78290

Včelařská konference

(Internetová stránka otevírající prostor pro komunikaci včelařů)Jméno: E-mail:
Téma:
Příspěvek:
Jmeno sladkeho produktu vcelHeslo: Opište červené slovo pozpátku do kolonky.

U vašeho příspěvku bude zobrazena IP adresa, ze které příspěvek odesíláte.
Délka příspěvku je omezena na 10000 znaků.

Prosíme účastníky konference, aby při podání nového příspěvku do konference vždy vyplnili kolonku "téma". V případě, že reagujete na některý již uveřejněný příspěvek, tak to důsledně čiňte pomocí funkce "Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo...", která je k dispozici vpravo vedle každého zobrazeného příspěvku. Funkce, která je pro každý zobrazený příspěvek k dispozici: "Zobrazit odpovědi na tento příspěvek.", bude správně fungovat jen v případě, že budete dbát výše uvedených pokynů.)


Zběžné zobrazení

Archiv Včelařské konference


Příspěvky do konference:
(nejnovější jsou hned zde nahoře)Karel (194.228.139.252) --- 21. 2. 2006
Re: Zimov?n? (14320) (14368) (14375) (14419) (14829) (14838) (14845) (14848) (14851) (14854) (14857) (14859)

Teď to čtu, a je tam faktická chyba. ty zásoby tam naperu na přelomu červenec/srpen.Má tam být napsáno "a na konci ČERVENCE do včel jednorázově naperu 2/3 zásob"

omlouvám se.
KJ

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 14861


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

P.K. (195.39.10.34) --- 21. 2. 2006
Re: Zimování (14320) (14368) (14375) (14419) (14829) (14838) (14845) (14848)

zimování na 2 vysokých tachovských nástavcích, kde mnohdy je včelí mezera ke 2 cm může být problém, v nízkých 3 až 5 zas moc dřeva je taky problém,ale včely mají menší až nulovou možnost zůstat jen v jednom nástavku ...

u zimování ve 2 VN je jedna povinnost a práce navíc - hledat nebo se aspoň ujistit v říjnu, kde bude zimní chomáč...ale pokud je to pro někoho výhodnější než pozdě v zimě a brzo na jaře přidávat nástavek,tak není co řešit

letos sem udělal v 1 VN (utepleném 39*24 11 r.+ vysoký podmet) pokus:

3 včelstva zimuji jen v jednom nástavku, o slunovratu
mělo první 1, druhé 2 a třetí 3 VN plodiště, která porovnávám.Všechny dostali po posledním medobraní pokusně plný úl zásob ,tak do 25 kg (dokud odebírali).Značnou část ale do zimy proplodovali hlavně 2. a 3.

První,slabší, co je od léta v jednom mělo línou matku ,kterou tiše vyměnilo v červenci má jen 7 uliček a zásoby ještě na jednu zimu,svoji aktivitu ukončily na podzim mezi prvními, málo mrtvolek,vlhko ve volném vysokém podmetu přijatelné(mírně vlhké).

Druhé,průměrné, na konci května se jako jediné zrojilo,ale kupodivu podalo stejný výkon jako ostatní ve 2 VN plodiště, která sem obral na oddělky.Aktivitu ukončilo přiměřeně s počasím.To je v 1 VN nejvíc suché, ikdyž úl byl plný ledu jak ostatní tak odvětral , vyschl.Stejně silné včely ve 2 VN hned vedle dost vlhké, ale ne mokré dno.Zásoby bych odhadl jako přiměřené a dostačující do květu ovocných stromů.

Třetí úl,silné včely se sotva v srpnu z těch 3 VN do 1 VN vešli.Byl jich plný podmet a přes noc viseli česnem ven, nicméně se po pár dnech porovnali a byl jich oprvdu plný nástavek k prasknutí, ale připadlo mi ,že jim to nějak neva.S jakou rychlostí vyráběli zásobní plásty byl fakt div, pár sem jich nechal vyrobit pro oddělky,takže to dost odrovnalo letní včely a už se vlezly....v září nová plemenná matka...ta to rozjela a v úle plném včel a zásob nehleděla na počasí a kladla kam mohla,zarazil ji až teplotní skok pod bod mrazu, o tom mě přesvědčily zmrzlé larvy na podložce po okrajích úlu(bylo jich pár tak do 20),smrskli se k sobě víc než, aby zakryli všechen plod....trochu to vyvrací to, že by ho nikdy neopustili...Navíc přestávku bez plodu měli nejkratší(varoa !),mírně vlhké(důsledek plodování v mrazivém počasí), se zásobami vyjde přesně pokud si chytí první snůšky.O 2 dny dřív prolet

Závěrem.Zimovat včely v 1 VN může být výhodnější, když se tam normálně vejdou, tedy max. ze 2 VN plodiště v srpnu.Včely (nabušený ale nepřeplněný úl) vytlačí přebytečné vlhko,nemanévrují,dřív se vypráší....
Obr včelstvo ze 3 VN se vám do 1 VN nevleze ani našlapané , ale bude mít stejný podmínky ve 2VN, kde je 100 procentně přes uličku,normálně jede po zásobách a vlhko v úle má pod kontrolou.

Když mají k dispozici 2 VN i v zimě a nedosahují přes uličku(a u tachováků ony 2 cm jsou v zimě dost)tak mají problém přejít za zásobama, které dostávají největší smysl v tuto dobu(22.2 začne biologické jaro) ....Trčí na 1. VN ale počítají i se zásobama ve 2. VN, matka je bez kontaktu s 2. VN a nehne se dokud se chomáč nerozvolní. toto se u NN nestává, protože jsou na dlouhém rámku a většinou přes víc nástavků, kde už je fakt dost zásob i bez drsných manévrů...

Když nebude sníh, tak ty v 1VN v půlce března zkusím rozšířit 2. VN se zásobními i prázdnými soušemi- pasivně podnítit a mají hned 2 VN ,v momentě kdy ho opravdu potřebují a na tuty v něm zásoby ....

co se týče podněcování vodou. Tak to mi připadá zbytečné,když si ji nedonesou tak si ji navětrají....
podstatné je ,aby ji včely našli poblíž stanoviště...


Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 14860


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Karel (194.228.139.252) --- 21. 2. 2006
Re: Zimov?n? (14320) (14368) (14375) (14419) (14829) (14838) (14845) (14848) (14851) (14854) (14857)

Dík za pěkný příspěvek, Já si to dovolím okomentovat.
...
R.Polášek:
Na rámcích 39 x 24 to vypadá takhle, že
plodové hnízdo umístím nahoru a potom krmím tak 3 - 5 týdnů. Za tuto dobu
včely ustoupí s plodem do spodní poloviny rámků, horní polovinu až čtvrtinu
zaberou zásoby. Mluvím o konci srpna, září až říjnu. Na začátku krmení je
plodové hnízdo z cca 4 - 8 plástů plodu, v každém je několik dm2, na konci
krmení je plod v 1 - 3 plástech po 1 - 1,5 dm plodu.
.......K.J.:
To je rozdíl. Já za normálního průběhu počasí vytočím a na konci srpna do včel jednorázově naperu 2/3 zásob. Asi 10kg.
Zpracujou to letní včely, a za normální situace potlačí plodování. Zpočátku jsem se při prohlídce 8/9 až děsil, že jsou některé bezmatečné, protože tam nebyl žádný plod. Ale včely byly v klidu. Používám to, protože jsem měl pocit že lépe zimují a lépe se rozvíjejí (nejsou upracované), jednak i Varoa a omezení plodování působí proti.
......

Plánuji alternativu pro
pozdní výběr medu, kdy budu vybírat v druhé polovině září, zakrmovat do cca
5 kg na včelstvo a zbytek zásob dodávat v polorámcích zpracovaných během
léta.
Kdybych je umístil dole, tak možná by si dokázaly nad sebou uložit nějaké
pravidelné pole zásob, možná ne. Ve velkých mrazech stačí pás prázdných
buněk o šířce pár centimetrů, včely se přes něho nedostanou a pokud během
cca 3 týdnů nenastane oteplení, které by včelám přechod přes prázdné buňky
umožnilo, včely spotřebují obsah medných váčků a je to.
....KJ:
Ano. Nad určitou výšku rámků už včely nechtějí ukládat zásoby do spodní části rámku, i když je dobře vystvěný až dolů. Prostě to berou jako dvě prostory. A je to napínavé, protže ani jedna situace není bezpečná, pokud se nedoplňují zásoby až do pozdního podzimu, kdy končí s plodováním.
......
Jinak co se týká velikosti plodového tělesa na jednotlivých plástech, mohou
být mezi včelstvy dost velké rozdíly dané genetikou. Kdysi, když jsem měl
osazený kočovný včelín 20 včelstvy, se mi po cca 3 - 4 generace matek
objevovaly dva výrazně odlišné včelí rody. Jeden se na jaře rozvíjel tak,
že matka zásadně zaplodovala prakticky celý rámek a teprve potom přecházela
na další. Druhý o pár úlů dál naopak, na jaře bylo z 12 - 14 rámků v
plodišti zaplodován každý, snad i krycí plásty z vnitřní strany, ale na
každém rámku bylo tak 1- 1,5 dm plodu, více ne. Přitom součet plochy plodu u
obou dvou včelstev byl vždy zhruba stejný. Když bylo jaro teplé,
prosperovalo více druhé včelstvo, když studené, tak první, evidentně bylo
snadnější uhlídat teplo na 4 rámcích plných plodu než na plodu roztahaném
na 12 rámků. Zajímavé je, že na podzim při krmení už rozdíly nebyly, aspoň
si na ně nepamatuji.
........
To koresponduje s mými pozorováními.
Plást je výborný izolant, ale přece jen je tam ta ulička, kudy to utíká, a tak je dobré to teplo využít a tu plochu zaklást.
Já jsem své včely na Brennerech /32*30,32*15/ litovával, že musí plodovat až k loučce a dostávají se tak ke kontaktu se studenou stěnou.
Zvlášte, když se začaly objevovat v článcích př.Boháče informace o izolačních schopnostech plástu a zdůvodnění délky 45cm. (mimo jiné jsem proto dělal pokus s těmi 9cm polystyrénu). A tak jsem byl v šoku,když oddělky na nových dlouhých Langstrothech opět plodovaly až ke dřevu.
To se chystám více pozorovat, a případně napsat někdy článek pro př.Boháče. Doufám že ve včelařském nebi nadále sleduje literaturu:-). Napsal totiž článek Moje největší chyba = 39cm, či tak nějak, kde se dovolával izolační schopnosti plástu napříč.
Myslím,že z tohoto hlediska to včely jako chybu nevidí. něco jiného je množství zásob v uličce, a to už má snad význam.
Mimo jiné, když jsem po melicitóze pospojoval přeživší slabá včelstva, a dal jim do péče všechny nástavky, tak jsem měl několik divů.
1. Jedno včelstvo zůstalo dole a nešlo na horu za teplem, jako většina.
2. Asi dvě se rozvinula jen v jedné polovině úlu od shora dolů a plodovala asi jen na třech rámcích v každém nástavku. Plodové těleso bylo kolem metru vysoké. Z hlediska tepelné bilance to bylo to nejlepší, co mohli udělat.
....Karel jiruš

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 14859


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Karel (194.228.139.252) --- 21. 2. 2006
Re: Zimov?n? (14320) (14368) (14375) (14419) (14829) (14838) (14845) (14848) (14856)

Když nbebudeme přírodu respektovat tak to vžy špatně dopadne ať chceme nebo ne A už to tady někdo napsal pak jen napravujeme co jsme sami způsobily To platí pro nás všechny nejenom na komunisty jak to tu někdo napsal

Pepan
.......
Jestli je to na mě, tak já jsem napsal:
Je to věc názoru, ale u včelařina mi leckdy připomíná vtip o socialismu, který úspěšně překonával problémy, které by bez něho nevznikly.
Správně to mělo být "reálný socialismus" jak tehdejší komunisti nazávali svůj paskvil na socialismus.
O dnešní komunisty se neorírám, jsou stejně nebezpeční, jak další polovina parlamentu, co se tam nechává volit, protože prací, nebo podnikáním bez konexí by se neuživila (tak dobře).
......
Ale všimněte si, že i přístupy ke včelaření můžeme rozdělit po ose: liberalismus - socialismus.
Někdo udělá pro včely první poslední, vodovod do úlu zavede, zužuje, topí, někdo jiný je nechává téměř na pospas osudu (tím myslím neuteplené velkoprostorové úly, minimum zásahů).
A stejně jako na té ose Lib.-soc., tak ani tady nelze říci, že by nějaké místo bylo lepší (na levo, napravo). Výsledky jsou různé a nejednoznačné. U včelařiny si naštěstí každý může vybrat, a nezávisí na tom co mu tam ......politici.
Karel

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 14858


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Radim Polášek (e-mailem) --- 21. 2. 2006
Re: Zimov?n? (14320) (14368) (14375) (14419) (14829) (14838) (14845) (14848) (14851) (14854)

Já zatím používám na zimování rámky 39 x 24. Na nízkých jsem to ještě
nezkoušel, možná vyzkouším letos. Na rámcích 39 x 24 to vypadá takhle, že
plodové hnízdo umístím nahoru a potom krmím tak 3 - 5 týdnů. Za tuto dobu
včely ustoupí s plodem do spodní poloviny rámků, horní polovinu až čtvrtinu
zaberou zásoby. Mluvím o konci srpna, září až říjnu. Na začátku krmení je
plodové hnízdo z cca 4 - 8 plástů plodu, v každém je několik dm2, na konci
krmení je plod v 1 - 3 plástech po 1 - 1,5 dm plodu. Plánuji alternativu pro
pozdní výběr medu, kdy budu vybírat v druhé polovině září, zakrmovat do cca
5 kg na včelstvo a zbytek zásob dodávat v polorámcích zpracovaných během
léta.
Kdybych je umístil dole, tak možná by si dokázaly nad sebou uložit nějaké
pravidelné pole zásob, možná ne. Ve velkých mrazech stačí pás prázdných
buněk o šířce pár centimetrů, včely se přes něho nedostanou a pokud během
cca 3 týdnů nenastane oteplení, které by včelám přechod přes prázdné buňky
umožnilo, včely spotřebují obsah medných váčků a je to.

Jinak co se týká velikosti plodového tělesa na jednotlivých plástech, mohou
být mezi včelstvy dost velké rozdíly dané genetikou. Kdysi, když jsem měl
osazený kočovný včelín 20 včelstvy, se mi po cca 3 - 4 generace matek
objevovaly dva výrazně odlišné včelí rody. Jeden se na jaře rozvíjel tak,
že matka zásadně zaplodovala prakticky celý rámek a teprve potom přecházela
na další. Druhý o pár úlů dál naopak, na jaře bylo z 12 - 14 rámků v
plodišti zaplodován každý, snad i krycí plásty z vnitřní strany, ale na
každém rámku bylo tak 1- 1,5 dm plodu, více ne. Přitom součet plochy plodu u
obou dvou včelstev byl vždy zhruba stejný. Když bylo jaro teplé,
prosperovalo více druhé včelstvo, když studené, tak první, evidentně bylo
snadnější uhlídat teplo na 4 rámcích plných plodu než na plodu roztahaném
na 12 rámků. Zajímavé je, že na podzim při krmení už rozdíly nebyly, aspoň
si na ně nepamatuji.

R. Polášek


----- Original Message -----
From: "Karel" <>
To: "Včelařský mailing list" <vcely/=/v.or.cz>
Sent: Tuesday, February 21, 2006 10:46 AM
Subject: Re: Zimov?n?


> No, kdybych před krmením umístil plodiště do nějakého spodního nastavku a
> ne
> do nejhořejšího, asi bych pak v zimě strávil nějaké bezesné noci
přemítáním
> , které včelky asi zrovna hynou hlady odtržené od medných zásob.
>
> R. Polášek
> ..........
> To je asi otázka především výšky rámků a technologie.
> U nízkých se to snad dělá běžně. Já jsem začinal hned s nízkými a byl jsem
> kdekým varován. Tak jsem vyráběl rámky se suprúzkými spodmími loučkami,
jen
> 4mm mezi rámky atd, dokud jsem neviděl klasické úly a jejich 3-5cm mezeru
> mezi plodištěm a medníkem. To jsem pochopil jejich argumentaci, ale že je
> to i o voze a koze.
> Když mě nebavilo tlouct "milion" maalých rámků, vybral jsem si dle tabulek
> Langstroth - měl nejdelší loučku a výška byla ta nejlepší :-) Adamcova.
> Dnes k té nejlepší výšce dodávám NEJLEPŠÍ :-(( .
> Ale rozhodl jsem se, tak jsem to zkoušel. I s těmi silnými loučkami a
> silným včelstvem není problém, když je chomáč dole, jde přes loučky
nahoru.
> Problémem je spíše slabé včelstvo, a tady nepomůžou ani slabé loučky. To

> za mrazu problém se "překulit" přes dřevo.
>
> Problém plodu v horním nástavku je problém nedostatečné výšky rámku
> (23/24cm) pro plod i zásoby.
> Bohužel, především slabší včelstav preferují plodování do plochy - po celé
> ploše plástu. A to je pak v zimě konec.
> Jak se mi stalo letos, i přes to že jsem je dal dolů.
> Karel

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 14857


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Pepan (e-mailem) --- 21. 2. 2006
Re: Zimov?n? (14320) (14368) (14375) (14419) (14829) (14838) (14845) (14848)

Když nbebudeme přírodu respektovat tak to vžy špatně dopadne ať chceme nebo ne A už to tady někdo napsal pak jen napravujeme co jsme sami způsobily To platí pro nás všechny nejenom na komunisty jak to tu někdo napsal

Pepan

> ------------ Původní zpráva ------------
> Od: Karel <karel.jirus/=/seznam.cz>
> Předmět: Re: Zimov?n?
> Datum: 21.2.2006 10:04:21
> ----------------------------------------
> Kontrolu a případné prohození nástavků jsem dělal před přípaným doplněním
> zásob. Tedy asi konec srpna.
> Přesto, že jsem včelám prohodil nástavky, tak se v teplém podzimu některé z
> nových matek zřejmě proplodovaly do horních nástavků, tedy nad zásoby.
> Stalo se to i v jednom případě u nízkých nástavků. Tam jsem se s úhynem v
> posledních letech nesetkal.
> Tady u nás i při léčení na konci října nosily pyl. Zřejmě z netýkavky,
> která zde u řeky ještě kvetla.
> A v té době přehazovat N, nebo jinak zasahovat do včelstev, která se
> připravují na zimování je dle mě ošemetná věc. Může se víc věcí pokazit než
> spravit.
>
> To píšu hlavně pro kolegu, aby netrpěl výčitkami, že měl něco udělat a
> neudělal. V přírodě asi neexistuje absolutně platné pravidlo.
>
> To o vertikálním pohybu včelstva platí pro přirozená včelstva, tedy bez
> rámků na spojité divočině. V případě rámků asi jen u nízkých. U vyšších
> rámků na jaře a na podzim umísťují (zpravidla) plodové těleso jen do
> jednoho nástavku. A tedy je určitá pravděpodobnost, že přejdou do
> horního*). Pokud se tam nerozplodují jen v v několika uličkách, a v těch
> nevyberou zásoby, tak se pořád nic neděje. Pokud je to slabší včelstvo, tak
> spíše než kouli vytvoří při plodování placku ve směru uliček. Při náhlém
> ochlazení pak do těchto uliček slabé včelstvo již nestihne nanosit zásoby,
> i pokud by jim to pud velel.
> U toho pudu. Asi budou včelstva, která už nejsou úplně zvyklá (přirozenou
> selekcí) reagovat normálně. Pokud se o ně některý včelař pečlivě stará,
> nepotřebují tuto vlastnost.
> Nevím jestli to bylo chov. materiálem, nebo mojí nezkušeností, ale zápasil
> jsem s tím kdysi dávno, když jsem s nástavky začínal. Je to jen moje
> doporučení, ale nástavkáři by si měli chovný materiál opatřovat u
> nástavkářů. (prodejem matek se neživím:-))
> Karel.
>
> *) Pokud by to člověk chtěl dělat úplně pečlivě, tak někdo dává do horního
> nástavku nad plod před krmením světlé, či panenské dílo. Silné včelstvo ho
> při dodávání zásob vystaví a zavíčkuje, ale matka světlé dílo v tomto
> období nepreferuje, a zůstane dole. To platí ale pro silná včelstva a dobré
> počasí při krmení.
>
>
>

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 14856


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Radim Polášek (e-mailem) --- 21. 2. 2006
Re: Krmitko na vodu (14837) (14852)

No, je to obdoba klasického flaškového krmítka do strůpku na převrácené
láhve, jenom to tehdejší bylo trochu vymakanější, protože tam nebyl kontakt
se včelami. Ten plastový výlisek by se musel doplnit ještě dalším dílem.
Pokud by ty víčka fungovala dobře a vydržela pár let, byla by to docela
dobrá alternativa pro krmení na zimu. Na rozdíl od krmení prosakovacím
víčkem by se tímto krmítkem dalo krmit i při nižších venkovních teplotách v
září, protože včelky by si tu trošku roztoku v krmítku dokázaly příhřát na
rozdíl od roztoku v celé láhvi při prosakovacím krmení.

R. Polášek

----- Original Message -----
From: "Havlík" <e-mail/=/nezadan.iol.cz>
To: "Včelařský mailing list" <vcely/=/v.or.cz>
Sent: Tuesday, February 21, 2006 10:30 AM
Subject: Re: Krmitko na vodu


> Prý nikde, v Dole si ho nechávali dělat na zakázku.ale třeba se na to již
> někdo vrhnul, to jsem slyšel cca před rokem.

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 14855


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Karel (194.228.139.252) --- 21. 2. 2006
Re: Zimov?n? (14320) (14368) (14375) (14419) (14829) (14838) (14845) (14848) (14851)

No, kdybych před krmením umístil plodiště do nějakého spodního nastavku a ne
do nejhořejšího, asi bych pak v zimě strávil nějaké bezesné noci přemítáním
, které včelky asi zrovna hynou hlady odtržené od medných zásob.

R. Polášek
...........
To je asi otázka především výšky rámků a technologie.
U nízkých se to snad dělá běžně. Já jsem začinal hned s nízkými a byl jsem kdekým varován. Tak jsem vyráběl rámky se suprúzkými spodmími loučkami, jen 4mm mezi rámky atd, dokud jsem neviděl klasické úly a jejich 3-5cm mezeru mezi plodištěm a medníkem. To jsem pochopil jejich argumentaci, ale že je to i o voze a koze.
Když mě nebavilo tlouct "milion" maalých rámků, vybral jsem si dle tabulek Langstroth - měl nejdelší loučku a výška byla ta nejlepší :-) Adamcova. Dnes k té nejlepší výšce dodávám NEJLEPŠÍ :-(( .
Ale rozhodl jsem se, tak jsem to zkoušel. I s těmi silnými loučkami a silným včelstvem není problém, když je chomáč dole, jde přes loučky nahoru. Problémem je spíše slabé včelstvo, a tady nepomůžou ani slabé loučky. To má za mrazu problém se "překulit" přes dřevo.

Problém plodu v horním nástavku je problém nedostatečné výšky rámku (23/24cm) pro plod i zásoby.
Bohužel, především slabší včelstav preferují plodování do plochy - po celé ploše plástu. A to je pak v zimě konec.
Jak se mi stalo letos, i přes to že jsem je dal dolů.
Karel

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 14854


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Radek Krušina (195.39.121.166) --- 21. 2. 2006
Re: dokrmování (14847)

Kamil napsal:
>kontroloval jsem v neutepleném optimálu zásoby pohledem z hora
>a vypadá to že moc zásob nemají čím dokrmit používám horní krmítka
>Ještěd těsto nebo roztok nebo těsto do podmetu ?

Na stanovišti na chalupě cca 400mnm jsem taky zkoušel doplnit zásoby (r.m.39x27,5) u dvou včelstev.
Zkusil jsem dodat každému včelstvu 2 plásty s medem a cca 1,5 kg medocukrového těsta nad chumáč, přímo nad rámky, pod folii.
Uvidíme jak to dopadne.

Radek Krušina

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 14853


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Havlík (195.146.122.170) --- 21. 2. 2006
Re: Krmitko na vodu (14837)

Prý nikde, v Dole si ho nechávali dělat na zakázku.ale třeba se na to již někdo vrhnul, to jsem slyšel cca před rokem.

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 14852


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Radim Polášek (e-mailem) --- 21. 2. 2006
Re: Zimov?n? (14320) (14368) (14375) (14419) (14829) (14838) (14845) (14848)

No, kdybych před krmením umístil plodiště do nějakého spodního nastavku a ne
do nejhořejšího, asi bych pak v zimě strávil nějaké bezesné noci přemítáním
, které včelky asi zrovna hynou hlady odtržené od medných zásob.

R. Polášek

----- Original Message -----
From: "Karel" <>
To: "Včelařský mailing list" <vcely/=/v.or.cz>
Sent: Tuesday, February 21, 2006 10:03 AM
Subject: Re: Zimov?n?


> Kontrolu a případné prohození nástavků jsem dělal před přípaným doplněním
> zásob. Tedy asi konec srpna.
> Přesto, že jsem včelám prohodil nástavky, tak se v teplém podzimu některé
z
> nových matek zřejmě proplodovaly do horních nástavků, tedy nad zásoby.
> Stalo se to i v jednom případě u nízkých nástavků. Tam jsem se s úhynem v
> posledních letech nesetkal.
> Tady u nás i při léčení na konci října nosily pyl. Zřejmě z netýkavky,
> která zde u řeky ještě kvetla.
> A v té době přehazovat N, nebo jinak zasahovat do včelstev, která se
> připravují na zimování je dle mě ošemetná věc. Může se víc věcí pokazit
než
> spravit.
>
> To píšu hlavně pro kolegu, aby netrpěl výčitkami, že měl něco udělat a
> neudělal. V přírodě asi neexistuje absolutně platné pravidlo.
>
> To o vertikálním pohybu včelstva platí pro přirozená včelstva, tedy bez
> rámků na spojité divočině. V případě rámků asi jen u nízkých. U vyšších
> rámků na jaře a na podzim umísťují (zpravidla) plodové těleso jen do
> jednoho nástavku. A tedy je určitá pravděpodobnost, že přejdou do
> horního*). Pokud se tam nerozplodují jen v v několika uličkách, a v těch
> nevyberou zásoby, tak se pořád nic neděje. Pokud je to slabší včelstvo,
tak
> spíše než kouli vytvoří při plodování placku ve směru uliček. Při náhlém
> ochlazení pak do těchto uliček slabé včelstvo již nestihne nanosit zásoby,
> i pokud by jim to pud velel.
> U toho pudu. Asi budou včelstva, která už nejsou úplně zvyklá (přirozenou
> selekcí) reagovat normálně. Pokud se o ně některý včelař pečlivě stará,
> nepotřebují tuto vlastnost.
> Nevím jestli to bylo chov. materiálem, nebo mojí nezkušeností, ale zápasil
> jsem s tím kdysi dávno, když jsem s nástavky začínal. Je to jen moje
> doporučení, ale nástavkáři by si měli chovný materiál opatřovat u
> nástavkářů. (prodejem matek se neživím:-))
> Karel.
>
> *) Pokud by to člověk chtěl dělat úplně pečlivě, tak někdo dává do horního
> nástavku nad plod před krmením světlé, či panenské dílo. Silné včelstvo ho
> při dodávání zásob vystaví a zavíčkuje, ale matka světlé dílo v tomto
> období nepreferuje, a zůstane dole. To platí ale pro silná včelstva a
dobré
> počasí při krmení.

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 14851


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Radim Polášek (e-mailem) --- 21. 2. 2006
Re: dokrmování (14847)

Každé zpracovávání zásob při krmení v tuto dobu namáhá včelstvo tak, že může
zkolabovat. Lepší je medocukrové těsto a dávat nad včely, aby si těsto
ohřívaly. Nejlepší je jim dodat rámky se zpracovanými zásobami, jenže odkud
je vzít? Snad v tuto dobu jedině z jiného včelstva, které neuhynulo na
nakažlivou nemoc a zbylo po něm dost zásob. Nebo vzít ze včelstva, které má
naopak nadbytek - Nakradlo si na podzim tichou loupeží?
U nás je tak 20 - 30 čísel sněhu, zítra se má znovu ochladit a dlouhodobé
předpovědi říkají, že zima bude až do cca poloviny března. Do té doby bude i
to těsto dost namáhat včely. Takže pokud nemáš rámky se zpracovanými
zásobami, radil bych buď hned spojit, pokud do té doby nepřežijí nebo počkat
do dalšího oteplení v polovině března a rozhodnout pak. Jak rozkvetou první
jarní kytky, včely nosí pyl, potom je přikrmování těstem spíše jako simulace
snůšky a je to už o něčem jiném.

R. Polášek

----- Original Message -----
From: "Kamil" <>
To: "Včelařský mailing list" <vcely/=/v.or.cz>
Sent: Tuesday, February 21, 2006 9:57 AM
Subject: dokrmování


> kontroloval jsem v neutepleném optimálu zásoby pohledem z hora a vypadá to
> že moc zásob nemají čím dokrmit používám horní krmítka Ještěd těsto nebo
> roztok nebo těsto do podmetu ?

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 14850


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Karel (194.228.139.252) --- 21. 2. 2006
Re: dokrmování (14847)

Viz moje diskuze o zimování.
Napřed bych se přesvědčil, jestli nemají zásoby pod sebou.
U mých včel je teď normální že jsou vidět nahoře pod folií.
Postup. Sundám víko, rozpěrákem, nebo dlátem od zadu oddělím nástavky a potěžkám. Horní a ty spodní.
Já mám madla v předu a vzadu, tak zvedám jen polovinu nástavku. Zásoby jsou většinou hlavně v zdaní části.
Nebo je možné potěžkat celý úl.
Nebo je možné baterkou shora přes folii (pokud je průhledná)posvítit do neobsednuté části uličky a podívat se jetli tam jsou vidět víčka nad zásobami.
Pokud jsou to teď včely silné, tak si při současném oteplení mohou nanosit zásoby.
Jinak ale na víkend hlásí opět -17st.
Proto, pokud nemají zaásoby, tak jen vlastní med, a rychle.
Nejlépe otočit sklenici s krystalizovaným medem nad chomáč.
A uteplit. Nástavek + nějaký izolant do něj.
Krmítko by jim tam teď asi ještě narušilo tepelnou pohodu.
Karel

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 14849


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Karel (194.228.139.252) --- 21. 2. 2006
Re: Zimov?n? (14320) (14368) (14375) (14419) (14829) (14838) (14845)

Kontrolu a případné prohození nástavků jsem dělal před přípaným doplněním zásob. Tedy asi konec srpna.
Přesto, že jsem včelám prohodil nástavky, tak se v teplém podzimu některé z nových matek zřejmě proplodovaly do horních nástavků, tedy nad zásoby. Stalo se to i v jednom případě u nízkých nástavků. Tam jsem se s úhynem v posledních letech nesetkal.
Tady u nás i při léčení na konci října nosily pyl. Zřejmě z netýkavky, která zde u řeky ještě kvetla.
A v té době přehazovat N, nebo jinak zasahovat do včelstev, která se připravují na zimování je dle mě ošemetná věc. Může se víc věcí pokazit než spravit.

To píšu hlavně pro kolegu, aby netrpěl výčitkami, že měl něco udělat a neudělal. V přírodě asi neexistuje absolutně platné pravidlo.

To o vertikálním pohybu včelstva platí pro přirozená včelstva, tedy bez rámků na spojité divočině. V případě rámků asi jen u nízkých. U vyšších rámků na jaře a na podzim umísťují (zpravidla) plodové těleso jen do jednoho nástavku. A tedy je určitá pravděpodobnost, že přejdou do horního*). Pokud se tam nerozplodují jen v v několika uličkách, a v těch nevyberou zásoby, tak se pořád nic neděje. Pokud je to slabší včelstvo, tak spíše než kouli vytvoří při plodování placku ve směru uliček. Při náhlém ochlazení pak do těchto uliček slabé včelstvo již nestihne nanosit zásoby, i pokud by jim to pud velel.
U toho pudu. Asi budou včelstva, která už nejsou úplně zvyklá (přirozenou selekcí) reagovat normálně. Pokud se o ně některý včelař pečlivě stará, nepotřebují tuto vlastnost.
Nevím jestli to bylo chov. materiálem, nebo mojí nezkušeností, ale zápasil jsem s tím kdysi dávno, když jsem s nástavky začínal. Je to jen moje doporučení, ale nástavkáři by si měli chovný materiál opatřovat u nástavkářů. (prodejem matek se neživím:-))
Karel.

*) Pokud by to člověk chtěl dělat úplně pečlivě, tak někdo dává do horního nástavku nad plod před krmením světlé, či panenské dílo. Silné včelstvo ho při dodávání zásob vystaví a zavíčkuje, ale matka světlé dílo v tomto období nepreferuje, a zůstane dole. To platí ale pro silná včelstva a dobré počasí při krmení.

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 14848


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Kamil (212.27.199.39) --- 21. 2. 2006
dokrmování

kontroloval jsem v neutepleném optimálu zásoby pohledem z hora a vypadá to že moc zásob nemají čím dokrmit používám horní krmítka Ještěd těsto nebo roztok nebo těsto do podmetu ?

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 14847


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Radim Polášek (e-mailem) --- 21. 2. 2006
Re: Zimování (14320) (14368) (14375) (14419) (14829) (14838)

No, s tím převěšováním v nastavcích to jsem se jednoznačně upsal. U nastavků
je to přirozeně nesmysl. Prováděl jsem to u zadováků, kdy to znamenalo před
krmením prakticky zaměnit rámky v plodišti a v medníku a tou výjimkou, že
pokud mezi rámky z plodiště do medníku byl příliš světlý plást, nezakladená
mezistěna, byl ponechán v plodišti nebo pokud na něm byl plod, byl odsunut
na kraj plodového tělesa ( které by v té době už mělo raději zůstat
celistvé) a po vylíhnutí plodu byl odlifrován na kraj plástů nebo pryč. nebo
dolů.

A u nastavků dělám prakticky totéž, jen zjistím nebo odhadnu, v kterém je
matka a většina plodu a posadím ho jako nejhořejší.

R. Polášek

----- Original Message -----
From: "Karel" <>
To: "Včelařský mailing list" <vcely/=/v.or.cz>
Sent: Tuesday, February 21, 2006 8:31 AM
Subject: Re: Zimování


> Já jsem svoji obdobnou zkušenost popsal v P.S. na
> http://pandora.idnes.cz/part/2006/2/11962
>
> A zimování tohoto včelstva se z hlediska ostatních příspěvků nedá nic
> vytknout, s vyjímkou návrhu na převěšování včel do horního nástavku.
> To, ale jak jsme se letos přesvědčil, taky nelze označit za absolutně
dobré
> řešení, protože o další včelstva jsem přišel, nebo je musel zachraňovat od
> hladu, když se v průběhu teplého podzimu proplodovala do horní části úlu
> nad zásoby a dlouhá vlna mrazů jim neumožnila to řešit.
> Příčinu u sebe vidím v tom, že v mém případě jsem vytvořil mnoho nových
> včelstev a tedy slabých na dvouprostorové zimování. Ale dvouprostorové
jsem
> zase volil po loňských zkušenostech, kdy se mi u nových včelstev jevilo
> nevýhodné:-).
> Zajímavé je, že tuto špatnou zkušenost mívám u nových a slabších včelstev
> (oddělků).
> Je to věc názoru, technologie a podmínek. Ale u mě se ukazuje ze třech
> výšek jako nejmíň vhodná střední (24). Buď nízké nástavky, nebo vysoké
> (30cm), nebo jejich kombinace.
> Výška 23/24 a obdélníkový půdorys asi opravdu vyhovuji bednám na whisky,
> mým včelám, a mně, méně.
> Dobrá zpráva na závěr. Jakmile se ale včelstvo "udělá", to znamená, že je
> silné, má dobrou matku a prostorný úl nabouchaný zásobami, tak pak už
> přežije snad všechno.
>
> A než se tak stane, tak oproti některým názorům, že je dobré začínat se
> třemi včelstvy, si myslím, že naopak, čím víc včelstev, tím víc
zkušeností.
> Tedy (6-12) pokud podmínky dovolí. To pak umožňuje lépe srovnávat a
> případně i "riskovat". A případně i spojovat.
> Ať se daří Karel.

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 14846


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Pepan (e-mailem) --- 21. 2. 2006
Re: Zimov?n? (14320) (14368) (14375) (14419) (14829) (14838)

V řešení tohoto problému je třeba se zase obrátit na matku přírodu. V přirozeném vývoji včelstva včely ukládají zásoby na horu a plod se postupem času dostává stále níže. tam včely zimují a postupem zimy zase postupují na horu tam na jaře zahájí svůj vývoj a celý ciklus se opakuje Proto jakmile včely vidím že se chystají zimovat na hoře tak jim prohodím nástavky a za normálních zim nemám problémy ale musíte ještě brát vúvahu, že moje skušenosti jsou z Hané n.v. 270m

Pepan
> ------------ Původní zpráva ------------
> Od: Karel <karel.jirus/=/seznam.cz>
> Předmět: Re: Zimov?n?
> Datum: 21.2.2006 08:31:28
> ----------------------------------------
> Já jsem svoji obdobnou zkušenost popsal v P.S. na
> http://pandora.idnes.cz/part/2006/2/11962
>
> A zimování tohoto včelstva se z hlediska ostatních příspěvků nedá nic
> vytknout, s vyjímkou návrhu na převěšování včel do horního nástavku.
> To, ale jak jsme se letos přesvědčil, taky nelze označit za absolutně dobré
> řešení, protože o další včelstva jsem přišel, nebo je musel zachraňovat od
> hladu, když se v průběhu teplého podzimu proplodovala do horní části úlu
> nad zásoby a dlouhá vlna mrazů jim neumožnila to řešit.
> Příčinu u sebe vidím v tom, že v mém případě jsem vytvořil mnoho nových
> včelstev a tedy slabých na dvouprostorové zimování. Ale dvouprostorové jsem
> zase volil po loňských zkušenostech, kdy se mi u nových včelstev jevilo
> nevýhodné:-).
> Zajímavé je, že tuto špatnou zkušenost mívám u nových a slabších včelstev
> (oddělků).
> Je to věc názoru, technologie a podmínek. Ale u mě se ukazuje ze třech
> výšek jako nejmíň vhodná střední (24). Buď nízké nástavky, nebo vysoké
> (30cm), nebo jejich kombinace.
> Výška 23/24 a obdélníkový půdorys asi opravdu vyhovuji bednám na whisky,
> mým včelám, a mně, méně.
> Dobrá zpráva na závěr. Jakmile se ale včelstvo "udělá", to znamená, že je
> silné, má dobrou matku a prostorný úl nabouchaný zásobami, tak pak už
> přežije snad všechno.
>
> A než se tak stane, tak oproti některým názorům, že je dobré začínat se
> třemi včelstvy, si myslím, že naopak, čím víc včelstev, tím víc zkušeností.
> Tedy (6-12) pokud podmínky dovolí. To pak umožňuje lépe srovnávat a
> případně i "riskovat". A případně i spojovat.
> Ať se daří Karel.
>
>
>

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 14845


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Karel (194.228.139.252) --- 21. 2. 2006
Re: Krmitko na vodu (14837) (14842)

Omlouvám se za zmatky, ale povedlo se mi odpověď nějak odeslat před dokončením. Vymažte si nejlépe obě dvě:-).
Karel

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 14844


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Karel (194.228.139.252) --- 21. 2. 2006
Re: Miloslav Peroutka: REAKCE NA DISKUZNI PRISPĚVKY (14834) (14836)

Problém všech dodatečných vysvětlení je v tom, že jsou obecně méně věrohodná, než kdyby byla učiněna včas.
Kdysi někdo rozhodl, že nebude ve Včelařství plošná inzerce, a zdůvodnění nebylo o DPH.

To samé lze říci o dalším, např. Včela, atd.Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 14843


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Karel (194.228.139.252) --- 21. 2. 2006
Re: Krmitko na vodu (14837)

Výhody Včelařství jsem bohužel zbaven, tak nevím co přesně popisuje.
V loni jsem ale po té, co ve Včelařství byly dva články o podněcování a podávání vody, začal zase pochybovat o své metodice a udělal jsem si napáječku do jednoho izolovaného a vytápěného úlu. Tam možná nefungují ty činitele, které v normálním prostorném neutepleném úlu sou spíše proti dodávání vody.
Ta moje napáječka byla na stejném principu jako napáječky pro ptáky, králíky atd..
Do PET lahvičky (asi 2dcl) jsem do plast víčka udělal díru, do ní těsně nacpal trubičku (asi polyetylénovou) průměr okolo 8mm. Délka asi 10cm. Konec trubičky jsempro jistotu ucpal kouskem molitanu. Tak po naplnění a otočení vzhůru nohama spolehlivě nekapala. Upevnil jsem ji podobně jako na králíkárnu, či klec, na předek úlu do očka.
Nenarušil jsem tak celistvost úlu. Včely tam chodily pro vodu a skutečně asi za týden ty 2 dcl odebraly. Zamrznutí vody jsem nazanamenal.
V experimentu jsem přestal po té, když jem při kontrole (pohledové) zjistil, že právě jen toto včelstvo má na stropní fólii kaluže vody.

Je to věc názoru, ale včelařina mi leckdy připomíná vtip o socialismu, který úspěšně překonával problémy, které by bez něho nevznikly.

Dovoluji si upozornit, že před lety býval ve včelařství pěkný seriál od doc. Ptáčka o objevech ve včelařství, kde bylo m.j.popsáno jarní podněcování teplem, ale i objev závislosti hygroskopičnosti medu na teplotě. Tedy že mé názory možná platí především pro neuteplený prostorný úl.
Karel

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 14842


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Karel (194.228.139.252) --- 21. 2. 2006
Re: Krmitko na vodu (14837)

Výhody Včelařství jsem bohužel zvbaven, tak nevím co přesně popisuje.
V loni jsem ale po té, co ve Včelařství byly dva články o podněcování a podávání vody, začal zase pochybovat o své metodice a udělal jsem si napáječku do jednoho izolovaného a vytápěného úlu. Tam možná nefungují ty činitele, které v normálním prostorném neutepleném úlu sou spíše proti dodávání vody.
Je to asi obdobné na stejném principu jako napáječky.
Do PET lahvičky (asi 2dcl) jsem do plast víčka udělal díru, do ní těsně nacpal trubičku (asi polyetylénovou) průměr okolo 8mm. Délka asi 10cm. Konec trubičky jsempro jistotu ucpal kouskem molitanu. Tak po naplnění a otočení vzhůru nohama spolehlivě nekapala. Upevnil jsem ji podobně jako na králíkárnu, či klec, na předek úlu do očka.
Nenarušil jsem tak celistvost úlu. Včely tam chodily pro vodu a skutečně asi za týden ty 2 dcl odebraly. Zamrznutí vody jsem nazanamenal.
V experimentu jsem přestal po té, když jem při kontrole (pohledové) zjistil, že právě jen toto včelstvo má na stropní fólii kaluže vody.

Je to věc názoru, ale u včelařina mi leckdy připomíná vtip o socialismu, který úspěšně překonával problémy, které by bez něho nevznikly.

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 14841


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Pepan (e-mailem) --- 21. 2. 2006
Re: Zimov?n? (14320) (14368) (14375) (14419) (14829)

je to sice smutné ale s tím musíš počítat Já taky ročně přicházím o 1 - 2 včelstva z 30 zrovna tak letos a když jsem se podíval tak uprostřed mrtvého chmáče bylo pár buněk s plodem ,ten včely neopustí a v sylných mrazech se chomáč stáhl a tak se utrhl od zásob takže je po letošní zimě zázrak , že to potkalo zatím jen jedny

pepan

> ------------ Původní zpráva ------------
> Od: V?t Mart?nek <martinekvit/=/email.cz>
> Předmět: Re: Zimov?n?
> Datum: 20.2.2006 21:00:47
> ----------------------------------------
> Bohužel jsem ziskal nepříjemnou zkušenost se zimováním, a o jedny včely
> jsem přišel "smrtí hladem". Můžete mi, prosím, poradit, kde jsem
> pravděpodobně udělal chybu? Po 15 letech jsem se vrátil ke včelaření, mám
> pouze 3 včelstva - jedny mam jeste v zadovaku a dvoje jsem zimoval ve dvou
> nástavcich 39*24 - a jedno z nich umřelo hladem.
>
> Včelstvo zimovalo ve spodním nástavku a v průběhu zimy se nepřesunulo
> směrem nahoru, kde byla většina zásob. Nepěkný to včerejší pohled na plný
> nástavek zásob a pod tím hned včely které umřely hladem.
>
> Zimoval jsem takto
> - nástavky mám nezateplené, cca 3,5cm tlustá dřevěná stěna. Vršek je
> zateplený vrstvou novin a polystyrenem
> - česno nebylo otevřené přes celou šířku, ale oba nástavky mají otevřené
> očko, otvor omezen kruhovým omezovačem - otvor cca 2*1cm, takže se
> domnívám, že vzduchu bylo dost a nebyl důvod, aby se nepřestěhovaly směrem
> nahoru
> - nakrmil jsem koncem srpna, poslední dávka cukru začátkem září (příště
> začnu dříve), cukr braly s chutí; liboval jsem si, že jsou relativně dost
> silne
> - mezera mezi rámky horniho a spodniho nástavku může být tak 1cm (myslim,
> ted uz nevim presne kolik jsem ji udelal - nastavky jsem si vyraběl sám a
> snažil jsem, aby tam nebyl velký hluchy prostor)
> - rámky - horní loučka vysoká 12mm a spodní je vysoká 8 mm (myslim, nemohu
> nyni změřit) obě široké 28mm
>
> Vít Martínek
>
>
>

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 14840


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Vít Martínek (195.144.99.106) --- 21. 2. 2006
Re: úhyn- př. Martínek (14320) (14368) (14375) (14419) (14829) (14830)

Máš pravdu, v říjnu jsem se do nich nedíval, vůbec mě nenapadlo, že by mohly zustat dole, když zásoby mají nahoře. Jsem to ale ..l,; dám na Tvojí radu a příště to v říjnu zkontroluji - tvrdě zaplacená zkušenost.

pro Vláďa Navrkal:
těsně před krmením jsem to přendal na studenou stavbu

pro všechny, kdo přispívají do diskuze dobrou radou:
(jmenovitě si netroufám uvádět, protože bych stejně všechny nevyjmenoval)
jak jsem psal už předtím, po letech jsem se vratil ke včelám (přestože můj medný výnos byl kdysi blízký nule) a tak jsem vloni sháněl co nejvice informaci. Mimo toho, že jsem setřel prach z knížky, tak jsem každý den od zimy do podzimu jsem četl čerstvé příspěvky na této konferenci. Vím, že tím strávíte spoustu času, když reagujete na příspěvky, ale ty rady mi strašně pomohly - děkuju, děkuju a ještě jednou DĚKUJU všem.

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 14839


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Karel (194.228.139.252) --- 21. 2. 2006
Re: Zimování (14320) (14368) (14375) (14419) (14829)

Já jsem svoji obdobnou zkušenost popsal v P.S. na
http://pandora.idnes.cz/part/2006/2/11962

A zimování tohoto včelstva se z hlediska ostatních příspěvků nedá nic vytknout, s vyjímkou návrhu na převěšování včel do horního nástavku.
To, ale jak jsme se letos přesvědčil, taky nelze označit za absolutně dobré řešení, protože o další včelstva jsem přišel, nebo je musel zachraňovat od hladu, když se v průběhu teplého podzimu proplodovala do horní části úlu nad zásoby a dlouhá vlna mrazů jim neumožnila to řešit.
Příčinu u sebe vidím v tom, že v mém případě jsem vytvořil mnoho nových včelstev a tedy slabých na dvouprostorové zimování. Ale dvouprostorové jsem zase volil po loňských zkušenostech, kdy se mi u nových včelstev jevilo nevýhodné:-).
Zajímavé je, že tuto špatnou zkušenost mívám u nových a slabších včelstev (oddělků).
Je to věc názoru, technologie a podmínek. Ale u mě se ukazuje ze třech výšek jako nejmíň vhodná střední (24). Buď nízké nástavky, nebo vysoké (30cm), nebo jejich kombinace.
Výška 23/24 a obdélníkový půdorys asi opravdu vyhovuji bednám na whisky, mým včelám, a mně, méně.
Dobrá zpráva na závěr. Jakmile se ale včelstvo "udělá", to znamená, že je silné, má dobrou matku a prostorný úl nabouchaný zásobami, tak pak už přežije snad všechno.

A než se tak stane, tak oproti některým názorům, že je dobré začínat se třemi včelstvy, si myslím, že naopak, čím víc včelstev, tím víc zkušeností. Tedy (6-12) pokud podmínky dovolí. To pak umožňuje lépe srovnávat a případně i "riskovat". A případně i spojovat.
Ať se daří Karel.

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 14838


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Josef Přepechal (e-mailem) --- 21. 2. 2006
Krmitko na vodu

Přeji dobrý den,
v posledním Včelařství je od Ing. Kamlera popsáno přidávání vody
prostřednictvím lahví, hadičky ve víčku a krmítka. Nemá někdo informace,
kde se nechá takové krmítko sehnat??
Díky
Pepa


Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 14837


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Eman (194.149.115.135) --- 21. 2. 2006
Re: Miloslav Peroutka: REAKCE NA DISKUZNI PRISPĚVKY (14834)

Nejdřív bych se (být tebou) zběžně seznámil s daňovými předpisy a s tím co je OBRAT neziskové organizace. Nevím, jestli jseš expert na DPH, já ne a většina z nás taky ne a taky to většinu nezajímá. (http://nno.ecn.cz/index.stm?apc=nP1x1--&x=227961)

Každopádně bych radil se před házením "jedovaté sliny" na Peroutku, na podstatu problému lépe připravit. Znáš přísloví "kdo chce psa bíti...."? Až se ukáže pravda, mohlo by se stát, že už ti nikdo nic nikdy neuvěří. A to by byla u tebe škoda.

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 14836


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Radim Polášek (e-mailem) --- 21. 2. 2006
Re: Zimování (14320) (14368) (14375) (14419) (14829)

Pokud v úlech nebylo zasiťované dno a včely dostávaly vzduch jen těmi očky,
vzduch jim sice stačil, ale vybraly si místo posledního plodu a tudíž
sediště zimního chumáče včelstev vždy v blízkosti tohoto očka , zřejmě v
takovém případě pomáhají proudění vzduchu svými křídly. Pokud si vybraly
spodní očko respektive česno....... Pokud je v úlech zasíťované dno, nemají
očka takový vliv.
Já stejně mám zažito ještě z doby, kdy jsem včelařil v zadovácích jako
automatickou přípravu před krmením dávat nastavek s plodem a matkou (39x24),
ten, co je pod mřížkou, jako nejvyšší. Nevím, jak dobře to funguje, když se
krmí třeba už na začátku srpna, kdy je matka ještě vlivem vysokých teplot
dost pohyblivá, pokud se to udělá na konci srpna a krmí se na začátku září
září nebo ještě později, matka už obvykle v nejhořejším nastavku zůstává.
Začátek září jsou teploty v noci 0 - 10 st C, ve dne 25 st i víc
Pokud jsou uly na teplou stavbu, je tam ještě jeden problém. Pokud je česno
přesně symetricky a není přes celou šířku úlu, ale je třeba široké jen 10 -
15 cm, může se na rámky umístit zimní chumáč taky symetricky. Potom se
stane, že když včely dospějí ke strůpku, mají zásoby na levé i pravé straně
a zimní chumáč se potom rozdělí na dvě obvykle trochu nestejné poloviny. ta
slabší přes zimu hyne první, protože je tam příliš málo včel a i ta silnější
má už málo včel k dobrému zimování a občas hyne také. Stává se to spíše u
slabších včelstev. Proto pokud jsou v zimě v úlu rámky na teplou stavbu, je
vhodné mít při krmení česno umístěné asymetricky k jedné straně úlu. V
případě česna umístěného symetricky a širokého třeba 15 cm je lepší česno
asymetricky zůžit třeba na 5 cm. To už stačí k tomu, že včely se usadí u té
stěny úlu, u které je česno blíž a dělení zimního chumáče v zimě u strůpku
nenastane. a těch 5 cm je pořád dost na to, aby si při zpracovávání zásob
"navětraly" dost vzduchu křídly. Tento vliv symetrie prakticky ruší
zasíťované dno úlu, v takovém případě mají včely dost vzduchu v celém
prostoru úlu a volí místo posledního plodu a sediště zimního chumáče jen
podle svých instinktů a tudíž obvykle správně. I když není to pravidlem.

R. Polášek

----- Original Message -----
From: "Vít Martínek" <>
To: "Včelařský mailing list" <vcely/=/v.or.cz>
Sent: Monday, February 20, 2006 9:00 PM
Subject: Re: Zimování


> Bohužel jsem ziskal nepříjemnou zkušenost se zimováním, a o jedny včely
> jsem přišel "smrtí hladem". Můžete mi, prosím, poradit, kde jsem
> pravděpodobně udělal chybu? Po 15 letech jsem se vrátil ke včelaření, mám
> pouze 3 včelstva - jedny mam jeste v zadovaku a dvoje jsem zimoval ve dvou
> nástavcich 39*24 - a jedno z nich umřelo hladem.
>
> Včelstvo zimovalo ve spodním nástavku a v průběhu zimy se nepřesunulo
> směrem nahoru, kde byla většina zásob. Nepěkný to včerejší pohled na plný
> nástavek zásob a pod tím hned včely které umřely hladem.
>
> Zimoval jsem takto
> - nástavky mám nezateplené, cca 3,5cm tlustá dřevěná stěna. Vršek je
> zateplený vrstvou novin a polystyrenem
> - česno nebylo otevřené přes celou šířku, ale oba nástavky mají otevřené
> očko, otvor omezen kruhovým omezovačem - otvor cca 2*1cm, takže se
> domnívám, že vzduchu bylo dost a nebyl důvod, aby se nepřestěhovaly směrem
> nahoru
> - nakrmil jsem koncem srpna, poslední dávka cukru začátkem září (příště
> začnu dříve), cukr braly s chutí; liboval jsem si, že jsou relativně dost
> silne
> - mezera mezi rámky horniho a spodniho nástavku může být tak 1cm (myslim,
> ted uz nevim presne kolik jsem ji udelal - nastavky jsem si vyraběl sám a
> snažil jsem, aby tam nebyl velký hluchy prostor)
> - rámky - horní loučka vysoká 12mm a spodní je vysoká 8 mm (myslim, nemohu
> nyni změřit) obě široké 28mm
>
> Vít Martínek

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 14835


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Gustimilián Pazderka (e-mailem) --- 21. 2. 2006
Miloslav Peroutka: REAKCE NA DISKUZNI PRISPĚVKY

M.Peroutka str: DISKUZE VII (příloha Včelařství):
> ... Proč tedy byla zrušena plošná reklama?
> Když jsme si totiž sečetli plošnou reklamu a nájem, dostali jsme
> se do příjmu přes milion korun jako plátci DPH. A nyní, všechny ty
> drobné reklamy, které tam jsou za 200,- či 300,- korun, by byly
> zatíženy 19% DPH. Když jsme si spočetli, co udělá řádková inzerce,
> zjistili jsme, že se vejdeme pod milion korun, pak plátci DPH nebudeme.

> A to nese s sebou další věc - a to nájmy. Jakmile budeme plátci DPH - víte teď
> už v Praze není onen boom, hlad po nebytových prostorách, všude se nabízejí
> prostory - pochybuji velice otom, že až bych přišel za podnájemci, které tam v budově
> u nás jsou a řekl jim, že zaplatí téměř o 20% vyšší nájemné, protože jsme plátci DPH,
> buďto rozváží nájemní smlouvu nebo řeknou, že nám zaplatí jako dosud, a vy si z toho
> DPH zaplaťte. ...
.....................

Rozpočet ČSV na r. 2006 PLÁN - V (příloha Včelařství):

Plán 2005 , oč. skutečnost 2005, plán 2006

Celkem tržby :

...... Co? Že by tisková chyba? Vždyť je tam po součtu toho nájmu a inzerce furt víc než miliooon. (a to hrubě přes). Neznám kouzla na účtárně sektetariátu ČSV v Praze, ale ten kouzelnej politickej a řečnickej prst, z kterého se to "tahá samo", bych chtěl mít. :-))_gp_
http://vindex.ic.cz

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 14834


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Vladimír Navrkal (e-mailem) --- 20. 2. 2006
Re: Zimov?n? (14320) (14368) (14375) (14419) (14829)

Ještě nevíme jednu dost podstatnou věc ( aspoň dle mých zkušeností) zda zimuješ na teplé či studené stavbě, něco podobného se mi stalo pokud jsem poslechl rad svých starších kolegů a zimoval na teplé stavbě horní nástavek plný zásob mezera mezi horním a dolním rámkem 1 cm a dole včelky mrtvé hladem u studené stavby se mi to nikdy ( aspoň zatím) nestalo. Vláďa
> ------------ Původní zpráva ------------
> Od: V?t Mart?nek <martinekvit/=/email.cz>
> Předmět: Re: Zimov?n?
> Datum: 20.2.2006 21:00:47
> ----------------------------------------
> Bohužel jsem ziskal nepříjemnou zkušenost se zimováním, a o jedny včely
> jsem přišel "smrtí hladem". Můžete mi, prosím, poradit, kde jsem
> pravděpodobně udělal chybu? Po 15 letech jsem se vrátil ke včelaření, mám
> pouze 3 včelstva - jedny mam jeste v zadovaku a dvoje jsem zimoval ve dvou
> nástavcich 39*24 - a jedno z nich umřelo hladem.
>
> Včelstvo zimovalo ve spodním nástavku a v průběhu zimy se nepřesunulo
> směrem nahoru, kde byla většina zásob. Nepěkný to včerejší pohled na plný
> nástavek zásob a pod tím hned včely které umřely hladem.
>
> Zimoval jsem takto
> - nástavky mám nezateplené, cca 3,5cm tlustá dřevěná stěna. Vršek je
> zateplený vrstvou novin a polystyrenem
> - česno nebylo otevřené přes celou šířku, ale oba nástavky mají otevřené
> očko, otvor omezen kruhovým omezovačem - otvor cca 2*1cm, takže se
> domnívám, že vzduchu bylo dost a nebyl důvod, aby se nepřestěhovaly směrem
> nahoru
> - nakrmil jsem koncem srpna, poslední dávka cukru začátkem září (příště
> začnu dříve), cukr braly s chutí; liboval jsem si, že jsou relativně dost
> silne
> - mezera mezi rámky horniho a spodniho nástavku může být tak 1cm (myslim,
> ted uz nevim presne kolik jsem ji udelal - nastavky jsem si vyraběl sám a
> snažil jsem, aby tam nebyl velký hluchy prostor)
> - rámky - horní loučka vysoká 12mm a spodní je vysoká 8 mm (myslim, nemohu
> nyni změřit) obě široké 28mm
>
> Vít Martínek
>
>
>

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 14833


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

josef_Sroll (e-mailem) --- 20. 2. 2006
Re: Zimování (14320) (14368) (14375) (14419) (14829)

Během celodenních mrazů včely nedokáží překonat mezeru mezi nástavky,
zejména u starších úlů, kde je mezera 2 cm i více. Dříve jsem do mezery před
krmením vkládal pruhy voští šikmo přes rámky spodního nástavku, po kterých
se včelí chomáč mohl přesouvat bez porušení své celistvosti a tedy i v
mrazech. Při jarní prohlídce však tyto pásy byly zaplodované a práce s tím
byla nepříjemná. Teď dávám dřevěnné laťky, které tuto funkci plní stejně
dobře a odstraním je až při jarní prohlídce. Novější úly již mají mezeru
menší, včely je prostaví můstky a problémy nejsou.

Pepa

----- Original Message -----
From: "Vít Martínek" <martinekvit/=/email.cz>
To: "Včelařský mailing list" <vcely/=/v.or.cz>
Sent: Monday, February 20, 2006 9:00 PM
Subject: Re: Zimování


> Bohužel jsem ziskal nepříjemnou zkušenost se zimováním, a o jedny včely
> jsem přišel "smrtí hladem". Můžete mi, prosím, poradit, kde jsem
> pravděpodobně udělal chybu? Po 15 letech jsem se vrátil ke včelaření, mám
> pouze 3 včelstva - jedny mam jeste v zadovaku a dvoje jsem zimoval ve dvou
> nástavcich 39*24 - a jedno z nich umřelo hladem.
>
> Včelstvo zimovalo ve spodním nástavku a v průběhu zimy se nepřesunulo
> směrem nahoru, kde byla většina zásob. Nepěkný to včerejší pohled na plný
> nástavek zásob a pod tím hned včely které umřely hladem.
>
> Zimoval jsem takto
> - nástavky mám nezateplené, cca 3,5cm tlustá dřevěná stěna. Vršek je
> zateplený vrstvou novin a polystyrenem
> - česno nebylo otevřené přes celou šířku, ale oba nástavky mají otevřené
> očko, otvor omezen kruhovým omezovačem - otvor cca 2*1cm, takže se
> domnívám, že vzduchu bylo dost a nebyl důvod, aby se nepřestěhovaly směrem
> nahoru
> - nakrmil jsem koncem srpna, poslední dávka cukru začátkem září (příště
> začnu dříve), cukr braly s chutí; liboval jsem si, že jsou relativně dost
> silne
> - mezera mezi rámky horniho a spodniho nástavku může být tak 1cm (myslim,
> ted uz nevim presne kolik jsem ji udelal - nastavky jsem si vyraběl sám a
> snažil jsem, aby tam nebyl velký hluchy prostor)
> - rámky - horní loučka vysoká 12mm a spodní je vysoká 8 mm (myslim, nemohu
> nyni změřit) obě široké 28mm
>
> Vít Martínek
>

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 14832


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Miroslav Drábel (217.112.165.197) --- 20. 2. 2006
Re: Re[2]: Výzva správci stránek Včelařské konference. (14390) (14405)

V prosinci jsem zakoupil tangenciální 3-rámkový medomet s ručním pohonem a v dohodnuté ceně od pana BEREZY z Velké Bystřice u Olomouce. Medomet je svařen z nemagnetického potravinářského nerezu. Celkový výrobek je proveden na vysoké úrovni, konstrukčně tak i vzhledově. Informace na stránkách: http://zamecnictvi-bereza.vyrobce.cz/

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 14831


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Archibald (e-mailem) --- 20. 2. 2006
Re: úhyn- př. Martínek (14320) (14368) (14375) (14419) (14829)

je lhostejné,v čem a jak jsi zimoval. Chybou bylo, že jsi v říjnu včely již
neprohlédl, kde sedí a kde jsou zásoby. Obdobně jsem krmil již v srpnu a při
říjnové prohlídce jsem musel upravit zimní sezení nahoru a srazit plné
plásty se zásobami roztahané ve dvou nástavcích. Tak se vyvaruješ tomuto
úhynu. Prakticky postupuji tak, že začátkem srpna odeberu dva nástavky - z
pěti na tři, nahoru dám pylové plásty k zalití cukrem a dokrmím. Pak jdu do
chovných včel až v říjnu, kdy odeberu třetí spodní nástavek a zkontroluji
stav a uložení zásob. Často se musí mezi jednotlivými včelstvy přendat i
plásty se zásobami mezi včelstvy, některé mají nadbytek, jiné málo.
Na toto je nutno myslet, neboť v podletí je spotřeba vlivem plodováníu
včelstev velmi rozdílná.
Přeji hodně radosti při chovu a jsem s pozdravem Gusta
----- Original Message -----
From: "Vít Martínek" <martinekvit/=/email.cz>
To: "Včelařský mailing list" <vcely/=/v.or.cz>
Sent: Monday, February 20, 2006 9:00 PM
Subject: Re: Zimování


> Bohužel jsem ziskal nepříjemnou zkušenost se zimováním, a o jedny včely
> jsem přišel "smrtí hladem". Můžete mi, prosím, poradit, kde jsem
> pravděpodobně udělal chybu? Po 15 letech jsem se vrátil ke včelaření, mám
> pouze 3 včelstva - jedny mam jeste v zadovaku a dvoje jsem zimoval ve dvou
> nástavcich 39*24 - a jedno z nich umřelo hladem.
>
> Včelstvo zimovalo ve spodním nástavku a v průběhu zimy se nepřesunulo
> směrem nahoru, kde byla většina zásob. Nepěkný to včerejší pohled na plný
> nástavek zásob a pod tím hned včely které umřely hladem.
>
> Zimoval jsem takto
> - nástavky mám nezateplené, cca 3,5cm tlustá dřevěná stěna. Vršek je
> zateplený vrstvou novin a polystyrenem
> - česno nebylo otevřené přes celou šířku, ale oba nástavky mají otevřené
> očko, otvor omezen kruhovým omezovačem - otvor cca 2*1cm, takže se
> domnívám, že vzduchu bylo dost a nebyl důvod, aby se nepřestěhovaly směrem
> nahoru
> - nakrmil jsem koncem srpna, poslední dávka cukru začátkem září (příště
> začnu dříve), cukr braly s chutí; liboval jsem si, že jsou relativně dost
> silne
> - mezera mezi rámky horniho a spodniho nástavku může být tak 1cm (myslim,
> ted uz nevim presne kolik jsem ji udelal - nastavky jsem si vyraběl sám a
> snažil jsem, aby tam nebyl velký hluchy prostor)
> - rámky - horní loučka vysoká 12mm a spodní je vysoká 8 mm (myslim, nemohu
> nyni změřit) obě široké 28mm
>
> Vít Martínek
>
>
>
>

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 14830


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Vít Martínek (195.144.99.106) --- 20. 2. 2006
Re: Zimování (14320) (14368) (14375) (14419)

Bohužel jsem ziskal nepříjemnou zkušenost se zimováním, a o jedny včely jsem přišel "smrtí hladem". Můžete mi, prosím, poradit, kde jsem pravděpodobně udělal chybu? Po 15 letech jsem se vrátil ke včelaření, mám pouze 3 včelstva - jedny mam jeste v zadovaku a dvoje jsem zimoval ve dvou nástavcich 39*24 - a jedno z nich umřelo hladem.

Včelstvo zimovalo ve spodním nástavku a v průběhu zimy se nepřesunulo směrem nahoru, kde byla většina zásob. Nepěkný to včerejší pohled na plný nástavek zásob a pod tím hned včely které umřely hladem.

Zimoval jsem takto
- nástavky mám nezateplené, cca 3,5cm tlustá dřevěná stěna. Vršek je zateplený vrstvou novin a polystyrenem
- česno nebylo otevřené přes celou šířku, ale oba nástavky mají otevřené očko, otvor omezen kruhovým omezovačem - otvor cca 2*1cm, takže se domnívám, že vzduchu bylo dost a nebyl důvod, aby se nepřestěhovaly směrem nahoru
- nakrmil jsem koncem srpna, poslední dávka cukru začátkem září (příště začnu dříve), cukr braly s chutí; liboval jsem si, že jsou relativně dost silne
- mezera mezi rámky horniho a spodniho nástavku může být tak 1cm (myslim, ted uz nevim presne kolik jsem ji udelal - nastavky jsem si vyraběl sám a snažil jsem, aby tam nebyl velký hluchy prostor)
- rámky - horní loučka vysoká 12mm a spodní je vysoká 8 mm (myslim, nemohu nyni změřit) obě široké 28mm

Vít Martínek

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 14829


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Matej Ladislav (e-mailem) --- 20. 2. 2006
RE: Ze zakladenych sousi med horsi kvality?


> sladkou tyčinku nebo nějaký sladký nápoj, bakterie v ústech během krátké
> doby přemění zbytky cukrů v kyseliny, které zuby během pár let vyleptají. A
> je úplně jedno, jestli to jsou tyčinky s řepným cukrem nebo nějaký
> přeslazený čaj s medem. Jestli je ten med ze starých tmavých plástů nebo
> vystavěných mezistěn je jedno.
>
       Prosím o odborné vyjadrenie. Ak použijem do slnečného tavidla plásty
       ošetrené sírnym knotom, tak pocinonaná nádobka na vosk mi
       hrzavie. Ak tavím aj tmavé plásty neošetrené sírou, tak je nádobka
       O.K. Nedostáva sa stopa síry do medu,a tá pôsobí z vodou ako
       kyselina na povrch zubnej skloviny?

       Ladislav Matej
> > Toto nejsou nesmysly a kraviny, ale propaganda, která má vystrašit domácí
> > spotřebitele medu a tím snížit odbyt na domácím trhu. Jedovatý domácí
> tmavý
> > med a ten zázračný ze supermarketů... Takže včelaři budou muset nabízet
> svou
> > produkci obchodníkům s medem za směšné ceny. Do televize se už jednou
> > podařilo protlačit reportáž "medové zoubky" - pohled do dětských úst se
> > všemi zkaženými zuby údajně po medu. Sice jsem se později doslechl, že
> toto
> > bývá výsledek dlouhodobé léčby tetracyklinem či něčím takovým, tam to bylo
> > ovšem prezentováno jako zuby zničené medem. Prostě masáž spotřebitele.
> Jsou
> > to snad kraviny?
>

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 14828


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Havlík (195.146.122.170) --- 20. 2. 2006
Re: Ze zakladenych sousi med horsi kvality? (14702) (14707) (14730) (14734) (14735) (14736) (14768) (14771) (14778) (14789) (14792) (14823) (14826)

Promiň Pepane, je to reakce na 14792, konkrétně poslední odstavec Gustovy reakce.Já se snad příště polepším.

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 14827


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Pepan (e-mailem) --- 20. 2. 2006
Re: Ze zakladenych sousi med horsi kvality? (14702) (14707) (14730) (14734) (14735) (14736) (14768) (14771) (14778) (14789) (14792) (14823)

takovéto zprávy jsou na PRD očem je řeč vůbec nevím k čemu to přiřadit co to má společného s předmětem

pepan

> ------------ Původní zpráva ------------
> Od: Havl?k <e-mail/=/nezadan>
> Předmět: Re: Ze zakladenych sousi med horsi kvality?
> Datum: 20.2.2006 10:30:03
> ----------------------------------------
> Vysoudilo, ale nedostalo.Soudy soudí, advokáti se odvolávají, s vládou se
> uzavírají tajné dohody, požaduje se ochrana před věřiteli, chrání se
> zaměstnanost a daňové odvody atd.
>
>
>

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 14826


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

P.K. (195.39.10.34) --- 20. 2. 2006
Re: Jarní prolet (14769) (14785) (14793) (14798) (14803) (14814)

sobota poledne 19.2 hromadný prolet včelstev, z neuteplených se vzdalovali tak na polovinu vzdálenosti včel z uteplených...jinak sem taky zjistil návštěvu rejska....myška zatracená

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 14825


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Radim Polášek (e-mailem) --- 20. 2. 2006
Re: Výka česnového otvor (14821)

Podívej se na výkresy nebo fotografie, odkazy najdeš třeba v předchozích
příspěvcích této diskuze, něco bude i na http://www.vcelarskenoviny.cz/.
Výška bude 2 - 3 cm až přes celou šířku úlu, zužuje se to vloženým česnovým
klínem. Další důležitý údaj je, že rejsek neproleze štěrbinou užší než 6 mm,
tomu se musí česno na zimu přizpůsobit.

R. Polášek

----- Original Message -----
From: "Martin Černý" <e-mail/=/nezadan.iol.cz>
To: "Včelařský mailing list" <vcely/=/v.or.cz>
Sent: Monday, February 20, 2006 9:41 AM
Subject: Výka česnového otvor


> Dobrý den, jaká má být výška otvoru v česně?Díky za odpověď. Martin

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 14824


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Havlík (195.146.122.170) --- 20. 2. 2006
Re: Ze zakladenych sousi med horsi kvality? (14702) (14707) (14730) (14734) (14735) (14736) (14768) (14771) (14778) (14789) (14792)

Vysoudilo, ale nedostalo.Soudy soudí, advokáti se odvolávají, s vládou se uzavírají tajné dohody, požaduje se ochrana před věřiteli, chrání se zaměstnanost a daňové odvody atd.

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 14823


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Bohuslav xxxx (e-mailem) --- 20. 2. 2006
Re:V?ka ?esnov?ho otvor (14821)

Já mám výšku 3 cm přescelé česno, žádné potíže s vlhkostí a musím zaklepat ani s myšmi.S. Už takhle včelařím 9 let.

> ------------ Původní zpráva ------------
> Od: Martin ?ern? <e-mail/=/nezadan>
> Předmět: V?ka ?esnov?ho otvor
> Datum: 20.2.2006 09:41:47
> ----------------------------------------
> Dobrý den, jaká má být výška otvoru v česně?Díky za odpověď. Martin
>
>
>

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 14822


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Martin Černý (80.83.67.77) --- 20. 2. 2006
Výška česnového otvor

Dobrý den, jaká má být výška otvoru v česně?Díky za odpověď. Martin

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 14821


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Radim Polášek (e-mailem) --- 20. 2. 2006
Re: Jak na datla? (14806) (14810) (14816) (14817)

Asi to skutečně funguje, například v pořadu "Putování za vínem" jsem viděl,
že v některých krajích takhle chrání před ptáky vinnou révu. Mimochodem,
kdyby se podle scénáře tohoto pořadu natočilo totéž o včelách a medu v
nějakém pořadu "Putování za medem" nebo tak nějak, to by bylo něco.

R. Polášek

----- Original Message -----
From: "Honza Jindra" <e-mail/=/nezadan.iol.cz>
To: "Včelařský mailing list" <vcely/=/v.or.cz>
Sent: Sunday, February 19, 2006 5:03 PM
Subject: Re: Jak na datla?


> To jsem psal asi já, podívejte se na
> http://www.sweb.cz/jjvcela/zima/zima.htm
> tam je vidět, jak síť drží tvar.
> Honza

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 14820


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Pepan (e-mailem) --- 20. 2. 2006
Re: Antwort: Re:Antwort: Vcelar je v pdf na webu (14742) (14743) (14744) (14746) (14748) (14762) (14766) (14777) (14784)

Já jsem také nepsal o částce kteá se dostane do ruky jednotlivých včelařů ale i ůčast na přednášce nebo odborném zájezdu má svoji hodnotu a záleží jen na mne kolik toho pro sebe dokážu využít na rozdíl od ostatních naše Zo dokáže sehnat peníze i od OBECNÍCH ŮŘADŮ A ZNICH SE PRÁVĚ DOTUJÍ TŘEBA ODBORNÉ ZÁJEZDY

pEAN
> ------------ Původní zpráva ------------
> Od: Gustimilián Pazderka <gupa/=/seznam.cz>
> Předmět: Re: Antwort: Re:Antwort: Vcelar je v pdf na webu
> Datum: 17.2.2006 10:13:29
> ----------------------------------------
> Pepan
> > zkus si spočítat, opylení + léčiva + vyšetření meli + vyšetření medu + dotace
> na
> > matky + dotaci na přdnášky +náhrada škody při moru + to co si ZO dokáží
> sehnat
> > + jánevíještě co = myslím že více
> .......
>
> Nic proti, ale Pepane víš ty vůbec kolik je účelových dotací propojených se
> včelařství v ČR a počet zákonů, posléze prováděcích přepisů s nima spojených? A
> opovažuji se ještě tvrdit, že do ruky příjde z těch 500,- korun hotově tak cca
> 100,- a zbytek pojme ta organizovanost. Díky i za ně, samozřejmě.
>
> _gp_
> http://vindex.ic.cz
>
>
>

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 14819


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Bob (85.248.23.254) --- 20. 2. 2006
Jak na datla?

Jen tak pro zajímavost, kolik asi vydrží zobák datla. Již několik let pozoruji datla velkého, jak usilovně hledá svou dámu do páru. Když zjistil, že bušení do stromu je málo účinné, začal bušit do horní části ocelového sloupu VN 22 kV. Dosah jeho bušení se pronikavě zvětšil, slyším jej i ze vzdálesti 1 km, možná i více. Bušit do železa vydrží i 3 týdny několik hodin denně, zobáčisko vydrží.

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 14818


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Honza Jindra (84.244.102.138) --- 19. 2. 2006
Re: Jak na datla? (14806) (14810) (14816)

To jsem psal asi já, podívejte se na
http://www.sweb.cz/jjvcela/zima/zima.htm
tam je vidět, jak síť drží tvar.
Honza

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 14817


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Radim Polášek (e-mailem) --- 19. 2. 2006
Re: Jak na datla? (14806) (14810)

Zdravím
Před rokem se o tom diskutovalo taky a kdosi napsal, že to vyřešil koupí
levné plastové síťoviny v supermarketu, kterou prostě přes úly přehodil. Zdá
se, že i když by se ptáci pod síťovinu dostali, podlétli, tak to
instinktivně nedělají, protože v případě objevení nějaké ho predátora by to
pro ně byla past.

R. Polášek

----- Original Message -----
From: "cub" <>
To: "Vcelarska konference" <vcely/=/v.or.cz>
Sent: Sunday, February 19, 2006 10:01 AM
Subject: Re: Jak na datla?


Děkuji všem za reakce.

S tím umakartem bych to neviděl tak růžově, ten náš datel je asi
superdatel :-), jak má kde začít - od očka - tak asi sjede úplně všechno
http://www.volny.cz/cub/obr4.jpg

Jinak jsem s tím spáchal tohle tak uvidíme...
http://www.volny.cz/cub/obr5.jpg

A vzpomněl jsem si, že tam byl už loni, ale to si zřejmě jenom obhlížel
terén
http://www.volny.cz/cub/obr6.jpg

Myslel jsem spíš všechny úly ochránit celkově než se zabývat každým
jednotlivě. To znamená nějakou plašičku nebo odpuzovač. Napadlo mě taky
použít síť jaká se používá na vinohradech nebo vojenskou maskovací.

Ale jaro se blíží tak snad už dá pokoj...

a ještě pro doplnění co se týče toho profrézování. Není to úplně až tak
úmyslně. Na výrobu nástavků jsme kupovali již rok před těmato
podlahovinu ( už ohoblované desky s perem a drážkou na výrobu podlah).
Bohužel tam zavedli tohle "zlepšení" aby se zabránilo kroucení desek na
podlaze a desky už byly koupené.


Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 14816


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

cub (e-mailem) --- 19. 2. 2006
Re: Jak na datla? (14806) (14810)

Děkuji všem za reakce.

S tím umakartem bych to neviděl tak růžově, ten náš datel je asi
superdatel :-), jak má kde začít - od očka - tak asi sjede úplně všechno
http://www.volny.cz/cub/obr4.jpg

Jinak jsem s tím spáchal tohle tak uvidíme...
http://www.volny.cz/cub/obr5.jpg

A vzpomněl jsem si, že tam byl už loni, ale to si zřejmě jenom obhlížel
terén
http://www.volny.cz/cub/obr6.jpg

Myslel jsem spíš všechny úly ochránit celkově než se zabývat každým
jednotlivě. To znamená nějakou plašičku nebo odpuzovač. Napadlo mě taky
použít síť jaká se používá na vinohradech nebo vojenskou maskovací.

Ale jaro se blíží tak snad už dá pokoj...

a ještě pro doplnění co se týče toho profrézování. Není to úplně až tak
úmyslně. Na výrobu nástavků jsme kupovali již rok před těmato
podlahovinu ( už ohoblované desky s perem a drážkou na výrobu podlah).
Bohužel tam zavedli tohle "zlepšení" aby se zabránilo kroucení desek na
podlaze a desky už byly koupené.


Gustimilián Pazderka napsal(a):
>
>> Jak se tomu bránit? Nějaká plašička nebo tak něco, pokud možno pro
>> ptáky nedestruktivní cestou.
> .........
>
> Ucpat kvalitně očko. Ty profrézované protažení stěn nástavku (zřejmě
> nějaké vylepšení kvůli prohýbání stěny nástavku) je také k ničemu. Ty
> bych obložil hladkým ...-(nalakovaný sololit, umakart, atp.) To
> profrézování je totiž dokonalé bidýko (i bydlo) pro drápky kvalitního
> tesařského ptačího dobyvatele.
> Jo jinak typuji, že jestli ten pták vyvede mladé, tak máš se co natom
> stanovišti příští zimování těšit (jestli neucpeš očka v těch
> profrézovaných nástavcích), protože ptáci si pamatují zdroj potravy
> dosmrti a ještě k tomu dokážou nafixovat potomky. (včela je pro ptáky
> ,přeci jen něco jako zimní zákusek)
>
> _gp_
> http://vindex.ic.cz
>
>

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 14815


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Radim Polášek (e-mailem) --- 19. 2. 2006
Re: Jarní prolet (14769) (14785) (14793) (14798) (14803)

Včera 18 2 teplota přes poledne 6 - 10 st C, 30 cm sněhu a prolet všech
včelstev. Včely létaly minimálně na vzdálenost 50 metrů, včelí výkaly a
nehybné včely ve sněhu až 30 metrů vzdáleny od úlů.

R. Polášek

----- Original Message -----
From: "Antonin PRIDAL" <>
To: "Vcelarska konference" <vcely/=/v.or.cz>
Sent: Saturday, February 18, 2006 2:54 PM
Subject: Re: Jarní prolet


> Pratele,
> v Brne 18.2. denní maximum 11,1 °C a silny prolet u vsech vcelstev. Kaleni
> vcel minimalni.
> Antonin Pridal
>

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 14814


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Karel (80.188.151.206) --- 18. 2. 2006
Mor - náhrady - máte zkušenosti?

Při náhradách za zlikvidovaný materiál a včelstva se prý vychází z ceníku SF ČSV.
Nové ceny na
http://www.beekeeping.cz/cz/doc/CSV-SMERNICE_zasady.doc
jsou v případě existence dokladu snad přijatelné, ale když nemám doklad, tak 700,- za úl je úsměvné až tragické.
Cenu za včelstvo nebudu ani komentovat, porovnám-li ji s náklady na pořízení nového, ale srandovní je i cena za cukr (18,-/kg) a cena za med 35,- naznačuje, že "světová" cena medu dorazila i do Křemencové.

Protože tento ceník se prý (implicitně) používá pro náhrady při nařízené likvidaci od SVS, tak by mně zajímalo, jestli s tím má někdo zkušenosti, a v jaké relaci ke skutečné škodě byla náhrada. Počítá se tam ještě s amortizací (odpisy)?
Prý, když včelař prokáže jiné náklady, veterina to prý bere v úvahu.

Neodpustím si poznámku, kterou jsem zde učinil již na podzim, že takovýto ceník je "medvědí" službou včelařům od tvůrců tohoto ceníku. Pokud by sloužil jen pro SF, tak je to věc každého, jestli se za tyto ceny pojistí, ale pokus sním pracuje i SVS, tak je to podraz na včelaře.

Prosím o zkušenosti ns yvřizováním náhrad.

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 14813


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

A.Turčáni (213.81.173.202) --- 18. 2. 2006
Re: Jak na datla? (14806) (14810)

Ďateľ nemá citlivý len jazýček, ale i sluch a veľmi ľahko ním zistí živú potravu za stenou úľa. Keďže hlad je neúprosný snaží sa potravu získať a mnohokrát ju aj pre neopatrnosť včelára aj získa. Pre 4O rokmi sa mi prvý a posledný raz stalo, že ďateľ navštívil moju včelnicu a otvoril mi tesákom nový palubkový úľ z boku, kde zimoval včelí chumáč.
Dostal sa len cez palubky, uteplivku a odletel. Možno ho niečo vyrušilo, alebo ho to prestalo baviť. Na dvoch úľov na styku paluboviek vylúpil triesky, včelstvám sa nič nestalo.Tento nálet mi zostal v pamäti doteraz a preto npr.očko ak je používané ako vetrací otvor, alebo letáčik, tak ho hneď v jeseň (10 mes.) chránim do štvrťoblúka sformovaným pletivom (20x20mm), ktorým otvor prekryjem a mám pokoj až do jari od všetkých vtáčích návštevníkov. Pletivo nemusí byť veľké (ale ak máte na to, môžete prekryť predné steny všetkých úľov na včelnici). Je to lacné, nenáročné na prácu a na 100% spĺňa ochrannú požiadavku.

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 14812


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Eman (84.244.109.94) --- 18. 2. 2006
test

test

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 14811


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Gustimilián Pazderka (e-mailem) --- 18. 2. 2006
Re:Jak na datla? (14806)


> Jak se tomu bránit? Nějaká plašička nebo tak něco, pokud možno pro ptáky
> nedestruktivní cestou.
.........

Ucpat kvalitně očko. Ty profrézované protažení stěn nástavku (zřejmě nějaké vylepšení kvůli prohýbání stěny nástavku) je také k ničemu. Ty bych obložil hladkým ...-(nalakovaný sololit, umakart, atp.) To profrézování je totiž dokonalé bidýko (i bydlo) pro drápky kvalitního tesařského ptačího dobyvatele.

Jo jinak typuji, že jestli ten pták vyvede mladé, tak máš se co natom stanovišti příští zimování těšit (jestli neucpeš očka v těch profrézovaných nástavcích), protože ptáci si pamatují zdroj potravy dosmrti a ještě k tomu dokážou nafixovat potomky. (včela je pro ptáky ,přeci jen něco jako zimní zákusek)

_gp_
http://vindex.ic.cz

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 14810


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Antonin PRIDAL (e-mailem) --- 18. 2. 2006
Re: Jarní prolet (14769) (14785) (14793) (14798) (14803)

Pratele,
v Brne 18.2. denní maximum 11,1 °C a silny prolet u vsech vcelstev. Kaleni
vcel minimalni.
Antonin Pridal

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 14809


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Eman (84.244.109.96) --- 18. 2. 2006
Re: Jak na datla? (14806)

To je síla! Půjdu se sýkorkám omluvit.
Pomohla by stavební síť "perlinka" kolem úlu, nebo očka. Je z plastu, drží tvar. Dal jsem ji tam a mám pokoj.

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 14808


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Josef_Sroll (e-mailem) --- 18. 2. 2006
RE: Jak na datla? (14806)

Stačí pobít přední stěny úlů umakartem, ten neprorazí, odzkoušeno. Jistě se
najdou i jiné materiály (plech atd), záleží na možnostech. Stačí jej také
několikrát vyplašit, pokud je možnost úly často kontrolovat, což v tomto
případě asi není.

Pepa

-----Original Message-----
From: cub [mailto:cub/=/volny.cz]
Sent: Saturday, February 18, 2006 11:57 AM
To: vcely/=/v.or.cz
Subject: Jak na datla?

Podívejte se na výsledky řádění datla ( strakapouda? žluny? ) na včelnici

1. http://www.volny.cz/cub/obr1.jpg
Celkový pohled na úl, očko zvětšeno, že jím jde prostrčit pěst

2. http://www.volny.cz/cub/obr2.jpg
Detail zvětšeného očka, je vidět kousek čouhajícího zbytku drátkování rámku

3. http://www.volny.cz/cub/obr3.jpg
Pohled očkem dovnitř, jsou vidět rozštípané boční loučky a vyklované dílo se
zásobama


Jak se tomu bránit? Nějaká plašička nebo tak něco, pokud možno pro ptáky
nedestruktivní cestou.

Děkuji všem za rady.Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 14807


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

cub (e-mailem) --- 18. 2. 2006
Jak na datla?

Podívejte se na výsledky řádění datla ( strakapouda? žluny? ) na včelnici

1. http://www.volny.cz/cub/obr1.jpg
Celkový pohled na úl, očko zvětšeno, že jím jde prostrčit pěst

2. http://www.volny.cz/cub/obr2.jpg
Detail zvětšeného očka, je vidět kousek čouhajícího zbytku drátkování rámku

3. http://www.volny.cz/cub/obr3.jpg
Pohled očkem dovnitř, jsou vidět rozštípané boční loučky a vyklované
dílo se zásobama


Jak se tomu bránit? Nějaká plašička nebo tak něco, pokud možno pro ptáky
nedestruktivní cestou.

Děkuji všem za rady.

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 14806


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Vladimír Navrkal (e-mailem) --- 17. 2. 2006
Re: Mor plodu, trochu optimismu. (14673) (14760) (14765)

Právě proto by bylo rozumné od př. Lejčara včas informovat ZO , které spadají pod OV Trunov a za které jako Okr. nákazový referent má určitou zodpovědnost nastává období výročních členských schůzí myslím , že by výbory ZO nebo aspoň nákazoví referenti ZO měli mít tyto informace k dispozici. Členové se budou ptát (aspoň u nás určitě) jaká je situace v našem okrese a co jim mám říct, když nic nevím neboť z té informace jak ji zde presentoval př. Lejčar nejsem vůbec moudrý. Vláďa
> .......
> Šíření paniky je způsobeno hlavněm nedostkem důvěryhodných informací. To se
> pak místo akcí hledá pachatel a viník, který to roznesl.
> Jeden z důvodů, proč jsme tady až na vyjímky v klidu je přesvědčení, že se
> nás to netýká, protože tady nemáme prohlížitele včelstev, kteří by to sem
> přitáhli.
> Taková a další informovanost udržuje klid. Dokonce takový, že v loni se ani
> nesešel výbor ZO, který by se situací a prevencí zabýval. I když jsem ke
> svolání vyzýval předsedu.
> Je to přesně jak napsal Ing.Titěra v loni ve Včelařství - nepřipuštění si
> faktů a vážnosti situace.
> Karel
> P.S. kdyby byla k dispozici mapa, a tam by si každý mohl odpíchnout kolik
> km ještě zbývá, kolik to bylo před rokem, a jak nákaza k němu jede, a kdy k
> němu teoreticky dojede, bylo by po klidu.
> Například na:
> http://beta.mapy.cz/?st=search&fr=Doln%C3%AD%20Ole%C5%A1nice&pw=648&ph=517&
> ocx=135289962&ocy=135163596&ozm=5&omp=base
> nebo to může vidět z výšky (letecky)
>
> To je ta aplikace, se kterou jsme navrhoval udělat seznam stanovišť a GPS
> souřadnic, aby byly informace k dispozici. Ale jak řekl jeden na schůzi - u
> nás to ví každý důvěrník. Doufejme, že nebudou na dovolené. Nebo nezemře,
> jak u nás, a pak se dohledává, kam vlastně to léčivo patří.
>
>
>

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 14805


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Vladimír Navrkal (e-mailem) --- 17. 2. 2006
Re:Mor plodu, trochu optimismu. (14673) (14760) (14761)


> ------------ Původní zpráva ------------
> Od: Gustimilián Pazderka <gupa/=/seznam.cz>
> Předmět: Re:Mor plodu, trochu optimismu.
> Datum: 17.2.2006 01:56:08
> ----------------------------------------
> Od: Vladimír Navrkal :
> > Jen mi není jasný , jaký je rozdíl ve výskytu spor moru "stále v úrovni 104",
> a
> > " to ještě v úrovni 102 "?
> ..............
> Mě to bylo vysvětleno takto:
> To je počet (tyčinek, bacila ??) na určitou plohu. (jakou ??)
>
> Takže nejméně je : 10na2 = 100 spor (nepozorovatelné příznaky)
> 10na3 = 1000 (to nepáchne a příznaky mohou,
> ale nemusí být vidět)
> 10na4 = 10 000 (to už může páchnout a
> viditelné klinické příznaky)
> 10na5= 100 000 (to páchne fest a včelstvo
> hnije na mor)
>
> (bez záruky :-)

Díky za vysvštlení . Vláďa

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 14804


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

P.K. (195.39.10.34) --- 17. 2. 2006
Re: Jarní prolet (14769) (14785) (14793) (14798)

při dnešní obhlídce nalezeny 2 včely na sněhu a před letákem čára, před úlem,kde sem pozdě v létě úspěšně obměnil matku za volně spářenou vigorku, která se na podzim při dlouhé průměrné snůšce z hořčice a zlatobýlu intenzivně rozkladla ...úl je zateplený 1 nástavek 39 na 24, folie, volné síťové dno, zůžené česno, očko otevřené, dost nabušený včelami, volné prostranství zapadané sněhem, natřené na tmavohnědou

neuteplené nenatřené NIC možná jen proto, že jsou teď pod tím sněhem jak v ledničce ,momentálně je od světa dělí jen 10cm mezera od lepenky co je zakrývá ,i když mají česno volné donesu lopatu ,aby až budou chtět vyletět měli volnou cestu

dnešní teplotu nevím, trochu svítilo slunce, jinak kos chodí otravovat po česnech: příští rok použiju na zimování síť proti ptákům co mám na víno,

330 m.n.m

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 14803


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

P.K. (195.39.10.34) --- 17. 2. 2006
Re: (14800)

doplním:
to že je med lisovaný za studena je záruka že nebyl tepelně spracováván,je tak jak byl v ůle,je to u lis. medů zdůrazňováno a považováno za bio ,eko, což se taky dozvíte z obalu( cold pressed )

jiný kraj jiný mrav...

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 14802


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

P.K. (195.39.10.34) --- 17. 2. 2006
Re: Mor plodu (14673) (14760) (14765) (14775) (14797)

když už ten časopis Včelař dostane většina včelařů tak proč nás podrobně neinformuje o ohniských nákazy,kdo,kdy, kde !!!!!!!!
taky máme mor za humny(jsem na hranici ochranného pásma),
spíš se tak všechno po rusku tutlá a zveřejňuje na půl huby,kolikrát mám pocit ,že to spálili jen papírově jak se kolem objevují nová ohniska....

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 14801


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno


Celkem je ve Včelařské konferenci již 78290 příspěvků(zde zobrazeno 61 příspěvků, od č. 14801 do č. 14861)
Několik rad pro badatele v archivu Včelařské konference. Pro zobrazení starších příspěvků (a pro pohyb v jejich frontě) je určeno speciální okno, které je dostupné pod názvem "Archiv Včelařské konference" (příspěvky se v něm zobrazují tak, že nejstarší jsou nahoře a novější dole). Ve frontě příspěvků je možnost se pohybovat příslušnými povely (pro začátek kliknětě na "nejstarší", aby se Vám ukázaly první příspěvky, jimiž konference začíná, a pak klikejte na "novější", čímž se Vám vždy zobrazí várka novějších 60 příspěvků; jednotlivé příspěvky lze na tomto archivním zobrazení číst od horního konce webu (kde jsou starší) a postupovat směrem dolu (kde jsou novější).


Nejnovější - Novější - Starší - Nejstarší


Klikněte sem pro nápovědu