78207

Včelařská konference

(Internetová stránka otevírající prostor pro komunikaci včelařů)



Jméno: E-mail:
Téma:
Příspěvek:
Jmeno sladkeho produktu vcelHeslo: Opište červené slovo pozpátku do kolonky.

U vašeho příspěvku bude zobrazena IP adresa, ze které příspěvek odesíláte.
Délka příspěvku je omezena na 10000 znaků.

Prosíme účastníky konference, aby při podání nového příspěvku do konference vždy vyplnili kolonku "téma". V případě, že reagujete na některý již uveřejněný příspěvek, tak to důsledně čiňte pomocí funkce "Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo...", která je k dispozici vpravo vedle každého zobrazeného příspěvku. Funkce, která je pro každý zobrazený příspěvek k dispozici: "Zobrazit odpovědi na tento příspěvek.", bude správně fungovat jen v případě, že budete dbát výše uvedených pokynů.)


Zběžné zobrazení

Archiv Včelařské konference


emilka milka (109.238.42.100) --- 13. 7. 2013
Re: Vcely Digest, Vol 83, Issue 13

Něco k melecitoze.Před mnoha lety jsem měl asi u 45 včelstev na poslední točení plásty,které nešly vytočit.Shodou okolností tehdy se konala okresní konference v Pelhřimově,kde byl přítomný př.Haragsim,odborník na medovici v té době. Využil jsem té příležitosti a zeptal jsem se ho,co s tím.On mi řekl asi toto : Plásty potopte do sudu či vany s vodou,za 2 dny jdou vytočit a přidat do krmení na zimu a nebo udělat medovinu.Jenže dělejte medovinu řekněme z 3q medu. Opravdu jsem zkusil asi 10 plástů potopit do 200 l sudu,jenže ony plavaly nahoře,musel jsem je nahoře zatížit trámkem a na něm závaží. Tak jsem milé plné zavíčkované plásty uskladnil na zimu ve 2 skříních a sířit je nebylo ani zapotřebí.Ty milé melecitozní plásty na jaře když včely již létaly ,jsem potom dodával po 2 - 3 do včelstev,žádné krystalky se neobjevily na česnech,zkrystalizovaný med přes tu zimu se proměnil na pastu a včely jej bez problémů využily pro svůj jarní rozvoj.To je můj příspěvek co se týká melecitozy.Od té doby se mi takový problém nevyskytl,aby plásty byly celé zavíčkované melecitozou,občas zbytek při vytáčení vytočit nelze,ale po uskladnění a souší potom dávání do medníků je prima starter pro včely.Snad už se v dnešní době nenajde včelař,který by po vytočení dával vylízat plásty včelám,jak to před mnoha lety bylo normální a byla to velká pitomost.
Jinak myslím,že včely letos překvapily a je to dobře.

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 61873


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

   
R. Pol�ek (85.71.180.241) --- 13. 7. 2013
Re: Vcely Digest, Vol 83, Issue 13

U mně taky zatím, pokud se v posledním medu nebo v zásobách vyskytla melecitóza, byla to jen část buněk.
Z takových plástů jde vždycky část medu vytočit.
Pokud je třeba získat nějakou surovinu na medovinu, mně se osvědčilo buňky s takovým medem seříznout buď naostřenou lžící nebo kusem naostřeného nerezového plechu atd. Je to sice trochu piplačka, musí se to dělat pomalu po částech, jinak se plást roztrhá, ale dá se to. Směs medu a voští se dá bez problémů skladovat, takže se surovina na medovinu dá nashromáždit postupně z plástů z více vytáčení. Buňky seříznuté tak napůl nebo do dvou třetin včelky bez problémů vytáhnou, pokud se dají do včelstva tak do poloviny srpna a krmí se. Pokud je teplé podletí, tak klidně až do září.
Anebo poto maž na jaře, tam mám trochu problémy, protože nemám dostatečně suchou místnost na jejich skladování přes zimu.

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 61874


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno





Klikněte sem pro nápovědu