78509
Včelařská konference
(Internetová stránka otevírající prostor pro komunikaci včelařů)
U vašeho příspěvku bude zobrazena IP adresa, ze které příspěvek odesíláte.
Délka příspěvku je omezena na 10000 znaků.
Prosíme účastníky konference, aby při podání nového příspěvku do konference vždy vyplnili kolonku "téma".
V případě, že reagujete na některý již uveřejněný příspěvek, tak to důsledně čiňte pomocí funkce "Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo...",
která je k dispozici vpravo vedle každého zobrazeného příspěvku.
Funkce, která je pro každý zobrazený příspěvek k dispozici: "Zobrazit odpovědi na tento příspěvek.", bude správně fungovat jen v případě, že budete dbát výše uvedených pokynů.)
Zběžné zobrazeníArchiv Včelařské konference
- (91.221.212.49) --- 28. 10. 2020
Jojo, ta metodika která tu byla celá desetiletí nebyla špatná a fungovala. Špatnou se stává teď kdy všechny ty prvky metodiky selhávají. Jasně že jsou oblasti kde jedou bezeztrát bezezměn, ale určitě se nejedná o zavčelené oblasti v nížinách, spíš naopak izolovanější stanoviště, lesy nad 500mnm, to se nedá srovnávat.
A kyseliny to taky nejsou žádné přírodní vodičky, obyčejná tvrdá chemie, vždy mají vedlejší účinky na včely. Varidol a spol je oproti kyselinám měkota - naprosto žádné vedlejší účinky, blbuvzdornost, donedávna jistá účinnost. S kyselinama to si musí každý udělat svůj vlastní výzkum a několikrát se vydrbat. Koupit a nastrkat do včel formidoly a dávkování podle návodu je jednoduchí, ale výsledek může být všelijaký.
|
Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo 74490
Zobrazit odpovědi na tento příspěvek
Zobrazit celé vlákno |
| - JosPr (46.135.72.159) --- 29. 10. 2020
Re:
Kdesi je tam Radime chyba. Nekolik let za sebou se mi podarilo v tehle saskarne dosahnout 0,pamatuju rok,kdy v ZO bylo 80% nul a jen 2 vzorky byly neco malo pres 1 cela. Vyborna startovaci pozice? Houbeles. Uz v cervnu padalo roztocu jak kviti po otrepu praskovym cukrem, kteri tam podle Dolske metodiky vubec byt nemohli.Tak k cemu ta zimni mel na varroazu je? Organizovane leceni??? Podle tydny predem naplanovanych terminu??? No pokud chceme snizit pocty vcelstev a mit spoustu vcelaru-neumetelu, smele vpred. Kazde stanoviste je jine a zadne centralni planovani dnes neplati.
|
Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo 74491
Zobrazit odpovědi na tento příspěvek
Zobrazit celé vlákno |
| - R. Polášek (90.178.51.173) --- 30. 10. 2020
Re:
"Kdesi je tam Radime chyba. Nekolik let za sebou se mi podarilo v tehle saskarne dosahnout 0,pamatuju rok,kdy v ZO bylo 80% nul a jen 2 vzorky byly neco malo pres 1 cela. Vyborna startovaci pozice? Houbeles."
a.
A to já jsem zase normálně na podzim třikrát fumigoval nebo fumigoval dvakrát a jednou nechal důvěrníka na začátku prosince to udělat aerosolem, přes léto jsem posypy cukrem nebo podobné bláznění nedělal, o roztoče se vůbec nestaral A fungovalo to všechno 30 let, nějak od roku 1986 nebo snad 1992, kdy se roztoči u nás viditelně objevili až nějak do roku 2016 - 19. Kdy se teprve objevily úhyny.
Maximálně co jsem dělal navíc, jsem čerstvé roztoče z fumigace zamrazil v mrazničce a potom házel do odevzdávané měli v počtu právě těch 3 kusů na včelstvo, abych dosáhl i jarního ošetření nátěrem plodu. Tehdy to jinak nešlo. A zamrazil proto, protože jsem zjistil, že když jsou schovaní roztoči stačí a vysušení, tak je v laborce nenajdou. Musí to být čerství roztoči. A to má m včely v podstatě v nížině v katastru, kde je formálně zavčelení nějak 40 nebo 60 včelstev na km čtvereční.
Asi to bude v tom, jak už napsal někdo jiný, že dokud všechny ty články toho léčení fungovaly, tak se nemuselo nic kontrolovat a to léčení bylo funkční. Ale nyní v posledních letech, jak se to sype, tak to prostě přestává fungovat.
|
Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo 74496
Zobrazit odpovědi na tento příspěvek
Zobrazit celé vlákno |
| - R. Polášek (90.178.51.173) --- 30. 10. 2020
Re:
" A kyseliny to taky nejsou žádné přírodní vodičky, obyčejná tvrdá chemie, vždy mají vedlejší účinky na včely. Varidol a spol je oproti kyselinám měkota - naprosto žádné vedlejší účinky, blbuvzdornost, donedávna jistá účinnost."
A.
To je chemicky špatně pochopené. Varidol a spol nemá žádné OKAMŽITÉ vedlejší účinky. Zato všechny tyto včelí léčiva mají na člověka určité chronické vedlejší účinky. Pro včelaře, který s tím přichází párkrát za rok do styku a doržuje při tom hygienické zásady zanedbatelné. Ale pokud by se v tom člověk ráchal denně od časného jara do pozdního podzimu, byly by ty vedlejší chronické účinky po nějakých letech pořádně znatelné. V tom směru budou ty léčiva, zejména Amitraz, odhaduji cca několikrát horší než třeba Roundup.
Kyseliny pro léčení včelstev jsou na tom přesně naopak. Mají velice silné okamžité vedlejší účinky, kvůli své žíravosti, ale při používané četnosti léčení nemají žádné dlouhodobé chronické účinky.
|
Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo 74497
Zobrazit odpovědi na tento příspěvek
Zobrazit celé vlákno |
Klikněte sem pro nápovědu