- Baudis Jan P. --- 3. 4. 2002
Re[2]: Re : na 237 - prihrivani ulu
> Jednou zkusil pomáhat včelám na jaře přihříváním v úlu. Včely > opravdu více plodovaly. Jenže - z jejich plodu se potom líhly > znatelně menší včely! ........ Jinak řečeno - není tepo jako teplo. > To venkovní nebo včelami vytvořené je přirozené a včely na ně > odpovídajícím způsobem dovedou reagovat, navíc je spojeno s letovými > dny s možností přínosu vody, pylu, příp. nektaru. Na umělé teplo > uvnitř instinktivně také reagují, ale včela neuvažuje, neví, že z > venku nemůže za studených dnů donést potravu, chovaný plod je potom > podvyživený.
Souhlasím. Samotné teplo mladé včely "nevyrobí". Přihřívání má jen vyrovnat noční poklesy teplot. Anebo musí být doprovázeno přísunem vody (např. česnovým napájením) a dostatečnými úlovými zásobami pylu.
Zastánci tenkostěnného včelaření namítnou, že silná včelstva žádné přihřívání nepotřebují. Jenže je otázka, jaký je nejvýhodnější způsob k dosažení požadované mohutnosti včelstva v době snůšky: a) jestli zazimováním co nejsilnějších včelstev, nebo b) včelstev středně silných, kterým pak na jaře včelař nějak pomůže (tepelnou izolací nebo třeba přihříváním). Která z těch dvou variant je pro malovčelaře levnější? Zimování a jarní rozvoj velice silných včelstev si žádá mnoho cukru. Zimovat středně silná včelstva, kterým bude na jaře nějak pomáháno, by umožnilo snížit podávání zimních zásob možná o 10 kg (což je při našich cenách cukru úspora asi 200 Kč na včelstvo). Nejspíše by bylo potřebné v praxi vyzkoušet, na kolik by přišla instalace vytápění do včelína či na včelnici (tj. za kolik let by se investice mohla vrátit), a kolik elektriky by spotřebovalo jedno včelstvo na noční přihřívání v měsících březnu a dubnu.
> to byl jeho novější včelín, protože ten předchozí mu díky el. > vytápění shořel! Je to sice taková perlička, ale i to se může stát.
Tady by asi bylo na místě upozornit všechny, kteří by se chtěli pustit do experimentování s přihříváním včel, že by se měla používat elektrika transformovaná na např. 24 V. Kvůli minimalizaci možnosti úrazu a vzniku požáru.
Při používání 220 V je důležité používat tzv. "fíčko" (nevím, jak se tomu říká odborně). Funguje to tak, že hlídá proud, který jde dovnitř, a proud, který jde ven. Pokud uvnitř okruhu někde něco probíjí a proud tam jde do země a tudíž se nevrací správnou cestou ven, pak "fíčko" takový obvod ihned odpojí (a mělo by to udělat tak rychle, že by v případě probíjení do člověka, nemělo dojít k usmrcení).
J. P. Baudiš
|
Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo 669
Zobrazit odpovědi na tento příspěvek
Zobrazit celé vlákno |