78147

Včelařská konference

(Internetová stránka otevírající prostor pro komunikaci včelařů)



Jméno: E-mail:
Téma:
Příspěvek:
Jmeno sladkeho produktu vcelHeslo: Opište červené slovo pozpátku do kolonky.

U vašeho příspěvku bude zobrazena IP adresa, ze které příspěvek odesíláte.
Délka příspěvku je omezena na 10000 znaků.

Prosíme účastníky konference, aby při podání nového příspěvku do konference vždy vyplnili kolonku "téma". V případě, že reagujete na některý již uveřejněný příspěvek, tak to důsledně čiňte pomocí funkce "Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo...", která je k dispozici vpravo vedle každého zobrazeného příspěvku. Funkce, která je pro každý zobrazený příspěvek k dispozici: "Zobrazit odpovědi na tento příspěvek.", bude správně fungovat jen v případě, že budete dbát výše uvedených pokynů.)


Zběžné zobrazení

Archiv Včelařské konference


běhounek (194.228.216.102) --- 5. 4. 2010
pavel

zdravím,
pokud sháníte medomet koukněte sem http://www.miodarkianna.com/sklep/?p=p_17&sName=miodarki já kupuji a vybírám medomet už asi 4-5let, ale co se zavedla dotace tak čeští výrobci řádně zvedli ceny, protože to přece nikoho nic nestojí . vy dostanete dotaci 50% na zpět a oni systém pěkně podojí. největší fraška je že medomety od českého výrobce v německu stojí míň. čím to asi je??
úly klidně kupte staré já začínal v 15letech to je 16let na zpět a taky jsem to podnikl. koupil jsem od dvou bývalých včelařů vždy co měl a pak jsem si to přebral co použiji a co né. nakoupil jsem takto celkem asi 30 úlů i když včelstev jsem měl jen 12-15 a vyšlo mě to na cca 7 tis. ono je dneska taky problém že každý chce vydělat. v době kdy já nakupoval byli rádi, že jsem si to odvezl. klidně si kupte na zkoušku i budečák. už je kvůli tomu, aby jste si to vyzkoušel a zjistil že tudy cesta nepovede:-) musím přiznat že mají i své výhody. mám včelky 600m.n.m. když je špatný rok tak je to divný, ale v budečákách med vždy je zato v různých nastávkových je i třeba o polovinu měně. takže i když je v nich práce dost hrozná 4 jsem si nechal už jen asi z piety.... nové úly jsou lákavé, taky jsem se nechal nachytat( fa břinek) úly jsou pěkné tak 1 rok pak se palubky kroutí každá na jinou stranu a najednou zjistíte že se vám do nástavku nevejde 11r. o nějaké včel mezeře ani nemluvě. takže jsem se dostal do stádia, že si úly začínám dělat sám. jak si to uděláte tak to máte ono 4 prkýnka za 150kč je docela draho, kdyby na tom byly udělaný aspoň falce na sesazování nástavku mezi sebou. skládat nástavky na sebe jen prkno na prkno je sice nenákladné na výrobu, ale mě to přijde divný včely, aby vzniklé mezery pořád zalepovaly nebo jim tam fouká. to zjistíte, ale jedině až vyzkoušíte různé typy úlů a na to je nejlepší si koupit starý a po pár letech si vybrat co chcete sám. nakonec si je začnete dělat taky sám..... včelky si opatřete od místního včelaře až bude mít první roj. vyměňte matku a nekupujte předražený oddělky. kdyby náhodou se u vás pak vyskytl mor tak budete mít včely od místních včelařů a nemůžou vám nic vyčítat. a pak za oddělek na 5 rámkách dávat 1200kč je nesmysl (jsou to jenom mouchy)
přeji mnoho úspěchů běhounek

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 42997


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

   
Felix Pečenka (83.208.196.187) --- 5. 4. 2010
Re: pavel

Jeden z rozumných příspěvků. Ještě k nákupu medometu. Letos bych nijak nechvátal s koupí. Je taková poptávka po medometech, že žádná dotace nemůže vyjít na 50% ceny. Já to vidím tak na 35% z ceny medometu. Asi bych počkal na příští rok. Dotace jsou jisté do roku 2013, tak si myslím, že s nákupem mám čas. Zdraví Fekix.

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 43011


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

   
Pavel Zajicek (88.102.9.94) --- 5. 4. 2010
Re: pavel

Naprosto rozumna rozvaha,

vsichni ty stare uly zatracuji, ale na nauceni zase tak spatne nejsou. Kdyz je mate nekde od kolegy, ktery je vedle Vas a vite, ze v ZO mor neni a ve vesnic ani nikdy historicky nebyl, tak neni co resit. Hodne vcelaru- kolegu ze ZO stare uly zlikvidovali, ja jsem je ochotne od nich vzal. Oddelky na tech 6/7 ramcich prezimuji v izolovanem ulu perfektne. Dokonce mam jednoho kolegu, ktery posbiral stare budecaky - urezal jim ty vika a ted nahoru sazi nizke nastavky a je pry spokojen.
K medometu - za par korun se da upravit stary medomet ( nesmi byt vsak rezavy - nejake malovani potravinarskymi barvami se mi nepozdava)na el.pohon s regulaci. Pokud to cloveka chytne, tak potom se daji penize, ktere vcely vydelaji investovat, je treba se poohlednout i za hranice CR, ceny se daji vyjednat lepsi nez u nasich vyrobcu nebo prodejcu.
K ramkove mire - zkusil jsem 37x30 - po 2 letech jsem to zrusil - mam jen jedny zada a jedny zapesti . Pri poctu vcel do 10 neni problem- to ty zada a ruce vydrzi. Pri vetsim poctu vcel se clovek tak muze zhuntovat. Ted mam klasiku 39x24 a jsem spokojen, kvuli zeny budu letos zkouset nizke 39*15 jen jako medniky.
Na zkousku mam od Matelu letos poprve Langa 43,8x15,9 jen nizke nastavky. Tak uvidime.

PZ

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 43012


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

   
Pavel Streit (78.136.162.193) --- 6. 4. 2010
Re: pavel

Zdravím vás,
Též mám úly od fa Břinek a Stratil. S vaší zkušeností nemohu souhlasit. Já si na zboží výrobce Břinka nemohu stěžovat. Oba výrobci jsou poctiví. To, že jsou palubky pěkné jen první rok, to ano, to každé dřevo. Když na něj ale prší a ono není ošetřeno nátěrem, nemůže se majitel takového úlu divit. Pokud se vám palubky kroutily, jediné, co mohlo být, že dřevo nebylo plně vyschlé. Ovšem to u zmíněných výrobců nepředpokládám. Jsou to přední výrobci v republice. Nemohou si dovolit, aby jim jejich zboží dělalo tak špatnou reklamu.
Zdraví P.S

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 43055


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

      
R. Polášek (85.71.180.241) --- 7. 4. 2010
Re: pavel

"Já si na zboží výrobce Břinka nemohu stěžovat. Oba výrobci jsou poctiví. To, že jsou palubky pěkné jen první rok, to ano, to každé dřevo. Když na něj ale prší a ono není ošetřeno nátěrem, nemůže se majitel takového úlu divit. Pokud se vám palubky kroutily, jediné, co mohlo být, že dřevo nebylo plně vyschlé."

Sušení dřeva je právě nevýhoda sériového velkovýrobce. Prkna schnou za normální teploty nejméně půl roku, masív několik let, podle tloušťky.
Velkovýrobce tedy musí mít nějako velkou krytou halu, kde skladuje dřevo nejméně na půl roku dopředu, lépe však až rok. To je přirozeně drahé, hala má nějaké náklady na údržbu a odpisy a taky mít až rok uložené peníze ve dřevě je taky drahé. Nebo velkovýrobce může sušit dřevo uměle, To je taky nákladné, každý kubík dřeva se o nějakou tisícovku prodraží. Takže aby byly náklady na výrobu nástavku co nejmenší, jde třeba výrobce v tom sušení dřeva na hranu, snižuje náklady, suší jen částečně a pak se ty prkna mohou třeba kroutit.
Tohle potom upřednostňuje menší výrobce. Včelaři mohou uskladnit prkna na nástavky na rok, dva roky na své zahradě nebo dokonce někde na kryté půdě a potom z tohoto perfektně proschlého materiálu dát někde udělat nástavky.

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 43060


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

   
PavelN (193.179.220.250) --- 7. 4. 2010
Re: pavel

" kdyby na tom byly udělaný aspoň falce na sesazování nástavku mezi sebou. skládat nástavky na sebe jen prkno na prkno je sice nenákladné na výrobu, ale mě to přijde divný včely, aby vzniklé mezery pořád zalepovaly nebo jim tam fouká."
--------------------------------
Tak schválně, udělejte pokus. Nasklátejte na sebe pár falcových nástavků a stříšku, strčte pod ně větrák, tak aby foukal jen dovnitř a objeďte spáry mezi nástavky zapálenou svíčkou.

Co se týče pokroucených palubek, smrk prostě vlivem deště a slunce tmavne a kroutí se. Možná se občas i výrovce spálí a koupí méně kvalitní materiál. od Břinka mám 2 úly (pravda, že teprve dva roky) a nevidím na nich nic moc špatného. Palubky jsou trochu šedivé a prohnuté, ale to dělá slunce a voda.

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 43058


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

      
Pavel Zajicek (88.102.9.94) --- 7. 4. 2010
Re: pavel

Od Brinka uly nemam, mohu hodnotit uly os p. Stratila - izolovane 39x24 palubka ven i zevnitr, bedynky jsou OK, nedostatek vidim ve dnu, kde je ze sololitu presuvna podlozka - polovina dna je zasitovana - ten sololit neni vyztuzen po krajich -krouti se to a zadrhava. Na viku take by slo jeste zapracovat. Celkove jsem spokojen.
PZ

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 43062


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

         
Pavel Streit (78.136.179.60) --- 8. 4. 2010
Re: pavel

Výrobce Stratil je možná o chlup lepší, jak Břinek. Co se týče celozasítovaných podmetů, na ně jsem se ptaůl

Sdělil mi, že o tyto podmety nebyla žádná poptávka. Proto vyrábí síta jen do poloviny podmetu. Aby udělal síta celá na objednávku, musela by být v řádech desítek kusů. Zdraví P.S

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 43063


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

            
PavelN (193.179.220.250) --- 8. 4. 2010
Re: pavel

"Sdělil mi, že o tyto podmety nebyla žádná poptávka"
----------------
To je ono, výrobce vyrábí to, co zákazníci žádají, i kdyby v tom sám nikdy nevčelařil. Nepotřebuje zákazníky poučovat nebo vychovávat, potřebuje prodávat. Prodá vám bez řečí to, co objednáte. teprve když vidí, že máte zájem o jeho názor, poradí Vám, co by sám použil a co vyrábí jen pro ostatní.
Proto má každý výrobce kolem sebe skupinu spokojených zákazníků a vedle ní i skupinu kritiků, kteří jeho zboží nechtějí, protože včelaří jinak.

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 43066


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

               
Pavel Streit (78.136.157.107) --- 8. 4. 2010
Re: pavel

Zdravím PavleN.
Výrobce Stratil mi sdělil, že on sám má dna celozasítovaná. Prodával je ještě tuším před 2 - 3 roky. Pro absolutní nezájem zákazníků a preferenci zákazníků zasítovaných den z poloviny je vyrábí bohužel taková, jaká od něj vyžadují. Celozasítovaná dna by neprodal. 20 den mu leželo rok ve skladu a protože, je rok nikdo nekoupil, vzal si je na včelnici. Pokud by je opět udělal, musela by to být větší objednávka.

Občas se divím, jak tito včelaři myslí. Zdraví P.S

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 43070


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

                  
J. Matl (213.151.87.2) --- 8. 4. 2010
Re: pavel


Pavel Streit (78.136.157.107) --- 8. 4. 2010
Re: pavel (42997) (43058) (43062) (43063) (43066)

Zdravím PavleN.
Výrobce Stratil mi sdělil, že on sám má dna celozasítovaná. Prodával je ještě tuším před 2 - 3 roky. Pro absolutní nezájem zákazníků a preferenci zákazníků zasítovaných den z poloviny je vyrábí bohužel taková, jaká od něj vyžadují. Celozasítovaná dna by neprodal. 20 den mu leželo rok ve skladu a protože, je rok nikdo nekoupil, vzal si je na včelnici. Pokud by je opět udělal, musela by to být větší objednávka.

Občas se divím, jak tito včelaři myslí. Zdraví P.S

xxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxx

A teď si, Pavle, představte, že včely až do objevu celozasíťovaných den o ničem takto progresivním nevěděly a taky si tato dna vůbec neobjednávaly ... Jak to vlastně ty včely myslely? ...:-) Až se skoro bojím přiznat, že taky nemám celozasíťovaná dna. Ale nebudu srab a udělám to: nemám ... Uf ... :-) Včely si avšak nestěžují ...
Klidné dny. Jiří

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 43072


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

                     
NitraM (94.113.10.85) --- 8. 4. 2010
Re: pavel

J. Matl: "...včely až do objevu celozasíťovaných den o ničem takto progresivním nevěděly a taky si tato dna vůbec neobjednávaly..."
____________________

No jo, ale když se řekne A, má se říci i B. Včelky na našem území ještě velice nedávno nevěděly nic ani o kleštíku, kterého jim na hrudníčky přetáhl až "všerozumný pán tvorstva". Celozasíťovaná dna pak chápu jen jako snahu zamezit včasnou diagnostikou intenzity rozmnožení tohoto našeho dárku těm největším škodám.

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 43073


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

                        
J. Matl (213.151.87.2) --- 8. 4. 2010
Re: pavel


NitraM (94.113.10.85) --- 8. 4. 2010
Re: pavel (42997) (43058) (43062) (43063) (43066) (43070) (43072)

J. Matl: "...včely až do objevu celozasíťovaných den o ničem takto progresivním nevěděly a taky si tato dna vůbec neobjednávaly..."
____________________

No jo, ale když se řekne A, má se říci i B. Včelky na našem území ještě velice nedávno nevěděly nic ani o kleštíku, kterého jim na hrudníčky přetáhl až "všerozumný pán tvorstva". Celozasíťovaná dna pak chápu jen jako snahu zamezit včasnou diagnostikou intenzity rozmnožení tohoto našeho dárku těm největším škodám.
xxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxx

Ano, samozřejmě, nic nenamítám a díky za připomínku. Jenom mám pocit, že jsme vrazili do terminologického problému.:-) Nemám dno celozasíťované, ba nemám je vůbec zasíťované (přiznám, že o tom občas uvažuji), ale podložky na tom dně mám zasíťované celé, samozřejmě, to jinak nejde. A diagnostika je denní chleba, přirozeně, stojí to za to ...

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 43074


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

                           
PaveN (88.101.19.249) --- 8. 4. 2010
Re: pavel

"Ano, samozřejmě, nic nenamítám a díky za připomínku. Jenom mám pocit, že jsme vrazili do terminologického problému.:-) Nemám dno celozasíťované, ba nemám je vůbec zasíťované (přiznám, že o tom občas uvažuji), ale podložky na tom dně mám zasíťované celé, samozřejmě, to jinak nejde. A diagnostika je denní chleba, přirozeně, stojí to za to ... "
--------------------------------------------
Ještě předloni jsem měl v upravených moravských univerzálech 2 zasíťovaná dna a koupil jsem 2 břinkovy úly s polozasíťovaným dnem. Letos už mám všechna dna zasíťovaná, protože celoroční sledování spadu je podstatně jednodušší a bez styku se včelami. Další výhodou je snadný sběr rouskového pylu. Břinkova dna mi slouží už jen jako dno a víko sloupu nástavků na skladování souší. Do včel bych je vzal už jen jako provizorium. Kdybych ctěl strkat nějaké podložky dovnitř, neutrácel bych peníze za polosíťová dna a spáchal bych laciná dna z OSB desek (nebo prken) a 3 odřezků střešních latí - z použitých palet se to dá vyrobit za cenu spojovacího materiálu.
Nepíšu to proto, že zasíťovaná dna jsou nějakým božím darem, ale ukazuji Vám svůj úhel pohledu a také to že sdílím údiv s P.Streitem, protože když na odběr měli musím strtkat podložky dovnitř, může tím dnem být laciný kastlík ze starých prken.

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 43075


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

                              
J. Matl (213.151.87.2) --- 9. 4. 2010
Re: pavel


PaveN (88.101.19.249) --- 8. 4. 2010
Re: pavel (42997) (43058) (43062) (43063) (43066) (43070) (43072) (43073) (43074)
"Ano, samozřejmě, nic nenamítám a díky za připomínku. Jenom mám pocit, že jsme vrazili do terminologického problému.:-) Nemám dno celozasíťované, ba nemám je vůbec zasíťované (přiznám, že o tom občas uvažuji), ale podložky na tom dně mám zasíťované celé, samozřejmě, to jinak nejde. A diagnostika je denní chleba, přirozeně, stojí to za to ... "
--------------------------------------------
Ještě předloni jsem měl v upravených moravských univerzálech 2 zasíťovaná dna a koupil jsem 2 břinkovy úly s polozasíťovaným dnem. Letos už mám všechna dna zasíťovaná, protože celoroční sledování spadu je podstatně jednodušší a bez styku se včelami. Další výhodou je snadný sběr rouskového pylu. Břinkova dna mi slouží už jen jako dno a víko sloupu nástavků na skladování souší. Do včel bych je vzal už jen jako provizorium. Kdybych ctěl strkat nějaké podložky dovnitř, neutrácel bych peníze za polosíťová dna a spáchal bych laciná dna z OSB desek (nebo prken) a 3 odřezků střešních latí - z použitých palet se to dá vyrobit za cenu spojovacího materiálu.
Nepíšu to proto, že zasíťovaná dna jsou nějakým božím darem, ale ukazuji Vám svůj úhel pohledu a také to že sdílím údiv s P.Streitem, protože když na odběr měli musím strtkat podložky dovnitř, může tím dnem být laciný kastlík ze starých prken.
xxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxx
Na tom opravdu něco je, Vaše argumenty jsou po výtce relevantní. Občas včely vylétnou a zejména v podletí jsou trochu zvědavé, no, třeba i agresivní, když jim zadem vyndavám podložky, ale beru to jako průvodní jev naší komunikace, není to problém. A navíc nemám zkušenost s celozasíťovanými dny, jak jsem byl níže napsal, takže zatím nemohu sám soudit.Tak to beru jako výzvu k vyzkoušení ... díky za ni a klidné dny. Jiří

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 43083


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

                                 
Josef Křapka (77.237.138.233) --- 9. 4. 2010
Re: pavel

Chceme-li mít nyní, to znamená v tomto století, celoroční přehled o svých včelstvech, musíme mít jednoznačně celozasíťované dno. Bez rušení včelstev jseme v létě schopni kdykoli přečíst podložku. V době, kdy jsou vysoké teploty, pomáhá zasíťované dno cirkulaci vzduchu, včely spíše uhlídají aby se prostor v úle nepřehřál. Kdo nemusí v zimě vidět skrz zasíťované dno sníh, stačí jej uzavřít zimní podložkou, stačí kousek ruberoidu, na které potom odečítá v co se ve včelstvu v zimě děje a ze které pak odebírá zimní měl na vyšetření. Zasíťovaná dna může otevřít (zimní podložky vyndat) při zvýšených denních teplotách někdy v průběhu měsíce dubna. Ptáte-li se zda zasíťovaná dna ano či ne, odpověď zní jednoznačně ANO.
JK

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 43086


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

                                 
Stonjek (213.151.87.2) --- 9. 4. 2010
Re: pavel

Přiznám se, že stavím dna již bez sít. U mého systému včelaření jsem na žádnou velkou výhodu zasíťování nepřišel a zasíťovaných mám skoro polovinu. Tím nechci říct, že u jiných úlových systémů to musí platit také, jen hlásím, že to nevím. Na sítech mi vadí, že na diagnostiku je potřebuji cca 4-5 měsíců a zbytek roku dolů padá pouze bordýlek, který se sladkou vlhkostí se slepí a před diagnostikou se podložka musí pečlivě očistit, nejlépe umýt. Dno se zbytečně prodražuje, protože lidumilové obchodníci chtějí za síť něco přes 300 Kč/m a zásuvka je nejlepší z něčeho odolného proti vlhkosti, sololit je nic moc a ideální je bílý povrch. Takže i pracnější výroba. Diagnostické podložky mám z plechu na začátku je uvázán drát. Česno mám přes celou vnitřní šířku dna, šoupnu jí tam a pouze kouká drát. Když jdu na kontrolu zatáhnu za drát podložku hodím na střechu a jdu dál. Pak si vemu hlavovou lupu a všechno zkouknu najednou. Pak jdu zepředu kolem včel a zase to tam našoupám. Včely se někdy malinko zlobí, ale nic dramatického. Zasíťovaná dna už bych nechtěl. Kdo ovšem kočuje, tak je to o něčem jiném. Tam jsou naprostou nutností, jako nejlepší řešení. Jinak jak je obvyklé P.S. nahrazuje jak u něj bývá zvykem vědomosti nadšením. Průšvih by byl pro člověka, kdyby najednou vyhynula hmyzí říše. Bez včely medonosné by lidstvo určitě přežilo, vždyť ještě dnes existuje na zemi spousta prostoru, kde včela medonosná vůbec není a turisté tam jezdí za krásnou a neobvyklou přírodou. Rovněž než se člověk začal roztahovat po světě. na většině území na Zemi včela medonosná vůbec nebyla. A slavný citát geniálního matematika je jen takovou fikcí, protože neexistuje jediný důkaz kdy a kde to řekl, takže sestupme z výšek naší namyšlenosti a dívejme se na to reálně. Naše včely jsou samozřejmě jako nerozšířenější opylovač užitečné, ale to je všechno. Zdraví R. Stonjek

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 43089


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

                                    
R. Polášek (85.71.180.241) --- 9. 4. 2010
Re: pavel

"Přiznám se, že stavím dna již bez sít. "
Já směřuji zas místo používání složitého dna k používání prostého zasíťovaného rámu.

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 43097


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

                     
Pavel Streit (78.136.180.8) --- 8. 4. 2010
Re: pavel

Zdravím p.Mátl. Také se vám přiznám, jedno velstvo mám také bez zasítovaného dna. Tedy pro mě to síto je lepší z těchto důvodů. Více vzduchu v úle, nerozrušování včelstva otevřením podmetu a vyndáním podložky, vše padá z úlu přes síto na diagnostickou podložku ven. To je pro mě plus. Pro včely také. Je dobré mít obě dna a sám si vyzkoušet, které dno je pro každého včelaře lepší. Někdo preferuje dno se sítem, jiný zase ne, tak to chodí. Myslím si, že to síto je tam stejně jen kvůli varoaze. Včelstvo, pokud má dostatek prostoru, dobré česno a očka v nástavkách, vzduch umí dobře regulovat. Ikdyž to síto jim určitě taky něco pomůže. Holt včelař je koumák. Včelky jsou tu miliony let a vždy se dokázaky přizpůsobit. Podle mě je to nejschopnější stvoření hmizí říše. Pokud by nebyly včely, nebyl by ani člověk, neměl by co jíst. Přes 90% plodin potřebuje včelu. Zdraví P.S

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 43076


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

         
J. Matl (213.151.87.2) --- 8. 4. 2010
Re: pavel

Pavel Zajicek
Re: pavel (42997) (43058)

Od Brinka uly nemam, mohu hodnotit uly os p. Stratila - izolovane 39x24 palubka ven i zevnitr, bedynky jsou OK, nedostatek vidim ve dnu, kde je ze sololitu presuvna podlozka - polovina dna je zasitovana - ten sololit neni vyztuzen po krajich -krouti se to a zadrhava. Na viku take by slo jeste zapracovat. Celkove jsem spokojen.
PZ
xxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxx

Já mám úly od p. Břinka třetí sezónu (39x24, palubky vně i zevnitř), pokud jde o řemeslo, bez problémů, konstrukčně také, aspoň co říkaly včely ...:-). Navíc velice vstřícné a seriózní jednání výrobce, rychlá domluva, doprava přes zimu zdarma ...
Klidné dny. Jiří

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 43064


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno





Klikněte sem pro nápovědu