78210

Včelařská konference

(Internetová stránka otevírající prostor pro komunikaci včelařů)



Jméno: E-mail:
Téma:
Příspěvek:
Jmeno sladkeho produktu vcelHeslo: Opište červené slovo pozpátku do kolonky.

U vašeho příspěvku bude zobrazena IP adresa, ze které příspěvek odesíláte.
Délka příspěvku je omezena na 10000 znaků.

Prosíme účastníky konference, aby při podání nového příspěvku do konference vždy vyplnili kolonku "téma". V případě, že reagujete na některý již uveřejněný příspěvek, tak to důsledně čiňte pomocí funkce "Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo...", která je k dispozici vpravo vedle každého zobrazeného příspěvku. Funkce, která je pro každý zobrazený příspěvek k dispozici: "Zobrazit odpovědi na tento příspěvek.", bude správně fungovat jen v případě, že budete dbát výše uvedených pokynů.)


Zběžné zobrazení

Archiv Včelařské konference


Aleš Molčík (109.183.108.169) --- 26. 9. 2011
Re: varroa prusvih

Já jsem určitě ten poslední, který by měl něco proti šlechtění včel na VT a ten poslední který by si liboval v fluvalinatu, amitrazu apod. Ale udělám v rámci metodiky co udělat musím a přesně tak jak je to nařizeno a když nebude metodika fungovat, tak se můžu postavit SVS přímo do očí, na rozdíl od jiných a říct jim ať si nacpou metodiku do fajfky a vykouří. Ale v podstatě nemůže nikdo odsoudit tuhle metodiku která teď je, protože i tahle metodika má v popisu kontrolu spadu a podle situace ošetření buď Formidolem nebo Gabonem. A jediný co je povinné je ošetření Varidolem.
Já už několik let a to i před vznikem varroamonitoringu PSNV spady sleduji a i podle toho si vybírám z čeho budu chovat. To co teď někteří zjišťují jako úžasný objev VT už před léty a přede mnou zjistily mnozí jiní a podle toho se chovají a chovají.
A jak Radku píšete, že Př. Klíma sleduje spad a pak ošetří podle situace je v pořádku a tohle uznávám. Ovšem další tvrzení o ošetření, kdy přežijí ti agresivnější a šlechtění roztočů na odolnost si potom s tím prvním odporuje. Protože je jedno jestli stejnou látkou podle potřeby ošetří Molčík nebo Klíma. Podle tohoto tvrzení tím pádem šlechtí roztoče i propagátor myšlenky "šlechtit včely a ne roztoče". Jinak se teď omlouvám, že jsem použil jméno př. Klímy, ale navázal jsem na příspěvek a nemyslím to nijak ve zlém.
Jinak moje ošetření včelstev proběhlo tak, že naposledy jsem dělal aer. Varidolem někdy kolem vánoc minulý rok, potom jsem dal letos asi na konci srpna po sobě 2 desky Formidolu. A aktuální prům. spad za posledních 14dní je 0,16 roztoče na den a včelstvo, ale ten průměr mi dělá hlavně 6 včel. z 40 a jsou to včelstva nerovnoměrně v řadě a vykazovaly vyšší spad po celou sezónu. Asi je u nich něco špatně.

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 54125


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

   
Radek Krušina (194.213.39.94) --- 26. 9. 2011
Re: varroa prusvih

Aleš Molčík napsal:

:A jak Radku píšete, že Př. Klíma sleduje spad a pak ošetří podle situace je v pořádku a tohle uznávám. Ovšem další tvrzení o ošetření, kdy přežijí ti agresivnější a šlechtění roztočů na odolnost si potom s tím prvním odporuje. Protože je jedno jestli stejnou látkou podle potřeby ošetří Molčík nebo Klíma. Podle tohoto tvrzení tím pádem šlechtí roztoče i propagátor myšlenky "šlechtit včely a ne roztoče". Jinak se teď omlouvám, že jsem použil jméno př. Klímy, ale navázal jsem na příspěvek a nemyslím to nijak ve zlém."
.....................

Jestli si můžu odvážit si tipnout, tak to příteli Klímovi nevadí. :)

Ale právě, kdo si najde jeho zásahy na varroamonitoringu a zamyslí se nad nimi, tak ví, že on svým způsobem ošetřování právě roztoče nešlechtí.
Ošetřuje totiž v létě ne plošně, ale pokud včelstva nejsou zamořená, tak pouze ta, která ošetření potřebují.

Jinak ta úvaha je podle mě správná - každý, kdo plošně ošetřuje, šlechtí roztoče.
Tomu se zřejmě dá vyhnout pouze ošetřováním individuálním, těch nejvíce zamořených včelstev.

Ale to je samozřejmě jen půl problému, také jde o to odhalení odolnějších včelstev a jak to bez roztočů poznat ???

RK

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 54128


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

      
Zdeněk Klíma (85.71.174.7) --- 26. 9. 2011
Re: varroa prusvih

R.K. Ale to je samozřejmě jen půl problému, také jde o to odhalení odolnějších včelstev a jak to bez roztočů poznat ???

V tom je právě ten zakopaný pes a největší problém. Bez kvalitní populace roztočů a tedy infekčního tlaku, nelze dělat vůbec nic. Je na nelkém omylu ten, kdo si myslí, že může usuzovat na nějaké kvality, když je ve včelstvech velmi malá populace roztočů!!! Včelstva musí být pod tlakem, jinak nemají důvod ani nějaké znaky VT ukazovat, či vyvíjet. Pro normálního včelaře je to velmi problematické to poté uhlídat, chce si to osahat, kam až je možné jít. Proto je klíčové toto dělat alespon trošku v izolaci (dají se u nás takové lokality najít). Taková testovací stanice je samozřejmě trnem v oku okolních včelařů a nebo si ji naopak sami v rámci spolupráce sami založí. Pracuji s kolegy na tom, aby to v brzké době bylo možné.
I tak to ale neznamená přestat ošetřovat úplně - to jen v případě Bond testů, na které je potřeba opravdu větší počet včelstev a větší izolovanost. V rámci stanic se prostě včelstva nechávají dojít, pokud sami nic moc neumí, na hranici napadení cca 10% (smyvem na počet včel), více ne a dále se s nimi nepočítá (s jejich matkami) - ale nenechávají se kolabovat!!!! Proto taková stanice je paradoxně pro okolní včelaře i při větším zavčelení daleko menší problém, než je běžná česká a moravská realita - bohužel i realita letošního podletí.

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 54130


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

         
Aleš Molčík (109.183.107.77) --- 26. 9. 2011
Re: varroa prusvih

No tak teď teda nevím, to jako idividuálním ošetřením včelstev v sezóně podle potřeby si toho roztoče nevyšlechtím? Mám za to, že pokud jde o ošetření tak je jedno jestli je to plošně nebo individuálně. Pořád jde o ošetření nebo snad je to jinak?

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 54133


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

            
Radek Krušina (85.71.94.235) --- 26. 9. 2011
Re: varroa prusvih

Aleš Molčík napsal:
"No tak teď teda nevím, to jako idividuálním ošetřením včelstev v sezóně podle potřeby si toho roztoče nevyšlechtím? Mám za to, že pokud jde o ošetření tak je jedno jestli je to plošně nebo individuálně. Pořád jde o ošetření nebo snad je to jinak?"
.............

Podle mého lajckého názoru individuálním ošetřováním imitujeme lépe přírodní výběr, ovšem bez úhynu včelstev.

Pokud ošetřujeme jen včelstva, kde se přemnožil kleštík, potom je větší pravděpodobnost, že u neošetřených včelstev se množí kleštíci méně vitální (které neošetříme jedy) a tedy se jejich podíl v populaci kleštíků procentuelně může zvětšovat.

Pokud ošetřujeme stále plošně, potom se naopak podíl méně vitálních kleštíků v populaci zmenšuje (neimituje se úhyn včeltev i s nejvitálnějšími kleštíky při přemnožení, ale imitují se velmi nevýhodné podmínky pro množení kleštíka). Výhodu mají kleštíci, kteří se nejrychleji množí a kteří jsou nejlépe přizpůsobni drsným podmínkám - třeba jsou rezistentnější na jedy)

RK

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 54137


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

               
Aleš Molčík (109.183.107.77) --- 26. 9. 2011
Re: varroa prusvih

Takže jde o šlechtění kleštíků na méně a více vitální a nebo šlechtění včely na varoatoleranci? Buď včely umí roztoče odstraňovat a je potom jedno jak jsou roztoči vitální a nebo to včely neumí a i míň vitální roztoč je za čas zlikviduje.
Není při šlechtění včel na VT lepší používat rozevírací zasklené rámky a sledovat jak včely roztoče odstraňují?

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 54138


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

                  
Radek Krušina (194.213.39.94) --- 27. 9. 2011
Re: varroa prusvih

Aleš Molčík napsal:
"Takže jde o šlechtění kleštíků na méně a více vitální a nebo šlechtění včely na varoatoleranci? Buď včely umí roztoče odstraňovat a je potom jedno jak jsou roztoči vitální a nebo to včely neumí a i míň vitální roztoč je za čas zlikviduje."
...............

Jde o to, že současná metodika přímo vede k tomu, že se vitalita roztočů zvětšuje a odolnost včelstev se nemůže zlepšovat - nůžky se rozevírají.

Podle mě jde také o to, aby se metodika změnila v tom smyslu, aby podporovala (a ne zakazovala) ošetřování, kdy se vitalita roztočů zvětšovat nebude a odolnost včelstev se bude zvyšovat.

RK

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 54162


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Všechny správně vytvořené příspěvky na toto téma





Klikněte sem pro nápovědu