- Radek HubaÄ? (e-mailem) --- 29. 12. 2014
Re: Nosema ceranae
Vážení přátelé,
s mnoha úvahami nemohu souhlasit. Kromě toho, že ani google ten přípravek nezná, nebude zřejmě dlouhodobě ověřen praxí a psát, že má vliv na imunitu apod. je nezodpovědné. Z posledních let neznám jiné než laboratorní pokusy s jednotlivými včelami, i když mají některé zajímavé výsledky, vědcům nejde o včely, ale o publikace a tituly a nikdo nepokračuje s terénními pokusy se včelstvy.
Vaše tvrzení jsou zcela obecné povahy, kdo kdy a jak na kolika včelstvech ověřil? Jaké má složení?...Co mají v něm dělat fosforečnany?
Ve vší úctě zkusím uvést jiný názor. Pokud by i náhodou přípravek fungoval, Váš postup povede ke šlechtění včel, které bez toho přípravku nebudou schopné přežít. Bude to jako u lidí, dnes již nejsme schopni žít v přírodě, bez domů, aut atd. Má to být Vaším cílem u včel? Med za ně vyrobí falzifikátoři? Podobně postupují v případě nosemy Maďaři s hroznými výsledky. Jeďte na zkušenou... Dnes již chovatelé matek nejsou schopni produkce bez amerického fumagilinu, u nich na výjimku povolený Fumadil B již nefunguje a nedivím se, nechtěl bych být matkou v jejich klasickém oplodňáčku. Představte si oplodňáček, hodně malý, stěny ze sololitu, strop z asfaltové lepenky, k tomu 40 na slunci. Možná by bylo lepší nepoužívat fumagilin, udělat lepší oplodňáčky a chovat, co nosemou netrpí. Mám na stanovišti, kde se ceranou zabývám více různých linií a i když se promoření ceranou zvyšuje a měl jsem tam uhyny cca 50%, stále je z čeho chovat, myslím tím zdravá včelstva bez nosemy. Měl bych přiznat, že se s nosemou potýkám jen na tom jednom stanovišti, další 4 jsou bez větších problémů, resp. občasné problémy řeším radikálně bez léčiv a úhyny do 10% i letos. Nejlepší by asi bylo u Vás udělat oddělky, včelstva s ceranou po květové snůšce vysířit, nebo alespoň přemést na stavební rámky, aby se nosemou chycené včely upracovali k smrti a snížil se infekční tlak. To je můj názor, nelijte do včel nic, milióny let tu včely byly bez nás a budou i po nás... Ing. Titěra uvádí pěkné příklady, když dáte včele něco do sosáku, dá se to po letech zjistit v úlech... Ve Švýcarsku dokázali zmapovat desítky let zpět zemědělské jedy ve vosku!
Je třeba včely zaměstnávat, aby fungoval reprodukční cyklus, aby staré včely nepřiměřeně dlouho nepřežívali. Kritická situace byla letos. Bídná jarní snůška dovolila vychovat rojové dlouhověké včely, které se buď vyrojili, nebo zůstaly nečinně v úlech, pak již snůška nebyla, rojové včely se neupracovali, začali šetřit, u mnohých včelařů velmi brzy kvůli hladu, a najednou v červenci až srpnu viditelné slábnutí. Na to nejsou třeba ani viry. Proč všich svádějí svoje základní chyby na cokoliv jiného, třeba na viry? Zase velká část letošních úhynů je dnes dobře vysvětlitelná chybami včelařů jako vytočení květových medů do sucha, pak hlad, nedostatek stavby, rojové včelaření, nechování matek, pozdní krmení, pozní léčení varoázy, špatné fumigování předchozí rok za přítomnosti plodu! Na podzim jsem měl hodně přednášek, ze stovek včelařů jen dva klíckovali matky, nebo jinak zabezpečili, aby fumigovali bez plodu! Jak dlouho chcete mít včely? Za pár let budete mít jen rezistentní roztoče a s nimi viry a nosemu. Prosím, vemte si přes zimu nějakou 100 let starou knížku třeba od Jakše(tam nejsou hloupé filozofické úvahy o imunitě atd., imunita je důležitá, ale může se projevit pouze pokud se včelám budete věnovat) a naučte se starat o včely, krmte včas po snůšce, což je dnes na většině míst první týden v červenci (slunečnice většinou moc nemeduje, patří včelám), k tomu přidejte správné léčení a nebudete mít problémy...
Pane Matulo, z Vašeho textu se dá polemizovat skoro se vším např. kálení druhý den na jaře po podání Nozenonu ustalo. Tak jak, jste to napsal se dá vysvětlit úplně jednoduše. Včelám na vykálení stačí jediný pořádný prolet... pak zase klidně pár týdnů nekálí.
Nebo např. bych rád věděl, jak v mikroskopu poznáte aktivní a nektivní ceranu, Vámi uvedenému tvrzení se nedá věřit.
Tvrdím, že 80% našich včelstev žije v hrozných podmínkách, především na stálých (desítky let) stanovištích s mizernou snůškou ve 30 a více let starých úlech, vlastní je držitelé včelstev, kteří neumí ani odchovat matku, o dalším nemá cenu diskutovat.
Přeji Vám v novém roce hodně zdraví, schopnost zdravého úsudku a včelstvům přeji vzdělané včelaře- méně držitelů (majitelů) včelstev!
S pozdravem
Radek Hubač
---------- Původní zpráva ---------- Od: MATULA ź. <matula.ludovit/=/gmail.com> Komu: Včelařský mailing list <vcely/=/v.or.cz> Datum: 29. 12. 2014 2:29:47 Předmět: Re: Nosema ceranae
"Nosema ceranae je pěkný prevít, nebo včelaři jsou ním? když tvrdí zejména přez léto,že Nosemu nemají, jelikož pokáleného nic není.. Tož ale N. ceranae nezpůsobuje průjem, ale jenom vytrácení včel z úlu - postižené se již nevracejí - chrání ostatní před sebou samými - infikovanými. Spolu s těma včelkama které jsou lesklé - bez kožíšku - to není od slunečnice i když tehdy je to nejvíce vidět, ale je to od virů, které napádají nervovou soustavu. Včely ztrácejí schopnost orientace, mají stíženou koordinaci pohybu za letu, později již jen lezou - to je poslední stadium paralýzy takové již "nevyléčí" žádný léčitel, nepomohou ani tituly. Vše to začíná ještě počas krmení larev když se vyvíjí imunita každého jedince... Výtečným řešením je dlouhodobě podněcovat rozvoj se stimulanty imunity a současne působit reparačně na stěny trávícího traktu (nejdůležitější součástí imunity) souběžně proti Nosemám i původci Moru neboť obě se zdržují v trávícím traktu. Když střevní prostředí kolabuje imunita je ta-tam. Zachraňovat umírající a nevýkonné jedince co mnoho včelařú často dělá má za následek málo výkonná včelstva. Zasahovat s cílem léčebného efektu se musí ve stadiu subklinickém, né když je úl prázdný, napaden morem, pokálen, lezoucí včely neschopné letu - klinické stadium, ale před tím. To, že kdy "léčit", to vyplývá ze statistických údajů. Není včelstvo bez nemoci v subklinickém stadiu, je nutné použít jemné ale spolehlivé přípravky ktré včelám pomáhají. Ne jenom řeší situaci za ně. Takovým přípravkem je i NOZENON+ (nezaměňovat s Nozevitem, ten s vitaminy nemá nic společného kromě zavádějícího názvu). NOZENON+ vitaminy i minerální látky přírodní obsahuje, snad i dostatek fosforečnanů. Jeho podávaní v polovičním množství jako doporučuje výrobce je dle mých zkušeností i zkušeností mých známých postačující na spolehlivou preveci - "je to poznat" na rozvoji i prosperitě včelstev. Na jaře když bylo vidět kálení. Podání v sirupu 1:1, i v těstíčku odpoledne způsobilo, že na druhý den odpoledne kálení na bílé prostěradlo 2x1metr bylo nepatrné, pod mikroskopem nález aktivní Nosémy negativní. Dle mých devíti letých zkušeností doporučuji Nozenon+, přesvěčte se sami. Žádný patogen neútočí sám, ale o svou oběť se delí s jinými patogeny. Praví paraziti oběť zahubí, nepraví paraziti se jenom přiživují po celé generace!!! Obě skupiny jsou často hostitelé jiných parazitů, zejména virů, plísní, bakterií, prvoků... Je to především o mikro a makro aktivite imunity. Když se to nerespektuje včelstva se nezbaví "nemocí" po mnoha další desetiletí."
|
Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo 65488
Zobrazit odpovědi na tento příspěvek
Zobrazit celé vlákno |