78370
Včelařská konference
(Internetová stránka otevírající prostor pro komunikaci včelařů)
U vašeho příspěvku bude zobrazena IP adresa, ze které příspěvek odesíláte.
Délka příspěvku je omezena na 10000 znaků.
Prosíme účastníky konference, aby při podání nového příspěvku do konference vždy vyplnili kolonku "téma".
V případě, že reagujete na některý již uveřejněný příspěvek, tak to důsledně čiňte pomocí funkce "Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo...",
která je k dispozici vpravo vedle každého zobrazeného příspěvku.
Funkce, která je pro každý zobrazený příspěvek k dispozici: "Zobrazit odpovědi na tento příspěvek.", bude správně fungovat jen v případě, že budete dbát výše uvedených pokynů.)
Zběžné zobrazeníArchiv Včelařské konference
- (e-mailem) --- 25. 7. 2011
Re: matka vigor
Je-li Fi insiminhována ¨syny, jedná se o imbrídik výsledkem a ustálení vlastmostí dané linie Je-li F1 insiminována otcovskou linií trubců výsledkem je F2 a posilujií se tak některé vlastnosti Je-li př. Voigorka insiminována př. trubci Praděd tak výsledkem je hybrid s heterózním efektem F1. lze tak získat novou linii při následném použití předcházejících postupů. Také se tento postup používá Při novošlechtění dané linie za přísného dodržování původního postupu. Jestli si někdo zvykl používa termín F1 na dcery F1 tak si musí uvědomit, že je to hloupost. pokut však použije termín "dcera F1" nebo xtá generace po F1 "Pak mlčím. Já to říkám tak F 1 je jen spotřevní zboží Použít a vyhodit. U okurek si již zahrádkáři zvikli že přesev F1 nevede k úspěchu a kupují jen nové osivo. V živočišné výrobě příkladně Broileři jsou vlastně F1 určeni na jatka a ne k dalšímu chovu.
pepan
> ------------ Původní zpráva ------------ > Od: KaJi <e-mail/=/nezadan> > Předmět: Re: matka vigor > Datum: 24.7.2011 22:51:07 > ---------------------------------------- > F1 je jen první generace po křížení. To co tady popisuješ je již nový > ustálený kmen ixté generace > Pepan > -------------- > A proto se u dcer inseminované Vigorky dá mluvit o F1. > > O tom tady snad byla řeč, že něktěří inseminátoři produkují přímo F1, tedy > už ins. matky s heterozním efektem. > > Víceméně, si myslím, že to bude většina chovatelů. Tedy že to nebude > prošlechtěno 20 let nazpátek. > Docela by mě zajímalo, jak daleko je znám rodokmen (spíš než znám, že byl > záměrně tvořen) u dalších ins. matek. Tedy jeho základna. Nevím jaké je > správná chov. terminologie. > > Karel > > >
|
Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo 53420
Zobrazit odpovědi na tento příspěvek
Zobrazit celé vlákno |
| - R. Polášek (85.71.180.241) --- 25. 7. 2011
Re: matka vigor
"Já to říkám tak F 1 je jen spotřevní zboží Použít a vyhodit. U okurek si již zahrádkáři zvikli že přesev F1 nevede k úspěchu a kupují jen nové osivo. V živočišné výrobě příkladně Broileři jsou vlastně F1 určeni na jatka a ne k dalšímu chovu."
No, když chce někdo dále pěstovat třeba rajčata nebo nebo rozchovávat slepice, pořídí si čistokrevné jedince. Když to má na produkci, pořídí si F1, i ty rajčata i ty brojlery.
Akorát u včel, jak to vypadá, jsou inseminované matky obojí a nikdo to nerozlišuje.
Možná proto, že není zpětná vazba, protože na rozdíl od těch rajčat nebo brojlerů nejde zabránit oplození matky trubci s nežádoucími geny a tak čistokrevná inseminovaná matka stejně jako hybridní inseminované matka F1 pak obě v praxi mají běžným včelařem nerozlišitelné výsledky.
Zatímco u těch rajčat nebo slepic by se to poznalo okamžitě a jednoznačně na další generaci.
|
Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo 53424
Zobrazit odpovědi na tento příspěvek
Zobrazit celé vlákno |
| - Aleš Molčík (89.24.5.128) --- 25. 7. 2011
Re: matka vigor
Hybridní rajčata, okurky, slepice, brojleři, králíci atd. jsou kříženci plemen a odrůd. Porovnávat matku F1 s nějakým produkčním hybridem je naprostý nesmysl. Protože ať je linie jaká chce, pořád jde o včelu kraňskou a ne o křížence. Když člověk nezasahoval do výběru vlastností, tak se přirozeně oddělily od sebe dva typy stejného plemene. Jde o Včelu kraňskou alpského a karpatského typu. Ostatní názvy linií, jsou dílem člověka, a toho jak v rámci jednoho plemene a typu, šlechtěním ustálil ruzné vlastnosti. Proto křížením linií nedosáhnete podobného efektu, jako u křížení plemen, kde rozdíly vlastností jsou mnohem výraznější.
Celé, v běžném chovu, je to hlavně o výběru jednotlivých včelstev, která vlastnostně vyhovují. Proto bude ve výsledku jedno, jestli jde o výběrem šlechtěnou
inseminovanou matku, nebo matku která je po dvaceti letech letech nějaká F20 a neznámé linie, ale včelařem po dvacet let selektovaná. Označení F s číslem je jen informace o počtu generací od základu chovu. I ta inseminovaná matka je v podstatě F1, ale tím že si někdo koupil jako základ chovu se z ní stalo P-rodičovská generace.
|
Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo 53427
Zobrazit odpovědi na tento příspěvek
Zobrazit celé vlákno |
| - (e-mailem) --- 25. 7. 2011
Re: matka vigor
Tady je problém v tom že v botanice a zoologii se pro stejné stupně používají různé názvy. různé třtění a všechno je stále platné Systematika v botanice a zologiji je šíleně zmatená a je opravdu těžké až téměř nemožné se v ní vyznat bez používání těch velkých písmen za názvy. proto to radij skončeme. Nejdůležitější je Neohlížet se na cenu kolik která matka stála při vlastním odchovu, ale brakovat a brakovat vždyť vemme v úvahu to, že ve vesnici je pět včelařů každý koupí od jiného chvatele jinou matku s tím že si je rozchová, příští rok se dcery popáří se všemi a je z toho jak již někdo napsal G1 (guláš první kvality.) Jediné správné řešení by bylo při 20 včelstvech kupovat ročně nejméně 7 matek a neodchovávat vlastní, nebo jedině z insminované nechávat 1 generaci A už by bylo úplně jedno jestli je to čisté nebo F1. Ještě pro informaci třebas Sig je kříženec s černou i když se to nikde neuvádí. F1 je označení první generace po křížení bez rozdílů jakých stupňů Dříve tomu hospodáři říkali "oživení Krve"
> ------------ Původní zpráva ------------ > Od: Ale Mol??k <e-mail/=/nezadan> > Předmět: Re: matka vigor > Datum: 25.7.2011 12:39:59 > ---------------------------------------- > Hybridní rajčata, okurky, slepice, brojleři, králíci atd. jsou kříženci > plemen a odrůd. Porovnávat matku F1 s nějakým produkčním hybridem je > naprostý nesmysl. Protože ať je linie jaká chce, pořád jde o včelu kraňskou > a ne o křížence. Když člověk nezasahoval do výběru vlastností, tak se > přirozeně oddělily od sebe dva typy stejného plemene. Jde o Včelu kraňskou > alpského a karpatského typu. Ostatní názvy linií, jsou dílem člověka, a > toho jak v rámci jednoho plemene a typu, šlechtěním ustálil ruzné > vlastnosti. Proto křížením linií nedosáhnete podobného efektu, jako u > křížení plemen, kde rozdíly vlastností jsou mnohem výraznější. > Celé, v běžném chovu, je to hlavně o výběru jednotlivých včelstev, která > vlastnostně vyhovují. Proto bude ve výsledku jedno, jestli jde o výběrem > šlechtěnou > inseminovanou matku, nebo matku která je po dvaceti letech letech nějaká > F20 a neznámé linie, ale včelařem po dvacet let selektovaná. Označení F s > číslem je jen informace o počtu generací od základu chovu. I ta > inseminovaná matka je v podstatě F1, ale tím že si někdo koupil jako základ > chovu se z ní stalo P-rodičovská generace. > > >
|
Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo 53429
Zobrazit odpovědi na tento příspěvek
Zobrazit celé vlákno |
| - Potu?ník Václav (e-mailem) --- 25. 7. 2011
Re: matka vigor
Zdravím, nemám přírodovědné vzdělání, ještě donedávna jsem si myslel, že základy genetiky znám. Tedy ty kulaté a hranaté hráchy. Po přečtení předchozích příspěvků v tom mám naprostý zmatek. Mám vzdělání technické. Tak jako se stroj někdy porouchá, i potomek živočicha nemá vždy požadované parametry. Gausovu křivku podle mého názoru lze u výkladu také použít. Mezi úplně špatným a ideálním je oblast, kde se vyskytují případy reálného šlechtění. Požadavky jsou dva. 1. poloha gausovy křivky se co nejvíce blíží ideálu 2. gausova křivka je úzká tj. je malý rozptyl vlastností. Až potud si myslím, že mám pravdu, pokud ne, tak mě opravte. Teď ke včelím matkám: 1. matka je inseminována spematem svých synů (matka je stimulována k nakladení neoplozených vajíček, z nich se vylíhnou trubci, kterých sperma se použije k její inseminaci.) 2. matka je inseminována spematem svých bratrů. 3. matka je inseminována spematem z jiné linie. 4. matka je přirozeně spářená se svými bratry. (oplozovací stanice - nelze zaručit) 5. matka je přirozeně spářená s trubci jiné linie. (oplozovací stanice - lze předpokládat) 6..matka je přirozeně spářená s trubci jiného poddruhu? plemene? rasy? (kraňka x vlaška apod.) Co je co? Můžete mě doporučit nějakou dostupnou literaturu, kde je to dostatečně polopatě vysvětleno? Děkuji za Vaše názory. Vašek.
|
Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo 53428
Zobrazit odpovědi na tento příspěvek
Zobrazit celé vlákno |
| - (e-mailem) --- 25. 7. 2011
Re: matka vigor
Až na bod 1 správně ten nedává smysl. Ačkoliv jsem někde četl, že lze matku polodnit i vícekrát. Všady se však v literatuře tvrdí , že to lze jen jednou.
> ------------ Původní zpráva ------------ > Od: Potužník Václav <vpkt/=/centrum.cz> > Předmět: Re: matka vigor > Datum: 25.7.2011 12:59:10 > ---------------------------------------- > Zdravím, > nemám přírodovědné vzdělání, ještě donedávna jsem si myslel, že základy > genetiky znám. Tedy ty kulaté a hranaté hráchy. Po přečtení předchozích > příspěvků v tom mám naprostý zmatek. Mám vzdělání technické. Tak jako se > stroj někdy porouchá, i potomek živočicha nemá vždy požadované parametry. > Gausovu křivku podle mého názoru lze u výkladu také použít. Mezi úplně > špatným a ideálním je oblast, kde se vyskytují případy reálného šlechtění. > Požadavky jsou dva. > 1. poloha gausovy křivky se co nejvíce blíží ideálu > 2. gausova křivka je úzká tj. je malý rozptyl vlastností. > Až potud si myslím, že mám pravdu, pokud ne, tak mě opravte. > Teď ke včelím matkám: > 1. matka je inseminována spematem svých synů > (matka je stimulována k nakladení neoplozených vajíček, z nich se vylíhnou > trubci, kterých sperma se použije k její inseminaci.) > 2. matka je inseminována spematem svých bratrů. > 3. matka je inseminována spematem z jiné linie. > 4. matka je přirozeně spářená se svými bratry. (oplozovací stanice - nelze > zaručit) > 5. matka je přirozeně spářená s trubci jiné linie. (oplozovací stanice - lze > předpokládat) > 6..matka je přirozeně spářená s trubci jiného poddruhu? plemene? rasy? > (kraňka x vlaška apod.) > Co je co? > Můžete mě doporučit nějakou dostupnou literaturu, kde je to dostatečně > polopatě vysvětleno? > Děkuji za Vaše názory. Vašek. > > > > >
|
Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo 53430
Zobrazit odpovědi na tento příspěvek
Zobrazit celé vlákno |
| - Potužník Václav (e-mailem) --- 25. 7. 2011
Re: matka vigor
Děkuji za reakci pane Menšík, já to někde četl, že matka se uspí CO2, pak vězní a jako trubcokladná naklade vajíčka a k inseminaci (první a jediné) jde někdy mezi 60 a 90 dnem života. Teď si uvědomuji, že touto dobou asi ti co o tom hodně vědí nemají čas. Asi dotaz zopakuji za dlouhých zimních večerů. Vašek.
----- Original Message ----- From: <Josef.Mensik/=/seznam.cz> To: "Včelařská konference" <vcely/=/v.or.cz> Sent: Monday, July 25, 2011 1:11 PM Subject: Re: matka vigor
Až na bod 1 správně ten nedává smysl. Ačkoliv jsem někde četl, že lze matku polodnit i vícekrát. Všady se však v literatuře tvrdí , že to lze jen jednou.
> ------------ Původní zpráva ------------ > Od: Potužník Václav <vpkt/=/centrum.cz> > Předmět: Re: matka vigor > Datum: 25.7.2011 12:59:10 > ---------------------------------------- > Zdravím, > nemám přírodovědné vzdělání, ještě donedávna jsem si myslel, že základy > genetiky znám. Tedy ty kulaté a hranaté hráchy. Po přečtení předchozích > příspěvků v tom mám naprostý zmatek. Mám vzdělání technické. Tak jako se > stroj někdy porouchá, i potomek živočicha nemá vždy požadované parametry. > Gausovu křivku podle mého názoru lze u výkladu také použít. Mezi úplně > špatným a ideálním je oblast, kde se vyskytují případy reálného šlechtění. > Požadavky jsou dva. > 1. poloha gausovy křivky se co nejvíce blíží ideálu > 2. gausova křivka je úzká tj. je malý rozptyl vlastností. > Až potud si myslím, že mám pravdu, pokud ne, tak mě opravte. > Teď ke včelím matkám: > 1. matka je inseminována spematem svých synů > (matka je stimulována k nakladení neoplozených vajíček, z nich se vylíhnou > trubci, kterých sperma se použije k její inseminaci.) > 2. matka je inseminována spematem svých bratrů. > 3. matka je inseminována spematem z jiné linie. > 4. matka je přirozeně spářená se svými bratry. (oplozovací stanice - nelze > zaručit) > 5. matka je přirozeně spářená s trubci jiné linie. (oplozovací stanice - > lze předpokládat) > 6..matka je přirozeně spářená s trubci jiného poddruhu? plemene? rasy? > (kraňka x vlaška apod.) > Co je co? > Můžete mě doporučit nějakou dostupnou literaturu, kde je to dostatečně > polopatě vysvětleno? > Děkuji za Vaše názory. Vašek. > > > > >
__________ Informace od ESET NOD32 Antivirus, verze databaze 6322 (20110725) __________
Tuto zpravu proveril ESET NOD32 Antivirus.
http://www.eset.cz
|
Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo 53431
Zobrazit odpovědi na tento příspěvek
Zobrazit celé vlákno |
| - (e-mailem) --- 25. 7. 2011
Re: matka vigor
Teť ji to dává smysl. Matka která se drží aby nedšlo k opldnění začne klást stejně , ale jen bude trubcokladná Těmi trubci se pak oplodňují její sestry. je to právě ta příbuzenská plemenitba.
> ------------ Původní zpráva ------------ > Od: Potužník Václav <vpkt/=/centrum.cz> > Předmět: Re: matka vigor > Datum: 25.7.2011 13:27:28 > ---------------------------------------- > Děkuji za reakci pane Menšík, já to někde četl, že matka se uspí CO2, pak > vězní a jako trubcokladná naklade vajíčka a k inseminaci (první a jediné) > jde někdy mezi 60 a 90 dnem života. > Teď si uvědomuji, že touto dobou asi ti co o tom hodně vědí nemají čas. Asi > dotaz zopakuji za dlouhých zimních večerů. > Vašek. > > ----- Original Message ----- > From: <Josef.Mensik/=/seznam.cz> > To: "Včelařská konference" <vcely/=/v.or.cz> > Sent: Monday, July 25, 2011 1:11 PM > Subject: Re: matka vigor > > > Až na bod 1 správně ten nedává smysl. Ačkoliv jsem někde četl, že lze matku > polodnit i vícekrát. Všady se však v literatuře tvrdí , že to lze jen > jednou. > > > > ------------ Původní zpráva ------------ > > Od: Potužník Václav <vpkt/=/centrum.cz> > > Předmět: Re: matka vigor > > Datum: 25.7.2011 12:59:10 > > ---------------------------------------- > > Zdravím, > > nemám přírodovědné vzdělání, ještě donedávna jsem si myslel, že základy > > genetiky znám. Tedy ty kulaté a hranaté hráchy. Po přečtení předchozích > > příspěvků v tom mám naprostý zmatek. Mám vzdělání technické. Tak jako se > > stroj někdy porouchá, i potomek živočicha nemá vždy požadované parametry. > > Gausovu křivku podle mého názoru lze u výkladu také použít. Mezi úplně > > špatným a ideálním je oblast, kde se vyskytují případy reálného šlechtění. > > Požadavky jsou dva. > > 1. poloha gausovy křivky se co nejvíce blíží ideálu > > 2. gausova křivka je úzká tj. je malý rozptyl vlastností. > > Až potud si myslím, že mám pravdu, pokud ne, tak mě opravte. > > Teď ke včelím matkám: > > 1. matka je inseminována spematem svých synů > > (matka je stimulována k nakladení neoplozených vajíček, z nich se vylíhnou > > trubci, kterých sperma se použije k její inseminaci.) > > 2. matka je inseminována spematem svých bratrů. > > 3. matka je inseminována spematem z jiné linie. > > 4. matka je přirozeně spářená se svými bratry. (oplozovací stanice - nelze > > zaručit) > > 5. matka je přirozeně spářená s trubci jiné linie. (oplozovací stanice - > > lze předpokládat) > > 6..matka je přirozeně spářená s trubci jiného poddruhu? plemene? rasy? > > (kraňka x vlaška apod.) > > Co je co? > > Můžete mě doporučit nějakou dostupnou literaturu, kde je to dostatečně > > polopatě vysvětleno? > > Děkuji za Vaše názory. Vašek. > > > > > > > > > > > > __________ Informace od ESET NOD32 Antivirus, verze databaze 6322 (20110725) > __________ > > Tuto zpravu proveril ESET NOD32 Antivirus. > > http://www.eset.cz > > > > > > >
|
Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo 53432
Zobrazit odpovědi na tento příspěvek
Zobrazit celé vlákno |
Všechny správně vytvořené příspěvky na toto téma
Klikněte sem pro nápovědu