78369

Včelařská konference

(Internetová stránka otevírající prostor pro komunikaci včelařů)



Jméno: E-mail:
Téma:
Příspěvek:
Jmeno sladkeho produktu vcelHeslo: Opište červené slovo pozpátku do kolonky.

U vašeho příspěvku bude zobrazena IP adresa, ze které příspěvek odesíláte.
Délka příspěvku je omezena na 10000 znaků.

Prosíme účastníky konference, aby při podání nového příspěvku do konference vždy vyplnili kolonku "téma". V případě, že reagujete na některý již uveřejněný příspěvek, tak to důsledně čiňte pomocí funkce "Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo...", která je k dispozici vpravo vedle každého zobrazeného příspěvku. Funkce, která je pro každý zobrazený příspěvek k dispozici: "Zobrazit odpovědi na tento příspěvek.", bude správně fungovat jen v případě, že budete dbát výše uvedených pokynů.)


Zběžné zobrazení

Archiv Včelařské konference


(91.221.212.49) --- 4. 8. 2020
Re: kvalita léčiv

Třeba na podzim, jak se má provádět dvojí ošetření v rozmezí cca 10 dnů, může být druhý spad maximálně desetina prvního. Spíš ještě méně
-------------------------------------
A přesně to se neděje. Všichni to svádějí na zavíčkovaný plod, ale ten byl tenkrát taky, proto je metodika na 3x, právě kvůli přítomnosti plodu. Včelstvo které má nyní přirozené spady přes 100VD za den, asi je v nich odhadem 5 tisíc VD ??, loni v létě mělo dobře obsednutý gabon flum 200VD, pak fumigace po 200VD, vánoční aerosol do 100VD, na jaře mělo i nátěr plus zakouření varidolem dalších 30VD a teď už se asi zachránit nepodaří, neobjevily se zatím viry, proto asi žije, tak se zkusí dál KM. Léčiva byly nové. A v minulosti vím že se občas použily i několik let prošlé a nebyl rozdíl v účinku, takže opravdu vydrží někde ve sklepě mnoho let. Vypadá to tedy jako rezistence?

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 74353


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

   
R. Polášek (90.178.51.173) --- 4. 8. 2020
Re: kvalita léčiv

"A přesně to se neděje. Všichni to svádějí na zavíčkovaný plod, ale ten byl tenkrát taky, proto je metodika na 3x, právě kvůli přítomnosti plodu. Včelstvo které má nyní přirozené spady přes 100VD za den, asi je v nich odhadem 5 tisíc VD ??, loni v létě mělo dobře obsednutý gabon flum 200VD, pak fumigace po 200VD, vánoční aerosol do 100VD, na jaře mělo i nátěr plus zakouření varidolem dalších 30VD a teď už se asi zachránit nepodaří, neobjevily se zatím viry, proto asi žije, tak se zkusí dál KM. Léčiva byly nové. A v minulosti vím že se občas použily i několik let prošlé a nebyl rozdíl v účinku, takže opravdu vydrží někde ve sklepě mnoho let. Vypadá to tedy jako rezistence?"
a.
Toto mně už jako téměř jistá rezidence připadá.
Tam už možná ani nemá smysl ošetření třeba ještě jednou nebo dvakrát opakovat. Tam by to chtělo vyzkoušet druhou látku. Jestli ty slabé spady byly na amitrazu, tak potom vyzkoušet fumigaci fluvalinatem - pyrethroidem a opačně. jestli to na té druhé látce není lepší. Pyrethroidy mezi sebou asi nemá cenu zkoušet.
Tam už se musí dělat přes sezónu intenzívní ošetření kyselinami.
A zřejmě i měnit technologii, preferovat takovou, která má za následek třeba i menší výnosy, ale usnadňuje léčení atd. Třeba používat umělé roje a ty ošetřovat nebo obecně vychovávat víc nových včelstev oddělky a víc na konci léta rušit včelstva atd.

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 74355


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

      
R. Polášek (90.178.51.173) --- 4. 8. 2020
Re: kvalita léčiv

sakra, resistence, ne rezidence.

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 74356


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Všechny správně vytvořené příspěvky na toto téma





Klikněte sem pro nápovědu