78612
Včelařská konference
(Internetová stránka otevírající prostor pro komunikaci včelařů)
U vašeho příspěvku bude zobrazena IP adresa, ze které příspěvek odesíláte.
Délka příspěvku je omezena na 10000 znaků.
Prosíme účastníky konference, aby při podání nového příspěvku do konference vždy vyplnili kolonku "téma".
V případě, že reagujete na některý již uveřejněný příspěvek, tak to důsledně čiňte pomocí funkce "Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo...",
která je k dispozici vpravo vedle každého zobrazeného příspěvku.
Funkce, která je pro každý zobrazený příspěvek k dispozici: "Zobrazit odpovědi na tento příspěvek.", bude správně fungovat jen v případě, že budete dbát výše uvedených pokynů.)
Zběžné zobrazeníArchiv Včelařské konference
- V.Hájek --- 16. 2. 2004
Uteplení
Také se používala na uteplení hobra. A mravenci ji taky milují. J.Jindra zkouší nástavky z lepenky, možná by také šla použít jako výplň pro uteplení. Je to i otázka konstrukce nástavků a výrobníchg možností. Ekologicky čistým řešením je klasická kontrukce, tj. dřevěný rám a výplň ze slámy. Někde je na betu i postup výroby. A je samozřejmně otázkou zda vůbec uteplovat. To je oblíbené diskusní téma.
|
Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo 5209
Zobrazit odpovědi na tento příspěvek
Zobrazit celé vlákno |
| - František Rousek --- 17. 2. 2004
RE: Uteplenm
Takove zkousky zavisi na dostupnosti uteplovaciho materialu. Pokud si koupim ovci deku za cca 2500 Kc,- a pouziju ji na utepleni nastavku... Navratnost tohoto ulu se mi ztrati v nedohlednu. To byl jen pokus o humor. Hezky den.
František Rousek
Pxateli, nezkoueli jste nlkdo uteplovat ovhm vlnou. Ja takov}m materialem zatepluji pydni vestavbu (je to oetxeno proti molym) a doka-e to pohltit hodnl vlhkosti a zase vydat (v}robce dokonce udava, -e se nemusm pou-mvat parozabrana).
Zdravm Ivo
|
Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo 5214
Zobrazit odpovědi na tento příspěvek
Zobrazit celé vlákno |
| - Emanuel Vesely --- 17. 2. 2004
Re: Utepleni
>utepleni nastavku... Navratnost tohoto ulu se mi ztrati v
:>nedohlednu. To byl jen pokus o humor.
To není humor, ale smutná pravda.
((Ivo, dej mi odkaz na zateplení domu vlnou (mimo konferenci).Dík.))
Pozoruji, že se včelaři dělí nejen na ty co uznávají a neuznávají zateplené úly a dále na ty co preferují a zavrhují polystyren. Mě by zajímaly rozdíly v různých druzích polystyrenu (paropropustnost atd.) a myslím, že by se nějaký vhodný druh našel. Já chci letos zkusit Styrodur na nástavky.(http://www.darte.cz/html/cenik/c_styrodur.htm)
|
Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo 5215
Zobrazit odpovědi na tento příspěvek
Zobrazit celé vlákno |
| - Milan Čáp --- 17. 2. 2004
Re: Utepleni
Na TZB-Info ( http://www.tzb-info.cz/t.py?t=16&i=58&h=38 ) je tabulka vlastností některých materiálů, je tam i hodnota součinitele difuze vodní páry. Bohužel extrudovaný polystyren jako styrodur tam není. Ale dle odhadu na tom extruďák bude s paropropustností asi nejhůře.
Milan Čáp
> Mě by zajímaly rozdíly > v různých druzích polystyrenu (paropropustnost atd.) a myslím, že by se > nějaký vhodný druh našel. Já chci letos zkusit Styrodur na > nástavky.(http://www.darte.cz/html/cenik/c_styrodur.htm) >
|
Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo 5218
Zobrazit odpovědi na tento příspěvek
Zobrazit celé vlákno |
| - Radim Polášek --- 17. 2. 2004
Re: Utepleni
> páry. Bohužel extrudovaný polystyren jako styrodur tam není. Ale dle odhadu > na tom extruďák bude s paropropustností asi nejhůře. To znamená, že ty dřevěné hobliny nebo minerální vlna s takřka neomezenou paropropustností na tom budou nejlépe a budou nejlepší materiál na uteplení?
R. Polášek.
----- Original Message ----- From: "Milan Čáp" <capmilan/=/ekolog.cz> To: "Vcelarska konference" <vcely/=/v.or.cz> Sent: Tuesday, February 17, 2004 8:47 AM Subject: Re: Utepleni
> Na TZB-Info ( http://www.tzb-info.cz/t.py?t=16&i=58&h=38 ) je tabulka > vlastností některých materiálů, je tam i hodnota součinitele difuze vodní > páry. Bohužel extrudovaný polystyren jako styrodur tam není. Ale dle odhadu > na tom extruďák bude s paropropustností asi nejhůře. > > Milan Čáp > > > Mě by zajímaly rozdíly > > v různých druzích polystyrenu (paropropustnost atd.) a myslím, že by se > > nějaký vhodný druh našel. Já chci letos zkusit Styrodur na > > nástavky.(http://www.darte.cz/html/cenik/c_styrodur.htm) > > >
|
Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo 5220
Zobrazit odpovědi na tento příspěvek
Zobrazit celé vlákno |
| - Jan Čáp --- 17. 2. 2004
Re: Utepleni
> To znamená, že ty dřevěné hobliny nebo minerální vlna s takřka neomezenou > paropropustností na tom budou nejlépe a budou nejlepší materiál na uteplení?
Za předpokladu, že vnitřní stěna nástavklu bude mít paropropustnost nižší a vnější vyšší (než hobliny mezi nimi), aby se vlhkost nehromadila v izolaci.
Najít materiál pro vnější stěnu, který odolá povětrnosti i "predátorům" a přitom bude mít velmi malý difuzní odpor nebude snadné. Odvětrávaná "fasáda" je zase pro nástavek konstručně příliš komplikovaná a v konečném důsledku asi i příliš těžká.
J. Čáp
|
Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo 5221
Zobrazit odpovědi na tento příspěvek
Zobrazit celé vlákno |
| - Milan Čáp --- 17. 2. 2004
Re: Utepleni
Nemyslím si že by na tom měly být hobliny či minerální vlna dobře. Sice mají velkou paropropustnost, ale v úlu musí být umístěny z konstrukčního hlediska uzavřené mezi nějakými deskami. Aby mohly vodní páry dobře pronikat zkrz stěnu, muselo by být splněno pravidlo, že materiály při zateplení mají být skládány tak, aby směrem ven od zateplovaného objektu (v tomto případě úlu) byly více a více paropropustné. Takže vnější vrstva by měla být pro páry nejvíce propustná a vnitřní nejméně. Z tohoto pohledu je ten extrudovaný polystyrén použitý uvnitř asi nejlepší. Protože nasákavé materiály jsou uzavřeny ve stěně úlu mezi stěnami ze dřeva, sololitu, nebo podobného materiálu s menší paropropustností, mají problém s vysycháním.
Takže existují tři základní cesty: - použití nenasákavého materiálu - splnění pravidla o paropropustnosti (viz výše) - zabránit vlhkosti, aby se nedostala do izolace jiným způsobem
Pokud uzavřu stěny úlu pro páry neprodyšnou vrstvou a nebudu je mít dostatečně izolované, bude se mi pára o to víc srážet na stěnách úlu.
Otázka materiálů použitých ke stavbě úlu je složitá a dle mého názoru je asi opravdu nejlepší pořádný dřevěný masiv. Jenže kdo se s tím má pak tahat :-))
Zdraví Milan Čáp
> > páry. Bohužel extrudovaný polystyren jako styrodur tam není. Ale dle > odhadu > > na tom extruďák bude s paropropustností asi nejhůře. > To znamená, že ty dřevěné hobliny nebo minerální vlna s takřka neomezenou > paropropustností na tom budou nejlépe a budou nejlepší materiál na uteplení? > > R. Polášek. >
|
Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo 5222
Zobrazit odpovědi na tento příspěvek
Zobrazit celé vlákno |
| - Josef Kouba --- 17. 2. 2004
Re: Utepleni
Natěr a napuštění vnitřní strany úlu propolisem a voskem tvoří dostatečnou zábranu pronikání vlhkosti do stěn úlů, ale hlavní je snižovat vlhkost uvnitř úlu větráním, jak již bylo v diskuzi naznačeno větráním ve dně a otevřením očka. Sám se setkávám spíšě s vlhkostí z jara na stropě nástavků, s vlhkostí stěn jsem se nesetkal. Má snad někdo jiné zkušenosti?
S přáním hezkého dne Josef Kouba telefon 388 313 969, 603 262 082
----- Original Message ----- From: "Milan Čáp" <capmilan/=/ekolog.cz> To: "Vcelarska konference" <vcely/=/v.or.cz> Sent: Tuesday, February 17, 2004 11:59 AM Subject: Re: Utepleni
> Nemyslím si že by na tom měly být hobliny či minerální vlna dobře. Sice mají > velkou paropropustnost, ale v úlu musí být umístěny z konstrukčního hlediska > uzavřené mezi nějakými deskami. Aby mohly vodní páry dobře pronikat zkrz > stěnu, muselo by být splněno pravidlo, že materiály při zateplení mají být > skládány tak, aby směrem ven od zateplovaného objektu (v tomto případě úlu) > byly více a více paropropustné. Takže vnější vrstva by měla být pro páry > nejvíce propustná a vnitřní nejméně. Z tohoto pohledu je ten extrudovaný > polystyrén použitý uvnitř asi nejlepší. > Protože nasákavé materiály jsou uzavřeny ve stěně úlu mezi stěnami ze dřeva, > sololitu, nebo podobného materiálu s menší paropropustností, mají problém s > vysycháním. > > Takže existují tři základní cesty: > - použití nenasákavého materiálu > - splnění pravidla o paropropustnosti (viz výše) > - zabránit vlhkosti, aby se nedostala do izolace jiným způsobem > > Pokud uzavřu stěny úlu pro páry neprodyšnou vrstvou a nebudu je mít > dostatečně izolované, bude se mi pára o to víc srážet na stěnách úlu. > > Otázka materiálů použitých ke stavbě úlu je složitá a dle mého názoru je asi > opravdu nejlepší pořádný dřevěný masiv. Jenže kdo se s tím má pak tahat :-)) > > Zdraví > Milan Čáp > > > > páry. Bohužel extrudovaný polystyren jako styrodur tam není. Ale dle > > odhadu > > > na tom extruďák bude s paropropustností asi nejhůře. > > To znamená, že ty dřevěné hobliny nebo minerální vlna s takřka neomezenou > > paropropustností na tom budou nejlépe a budou nejlepší materiál na > uteplení? > > > > R. Polášek. > >
|
Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo 5226
Zobrazit odpovědi na tento příspěvek
Zobrazit celé vlákno |
| - Radim Polášek --- 19. 2. 2004
Re: Utepleni
Poslední loňský model mých dvouplášťových úlů má zevnitř sololit, za ním izolaci - fólii z tetrapakových krabic, pak cca 1,5 cm izolaci ze zmačkaných novin ( Novina se zmačkají do koule, natáhnou, znovu zmačkají, natáhnou a pak se nacpou do mezery mezi vnější a vnitřní sololit. ) Vnější sololit je odvětráván dírami vrtákem cca 2 mm co 3-4 cm. Pokud dávám zvenku destičky, jsou odvětrávány mezerami mezi sebou. Je to typická amatérská konstrukce, náklady na materiál malé, pracnost velká. Zvažuji letos impregnaci těch novin roztokem boraxu ve vodě proti hmyzu.
R Polášek
----- Original Message ----- From: "Milan Čáp" <capmilan/=/ekolog.cz> To: "Vcelarska konference" <vcely/=/v.or.cz> Sent: Tuesday, February 17, 2004 11:59 AM Subject: Re: Utepleni
> Nemyslím si že by na tom měly být hobliny či minerální vlna dobře. Sice mají > velkou paropropustnost, ale v úlu musí být umístěny z konstrukčního hlediska > uzavřené mezi nějakými deskami. Aby mohly vodní páry dobře pronikat zkrz > stěnu, muselo by být splněno pravidlo, že materiály při zateplení mají být > skládány tak, aby směrem ven od zateplovaného objektu (v tomto případě úlu) > byly více a více paropropustné. Takže vnější vrstva by měla být pro páry > nejvíce propustná a vnitřní nejméně. Z tohoto pohledu je ten extrudovaný > polystyrén použitý uvnitř asi nejlepší. > Protože nasákavé materiály jsou uzavřeny ve stěně úlu mezi stěnami ze dřeva, > sololitu, nebo podobného materiálu s menší paropropustností, mají problém s > vysycháním. > > Takže existují tři základní cesty: > - použití nenasákavého materiálu > - splnění pravidla o paropropustnosti (viz výše) > - zabránit vlhkosti, aby se nedostala do izolace jiným způsobem > > Pokud uzavřu stěny úlu pro páry neprodyšnou vrstvou a nebudu je mít > dostatečně izolované, bude se mi pára o to víc srážet na stěnách úlu. > > Otázka materiálů použitých ke stavbě úlu je složitá a dle mého názoru je asi > opravdu nejlepší pořádný dřevěný masiv. Jenže kdo se s tím má pak tahat :-)) > > Zdraví > Milan Čáp > > > > páry. Bohužel extrudovaný polystyren jako styrodur tam není. Ale dle > > odhadu > > > na tom extruďák bude s paropropustností asi nejhůře. > > To znamená, že ty dřevěné hobliny nebo minerální vlna s takřka neomezenou > > paropropustností na tom budou nejlépe a budou nejlepší materiál na > uteplení? > > > > R. Polášek. > > >
|
Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo 5239
Zobrazit odpovědi na tento příspěvek
Zobrazit celé vlákno |
| - Milan Čáp --- 17. 2. 2004
Re: Uteplenm
Před asi dvěma lety jsem se zajímal o českou izolaci z ovčí vlny zvanou INWOOL. Jedná se o ovčí rouno nějakou technologií vpletené do nosné mřížky. Tehdy byla cena této izolace srovnatelná s cenou již zmíněného Rockwoolu.
Problém s izolací z ovčí vlny vidím v tom, že ji výrobci napouštějí prostředky proti molům, které mohou být toxické i pro včely.
S pozdravem Milan Čáp
>Takove zkousky zavisi na dostupnosti uteplovaciho materialu. Pokud si koupim ovci deku za cca 2500 Kc,- a pouziju ji na utepleni nastavku... Navratnost tohoto ulu se mi ztrati v nedohlednu. To byl jen pokus o humor. >Hezky den.
>František Rousek
|
Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo 5216
Zobrazit odpovědi na tento příspěvek
Zobrazit celé vlákno |
Klikněte sem pro nápovědu