78370

Včelařská konference

(Internetová stránka otevírající prostor pro komunikaci včelařů)



Jméno: E-mail:
Téma:
Příspěvek:
Jmeno sladkeho produktu vcelHeslo: Opište červené slovo pozpátku do kolonky.

U vašeho příspěvku bude zobrazena IP adresa, ze které příspěvek odesíláte.
Délka příspěvku je omezena na 10000 znaků.

Prosíme účastníky konference, aby při podání nového příspěvku do konference vždy vyplnili kolonku "téma". V případě, že reagujete na některý již uveřejněný příspěvek, tak to důsledně čiňte pomocí funkce "Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo...", která je k dispozici vpravo vedle každého zobrazeného příspěvku. Funkce, která je pro každý zobrazený příspěvek k dispozici: "Zobrazit odpovědi na tento příspěvek.", bude správně fungovat jen v případě, že budete dbát výše uvedených pokynů.)


Zběžné zobrazení

Archiv Včelařské konference


Radek Hubač (e-mailem) --- 18. 7. 2011
Re: Re: Re: Re: ?ly

nepoužívám aerosol většinou, kyselina mravenčí je těžká, klesá dolu, použití je bezproblémové,na fumigaci 4 kapky stačí což používá řada včelařů v mnohem menších úlech a léčím pokud je třeba, ne bezhlavě, takže Tvoje souše jsou silněji kontaminované, nehledě na to, že pro med používám většinou panenské souše, které se do styku s léčivem nikdy nedostanou, neboť je skladuji přes zimu mimo. U táty což mám dnes 600km daleko se s tím nemůžu pupínkovat a med etiketami táta nepolepuje, neboť se sní v rodinném kruhu a i tam byla polovina medu z panenských souší. To jest můj názor, jsem učitel včelařství, který už 10 propaguje panenské souše na med(průměrný včelař obvykle není schopen pochopit ani to, že lze vytáčet panenské souše...), pastování medu, Kvasinky Power jsem pro medovinu objevil taky já, jen pro informaci. Bohužel mám zkušenost, že kopa včelařů pro jistotu dávkuje léčivo cca 2x víc, dílo neobměňuje, léčí nahodile nebo vůbec, dokud není průser.... a pak dostane dotaci za spálená včelstva a pokračuje stejným stylem dál. Otázka co je lepší - včelařit jednoduše, nebo brtničit? Zákazníků mám dostatek leckdy skoro až moc, jezdí ke mně i 100km pro med, mezi nimi třeba i Wabi Daněk, který bez mého pastovaného medu nezazpívá....
omlouvám se za styl odpovídající Tvému, diskutovat ano ale hádat se nebudeme, souhlas?
Radek

> ------------ Původní zpráva ------------
> Od: NitraM <e-mail/=/nezadan>
> Předmět: Re: Re: Re: ?ly
> Datum: 18.7.2011 15:00:18
> ----------------------------------------
> R. Hubač: "Koncem dubna jsem přeskupil nástavky a dal pár mezistěn, je to
> bohužel 39*24, byly ve 4 přes zimu, dal jsem zbytek cukru dolu..."
>
> _______________________
>
> Vše má svá pro a proti. Chtěl bych kupříkladu vidět to dávkování léčiva.
> Formidol prakticky nepoužitelný a u podzimního léčení Varidolem to znamená
> zvýšit expozici aspoň o dvacet vteřin, takže jedna minuta. A tedy zbytečná
> zátěž vosku rezidui. Toť cena za bezpracnost, se kterou se ovšem včelař na
> své etiketě zřejmě chlubit nebude. Můj názor.
>
>
>

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 53272


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

   
NitraM (89.176.208.146) --- 18. 7. 2011
Re: Re: Re: Re: ?ly

Souhlas, já se sem rozhodně nechodím hádat, a to s nikým. Rozhodně s Vámi nepolemizuji v nepřátelském duchu a pokud to tak vyznělo, nebylo to mým záměrem.
Mám ovšem tendenci dodržovat metodické postupy, a to především u léčení. Nezdá se mi prozíravá snaha mnoha včelařů v této oblasti experimentovat, neboť ve většině případů je to dost kontraproduktivní (tím nemyslím zvážení, zda nasadit či nenasadit konkrétní léčivo, ale spíše upravovat jeho dávkování podle "selského rozumu"). Pouze proto si myslím, že když se píše dvě kapky na nástavek, u včelstva zimovaného ve dvou nástavcích pak kapky čtyři (u aerosolu 30s expozice jako základ, u dalšího nástavku pak přidat 10s), mělo by se to dodržet. A pouze proto jsem takto reagoval na Váš příspěvek, resp. na větu o postupu s rámky 24*39), kdy jsem zmínil jednu z možných nevýhod. Také vytáčím s klidem panenské souše, ale při Vámi zmiňovaném způsobu, kdy se přidá pouze jeden nástavek v květnu (stále hovořím pouze o postupu s vysokými rámky) mi prostě nevycházelo, že by med byl produkován převážně z panenských souší. Martin.

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 53273


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

      
Radek Hubač (e-mailem) --- 18. 7. 2011
Re: Re: Re: Re: Re: ?ly

Díky za odpověď, jak jsem napsal v dubnu jsem tam dal už pár mezistěn, počet nevím. Samozřejmě do vrchních nástavků, kdo by lezl dolů. 5. nástavek šel jako druhý shora a při medobraní byly skoro 3 nástavky od shora plné medu. V tom 3. byl i nějaký plod. Bohužel část medu už zkrystalizovala, tak jsem nemohl vytočit vše, proto pouze necelých 30 kg ze 2 nástavků. Proto minimálně polovina vytočených rámků byla panenských. Metodika by se měla dodržovat, trochu si v tomhle ohledu myslím, že vím víc než průměrný včelař, jsem lékař epidemiolog a Hlavní veterinář armády s jeho podřízenými byli moji podřízení... Protože bohužel obecná metodika není bez chyb, protože např. v nížině po polovině října může být dost plodu a ze 3 předepsaných léčení se "chytne" třeba jen to poslední... Já sleduji situaci a pokud si to troufnu tak udělám třeba jen to poslední, které u běžného včelaře při 3 léčeních skutečně funguje. Toto se bohužel nedá zohlednit a zobecnit všude, proto veterina dělá co může. Ale vloni na jednom stanovišti jsem léčil 3x, protože si denně přinášely z loupeží kvanta roztočů... Mimochodem víš, jak jsem poznal, že loupí moje včely? Ono to tak pozdě v říjnu není až tak markantní. Chytil jsem včelku, která právě dosedla na česno a zmáčkl její zadeček proti nehtu aby mě nebodla a ona mi vyvrhla obsah medového váčku.. Snůška v té době u nás není....
Pokud jde oVAridol, je to odzkoušené, zbytečné dávat víc a aerosoluji taky od shora, čas si nepamatuji, dělal mi to kolega. Roztoči zatím moc nejsou.
Radek
> ------------ Původní zpráva ------------
> Od: NitraM &lt;e-mail/=/nezadan>
> Předmět: Re: Re: Re: Re: ?ly
> Datum: 18.7.2011 15:40:00
> ----------------------------------------
> Souhlas, já se sem rozhodně nechodím hádat, a to s nikým. Rozhodně s Vámi
> nepolemizuji v nepřátelském duchu a pokud to tak vyznělo, nebylo to mým
> záměrem.
> Mám ovšem tendenci dodržovat metodické postupy, a to především u léčení.
> Nezdá se mi prozíravá snaha mnoha včelařů v této oblasti experimentovat,
> neboť ve většině případů je to dost kontraproduktivní (tím nemyslím
> zvážení, zda nasadit či nenasadit konkrétní léčivo, ale spíše upravovat
> jeho dávkování podle "selského rozumu"). Pouze proto si myslím, že když se
> píše dvě kapky na nástavek, u včelstva zimovaného ve dvou nástavcích pak
> kapky čtyři (u aerosolu 30s expozice jako základ, u dalšího nástavku pak
> přidat 10s), mělo by se to dodržet. A pouze proto jsem takto reagoval na
> Váš příspěvek, resp. na větu o postupu s rámky 24*39), kdy jsem zmínil
> jednu z možných nevýhod. Také vytáčím s klidem panenské souše, ale při Vámi
> zmiňovaném způsobu, kdy se přidá pouze jeden nástavek v květnu (stále
> hovořím pouze o postupu s vysokými rámky) mi prostě nevycházelo, že by med
> byl produkován převážně z panenských souší. Martin.
>
>
>

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 53277


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

         
R. Polášek (85.71.180.241) --- 18. 7. 2011
Re: Re: Re: Re: Re: ?ly

"Ono to tak pozdě v říjnu není až tak markantní. Chytil jsem včelku, která právě dosedla na česno a zmáčkl její zadeček proti nehtu aby mě nebodla a ona mi vyvrhla obsah medového váčku.. Snůška v té době u nás není...."

No, považovat přínos sladiny automaticky za loupež, i když je druhá polovina října, to bych považoval za hodně odvážné. Stačí, když v předchozích cca 14 dnech nebyly žádné mrazíky nebo v noci jen slabé, jednotky pod nulou, není nějaké extrémní sucho a v průměrné přírodě se objeví opět všelijaké podzimní květy a z nich nějaký přínos sladiny a pylu. Musel bych mít okruh takového kilometru kolem včelstev projitý křížem krážem co pár metrů, abych spolehlivě vyloučil nějakou trošku větší koncetraci takových kvetoucích rostlin.
Pokud ovšem se neobjevuje vysoký spad roztočů, což ukazuje na to, že někde v doletové vzdálenosti, podle polední teploty to v druhé polovině října může být třebas jen 500 metrů, kolabuje nějaké roztoči poškozené včelstvo.

Co se týká onoho včelaření, je zapotřebí stanoviště se stálou, i když třeba občas poměrně slabou snůškou. Potom v málo rojivých letech a s včelstvy vybrakovanými od včelstev náchylných k rojení se zvládne rojení pouze v oněch kritických cca 14 dnech v květnu a potom je pro letošní léto v podstatě klid. U zadováků to potom znamená, že se jen co 2 - 3 týdny vybírá med. Neboli vyberou z medníku plásty s medem k vytočení, ty se napůl nahradí vytočenými plásty a napůl plásty s plodem z plodiště. A do plodiště se dají taky vytočené plásty plus nějaké mezistěny k vystavění.
U nástavků se prostě udělá tak velký prostor, že se tam vejde celá zásoba medu, který včelky donesou za dva, možná i tři měsíce. Takže je možné vybírat med třeba jen jednou nebo dvakrát za léto....
Na takovém stanovišti je dobrý včelař potom každý včelař, který svými zásahy nezvyšuje rojivost včelstev. A má vybrakovány slabá včelstva či matky, které snižují medný průměr.
Takové včelaření není, po pravdě řečeno, nic moc nového. V zadovácích ho pamatuji už před takovými 35 lety.

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 53281


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

   
(e-mailem) --- 19. 7. 2011
Re: Re: Re: Re: ?ly

Jak učitel včelařství bys měl vědět že brtnický způsob včelaření zajišťoval výměnu poloviny díla každý rok
To dnes dělá opravdu málokdo.

pepan

> ------------ Původní zpráva ------------
> Od: Radek Hubač &lt;<a href="mailto:drh/=/seznam.cz">drh/=/seznam.cz</a>>
> Předmět: Re: Re: Re: Re: ?ly
> Datum: 18.7.2011 15:19:35
> ----------------------------------------
> nepoužívám aerosol většinou, kyselina mravenčí je těžká, klesá dolu, použití je
> bezproblémové,na fumigaci 4 kapky stačí což používá řada včelařů v mnohem
> menších úlech a léčím pokud je třeba, ne bezhlavě, takže Tvoje souše jsou
> silněji kontaminované, nehledě na to, že pro med používám většinou panenské
> souše, které se do styku s léčivem nikdy nedostanou, neboť je skladuji přes zimu
> mimo. U táty což mám dnes 600km daleko se s tím nemůžu pupínkovat a med
> etiketami táta nepolepuje, neboť se sní v rodinném kruhu a i tam byla polovina
> medu z panenských souší. To jest můj názor, jsem učitel včelařství, který už 10
> propaguje panenské souše na med(průměrný včelař obvykle není schopen pochopit
> ani to, že lze vytáčet panenské souše...), pastování medu, Kvasinky Power jsem
> pro medovinu objevil taky já, jen pro informaci. Bohužel mám zkušenost, že kopa
> včelařů pro jistotu dávkuje léčivo cca 2x víc, dílo neobměňuje, léčí nahodile
> nebo vůbec, dokud není průser.... a pak dostane dotaci za spálená včelstva a
> pokračuje stejným stylem dál. Otázka co je lepší - včelařit jednoduše, nebo
> brtničit? Zákazníků mám dostatek leckdy skoro až moc, jezdí ke mně i 100km pro
> med, mezi nimi třeba i Wabi Daněk, který bez mého pastovaného medu
> nezazpívá....
> omlouvám se za styl odpovídající Tvému, diskutovat ano ale hádat se nebudeme,
> souhlas?
> Radek
>
> > ------------ Původní zpráva ------------
> > Od: NitraM &lt;e-mail/=/nezadan>
> > Předmět: Re: Re: Re: ?ly
> > Datum: 18.7.2011 15:00:18
> > ----------------------------------------
> > R. Hubač: "Koncem dubna jsem přeskupil nástavky a dal pár mezistěn, je to
> > bohužel 39*24, byly ve 4 přes zimu, dal jsem zbytek cukru dolu..."
> >
> > _______________________
> >
> > Vše má svá pro a proti. Chtěl bych kupříkladu vidět to dávkování léčiva.
> > Formidol prakticky nepoužitelný a u podzimního léčení Varidolem to znamená
> > zvýšit expozici aspoň o dvacet vteřin, takže jedna minuta. A tedy zbytečná
> > zátěž vosku rezidui. Toť cena za bezpracnost, se kterou se ovšem včelař na
> > své etiketě zřejmě chlubit nebude. Můj názor.
> >
> >
> >
>
>
>

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 53288


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

      
Radek Hubač (e-mailem) --- 19. 7. 2011
Re: Re: Re: Re: Re: ?ly

Promiň, nechápu souvislosti. Zřejmě jde o nedorozumění. S historií to nemá nic společného. O novodobých brtnících, jako o včelařích, kteří se ve včelách pořád vrtají, řada z nich ještě včelaří pomalu dvouprostorově, kteří do včel nehodlají investovat korunu, jen je vykořisťovat, kteří nehodlají ani připustit, že něco dělají špatně nebo nepřirozeně pro včely (vnucují jim svoje dogmata) se přednáší v Nasavrkách, nebudu autora jmenovat, občas tu taky přispěje na konferenci. A je to populární slangový výraz mezi učiteli včelařství.
Radek
> ------------ Původní zpráva ------------
> Od: &lt;<a href="mailto:Josef.Mensik/=/seznam.cz">Josef.Mensik/=/seznam.cz</a>>
> Předmět: Re: Re: Re: Re: ?ly
> Datum: 19.7.2011 07:48:42
> ----------------------------------------
> Jak učitel včelařství bys měl vědět že brtnický způsob včelaření zajišťoval
> výměnu poloviny díla každý rok
> To dnes dělá opravdu málokdo.
>
> pepan
>
> > ------------ Původní zpráva ------------
> > Od: Radek Hubač &amp;lt;&lt;a href="<a href="mailto:drh/=/seznam.cz">mailto:drh/=/seznam.cz</a>"><a href="mailto:drh/=/seznam.cz">drh/=/seznam.cz</a>&lt;/a>>
> > Předmět: Re: Re: Re: Re: ?ly
> > Datum: 18.7.2011 15:19:35
> > ----------------------------------------
> > nepoužívám aerosol většinou, kyselina mravenčí je těžká, klesá dolu, použití
> je
> > bezproblémové,na fumigaci 4 kapky stačí což používá řada včelařů v mnohem
> > menších úlech a léčím pokud je třeba, ne bezhlavě, takže Tvoje souše jsou
> > silněji kontaminované, nehledě na to, že pro med používám většinou panenské
> > souše, které se do styku s léčivem nikdy nedostanou, neboť je skladuji přes
> zimu
> > mimo. U táty což mám dnes 600km daleko se s tím nemůžu pupínkovat a med
> > etiketami táta nepolepuje, neboť se sní v rodinném kruhu a i tam byla
> polovina
> > medu z panenských souší. To jest můj názor, jsem učitel včelařství, který už
> 10
> > propaguje panenské souše na med(průměrný včelař obvykle není schopen pochopit
> > ani to, že lze vytáčet panenské souše...), pastování medu, Kvasinky Power
> jsem
> > pro medovinu objevil taky já, jen pro informaci. Bohužel mám zkušenost, že
> kopa
> > včelařů pro jistotu dávkuje léčivo cca 2x víc, dílo neobměňuje, léčí nahodile
> > nebo vůbec, dokud není průser.... a pak dostane dotaci za spálená včelstva a
> > pokračuje stejným stylem dál. Otázka co je lepší - včelařit jednoduše, nebo
> > brtničit? Zákazníků mám dostatek leckdy skoro až moc, jezdí ke mně i 100km
> pro
> > med, mezi nimi třeba i Wabi Daněk, který bez mého pastovaného medu
> > nezazpívá....
> > omlouvám se za styl odpovídající Tvému, diskutovat ano ale hádat se
> nebudeme,
> > souhlas?
> > Radek
> >
> > > ------------ Původní zpráva ------------
> > > Od: NitraM &amp;lt;e-mail/=/nezadan>
> > > Předmět: Re: Re: Re: ?ly
> > > Datum: 18.7.2011 15:00:18
> > > ----------------------------------------
> > > R. Hubač: "Koncem dubna jsem přeskupil nástavky a dal pár mezistěn, je to
> > > bohužel 39*24, byly ve 4 přes zimu, dal jsem zbytek cukru dolu..."
> > >
> > > _______________________
> > >
> > > Vše má svá pro a proti. Chtěl bych kupříkladu vidět to dávkování léčiva.
> > > Formidol prakticky nepoužitelný a u podzimního léčení Varidolem to znamená
> > > zvýšit expozici aspoň o dvacet vteřin, takže jedna minuta. A tedy zbytečná
> > > zátěž vosku rezidui. Toť cena za bezpracnost, se kterou se ovšem včelař na
> > > své etiketě zřejmě chlubit nebude. Můj názor.
> > >
> > >
> > >
> >
> >
> >
>
>
>

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 53292


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

         
(e-mailem) --- 19. 7. 2011
Re: Re: Re: Re: Re: ?ly

Hápu,že ti učitelé chtějí vyjádřit ,ze někdo včelaří zastaralými metodami ale ten příměr nevyjadřuje právě tu podstatu věci brtníci vyřezávali polovinu díla a ti jakoby brtníci dávají nanejvýš 3 mezistěny. Jinak však podstata dnešního včelaření je stejná jak v budečáku tak v langstrontu. Rozdíl je jen v tom že on to bere do ruky po jednom rámku a my po 10. A s tím investováním do včelaření je to těžké. Je to drahé a pokud tomu dědulovi je je 70 a více tak mu to již nestojí za to vždyť tady zítra být nemusí, a mladí se k tomu nehrnou. Snad teď po kalouskových reformách zjistí, že si musí něco přivydělat a budou hledat zdroje na zahrádkách a u včel.

Pepan

> ------------ Původní zpráva ------------
> Od: Radek Hubač <<a href="mailto:drh/=/seznam.cz">drh/=/seznam.cz</a>>
> Předmět: Re: Re: Re: Re: Re: ?ly
> Datum: 19.7.2011 08:39:46
> ----------------------------------------
> Promiň, nechápu souvislosti. Zřejmě jde o nedorozumění. S historií to nemá nic
> společného. O novodobých brtnících, jako o včelařích, kteří se ve včelách pořád
> vrtají, řada z nich ještě včelaří pomalu dvouprostorově, kteří do včel nehodlají
> investovat korunu, jen je vykořisťovat, kteří nehodlají ani připustit, že něco
> dělají špatně nebo nepřirozeně pro včely (vnucují jim svoje dogmata) se
> přednáší v Nasavrkách, nebudu autora jmenovat, občas tu taky přispěje na
> konferenci. A je to populární slangový výraz mezi učiteli včelařství.
> Radek
> > ------------ Původní zpráva ------------
> > Od: &lt;<a href="<a href="mailto:Josef.Mensik/=/seznam.cz">mailto:Josef.Mensik/=/seznam.cz</a>"><a href="mailto:Josef.Mensik/=/seznam.cz">Josef.Mensik/=/seznam.cz</a></a>>
> > Předmět: Re: Re: Re: Re: ?ly
> > Datum: 19.7.2011 07:48:42
> > ----------------------------------------
> > Jak učitel včelařství bys měl vědět že brtnický způsob včelaření zajišťoval
> > výměnu poloviny díla každý rok
> > To dnes dělá opravdu málokdo.
> >
> > pepan
> >
> > > ------------ Původní zpráva ------------
> > > Od: Radek Hubač &amp;lt;&lt;a href="<a
> href="<a href="mailto:drh/=/seznam.cz">mailto:drh/=/seznam.cz</a>"><a href="mailto:drh/=/seznam.cz">mailto:drh/=/seznam.cz</a></a>"><a
> href="<a href="mailto:drh/=/seznam.cz">mailto:drh/=/seznam.cz</a>"><a href="mailto:drh/=/seznam.cz">drh/=/seznam.cz</a></a>&lt;/a>>
> > > Předmět: Re: Re: Re: Re: ?ly
> > > Datum: 18.7.2011 15:19:35
> > > ----------------------------------------
> > > nepoužívám aerosol většinou, kyselina mravenčí je těžká, klesá dolu,
> použití
> > je
> > > bezproblémové,na fumigaci 4 kapky stačí což používá řada včelařů v mnohem
> > > menších úlech a léčím pokud je třeba, ne bezhlavě, takže Tvoje souše jsou
> > > silněji kontaminované, nehledě na to, že pro med používám většinou
> panenské
> > > souše, které se do styku s léčivem nikdy nedostanou, neboť je skladuji
> přes
> > zimu
> > > mimo. U táty což mám dnes 600km daleko se s tím nemůžu pupínkovat a med
> > > etiketami táta nepolepuje, neboť se sní v rodinném kruhu a i tam byla
> > polovina
> > > medu z panenských souší. To jest můj názor, jsem učitel včelařství, který
> už
> > 10
> > > propaguje panenské souše na med(průměrný včelař obvykle není schopen
> pochopit
> > > ani to, že lze vytáčet panenské souše...), pastování medu, Kvasinky Power
> > jsem
> > > pro medovinu objevil taky já, jen pro informaci. Bohužel mám zkušenost, že
> > kopa
> > > včelařů pro jistotu dávkuje léčivo cca 2x víc, dílo neobměňuje, léčí
> nahodile
> > > nebo vůbec, dokud není průser.... a pak dostane dotaci za spálená včelstva
> a
> > > pokračuje stejným stylem dál. Otázka co je lepší - včelařit jednoduše,
> nebo
> > > brtničit? Zákazníků mám dostatek leckdy skoro až moc, jezdí ke mně i 100km
> > pro
> > > med, mezi nimi třeba i Wabi Daněk, který bez mého pastovaného medu
> > > nezazpívá....
> > > omlouvám se za styl odpovídající Tvému, diskutovat ano ale hádat se
> > nebudeme,
> > > souhlas?
> > > Radek
> > >
> > > > ------------ Původní zpráva ------------
> > > > Od: NitraM &amp;lt;e-mail/=/nezadan>
> > > > Předmět: Re: Re: Re: ?ly
> > > > Datum: 18.7.2011 15:00:18
> > > > ----------------------------------------
> > > > R. Hubač: "Koncem dubna jsem přeskupil nástavky a dal pár mezistěn, je
> to
> > > > bohužel 39*24, byly ve 4 přes zimu, dal jsem zbytek cukru dolu..."
> > > >
> > > > _______________________
> > > >
> > > > Vše má svá pro a proti. Chtěl bych kupříkladu vidět to dávkování
> léčiva.
> > > > Formidol prakticky nepoužitelný a u podzimního léčení Varidolem to
> znamená
> > > > zvýšit expozici aspoň o dvacet vteřin, takže jedna minuta. A tedy
> zbytečná
> > > > zátěž vosku rezidui. Toť cena za bezpracnost, se kterou se ovšem včelař
> na
> > > > své etiketě zřejmě chlubit nebude. Můj názor.
> > > >
> > > >
> > > >
> > >
> > >
> > >
> >
> >
> >
>
>
>

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 53293


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Všechny správně vytvořené příspěvky na toto téma





Klikněte sem pro nápovědu