78204

Včelařská konference

(Internetová stránka otevírající prostor pro komunikaci včelařů)



Jméno: E-mail:
Téma:
Příspěvek:
Jmeno sladkeho produktu vcelHeslo: Opište červené slovo pozpátku do kolonky.

U vašeho příspěvku bude zobrazena IP adresa, ze které příspěvek odesíláte.
Délka příspěvku je omezena na 10000 znaků.

Prosíme účastníky konference, aby při podání nového příspěvku do konference vždy vyplnili kolonku "téma". V případě, že reagujete na některý již uveřejněný příspěvek, tak to důsledně čiňte pomocí funkce "Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo...", která je k dispozici vpravo vedle každého zobrazeného příspěvku. Funkce, která je pro každý zobrazený příspěvek k dispozici: "Zobrazit odpovědi na tento příspěvek.", bude správně fungovat jen v případě, že budete dbát výše uvedených pokynů.)


Zběžné zobrazení

Archiv Včelařské konference


M. Kakrda (196.41.132.28) --- 26. 1. 2011
Sibirske vcely

Dobry den,
chtel bych v letosnim roce zacit vcelarit. Znamy vcelar mi poradil, ze nejlepsi druh jsou Sibirske vcely, ktere letaji a nosi med i v zime. Prosim poradte chovnou stanici, kde se daji ziskat.
Dekuji.
Marek

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 49988


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

   
lokvenc.petr (e-mailem) --- 26. 1. 2011
Re: Sibirske vcely

Buďto má celý rok prvního dubna Váš známý včelař, nebo Vy... :-D.
Petr

-----Původní zpráva-----
From: M. Kakrda
Sent: Wednesday, January 26, 2011 3:55 PM
To: Včelařský mailing list
Subject: Sibirske vcely

Dobry den,
chtel bych v letosnim roce zacit vcelarit. Znamy vcelar mi poradil, ze
nejlepsi druh jsou Sibirske vcely, ktere letaji a nosi med i v zime. Prosim
poradte chovnou stanici, kde se daji ziskat.
Dekuji.
Marek

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 49989


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

   
Duchac.V (211.139.10.174) --- 26. 1. 2011
Re: Sibirske vcely

Zdravím příteli,
nevím kde se v současné době tyto včely dají sehnat.
Před časem (asi 2 roky nazpět) vyšel článek o tomto druhu včel v časopise Včelařství. Autor v něm popisoval nadprůměrné výnosy medu, odolnost vůči nemocem. Nevýhodou tohoto plemene je jeho nadprůměrná velikost, takže při opylování často dochází k poškozování květů. Více informací naleznete v již zmiňovaném Včelařství. Přeji hodně úspěchu při včelaření.
Vašek

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 49990


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

      
Madra (85.239.224.126) --- 27. 1. 2011
Re: Sibirske vcely

Jak Jsem choval sibiřské včely.


Koukám si tak jednou v podvečer okolo chalupy a koukám, že mi pod střechu lítají neskutečně velké včely. Jejich velikost byla neskutečná a zvuk který vydávaly by potěšil srdce nejednoho včelaře, protože jedna včela mela zvuk jak celý roj mých normálních kraněk??? TO MUSÍ BÝT VÝKON A SNŮŠKA !!!! TO MUSEJÍ BÝT LEGENDÁRNÍ SIBIŘSKÉ VČELY!!!

Opatrně jsem kouknul na půdu a samozřejmě hnízdo jak hrom… co budu povídat, obsahově lepší než můj nejlepší úl….

Začal jsem uvažovat, byl začátek července a na oddělky bylo už pozdě a tak jsem si řekl, že uprostřed srpna hnízdo otevřu, med vyberu a Sibiřské včelky usadím do svého normálního úlu….

Každý den jsem je chodil kontrolovat, odhadovat medný výkon a kolik kvalitního medu tam bude… Šumavský med od sibiřských včel, to něco bude!!! Už jsem se těšil jak malý kluk…

Nastal den „D“

Jako zkušený včelař jsem si vzal dýmák, krátké tričko, no a po naléhaní mamky jsem si vzal alespoň kuklu po dědečkovy. Vzal žebřík, nůž a vědro na med a křičel na mamku ať vymyje více sklenic, že to bude úroda….

Poté jsem vylezl nahoru a rozřízl hnízdo…. Od té doby si toho moc nepamatuji, jen obrovský hukot, pak křik a modré majáčky, pak přiletěla helikoptéra a opět křik…

A mé nebohé sibiřské včelky prý nakonec zlikvidovaly hasiči…. Chudinky…

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 50028


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

   
(e-mailem) --- 26. 1. 2011
Re: Sibirske vcely

V Moskvě, teď se jiím tam právě rojily.

Pepan


> ------------ Původní zpráva ------------
> Od: M. Kakrda <M.Kakrda/=/Seznam.cz>
> Předmět: Sibirske vcely
> Datum: 26.1.2011 15:56:13
> ----------------------------------------
> Dobry den,
> chtel bych v letosnim roce zacit vcelarit. Znamy vcelar mi poradil, ze
> nejlepsi druh jsou Sibirske vcely, ktere letaji a nosi med i v zime. Prosim
> poradte chovnou stanici, kde se daji ziskat.
> Dekuji.
> Marek
>
>
>

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 49993


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

      
Tedatoto (217.77.165.33) --- 26. 1. 2011
Re: Sibirske vcely

Marku,vezmi znameho vcelare a vyrazte na Kromeriz,staci,kdyz se budete hlasite vyptavat po vcelach,ktere nosi med v zime,lidi uz Vas nasmeruji spravne.Pozor,sibiranky bodaji i pres usanku.

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 49995


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

   
Holý (90.183.224.76) --- 26. 1. 2011
Re: Sibirske vcely

Marku, oni si z Vás dělají legraci. Protože nevím, jestli si i Vy děláte legraci nebo jste jen dostal mylnou informaci, dovoluji si Vás informovat jak to je. Před časem skutečně vyšel ve Včelařství článek o sibiřských včelách. Jednalo se o humornou povídku, byla velmi vtipná a mně osobnšě se velmi líbila. Žádné sibiřské včely těchto vlastností samozřejmě (a bohužel) neexistují. Pokud jste z Jižní Moravy a chcete opravdu začít včelařit, ozvěte se mi přímo mailem na holy.vcelar(-)seznam.cz

M. Holý, jednatel JM KKV

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 49998


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

      
R. Polášek (85.71.180.241) --- 27. 1. 2011
Re: Sibirske vcely

Sibiřské včely se pro naše zeměpisné šířky a podmínky nehodí. Dlouholetým výběrem a chovem v sibiřských mrazech získala ta včela specifické genové vybavení, které jí usnadňuje přežití v krutých sibiřských mrazech a umožňuje i za nízkých teplot sbírat skladinu a vytvářet zásoby. Jenže za to byla zaplacena určitá cena. Například zatímco běžná včela získává energii pro létání a pro výrobu tepla v úlech z cukrů, sibiřská včela byla nucena v mrazech využívat koncentrovanější zdroje energie, našla je v pryskyřici tekoucí z jehličnatých stromů a potom zejména v surové ropě, která vyvěrala na povrch na sibiřských naftových polích. A později si navykla i využívat už zpracované petrochemické výrobky. Umí létat na naftu, na minerální oleje, motorové, převodové i jiné, benzín jí moc nejede a LPG už vůbec ne.
Podobné to je i s tolikrát vychvalovaným snášením medu za mrazů. Sibiřská včela to umí, to je pravda, jenže jak to ve skutečnosti dělá? Dostatek tepelné energie z ropy jí totiž umožňuje i za sibiřských mrazů vybraný medonosný strom působením množství jedinců včel jako roje vyhřát na vegetační teplotu, přimět tak k velice rychlému rašení a mízu, které potom proudí z kořenového systému do kmene a větví vysát a i bez mšic přeměnit na medovicový med. Vysátý strom pak roj opouští a stěhuje se na jiný, který pátračky už předtím vytypovaly.
Med ze sibiřských včel je bohužel velice silně cítit, podle toho, co tyto včely používají jako zdroj energie. Pokud to je někde v hlubokých jehličnatých lesích, med sibiřských včel je cítit silně po terpentýnu, pokud to je v blízkosti civilizace, po ropných výrobcích, naftě, olejích a podobně. Sibiřské včely velice snadno tyto látky po čichu nalézají a hromadně tak obtěžují například obsluhu a zákazníky benzínek, zaměstnance firem zpracovávajích nebo přepravujících ropu a dokonce i jednotlivé řidiče automobilů s netěsnící palivovou nádrží či ukapujícícm olejem z motoru nebo převodovky. Obyvatelé Sibiře jsou zřejmě na sibiřský med zvyklí, bohužel čeští zákazníci med s odérem terpentýnu nebo ropných výrobků považují za pančovaný nebo porušený a nekupují ho.
Taky ona zdánlivě vítaná schopnost sibiřské včely snášet med i v zimě v mrazech je po bližším zkoumání problémová. Co možná snese limba na Sibiři, český strom nesnese. Probuzení spícího stromu i v našich mírných mrazech do plné vegetace, následně vysátí mízy a potom jeho opuštění včelami a jeho vychladnutí do okolních zimních teplot naše stromy až na výjimky většinou nepřežijí. Včelař chovající sibiřské včely se tak ocitá pod silným tlakem majitelů okolních lesů, který v současné době zpravidla vede k vystěhování takových včel někde jinde. Doba socialistická, kdy se působení těchto včel dalo krýt likvidačním působením průmyslových exhalací, dávno minula....

Takže dobře radím, sibiřské včely raději nekupujte. Likvidují naše lesy a jejich med u nás neprodáte. Kupujte ty naše, místní , vyšlechtěné na naše podmínky.

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 50005


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

         
Pavel (85.162.13.212) --- 27. 1. 2011
Re: Sibirske vcely

Nechci poučovat, ale mnohem lepší jsou Grónské a Faerské včely. Sibiřské včely jsou dobré, ale Grónské nebo Faerské jsou mnohem lepší. Jsou příbuzné, ale hodně se liší. Nechci opisovat z Wikipedie data, ale jen bych vyzdvihl vytrvalost Faerek. Nezmrznou i když se nevrátí do úlu, i po několika dnech rozmrznou a jsou schopny letět. A nevadí jim ani velké teploty v kráterech sopek, kde opylují rostliny, ale hlavně sají nektar.

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 50034


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

   
Libor V. (62.168.45.106) --- 27. 1. 2011
Re: Sibirske vcely

Ano ano, včela sibiřská nanosí spoustu sněhovice a krajem roku i ledovici. Škoda jen, že ji "svět neviděl". Podobně, jako s tou jitrnicí.

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 50003


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

   
Vladislav Pištora (201.64.234.2) --- 27. 1. 2011
Re: Sibirske vcely

Dobrý den pane Kakrdo,
po dlouhé době jsem opět navštívil tuto konferenci a velice jsem se zasmál. Ne snad Vašemu dotazu, ale názorům a znalostem našich internetových včelařů. Pokusím se trochu objasnit daný problém. Sibiřské včely samozřejmě v zimě nesbírají nektar ani „sněhovici“ či „ledovici“ jak se zde domnívají někteří znalci, ale přezimují stejně jako včely u nás. Tvrdé a dlouhé sibiřské zimy a krátké vegetační období nutí sibiřské včely nahromadit v krátkém časovém úseku daleko větší zásoby. Včely se musely přizpůsobit krutým podmínkám, proto jsou schopny létat při nižších teplotách, ale i za špatného počasí.
Tyto včely u nás legální cestou budete těžko shánět. Včelaři, kteří se chovem tohoto druhu zabývají vše z pochopitelného důvodů tají. V našich podmínkách totiž sibiřské včely dosahují nepředstavitelných výnosů. Na Slovensku prý probíhají pokusy s chovem, ale s jejich sdílností raději nepočítejte. Pokud by jste se přece jenom chtěl dozvědět více, zkuste například tento odkaz:
http://www.p4ela.net/index.php?option=com_content&task=view&id=313&Itemid=346
ale snadno najdete i jiné odkazy.
Pokud opravdu chcete začít včelařit, přihlaste se do základní organizace ČSV v blízkosti Vašeho bydliště. Zde Vám umožní získat včelstva chovaná u nás a poskytnou Vám mnoho užitečných informací, nebo mi můžete poslat dotaz emailem na pista1971/=/email.cz. Bude to jistě lepší, než tyto informace získávat na nějaké pochybné konferenci.

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 50025


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

      
(85.70.20.53) --- 27. 1. 2011
Re: Sibirske vcely

Vladislav Pištora:
... přihlaste se do základní organizace ČSV v blízkosti Vašeho bydliště. ..... Bude to jistě lepší, než tyto informace získávat na nějaké pochybné konferenci
------------------

Dobrá rada nad medovici.

:-)

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 50026


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

      
(e-mailem) --- 27. 1. 2011
Re: Sibirske vcely

:evil: :cheer: :idea: :woohoo: :( :shock: :pinch: :D :kiss: B) :dry: :angry: :?: :idea: :arrow: :!:
> ------------ Původní zpráva ------------
> Od: Vladislav Pitora <pista1971/=/email.cz>
> Předmět: Re: Sibirske vcely
> Datum: 27.1.2011 17:55:49
> ----------------------------------------
> Dobrý den pane Kakrdo,
> po dlouhé době jsem opět navštívil tuto konferenci a velice jsem se zasmál.
> Ne snad Vašemu dotazu, ale názorům a znalostem našich internetových
> včelařů. Pokusím se trochu objasnit daný problém. Sibiřské včely samozřejmě
> v zimě nesbírají nektar ani „sněhovici“ či „ledovici“ jak se zde domnívají
> někteří znalci, ale přezimují stejně jako včely u nás. Tvrdé a dlouhé
> sibiřské zimy a krátké vegetační období nutí sibiřské včely nahromadit v
> krátkém časovém úseku daleko větší zásoby. Včely se musely přizpůsobit
> krutým podmínkám, proto jsou schopny létat při nižších teplotách, ale i za
> špatného počasí.
> Tyto včely u nás legální cestou budete těžko shánět. Včelaři, kteří se
> chovem tohoto druhu zabývají vše z pochopitelného důvodů tají. V našich
> podmínkách totiž sibiřské včely dosahují nepředstavitelných výnosů. Na
> Slovensku prý probíhají pokusy s chovem, ale s jejich sdílností raději
> nepočítejte. Pokud by jste se přece jenom chtěl dozvědět více, zkuste
> například tento odkaz:       
> http://www.p4ela.net/index.php?option=com_content&task=view&id=313&Itemid=3
> 46
> ale snadno najdete i jiné odkazy.
> Pokud opravdu chcete začít včelařit, přihlaste se do základní organizace
> ČSV v blízkosti Vašeho bydliště. Zde Vám umožní získat včelstva chovaná u
> nás a poskytnou Vám mnoho užitečných informací, nebo mi můžete poslat dotaz
> emailem na pista1971/=/email.cz. Bude to jistě lepší, než tyto informace
> získávat na nějaké pochybné konferenci.
>
>
>

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 50032


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno





Klikněte sem pro nápovědu