78207

Včelařská konference

(Internetová stránka otevírající prostor pro komunikaci včelařů)



Jméno: E-mail:
Téma:
Příspěvek:
Jmeno sladkeho produktu vcelHeslo: Opište červené slovo pozpátku do kolonky.

U vašeho příspěvku bude zobrazena IP adresa, ze které příspěvek odesíláte.
Délka příspěvku je omezena na 10000 znaků.

Prosíme účastníky konference, aby při podání nového příspěvku do konference vždy vyplnili kolonku "téma". V případě, že reagujete na některý již uveřejněný příspěvek, tak to důsledně čiňte pomocí funkce "Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo...", která je k dispozici vpravo vedle každého zobrazeného příspěvku. Funkce, která je pro každý zobrazený příspěvek k dispozici: "Zobrazit odpovědi na tento příspěvek.", bude správně fungovat jen v případě, že budete dbát výše uvedených pokynů.)


Zběžné zobrazení

Archiv Včelařské konference


Aleš Pekárek (81.91.210.50) --- 1. 5. 2010
Plány pro výrobu stavebnicového úlu K-39,K-42

Potřebuji prosím poradit kde na internetu najdu výkresy na výrobu úlu K-39,K-42.
Děkuji za každou radu.

Aleš Pekárek

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 43919


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

   
R. Polášek (85.71.180.241) --- 2. 5. 2010
Re: Plány pro výrobu stavebnicového úlu K-39,K-42

"Potřebuji prosím poradit kde na internetu najdu výkresy na výrobu úlu K-39,K-42.
Děkuji za každou radu. "

Základem je rozměr rámků, ten najdeš třeba na webu konference v sekci ke stažení http://www.vcely.or.cz/files/ramiky.jpg .
Platí potom systém včelí mezery 8 milimetrů vzhledem k vzdálenosti louček rámků od stěny úlu a stějně tak pro mezeru mezi rámky ve dvou nástavcích, tam se ale v praxi nechává víc, tak 1 cm. Všechno ostatní , co se týká nástavků, je na schopnostech a materiálních možnostech včelaře a na tom ,jestli nástavky dělat podle nějakého vzoru nebo je mít originální a nekompatibilní. To znamená, že bez úprav nebude možné v jednom úlu kombinovat cizí a tyto nástavky.
Já jsem si pro své nástavky stanovil, že výška nástavků na 39x24 bude 25 cm ( 25 - 0 + 0.5 cm), destičky vevnitř dvoustěnného nástavku budou silné 1 cm, na rámy budu používat laťky silné kolem 1.5 cm a na falc budu dělat odskok venkovního obití 1 cm. Dělal jsem to podle hobrové stavebnice úlu K39 prodávané kdysi v 80 letech, rozměry jsem jen trochu upravil, protože hobra byla silná 1.2 až 1.5 cm.
Takže potom rozměry nástavku, na studenou stavbu v předozadním směru budou takové: Rámek 39 cm + 2x včelí mezera 0.8 cm + 2x destičky silné 1 cm, vyjde rozměr 42.4 cm .
Takže spodní s horní čtvercový rám použitý na nástavek bude mít rozměry: Horní zevnitř bude mít 42.4 (+-0.1), zvenku 45.4 +-0.2 cm. Spodní rám bude mít rozměr zevnitř stejný 42.4 , zvenku bude mít rozměr 42.8 +-0.4 ( spodní rám je z latěk o cca 1 - 2 miliemtry silnějšícj, aby se přes falcy nástavků a v rámci výrobní tolerance při skládání nástavků na sebe necpalo tlusté do tenkého.
Rámy se od sebe dají na výšku 25 cm a na čelní a zadní stěně zevnitř se odspodu natlučou 1 cm silné destičky dlouhé 24 cm. Takže nahoře je 1 cm odskok coby drážka na zavěšení rámků. To už je zárodek nástavku a dají se už do něho zavěšovat rámky 39x24 a dají se tyto "nástavky" dávat na sebe. Zbytek: vnitřní boční stěny pokud budou z 3 mm sololitu, bude nástavek na 11 rámků. Pokud tam budou obyčejné destičky , bude nástavek na 10 plástů. Na vnější stěny nástavku se může dát doslova, co je v délce 25 cm k dispozici. Staré desky, prkna, impregnovanou hobru, sololit..... na to přibít úchopovou lištu....
Platí, že aspoň dvě vnější strany nástavku proti sobě musí být nosné, v praxi potom nejčastěji jsem je dělal z běžných prken běžné tloušťky přibité nahoře i dole více hřebíky, aby nesly nejen svislou tíhu, ale měly i boční tuhost proti šikmým silám působícím na nástavek. Poslední verze mých nástavků má tu nosnou stěnu vzadu a vpředu, z boku má zevnitř i zvenku obitý sololit, zevnitř kvůli tomu, že se do nástavků potom vejde 11 plástů 39x24 a ne 10, zvenku proto, že tyto nástavky při studené stavbě mají potom menší celkovou šířku, takže se pro podstavec nebo včelín šetří délka a nástavek je zároveň čtvercový.
Takže toto je moje verze K39, ovšem rámy a falce jsem stanovil podle sebe bez ohledu na jakoukoliv vyráběnou verzi, takže moje nástavky nemusí být s jinými nástavky K39 kompatibilní, případně pokud půjdou dávat na sebe, budou tam všelijaké mezery a podobně.
Je to taky verze, kdy stačí mít z truhlárny kvalitně a přesně vyroben jen spodní a horní rám, případně ještě mít ty destičky silné 1 cm a dlouhé 24 cm a všechno ostatní se může udělat v krajním případě někde na zahrádce i bez elektřiny, ušmiknout pilou jakákoliv použitelná prkna na délku 25 cm a na nástavek přibít vedle sebe, poslední prkno v stěně šmiknout na potřebnou šířku i podélně.... Nejtěžší můj nástavek má stěny z nějakého 2.5 cm silného borového prkna vytaženého někde z podlahy a váží samotný nějak k 15 kg, nejlehčí má nosné stěny ze starých prken 1.5 cm silných , jinde sololit a váží nějak 4 kila.....
Postup je dělaný pro ruční výrobu a ruční individuální přizpůsobení každého prkna, kdy se může spotřebovat téměř všechno a kdy výroba jednoho nástavku spotřebuje velké množství času. Pro nějakou sériovou výrobu na komerční bázi se musí postup překopat, zapojit moderní truhlářské technologie a stroje a výrobní čas podstatně snížit, jinak při započítání toho výrobního času vyjdou tyto nástavky hodně draho......

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 43932


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

      
R. Polášek (85.71.180.241) --- 2. 5. 2010
Re: Plány pro výrobu stavebnicového úlu K-39,K-42

"bude mít rozměr zevnitř stejný 42.4 , zvenku bude mít rozměr 42.8 +-0.4 ( spodní rám je z latěk o cca 1 - 2 miliemtry silnějšícj, aby se přes falcy nástavků a v rámci výrobní tolerance při skládání nástavků na sebe necpalo tlusté do tenkého. "
chbička se vloudí rozměry spodního rámu jsou zevnitř 42.4, zvenku 45.8 +-0.4 cm.

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 43943


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno





Klikněte sem pro nápovědu