78372
Včelařská konference
(Internetová stránka otevírající prostor pro komunikaci včelařů)
U vašeho příspěvku bude zobrazena IP adresa, ze které příspěvek odesíláte.
Délka příspěvku je omezena na 10000 znaků.
Prosíme účastníky konference, aby při podání nového příspěvku do konference vždy vyplnili kolonku "téma".
V případě, že reagujete na některý již uveřejněný příspěvek, tak to důsledně čiňte pomocí funkce "Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo...",
která je k dispozici vpravo vedle každého zobrazeného příspěvku.
Funkce, která je pro každý zobrazený příspěvek k dispozici: "Zobrazit odpovědi na tento příspěvek.", bude správně fungovat jen v případě, že budete dbát výše uvedených pokynů.)
Zběžné zobrazeníArchiv Včelařské konference
- (88.101.45.181) --- 5. 12. 2014
Re: Aerosol
Od 18.11. nebyla teplota vyšší než 8°C proto potřebujeme ošetřit aerosolem. Když je dobře připraven kompresor a vyvíječ, dobře seřízený tlak vzduchu, chovatelé mají přizpůsobené česnové vložky, tak to jde velmi rychle bez rozebírání vík, odstranění plástů a následné kontroly shoření pásku. Ošetření aerosolem je tedy výhodné i z hlediska úspory času. Znám chovatele, kteří všechna tři ošetření dělají aerosolem. Ona stejně obě ošetření mají stejnou účinnost.
-------------------
Schválně obětuj trochu času a udělej si pokus co je při teplotách okolo těch deseti stupňů účinější.
Nejde o stupně, ale o stav chomáče.
Vy jste neměli prolety? Třeba včera? Při nich je snad chomáč rozvolněn.
Karel
|
Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo 65286
Zobrazit odpovědi na tento příspěvek
Zobrazit celé vlákno |
| - Jirka (217.197.144.226) --- 5. 12. 2014
Re: Aerosol
„I tady v Podkrkonoší bylo dnes okolo 10°C, včely se proletovaly, chomáč volný a já vyrazil fumigovat.“
Potvrzuji, že ani u nás (cca 220mnm) již přes dva týdny nebylo více než 6°C. Žádné prolety, jen led a rampouchy. Předpověď počasí brzké oteplení nenaznačuje. Nezbývá než ošetřit aerosolem.
„A pochybuji že do konce ledna by už takové dny nebyly . Tedy že by nebylo počasí na prolet. Takže ještě dvakrát to určitě stihnu. Nebo v čem se mýlím?“
Teplo jistě ještě bude, ale poslední ošetření by se mělo udělat do týdne. Jinak budete mít v odevzdané měli popadané i roztoče z posledního ošetření. Mám ověřeno, že po posledním ošetření je nutné podložky omést až po 2 až 3 týdnech a pak je teprve nechat v úlech měsíc. Pokud vím, že měl budu muset odevzdat do konce ledna, podložku tedy musím omést do konce prosince a poslední ošetření tedy musím udělat maximálně ve druhém týdnu v prosinci.
|
Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo 65288
Zobrazit odpovědi na tento příspěvek
Zobrazit celé vlákno |
| - Jan Cervenka (e-mailem) --- 5. 12. 2014
Re: Aerosol
No tak to radeji budu mit klestika v meli , nez ve vcelach.
Honza
Dne Friday 05 December 2014 09:13:30 Jirka napsal(a):
> Jinak budete mít v odevzdané měli popadané i roztoče z posledního ošetření. > Mám ověřeno, že po posledním ošetření je nutné podložky omést až po 2 až 3 > týdnech a pak je teprve nechat v úlech měsíc. Pokud vím, že měl budu muset > odevzdat do konce ledna, podložku tedy musím omést do konce prosince a > poslední ošetření tedy musím udělat maximálně ve druhém týdnu v prosinci.
|
Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo 65291
Zobrazit odpovědi na tento příspěvek
Zobrazit celé vlákno |
| - Standa (217.117.217.146) --- 5. 12. 2014
Re: Aerosol
Včera v poledne 5°C, takže žádná fumigace, ale aerosol. Ono je možné všechno, ale spoléhat na to že teplota překročí 10°C nelze. Ometení podložek po sedmi dnech mám prakticky ověřeno. Pokud je při aplikaci aerosolu včelstvo bez plodu tak je téměř 100% jistota, že včelstva jsou bez roztočů a nemohu potvrdit, že roztoči padají ještě 14 dní nebo více. Týden po třetím ošetření odeberu měl a vyšetřím si sám flotací v oleji. V 99% bez roztočů. Pro laboratoř odebírám měl na dvakrát nebo natřikrát, vysuším dám do chladu a začátkem února zabalím do tubusu a jde na vyšetření obvykle s negativním výsledkem. Ten blábol o tom, že alternativní léčiva mohou používat pouze chovatelé v biochovech se včera objevil iternetu. Ona žádná alternativní léčiva nejsou, jsou schválená léčiva a toť vše. Kde je ta zásada, že si novináři zprávy ověřují z několika zdrojů.
|
Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo 65293
Zobrazit odpovědi na tento příspěvek
Zobrazit celé vlákno |
| - JosPr (217.77.165.45) --- 5. 12. 2014
Re: Aerosol
Ono Stando nejde o to,ze by padali roztoci jeste 14 dnu,ale o to,ze jich spousta zustane na hornich louckach nebo zapada do bunek a v meli se objevi,az se vcelstvo pri otepleni "pohne po ulu" a poshazuje par tydnu mrtve roztoce.Podle nekterych je to prijatelna chybovost vzorku,podle mne nesmysl z tohoto delat nejaky zaver a narizovat dalsi postup.Radsi povinny vzorek na MVP,nez na VD.JosPr
|
Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo 65296
Zobrazit odpovědi na tento příspěvek
Zobrazit celé vlákno |
| - Standa (85.207.86.13) --- 5. 12. 2014
Re: Aerosol
Tuším, že VÚV psal o 98% účinnosti po třech aplikacích Varidolu a o něco nižšší účinnosti M1 aer. Musím říci, že nemám vyhraněný názor na vyšetření vzorků zimní měli jestli ano nebo ne,ale když jsou na to dotace tak proč by to laborky nedělaly a současně svaz tím, že organizuje sběr a předání tak si natřásá peří svou důležitostí. Všechno na světě je pouze dočasně. Vyšetření na MPV asi ano, ale opět co to přinese pro praxi? Jeden názor je vše hned spálit a druhý zrovna tak radikální nechat přírodě a třetí někde mezi tím. Ale MPV bude ať chceme nebo nechceme. Lidé si myslí, že poručí větru dešti a ona si příroda stejně dělá co chce a vždy nám to nějak připomene. Máme to štěstí, že MPV se v naší oblasti nevyskytuje, ale co není může být.
|
Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo 65298
Zobrazit odpovědi na tento příspěvek
Zobrazit celé vlákno |
| - MartinP (78.80.245.69) --- 5. 12. 2014
Re: Aerosol
JosPr už to vydali v metodice kontroly zdraví a platí to i pro přesuny mezi svými stanovišti v různých katastrech
citace:
II. Povinné úkony hrazené chovatelem zvířat B. Kontrola zdraví
18. Včely
ExM110 MOR VČELÍHO PLODU – VyLa (BV)
Bakteriologické vyšetření směsných vzorků měli (1 vzorek maximálně od 25 včelstev) minimálně 1x ročně na stanovišti
a) před přemístěním včel nebo včelstev mimo území obce
b) na zimním stanovišti kočovných včelstev
|
Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo 65303
Zobrazit odpovědi na tento příspěvek
Zobrazit celé vlákno |
Všechny správně vytvořené příspěvky na toto téma
Klikněte sem pro nápovědu