78114

Včelařská konference

(Internetová stránka otevírající prostor pro komunikaci včelařů)Jméno: E-mail:
Téma:
Příspěvek:
Jmeno sladkeho produktu vcelHeslo: Opište červené slovo pozpátku do kolonky.

U vašeho příspěvku bude zobrazena IP adresa, ze které příspěvek odesíláte.
Délka příspěvku je omezena na 10000 znaků.

Prosíme účastníky konference, aby při podání nového příspěvku do konference vždy vyplnili kolonku "téma". V případě, že reagujete na některý již uveřejněný příspěvek, tak to důsledně čiňte pomocí funkce "Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo...", která je k dispozici vpravo vedle každého zobrazeného příspěvku. Funkce, která je pro každý zobrazený příspěvek k dispozici: "Zobrazit odpovědi na tento příspěvek.", bude správně fungovat jen v případě, že budete dbát výše uvedených pokynů.)


Zběžné zobrazení

Archiv Včelařské konference


Martin H. (90.177.148.94) --- 11. 8. 2015

Kdysi byly hlavně roje, tedy hotové zdravé včelstva. Dneska už nejsou v módě, kdy včelaři mají včely jen pro peníze. Začínajícím včelařům květnové roje doporučuji. Taky jsem s nimi začínal. Oddělky potřebují hodně citu a zkušeností včelaře, dosud se mi taky objevují rabovky z chyb a z nepovedených oddělků.

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 67147


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

   
R. Pol�ek (85.71.180.241) --- 11. 8. 2015
Oddělky Re:

No pokud se chytne stanoviště a období, kdy je nejméně dva měsíce po vytvoření dostatečná střední snůška sladiny a dostatek pylu, nepotřebuje správně vytvořený oddělek prakticky žádnou péči. Stačí jen na začátku zařídit, aby si včely nevybraly nejčasnější matku z matečníku postaveného na starých třídenních larvách, ale vybraly tu z matečníku postaveného na jednodenní líhnoucí se larvičce. Dále potom je třeba v období prvního zavíčkovaného plodu v oddělku něco udělat s těmi oddělky, kde plod není neboli kde se matka při proletu ztratila. Jinak se o oddělek vůbec nemusí starat a za 2 - 3 měsíce jen vzít a využít bedničku plnou včel a plodu.
Realita je ovšem taková, že na většině dnešních stanovišť takový dostatek zdrojů není a proto je třeba i v květnu sledovat snůšku a pokud není, přikrmovat a starat se.

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 67148


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

      
R. Pol�ek (85.71.180.241) --- 14. 8. 2015
Re: Oddělky Re:

Doma jsem zažil zajímavou zkušenost s oddělkem. Nejdřív se tam matka z původních matečníků nevylíhla, tak jsem tam dodal další plod, aby si měly z čeho tu matku udělat. Před koncem července jsem se tam koukal, vidím jakýsi plod těsně před zavíčkováním, beztak hrboplod, ale jinak v plno buňkách jsou vajíčka, pomalu v každé buňce dvě, někde i tři. Tak si říkám matka se i tentokrát nepovedla, je tam plno trubčic, ale oddělek se mi nechtělo likvidovat, bylo tam taky dost včel, tak jsem se rozhodl, že teď v období slídění si trochu zalaboruji.
Oddělek jsem přesunul do zadováku, protože v zadováku se slabé včelstvo proti zlodějkám brání mnohem účinněji a hodlal jsem tam co týden přidávat plást s mladým plodem. Dokud to bude vypadat nadějně, ono někdy i navzdory zlodějkám podaří v zadováku i takhle pozdě matku odchovat.
Včera jsem tam chtěl znova přidat už druhý plást s mladým plodem. Otevřu úl, vyberu plásty až k plodu, koukám, původní plod z toho oddělku, už zavíčkovaný nebo už i vylíhlý, všechno je dělničina, žádný hrboplod. V buňkách vajíčka, v každé buňce jedno, občas zřídka tam jsou dvě..... prostě matka tam je a vždy tam byla.
Dříve už jsem zažil, že matce, co se rozklade v oddělku, včely ze začátku občas nestíhají připravit buňky a tak občas jsou v některých buňkách dvě vajíčka, ale takhle masívně, v každí buňce 2 - 3 vajíčka jsem ještě nezažil.
Ještě že jsem se rozhodl si ten oddělek uchovat, kdybych se ho rozhodl zlikvidovat, přišel bych o nově odchovanou matku a nejspíš bych se o tom ani nedozvěděl.

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 67150


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

   
Frantisek Sanek (e-mailem) --- 26. 8. 2015
Re:

a
----- Original Message -----
From: "Martin H." <e-mail/=/nezadan>
To: "Včelařský mailing list" <vcely/=/v.or.cz>
Sent: Tuesday, August 11, 2015 11:58 AM


> Kdysi byly hlavně roje, tedy hotové zdravé včelstva. Dneska už nejsou v
> módě, kdy včelaři mají včely jen pro peníze. Začínajícím včelařům květnové
> roje doporučuji. Taky jsem s nimi začínal. Oddělky potřebují hodně citu a
> zkušeností včelaře, dosud se mi taky objevují rabovky z chyb a z
> nepovedených oddělků.

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 67197


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Klikněte sem pro nápovědu