78508
Včelařská konference
(Internetová stránka otevírající prostor pro komunikaci včelařů)
U vašeho příspěvku bude zobrazena IP adresa, ze které příspěvek odesíláte.
Délka příspěvku je omezena na 10000 znaků.
Prosíme účastníky konference, aby při podání nového příspěvku do konference vždy vyplnili kolonku "téma".
V případě, že reagujete na některý již uveřejněný příspěvek, tak to důsledně čiňte pomocí funkce "Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo...",
která je k dispozici vpravo vedle každého zobrazeného příspěvku.
Funkce, která je pro každý zobrazený příspěvek k dispozici: "Zobrazit odpovědi na tento příspěvek.", bude správně fungovat jen v případě, že budete dbát výše uvedených pokynů.)
Zběžné zobrazeníArchiv Včelařské konference
- Radim Polášek (e-mailem) --- 16. 2. 2005
Re: Antibiotika v medu
Dobrý den, já si myslím, že ani čeští včelaři nejsou svatí a pokud se tedy v medu objeví antibiotika, mohou být stejně tak dobře od českých jako od čínských včelařů. Možná bych si to nemyslel, kdybych si tak před 10 lety na schůzi kočovníků nesedl vedle nějakého staršího "dědka" včelaře, který v rozhovoru se mnou otevřeně přiznal pravidelné používání antibiotik ve včelách. "Ono jsou včely po nich zdravější a více nesou", což je logicky pochopitelné. Nepamatuji si, jestli dával med do výkupu, ale prodával ho ze dvora. Ještě si pamatuji, že to byl něco jako lidový výzkumník, na to, že včely po antibiotikách více nesou zřejmě přišel sám, byl na tento objev hrdý a dal by si to zřejmě vymluvit jen příslušně "starším a ještě více šedivějším" včelařem, než byl on sám. Tak si myslím, dokud výkupce nebude dávat provádět zkoušku na antibiotika z každé vykoupené várky medu předtím, než ty medy smíchá, nemá jistotu ani u českého medu. Je jasné, že tím by se ale stanovilo určité minimální množství, pod které se vzhledem k ceně zkoušky výkupci nevyplatí med vykoupit, ale pokud má být vykoupený med kvalitní, dělat se to asi musí.
R. Polášek
----- Original Message ----- From: "Eman" <e-mail/=/nezadan.iol.cz> To: "Včelařský mailing list" <vcely/=/v.or.cz> Sent: Tuesday, February 15, 2005 6:39 PM Subject: Re: Antibiotika v medu
> Sorry, nechal jsem se unést spravedlivým hněvem. Nechal bych to vyčíslení > škody na právnících. Ti dokáží divy. Kdybychom jim dali 10% ze zisku :-). > Poslal jsem to na svaz, tak jsem zvědav jak se k tomu postaví. Ty uděláš > kvalifikovaný odhad.
|
Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo 8702
Zobrazit odpovědi na tento příspěvek
Zobrazit celé vlákno |
| - G.Pazderka (160.218.209.67) --- 16. 2. 2005
Re: Antibiotika v medu
>>>>Tak si myslím, dokud výkupce nebude dávat provádět zkoušku na antibiotika z
každé vykoupené várky medu předtím, než ty medy smíchá, nemá jistotu ani u
českého medu. Je jasné, že tím by se ale stanovilo určité minimální
množství, pod které se vzhledem k ceně zkoušky výkupci nevyplatí med
vykoupit, ale pokud má být vykoupený med kvalitní, dělat se to asi musí.<<<<
--------------------------
Já se snažím Emanovi na této konferenci vysvětlit, že chválit se s dobrým medem, znamená mít mimo jiné i kvalitní státní prezentaci rozborů medu (a nejen) z trhu. (Med ze dvora je také svým způsobem na trhu?)A to něco stojí.
...........................................................
Existuje něco takového, jako souhrnný výkaz rozborů (alespoň 1 včelař jeden aktuální rozbor a to i na antibiotika :)), ) českého medu v ČR dodaný do výkupu a i prodaný ze dvora od asi 50 000 včelařů? Jako důkaz kvality? Asi ne.
Jestli Tě Emane ten pan Češka poškodil, ty na něj podej žalobu. A "vytíženou" svazovou ÚV administrativu před volbama moc neobtěžuj, ale poradit se tam se žalobou může každý člen.
......................................................
Já dostal už sdělení, že minimální dodané množství ve výkupu bude jeden sud a s povinností rozboru i na antibiotika.(cca. á - 1000,- Kč) Nevím jak, jestli na každý sud nebo namátkově. Každopádně budeme platit (jestli to bude pravda) a všichni, kdo dodávají do výkupu.
Po dotazu jak s konvama tak ve schválených výkupních prostorech podle EU přelít a pouze tekutý. Jak nepůjde prý med přelít do sudu, tak se neodebere.
Následné plombování, registrace sudů provázané se šaržema(DV) se souhlasnými podpisy dodávajících o správnosti a odeslání vzorků.
Zaplacení nejdříve po negativních rozborech.V případě pozitivního na HMF, tak vratka.
........
Takže Emane. Zjišťuj si v okolí laboratoře i na antibiotika, protože jsem momentálně dost naštvanej. Jestli já budu muset tyto testy financovat pro prodej tak ty (a tobě podobní)taky. Nic ve zlém, a po demokraticku.
A mějme se.
|
Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo 8703
Zobrazit odpovědi na tento příspěvek
Zobrazit celé vlákno |
| - Eman (82.99.129.160) --- 16. 2. 2005
Re: Antibiotika v medu
>Možná bych si to nemyslel, kdybych si tak před 10 lety na
>schůzi kočovníků nesedl vedle nějakého staršího "dědka"
Před 10 lety! To se vážně rozebíraly možnosti léčení nosematozy antibiotiky a snad se i dovážel lék (už nevím).
Dnes je jiná doba a to co nebylo možné u nás zjistit před 2 lety, dnes už se detekuje.
Moje neporozumění s Gustou spočívalo v tom, že on zpochybňoval sám fakt zjištění antibiotik SZPI odvoláváním se na nějaké formality, které já u tiskové zprávy vůbec nehledám.
1 Rozbor vzorku u každého včelaře je nesmysl. Když budu antibiotika užívat, tak o tom sám vím a nedám vzorek svůj, ale koupím si ho. (To je příklad, ne aby mě někdo bral za slovo :-)). Do výkupu med dávat nikdy nebudu a proto mě spekulace o tom jak se bude vykupovat nezajímají jen okrajově.
Antibiotika se používala dříve i ke zvyšování produkce vepřového i jinde, u slepic atd.
|
Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo 8704
Zobrazit odpovědi na tento příspěvek
Zobrazit celé vlákno |
| - G.Pazderka (160.218.209.67) --- 16. 2. 2005
Re: Antibiotika v medu
>>>>Moje neporozumění s Gustou spočívalo v tom, že on zpochybňoval sám fakt zjištění antibiotik SZPI odvoláváním se na nějaké formality, které já u tiskové zprávy vůbec nehledám.<<<<
.............
Možná jsi špatně pochopil moje příspěvky. Nezpochybňuji v žádném případě zjištění antibiotik (to si nedovolím protože existují pozitivní protokoly), ale formu neúplných tabulek a dost všeobecné (a poškozující) zprávy.
...............
Po zjišťování informací u výrobce u nejhoršího vzorku sděluji:
...............
Neúplné jsou ve zveřejnění data odběru, (všechny rozbory byly provedeny asi cca 6 měsíců před tiskovou zprávou)To je šok, protože potom není tabulka ani jako upozornění spotřebitelům , ale typycky informace "ze zálohy".
A poškozující :
Dále neexistuje do 14 dnů po zjištění antibiotik nařízení o stažení medu dané šarže.(= poškození spotřebitelů v důsledku za zanedbání povinnosti státních orgánů)Češka prohlašuje, o celé záležitosti se dozvěděl až při žádosti od ČT o reportáž.(dost podezřelé Emane ne?)
A jako bonbónek: při natáčení pro zpravodajství Čt1 redaktorka prý sáhla ze zvědavosti na škaredý zkrystalizovaný med a objevila sklenice s dannou šarží. A o nich nikdo tak detailně nevěděl. Po tomto zjištění byl jeden vzorek poslán na kontrolní analýzu a světe div se v Jihlavě nenašly prý nic.
Můj závěr:
Celá metoda kontroly medu na trhu v ČR je podivná už jen z titulu jejich následků, pomluv, nařčení a soudních pří. Proto prohlašuji, že se musí dát dohromady hlavy pomazané v oboru (od odborníků na analýzy, přes zpracovatele, výkupce až po ÚV ČSV) a zajistit mimo jiné i kvalitní rychlé zprávy z kontrol medů.
To je myslím si i návrh na ochranu medu v ČR.
|
Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo 8709
Zobrazit odpovědi na tento příspěvek
Zobrazit celé vlákno |
Všechny správně vytvořené příspěvky na toto téma
Klikněte sem pro nápovědu