77390

Včelařská konference

(Internetová stránka otevírající prostor pro komunikaci včelařů)Jméno: E-mail:
Téma:
Příspěvek:
Jmeno sladkeho produktu vcelHeslo: Opište červené slovo pozpátku do kolonky.

U vašeho příspěvku bude zobrazena IP adresa, ze které příspěvek odesíláte.
Délka příspěvku je omezena na 10000 znaků.

Prosíme účastníky konference, aby při podání nového příspěvku do konference vždy vyplnili kolonku "téma". V případě, že reagujete na některý již uveřejněný příspěvek, tak to důsledně čiňte pomocí funkce "Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo...", která je k dispozici vpravo vedle každého zobrazeného příspěvku. Funkce, která je pro každý zobrazený příspěvek k dispozici: "Zobrazit odpovědi na tento příspěvek.", bude správně fungovat jen v případě, že budete dbát výše uvedených pokynů.)


Zběžné zobrazení

Archiv Včelařské konference


(193.179.175.210) --- 13. 2. 2013
Re: Krmivo pro včely

Osobní nemám, ale již v době rudého temna, se nabízel Medokrm. Jeden můj známý z Popradu, který byl na tehdejší dobu velkým včelařem,se na to nechal nalákat. Na jaře páchnoucí obsahy úlů zakopal do jámy. Byla tu jedovatá poznámka o západu, tak v tom případě bych doporučil vyhledat na Yuo Tube a prohlédnout si videa z farem, či družstev, jaká mají zařízení na přípravu cukerného roztoku, ti různí zápaďáci. Před několika dny jsem byl na přednášce, kde tyto krmiva nebyly přímo zamítnuty, ale, bylo tam to ale dvakrát. Nikoho nebudu odrazovat, je třeba aby si každý popálil čumák sám. Doba prokázala, že nejvhodnější krmivo pro včely - když jim všechno sebereme - je čistá sacharosa. Když to nebude nikdo kupovat, tak ti různí kouzelníci si vymyslí něco jiného a budou nás masírovat tvrdou reklamou přes něco jiného.

J.P.

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 60472


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

   
R. Pol�ek (85.71.180.241) --- 13. 2. 2013
Re: Krmivo pro včely

"Osobní nemám, ale již v době rudého temna, se nabízel Medokrm. Jeden můj známý z Popradu, který byl na tehdejší dobu velkým včelařem,se na to nechal nalákat."No ono není žádný problém vyrobit z něčeho invertované krmivo neboli krmivo rozštěpené až na základní cukry glukózu a fruktózu.
Problém je to vyrobit levně, aby to bylo ekonomičtější než klasický cukr. Když se krmivo vyrábí spíš malosériově snad jenom v tunových množstvích, zatímco běžné cukrovary jsou stavěné na velkosériovou produkci tisíců tun.
A potom je problém to vyrobit tak čistě, aby tam nebyl pro včely škodlivý HMF nebo jiné škodlivé příměsi.

Na Medokrm si pamatuji, ten se vyráběl myslím ještě invertováním obyčejné sacharózy za horka kyselinami. To se musí dělat velice opatrně, pokud tam nemá vznikat příliš moc HMF, který potom v zimě zahubí včely. Pamatuji si, že první rok byly s Medokrmem dobré zkušenosti, i druhý rok, včelaři , co ho použili, si ho chválili. A třetí rok naopak jim zazimovaná včelstva hromadně hynula. Tipuji, že někdo chtěl ušetřit, zvýšil teplotu nebo tam přidal víc kyseliny, aby urychlil výrobu či co a vyrobil tak Medokrm se spoustou HMF.....
Pak si pamatuji, že podobné umělé krmivo se začalo prodávat někdy v polovině 90 let , už dovážené ze západu. A dopadlo to úplně stejně, nejdřív si to včelaři chválili a po nějakém roce nastaly zimní úhyny.
Ty dnešní krmiva jsou vyráběny enzymatickým štěpením cukrů za nízké teploty. Takže HMF by tam nemělo být. Problém je v tom, že se kvůli nízké ceně obvykle vyrábí z cukerných náhražek , je tam potom buď nezvyklý poměr glukózy a fruktózy, který může dělat v zimě v úlu problém nebo tam je dost velký zbytek původní nerozštěpené suroviny , která nemusí být pro včely stravitelná a tudíž zatíží jejich výkalové váčky.
Já myslím, že bude velký rozdíl, jestli se na tom krmivu budou zimovat včelky někde u Hodonína nebo Mělníku, kde mají včely v zimě obvykle každý měsíc 1 - 2 prolety nebo někde za Jeseníkama u Bruntálu, kde mají poslední prolet v listopadu a potom až v předjaří ke konci března.

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 60476


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

      
(193.179.175.210) --- 13. 2. 2013
Re: Krmivo pro včely

Nebavme se chytře tím, čemu nerozumíme. Podívejte se na toto: http://www.beedol.cz/2012/mije-stanovisko-ke-krmivu-apismix/
Studovat to nemusíte nakrmte tím včely a můžete dopadnout, jako můj známy z pod Tatier. Nebo udělejte v mezisnůškové mezeře včelám bene a přihlaste se do projektu „Med jak má být“, aby bylo trochu veselo.

J.P.

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 60477


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Všechny správně vytvořené příspěvky na toto téma

Klikněte sem pro nápovědu