78151

Včelařská konference

(Internetová stránka otevírající prostor pro komunikaci včelařů)



Jméno: E-mail:
Téma:
Příspěvek:
Jmeno sladkeho produktu vcelHeslo: Opište červené slovo pozpátku do kolonky.

U vašeho příspěvku bude zobrazena IP adresa, ze které příspěvek odesíláte.
Délka příspěvku je omezena na 10000 znaků.

Prosíme účastníky konference, aby při podání nového příspěvku do konference vždy vyplnili kolonku "téma". V případě, že reagujete na některý již uveřejněný příspěvek, tak to důsledně čiňte pomocí funkce "Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo...", která je k dispozici vpravo vedle každého zobrazeného příspěvku. Funkce, která je pro každý zobrazený příspěvek k dispozici: "Zobrazit odpovědi na tento příspěvek.", bude správně fungovat jen v případě, že budete dbát výše uvedených pokynů.)


Zběžné zobrazení

Archiv Včelařské konference


Český med s.r.o. (85.70.22.122) --- 21. 2. 2005
Manipulace se čtenáři časopisu ČSV

V novém únorovém čísle časopisu Včelařství se v článku "Stanovisko předsednictva k dopisu výkupců medu" dočtete



       Vážení čtenáři této internetové diskuze,        
v novém únorovém čísle časopisu Včelařství, se v článku "Stanovisko předsednictva k dopisu výkupců medu" dočtete o jakémsi dopisu, který zaslala společnost Český med s.r.o. výkupcům medu. Pro objektivnost článku níže uvádíme plné znění našeho dopisu:


Vážení obchodní partneři,
       Nyní na konci roku, ve vánočním čase Vám chceme touto cestou poděkovat za vzájemnou spolupráci při letošním výkupu medu. Přejeme Vám taktéž štěstí, zdraví a příjemnou vánoční pohodu, která k tomuto období bezesporu patří. Zároveň Vás ale chceme informovat o letošní pro nás velmi dramatické výkupní sezóně a informovat Vás o očekávaném vývoji situace na příští výkupní rok.

       Produkce medu je světově řízena pouze vzájemnou poptávkou a nabídkou. V listopadu loňského roku, po několika letech vzestupu začala cena medu klesat vlivem převažující nabídky nad poptávkou. Tento vývoj se doposud nezastavil a stále pokračuje. Je to způsobeno několika vlivy, jejichž současné působení má za následek neustálý pád cen medu. Několikaletý zákaz dovozu medu do EU způsobil rozvoj včelařství ve všech dodavatelských zemích včetně České republiky. Po dva roky pro včelařství příznivé počasí mělo za následek mimořádnou nadprodukci medu po celém světě. Ekonomická krize v Argentině po dva roky zadržovala produkci tohoto významného dodavatele medu do EU. To způsobilo nebývalý rozvoj včelařství v Brazílii, která výpadek Argentiny plně nahradila. Nyní se ale na trhy EU tlačí zpět argentinská, za dva roky neprodaná produkce medu. Navíc letos v červenci bylo odsouhlaseno uvolnění dovozu medu z Číny do EU. To už tak špatnou situaci v odbytu medu jen znásobilo. V posledních týdnech cenovou krizi evropského medu navíc prohloubilo posilování eura vůči dolaru. Čína a státy Jižní Ameriky jsou země, kde se med nakupuje v dolarech. Při posilování eura vůči dolaru vycházejí tyto nákupy pro evropské zpracovatele stále levněji vůči nákupům medu za eura, mezi něž patříme i my. Tento celkově velmi nepříznivý vývoj bude i nadále pokračovat, dokud nebude spotřebovaná současná nadbytečná zásoba medu. Toho lze dosáhnout jen celosvětovým poklesem stavu včelstev. Tím dojde k celosvětovému poklesu produkce medu až na úroveň, kdy poptávka po medu převýší jeho nabídku. To bude mít za následek opětovný růst cen medu. K tomu by mohlo dojít v horizontu tří let. Z toho je patrné, že nás v příští výkupní sezóně čekají velmi nízké nákupní ceny, které budou pro mnoho včelařů zdrcující a povedou k radikálnímu snížení počtu včelařů a k radikálnímu snížení stavu včelstev.

       Paradoxně se k tak závažnému problému vůbec nevyjadřují čelní představitelé Českého svazu včelařů. Rozhodující funkcionáři mají již více než rok za hlavní cíl své práce být znovu zvoleni do svých funkcí. Vše je tomuto cíli podřízeno. Máme na mysli neustálé zviditelňování a vytváření zdání jejich nepostradatelnosti. Neustálé zdůrazňování, že oni jsou garanty vysokých výkupních cen, které doposud byly díky konkurenci, kterou představovala Včela Předboj. Tak jako doposud nelze od těchto lidí očekávat žádnou pomoc. Ostatně o jejich schopnostech dostatečně vypovídá kauza Včela Předboj a další

       Nadcházející vážná a několikaletá krize českého včelařství bude mít za následek nejen snížení stavu včelstev, ale vyvolá velkou nespokojenost ze strany včelařů, která by mohla být hlavní silou, která přivede Český svaz včelařů k radikálním personálním změnám. Jedině tak svítá naděje, že se změní současný systém přerozdělování státních dotací. Dotace si zaslouží včelaři, kteří mají velkou produkci medu a tudíž i velkou opylovací činnost a ne včelaři, kteří sčítají na podzim poloprázdné, či úplně prázdné úly. Jedině tak svítá naděje, že dojde k úpravě současného nespravedlivého systému placení členských příspěvků. Rádi bychom zasedli s Českým svazem včelařů ke společnému jednacímu stolu, ale současné vedení se brání s námi komunikovat. To se také projevilo na klesající úrovni časopisu Včelařství, kam máme zakázáno inzerovat. Nové vedení Českého svazu včelařů potřebujeme i proto, abychom mohli české včelařství napojit na evropské finanční fondy jako v jiných zemích.

       To, že je současná situace opravdu kritická vypovídá ekonomická situace naší letos založené společné firmy Český med s.r.o., kterou vlastní pan Halada a pan Špaček. Společná firma ukončí své letošní hospodaření se ztrátou. To se v minulých letech nestalo ani jednomu z jeho majitelů. Přitom nízké provozní náklady oproti konkurenci jsou naší nejsilnější zbraní, jak ji porazit a jak zaplatit včelařům za dodaný med co nejvyšší cenu. To se ale nemůže říci o Včele Předboj, která se v červených číslech nacházela i v letech pro nás ekonomicky velmi příznivých. Z porovnání vzájemných nákladů je patrné značná nehospodárnost ve Včele Předboj, která pod taktovkou Českého svazu včelařů téměř každoročně vytvářela ztrátu, která vyústila v letošní faktické ukončení jejich činnosti. Čelní funkcionáři Českého svazu včelařů ale jako viníka označují nás, že my jsme příčina, proč Včela Předboj ukončila činnost. A nyní tito funkcionáři budou současný nepříznivý vývoj výkupních cen medu opět připisovat nám. Přitom to byla Včela Předboj sama, která každoročně hospodařila s neúměrně vysokými náklady a přitom je to celosvětová nadprodukce a převaha nabídky medu nad poptávkou, která může za současný propad výkupních cen. Tyto důvody ale záměrně od současných funkcionářů Českého svazu včelařů neuslyšíte.

       Věříme, že jsme Vám tímto podali dostatek informací, abyste plně pochopili současnou situaci, která vzniká kolem výkupu a obchodu s medem. V současnosti jen velmi obtížně prodáváme letos vykoupený med a to se ztrátou 10 a více korun na 1 kg. Přesto máme stále plné sklady neprodaného medu. Na trhu je ohromný přetlak nabídky nad poptávkou. Naším prvořadým cílem v nové výkupní sezóně je včelařům zajistit co nejvyšší výkupní ceny. Tyto ceny ale musí umožnit naší firmě vydělat a přitom pokud možno porazit konkurenci. To je možné pouze vykupováním za světové ceny a dosažením co nejnižších provozních nákladů. Přesto nelze v příštím roce při normálním vývoji počasí počítat s výkupní cenou vyšší jak 33,- Kč pro výkupce. Uvažujeme, že první jarní med, kde je převaha řepky bude vykoupen za vyšší cenu, než ostatní květové medy.

       K tomuto dopisu máte mimo jiné přiložen časopis Moderní včelař. Vznikl hlavně z důvodu zakonzervovaného špatného stavu v Českém svazu včelařů. Věříme, že Vás časopis zaujme a že v něm najdete hodně poučného a že se sami stanete iniciátory v ozdravování Českého svazu včelařů, aby české včelařství prosperovalo v dalších letech, což je i naším cílem.

V Jaroměř a Rakovníku Jan Halada, Ladislav Špaček Milan Špaček



       Potud plná citace našeho dopisu včelařům a dále náš stručný komentář k zveřejněnému článku:
       Hlavním významem našeho dopisu výkupcům bylo výkupce seznámit se současnou realitou cen na trhu s medem, která se dotkne našich včelařů v letošní výkupní sezóně. O tomto hlavním cíli ale není v reakci ÚV ČSV ani zmínky. ÚV ČSV se tváří, že výkupní ceny medu české včelaře nezajímají a včelaření dělají pouze ze záliby bez ohledu na finanční výsledky. Přitom hlavně výkupní ceny medu rozhodují o tom, kolik bude v ČR včelstev a zda se bude české včelařství rozvíjet, nebo upadat.
       V článku jsou naopak zmiňovány věci, které s článkem vůbec nesouvisí. Je to komentář k nadále probíhajícímu soudnímu sporu mezi ČSV a Českým medem s.r.o., kde naši společnost ČSV žaluje v několika věcech současně. Naopak soud rozhodl zatím nepravomocně část žaloby v náš prospěch a k druhé části jsme podali odvolání. Nechápeme, jak ÚV ČSV může předjímat rozhodnutí soudu a takto očerňovat jméno naší společnosti. ÚV ČSV záměrně nikde neuvádí, že ochranné známky Český med jsou ochranné známky kombinované s grafickým symbolem, který si ČSV zvolila a že kdokoli z Vás si může zaregistrovat svou kombinovanou ochrannou známku s názvem Český med.

       Z prvních reakcí, které jsme obdrželi na náš dopis výkupcům cítíme širokou podporu, že jsme správně kritizovali současné vedení ČSV. Mnozí nám ale vyčítají, že jsme měli konkrétněji poukázat na konkrétní osobu, která stojí za špatným rozhodováním ČSV, která dlouhá léta usměrňuje ČSV bez ohledu na jiné názorové proudy, která nepřímo spolurozhodovala o špatné ekonomice Včely, která doporučovala půjčit předlužené Včele Předboj svazové prostředky v celkové výši 15 mil. Kč, která následně doporučila de fakto tento dluh ve výši 15 mil. Kč Včele Předboj odpustit, která doporučila prodej Včely Předboj velmi neprůhlednému zájemci a která svým doporučením způsobila další škodu akcionářům za bezcenné akcie. Věříme, že tento stručný výčet činů je dostatečný k pojmenování dané osoby.

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 8796


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno





Klikněte sem pro nápovědu