78082

Včelařská konference

(Internetová stránka otevírající prostor pro komunikaci včelařů)



Jméno: E-mail:
Téma:
Příspěvek:
Jmeno sladkeho produktu vcelHeslo: Opište červené slovo pozpátku do kolonky.

U vašeho příspěvku bude zobrazena IP adresa, ze které příspěvek odesíláte.
Délka příspěvku je omezena na 10000 znaků.

Prosíme účastníky konference, aby při podání nového příspěvku do konference vždy vyplnili kolonku "téma". V případě, že reagujete na některý již uveřejněný příspěvek, tak to důsledně čiňte pomocí funkce "Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo...", která je k dispozici vpravo vedle každého zobrazeného příspěvku. Funkce, která je pro každý zobrazený příspěvek k dispozici: "Zobrazit odpovědi na tento příspěvek.", bude správně fungovat jen v případě, že budete dbát výše uvedených pokynů.)


Zběžné zobrazení

Archiv Včelařské konference


R. Polášek (85.71.180.241) --- 31. 12. 2010
Re: domácí výroba mezistěn

"Ale co mě dostalo, bylo když jsem se dostal do skladu vykoupeného vosku tak to byl pohled na různé zbarvení vosku, které v některých případech mělo hodně daleko ke standartu. A vyměňují i takový vosk jen kvůli zákazníkovy aby se i příště vrátil, ale dají mu větší srážku. A jsem si jistý, že i kdyby výrobce upozornil zákazníka, že jaký vosk si donese takové bude mít mezištěny a při předání zboží nebudou mít mezištěny krásnou žlutou barvu, tak ve většině případů se výrobce dočká spíš nějaké pomluvy co s tím voskem dělá a nebo že mu ho vyměnil. Takže ono to používání kyseliny na spravení barvy, je spíš nutnost kvůli prodeji jinak pro výrobce je to proces navíc a zdražení výroby. Takže pro základ tématu domácí výroby mezistěn by mělo být i získávání kvalitního vosku. Bez pěkného vosku, který by stačilo nechat projít jen varem, nikdo krásnou mezistěnu neudělá. Na vytavení jsem zkoušel různé věci, ale z pohledu snadné práce a kvality mi nejlíp vychází sluneční tavidlo. Mám ho na patnáct rámků a jsem s tím spokojen."

No, já jsem jednou viděl ve včelařské prodejně, jak tam někdo odprodával vosk a to byla hrůza Šedozelené kusy, jako kdyby vosk tavil v rezavém barelu a potom z něho ztuhlý vosk dostával sbíječkou.
Pokud se jedná o čištění kyselinou fosforečnou, tak ono vosk porušený stykem s kovem má i jiné mechanické vlasnosti, ve hmotě vosku jsou kousky cizích sloučenin, kovových mýdel a ty omezují plasticitu vosku podobně jako jakékoliv jiné cizí tělesa, asi by s velkou pravděpodobností při výrobě mezistěn způsobovaly praskání mezistěn a rozpadávání toho vosku. Takže čištění kyselinou je nutné i kvůli zlepšení mechanických vlstností vosku. V praxi potom asi smíchají jednotlivé x kilové vykoupené zásilky v jednom velkém kotli a tam se už vzájemným působením jednotlivé příměsi mohou začít srážet ve větší kusy a oddělovat jako nečistoty od vosku, kyselina fosforečná se potom může dávkovat přesně podle toho, kolik ty nečistoty na svou neutralizaci kyseliny spotřebují. Není větší problém dělat průběžné rozbory vody z toho kotle na množství kyseliny fosforečné. Na rozdíl od domácího čištění, kde se musí dávat kyselina odhadem v přebytku.
A z toho vyjde ta "přirozená" barva vosku , původně bílý vosk zbarvený stopovým množstvím přírodních organických barviv do žlutého odstínu.

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 49462


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Všechny správně vytvořené příspěvky na toto téma





Klikněte sem pro nápovědu