| - Jiri Borik (e-mailem) --- 20. 2. 2005
Re: pridavani matek
On Fri, 18 Feb 2005, venouch wrote:
> mohli byste mi jeste napsat jaky zpusob pridavani oplozenych matek se vam > osvedcil jako spolehlivy a pro zacatecnika nenarocny? podotykam, ze nechci > rozsirovat stav svych vcelstev, proto se mi umely roj nezda moc vhodny (mam > 5 vcelstev a staci mi, nechci vic)
Umelym rojem nic nepokazis, pokud nechces vice vcelstev, muzes je spojit, je to casta provozni metoda. Jde o to, ze umely roj nebo oddelek novou matku snaze prijima, protoze je to pro nej proces velmi podobny prirozenemu rojeni. Pri pridavani matky do zabehnuteho velkeho vcelstva je urcite riziko vetsi. Staci srovnat pocet vcel, par mladusek v oddelku se s novou matkou snadno shodne, zatimco ve starem, pocetnem vcelstvu se snadno najde nejaka starsi vcela, ktere nova matka nesedi.
A pokud chces situaci kontrolovat, urcite se snaze prebiraji dva tri ramky v oddelku, nez dvacet ramku v plodovem nastavku.
Uvadim postup, ktery mi doporucil chovatel k me prvni koupene matce, tedy s ohledem na nejvetsi sanci na prijeti matky. Navic bez potreby dalsich pomucek:
1) Transportni klicku opatrne otevrit, vypustit, odchytit a zlikvidovat doprovodne vcely (protinakazove opatreni). Matku vratit do klicky a klicku zase uzavrit. Vse delat v mistnosti, pokud se neco nepovede (hrozne se mi nad tou vzacnosti trasly ruce ;-), matka v nejhorsim odleti na sklo okna.
U klicky uvolnit sitku na vypoustecim otvoru s medocukrovym testem, aby vznikl dostatecny pruchod pro vcely. Uvolneny otvor prekryt folii, aby vcely testo zatim nevybraly.
2) Ze silnejsiho vcelstva (vcelstev) odebrat 2-3 zaplodovane a zavickovane plasty, vlozit do volneho nastavku nebo rojacku (bez stare matky, pochopitelne ;-). Tak deset minut nechat otevrene, pripadne lehce pokourit, aby odleteli letavky, mladusky zustanou.
Pridat k oddelku zasobni plast nebo medocukrove testo, jednu sous pocakanou vodou a mezi plodove plasty zavesit klicku s matkou. Oddelek uzavrit, umistit stranou (do stinu), cesno zatim uzavrene. Nejake vetrani by melo zustat, i kdyz tak male vcelstvo moc vzduchu nepotrebuje.
3) Druhy den se podivat na klicku. Pokud vcely lezou po klicce a matku krmi, je asi vsechno v poradku a lze sundat folii kryjici testo. Pro jistotu lze take prohlednout plodove plasty, jestli tam nejsou narazene matecniky. Pokud jsou vcely na klicce kusadly zakousnute do pletiva a snazi se zihadlem usmrtit matku, je neco v neporadku, klicku s matkou vyjmout a zopakovat bod 2) oddelkem z jineho vcelstva.
4) za 2-3 dny vcelstvo zkontrolovat, matka by uz mela byt vysvobozena a mela by klast. Vyndat nepotrebnou klicku, oddelek presunout na vhodne misto s ohledem na pripadnou loupez (spis nekam dolu, pod ker, do stinu), uvolnit v cesnu maly pruchod. Pridat mezistenu a opet nejake testo k prikrmeni.
5) rozsirovat (staci mezistenami), prikrmovat, chranit pred loupezi. Porad dokola. Pokud je takto oddelek udelany behem repky, do podzimu obsazuje cely nastavek i vice a lze ho zazimovat samostatne. Pokud je to oddelek pozdeji, treba v cervenci nebo srpnu, lze ho na podzim spojit se vcelstvem, kde nevyhovuje matka (pro jistotu starou matku odchytit a nastavek s novou matkou pripojit nahoru pres noviny).
Nejake riziko ztraty vsak vzdy zustane, stoprocentni metody neexistuji.
Prvni matku jsem takto pridal bez zavad. Ted uz si s tim tolik hlavu nelamu a leccos delam jednoduseji.
Jiří Bořík <jiri.borik/=/volny.cz>
|
Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo 8776
Zobrazit odpovědi na tento příspěvek
Zobrazit celé vlákno |