78508

Včelařská konference

(Internetová stránka otevírající prostor pro komunikaci včelařů)



Jméno: E-mail:
Téma:
Příspěvek:
Jmeno sladkeho produktu vcelHeslo: Opište červené slovo pozpátku do kolonky.

U vašeho příspěvku bude zobrazena IP adresa, ze které příspěvek odesíláte.
Délka příspěvku je omezena na 10000 znaků.

Prosíme účastníky konference, aby při podání nového příspěvku do konference vždy vyplnili kolonku "téma". V případě, že reagujete na některý již uveřejněný příspěvek, tak to důsledně čiňte pomocí funkce "Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo...", která je k dispozici vpravo vedle každého zobrazeného příspěvku. Funkce, která je pro každý zobrazený příspěvek k dispozici: "Zobrazit odpovědi na tento příspěvek.", bude správně fungovat jen v případě, že budete dbát výše uvedených pokynů.)


Zběžné zobrazení

Archiv Včelařské konference


gupa (93.92.52.23) --- 2. 2. 2016
Re: Prolet Re:

Když je velká místnost oddělena od vnějšku coulovými deskami z masivu, dáš doní tepelný zdroj o nepatrném výkonu, pověsíš na zeď vlhkoměr a teploměr, bude teplotně a vlhkostí velmi podobný vnějšku. Bude vnějšek a podmínky přímo úměrně kopírovat.

Pokud postavíš celou místnost z 10cm polystyrenu, zachováš výkon tepelného zdroje, ponecháš i otvory vizuálně stejně oproti coulmasivu, výsledek je takový, že jsou větší rozdíly oproti vnějšku a jeho klimatu. A otento rozdíl jde a hlavně jak ho nastavit a využít!

Otázkou u zateplených úlů jsou hodnoty vlhkosti, teplot a tp. Včela rozhodně lépe ureguluje zateplený prostor v létě pokud má odkud nahánět chlad a pokud prostor má akumulační schopnost. Med a dílo je tepelný akumulátor který má podíl na průběhu klimatu uvnitř úlu.

Závěr. Proto se tenkostěnné úly běžně, ne v ČR, natírají bílým odstínem. Zkouším dokonce železné úly, nyní zimuji 12, letos chystám nově až 36 včelstev. Jde o kovový první nástavek a naněm můj běžný tenkostěnný. Rozdíl kvůli nátěru, kdy tenkostěnný dřevěnný nástavek je 9110 stříbrná, oproti 1000 natřený plech 3mm, je naprosto zjistitelný. Bíle natřený kov je podle dotyku někde o 20°C níž než dřevěnný nástavek natřený stříbřenkou při přímém osvětlení sluncem a teplotě někde okolo 30°C. Takže nátěr a hlavně materiál má vliv na povrch a následnou akumulaci tepla.

Mám například takový problém odebrat měl u kovových úlů, protože stačí mírně vysvitnout slunce a protože je kov lepší vodič tepla než dřevo, včely se rozvolňují mnohem intenzivněji a mají větší aktivitu při čištění podmetu včetně měli.

No tak to naokraj okolo nátěrů a tepla. _gp_
.............

(e-mailem) --- 2. 2. 2016
Re: Prolet Re:

nemyslím si, že by nátěr měl nejaký vliv podstatou je konstrukce úlu jak
umožňuje proudění vzduchu v něm. Uteplené úly jsou konstuované tak aby
příliš neproudil kdešto moderní úl s e sítem ve dně ano. HORNÍM OTEVŘENÝM
OČKEM do úlu vstupuje teplý venkovní vzduch ve vitř se ochladí a sýtem ve
dně padá ven . V LÉTĚ JE TO NAOPAK. JjE TO PŘIROZENÁ CIRKULACE VZDUCHU V
UZAVŘENÝCH PROSTORÁCH.
pepan

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 67970


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Všechny správně vytvořené příspěvky na toto téma





Klikněte sem pro nápovědu