78251

Včelařská konference

(Internetová stránka otevírající prostor pro komunikaci včelařů)Jméno: E-mail:
Téma:
Příspěvek:
Jmeno sladkeho produktu vcelHeslo: Opište červené slovo pozpátku do kolonky.

U vašeho příspěvku bude zobrazena IP adresa, ze které příspěvek odesíláte.
Délka příspěvku je omezena na 10000 znaků.

Prosíme účastníky konference, aby při podání nového příspěvku do konference vždy vyplnili kolonku "téma". V případě, že reagujete na některý již uveřejněný příspěvek, tak to důsledně čiňte pomocí funkce "Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo...", která je k dispozici vpravo vedle každého zobrazeného příspěvku. Funkce, která je pro každý zobrazený příspěvek k dispozici: "Zobrazit odpovědi na tento příspěvek.", bude správně fungovat jen v případě, že budete dbát výše uvedených pokynů.)


Zběžné zobrazení

Archiv Včelařské konference


Václav I. --- 11. 3. 2002
Mřížka do budečáku

Zdravím př. Davida.
Předpokládám, že jako začátečník nemáš mnoho včelsrev, kdýž udržuješ k nástavkům 1 budečák. Nevím jak je včelstvo silné. Pravdě podobně nesedí ve dvou patrech, ale nahoře. Budečák s velkou mezerou mezi patry, není vhodný k zimování ve dvou patrech.
Odstraníš všechny neobsazené plásty.! Ostatní plásty s plodem a včelami necháž nahoře.Asi 11 rámků a méně. Na jednom bez plodu vyřízneš pruh od zhora až dolů asi 10 cm široký a dáš ho ke plodu. Na rychlou trubčinu a nebylo jí moc.Spodní patro vyčistíš a po délce položíš na dno na mezerníky dva rámky rozškrábané se zbytky cukru. Dva můžeš postavit horní loučkou dolů našikmo po stranách. Tak získáš čisté rámky do medníku. Rámky postupně vyměňuješ asi za 4 dny.Dolní česno uzavři na 2 včely a hoření otevři asi 12 na 1cm. To klidně stačí. pokud jsi měl spodní česno zavřené nech ho zavřené. Aby nenastala zlodějina. Roztahuj dozadu, a pak dávej do plodiště mezistěny! 15-20 dubna ,podle síly, vložíš mřížku a polovinu rámků z medníku dáš do plodiště. K česnu v plodišti dáš 2 vystavěné mezistěny. Dále plod, 2 mez. nevytažené a zásoby. Do medníku přidáš souše, 5-6.Šestý den skontroluješ zdali v medníku nezaložily matečníky. To je vše. V plodiští postupuješ mezistěnami v medníku soušemi. Postupně rostahuj česna , abyse při proletu nezdržovaly. Pak jen 12.5. vytočíš poprvé , 25.5 podruhé, KOlem 10. června potřetí a pak se uvidí. Nezapomeň na stavební rámeček u skla v plodišti. Nad budečák dej pořádnou uteplívku, 2* plst,nebo polystyren.
Druhá možnost : Včely dneska zůžíš, jak nahoře tak dole. Postupně roztahuješ mezistěnami.Kolem 20 dubna rozdělíš mřížkou. Ostatní je stejné jen si přiděláš nepřijemnou práci protože patra budou propojena dílem, které musíš odstranit.
Dodatečná úprava úlu přidáním mřížky nad mednik, jak radí př. Eman, je jistě možná,ale vznikne tak další mezera 3 cm, a to už tě včelaření určitě přejde. Další úprava je .přidat nad mednik nástavek, který zapadne do stropu tak hluboko, že rámky jsou zároveň se spodní stranou stropu. Plodiště je nezměněno,a staré plodové rámky převěšujeme do medníku. Po zjištění matečníků zamáčkneme matku ,matečníky zrušíme a za 9 dnů matečníky zrušíme znova. Pčidáme otevřený plod a po 9 dnch se akce může opakovat. Plodiště zároveň s medníkem vytočíme a přidáme opl. matku. To už jsme ale někde jinde.
Pokud dáme matku třeba i se včelami do plodiště a dílo nebude dobře rozděleno, může se stát, že včely matku zruší a v medníku založí matečníky.

Hodně úspěchů V,

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 498


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Klikněte sem pro nápovědu