78159

Včelařská konference

(Internetová stránka otevírající prostor pro komunikaci včelařů)


Zběžné zobrazení

Podrobné zobrazení

Příspěvky do konference:
(nejnovější jsou hned zde nahoře)



Josef Karásek --- 8. 10. 2002
Prosklené úly


Nástavky s prosklením - informace

Chtěl bych přispět do diskuse „o úlech obecně“, podělit se o zkušenosti s prosklením úlů či získat další názory, pokud se touto otázkou někdo zabýval nebo ověřoval.
Více než 20 let hospodařím na Karlovarsku s 5ti až 20ti včelstvy, zprvu rozměru 39x24cm nástavkově, dočasně v Brenerově 30x30 a po získaných zkušenostech jsem přešel na rozměry Optimal s 11ti rámky jednotné míry 42x17cm v plodišti i medníku. Úly si vyrábím sám (okružní pila, hoblovka). Potvrzuji zkušenost přítele Čermáka že styky na tupo u mých tenkostěnných úlů rovněž nevyhovují, musím je stále opravovat. Mimo tyto mám nástavky isolované (30mm PPS mezi dvěma Solodury v dřevěném rámečku) které však byly dost pracné. Nástavky slouží již asi 15 let přesto že byly styky provedeny na tupo.
S průřezem úlů 42x42cm (nástavky 435x435x178mm) jsem včelařil jedno i dvoumatečně. U dvoumatečné metody jsou však sestavy vysoké přes 2m, což je i přes menší váhu nízkých nástavků náročné na manipulaci (je mi 71) Měl jsem potíže i s výškou pod střechou včelínu. Z těchto důvodů i přes velmi dobré výsledky dvoumatečný způsob opouštím a orientuji se na silné jednomatečné sestavy. Úly Optimal mi plně vyhovují pro různé způsoby včelaření, vyhovují i pro starší včelaře, a lze v nich dosahovat výtečných výsledků.

Pro zpříjemnění, další usnadnění práce a objektivnější posuzování stavu jsem si do systému Optimal vnesl nový prvek, a to „prosklený celý úl“. Všechny nástavky mám řešeny s plně prosklenou zadní stranou. Plná zadní stěna všech nástavků je nahrazena horní nosnou a dolní zpevňující laťkou 30x20mm (horní s ozubem pro ouška rámků). Zasklení je osazeno do dvou Sololitových pásků, přibitých s 5ti mm přesahem z vnitřku na laťky. Sklo je vloženo z vnějšku k Sololitovým páskům s odsazením 30 mm od líce a přitmeleno dispersním tmelem. Uzávěr pak tvoří deska molitanu v tl. 30mm, volně zamáčknutá ke sklu. Můj bratr, který tento způsob též používá (včelaří na Rokycansku se 70ti včelstvy, z čehož prosklených má 20 úlů), řešil uzávěr lehkými dvířky ze dvou slepených Solodurů a nalepenou isolací 20mm PPS.
Prosklení při sériové výrobě není nijak pracné. Umožňuje však velmi přesné celoroční sledování rozvoje všech včelstev bez rozebírání úlů. Včelstva sklo ponechávají trvale čisté bez propolisu. Plodiště zvyšuje teplotu na skle, t.že lze dobře vymezit polohu pouhým přiložením ruky. Při použití baterky lze pozorovat práci v uličkách, zavíčkovanost v medníku apod.
Prosklení umožňuje vypustit některé zásahy (kupř.jarní prohlídku když je za sklem vše v pořádku) eventuelně provést úpravy jen u některých úlů. Prosklení usnadní volit správný čas pro rozšiřování v rozvoji, ve snůšce, nebo při potřebné záměně nástavků. Lze evidovat polohu včelstva při zazimování a mnohé další.
Tento model nástavků se mi velmi osvědčil, je však vhodný pouze pro včelínové uspořádání. Pro včelnice by se muselo řešit uzavírání proti povětrnosti, což by zvýšilo pracnost výroby (s tím zkušenosti nemám). S prosklením všech úlů hospodařím asi 15 let, a již si nedovedu jiný způsob ani představit. Doporučuji pro malo-včelaře a zejména pro ty kteří si mohou úly vyrobit vlastními silami.
Pro názor jsou přiloženy snímky v „souborech pro stažení“ pod heslem „Prosklené úly“.

Zdravím - Karásek

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 1849


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Následující:Antonin PRIDAL - Re: kapske vcely
Předchozí:will jumb - INVESTMENT PROPOSAL .






Klikněte sem pro nápovědu