78433

Včelařská konference

(Internetová stránka otevírající prostor pro komunikaci včelařů)



Jméno: E-mail:
Téma:
Příspěvek:
Jmeno sladkeho produktu vcelHeslo: Opište červené slovo pozpátku do kolonky.

U vašeho příspěvku bude zobrazena IP adresa, ze které příspěvek odesíláte.
Délka příspěvku je omezena na 10000 znaků.

Prosíme účastníky konference, aby při podání nového příspěvku do konference vždy vyplnili kolonku "téma". V případě, že reagujete na některý již uveřejněný příspěvek, tak to důsledně čiňte pomocí funkce "Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo...", která je k dispozici vpravo vedle každého zobrazeného příspěvku. Funkce, která je pro každý zobrazený příspěvek k dispozici: "Zobrazit odpovědi na tento příspěvek.", bude správně fungovat jen v případě, že budete dbát výše uvedených pokynů.)


Zběžné zobrazení

Archiv Včelařské konference


Miloš Novotný (195.39.77.138) --- 3. 8. 2010
oddělek na suchu

Prosím zkušenější o radu. Mám oddělek s cennou matkou, který chci v září spojit s prod. včelstvem. Jelikož při krmení sousedního oddělku nastala masivní loupež, bojím se tento pro mě cenný oddělek krmit. Vydrží to včely v něm ještě měsíc bez krmení? Ten krmený sousední byl prakticky na suchu, přesto matka v něm stále kladla. Mělo by to vliv na přidání takového strádajícího oddělku s nejspíš už nekladoucí matkou nad produkční včelstvo, kdybych nevyhovují matku tohoto všelstva zamáčkl? Krmil jsem roztokem, bylo by MCT lepší(příjde mi dobré jen na podněcování, ne na doplnění zásob)?
Díky za odpověď
MN

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 46255


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

   
kovarpe (e-mailem) --- 3. 8. 2010
Re: odd?lek na suchu

Krmil jsem roztokem, bylo
by MCT lepší(příjde mi dobré jen na podněcování, ne na doplnění zásob)?
Díky za odpověď
----------------------------------------------
Právě kvalitní MC těsto je na doplnění zásob výborné a není důvodem k loupeži na rozdíl od roztoku. Připravíte si ho těch 20-25 kg na včelstvo do igelitových pytlů a pak jen dáte navrch na mezidno do prázdného nástavku a máte nakrmeno. Včely si to z pytle pěkně vyberou. Dělal jsem to jen jednou a jednomu včelstvu, ale když se to nemíchá v míchačce, ale ručně tak je to docela makačka, tak krmím dál roztokem a těsto mám jen pro ty oddělky na dokrmovámí a podněcování.
Petr Kovář

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 46257


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

   
PavelN (193.179.220.250) --- 3. 8. 2010
Re: oddělek na suchu

Jakmile je oddělek vyloupen, nebrání se dalšímu loupení a cizí včely si do něho létají jako do samoobsluhy bez pokladny. Snad by mohlo pomoci přemístění oddělku na jiné stanoviště.
Loupeži se dá bránit jen preventivně kmením večer, zůžením česna (třeba až na 1 včelu), rozšiřováním oddělku tak, aby prostor blízko vletového otvoru byl obsednut, a umístěním oddělků stranou od silných včelstev, to ale vždycky dost dobře nejde.

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 46258


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

   
R. Polášek (85.71.180.241) --- 3. 8. 2010
Re: oddělek na suchu

No, pokud to je oddělek v objemu aspoň 5 plástů 39x24 nebo podobný, tak pokud tam má dost včel, přiměřeně malé česno, které ty včely dokáží ubránit, kladoucí matku a otevřený plod, který feromony posiluje odhodlanost včel bránit svůj úl, není třeba se přiměřeného krmení bát. Včely se před zlodějkami ubrání. Včelstvo, které je v pořádku nebo větší oddělek bez problémů dokáže zvládnout i krátkodobou intenzívní loupež rozpoutanou při prohlídce toho oddělku, pokud potom po zavření dokáže ubránit to česno. Natož pak útoky zlodějek při obyčejném krmení. Spíš naopak, pokud se oddělek nebude krmit a bude tam málo zásob, aktivita včel poklesne a o to snadněji bude takový oddělek napaden zlodějkami a vyloupen.
Záleží potom na krmítku, medocukrovým těstem se nic nezkazí. Já jinak doma na zahradě preferuji krmení cukrem, ale jen takovýma dávkama, které když jim podám večer po setmění, do hodinky, dvou vyberou a přes noc zpracují, takže ráno už vůně, která by lákala zlodějky , ze včelstva nejde. U silného oddělku na 5 rámcích 39x24 takhle vyberou najednou bez problému půl litru, možná i litr cukerného roztoku.
Doporučuji kontrolovat, jestli přes česno nechodí zlodějky, případně česno preventivně zůžit.
U napadeného oddělku doporučuji, pokud je ještě co k zachránění, radikálně zůžit česno na průchod 1 - 2 včel a krmit, matka musí klást a oddělek odchovávat plod, nemá li do měsíce zkolabovat....

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 46259


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

      
Stejskal (93.181.66.44) --- 29. 1. 2012
Re: oddělek na suchu

co se týká krádeží,
pokud v okolí 1-2km nemáte kolegy včelaře,které při vytáčení medu nenapadne nic lepšího než že víčka s pláství dají na tác před česna a vytočí med skoko do poslední kapky a nenakrmí s hláškou však je léto oni si něco nasbírají,tak pak začne boj o přežití a zúžení nemá žádný význam,jelikož včely co se vrhly na zbytky medu na víčkách a donesly ho do úlu nabudí ostatní včely na vůni medu a už nehledaji květy s nektarem ale med,to samé platí o tom když nědko začne krmit cukrem (roztok)před úly.
Zúžení pomůže je pro indikaci kde se krade a kde ne.
Pokud máte podezření na krádeže,uzavřete najednou všechny česna,v úlech kde se krade začnou tuhé boje a na česně také,je to jako by jste na česno vyklopili kbelík včel,které se chtějí dostat dovnitř.Po 15 -30 min stačí česno otevřít, kde máte podezření a sledovat co se stane,včely se zběsile pohrnou ven a pokud zůstanou na česně ta jsou to domácí,ale pokud budou odlétat pryč tak sledujte kam? eventuelně do kterého úlu pokud to jsou vaše včely je dobré je odvézt na jiné vzdálené stanovište, alespoň na týden aby zapoměly cestu k úlu.V případe že to nejsou vaše včely pak je to zlé a je nutné vyklizení stanoviště na déle jak 14 i déle dnů,ptotože včely ostatních včelařú k Vám začnou chodit jak do bufetu zvlášť pokud v polovině srpna již krmíte a ostatní to nechávají až na září.pokud je krádež tichá tak to zjístíte jen takto,ale pokud přeroste v hromadnou tak k vydrancování stačí 15- 30 min a plásví je na dně úlu hromada drtiny a v úle zbyde jen pár včel zbytek odletěl se zlodějkyma.
Matka je někde na dně úlu mezi mrtvolkama a drtinou.
Pokud se vám podaří matku s pár včelami zachránit dá se utvořit oddělek a matku přidat přes klícku,ale to už je jiné téma.
Při podezření krádeže je nejlepš uzavřít česna 1/2hodiny před západem slunce a otevřít až po západu.
Včely co se vrací do úlu se usadí na úle a budou tvořit hrozen,po západu slunce až otevřete česno si nalezou dovnitř je dobré česno otevřít na maximum ,včely co u vás kradly budou odlétat domů a vaše již nikam nepoletí jen se prolétnou před úlem a vrátí se zpět.
pokud u vás dochází s soustavnému vylupování je nutný přesun včelstev na vzálené stanoviště(mimo dolet),alespoň po dobu jedné generace a sousedům poděkovat!
Jako včelař který se zabývá tvorbou ddělků mám tyto zkušenosti v mé doletové vzdálenosti se nachází přes 100 včelstev cizích včelařů a není problém denně přijít i o 10 mladých včelstev(10r.)
Ke krádežím dochází hlavně v odpoledních a vpodvečerních hodinách,kdy už není na květech nektar a včely slídí.
Tento příspěvek berte pouze jako informativní.

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 55597


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

         
R. Polášek (85.71.180.241) --- 29. 1. 2012
Re: oddělek na suchu

Co se týká krádeží,
teď na konci ledna za třeskutého mrazu, venku je teď večer - 14 a to u nás je jen cca 4 centimetry sněhu,
stačí mít včely přiměřeně silné a v dostatečně velkých či vlastně malých úlech a přiměřeně zůžená česna a není žádný problém. I včelstvo, které mám v podletí rozebrané třeba půl hodiny a za tuto dobu jsou odkryté plásty masívně napadené zlodějkami, po složení a zavření úlu si do 15 - 30 minut udělá pořádek. Cizí včely vyžene a další do úlu nepustí.

Problém je akorát nástavkový úl. Česno ve dnu je obvykle problém zůžit na potřebnou šířku několik nebo až jednu včelu a navíc je obvykle daleko od plodu včelstva, takže ho včely špatně chrání.

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 55598


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

            
JosPr (217.77.165.33) --- 30. 1. 2012
Re: oddělek na suchu

Porad mi unika u prispevku R.Polaska zuzovani cesen u nastavkoveho ulu.Horni nastavek plny zasob,spodni plny plodu a zasobnich vencu nad plodem,vcely porad jeste v podmetu.Jake zuzovani?Co toto nesplnuje,nema narok na zazimovani.Pak nemusim mit strach,ze bude neco vyloupeno.

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 55606


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

            
vsusicky (82.117.130.25) --- 30. 1. 2012
Re: oddělek na suchu

proč by to měl být problém? Mám česno 3,5 cm po celé šířce dna. Není přece problém vyrobit ze dřeva česnovou vložku. Na to stačí pila, pilka a dláto nebo ještě lépa pila se stavitelnou výškou řezu. Pak není problém průlez pro jednu včelu do vložky "vyfrézovat". U zasíťovaného dna není problém s nedostatkem vzduchu.

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 55608


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

   
P.K. (90.178.157.91) --- 3. 8. 2010
Re: oddělek na suchu

pokud nastala na stanovišti loupež tak už to skrzva tu matku neriskuj a spoj je už teď,pospojuj co se dá a zužit česna na minimum ,že budeš čekat do září no tím nic moc nezískáš,nebo naopak...

krmte oddělky navečer,dávkou kterou rychle odebere,eště líp když je následující den hnusně ,že to sušení pak nepřiláká siláka,kterej hned dokáže odhadnout schopnosti oddělků....

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 46261


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

   
Tomáš Heřman (e-mailem) --- 3. 8. 2010
Re: oddělek na suchu

Vzal bych ramek dva zasob produkcnimu se kterym se bude cenna
matka spojovat. A produkcnimu dal vic cukru. Zasoby se hodi vzdy, zvlaste
to pripomela lonska zima.

Nebo testo, klidne i primo na loucky. Kdyz ho nebude moc nemaj problem.
Pokud ho bude vic tak igelit bude opravdu nejlepsi (osobne ale nastavky
navic uz zase nemam :-)) ). Oddelky bezne krmim 0,7ckou prosakovacim
zpusobem, teplym roztokem, problemy nejak nepozoruju. Krmim vetsinou vecer
ale nekdy i pres den jak vyjde cas. Produkcni ale striktne jen vecer, tam
to nezkousim drazdit bosou nohou...

K tomu kladeni bez zasob, loni jsem si vsimnul, ze u malych a mladych
vcelich jednotek kladeni neni o zasobach. Oni musi klast a modlit se za
snusku i kdyz momentalne jsou suchy, jinou sanci nemaj.... Velke vcelstvo
zdrejme prerusi plodovani a ceka az to kapne. I kdyz docela rad bych to
nekdy chtel videt jestli opravdu produkcni prerusi plodovani jak se pise.
Nevidel jsem to a tak uplne neverim.

Milo zajimalo by me zd vis jak k te loupezi doslo?

T.H.

2010/8/3 Milo Novotný <e-mail/=/nezadan>

> Prosím zkušenější o radu. Mám oddělek s cennou matkou, který chci v září
> spojit s prod. včelstvem. Jelikož při krmení sousedního oddělku nastala
> masivní loupež, bojím se tento pro mě cenný oddělek krmit. Vydrží to včely
> v něm ještě měsíc bez krmení? Ten krmený sousední byl prakticky na suchu,
> přesto matka v něm stále kladla. Mělo by to vliv na přidání takového
> strádajícího oddělku s nejspíš už nekladoucí matkou nad produkční včelstvo,
> kdybych nevyhovují matku tohoto všelstva zamáčkl? Krmil jsem roztokem, bylo
> by MCT lepší(příjde mi dobré jen na podněcování, ne na doplnění zásob)?
> Díky za odpověď
> MN
>

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 46262


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

      
Tomáš Heřman (e-mailem) --- 3. 8. 2010
Re: oddělek na suchu

Blbe jsem cetl, promin, pises ze k tomu doslo pri krmeni
sousedniho oddelku. Vis nebo mas jen pocit ze i ten dulezity oddelek je bez
zasob? Jestli je v pohode, jen by mu casem zasoby dosly tak ramek
zpracovanych zasob od jinych (bez vcel) je dobre reseni, testa bych se taky
nebal. Krmit roztokem jen na noc, bud v nejake nadobe-krmitku ci
prosakovacim zpusobem 0,7ckou, navrtat si vicko malym vrtakem, par direk
staci.
A nebo pockej az dokrmis produkcni a pak az krm oddelky.

T.H.


>
> Milo zajimalo by me zd vis jak k te loupezi doslo?
>
>

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 46263


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

      
R. Polášek (85.71.180.241) --- 3. 8. 2010
Re: oddělek na suchu

"K tomu kladeni bez zasob, loni jsem si vsimnul, ze u malych a mladych
vcelich jednotek kladeni neni o zasobach. Oni musi klast a modlit se za
snusku i kdyz momentalne jsou suchy, jinou sanci nemaj.... Velke vcelstvo
zdrejme prerusi plodovani a ceka az to kapne. "

Podle toho, co jsem pozoroval, mně připadá, že nedostatek zásob, při kterém matka přestává klást je významně určen sílou včelstva. U hodně silného včelstva matka přestane klást, když množství zásob klesne pod cca 5 kilo. U oddělků na jeden nástavek 39x24 je to tak kilo, dvě kila zásob.
U zbídačelého oddělku třeba vyloupením, kde je matka a včely je tak maximálně na půl jedné strany plástu či nějak podobně v "oplodňáčkové" velikosti je "dostetek" zásob, kdy matka začne klást takových 100 - 200 gramů cukru.

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 46264


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

   
Libor (62.168.45.106) --- 3. 8. 2010
Re: oddělek na suchu

Jak je ten oddělek silný? 5 rámků obsednutých? 2 nástavky obsednuté?
V květnu jsem tvořil 5ti-rámkové oddělky (osiřelce), po cca týdnu jsem přidal matky. Druhý den po přidání matek jsem (právě včas) přišel k probíhající loupeži v jednom z oddělků. Nechal jsem si od KaJiho poradit, úplně jsem všechny oddělky zavřel, vzduch jim tam šel varroa dnem, loupený oddělek dostal zásobní plást. Další týden jsem lehce přikrmoval roztokem 1:1, matky byly úspěšně přijaty. Až poté jsem oddělkům pootevřel očka na jednu včelu. Ať se daří, Libor V.
------------------------------------------------------------
Miloš napsal:
Prosím zkušenější o radu. Mám oddělek s cennou matkou, který chci v září spojit s prod. včelstvem. Jelikož při krmení sousedního oddělku nastala masivní loupež, bojím se tento pro mě cenný oddělek krmit. Vydrží to včely v něm ještě měsíc bez krmení? Ten krmený sousední byl prakticky na suchu, přesto matka v něm stále kladla. Mělo by to vliv na přidání takového strádajícího oddělku s nejspíš už nekladoucí matkou nad produkční včelstvo, kdybych nevyhovují matku tohoto všelstva zamáčkl? Krmil jsem roztokem, bylo by MCT lepší(příjde mi dobré jen na podněcování, ne na doplnění zásob)?
Díky za odpověď
MN

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 46267


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno





Klikněte sem pro nápovědu