78212

Včelařská konference

(Internetová stránka otevírající prostor pro komunikaci včelařů)



Jméno: E-mail:
Téma:
Příspěvek:
Jmeno sladkeho produktu vcelHeslo: Opište červené slovo pozpátku do kolonky.

U vašeho příspěvku bude zobrazena IP adresa, ze které příspěvek odesíláte.
Délka příspěvku je omezena na 10000 znaků.

Prosíme účastníky konference, aby při podání nového příspěvku do konference vždy vyplnili kolonku "téma". V případě, že reagujete na některý již uveřejněný příspěvek, tak to důsledně čiňte pomocí funkce "Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo...", která je k dispozici vpravo vedle každého zobrazeného příspěvku. Funkce, která je pro každý zobrazený příspěvek k dispozici: "Zobrazit odpovědi na tento příspěvek.", bude správně fungovat jen v případě, že budete dbát výše uvedených pokynů.)


Zběžné zobrazení

Archiv Včelařské konference


Radek Krušina (194.213.39.94) --- 29. 8. 2011
Re: varroa prusvih

Stonjek napsal:
"...Klíma Dále uvedl, že jestli přestává fungovat amitráz, přestává fungovat i fluvalinát..."
........

Mám pocit, že jsem to slyšel nebo četl jinak.
Fluvalinat(gabon PF90, MP10, M1aer) je podobná látka jako acrinatrin (gabon PA92), který není v EU schválený jako léčivo, a proto ho vlastně Dol testuje.
Tedy pokud přestává fungovat jeden gabon, že pravděpodobně nebude fungovat ani druhý.
A pokud nefungují gabony, je těžké ověřit křížově i účinnost amitrázu.
ale neúčinnost amitrázu zřejmě zatím nikdo neavizoval.

Jen si nejsem jistý, kde jsem to vlastně četl. :)

RK

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 53832


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

   
R. Polášek (85.71.180.241) --- 29. 8. 2011
Re: varroa prusvih

Fluvalinat, acrinathrin, cypermetrin, deltametrin jsou látky chemicky podobné, ze skupiny pyrethroidů. Amitráz je látka chemicky odlišná, už si nepamatuji, do jaké skupiny se řadí.

Takže pokud si roztoč zvykne na fluvalinat, může být méně citlivý na Acrinathrin, ale pravděpodobně bude stále ještě citlivý na Amitraz. Záleží na mechanismu, jakým ta odolnost probíhá, obvykle si roztoč v těle vyvine metabolismus, který se naučí tu škodlivou látku přeměnit na něco neškodlivého.
Cypermethrin a deltametrin jsou na léčení včel asi nevhodné, ale používají se jinde, takže by se mohly objevovat jako rezidua. Cypermetrin jsem zachytil, že se používá při kalamitní situaci přemnožení mnišky bekyně v lesích, deltametrin se široce používá na roztoče a na hmyz v repelentech a sprejích, obojcích proti roztočům, ochraně dřeva proti dřevokaznému hmyzu.

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 53833


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

   
Aleš Molčík (109.183.167.84) --- 29. 8. 2011
Re: varroa prusvih

Pokud přestává fungovat Gabon, to si každý ověří sám, buď padá víc nebo nic. A (ne)fungování jsem také četl ve verzi dvou Gabonů PA 92 a PF90. A bylo to v souvislosti s křížovými testy a Varidol byl ten, který nakonec rozhodoval o výsledku který z Gabonů je ten nefunkční, takže nešlo o nefunkčnost amitrázu. Ale nefunkční Gabon to je ještě v pohodě, ten se dá snadno a ze dne na den nahradit KM či Formidolem jak je libo včelaři. Jen je ten Gabon až příliš pohodlný a pak se na něj i zapomene a vytahují jej někteří až na jaře. Docela by mě zajímalo porovnání odpařování v zimě kys. šťavelové a nebo snad i citronové s Varidolem. Ale ten čas na aplikaci KŠ je u většího počtu včelstev o zmrznutí na včelnici.

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 53834


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Všechny správně vytvořené příspěvky na toto téma





Klikněte sem pro nápovědu