78433

Včelařská konference

(Internetová stránka otevírající prostor pro komunikaci včelařů)



Jméno: E-mail:
Téma:
Příspěvek:
Jmeno sladkeho produktu vcelHeslo: Opište červené slovo pozpátku do kolonky.

U vašeho příspěvku bude zobrazena IP adresa, ze které příspěvek odesíláte.
Délka příspěvku je omezena na 10000 znaků.

Prosíme účastníky konference, aby při podání nového příspěvku do konference vždy vyplnili kolonku "téma". V případě, že reagujete na některý již uveřejněný příspěvek, tak to důsledně čiňte pomocí funkce "Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo...", která je k dispozici vpravo vedle každého zobrazeného příspěvku. Funkce, která je pro každý zobrazený příspěvek k dispozici: "Zobrazit odpovědi na tento příspěvek.", bude správně fungovat jen v případě, že budete dbát výše uvedených pokynů.)


Zběžné zobrazení

Archiv Včelařské konference


R. Polášek (85.71.180.241) --- 6. 4. 2017
Re: uskladnění zbylých medných rámečků

"Dobrý den,
chci se Vás zeptat, jestli není problém, když mi zbylo spoustu rámečků s medem z minulého roku. Nevím, jestli se mohou uchovávat delší dobu. Zbylo mi totiž málo včel a med na rámečcích zbyde - nezkrmí ho. A když je zcukernatělý? Dovedou si ho včely zpracovat?
Děkuji Mirka"
Musí se uložit s mezerami, třeba v nástavku pro 10 rámků třeba jen 5 - 6, aby se do nich příliš nedali zavíječi. A v suchu, aby otevřené buňky s medem nenasály moc vlhkosti. A pokud možno v chladu, aby když už je tam nějaký zavíječ, larvy se moc rychle nevyvíjely. A tak jednou za cca měsíc prohlížet a případné larvy zavíječe likvidovat mechanicky. Za takových podmínek vydrží rámky se zavíčkovaným medem ve stavu vhodném pro přidání do včelstva cca rok až dva roky.
Plásty, kde je pod medem zalit pyl, je třeba vybrat jako první, protože pylové desky velmi lákají zavíječe, mohou v tom místě i pod zásabami plást rozežrat a zbortit ho. Poto mpřednostně starší plásty.
a.
Co se týká šíření nákazy, je to podle mne na zvážení a odhadu nebezpečí.
a.
A jinak, je otázka, kolik to je "spousta" rámečků. Protože skladování plných plástů, pokud to není v chladicí komoře tak do + 5 st je dost forové, doporučil bych zvážit, jestli by přebytečné , hlavně tmavší plásty nešlo opatrně seškrábat třeba naostřednou lžící nebo ohnutým naostřeným nerezovým pruhem plechu a podobně až téměř na mezistěnu, zásoby vyloužit a použít třeba na výrobu medoviny. Jinak částečně oškrábané světlejší plásty se mohou vložit do včel k dobrání medu a dostavění plástu.

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 70353


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Všechny správně vytvořené příspěvky na toto téma





Klikněte sem pro nápovědu