| - Kapoun (212.96.187.90) --- 27. 5. 2013
Re: Taborsky potreti
Původně jsem nechtěl reagovat. Teď ale přikládám svou korespondenci s pane Táborským (je to dlouhé):
Původní článek:
V ČR vzniká málo včelích farem a dotace jsou špatně nastavené, říká sekretář cechu včelařů Petr Táborský. 22. května 2013 v 13:12
O svoje místo na trhu zápasí i čeští včelaři. V těchto měsících se vyrovnávají s neobvykle dlouhou zimou a prudkým nástupem jara. V Praze dnes jejich zástupci nastíní, jakou produkci čekají v letošním roce a na co narážejí v souboji se zahraniční konkurencí.
„Letošní jarní start byl trochu pomalejší než jiné roky, protože zima nás dost zasáhla. A jsou i větší ztráty na včelstvech, než je obvyklé,“ řekl Petr Táborský, výkonný sekretář Cechu profesionálních včelařů.
To ale podle něj není hlavní problém profesionálních českých včelařů. Ten je v nedostatku včelích farem. „Největší problém je asi ve vstupním kapitálu. Je dost vysoký a v ČR neexistuje nikdo, kdo by byl schopen do toho investovat,“ vysvětlil.
Státní dotace jsou podle něj sice značné, ale špatně nastavené. „Z větší části se totiž dotují malovčelaři, respektive dostávají stejné prostředky jako velké farmy. My jim to přejeme, ale nevrací se to. V ČR se obchodují tři tisíce tun medu, což je směšné na půl milionů včelstev,“ popsal.
Připomněl, že například Řecko přiznává, že je schopno vyrobit asi 17 tisíc tun medu a že je tam nejvíce včelařů v Evropě. „Není to ale tak docela pravda. Je tam asi 20 tisíc včelařů, zatímco v ČR je kolem 45 tisíc včelařů,“ přiblížil.
Podle Táborského patří český med k nejlevnějším a nejkvalitnějším v Evropě a také čeští zákazníci mu dávají přednost.
„Ale právě proto nemohou vzniknout farmy, protože se vlastně prodává takzvaně ze dvora, bez daně a bez přehledu. Končí tak minimálně 10 tisíc tun medu,“ vysvětlil výkonný sekretář Cechu profesionálních včelařů Petr Táborský.
--------------------------------------------------------
Dne 23. května 2013 8:00 Vladimír Kapoun napsal:
Za malovčelaře:
"Státní dotace jsou podle něj sice značné, ale špatně nastavené. "
Platí to jenom pro D1. Jinak čerpají více dotací velkovčelaři. Kdo si z malovčelařů koupí drahý medomet, stáčecí linku, pastovací zařízení, kočovné zařízení ....?
"My jim to přejeme, ale nevrací se to."
Splečnosti se to vrací levnějším a kvalitním medem, rovnoměrným zavčelením krajiny. I ze zdravotního hlediska je menší nebezpečí rozšiřování včelých nemocí. (přesuny, používání včelařských pomůcek)
------------------------------------------------------------
Petr Táborský:Thursday, May 23, 2013 8:34
Nechci otevírat polemiku, přesto pár poznámek, novináři vybírají jen některá řečená fakta:
"Státní dotace jsou podle něj sice značné, ale špatně nastavené. "
Protože jsem při farmě vedl i prodejnu včelařských potřeb, tak vím, že včelaři do deseti včelstev nakupovali do plné výše možných dotací (kopie faktur jsou na prodejně), linky na vytáčení medu stojí téměř milion a příspěvek z dotace na ni byl stejný .
"My jim to přejeme, ale nevrací se to."
konec si doplnil novinář, nejlevnější med z celé Evropy má za následek, že lidé kupuji falšované medy v řetězcích. ČR vůbec není rovnoměrně zavčelená. Nejvíce včelstev je v obcích a městech u plodin najdete včely jen profesionálů a jsou místa kde včelu nenajdete vůbec.
Rád bych ještě řekl, že jsem již taky malovčeř, že to o co se snažíme není boj mezi včelaři, protože patřím do kategorie včelařů, kteří snižuji stav proto, že s věkem je to omezující činnost a budeme nás stále ubývat. U nás je nenormální situace, máme nejvíce včelařů na počet obyvatel. Farmy musí, pokud chtějí přežít, vznikat hlavně v místech, kde ty včely nejsou. Mladí mají zájem o farmaření (mnohdy jinou perspektivu ani nemají). Jim bych dal právě k dispozici slavnou 1D, kterou já považuji za nejhorší dotaci co existuje. To co českému včelaři nejvíce chybí je odborná vzdělanost.
Tisková konference trvala hodinu, mluvilo se hodně i o zdraví včel, falšování medu. Vstup z ní šel přímo do vysílání radiožurnálu a byl ve zprávách TV Barrandov. Celá byla zaměřena jen na problémy farem, to hlavně proto, že ČSV neprojevil zájem o společný postup.
Ještě jednou bych chtěl zdůraznit, že nebojujeme proti víkendovému včelaři, naopak je v poslední době stále více zákazníkem farem pro odběr oddělků, na farmách bývají včelařské prodejny.
Petr Táborský
------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Dne 24. května 2013 11:54 Vladimír Kapoun napsal:
Pane Táborský,
polemizoval jsem s Vámi již dávno, kdy jsem se snažil ve svém článku "Malovčelaři a velkovčelaři" ve Včelařství uvést i další kladné přínosy malovčelařů (pokud budete mít zájem, článek posílám pro osvěžení v příloze).
Z něho cituji: "V článku: Cech uspořádá v Lysé seminář k problematice profivčelaření - Včelařství 10/2009, str. 291, se jako jediná výhoda současné situace, kdy 94 % včelstev obhospodařují malovčelaři (do 150 včelstev) uvádí: „zajišťuje relativně dobré rozmístění včelstev v krajině a tím poskytuje podmínky pro potřebné opylení plodin a planě rostoucích rostlin“."
Vaše poznámka: "ČR vůbec není rovnoměrně zavčelená" tomu tak trochu odporuje. Ale budiž. Bylo by velkou zásluhou, pokud by Cech vypracoval mapy, ze kterých by byly uvedeny snůškové podmínky a hustota zavčekení. Bylo by to vodítko pro začínající farmáře.
Co se týče Vašeho postoje k malovčelařům (nejsou to jenom víkendoví včelaři), že jim dotace přejete, Vám nevěřím, zní to falešně. Chápu, že D1 jako profesionální včelař kritizujete. Já D1 naopak považuji za užitečnou, protože podporuje i malovčelaře. Z nich zaplatí příspěvky a mnohým zůstane částečně něco i na cukr. Připouštím, že jejim zrušení by někteří malovčelaři přestali včelařit. A o to Vám hlavně jde, když píšete že: " U nás je nenormální situace, máme nejvíce včelařů na počet obyvatel."
Že byste chtěl snížit počet malovčelařů je patrné i z Vašeho pohledu na prodej medu ze dvora:
„Ale právě proto nemohou vzniknout farmy, protože se vlastně prodává takzvaně ze dvora, bez daně a bez přehledu. Končí tak minimálně 10 tisíc tun medu,“
Podle mne je to podpora nejen malovčelařů, ale i podpora trendu, který je dobrý - prodat vypěstované produkty v místě jejich získání. (zdravotní hledisko, nízké náklady an přepravu). Je to podpora státu lidem, kteří svůj koníček dělají ve prospěch celku. A ušlé daně? Kolik by bylo za těch 10000 tun medu daní? 100 mil. Kč? Rozhodně považuji tuto formu popdpory, kterou dosáhl ČSV pro své členy, společně s D1, za jeho zásluhu.
"To co českému včelaři nejvíce chybí je odborná vzdělanost." Že chybí u mnohých vzdělanost, hlavně pokud se týče zdravotní problematiky, je pravda. K jejímu zvyšování přispívají dotované přednášky, ale hlavně časopis Včelařství, jehož prostřednictvím může přispět ke zlepšení situace i Cech.
Pokud budete mít zájem, můžete se podívat na ohlasy k Vašemu vystoupení v TV Barandov na http://www.vcely.or.cz/konference.pl?type=brief.
S pozdravem Kapoun
----------------------------------------------------------------------------------------------------------------
P.Táborský 24.5.2013:
Bohužel včelařskou konferenci nesleduji, zůstanu u toho, tam si jen léčí mindráky pseudovčelaři. Navíc se tam vždy psaly diskuse i na objednávku. Pokud se vrátím k averzi velko a malo včelař, je zajímavé, že ve většině státu Evropy takovéto polemiky vůbec naznají. Mapu zavčelení Ústeckého kraje jsme udělali, byla velice zajímavá, možná právě proto o ni nebyl zájem. Článek jsem četl.
P.Táborský
|
Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo 61411
Zobrazit odpovědi na tento příspěvek
Zobrazit celé vlákno |