďalej. Anton
>
>

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 22292


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Antonín Podhájecký (82.99.163.242) --- 19. 4. 2007
Re: Návrat k téme (22257) (22263)

A jak tam bodne jedna, jdou tam i ostatní.
Tonda

>Tipnul bych, že pod řemínkem se ruka přecejen potí, tak je to dráždí.

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 22291


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Pavel (83.240.1.252) --- 18. 4. 2007
Re: Matka a dostatek prostoru (112) (114) (115) (130) (22268) (22270) (22278) (22279)

Dovolím si odpovědět na otázku: neovlivni to matku v plodovani tim, ze se ji vemou zasoby?? Jak moc kladeni ovlivnuje pocasi? Treba nyni u nas klesaly teploty kazde rano k nule?

V tomto období kdy kvetou stromy a řepka (někde více, někde méně) a včely létají každý den, tzn. je pravidelný přísun stravy tak matka klade na 100% i když se odebere několik rámků se zásobami. Matka a úlové včely jsou přednostně krmeny přinášenou stravou a ne zásobami. Odebrat v tomto období lze jen část zásob a to tam, kde chceme aby se plod rozšiřoval. V dosahu ovšem musí zůstat min. 4 kg zásob.

Jiná situace je v zimě, kdy matka a včelstvo reaguje na množství i polohu zásob.

Matka klade na 100% i když v noci klesá teplota třeba k nule. Rozhodující je den a to že teploty jsou nad 15°C.

Mám to vypozorované z minulosti. V dubnu či květnu jsem čekal kvůli zásahu do včel na oteplení. I když bylo několik dnů chladněji ve dne i v noci, tak nový plod v úle byl, tzn. matka znatelně neomezila kladení.
Krátkodobé ochlazení či odebrání části zásob nemá vliv na kladení.

Nespotřebované zimní zásoby nyní odebrané neskladovat až do podletí, ale dát je do oddělku nebo medníku.

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 22290


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Calon (80.78.150.7) --- 18. 4. 2007
folie ve strůpku

Pro přítele Stojnek.Ohledně folie ve stůpku totiš používám folie 2. Jedna je v zatepleném polystyrenovém víku napevno přibitá(a je to rozstříhaný igelitový pytel NOVÝ)Na poslední nádstavek dávám další igelit nejlépe zase igel.pytle.Už kvůli manipulaci si nedovedu představit jen jednu folii(přilepená střecha,odtržená folie,okamžité napadení včelami a VYKUSOVÁNÍ) Dále bych chtěl připomenaut že pokut začnou včely vykusovat ať již folii nebo dokonce polystyren je to proto že mají málo místa(přidat rámky nádstavky)a pokut ani to neponůže musíme vyměnit matku.Již 7 let včelařím pouze v polystyrenových úlech jiné nemám a musím říct že tyto problémy již nemívám.Moje úlové sestavy a jiné je možno vidět na www.vceluly.wz.cz

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 22289


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

cub@volny.cz (e-mailem) --- 18. 4. 2007
Re: Návrat k téme (22257) (22263) (22273)

Mam podobnou zkusenost. Pred tim nez vlezu do vcel tak zasadne sundavam
hodinky skoro odjakziva. A to mam kovovy pasek a hodinky jsou digitalni.
A nevim jestli to je nahoda, ale kdyz jsem vcera fotil vcely na repce
tak me dve bodly do ruky ve ktere jsem drzel digitalni fotak. Ze by byly
tak citlive na elektroniku?

A jinak zvysenou agresivitu mirnych vcel pozoruji letos take.


A.TurXXni napsal(a):
> No v tom to nie je, keď nezabudnem zložiť si hodinky z ruky, jediná včela
> ma to miesto nepichne! Rozmýšľajme ďalej. Anton
>
>

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 22288


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

cvanha (217.112.164.181) --- 18. 4. 2007
Re: lesni mravenci (22282)

Asi tady piseme kazdy o necem jinem. Neznam latinsky nazev mravencu, kterym se u nas rika lesni, ale pred nekolika lety meli mraveniste v blizkosti mych vcel (cca 20m). Prave na zacatku jara je nezajimala ani sladina v ulech, ani neprestehovali mraveniste do ulu, ale zamerovali se vyhradne na mladsi plod a vajicka, ktere odnaseli z ulu do mraveniste na krmeni svych larev. Tim mi zlikvidovali vsechna vcelstva a nedokazal jsem tomu nijak zabranit (vzhledem k tomu, jak jsem udalal plosinu, na ktere mam uly, nemuzu pouzit plechovky s olejem na odizolovani ulu od zeme)

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 22287


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Vlado (88.101.87.113) --- 18. 4. 2007
Re: Roje (22251) (22280) (22283) (22285)

Ještě jsem zapoměl pro úplnost dodat,že v každém včelstvu mám po třech trubčích rámečcích,ale včely se k tomu "stavějí" různě.Některý plást je z větší části zanesen sladinou a jiné včelstva naopak důkladně zakladou.Záleží na síle a vitalitě matky.

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 22286


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Vlado (88.101.87.113) --- 18. 4. 2007
Re: Roje (22251) (22280) (22283)

Nemyslel jsem to nijak špatně,jen jsem chtěl říct,že se asi něco zanedbalo.Já již v tuto dobu mám včelstva v pěti optimal.nástavcích.Nejvyšší je už plně zanesený medem,ve třech pod ním je plod všeho druhu a spodní slouží jako takový rezervní,který ale není nijak zvlášť obsazený včelami.Ale je tam a to je proti rojení dost důležité.Včelařím s osmi včelstvy a za sedm let jsem měl pouze jeden roj.
Vše dobré!

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 22285


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

A.Turčáni (62.168.124.222) --- 18. 4. 2007
Re: Roje (22251) (22280)

Mám takovou pranostyku.
Komu vyletují roje už v dubnu,tak raději ať ani nevčelaří a věnuje se filatelii a nebo numizmatice!!!

Myslíte si, že sa tu nejedná o veľké peniaze?

Poznámka.
Myslíte si, že sa npr. v apríli v Taliansku alebo v Španieslsku sa a včely neroja? Na www.vcely.sk píše včelár-Slovák, ktorý žije v španielsku asi 7 rokov a včelári, už v marci vytáčal med z mandloní a koncom marca mal i roje.

A nie je tohoročný marec u nás a tak isto u vás, ako marec v Taliansku alebo v Španielsku, tak potom sa nečudujme? Hádam nechcete tvrdiť, že včely všade vo svete sa len preto roja, že je na vine človek-včelár? Ale to je scestné, lebo včela sa rozmnožovala v dávnych dobách bez zásahu zlého včelára a tak sa rojí v prírode, ale i v našich záhradách pod našim dozorom a bude sa rojiť i v budúcnosti, bez ohľadu na to či sa nám to páči alebo nie. Niekedy včelár skôr svojimi chybami (neustálym vŕtaním sa vo včelstvách, skôr zabráni sa vyrojeniu včelstvu).
Nechcem poúčať, len vyslovujem svoj názor, pretože vychádzam z prírodných zákonov hmyzu, ktorý sa každý rok rozmnožuje a to isté robí aj včela, či sa nám to páči alebo nie. Tá forma rozmnožovania včelstiev je diametrálne odlišná od bežného hmyzu. Anton

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 22284


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Tomáš Heřman (e-mailem) --- 18. 4. 2007
Re: Roje (22251) (22280)

jj pobavila me, ale preci jen uz kvete repka a to je o 2-3 tejdny drive nez obvykle, nevim kolik pametniku si pamatuje podobny prubeh pocasi !?

Jak rika jeden starsi vcelar u nas: Kdyz uz si myslis ze vsechno znas, tak se ti zrovna vyroji :-))

Takze kdyby se vam to nahodou stalo tak se nebojte pochlubit :-))

Vse dobre mejte se

T.H.

ps : ja sam si nedelam iluze, takze jsem nasazel stromky at je mam z ceho setrasat :-))


> Mám takovou pranostyku.
> Komu vyletují roje už v dubnu,tak raději ať ani nevčelaří a věnuje se
> filatelii a nebo numizmatice!!!
>

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 22283


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

crabro (194.228.96.38) --- 18. 4. 2007
Re: lesni mravenci

V ČR jde o mravence z rodu Camponotus. Je to velice zajímavý druh mravence, několikrát jsem jej pozoroval, taktéž hnizda která si buduje v mrtvém dřevě. Někdy se může pustit i do trámků, či úlů. Pokud si usmyslí udělat hnizdo, třeba v noze podstavce, nebo v úlu,tak to udělá dokonale a rychle, dokáže totálně rozhlodat dřevní hmotu a vytvoří tak splěť chodeb. Přímo úly nijak zvlášť neupřednostňuje, pač má dost jiných příležitostí, hlavně odumírající stromy a pařezy. Konkretně jde o našeho největšího mravence Camponotus ligniperda. Jde o velkého mravence s masivními kusadly a hlavičkou...

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 22282


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Petr Lokvenc (e-mailem) --- 18. 4. 2007
Re: Roje (22251) (22280)

Vzhledem k prazvláštnímu průběhu poslední zimy a jara bych asi nebyl tak
přísný :-) !
S pozdravem Petr

----- Original Message -----
From: "Vlado" <e-mail/=/nezadan>
To: "Včelařský mailing list" <vcely/=/v.or.cz>
Sent: Wednesday, April 18, 2007 5:34 PM
Subject: Re: Roje


> Mám takovou pranostyku.
> Komu vyletují roje už v dubnu,tak raději ať ani nevčelaří a věnuje se
> filatelii a nebo numizmatice!!!
>
>


Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 22281


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Vlado (88.101.87.113) --- 18. 4. 2007
Re: Roje (22251)

Mám takovou pranostyku.
Komu vyletují roje už v dubnu,tak raději ať ani nevčelaří a věnuje se filatelii a nebo numizmatice!!!

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 22280


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Tomáš Heřman (e-mailem) --- 18. 4. 2007
Re: Matka a dostatek prostoru (112) (114) (115) (130) (22268) (22270) (22278)

Taky jsem chtel vyjmout 1-2 plast zasob, ale pak jsem je dal radsi do medniku. Je to tedy uplne jiny pripad, ale otazka zni: neovlivni to matku v plodovani tim, ze se ji vemou zasoby?? Cetl jsem ze kranka je velmi citliva na mnozstvi zasob a podle toho klade. Jak moc kladeni ovlivnuje pocasi? Treba nyni u nas klesaly teploty kazde rano k nule?

Diky

T.H.

> Plně souhlasim s předchozím příspěvkem, že stačí prohodit nástavky a
> odejmout v plodišti 1-2 plásty.

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 22279


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Pavel (81.19.47.102) --- 18. 4. 2007
Re: Matka a dostatek prostoru (112) (114) (115) (130) (22268) (22270)

Plně souhlasim s předchozím příspěvkem, že stačí prohodit nástavky a odejmout v plodišti 1-2 plásty.
Z pohledu racianalice práce je ale lépe prohodit nástavky a pak v(cca 2 týdny) přidat celý nástavek. Práci s jednotlivými rámky si může dovolit jen včelař, který má málo včelstev nebo hodně času. Práce navíc je vždy na úkor něčeho jiného. Já přidávám celý nástavek nebo nic.

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 22278


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Tomáš Heřman (e-mailem) --- 18. 4. 2007
Re: 10-ti letå zaèåteènice (22255) (22265) (22275)

Nechce se mi "kazit" med tak jsem premyslel, ze si plasty s lonskymi zasobami pri vytaceni dam na stranu (oznacil jsem si ramky) a na zimu je vratim jako krmeni. Jak bylo napsano bude tam krome cukru i lucni med. Jen pro jistotu bych se chtel zeptat zda to pro vcely nebude nejaky problem typu zimovani na melicitoze?? Verim, ze by to melo byt v pohode...

Diky

T.H.

> Až tak toho invertovaného "medu" veľa nebude, už teraz je pomiešaný s
> nektárom prineseného z ovocných stromov. To je fakt a práve preto za jarný
> med ani výkupcovia nenúkajú vyššie ceny. Pomoc je u samotného včelára,
> ktorý pred ďalšou významnou znáškou tieto nektárové a invertované medy
> vytočia a môžu ich podať včelám pri zimnom zakŕmení, ak sa ich boja
> skonzumovať. Ja jarný med vytáčam pred agátom týždeň, ale to vždy záleží od
> miestnych pomerov. Ja túto jarnú zmesku medov odpredám výkupcom. Anton
>
>
>

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 22277


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Pavel (81.19.47.102) --- 18. 4. 2007
Re: lesni mravenci (22234) (22240)

Mravenec dřevokaz

Rád bych napsal upřesnění k příspěvku p. Turčányho.
Dřevokazní mravenci nejsou velmi nebezpeční pro včelstvo, ale vyhlodávání dřeva včely vyrušuje a také včely nejsou k mravencům neteční. Brání si úl a před česnem jsem pozoroval desítky mrtvých včel a mravenců. Nebylo to katastrofální, ale nešlo to ani přehlédnout.

Doporučuji kombinovat speje proti mravencům a lezoucímu hmyzu. Trubičkou nastříkat do dutin a postříkat povrch dřeva. Pozor, jen v době kdy včely nejsou aktivní, protože je to velmi dráždí.

U mne se daly do trámů nesoucí úly a do samotných uteplených úlů. U těch trámů (konstrukcí) je to možná i nebezpečnější, protože může dojít ke zřícení konstrukce a tedy i úlů.

Tito mravenci jsou dost odlišní od ostatních druhů (větší velikost a kusadla) a v případě výskytu (i v blízkosti úlu) jednoho mravence je nutno ihned zjistit odkud je.

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 22276


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

A.Turčáni (62.168.124.222) --- 18. 4. 2007
Re: 10-ti letá začátečnice (22255) (22265)

Až tak toho invertovaného "medu" veľa nebude, už teraz je pomiešaný s nektárom prineseného z ovocných stromov. To je fakt a práve preto za jarný med ani výkupcovia nenúkajú vyššie ceny. Pomoc je u samotného včelára, ktorý pred ďalšou významnou znáškou tieto nektárové a invertované medy vytočia a môžu ich podať včelám pri zimnom zakŕmení, ak sa ich boja skonzumovať. Ja jarný med vytáčam pred agátom týždeň, ale to vždy záleží od miestnych pomerov. Ja túto jarnú zmesku medov odpredám výkupcom. Anton

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 22275


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

(e-mailem) --- 18. 4. 2007
Re: řepka začátečník (22242) (22244) (22246) (22248) (22249) (22252) (22254) (22256)

Je to PNZ AUSSEN-ÖIL. Je teda drahá, dostal jsem se na ní přes zahradní
nábytek. Podmínka odstranění původního nátěru až na dřevo.
Pak dva nátěry a i když necháte na dešti jak dlouho, tak naprosto bez
problémů.
Ale nvím jestli se to vyplatí na nástavky, já jich moc nemám, tak jsem to
vzal zbytkem. Cena 500Kč/kg.

mirek


> jsem na 39x24 v nástavcích z 3cm vejmutovky - masív. natřené luxolem
> praskají, tak jsem je vzal po obrusu olejovou barvou
> a drží.

Take mi praskaji nastavky a taky je mam natrene luxolem :-)

Muzete mi prosim doporucit tu olejovou barvu, kterou pouzivate? A myslite,
ze je nutne je obrousit nebo by slo jen lehce zakytovat praskliny a pak
pretrit tou olejovou barvou?

diky

T.H.

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 22274


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

A.Turčáni (62.168.124.222) --- 18. 4. 2007
Re: Návrat k téme (22257) (22263)

No v tom to nie je, keď nezabudnem zložiť si hodinky z ruky, jediná včela ma to miesto nepichne! Rozmýšľajme ďalej. Anton

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 22273


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Pavel (81.19.47.102) --- 18. 4. 2007
Re: Návrat k téme (22257)

S útočností včel mám taky problém. Mám mírné včely, ale minulé dva týdny to nebyla pravda. O víkendu (bylo pěkné počasí) jsem přidával nástavky a předem jsem si vzal kuklu, rukavice, dýmák a nic. Včely byly mírné. Řekl jsem si, že se umoudřily, ale uplynuly dva dny a včely znovu útočí.
O radu nežádám. Jen popisuji zkušenosti.
Myslím si, že včely jsou nervózní z neobvyklého počasí.

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 22272


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

A.Turčáni (62.168.124.222) --- 18. 4. 2007
Re: 10-ti letá začátečnice (22255) (22258) (22259)

Áno presne som to tak myslel ako som to napísal, Práve dnes som kontroloval 70 včelstiev, v ktorých som to presne takto robil a robím to posledných 25 rokov.
Vo včelstve, v ktorom je pravidelný vývoj, nikdy nemáte len vajíčka, snáď tak budete mať, keď včely vystavajú Ms a matku ju za 36 hod. zakladie. Vy preložte hore najstaršie plásty so zaviečkovaným plodom, čiastočne otvoreným plodom a už to, že je nad plodovým telesom im teplota z plodiska bude postačovať na to aby tento plod nezachladol. Veď som napísal, že nad MMr všetok plod nepreložíte, stačí 3-5 plod. plástov. Ak sa Vám to vydarí, tak to môžete ešte raz urobiť , ale vtedy keď Ms budú vystavané a zaplodované. Mne sa to za 25 rokov ešte nestalo, aby som prišiel o nejaký plod pri tomto spôsobe včelárenia a pritom metorologické podmienky sú ani lepšie ani horšie ako u vás. Strach z neznáma včelárovi nesvedčí, treba vyskúšať a o toho, kto zle poradí, treba zňžiadať odškodné. Toto som napísal s trochou nadzázky, ale je to pravda. Anton

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 22271


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

vsusicky (82.117.130.2) --- 18. 4. 2007
Re: Matka a dostatek prostoru (112) (114) (115) (130) (22268)

Hodně závisí na místních podmínkách, síle včelstva a množství zásob. Pokud je plod jen v horním nástavku a ten je plně obsazený, zkusil bych prohodit nástavky. Je možné ještě odejmout v plodišti 1-2 plásty se zásobami a vložit světlé souše nebo mezistěny. Zásobní plásty uložit pro pozdější využití (např. oddělky). Pokud by při příznivém vývoji počasí matka nadále nechtěla přejít do horního nástavku je možné převěsit 2-3 plásty se zavíčkovbaným plodem. Je nutné aby plodové těleso zůstalo ucelené, tj. plodové rámky v horním nástavku umístit nad plodové rámky ve spodním nástavku.

Vše hezké.

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 22270


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno


Celkem je ve Včelařské konferenci již 78287 příspěvků(zde zobrazeno 61 příspěvků, od č. 22270 do č. 22330)
Několik rad pro badatele v archivu Včelařské konference. Pro zobrazení starších příspěvků (a pro pohyb v jejich frontě) je určeno speciální okno, které je dostupné pod názvem "Archiv Včelařské konference" (příspěvky se v něm zobrazují tak, že nejstarší jsou nahoře a novější dole). Ve frontě příspěvků je možnost se pohybovat příslušnými povely (pro začátek kliknětě na "nejstarší", aby se Vám ukázaly první příspěvky, jimiž konference začíná, a pak klikejte na "novější", čímž se Vám vždy zobrazí várka novějších 60 příspěvků; jednotlivé příspěvky lze na tomto archivním zobrazení číst od horního konce webu (kde jsou starší) a postupovat směrem dolu (kde jsou novější).


Nejnovější - Novější - Starší - Nejstarší


Klikněte sem pro nápovědu