78369
Včelařská konference
(Internetová stránka otevírající prostor pro komunikaci včelařů)
U vašeho příspěvku bude zobrazena IP adresa, ze které příspěvek odesíláte.
Délka příspěvku je omezena na 10000 znaků.
Prosíme účastníky konference, aby při podání nového příspěvku do konference vždy vyplnili kolonku "téma".
V případě, že reagujete na některý již uveřejněný příspěvek, tak to důsledně čiňte pomocí funkce "Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo...",
která je k dispozici vpravo vedle každého zobrazeného příspěvku.
Funkce, která je pro každý zobrazený příspěvek k dispozici: "Zobrazit odpovědi na tento příspěvek.", bude správně fungovat jen v případě, že budete dbát výše uvedených pokynů.)
Zběžné zobrazeníArchiv Včelařské konference
- Honza (195.122.213.170) --- 6. 1. 2011
Medomet
Zatím včelařím s pár včelstvy na 39*24 a používám 4-rámkový tangenciální medomet, chci ale potupně přejít na Langstroth a radiální medomet, o časocé ekonomice se bavit nechci, ta je jasná, ale dokáže radiální medomet vytočit med z 2/3 Lang stejně "do sucha" jak to jde s tangenciálním? Jak je to u těchto rámků s borcením díla při vysokých otáčkách?
|
Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo 49662
Zobrazit odpovědi na tento příspěvek
Zobrazit celé vlákno |
| - (213.151.87.2) --- 6. 1. 2011
Re: Medomet
Radiální medomet používám asi 5 sezon a tak k dotazu. Jsem s ním spokojen, ale nechci po něm nemožné, např dosucha, ani melecitozu neumí. Silně pochybuji, že tangenciální medomet to umí. To jsou jen kecy výrobců, no když jim to někdo žere... Radiál má však důležitou zákonnost, kterou je třeba dodržet a to vzdálenost od středu koše ke spodní loučce plástu. Ideální vzdálenost je kolem 20 cm. Čím je menší, tím horší je radiální medomet. Velmi dobře jde postavit ze čtyřrámkového, do koše se vejde nejvíc 16 rámků a díky vzdálenosti u plástů 17 cm je to jen tak tak.Otáčky asi tak u malého do 350, u větších přiměřeně ubrat. Regulace co nejjednodušší, mnozí nemají vůbec žádnou a jde to. Když ty sezony hodnotím, nevidím nejmenší důvod měnit ho za zvratný, když změna tak za paraelně radiální, v tom vidím budoucnost a úsporu práce. Samozřejmě občas se nějaký nedostavěný plást rozlétne, je potřeba u výtoku udělat cedidlo, něco jako prohnutý řídký hřeben. Zdraví R. Stonjek
|
Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo 49664
Zobrazit odpovědi na tento příspěvek
Zobrazit celé vlákno |
| - (e-mailem) --- 6. 1. 2011
Re: Medomet
Ono to o té vzdálenosti od sdředu není tak docela pravda. Mám doma radiální vřeteno které otec dovezl v roce 1965 z Vídně a nic takového se neděje i přesto, že vzdálenost od hřídele je pouhých cca 8 cm. Vtip je totiž v tom, že med je u spodku vždy řidší a vždy lépe vytéká z rámku jako z horní části.
pepan
> ------------ Původní zpráva ------------ > Od: <e-mail/=/nezadan> > Předmět: Re: Medomet > Datum: 06.1.2011 12:28:25 > ---------------------------------------- > Radiální medomet používám asi 5 sezon a tak k dotazu. Jsem s ním spokojen, > ale nechci po něm nemožné, např dosucha, ani melecitozu neumí. Silně > pochybuji, že tangenciální medomet to umí. To jsou jen kecy výrobců, no > když jim to někdo žere... Radiál má však důležitou zákonnost, kterou je > třeba dodržet a to vzdálenost od středu koše ke spodní loučce plástu. > Ideální vzdálenost je kolem 20 cm. Čím je menší, tím horší je radiální > medomet. Velmi dobře jde postavit ze čtyřrámkového, do koše se vejde nejvíc > 16 rámků a díky vzdálenosti u plástů 17 cm je to jen tak tak.Otáčky asi tak > u malého do 350, u větších přiměřeně ubrat. Regulace co nejjednodušší, > mnozí nemají vůbec žádnou a jde to. Když ty sezony hodnotím, nevidím > nejmenší důvod měnit ho za zvratný, když změna tak za paraelně radiální, v > tom vidím budoucnost a úsporu práce. Samozřejmě občas se nějaký nedostavěný > plást rozlétne, je potřeba u výtoku udělat cedidlo, něco jako prohnutý > řídký hřeben. Zdraví R. Stonjek > > >
|
Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo 49669
Zobrazit odpovědi na tento příspěvek
Zobrazit celé vlákno |
| - Aleš Molčík (195.189.142.120) --- 6. 1. 2011
Re: Medomet
Radialní medomet používám i rámky 2/3 langstroth. Jestli je vytáčení v radialním medometu ve stejné kvalitě jak v tangenciální medometu, nedovedu zcela přesně potvrdit, protože jsem nezkoušel rámek vytočený na radialním koši přetáčet v tangenciálním koši, ale pocitově mohu říct, že nevýdím rozdíl. S borcením díla jsem měl problém když rámek vyskočil z držáků uvnitř koše a rámek byl mírně šikmo k ose. Problém jsem vyřešil tím, že jsem vnitřní držáky vyřezal a rámky jsem začal skládat těsně vedle sebe. Radialní koš co mám je průměrem velikosti stejný jak tangenciální koš na čtyři rámky.
|
Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo 49665
Zobrazit odpovědi na tento příspěvek
Zobrazit celé vlákno |
| - KaJi (212.77.163.101) --- 7. 1. 2011
Re: Medomet
AM:
Do koše se mi při srazu rámků těsně vedle sebe vejde dvacet čtyři polorámků. Cenu samostatnou za koš nevím, kupoval jsem celý medomet. Ale každý průměrný zámečník, který svařuje nerez a umí stočit čtyři kroužky to zvládne. Musí vidět ovšem původní koš kvůli ose, aby věděl jak ji má upravit.
----------------
To znamená že se tam volné staví rámky na boční hoffmanovu loučku? Bez nějakého přidržování ?
A to se tam pak neprojeví dominový efekt když se pootáčí košem?
Tedy že se to sesype?
Díky
Karel
|
Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo 49675
Zobrazit odpovědi na tento příspěvek
Zobrazit celé vlákno |
| - (e-mailem) --- 6. 1. 2011
Re: Medomet
jedobré mít k medometu oba koše některé medovice jdou na radiálu velmi špatně. JinaK K TOMU BORCENÍ RÁMKŮ je nutné se to naučit..
Pepan
> ------------ Původní zpráva ------------ > Od: Honza <e-mail/=/nezadan> > Předmět: Medomet > Datum: 06.1.2011 11:10:59 > ---------------------------------------- > Zatím včelařím s pár včelstvy na 39*24 a používám 4-rámkový tangenciální > medomet, chci ale potupně přejít na Langstroth a radiální medomet, o časocé > ekonomice se bavit nechci, ta je jasná, ale dokáže radiální medomet vytočit > med z 2/3 Lang stejně "do sucha" jak to jde s tangenciálním? Jak je to u > těchto rámků s borcením díla při vysokých otáčkách? > > >
|
Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo 49668
Zobrazit odpovědi na tento příspěvek
Zobrazit celé vlákno |
| - Albert Gros (78.98.25.135) --- 7. 1. 2011
Re: Medomet
Pokiaľ nechceme získavať jednodruhový med, tak nie je dôvod vytáčať plásty do sucha. Med zostane len vašim včelám a bud ho vytočíte v dalšom medobraní, alebo ho necháte v zimných zásobách. Podľa môjho odhadu zostáva v "repasovaných" plástoch po vrátení do včelstva max. 10% váhy a to prevažne v plástoch s peľovými zásobami.
Používam tangecialny 6r. koš. Vzhľadom na rozšírenie chovu uvažujem o výkonnejšom radialnom resp. zvratnom koši. Lepší majster si dokáže zmajstrovať medomet doma, len potrebuje kamaráta s rolovačkou na nádobu a kruhy koša.
Pri priemerných výnosoch a cenách medometov napr. u Lysoňa sa netreba s vlastnoručnou výrobou ani trápiť. Iba ak vás to baví, alebo ste mimoriadne šporovlivý.
|
Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo 49678
Zobrazit odpovědi na tento příspěvek
Zobrazit celé vlákno |
| - Pepek (217.115.243.182) --- 7. 1. 2011
Re: Medomet
Mám od něj nerez čtyřrámkový zvratný na langstroth.2 sezony a zatím vše ok a dá se s panem Kovářem i domluvit na úpravách.Já osobně jsem si ho nechal udělat o pár cm vyšší abych pod něj mohl zasunout 35-40 (nevim přesně) litrovou plastovou nádobu s hrubým sítem co prodává Ještěd.Za sebe můžu doporučit a je na něm vidět pěkná zámečnická práce.Jen jsem měl problém že jsem si musel chvilku počkat protože mel hodně práce a nestíhal.Jinak provedl mě dílnou a ukázal co a jak a dal mi hodně možností výběru.
Pepek
(89.190.52.88) --- 7. 1. 2011
Re: Medomet (49662)
Nemáte někdo zkušenosti s medomety p. Kováře ?
Díky
|
Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo 49687
Zobrazit odpovědi na tento příspěvek
Zobrazit celé vlákno |
Klikněte sem pro nápovědu