| - Radim Polášek --- 13. 2. 2004
Re: ceny úlů
U př. Kolomého jsem byl na exkurzi v roce 2001 a viděl jsem i jeho výrobnu úlů. Pokud jsem mohl posoudit, jsou to běžné univerzální a jednoúčelové stolařské stroje, proto taky nijak zvlášť drahé. Mám taky jeden jeho nadstavek 39x24. Je z desek 46x25,5x2,5 a 40,5x25,5x2,5. Jsou spojeny systémem drážka v jedné desce a vyfrézované péro v druhé a celkem 16 vruty. Pro jeden nadstavek je potřeba 11 dm3 dřeva, s odpadem to bude tak 15,5 dm3 dřeva. Z jednoho kubíku půjde tedy vyrobit asi 65 nadstavků. Pokud je cena jednoho kubíku kvalitního smrkového řeziva ( kolik stojí borovice vejmutovka, nemám ponětí) 6000 kč, pak je v jednom nadstavku za 92 kč dřeva ( a 20 Kč za vruty). Podle př. Kolomého jeho provoz vyrobí v 8 lidech za měsíc až 200 úlů. Pokud to bude 20 pracovních dnů po 8 hodinách ( a dvousměnném nebo třísměnném provozu, 8 lidí najednou tam pracovat nemůže) , pak jeden úl vyrábějí 6,4 normohodin. Jeden úl jsou 3 nadstavky, dno, víko rámky atd. Pro běžnou stolárnu se mně těch 6,4 hodiny zdá být tak na spodní hranici, ale to je asi taky tím, že tam nevyrábějí prakticky nic jiného než úly a potřeby pro včelstva.
Kolik má z 1 úlu zisk, to ví asi jenom př. Kolomý. Podobná stolárna, jakou má on, je skoro v každém městě. Pokud si někdo myslí, že nějaká jemu blízká stolárna dokáže vyrábět úly v podobné kvalitě, tu kvalitu si dlouhodobě udržet a prodávat ty úly třeba o 300 Kč levněji než on a vydělávat, ať je tam zadá a prodává je. Určitě pak každý raději sáhne po jeho úlu než úlu od Kolomého.
Je ale taky fakt, že kutil, která má blízko k práci s dřevem a potřebuje jen pár úlů pro sebe, spíše sežene nějaké nízkojakostní řezivo a úly si udělá sám, než by si je koupil hotové. Z vlastnoručně vyrobených úlů je ten med jaksi lepší než z těch koupených.
R. Polášek.
----- Original Message ----- From: "Stonjek" <seznam.cz/=/sinux.sinus.cz> To: "Včelařský mailing list" <vcely/=/v.or.cz> Sent: Thursday, February 12, 2004 6:54 PM Subject: ceny úlů
> Tak nám to v konferenci pěkně jiskří.Zatím co většina včelařů podezřívá > prof. výrobce úlů ze značného přepísknutí cen a je značně ovlivněna > názorem, že pouze úl z masivu je nejlevnější, pravda, jak to bývá, je > trochu jinde.Výrobce úlů to má těžké. Musí používat kvalitní vysušené > dřevo, které na našem trhu v poměru k výdělkům je neskutečně drahé.Ceny > potřebných strojů,volím li nové, dosahují několika milionů, kde jsou > zaměstnanci daně, energie a spousty ostatních nákladů, které nikdo > nevidí.Proto jsou ceny takové jaké jsou.A tak má každý, kdo chce nové úly > dvě možnosti. > a/ koupit si je a pak rozdíly v ceně jsou zanedbatelné > b/vyrobit si je > Já jsem zvolil druhou možnost.Jedna z nejlevnějších variant je : odpadové > dřevo, sololit, rotaflex. Kompletní Dadant s 5 nástavky mě vyjde asi na 600 > Kč.Zkuste za tuto cenu to samé vyrobit z masivu. Směšné. Práci nepočítám, > stačí omezit televizi a jde to. Ruda.
|
Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo 5173
Zobrazit odpovědi na tento příspěvek
Zobrazit celé vlákno |