78433
Včelařská konference
(Internetová stránka otevírající prostor pro komunikaci včelařů)
U vašeho příspěvku bude zobrazena IP adresa, ze které příspěvek odesíláte.
Délka příspěvku je omezena na 10000 znaků.
Prosíme účastníky konference, aby při podání nového příspěvku do konference vždy vyplnili kolonku "téma".
V případě, že reagujete na některý již uveřejněný příspěvek, tak to důsledně čiňte pomocí funkce "Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo...",
která je k dispozici vpravo vedle každého zobrazeného příspěvku.
Funkce, která je pro každý zobrazený příspěvek k dispozici: "Zobrazit odpovědi na tento příspěvek.", bude správně fungovat jen v případě, že budete dbát výše uvedených pokynů.)
Zběžné zobrazeníArchiv Včelařské konference
- NitraM (213.226.245.20) --- 20. 11. 2021
Re: Ceny
Když já mám pocit, že oni už to neberou ani jako ostudu, je jim to zkrátka jedno. Ten problém je letitý a stéká to po nich jak voda. Někde přeci musela vzniknout změna receptury, jinak to není možné.
V případě této dosud neexpirované šarže by asi stálo za to znovu ji vyreklamovat. Je to ale ztráta času a navíc na dlouhé lokte. Přitom léčivo člověk potřebuje teď a ne v lednu, až se vše vyřídí. Navíc další komplikace, když by měl zdravotník vybírat vadné Varidoly zpět od jednotlivých včelařů. Jako bychom nevěděli, co s časem.
Jsme jen uživatelé, nikoli chemici nebo farmaceuti, abychom uměli posoudit, jak může tepelné namáhání na léčivo působit. Od toho bych předpokládal, že máme naše odborníky. Ohledně Varidolu a jeho nestability by třeba mohl vzniknout zajímavý článek do časopisu Včelařství. Třeba by mohl být dán výrobcem i jednoduchý návod, ale možná to Dolu vyhovuje, protože víc prodá. Určitě chybí konkurence, jen ta by přinutila výrobce skutečně konat, ne jen slibovat.
|
Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo 75509
Zobrazit odpovědi na tento příspěvek
Zobrazit celé vlákno |
| - R. Polášek (90.178.51.173) --- 21. 11. 2021
Re: Ceny
Já jsem zvyklý, že třeba u barev a ředidel je možné stáhnout Technický a Bezpečnostní list, ze kterých se dá vyčíst, jaké je složení té látky a jak s ní pracovat, převážet atd. Je to povinnost výrobce a distributora příslušné látky daná Bruselí dávat tyto dokumenty veřejnosti - uživateli příslušného výrobku. Jedna z těch minoritních věcí z Brusele, která dává smysl.
Ale pro Varidol jsem nic takového nenašel. Řekl bych, že minimálně DOL jakožto defakto výrobce dané látky tady nesplnil svoji povinnost. Jakýsi ušušněný příbalový leták nestačí, protože za prvé není správně nazván a za druhé ty povinné údaje v něm nejsou.
Lepší varianta je potom ta, že Varidol přemrzl. To by mělo napravit ponechání léčiva ve trochu vyšší teplotě, řekněme 30 maximálně 40 st C aspoň půl dne, nejdéle pro jistotu řekl bych dva dny. Léčivo by se taky mělo spravit i při běžné teplotě 20 st C za řekněme týden.
Horší varianta je, že se změnilo složení rozpouštědla, ve které je Amitraz ve Varidolu rozpuštěn nebo DOL ve snaze prodloužit účinnost léčiva na roztoče ke konci životnosti léčiva tam přidává víc Amitrazu než dříve nebo DOL má Amitraz v zásobě kdesi v lednici 10, 20 let nebo třeba ještě ze socíku a Amitraz se už začíná kazit. Nebo je léčivo z nějakého důvodu citlivější na vlhkost, která se do něho dostane po otevření vzduchem.
V takovém případě bych léčivo naředil acetonem. Ideálně co nejčistším, laboratorním v nějaké čistotě p.a..
Vytáhl bych si pro jistotu kapku Varidolu nebo trošku skleněnou tyčinkou nebo podobným inertním materiálem na sklo a kápl k tomu aceton, abych viděl, jestli to náhodou nedělá problém a nesráží se to, což by nemělo. A potom by jsem do Varidolu, prohřátém aspoň na těch 20 st c kapal po řekněme 4 kapkách acetonu, vždycky protřepal a uložil na půl hodfiny, hodinu, dokud by se to nerozpustilo. Nebo dokud by nebylo jasné, že i když je tam toho acetonu dost, nefunguje to.
|
Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo 75510
Zobrazit odpovědi na tento příspěvek
Zobrazit celé vlákno |
Všechny správně vytvořené příspěvky na toto téma
Klikněte sem pro nápovědu