78371

Včelařská konference

(Internetová stránka otevírající prostor pro komunikaci včelařů)



Jméno: E-mail:
Téma:
Příspěvek:
Jmeno sladkeho produktu vcelHeslo: Opište červené slovo pozpátku do kolonky.

U vašeho příspěvku bude zobrazena IP adresa, ze které příspěvek odesíláte.
Délka příspěvku je omezena na 10000 znaků.

Prosíme účastníky konference, aby při podání nového příspěvku do konference vždy vyplnili kolonku "téma". V případě, že reagujete na některý již uveřejněný příspěvek, tak to důsledně čiňte pomocí funkce "Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo...", která je k dispozici vpravo vedle každého zobrazeného příspěvku. Funkce, která je pro každý zobrazený příspěvek k dispozici: "Zobrazit odpovědi na tento příspěvek.", bude správně fungovat jen v případě, že budete dbát výše uvedených pokynů.)


Zběžné zobrazení

Archiv Včelařské konference


R. Polášek (85.71.180.241) --- 20. 7. 2010
Re: Krmení včelstev

"Kdo poradí? Je dobré už teď začít krmit včelstava. Mám nástavkové úly ( nízké nástavky 42*17 - 11 rámků). Zatím jsou včely ve 4 nástavcích, ale běžně je zimuji ve 3. Pokud začnu krmit ted jak potom zredukuji nástavky na 3 když bude cukr ve všech rámcích.
Potom rad bych ještě aby včely vystavili nějaké mezistěny -pokud budu krmit, budou ještě stavět? "

Stavění mezistěn vložených mezi ostatní plásty už pomalu končí, naopak takové mezistěny, i vystavené, ale nezakladené mezi tmavšími rámky mohou působit jako překážka a omezovat tak kladení matky. Tím se omezí množství zimních včel stejně spolehlivě jako kdyby byly teď včely zůženy na velmi malý prostor. I když v nízkých nástavcích to zřejmě působí méně než ve vysokých, když matka může snadněji procházet mezi nízkými nástavky než mezi vysokými. Takže pokud se má zimovat na tmavších plástech, je třeba naopak nevystavené mezistěny, nezakladené vystavené plásty i jednou a málo zakladené světlé plásty z úlu vyhodit nebo aspoň soustředit na spodku úlu, kde matka v podletí nebude plodovat a kde včely nebudou ukládat zásoby. Vystavené nezakladené plásty by se mohly použít na zimování, kdyby jich bylo tolik, že by se jimi vybavil celý úl. Když jsou všechny plásty zhruba stejně světlé, tak matka do nich v podletí klade neomezeně stejně jako když jsou všechny plásty zhruba stejně tmavé. Spíš ale, pokud včely mají ještě něco stavět, se používá u části včelstev norské zimování - smetení na mezistěny a nadbytečné vystavěné nezakladené plásty se prostě skladují na příští rok, proti zakladeným tmavším plástům je nenapadají zavíječi.

Co se týká rozfrcávání zásob, za určitých podmínek může k sobě dolů přitáhnout matku a plod otevřené velké spodní česno ve dnu. Doporučuji tedy spodní česno ve dnu rovnou uzavřít a jako česno nechat otevřená očka v nejhořejších nástavcích, tam přendat i plod, včely automaticky stoprocentně budou sedět nahoře a zásoby budou ukládat nad sebe a plod bude postupně ustupovat pod tlakem zásob dolů. Pokud se bude krmit postupně.
Krmení jednou velkou dávkou jsem pochopil tak, že se včely nechají sedět nahoře, ale před krmením se nad ně přidají ještě prázdné plásty v nástavcích a tím nárazovým krmením je včely během snad týdne zaplní. Já to takhle nedělám, krmím postupně až do podzimu.

Jinak připomínám, že bez ohledu na to, jestli se ještě využívá nějaká pozdní snůška nebo krmí postupně do září až listopadu nebo nakrmí najednou, musí mít včelstvo vždy aspoň 5, lépe 10 kilo zásob nebo vybrané po posledním medobraní zrovna intenzívně zpracovávat dávku několik kilo cukru. Jinak omezí plodování a výchovu zimní generace a do zimy jde slabé.

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 46010


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Všechny správně vytvořené příspěvky na toto téma





Klikněte sem pro nápovědu