- Květoslav Čermák --- 8. 4. 2002
Re: Re : na 237
> Provokativní otázka: > Je to opravdu tak, že při "teplém" držení včelstev je množství zimního a předjarního plodu > vychovávaného v době bez přísunu pylu vyšší než v jiných včelstvech? Není to přesně > naopak?? Že totiž díky stálejším podmínkám včely zimují podstatně klidněji a nejsou tudíž > ničím drážděny k plodování? A mají potom více sil pro jarní rozvoj v době kdy je pylu > dostatek? Zjišťoval to u nás někdo? Určitě ano, jenom ho objevit... V zahraniční > literatuře takové informace existují. Co vlastně spouští plodování v časném jaru, které > faktory jsou nejdůležitější?
Jde také o to, jak moc by se včelám přihřívalo. Příhřívání v zimě kvůli zmírnění silných mrazů bude jistě užitečné (viz zimování v halách/stébnícíh v Rusku a Kanadě). Příliš velké teplo proti venkovní teplotě v zimně a hlavně na jaře může včely oklamat, jak jsem uvedl v příspěvku 667. Plodování na jaře je reakcí nejen na oteplení, ale i na prodlužování délky světelného dne. K tomu jedna zkušenost: Všiml jsem si, že po více velmi chladných dnech na jaře (březen, duben) s teplotama okolo 0 °C přes den, když se pak naráz oteplí natolik, že včely mohou létat (teplota nad 12 °C) a hned první či druhý den oteplení se podívám do včelstev, tak mají dost (i stovky) malých larviček, starší larvy skoro žádné. Znamená to, že i za chladných dnů matka dost klade, aby po oteplení včelstvo "neztrácelo" čas (ty 3 dny na vývoj vajíčka v larvu). Když je zima, vajíčka nebo larvičky likvidují (což není nic zvláštního - ví se, že jen asi 3/4 vajíček se vyvinou v dospělé včely a to i ve zdravých včelstvech). To dokresluje vliv prodlužujícího se dne - světelné fáze na plodování.
> Mezi rozkvětem řepky a prvním vcelku spolehlivým a vydatným zdrojem pylu (jívy) je u mne > 55 - 70 dní. To podle mne stačí na dobrý rozvoj do snůšky, a to již ve včelstvech hojně > zásobených čerstvým pylem... > Význam tepla (izolace úlů, stébníky, včelíny nebo, když už to někdo chce - mě se to moc > nezamlouvá - elektrické přitápění) je asi jiný v různém období. V zimě snižuje nároky na > regulaci teploty, zklidňuje chomáč a omezuje také předčasné plodování, na jaře pak naopak > plodování podporuje. > Vita Vydra
V podstatě lze souhlasit. Jen dodávám, že v zimě jde o to, jestli bychom pomáhali ohřevem včelám před obvyklým "středoevropským" mrazem do cca -20 °C anebo před větším mrazem (-30 a více). Ty menší mrazy naše včely musí zvládnout bez problému! Kdyby ne, za nic by nestály.
Květoslav Čermák
|
Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo 739
Zobrazit odpovědi na tento příspěvek
Zobrazit celé vlákno |