78404
Včelařská konference
(Internetová stránka otevírající prostor pro komunikaci včelařů)
U vašeho příspěvku bude zobrazena IP adresa, ze které příspěvek odesíláte.
Délka příspěvku je omezena na 10000 znaků.
Prosíme účastníky konference, aby při podání nového příspěvku do konference vždy vyplnili kolonku "téma".
V případě, že reagujete na některý již uveřejněný příspěvek, tak to důsledně čiňte pomocí funkce "Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo...",
která je k dispozici vpravo vedle každého zobrazeného příspěvku.
Funkce, která je pro každý zobrazený příspěvek k dispozici: "Zobrazit odpovědi na tento příspěvek.", bude správně fungovat jen v případě, že budete dbát výše uvedených pokynů.)
Zběžné zobrazeníArchiv Včelařské konference
- Michal Říha (85.161.114.249) --- 13. 2. 2010
rezidua ve vosku?
Pane Polášku, odpovídám Vám na váš příspěvek:--
A kdy docházelo až k takovým situacím, že vosk z nových mezistěn byl tak kontaminován , že mezistěny vložené do včelstva fungovaly stejně jako gabonový pásek a způsobily úhyn roztočů.... Nevím, jak je to teď s léčením proti varaóze v okolních zemích, ale VUVČ Dol rozebral tehdy i tyto případy a právě na jejich základě navrhl metodiku, který by měla být na roztoče pořád ještě účinná, ale která nechává ve vosku úplně minimální rezidua. To je ta dodnes používaná metodika.
-- Zřejmě nemáte jak jde vidět nejnovější informace o metodice léčení jak říkáte z výzkumného ústavu. Uvedu vás tedy s dovolením do obrazu. Pan ing. Veverka z Kývalky potvrdil, že tento rok se metodika mění a to proto, jelikož Gabón již na některých místech ČR nemá léčebné účinky a tak se nebude na jižní moravě aplikován. Otázka je z jakého důvodu účinná látka v něm obsažená nezabírá?...
|
Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo 41040
Zobrazit odpovědi na tento příspěvek
Zobrazit celé vlákno |
| - R. Polášek (85.71.180.241) --- 14. 2. 2010
Re: rezidua ve vosku?
"Zřejmě nemáte jak jde vidět nejnovější informace o metodice léčení jak říkáte z výzkumného ústavu. Uvedu vás tedy s dovolením do obrazu."
Já jsem psal o situaci před 20 a více lety. K nám se dostala varaóza poněkud později, třeba v Německu byla dříve, protože německý výzkumák si varaózu dovezl se včelami tuším z Bulharska. Léčiva na varaózu tam byla volně dostupná, léčení bylo na soukromém uvážení každého včelaře a hromadění reziduí a jejich chronická toxicita byla tehdy považována za nevýznamné. A akutní toxicita typu LD50 pro teplokrevné živočichy těchto léčiv na bázi pyrethroidů vycházela velice příznivě. Takže včelaři ty léčiva rvali do včel při každé příležitosti. A VUVČ toto tehdy při tvorbě metodiky léčení použil jako negativní případ a vytvořil tu metodiku s ohledem na co nejmenší možné množství reziduí.
Ostatně je to jen pár let, co tuším ing Veselý z VUVČ v Dole tvrdil veřejně na přednáškách a bylo to publikováno i ve Včelařství, že toxicita těchto léčiv je menší než toxicita kuchyňské soli.
Současnou situaci mezi včelaři ovšem neznám, zas tak moc to nesleduji.
Ale podle této diskuze se to potácí ode zdi ke zdi, nyní je aktuální právě opačná zeď, a to strach z reziduí a nafukování jejich významu i v správně léčených včelstvech.
|
Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo 41058
Zobrazit odpovědi na tento příspěvek
Zobrazit celé vlákno |
| - KaJi (88.103.157.154) --- 14. 2. 2010
Re: rezidua ve vosku?
Ale podle této diskuze se to potácí ode zdi ke zdi, nyní je aktuální právě opačná zeď, a to strach z reziduí a nafukování jejich významu i v správně léčených včelstvech.
-----------------------
Myslím, že většina lidí, co má obavy před reziduize dvou důvodů:
- vznik rezistentních VD vystavených malým dávkám ve vosku.
Viz známé tvrzení, že "někde" padali roztoči už po vložení mezistěny - prý se to dělo na západě, tak se to povídalo, nevím co je na tom pravdy. :-)
- Druhý důvod je vliv těchto "zbytků jedů" na včely, zvláště plod. Například právě v nově vystaveném díle není larvička od vosku odělena košilkou. To jsou paradoxy, pane Vaněk. :-)
Třetí důvod je, že právě Amitráz je v některých zemích zakázán z důvodu podezření na rakovinotvornost.
Jaká je LD50, to si u našich léčiv zkoumáno nebylo. Jestli to nědo ví, tak ať dá vědět.
Paradoxně :-) se třeba letos - podle zpráv z doslechu bude situiace u Gabonu vracet k civilizovanému normálu. Tedy bude se sledovat jak zabírá a jeho nasazeí bude asi muset být podloženo skutečnou diagnostikou a ne věšteckou koulí veteriny v únoru, nebo subjektivním názorem nákazopvých referentů, ři kdo všechno rozhodoval o plošném /ne/nasazení Gabonů.
V podtstatě se bude muset alespoň trochu v létě monitorovat. To jsou paradoxy, žé :-)
To jsem zvědav jaké slovo pro to bude vynaleeno?:-)
Osobně nemám proti "tvrdé chemii" nic, pokud je nasazována s rozumem.
Na rozdíl od chemické války v roce 2008, kdy se zametaly stopy po "selhání" 2007.
Karel
|
Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo 41061
Zobrazit odpovědi na tento příspěvek
Zobrazit celé vlákno |
Klikněte sem pro nápovědu