- Ing. Arnoąt Hrdina --- 13. 4. 2004
Re: Krmení ranných oddělků - těsto, roztok, jaké krmítko?
Nevím, jestli dobře rozumím tomu "ranný oddělek"
Na jaře se podle mě doporučuje krmit spíš medocukrovým těstem z toho důvodu, že včely těsto berou jen pro svoji potřebu a mají tohle těsto částečně invertovane enzymy(invertázou), která je přítomná v medu, ze které je těsto vyrobeno nebo z invertu, pokud je těsto koupené. Tím nedochází k tak velkému zatížení dlouhověkých včel z toho důvodu, že musí cukr invertovat. Asi je ještě jiný důvod, proč není dobrý roztok. Zřejmě z důvodů většího odběru studeného roztoku, než je tomu u těsta. Podle toho co jsem četl, může způsobit krmení roztokem zjara ať už oddělku nebo včelstva "májovku".
Podle mě by měl mít skutečně oddělek, když už ho někdo prodává dostatečné zásoby, jinak bych ho nekupoval! Protože kdyby tomu tak nebylo, nesvědčí ani o spolehlivém zdroji toho oddělku. Myslím včelaře, který šetří na včelách a na zákazníkovi. Nepovažoval bych to za solidní obchod!
Též jsem kupoval na jaře oddělky, nemajíce žádný rámek hotového díla. Musí s tím co mají vydržet až do lepšího snůškového období. A to snad bude co nevidět. Takže bych si tím už teď moc hlavu nelámal. Včelař musí počítat s tím, že nebude mít v prvním roce, než si včely dílo postaví, takové výnosy jako kdyby to dílo měl. Ne proto, že by včely na stavění spotřebovaly tolik zásob, ale proto, že to namají kam dávat než si postaví plásty. Bude to chtít se jim častěji věnovat a přidávat jim mezistěny. Ale až bude tepleji a začnou kvést ovocné stromy!
Dokrmování včel ať už oddělku nebo slabého včelstva na jaře zásobami, které nejsou medem (ať už z přírody, nebo nadbytečné cukerné zásoby z podzimního krmení) vždycky problematické. Myslím, že bych jim víc uškodil než pomohl.
Pokud ale krmím oddělek, který dělám při prvním vytáčení medu, tak přesto že je to podle mě ten nejrannější, které je ekonomicé dělat, tak je s ním ten nejmenší problém. Daleko menší,než kdybych dělal pozdní oddělek. Krmím jen než se nová matka oplodní a v případě, že není žádná snůška. Ale rozumně! Kdybych jim dával moc roztoku, tak omezí matku v kladení. To je další důvod, proč krmit oddělky těstem.
Zdraví Arnošt
----- Original Message ----- From: "Radim Polášek" <polasek/=/e-dnes.cz> To: "Vcelarska konference" <vcely/=/v.or.cz> Sent: Tuesday, April 13, 2004 11:05 AM Subject: Re: Krmení ranných oddělků - těsto, roztok, jaké krmítko?
.........................
Jinak z hlediska včel je asi jedno, jestli krmit těstem, nebo roztokem. Snad jedině při krmení těstem potřebují více vody. Z hlediska včelaře je těsto dražší a pracnější než roztok, ale dá se jim krmit snadněji i v úlu bez krmítka. V chladnějším období, tak cca do poloviny května, by mělo platit, že místo odběru krmiva by mělo být v blízkosti sezení včel.
R. Polášek.
----- Original Message ----- From: "Jan Čáp" <capjan/=/ekolog.cz> To: "Vcelarska konference" <vcely/=/v.or.cz> Sent: Tuesday, April 13, 2004 9:38 AM Subject: Krmení ranných oddělků - těsto, roztok, jaké krmítko?
> Přátelé, > > čím a jak je nejlépe krmit koupený ranný oddělek, když začínám = nemám > vlastní med ani zpracované zásoby v plástech? > > V literatuře se zpravidla doporučuje krimit oddělky zpočátku těstem a pak až > řídkým roztokem (1:1). > > Za jak dlouho přejít na roztok, když si oddělek sám nedělám - nemá zpravidla > už to těstové období za sebou dřív než ho přivezu? > > Není problém krmit řidší roztok prosakovacím víčkem (podněcovacím - 16 > otvorů)? > > Jakou formu podávání krmení u nově vytvořeného včelstva, které musí hodně > stavět, považujete za ideální? > > Díky předem za vaše názory > > Honza Čáp >
|
Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo 5645
Zobrazit odpovědi na tento příspěvek
Zobrazit celé vlákno |