78692
Včelařská konference
(Internetová stránka otevírající prostor pro komunikaci včelařů)
Zběžné zobrazeníPodrobné zobrazení
- JosPr (217.77.165.49) --- 22. 12. 2011
Re: pameť
Lesy okolo meho stanoviste tvori jeden celek-vojensky ujezd Brezina,kam se clovek podiva.Vetsina porostu uz leta je v mytnem veku,ale pokacet vse naraz nejde.Teren znacne clenity,hluboke srazy,skaliska,udoli s potucky.Nemuzu uprit voj.lesum snahu zalesnovat,no kvuli suchym letum vetsina vysadeb uschne a vyhrava ostruzinik,tomu nevadi snad nic.
|
Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo 55279
Zobrazit odpovědi na tento příspěvek
Zobrazit celé vlákno |
| - R. Polášek (85.71.180.241) --- 23. 12. 2011
Re: pameť
Jinak ještě pozoruji trend v tom, že obecně z přírody mizí kvetoucí rostliny a jsou nahrazovány nekvetoucími. Nejvíc to je vidět na rozhraních lesů a polí, kde zemědělci přestřikují postřiky herbicidy běžně až metr daleko mimo pole. Ty postřiky nejlépe přežijí kopřivy, pýr nebo bodláky a další mohutné rostliny a ty se tam tak množí přednostně. Ty plochy rozhraní mezi poli a lesy jsou u nás poměrně dost velké, protože lesíky z velké části kopírují vodní toky a zářezy těmi toky vytvořené, takže na poměrně malou plochu lesíků připadá velká plocha okrajů.
Ale připadá mi, že podobný trend je i uvnitř lesíků a na všelijakých v současné době nesekaných travnatých porostech.
Typoval bych na nedostatek přírodních opylovačů, čmeláků a podobných, pro které se s nástupem chemizace zemědělství staly plochy polí plus plochy lesů v jejich blízkosti , do 5 - 10 metrů daleko od polí mrtvým územím. Kde nemohou přežívat, protože jsou tráveni, uď přímo, když si udělají hnízdo v poli nebo když tam vyletí za kvetoucími rostlinami.
Nejvíc to je vidět na rostlinách kvetoucích pod listnáči před olistěním v dubnu.
Včely trvale umístěné v lese to napravují tak do cca 500 metrů od stanoviště. na větší vzdálenost ne.
|
Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo 55281
Zobrazit odpovědi na tento příspěvek
Zobrazit celé vlákno |
| - (e-mailem) --- 24. 12. 2011
Re: pame
Postřeh je správný ale důvodem omezování výskytu kvetoucích rostlin je jiný. Zřejmě také Myslíš nekvetoucími rostlinami trávy. Ty také patří do kvetoucích (zjevnosnubných). Snižování kvetoucích rostlin v porostech je víceméně způsobeno nesekáním travních porostů. Tam mnohé včelařsky cenné rostliny nemají šanci přežívat.
Pepan
> ------------ Původní zpráva ------------ > Od: R. Pol?ek <e-mail/=/nezadan> > Předmět: Re: pame > Datum: 23.12.2011 11:52:53 > ---------------------------------------- > Jinak ještě pozoruji trend v tom, že obecně z přírody mizí kvetoucí > rostliny a jsou nahrazovány nekvetoucími. Nejvíc to je vidět na rozhraních > lesů a polí, kde zemědělci přestřikují postřiky herbicidy běžně až metr > daleko mimo pole. Ty postřiky nejlépe přežijí kopřivy, pýr nebo bodláky a > další mohutné rostliny a ty se tam tak množí přednostně. Ty plochy rozhraní > mezi poli a lesy jsou u nás poměrně dost velké, protože lesíky z velké > části kopírují vodní toky a zářezy těmi toky vytvořené, takže na poměrně > malou plochu lesíků připadá velká plocha okrajů. > Ale připadá mi, že podobný trend je i uvnitř lesíků a na všelijakých v > současné době nesekaných travnatých porostech. > Typoval bych na nedostatek přírodních opylovačů, čmeláků a podobných, pro > které se s nástupem chemizace zemědělství staly plochy polí plus plochy > lesů v jejich blízkosti , do 5 - 10 metrů daleko od polí mrtvým územím. Kde > nemohou přežívat, protože jsou tráveni, uď přímo, když si udělají hnízdo v > poli nebo když tam vyletí za kvetoucími rostlinami. > Nejvíc to je vidět na rostlinách kvetoucích pod listnáči před olistěním v > dubnu. > Včely trvale umístěné v lese to napravují tak do cca 500 metrů od > stanoviště. na větší vzdálenost ne. > > >
|
Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo 55285
Zobrazit odpovědi na tento příspěvek
Zobrazit celé vlákno |
| - R. Polášek (85.71.180.241) --- 24. 12. 2011
Re: pame
"Snižování kvetoucích rostlin v porostech je víceméně způsobeno nesekáním travních porostů. "
Jinak ale znám tři stanoviště v lese, kde po desítky let bylo chovány ve včelínech či včelníkách 10 - 20 včelstev a které byly v průběhu posledních 20 let opuštěny. A připadá mi, že právě v tom lese kolem těch míst ubylo kvetoucích rostlin, hlavně těch, co kvetou v dubnu před vývinem listů na stromech. A v tom lese se nezměnilo skoro nic kromě nějakého přirozeného vývoje daného stárnutím porostů nebo částečnou probírkou.
Ale je to z velké části můj pocit, nikdy jsem to nepočítal. Možná by bylo zajímavé něco takového udělat. Najít včelín v lese s hodně včelstva, který se chystá včelař zrušit a zmapovat ty rostliny do vzdálenosti nějakých pár stovek metrů teď a potom za 5 - 10 - 20 let. Možná by ty výsledky byly docela co k čemu.
|
Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo 55291
Zobrazit odpovědi na tento příspěvek
Zobrazit celé vlákno |
Klikněte sem pro nápovědu