- Potu?ník Václav (e-mailem) --- 9. 12. 2010
Re: Varroatolerance
Snažím se alespoň se zpožděním přečíst příspěvky. Pokusím se okomentovat pár témat.
Včelaři se špatně starají o včelstva a SVS přihlíží. Mnohem smutnější je, že jsou rodiče, kteří se špatně starají o své děti. Pravda, ti většinou nevčelaří. Stát má zájem, aby bylo co nejvíce včelstev i dětí. Nad kvalitou péče se trochu přivírá oko.
Kde se berou roztoči po masivních úhynech. Úplně stejně jako nové domy v několikanásobně devastovaných záplavových zónách. Nepoučitelné včely si je přinesou dříve nebo později opět do úlu.
Staří včelaři mají staré úly. Bohužel mnohdy platí, že úl "nový" je po pár letech v mnohem horším stavu než ten padesátiletý.
Staří včelaři mají nevhodné technologie. Mají méně, ale kvalitnějšího medu, netočí totiž nezavíčkovanou "vodu".
Nátěr, KM, Gabon, 3x fumigace, aerosol. Hezká sbírka. A to je jen to, co se oficiálně přiznává. Byl jsem účastník jedné "přednášky" kdy se jistý pán předváděl. Netušil, že včelařím. Na můj nenápadný dotaz dotaz, kdo to je, se mě dostalo odpovědi: jó to je machr, toho včely živí a dobře. Ptám se, prý jsou ve včelách nějací roztoči, i v zimě a škodí? Udělal jsem ze sebe ... Nastala přednáška o léčení, o tom, že jak jsou tam pořád, tak se musí léčit také pořád. Manželka se drží od včel hodně daleko, ale něco ví. Tak se zeptala, zda ty chemikálie se nedostanou do medu, když je takový lepkavý. Pán očividně znervózněl, ale podal bravurní monolog o nepatrných množstvích a neškodnosti. Tak jsem se dozvěděl, jak léčí machři v Čechách až na Jadranu, v naší ZO mě to neřekli.
Vašek.
|
Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo 48881
Zobrazit odpovědi na tento příspěvek
Zobrazit celé vlákno |