78083

Včelařská konference

(Internetová stránka otevírající prostor pro komunikaci včelařů)



Jméno: E-mail:
Téma:
Příspěvek:
Jmeno sladkeho produktu vcelHeslo: Opište červené slovo pozpátku do kolonky.

U vašeho příspěvku bude zobrazena IP adresa, ze které příspěvek odesíláte.
Délka příspěvku je omezena na 10000 znaků.

Prosíme účastníky konference, aby při podání nového příspěvku do konference vždy vyplnili kolonku "téma". V případě, že reagujete na některý již uveřejněný příspěvek, tak to důsledně čiňte pomocí funkce "Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo...", která je k dispozici vpravo vedle každého zobrazeného příspěvku. Funkce, která je pro každý zobrazený příspěvek k dispozici: "Zobrazit odpovědi na tento příspěvek.", bude správně fungovat jen v případě, že budete dbát výše uvedených pokynů.)


Zběžné zobrazení

Archiv Včelařské konference


Z Včelař (87.249.131.173) --- 24. 2. 2010

KaJi - tady přece nejde jen o Norské zimování to by nikoho nepobuřilo a hlavně ani nezajímalo. To už bylo mnohokrát zkoušeno a publikováno.Výsledkem jsou výrazně oslabená včelstva a jarní snuška je v háji.Ale rozvařit si žemlové souše a nad takto oslabená včelstva nasadit nad mřížku nástavek mezistěn to je vrchol to udělá jen nevčelař nebo hlupák.Ekonomicky je to sebevražda.Nástavek mezistěn nad mřížkou vyvolá rojení témněř u všech včelstev i když budou slabší. To přehnané a nesmyslné léčení včelstva stresuje a též oslabí, formidol v dubnu neléčí- maximálně vyrušuje.Kdyby si z tohoto článku ve Včelařství vzal příklad začínající včelař zbydou mu jen oči pro pláč a ekonomické ztráty.

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 41419


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

   
Streit Pavel (78.136.176.104) --- 24. 2. 2010
Re:

P. ZVčelaři, pokud myslíte, že na konci dubna jsou včelstva v plných dvou nástavcích oslabená, že se vyrojí, potom bych vám rád doporučil knihu tuším ten název, myslím, že je to Ekologický chov včel. Prostudujte si ji. Já jsem takto prostudoval 16 knih o moderních chovech včel. Z takovéto neznalosti si nic nedělejte. Jeden včelař mě zdělil, že čím více člověk včelaří, tím méně toho o včelách ví, ony jej totiž vždy něčím překvapí. To je to obrovské nou hau tohoto oboru, protože se musíme učit od včel celý život. Zdraví P.S

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 41421


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

      
Streit Pavel (78.136.176.104) --- 24. 2. 2010
Re:

6e se vyrojí přidáním nástavku nad plodiště-oprava, děkuji.Zdraví P.S

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 41422


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

   
KaJi (88.103.157.154) --- 24. 2. 2010
Re:

Kdyby si z tohoto článku ve Včelařství vzal příklad začínající včelař zbydou mu jen oči pro pláč a ekonomické ztráty.
------------------
No to by nebylo poprvé, já sám můžu sloužit jako tragický odstrašující příklad. Po jednom ročníku Včelařství, jsem byl tak nahlodán, že jsem se rozhodl porovnávat izolované a silně izolované úly, protože z mnoha korelací a jiných grafů bylo jasné, že kdo nemá aspoň 5cm polystyrénu, nemůže mít med. A mě tenkrát poklesly výnosy atd. Takže jsem to vyzkoušel a stále mě čeká odkládaná pracná likvidace silně izolovaných nástavků na metrákové snůšky. Od té doby jsem silně skeptický k tomu slovu "odborný" v tiráži. Zvlášť když jsem se dozvěděl, že jediný graf se netýkal srovnání izolovaný - neizolovaný úl.

Jenže, jak jsem tehdy zároveň přecházel z Brennerů na neizolované nástavky, tak jsem jeden nástavek s loňským oddělkem odvezl spolu s dalšími na jednu mez k řepce.
Tohle nebyly rozhodně hodné včely, a tak jsem nad ně třísknul ještě jeden nástavek s mezistěnama (jiné dílo nebylo, přecházel jsem na nové) a utekl do bezpečí. příště jsem to zopakoval s mřížkou a pak ještě několikrát.
Vystavěly a zanesly všechny. Dostaly se na 6 nástavků 24cm a ty horní 4 jsem vytočil po řepce atd a pak ještě nějaké N vytočil podruhé.
Perla byla, že v srpnu udělaly ukázněně tichou výměnu, mě oblečeného jako kosmonauta nechali hrabat v pohodě a v klidu v plodišti abych zjistil, že i toho nástavku z mezistěn pod mřížkou se matka nedotkla a byl plně vystavěný a zanesený až dolů po loučku. V podmetu byla trubčina a jinak jeden nástavek matce stačil, aby se takhle postaraly skoro o cca metrák medu na panenském (!)díle.

Žádná z vnuček - dalo se chovat už jen od dcery z TV, výkon v takové dokonalosti nezopakovala.

Takže já už se necítím kompetentní hodnotit, zda je to možné, co včely vydrží a co dokáží. A natož abych to posuzoval nebo hodnotil někomu jinému.
----------------------

No jinak si všimněte, že ve včelařině je to něco jako v architektuře - můžete sledovat jak probíhají jednotlivé modní vlny. Očka, bez oček, větrat, nevětrat, krmit nekrmit medem, cukrem, atd. A poměrně v rychlém sledu.
Já začínal podle jedné knihy, kde autoři důrazně varovali před krmením z 3,5litrových sklenic. Že je to nezodpovědný hazard.
No a já se přidávám, nekrmente z 3,5litrových lahví, ale rovnou z 20litrového kontejneru. Nehazardujte se svým časem, nebo jim dávejte cukr rovnou v kilovkách. Nebo nekrmte vůbec, ať se včely starají. :-)

Nechme to dobrovolníkům, co to za nás na své náklad vyzkouší a pak uvidíme. Takhle nám nic nepoví, když na ně budeme zlí. Každý má v pravo na klávesnici DĚLEJTE, takže zmáčkněte Dělejte a je to:-)

Karel

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 41430


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

      
R. Polášek (85.71.180.241) --- 25. 2. 2010
Re:

"No jinak si všimněte, že ve včelařině je to něco jako v architektuře - můžete sledovat jak probíhají jednotlivé modní vlny. Očka, bez oček, větrat, nevětrat, krmit nekrmit medem, cukrem, atd. A poměrně v rychlém sledu. "
To je přesně vystiženo. Proběhne 1 - 2 - 3 - 4 a víc módních vln, na to, co bylo předtím se zapomene. A pak se diskutuje o něčem, jako o novém převratném objevu a ono to bylo před 10 nebo 30 lety všeobecně známé a byla to třeba jedna z prvních věcí, co se tehdejší včelařstí začátečníci dozvěděli.

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 41435


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno





Klikněte sem pro nápovědu