- Petr (109.80.144.169) --- 12. 2. 2016
Vážení přátelé členové RV a ÚKK ČSV, z.s.
podávám vám tímto informaci o jednáních, která proběhla od mé poslední informace k dnešnímu dni s představiteli státních orgánů, a o stavu kauzy Včelpo.
20.1.2016
Schůzka s představiteli dozorových orgánů v Brně (SZPI a KVS pro JMK) za ČSV se zúčastnila předsedkyně Mgr. Jarmila Machová, místopředseda MVDr. Miloslav Peroutka, CSc., MVDr. Josef Holejšovský a Dr. František Kamler
Obsah jednání:
Především jsme se zajímali o stav vyšetřování porušení předpisů ve Včelpu a také nás zajímal pohled těchto orgánů na příčiny objevení reziduí ATB v medu, předpoklad ukončení rozborů odebraných vzorků jednak ze Včelpa, ale i obecně, zda probíhá kontrolní akce i medů jiných výrobců. Podle současných informací, SZPI ještě šetření neukončilo. KVS JMK již vyzvalo společnost Včelpo k vyjádření ke zjištěným skutečnostem před rozhodnutím o sankcích ve správním řízení. Tyto schůzky byly důležité z hlediska získání informací vně Včelpa před zahájením technologického auditu a před zahájením šetření nově doplněné odborné komise.
25.1.2016
Finální jednání ohledně změn NV č. 197/2016 na MZe za účasti ČSV a dalších včelařských spolků. Za ČSV se zúčastnila předsedkyně Mgr. Jarmila Machová a místopředseda MVDr. Miloslav Peroutka, CSc.
Obsah jednání:
Na základě usnesení lednového RV jsme tlumočili postoj svazu k zachování institutu jednoho žadatele – svazu a míry jeho odpovědnosti za pochybení konečných příjemců dotace. Protože se novela připravuje opět pro další tříleté období, lze předpokládat, že k tíži svazu se může míra jeho odpovědnosti dále rozšiřovat v souvislosti s možným vznikem dalších spolků na území, kde nemusí být žádná organizační jednotka svazu, přesto by svaz plně za konečné příjemce dotace nečleny svazu, členy jiných spolků plně odpovídal. Že nejde o žádný vrtoch svazu, jsme prokazovali stotisícovými vratkami, které musí okamžitě na výzvu SZIFu vrátit svaz a pak je vymáhat od těch, kteří porušili dotační pravidla. Vracíme tedy peníze svazové, peníze našich členů, a vždy doufáme, že nebudeme muset plýtvat našim časem, energií a konečně nakonec neskončit u soudu, abychom tyto vratky vymohli.
Usnesení RV hovoří o úkolu prosazovat, jednat, nikoli dosáhnout za každou cenu. Také jsem o tom ve své první informaci hovořila. Není mnoho času na tak velkou změnu, jakou je změna § 3 vládního nařízení. Přesto jsme tento požadavek v zájmu zvýšení odpovědnosti konečných příjemců prosazovali. Kromě § 3 došlo ke změnám i v ustanoveních, která se týkají dotačních opatření, dochází ke změně unijního roku, zastropování částek na technickou pomoc apod. K těmto změnám bych se vyjádřila později. Při jednání o nich celkem panovala všeobecná shoda. Jednání skončilo s otevřených koncem právě s ohledem na prolomení institutu jednoho žadatele – svazu. Varianta žadatel – každý chovatel tak, aby byl legislativně zajištěn začátek dotačního období, je nereálná. Zůstala tak varianta více žadatelů, spolků, avšak za podmínky, že nikoli pro své členy, ale pro každého chovatele, který si požádá. Dále by bylo nutno stanovit limity pro tyto spolky jako žadatele, což při existenci svazu, který sdružuje téměř 97% všech chovatelů v ČR, je velmi obtížné a ani nikdo na jednání nebyl schopen tato kritéria tak, aby byla racionální a přijatelná, navrhnout. S tím bylo jednání ukončeno.
29.1.2016
1. Schůzka s předsedou zemědělského výboru Parlamentu ČR Ing. Jaroslavem Faltýnkem. Zúčastnila se předsedkyně Mgr. Jarmila Machová.
Obsah jednání:
Jednalo se spíše o seznamovací schůzku, při níž také došlo na český med a ATB. Pan Faltýnek přislíbil pomoc zejména při zlepšení mediálního obrazu českého medu.
2. Schůzka s náměstkem ministra zemědělství Mgr. Patrikem Mlynářem. Zúčastnila se předsedkyně Mgr. Jarmila Machová za účasti ředitele Ing. Martina Žižky, byl přítomen i Ing. Josef Mandík.
Obsah jednání:
Informovala jsem pana náměstka i ředitele o stavu dění ve Včelpu a o návštěvě dozorových orgánů v Brně.
Mnohem delší jednání však bylo o novele 197, o § 3. Ze strany ministerstva padly návrhy na větší pomoc svazu v tom směru, aby sám nenesl veškerou zodpovědnost za cca 3 500 žádostí příjemců dotací v roce, a to tak, že za spolupráce se SZIFem by byly vytvořeny další nástroje v procesu uplatňování žádostí, které by mnohem více rozšířily odpovědnost konečných příjemců. Probíraly se jednotlivé nástroje – úprava formulářů žádostí, případně vytvoření smluv s žadateli. Na tomto jednání bylo dohodnuto, že za těchto podmínek a z důvodů zajištění maximální míry čerpání dotace, je svaz schopen v úloze jednoho žadatele dále pokračovat. Pan náměstek ministra i pan ředitel slíbili účast na jednání PRV 9.2. a také na RV 19.3., kde spolu se zástupci SZIFu vše vysvětlí a Vám odpoví na dotazy.
9.2.2016
1. PRV – účast nám. Ministra Mgr. Patrika Mlynáře, ředitele Ing. Martina Žižky, zástupců SZIFu Ing. Roberta Zavadila a Ing. Michala Barbuše
Obsah jednání:
Tak jak bylo předjednáno 29.1., tak se odvíjelo vše i za účasti členů PRV. MZe i SZIF jsou připraveny nám maximálně pomoci, společně budeme pracovat na takových opatření, která by měla minimalizovat odpovědnost svazu za konečné příjemce a naopak měla by zvýšit odpovědnost a postižitelnost nepoctivců. Ze strany MZe padla připomínka, že je jen škoda, že před rokem, kdy se změny 197 začaly připravovat, nebyly tyto námitky uplatněny. Mám za to, že už jen přítomnost tak silného obsazení vedení MZe a SZIFu v sídle svazu je výrazným projevem zájmu o spolupráci s tak silným partnerem, jakým bezpochyby Český svaz včelařů je.
2. Valná hromada Včelpo, s.r.o.
Obsah jednání:
Dne 9.2.2016 se uskutečnila valná hromada společnosti. Bohužel začala po jednání předsednictva v odpoledních hodinách a musela být večer přerušena. Členové předsednictva - valné hromady jsou většinou mimopražští a museli se přizpůsobit termínům odjezdu hromadné dopravy. Valná hromada bude pokračovat 16.2.2016.
Z průběhu první části valné hromady jsou tyto informace:
Tak jak jsme si uložili, byla během ledna utvořena odborná komise, která provedla potřebná šetření v sídle společnosti. Technologický audit byl započat 28.1.2016. VH byla z větší části seznámena s výsledky práce komise. Některá shrnutí obdržíme 16.2.2016.
Byla vypracována podrobná opatření, která je třeba provést, aby bylo minimalizováno nebezpečí opakování výskytu cizorodých látek v medu. Stručný souhrn těchto opatření bude dodán do 16.2.2016.
Ze samotného projednávání těchto opatření vyplynula zejména tato závažná zjištění:
1. Hlavní problém ve společnosti Včelpo je to, že se zpracovávalo 3x tolik medu než na kolik je provoz uzpůsoben, dále nedostatečné skladové prostory, neexistuje operativní evidence, nedostatky jsou v postupech pro příjem, skladování, evidenci suroviny ve výrobě, evidenci hotových výrobků. Pokud nebude provedena zásadní reorganizace provozu, nelze opakování problémů cizorodých látek v medu vyloučit, spíše je pravděpodobné opakování.
2. Je nedostatečně řešena vstupní kontrola nakupovaného medu (stanovení HMF, stanovení diastázy, antibiotika).
3. Na základě zjištění z předložených účetních dokladů vyplývá nutnost revize postupů. V zaslaných sestavách některé postupy nejsou zcela v souladu s platnými předpisy. Lze doporučit zásadní revizi účetních postupů.
4. Většina výrobních zařízení je používána po velmi dlouho dobu. Je otázka, zda ceny oprav nebudou v příštích letech odčerpávat velkou část provozního zisku.
V současné době se med nevykupuje ani se neprodává. „Nemedová“ výroba (výrobky z mateří kašičky, propolisu, zpracování vosku, výroba mezistěn) probíhá bez problémů.
Je staženo 99% závadných šarží medu. Náklady na likvidaci včetně hodnoty výrobku by se měly pohybovat podle poslední informace kolem 2,5 mil. Kč. Tyto závadné šarže jsou již připraveny k likvidaci (spalovna, bioplynka). Větší problém je s vratkami šarží, které jsou nezávadné, ale se značkou Včelpo neprodejné. Tyto medy byly již Včelpu zaplaceny a vrácení financí bude pro společnost ten největší problém. Jednatel se snaží toto řešit právní cestou.
Sankce dozorových orgánů teprve začnou přicházet. Zatím byla zaplacena v půli ledna t.r. pokuta za nevyhovující medy s cizím pylem 204 tis. Kč (přefakturace Globus).
V současné době je společnost v režimu minimalizace škod.
Stanovení nové obchodní strategie společnosti za této situace není prioritním úkolem. Je na zvážení, zda pokračovat ve zpracování a prodeji medu a výrobků z něho, nebo ponechat ve Včelpu jen činnost související se zpracováním vosku a výrobou mezistěn, zpracováním propolisu, mateří kašičky, „včelí“ kosmetiky apod. Tato nová obchodní strategie bude ovšem možná, pokud se Včelpo vyrovná se ztrátami.
16.2.2016 bude valná hromada pokračovat v jednání, budeme mít přesnější čísla. Valnou hromadu budeme pravděpodobně svolávat každý měsíc, abychom byli dostatečně informováni a mohli operativně spravovat naši společnost.
Měli-li bychom odpovědnost za objevení ATB v medu deklarovaném společností jako český a odpovědnost za současný stav společnosti rozdělit mezi vlastníka a jednatele, z dosavadních zjištění odborné komise vyplývá, že větší míru odpovědnosti nese vlastník, tedy Český svaz včelařů, který neplnil své povinnosti vlastníka, nekontroloval, jak měl, věděl a toleroval nákup zahraničního medu, v podstatě se spolehl na jednatele a ignoroval již první signály objevení cizích pylových zrn v českém medu Včelpa v letech 2014 a 2015. Nepíší se mi tyto řádky lehce. Nicméně nechci nic zastírat.
Na základě usnesení Republikového výboru ČSV bylo podáno 27.1.2016 trestní oznámení ve věci Včelpa.
Kromě výše uvedených jednání jsem se zúčastnila Výroční členské schůze v ZO Machov (okres Náchod), ZO Zlín, ZO Městec Králové (okres Nymburk), ZO Praha 4, ZO Stěbořice (okres Opava), semináře OO Benešov, semináře vedoucích včelařských kroužků mládeže, sešla jsem se s představiteli naší Sekce komerčních včelařů.
Vážení přátelé, podala jsem vám stručnou informaci o činnosti za uplynulé tři týdny ve vz
|
Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo 68033
Zobrazit odpovědi na tento příspěvek
Zobrazit celé vlákno |