78147

Včelařská konference

(Internetová stránka otevírající prostor pro komunikaci včelařů)



Jméno: E-mail:
Téma:
Příspěvek:
Jmeno sladkeho produktu vcelHeslo: Opište červené slovo pozpátku do kolonky.

U vašeho příspěvku bude zobrazena IP adresa, ze které příspěvek odesíláte.
Délka příspěvku je omezena na 10000 znaků.

Prosíme účastníky konference, aby při podání nového příspěvku do konference vždy vyplnili kolonku "téma". V případě, že reagujete na některý již uveřejněný příspěvek, tak to důsledně čiňte pomocí funkce "Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo...", která je k dispozici vpravo vedle každého zobrazeného příspěvku. Funkce, která je pro každý zobrazený příspěvek k dispozici: "Zobrazit odpovědi na tento příspěvek.", bude správně fungovat jen v případě, že budete dbát výše uvedených pokynů.)


Zběžné zobrazení

Archiv Včelařské konference


Zbyněk (31.192.88.101) --- 7. 5. 2015
Thermo úl + léčiva

Dobrý den, co říkáte na Linhartův thermo úl???? Pohádka o 100% likvidaci roztoče teplem nebo realita???? Nedovedu si představit, že bych musel do těchto úlů dát mých 150 včelstev. Ani finančně či technologicky. A chovy s ještě vyššími počty včelstev již totálně ne. Varroáza tu bude, my ji můžeme pouze tlumit. Jen mě mrzí, že DOL si na léčivech vytvořil docela skvělý byznys. A již několik let nic nového ani převratného na trh nedodal. Já letos poprvé zkouším Thymol - Thymovar. Pásky na rámky, nad plodové těleso. Je tam dotace z EU 70%, jinak by to stálo balík. V červenci dám 65% KM do odpařovačů a následně Thymol. Dvě etapy - srpen a září. A není možné, aby se stalo to, co loňský rok. Jasně, byl extrémní, po řepce nebylo nic. To nepamatují ani staří včelaři. Jenže kdo to mohl vědět...Kdyby se již hned v červnu začalo krmit a léčit. Kdyby těch "kdyby" v životě tolik nebylo....Jinak dnes byl slušný přínos z řepky, váha doteď poskočila o 4 kila. Zbyňa

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 66772


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

   
StandaPe (217.117.209.107) --- 7. 5. 2015
Re: Thermo úl + léčiva

Kdo má zbytečné prachy a chce udělat krok zpět ať si ty úly pořídí. Co se léčiv týče můžete použít všechny schválené léčivé veterinární přípravky.

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 66774


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

   
R. Pol�ek (85.71.180.241) --- 8. 5. 2015
Re: Thermo úl + léčiva

"Dobrý den, co říkáte na Linhartův thermo úl???? Pohádka o 100% likvidaci roztoče teplem nebo realita???? Nedovedu si představit, že bych musel do těchto úlů dát mých 150 včelstev. Ani finančně či technologicky."
Já to vidím tak, že včely se dají chovat různými způsoby. Ten oficiální, nízkočasový, v nástavkových úlech, pokud možno jednoduchých jednostěnných a co nejlevnějších a s co nejmenší spotřebou času je jen jedna možnost. Ostatně občasná agresivita takzvaných "oficiálních" včelařů, ČSV i jiných včelařských spolků, zaměřená proti starším včelařům chovajícím včely v nenástavkových úlech, jen dokazuje, že jsou i jiné možnosti.
Podle mně byl ten tlak do určité míry dán při přechodu ze socialistické na kapitalistickou ekonomiku, kdy po roku 1989 během 5 - 10 let podstatně poklesla výnosnost včelaření. Za socíku nebyl problém stihnout i při zaměstnání obhospodařovat 20 - 40 nebo o trošku víc včelstev třeba v zadovácích a z tohoto včelaření získat každoročně finanční přínos v hodnotě tak poloviny běžné roční výplaty průměrného zaměstnance, v příhodných podmínkách možná i celou. Později v kapitalismu ovšem začala stoupat průměrná mzda i všechny náklady včelaření, zatímco výkupní cena medu zůstala prakticky zmražená. Výnostnost včelaření tím poklesla tak, že na zhruba stejný roční výdělek musí včelaŘ chovat 100 - 300 včelstev. A to se nedá zvládnout jinak než nasazením nízkočasového nástavkového včelaření, kde se úpravou včelařské technologie, většinu operací ve včelách trvající půl hodinu, hodinu, změnit na přehazování bedniček plus navazující jednoduchý úkon trvající pár minut. No a takové včelaření prostě převládlo a stalo se oficiálním včelařením ČSV.
Jiné včelaření je vesměs považováno za zpátečnické a zastaralé.
Pro chov včel na "maso", na med a na peníze, mají dnes dozajista pravdu, tam to jinak nejde. Ale pro zájmové včelaření s nízkým počtem včelstev to neplatí. Včelař si klidně může dovolit pracovat s jedním včelstvem v součtu za rok třeba desetkrát déle než je v tom dnešním oficiálním nástavkovém včelaření.
To může být dnes klidně včelaření v zadovácích, jen o něco většího objemu než byly ty staré.
Anebo to mohou být všelijací včelařští vynálezci vyžívající se ve výmýšlení všelijakých speciálních úlů a složitostí. Jako je ten sluneční termoúl. Podle mně to jsou většinou objevitelé slepých uliček, které ale stejně dle klasika "někdo prošlapat musí". Ale se stoprocentní jistotu se to tvrdit nedá, jestli to je slepá ulička nebo jestli to je správný směr, který je jen třeba doladit pro potřeby běžných včelařů.
Podle mně se dříve nebo později jednoduchý dřevěný nástavkový úl stane zastaralý, jako jsou dnes zastaralé zadováky a bude "pokrokovými" včelaři "na potkání" dehonestován stejně jako se to dnes děje třeba s těmi zadováky.
Moderní úl bude nějaký složitější úl , kde budou věci jako to větrání ovládány elektronikou, kde budou uvnitř úlu všelijaká čidla a kde bude úl připojen na internet, takže včelař bude moct to včelstvo kdykoliv z domova sledovat online.
Všechno k tom usměřuje, pokrok v oblasti akumulátorů, fotovoltaiky, internetu věcí, elektroniky - procesorů a čidel. V podstatě všechno je už dnes vymyšleno, stačí to jen pospojovat dohromady, provozem v praxi vychytat objevené problémy a velkovýrobou to zlevnit, aby to bylo dostupné.

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 66786


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno





Klikněte sem pro nápovědu