78180

Včelařská konference

(Internetová stránka otevírající prostor pro komunikaci včelařů)



Jméno: E-mail:
Téma:
Příspěvek:
Jmeno sladkeho produktu vcelHeslo: Opište červené slovo pozpátku do kolonky.

U vašeho příspěvku bude zobrazena IP adresa, ze které příspěvek odesíláte.
Délka příspěvku je omezena na 10000 znaků.

Prosíme účastníky konference, aby při podání nového příspěvku do konference vždy vyplnili kolonku "téma". V případě, že reagujete na některý již uveřejněný příspěvek, tak to důsledně čiňte pomocí funkce "Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo...", která je k dispozici vpravo vedle každého zobrazeného příspěvku. Funkce, která je pro každý zobrazený příspěvek k dispozici: "Zobrazit odpovědi na tento příspěvek.", bude správně fungovat jen v případě, že budete dbát výše uvedených pokynů.)


Zběžné zobrazení

Archiv Včelařské konference


J�ra (178.23.219.1) --- 6. 4. 2013
počasí


Rok 1430
Tento rok byla zima tuhá, mrazivá a značně bohatá na sníh. Mráz zničil velké množství ozimů. V důsledku zimy roku 1430 zamrzla většina důležitých řek ve střední Evropě, jako například Labe, Dunaj až na dno a Visla,po Černém moři jezdily povozy. Několikrát v průběhu jara přišla do Čech studená fronta, která byla nejsilnější v první polovině května. Mráz se tehdy dostavil i v prvních dnech června. O tom si Staré letopisy české hořce postěžovaly: "Toho roku kolem sv. Ducha (4. června, pozn. autora) spálil mráz osení až skoro doběla." Léto roku 1430 bylo studené a abnormálně vlhké. V tomto roce tak byla opět velmi špatná a mizivá úroda vinné révy a obilovin. Pak hlad a mor.

Rok 1432
Dlouhá a krutá zima skončila na konci února, ale zimní mrazíky pokračovaly až do závěru dubna. Pak přišla náhlá jarní obleva, která způsobila katastrofální povodně na Vltavě a Labi. Hned vzápětí se během července, kdy několik dní vydatně pršelo, rozvodnila Vltava natolik, že v Praze a jejím okolí způsobila nezměrnou škodu. Během této povodně byl například protržen kamenný most (nynější Karlův), a to hned na několika místech. Povodně pobraly a zničily úrodu.
Přišel i rok kdy napadl sníh první týden v září a slezl až poslední týden v kvetnu,takže nic nového pod sluncem a včely také přežily.

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 60994


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

   
R. Pol�ek (85.71.180.241) --- 6. 4. 2013
Re: počasí

Holt to se nedá nic dělat. V zimě se nacházíme v dosahu severních tlakových výší, sibiřských a severoevropských. A když příslušné počasí převládne, jako to bylo na cca měsíc a půl v minulé zimě, tak tady máme severní sibiřské počasí. A nic neříká, že by to sibiřské počasí nemohlo trvat i několik měsíců, jednou za pár stovek let se to děje. Naposledy to bylo tuším roku 1929.
Stejně tak se nacházíme v dosahu středozemních tlakových níží putujících k nám přes Alpy a Balkán, které k nám můžou přinést plno sněhu, každá níže i několik desítek centimetrů sněhu a mohou být klidně i dvě níže týdně. Jako tomu bylo v zimě v roce 2006 - 7 , kdy prvně nasněžilo po vánocích a potom se až do začátku dubna střídaly ty tlakové níže ze středozemí jedna za druhou. Teplota kolem nuly nebo těsně pod nulou, kdy z tlakové níže nasněží nejvíc a zároveň už spadlý sníh netaje, na konci bylo u nás až k metru starého slehlého hustého sněhu jako někde vysoko na horách. Zatímco třebas loni u nás nasněžilo sotva pár centimetrů sněhu , i při těch arktických mrazech to byl holomraz, půda promrzlá do metrové hloubky, tak s půlcentimetrovým popraškem sněhu. ( Ale vyhovovalo to velice včelám) A letos u nás do poloviny března nasněžilo dohromady tak sotva 5 - 10 centimetrů sněhu, které většinou rychle stály, takže u nás byla do té doby zima prakticky bez sněhu. Až jak se přihnaly ty tlakové níže ze středozemí, z jedné nasněžilo u nás přes noc 30 - 40 centimetrů sněhu a hned z druhé dalších 20 cm.
A dneska přes noc nasněžilo sněhem, s deštěm dalších 5 - 10 centimetrů.
Teď je u nás venku tak 25 cm sněhu.

Takže jednu zimu to je tak, a druhou zimu to může být úplně jinak. A včelky musí vydržet obojí.

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 60995


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno





Klikněte sem pro nápovědu